Giza püramiidid

Giza püramiidid: Teejuht ajaloolisele seiklusele Gizas

Egiptus – selle sõna kuulmisel kujutab enamik meist silme ette liivakõrbesid, Niiluse jõge ja muidugi muljetavaldavaid püramiide, mis on seisnud tuhandeid aastaid. Giza püramiidide kompleks on eriline – need kolm monumenti on jutustanud loo inimkonna saavutustest, mõistatustest ja ajatust soovist jätta endast maha midagi enamat.

Selle artikli lehtedel sukeldume Gizasse – ajaloolisse kõrbeoasi, mis on peidus suure linna varjus. Me uurime püramiidide ajalugu, räägime nende tänapäevasest seisust ning avastame lähedal asuvaid aardeid. Lisaks uurime ka müüte ja jagame huvitavaid fakte, mis võivad isegi kõige innukamat ajalooentusiasti üllatada.Seega lugege edasi!

Giza püramiidid

Giza püramiidide ülevaade

Giza püramiidid on kahtlemata üks suurejoonelisemaid ja kuulsamaid ehitisi kogu inimkonna ajaloos. Asudes lähedal Kairo linnale Egiptuses, koosneb Giza platvorm kolmest suurest püramiidist: Suur Püramiid (tuntud ka kui Khufu või Cheopsi püramiid), Khafre püramiid ja Menkaure püramiid. Need on ehitatud vanas Egiptuses umbes 2580–2560 eKr, mille eesmärk oli olla vaaraode matusepaikadeks.

Suur Püramiid on kõige suurem kolmest ja on üks seitsmest maailma imest. Algselt 146,6 meetri kõrgusel, on erodeerumise ja materjalide kadumise tõttu selle kõrgus praegu umbes 138,5 meetrit. Hoolimata ajaproovist ja looduslikest teguritest, on need püramiidid säilitanud oma grandioossuse ja inspireerivad inimesi üle kogu maailma.

Kõigi kolme püramiidi ehitamiseks kasutati tohutul hulgal kiviplokke, millest mõned kaalusid rohkem kui 80 tonni. Kõige hämmastavam on see, et sellise ehitusprojekti saavutamine toimus ajal, mil polnud tänapäevaseid ehitusvahendeid ja -masinaid. Nende ehitiste taga peituv meisterlikkus ja täpsus on jäänud paljudele mõistatuseks.

Giza platvormi püramiidide vahel asub ka Suur Sfinks, pool-lõvi ja pool-inimese kuju, mis on veel üks silmapaistev ja mõistatuslik monument. Sfinks kujutab endast valvurit, kes kaitseb püramiide ja on samuti üks vanimaid ja suurimaid üksikuid kiviskulptuure maailmas.

Lisaks kolmele peamisele püramiidile on Giza platvormil mitmeid teisi väiksemaid satelliitpüramiide, matusekabeleid ja templeid. Kogu see kompleks annab tunnistust vanade egiptlaste märkimisväärsest ehituskunstist, usust pärastlõunasse ja pühendumusest oma valitsejatele.

Giza püramiidid on kahtlemata märk inimkonna pühendumusest, innovatsioonist ja kunstilisest visioonist. Iga püramiid, iga kivi ja iga joon neil struktuuridel räägib lugu tsivilisatsioonist, mis õitses tuhandeid aastaid tagasi, kuid mille pärand elab edasi meie kaasaegses maailmas.

Giza püramiidid

Ajalugu

Giza püramiidide ajalugu on sügavalt juurdunud vanasse Egiptusesse, ajastusse, mis oli täis intriige, innovatsiooni ja inimkonna tehnilist ning kultuurilist saavutust.

