Chephren ehk suur sfinks

Chephren ehk suur sfinks: Ülevaade ja reisijuht

Egiptus on koht, kus ajalugu ei ole lihtsalt raamatusse kirjutatud, vaid kivisse raiutud. Üks selline paik, mis köidab pilku ja vaimustab meeli, on Giza platoo koos oma imelise Chephreni sfinksiga. Kas olete kunagi peatunud ja mõelnud, mida see monumentaalne kuju, mis on aastatuhandeid seisnud põletava päikese all, võib meile rääkida?

See artikkel kutsub teid kaasa sukelduma sfinksi ajalukku, avastama, kuidas see on tänapäeva maailmas end sisse seadnud ja millised on parimad viisid selle külastamiseks. Ning kui juba seal olla, miks mitte uurida ka muid peidetud aardeid, mida läheduses leidub?

Valmistuge teekonnaks, mis on rohkem kui lihtsalt ajalooõpikusse kiikamine – see on kutse avastada iidse maailma sügavaimaid saladusi, mida hoiab endas Chephreni sfinks. Seiklus algab siit!

Chephren ehk suur sfinks

Chephreni sfinksi ülevaade

Chephreni sfinks, tuntud ka kui Suur sfinks Giza’s, on üks maailma kuulsamaid ja kõige müstilisemaid monumente. See on tohutu kiviskulptuur, mis kujutab endast pool-inimest ja pool-lõvi olendit, mis asub Giza platool, lähedal teisele ja keskmisele püramiidile, mida tuntakse ka kui Chephreni ehk Khafre püramiid.

Sfinksi kõrgus on ligikaudu 20 meetrit ja pikkus umbes 73 meetrit, mis teeb sellest suurima üksikust kivist skulptuuri maailmas. See on loodud otse looduslikust lubjakivist, mis moodustab selle aluse. Chephreni sfinksil on inimese pea ja lõvi keha, mille nägu on suunatud põhja poole, vaadates otse päiksetõusu suunas.

Sfinksi näojooned on teema, mille üle on palju vaieldud. Paljud teadlased usuvad, et sfinksi näojooned on modelleeritud farao Chephreni järgi, kes lasi püstitada ka teise püramiidi Giza platool. Selle teooria kohaselt ehitati sfinks umbes 4 500 aastat tagasi Chephreni valitsusajal neljanda dünastia ajal.

Oma asukohalt domineerib sfinks Giza platood ja jääb silma nii selle massiivsuse kui ka kujunduse tõttu. Selle päritolu ja eesmärk on siiani mõistatus, kuigi on mitmeid teooriaid. Mõned usuvad, et sfinks toimis Chephreni püramiidi kaitsejumalana, samas kui teised arvavad, et see mängis olulist rolli religioossetes rituaalides.

Sfinksi nina ja habeme osa on ajaloo jooksul kaduma läinud. Paljud legendid ja teooriad on tekkinud nende osade kadumise põhjuste ümber. Üks levinud teooria on, et nina lõhuti maha siis, kui Napoleon Bonaparte külastas Egiptust 18. sajandi lõpus, kuigi selle kohta pole tõestust.

Erinevad uuringud ja kaevamised sfinksi ümbruses on avastanud mitmeid tunneleid, tempelstruktuure ja teisi rajatisi, mis viitavad sfinksi olulisusele ja võimalikule seosele lähedalasuvate püramiididega. Selle imposantse monumenti ees seisdes ei saa mõelda muule kui ajaloo võimsusele, inimkonna saavutustele ja Egiptuse tsivilisatsiooni sügavale mõjule maailma kultuuripärandis.

Ajalugu

Chephreni sfinksi ajalooline päritolu ja ehitamise eesmärk on tekitanud palju spekulatsioone ja teooriaid, kuid see jääb siiani üheks suuremaks mõistatuseks Egiptuse ajaloos. Siiski on teatud fakte ja teooriaid, mis aitavad meil paremini mõista selle maailmakuulsa monumenti sünnilugu ja ajaloolist tähendust.

Esialgsete andmete kohaselt ehitati sfinks umbes 2500 eKr neljanda dünastia ajal. Arvatakse, et sfinks on ehitatud farao Khafre (Chephren) korraldusel, kes oli samuti vastutav lähedal asuva suure Giza püramiidi ehitamise eest. Mõned teadlased usuvad, et sfinksi nägu kujutab tegelikult Chephreni enda näojooni. Selle teooria toetuseks on sfinksi paiknemine otse Chephreni püramiidi suunal ja tema templeeriline kompleks, mis seostab sfinksi otse püramiidiga.