Juba tuhandeid aastaid enne Kristust olid egiptlased matnud oma surnuid püramiidikujulistesse struktuuridesse, mida tuntakse mastabadena. Need olid esialgu madalad, kivist ehitatud matmishooned, mis aja jooksul arenesid suuremaks ja keerukamaks. Püramiidide ehitamine sai hoogu Vana-Kuningriigi ajal, kui vaaraod nägid vajadust ehitada monumentaalseid matmispaiku, mis peegeldaksid nende jõudu, jumalikkust ja igavikku.

Kuid Giza platvormil asuvad kolm suurt püramiidi on eelkõige tuntud IV dünastia vaaraode Khufu (Cheops), Khafre ja Menkaure järgi.

 • Khufu (Cheopsi) Püramiid: Suur Püramiid ehk Khufu püramiid on suurim kolmest ja on tõenäoliselt kõige tuntum püramiid maailmas. See oli ehitatud umbes 2580–2560 eKr ning algne kõrgus oli 146,6 meetrit, muutes selle aja kõrgeimaks inimtegevuse tulemusena valminud ehitiseks. Arvatakse, et selle ehitamiseks võis minna 20 aastat ning kasutatud võis olla üle kahe miljoni kiviploki.
 • Khafre Püramiid: Khafre püramiid on teine suurim Giza platvormil ja asub lõunast natuke lääne pool Suurest Püramiidist. Kuigi see tundub mõnikord suurem kui Suur Püramiid, on see tegelikult veidi lühem, kuid ehitatud kõrgemale maapinnale. Selle püramiidi ees seisab kuulus Suur Sfinks, mis on arvatavasti Khafre portree.
 • Menkaure Püramiid: Menkaure püramiid on kõige väiksem kolmest Giza suurest püramiidist, kuid see ei vähenda selle tähtsust. See on ehitatud umbes 2490 eKr ja sellel on kolm satelliitpüramiidi, mis on tõenäoliselt mõeldud Menkaure naisele ja tütardele.

Giza püramiidide ehitusprotsess on olnud paljudele mõistatuseks, kuid ajaloolased ja arheoloogid on aja jooksul pakkunud mitmeid teooriaid. Kõige levinum teooria on, et kiviplokid toimetati kohale Niiluse lähedusest, kasutades kanaleid, mis võimaldasid blokkide lähemale transportimist. Seejärel kasutati tõenäoliselt suuri kaldteid, mis võisid olla ehitatud kas otse püramiidi külge või selle ümber, et tõsta kive kõrgemale asuvatele tasanditele.

Vastupidiselt levinud müüdile ei ehitanud Giza püramiide orjad. Hiljutised avastused näitavad, et ehitajateks olid korralikult toidetud ja hooldatud töölised, kes elasid lähedalasuvates laagrites. Paljud neist olid spetsialiseerunud käsitöölised, insenerid ja arhitektid, keda vaaraod austasid nende oskuste eest.

Püramiidide sees on keerukad kambrite ja koridoride süsteemid. Neid koridore ja kamvreid kasutati mitte ainult matmisrituaalide jaoks, vaid need olid ka osa püramiidi ehitusprotsessist, võimaldades kivide paigutamist ja tugevdust.

Püramiidide ehitamisel mängisid olulist rolli ka astronoomia ja matemaatika. Püramiidid on suunatud täpselt põhja-lõuna suunal ja nende küljed on suunatud nelja ilmakaare suunas. See näitab, kui oluline oli vanadele egiptlastele nende püramiidide paigutamine kosmilises korras.

Giza püramiidide ajalugu on rohkem kui lihtsalt kivide ja ehitiste lugu. See on lugu inimkonna saavutusest, kultuurist, religioonist ja innovatsioonist. Püramiidide keerukus ja nende täpsus räägivad palju sellest, mida vanad egiptlased väärtustasid ja kuidas nad nägid oma kohta universumis. Kõigi nende saavutuste hulgas on Giza püramiidid tõenäoliselt nende kõige märkimisväärsem kingitus tulevastele põlvkondadele.