Sfinksi konstruktsioon on erakordne. See oli loodud otse kohapeal asuva loodusliku lubjakivi kaevamise teel. Selle põhiosa moodustab kõva kivi, samas kui pea ja kael koosnevad pehmemast kivist, mis on olnud eriti vastuvõtlikud erosioonile. Hoolimata sellest on sfinksi nägu hämmastavalt hästi säilinud, mis annab tunnistust egiptlaste meisterlikkusest ja oskusest.

Sfinksi ajalugu pole olnud ilma vastuoludeta. 14. sajandil eKr proovis üks noor Egiptuse prints Thutmose IV sfinksi lammutada, kuid legendi järgi peatas teda unenägu, milles sfinks palus, et printst teda mitte kahjustaks, lubades vastutasuks anda Thutmosel Egiptuse trooni. Thutmose IV järgis unenägu ja puhastas sfinksi liivast ning püstitas steela, mida tuntakse nüüd kui “Unenäosteela”, et tähistada seda sündmust.

Ajaloos on sfinks olnud mitmel korral maa alla mattunud. See on olnud tingitud peamiselt looduslikest liivatormidest, mis on aja jooksul sfinksi katnud. Viimane suur puhastustöö toimus 20. sajandil, mil sfinks kaevati välja ja selle ümbrus rekonstrueeriti, et takistada edasist liivaga kattumist.

Kuna Chephreni sfinks on olnud osa Egiptuse maastikust tuhandeid aastaid, on see näinud paljusid ajaloolisi sündmusi ja kultuurilisi muutusi. Kui Rooma impeerium vallutas Egiptuse, tuli sfinks uue valitsuse kontrolli alla ja sai osaks roomlaste religioossetest rituaalidest. Hiljem, islamiusu levikuga, muutusid Egiptuse vaated iidsetele monumentidele, kuid sfinks püsis kui mälestusmärk varasematele tsivilisatsioonidele ja nende saavutustele.

Ajaloo jooksul on sfinksi ümbritsenud paljud müüdid ja legendid. Üks kuulsamaid neist on seotud sfinksi nina kadumisega. Vaatamata populaarsele arvamusele, et Napoleon lõhkus selle, pole selle kohta tegelikult mingit tõestust. Tegelikult näitavad joonised ja kirjeldused, mis pärinevad Napoleoni ajast palju varem, juba sfinksi nina puudumist.

Uuemate teooriate hulgas on mõned, mis spekuleerivad, et sfinks võib olla palju vanem kui ametlikult aktsepteeritud ajalugu. Mõned geoloogid ja teadlased väidavad, et vee erosioonijäljed sfinksi kehal võivad viidata sellele, et sfinks oli olemas juba tuhandeid aastaid enne Chephreni aega. Kui see oleks tõsi, paneks see kahtluse alla seni aktsepteeritud ajaloolise järjekorra ja sunniks meid ümber hindama Egiptuse tsivilisatsiooni varast ajalugu.

Chephren ehk suur sfinks

Chephreni sfinks tänapäeval

Tänapäeval on Chephreni sfinks üks Egiptuse ja kogu maailma kõige tuntumaid ja külastatumaid vaatamisväärsusi. Miljonid turistid tulevad igal aastal kogu maailmast, et imetleda selle imposantse skulptuuri hiilgust ja mõelda selle ajaloolise tähenduse üle.

Tänu ulatuslikele restaureerimistöödele 20. sajandi lõpus ja 21. sajandi alguses on sfinks suhteliselt heas seisukorras, arvestades selle vanust ja looduslikest elementidest tulenevat kulumist. Valitsus ja kohalikud organisatsioonid on investeerinud märkimisväärseid summasid, et tagada sfinksi kaitse ja säilitamine tulevastele põlvkondadele. Tänu neile pingutustele saavad külastajad nautida seda ajaloolist monumenti peaaegu samas seisukorras nagu see oli sajandeid tagasi.

Sfinks ei ole lihtsalt vaatamisväärsus, vaid ka kultuuriline sümbol, mis esindab Egiptuse uhkust, ajalugu ja pärandit. Kui mõelda Egiptusele, on sfinks sageli esimene pilt, mis inimeste meelde tuleb, koos suurte püramiididega. Egiptlased tunnevad uhkust selle üle, et neil on selline kultuuripärand ja seetõttu on sfinksi ümbruses sageli pidustused, rituaalid ja sündmused, mis tähistavad Egiptuse ajalugu ja kultuuri.