Giza püramiidid tänapäeval

Giza püramiidide tähtsus ei piirdu ainult nende ajaloolise ja arhitektuurilise pärandiga; ka tänapäeval on need ehitised globaalsed ikoonid ja üks maailma kõige külastatumaid turismiobjekte.

Tänapäeva Egiptus on teinud märkimisväärseid jõupingutusi nende püramiidide säilitamiseks ja kaitseks. Erinevad konservatsiooniprojektid on käivitatud selleks, et peatada erodeerumist ja taastada kahjustatud osi. Arvestades nende monumentide ajaloolist ja kultuurilist tähtsust, on Giza püramiidide säilitamine ja restaureerimine muutunud ülemaailmseks prioriteediks.

Tänapäeval võivad külastajad imetleda neid püramiide nii päeval kui öösel. Päevane aeg pakub võimalust ronida osaliselt püramiidide sisse, uurida nende kambreid ja käike ning tunda ajaloo hingamist. Õhtuti aga korraldatakse püramiidide juures valgus- ja helietendusi, mis jutustavad nende ajaloo ja müütide lugusid, pakkudes külastajatele maagilist ja meeldejäävat kogemust.

Kuigi Giza püramiidid on tänaseks läbinud tuhandete aastate pikkuse ajaloo, on nad ikka veel elav osa Egiptuse kultuurist ja majandusest. Need toovad riiki miljoneid turiste igal aastal, olles seeläbi märkimisväärseks majanduslikuks tuluallikaks. Egiptuse valitsus on rakendanud mitmeid meetmeid, et tagada külastajate turvalisus ja mugavus, sealhulgas transpordi parandamine, turistidele suunatud teenuste laiendamine ja kohaliku elanikkonna kaasamine turismiprojektidesse.

Lisaks on Giza püramiidide piirkonnas tehtud palju arheoloogilisi uuringuid, et avastada veel rohkem saladusi, mis on aastatuhandete jooksul maa alla peidetud. Igal aastal esitletakse uusi avastusi, mis aitavad meil paremini mõista vanade egiptlaste eluviisi, uskumusi ja tehnikaid.

Giza püramiidid

Giza püramiidide külastamine

Giza püramiidide kompleksi külastamine on üks elumuutevaid kogemusi, mis pakub sügavat ülevaadet vanade egiptlaste ajaloolisest ja kultuurilisest pärandist. Külastades seda kohapeal, saate tunnetada nende monumentide suurust ja nende ehitamisel kasutatud meisterlikkust.

Ligipääs ja piletid

Giza püramiidide kompleks asub Kairost umbes 13 kilomeetri kaugusel läänes, tehes sellest hõlpsasti ligipääsetava päevareisi sihtkoha. Enamik turiste saabub Kairost, kasutades erinevaid transpordivahendeid.

 • Transpordivõimalused: Külastajad saavad jõuda Giza püramiidide juurde busside, taksode või eratranspordiga. Paljud turismifirmad pakuvad grupiekskursioone, mis sisaldavad juhitud tuure ja transpordi korraldust. Lisaks on olemas ka metrooliin, mis toob teid Gizasse, kuid sellest peatusest on püramiidideni veel mõni kilomeeter.
 • Piletid: Piletid Giza püramiidide kompleksi sissepääsuks saab osta kohapeal asuvatest kassadest. Hind sõltub sellest, kas soovite külastada ainult välisalasid või siseneda ka püramiididesse. Pidage meeles, et sisenedes Suurde Püramiidi, on piletihind kõrgem. Samuti on olemas soodushinnad õpilastele ja lastele. On soovitatav osta piletid varahommikul või hilja õhtul, et vältida tipptunde ja pikkade järjekordade teket.
 • Reeglid ja nõuanded: Külastajatel palutakse austada kohalikku kultuuri ja ajalugu. See tähendab, et püramiidide või muude struktuuride ronimine on keelatud. Lisaks on kaamera ja videokaameraga filmimiseks vaja eriluba, eriti püramiidi sisemuses. Kindlasti tasub kanda mugavaid jalatseid ja päikese eest kaitsevaid riideid, kuna piirkond on avatud ja päikeseline.
 • Giidiga ekskursioonid: Kuigi Giza püramiidide kompleksi saab iseseisvalt külastada, soovitatakse paljudel pöörduda litsentseeritud giidi poole. Giidiga ekskursioonid pakuvad rikkalikku teavet püramiidide ajaloo, arhitektuuri ja kultuurilise tähtsuse kohta, muutes külastuse veelgi meeldejäävamaks.

Giza püramiidide külastamine on midagi, mida iga ajaloo- ja kultuurihuviline peaks oma elus vähemalt korra kogema. Korralik planeerimine ja teadlikkus kohapealsetest tingimustest tagavad sujuva ja meeldejääva kogemuse selle maailma ühe olulisima kultuuripärandi objekti juures.

Giza püramiidid

Mida saab näha?

Giza püramiidide kompleks on palju enamat kui lihtsalt kolm suurt püramiidi. See on täis ajaloolisi ja arhitektuurilisi aardeid, mis räägivad loo vanade egiptlaste tsivilisatsioonist, nende uskumustest ja tehnilistest oskustest.

 • Suur Püramiid ehk Khufu (Cheopsi) Püramiid: See on kõige suurem kolmest püramiidist ja üks seitsmest maailma imest. Selle sisemus on mõistatuslik labürint käikudest ja kambritest. Püramiidi kuningakamber sisaldab punasest graniidist sarkofaagi, mis arvatakse olevat olnud kuningas Khufu matmispaik.
 • Khafre (Chefreni) Püramiid: See on keskmine püramiid ja kuigi see on madalam kui Suur Püramiid, tundub see kõrgemana, kuna see asub kõrgemal maapinnal. Khafre püramiidi tipus on endiselt säilinud osa algsest kattekihist, mis andis püramiididele kunagi sileda välimuse.
 • Menkaure Püramiid: See on kõige väiksem kolmest püramiidist ja on ehitatud kuningas Menkaure mälestuseks. Erinevalt kahest suuremast püramiidist koosneb see mitmest eri tüüpi kivist.
 • Suur Sfinks: See hiiglaslik kivikuju, millel on lõvi keha ja inimese pea, on üks maailma kuulsamaid monumente. Sfinks on seotud mitmete legendide ja müütidega ning selle täpne eesmärk ja tähendus on endiselt mõistatus.
 • Püramiidide laevamuuseum: See muuseum eksponeerib laeva, mis leiti Suure Püramiidi lähedal asuvast kaevikust. Arvatakse, et laeva kasutati kuningas Khufu matuseprotsessioonis ning seejärel maeti see tema püramiidi lähedale.
 • Giza platoo: See on ulatuslik ala, mis ümbritseb püramiide, ja on tulvil erinevaid matusekambreid, templeid ja muid struktuure, mis olid olulised vanade egiptlaste rituaalide ja matmisprotseduuride jaoks.
 • Kuninganna püramiidid: Need väiksemad püramiidid asuvad Suure Püramiidi lähedal ja arvatakse, et need ehitati kuninga naisele või pereliikmetele. Need püramiidid pakuvad huvitavat pilguheitu vanade egiptlaste matmispraktikatele ja arhitektuurilistele traditsioonidele.
 • Käigud ja kambrid: Giza püramiidide kompleksis on mitmeid käike ja kambrid, mis olid mõeldud kuningliku pere ja kõrgema klassi liikmete matmiseks. Kuigi paljud neist on röövitud aastatuhandete jooksul, on mõned endiselt suurepäraselt säilinud ja pakuvad sügavat ülevaadet vanade egiptlaste matmiskombestikust.
 • Püramiidide panoraamvaade: On mitmeid kohti Giza platool, kust avaneb hingemattev vaade kõigile kolmele püramiidile. Neist paikadest saab teha mõningaid kõige ikoonilisemaid fotosid püramiididest.
 • Öine valgus- ja helietendus: Giza püramiidide juures toimuv valgus- ja helietendus on maagiline kogemus, mis jutustab püramiidide ajaloo ja müütide lugusid, tuues esile nende majesteetlikkuse ja ajaloolise tähtsuse.
Giza püramiidid