Lisaks turismile on Chephreni sfinks ka teadusliku uuringu keskpunktis, kuna teadlased ja ajaloolased jätkavad selle saladuste ja ajaloo avastamist. Igal aastal toimuvad kaevamised ja uuringud, mis aitavad meil paremini mõista sfinksi ja selle ümbritseva ala ajalugu.

Kuigi Chephreni sfinks on vananenud tuhandeid aastaid, on see endiselt elav ja oluline osa nii Egiptuse kui ka maailma kultuuripärandist.

Chephreni sfinksi külastamine

Egiptuse vaatamisväärsuste seas on Chephreni sfinks kindlasti üks esikohal. See mitte ainult ei paku ainulaadset ajaloolist kogemust, vaid ka võimalust mõista sügavamalt iidse Egiptuse tsivilisatsiooni. Kui plaanite sfinksi külastada, on siin mõned olulised nõuanded ja teave, mis aitavad teie reisi muuta sujuvamaks ja meeldejäävamaks.

Ligipääs ja piletid

Giza platoo, kus asub sfinks koos kolme suure püramiidiga, asub Kairo lõunaosas, vaid lühikese autosõidu kaugusel pealinnast. Paljud reisikorraldajad pakuvad päevareise Kairost, mis hõlmavad nii sfinksi kui ka püramiide, kuid neile, kes eelistavad iseseisvat reisimist, on mitmeid transpordivõimalusi.

Bussid ja marsuudid (minibussid) on kõige sagedamini kasutatavad transpordivahendid, kuid Kairost saab platoo juurde ka takso või rendiautoga. Kui te eelistate privaatsust ja mugavust, on soovitatav kasutada sertifitseeritud taksofirmasid või rendiautoteenuseid.

Giza platoo väravate juures on piletikassad, kust külastajad saavad osta pileteid sfinksi, püramiidide ja läheduses asuvate muuseumide külastamiseks. Piletihindade osas on soovitatav ette teada saada, kuna need võivad aeg-ajalt muutuda. Tihti on erinevad hinnad kohalikele elanikele ja välismaalastele. Lisaks võivad mõned alad, nagu näiteks sfinksi siseosa või teatud püramiidide sisekambrid, nõuda eraldi pääsmetasu.

Gruppidele ja suurematele perekondadele võib olla saadaval allahindlusi, nii et on mõistlik uurida võimalikke pakkumisi ette. Samuti on hea teada, et mõnedel päevadel ja aegadel võib olla platool suur rahvahulk, eriti pühade ja kõrghooaja ajal. Seetõttu võib varajane saabumine või hilisem külastus pakkuda rahulikumat ja meeldivamat kogemust.

Enne Giza platoo külastamist on oluline varustada end piisava päikese- ja kuumakaitsega, kuna ala on päikese käes ja varju on vähe. Hydratatsioon on samuti oluline, seega on hea kaasa võtta piisavalt vett.

Mida saab näha?

Chephreni sfinksi ja Giza platoo külastamine on palju enamat kui lihtsalt ajaloolise monumenti imetlemine. See on võimalus astuda tagasi ajas ja kogeda iidse tsivilisatsiooni suursugusust ja keerukust. Siin on mõned peamised kohad ja aspektid, mida saab kohapeal näha ja kogeda.

  • Sfinksi ilme: Chephreni sfinksi monument on tõeliselt muljetavaldav, eriti kui seisad selle hiiglasliku kujutise ees. Vaadeldes sfinksi lähedalt, võite märgata erinevaid kivimustreid, millest see on loodud, ja aja mõjusid sellele. Paljud külastajad on eriti lummatud sfinksi näost ja selle salapärasest ilmest, mis on aastatuhandete jooksul vaadanud otse päikese poole.
  • Püramiidid: Kuigi sfinks on Giza platoo peamine atraktsioon, ei saa eirata kolme suurt püramiidi, mis ulatuvad taeva poole. Need on kuningas Khufu, Khafre ja Menkaure püramiidid. Iga püramiid on omaette imetlusväärne ja neid saab ka seestpoolt uurida, olles tunnistajaks iidsetele matusekambritele ja salapärastele käikudele.
  • Solar Boat Museum: Läheduses asuv muuseum hoiab endas hämmastavalt säilinud “Päikesepaati”, mis on usutavasti kasutatud kuningas Khufu matmiseremoonias. Paat avastati maetuna püramiidi lähedusse ja on suurepärane näide iidse Egiptuse paadi ehitamise kunstist.
  • Panoraamvaade: On olemas mitmeid punkte Giza platool, kust avaneb hingemattev vaade sfinksile ja püramiididele. Need on populaarsed peatuspaigad, kus külastajad saavad teha fotosid, mis jäädvustavad selle ajaloolise koha maagiat.
  • Templid: Platool on ka mitmeid ajaloolisi templeid, näiteks Khafre ja Menkaure matuse templid, mis olid osa matmiskompleksist ja mängisid olulist rolli kuningate matuserituaalides.
  • Arheoloogilised kaevamised: Kui olete õigel ajal, võite tunnistajaks olla arheoloogilistele kaevamistele, mis toimuvad regulaarselt platool. Uuringud jätkuvad, kuna teadlased püüavad avastada rohkem saladusi seoses selle ajaloolise paigaga.
Chephren ehk suur sfinks

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Giza platoo ja Chephreni sfinks on kahtlemata silmapaistvad, kuid piirkonnal on palju enamat pakkuda. Kui olete juba otsustanud külastada neid ajaloolisi paiku, on soovitatav uurida ka läheduses asuvaid vaatamisväärsusi, mis annavad veelgi rikkalikuma ülevaate Egiptuse kultuurist ja ajaloost. Siin on mõned neist:

  • Memphise ja selle nekropooli ala: Vaid lühikese autosõidu kaugusel Gizast asub iidse Egiptuse pealinna Memphise varemed. Kuigi tänapäeval on sellest kunagisest hiilgavast linnast jäänud vaid varemeid, on ala muuseumis imposantne Ramsese II kolossaalne kuju ja palju muud.
  • Saqqara nekropool: See on veel üks oluline matusekompleks lähedal Giza platool. Saqqara on tuntud oma astmikpüramiidi poolest, mis on üks vanimaid kiviehitisi maailmas. Kompleksi kuuluvad ka mitmed templid, haudade kompleksid ja mastabad, mis pakuvad ülevaadet Egiptuse varasemast perioodist.
  • Dashuri püramiidid: Dashuris on kaks kuulsat püramiidi – Punane püramiid ja Kõver püramiid. Mõlemad on olulised näited püramiidiehituse varajastest katsetustest ja pakuvad külastajatele võimalust näha, kuidas püramiidide ehitustehnika ajas arenes.
  • Kairo: Kuigi Kairo on omaette sihtkoht, on see siiski piisavalt lähedal, et külastada pärast Giza platoo uurimist. Kairo on tuntud oma rikkaliku ajaloo ja kultuuri poolest. Eriti võluv on Egiptuse muuseum, mis hoiab endas maailma suurimat iidse Egiptuse kunstikogu, sealhulgas kuulsa Tutanhamoni kullast maski. Lisaks sellele on Kairo täis mošeesid, kirikuid, bazareid ja ajaloolisi tänavaid, mis pakuvad sügavamat sukeldumist Egiptuse kultuuri.
  • Faijumi oaas: See on looduslik oaas Niiluse läänekaldal ja põnev sihtkoht ajalooliste templite, maa-aluste katakombide ja iidsete linnade varemetega. Lisaks ajaloolistele vaatamisväärsustele pakub Faijumi oaas kaunis maastik, mis sobib matkamiseks ja lõõgastumiseks.
  • Niidipuude saar: Asub Niiluses, see saar on populaarne koht nii kohalike kui ka turistide seas. Siin asub mitmeid huvitavaid vaatamisväärsusi, nagu Gezireti kunstimuuseum, Andaluusia aiad ja Niiluse torn.
  • Al-Azhar Park: See on suhteliselt uus lisa Kairo linnamaastikule, kuid on kiiresti saanud üheks linna populaarseimaks puhkealaks. Park pakub kauneid aiad, suurepäraseid vaateid vanalinna piirkonnale ja on rahulik paus Kairo saginast.

Kokkuvõtteks

Chephreni sfinks ja ümbritsev Giza platoo on kahtlemata ühed maailma kõige märgilisemad ajaloolised paigad, mis kujutavad endast iidse Egiptuse tsivilisatsiooni hiilgust. 

Need monumentaalsed struktuurid ei ole ainult kivisse raiutud kunstiteosed, vaid ka tunnistajad inimkonna ajaloole, uskumustele ja saavutustele. Kuigi sfinks ja püramiidid on peamised tõmbenumbrid, avardab lähedal asuvate vaatamisväärsuste uurimine mõistmist sellest, kuidas Egiptus on aegade jooksul arenenud ja muutunud. 

Iga külastaja leiab siit midagi erilist, olgu see siis ajalooline uudishimu, kultuuriline huvi või lihtsalt imetlus iidse kunsti ja arhitektuuri vastu.

Scroll to Top