Müüdid ja huvitavad faktid

Müüdid

Giza püramiidide ümber on sajandeid keerelnud palju müüte ja legende, mis kajastavad nende monumentide müstilist ja salapärast olemust. Järgnevalt toome välja mõned kõige kuulsamad ja huvitavamad müüdid:

 • Atlantise seos: Mõned usuvad, et püramiidid ehitati kadunud tsivilisatsiooni – Atlantise – elanike poolt või nende abiga. Väidetakse, et ainult sellisel kõrgelt arenenud tsivilisatsioonil oli tehnoloogia ja teadmised selliste suurte monumentide rajamiseks.
 • Tähtede seos: On levinud uskumus, et Giza püramiidide paigutus kajastab Orioni tähtkujus olevate tähtede paigutust. Selle teooria kohaselt olid vanad egiptlased tähelepanekute meistrid ning nad ehitasid püramiidid vastavalt taevas olevatele tähtedele.
 • Tulnukatest ehitajad: Mõned väidavad, et selliste monumentaalsete ehitiste rajamine oli muinas-Egiptusele liiga keerukas ja et need võisid olla ehitatud tulnukate või võõraste tsivilisatsioonide poolt. Kuigi see teooria on populaarne ulmekirjanduses ja filmides, pole sellel teaduslikku alust.
 • Salajased kambrid ja käigud: Arvatakse, et Giza püramiidides on veel avastamata kambrid ja käigud, mis võivad peita endas kuninglike varanduste või muude ajalooliste esemete aardeid. Kuigi mõningaid tundmatuid ruume on avastatud kaasaegsete tehnoloogiliste vahendite abil, pole seni leitud suuri varandusi.
 • Püramiidide ehitamise meetod: Üks kõige suuremaid müsteeriume on, kuidas sellised tohutud kivid transporditi ja paigutati nii täpselt paika. Üks levinud müüt on, et püramiidide ehitamiseks kasutati massilist orjatööjõudu, kuigi hiljutised tõendid viitavad pigem sellele, et ehitusel töötasid kvalifitseeritud töölised, kes elasid lähedalasuvates asulates.
 • Püramiidide ravivõimed: On olnud arvamusi, et püramiidide sisemuses on erilised energiavood, mis võivad aidata kaasa tervenemisele ja meditatiivsele keskendumisele. Kuigi mõned inimesed on kogenud erilisi tunnetusi püramiidide juures või sees, pole teaduslikku tõendusmaterjali nende väidete kinnitamiseks.

Võib öelda, et Giza püramiidide salapära ja majesteetlikkus on andnud hoogu lugematutele müütidele ja legendidele. Kuigi mõned neist on kummalised või fantastilised, kajastavad nad inimeste pidevat imetlust ja uudishimu nende ajalooliste monumentide suhtes, mis on seisma pidanud tuhandeid aastaid ja mõjutanud kultuure kogu maailmas.

Huvitavad faktid

Giza püramiididega seostuvad mitmed põnevad ja hämmastavad faktid, mis illustreerivad nende ehitiste erakordset arhitektuuri, ajalugu ja tähendust. Siin on mõned silmapaistvamad neist:

 • Täiuslik orientatsioon: Suure Püramiidi küljed on uskumatult täpselt suunatud põhiliste ilmakaarte suunas. Lõuna-külje suuna erinevus täpsest lõuna suunast on vaid 0,15 kraadi.
 • Kattekihid: Püramiidid olid algselt kaetud siledate kiviplaatidega, mis peegeldasid päikesevalgust. See pani püramiidid säravalt särama, mida võis näha kaugelt ja mis andis neile nime “Taevaste Mägede Säravad Valgused”.
 • Täiuslikud mõõdud: Suure Püramiidi põhjalikkus on umbes 230,4 meetrit ja kõrgus oli algselt 146,6 meetrit, kuigi praegu on see umbes 138,8 meetrit. Selle ehitamisel kasutati rohkem kui 2,3 miljonit kivi, mille keskmine kaal on 2,5 tonni.
 • Kõrge tehnoloogia: Kuigi sageli arvatakse, et püramiidid ehitati lihtsate tööriistadega, näitavad tõendid, et egiptlased kasutasid püramiidide ehitamisel täpseid mõõte, keerulisi logistikasüsteeme ja kõrgtehnoloogilisi vahendeid.
 • Seismiline tegevus: Suure Püramiidi ehitus võttis arvatavasti aega 20 aastat. Iga kivi tuli paigaldada umbes iga kahe minuti tagant, et see valmiks plaanitud ajaraamis.
 • Temperatuuriregulatsioon: Hoolimata kõrbekliimast väljaspool, hoitakse Suure Püramiidi sisemuses temperatuuri püsivalt umbes 20°C juures, sõltumata välisest temperatuurist.
 • Pärand: Giza püramiidid on ainus ime seitsmest maailma imest, mis on tänapäevani säilinud.
 • Matmata kuningas: Kuigi Suur Püramiid ehitati kuningas Khufu jaoks, ei ole tema mumifitseeritud jäänuseid seal kunagi leitud.
 • Kaitsesüsteemid: Püramiidide sisemuses on mitmeid “petekambreid” ja käike, mida arvatakse olevat ehitatud selleks, et eksitada potentsiaalseid röövleid ja kaitsta püramiididesse maetud kuninglikke aardeid.
 • Akustika imed: Mõned käigud ja kambrid püramiidides omavad erakordseid akustilisi omadusi. Need võimendavad helisid ja tekitavad mõnikord müstilisi kajasid, mis on põhjustanud arvukaid spekulatsioone nende võimaliku otstarbe ja tähenduse kohta.
Giza püramiidid

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Giza püramiidide lähedal asub mitmeid teisi vaatamisväärsusi, mis pakuvad külastajatele võimalust süveneda veelgi rohkem Egiptuse rikkasse ajalukku ja kultuuripärandisse. Siin on mõned märkimisväärsetest vaatamisväärsustest, mida tasub külastada:

 • Sfinks: Tõenäoliselt üks maailma kõige kuulsamaid skulptuure, Giza Sfinks on hiiglaslik kivikuju, millel on lõvi keha ja inimese pea. See on umbes 73 meetrit pikk ja 20 meetrit kõrge. Sfinksi ajalugu ja eesmärk on endiselt mõistatus, kuid paljud usuvad, et see kaitseb Giza püramiide.
 • Solar Boat Museum: See muuseum asub Suure Püramiidi kõrval ja eksponeerib täielikult taastatud puust laeva, mis leiti maetuna püramiidi juurest. Arvatakse, et laev oli ette nähtud kuningas Khufu jaoks, et ta saaks sõita sellega teispoolsuses.
 • Memphise muuseum: Asub umbes 20 km kaugusel Giza püramiididest, Memphis oli iidse Egiptuse esimene pealinn. Siin asuv muuseum pakub huvitavat ülevaadet linna ajaloost ja seal eksponeeritakse mitmeid suuri skulptuure, sealhulgas Ramsses II massiivset kujutist.
 • Dahshuri püramiidid: Asuvad umbes 40 km kaugusel Gizast, Dahshuri püramiidid on vähem tuntud, kuid sama muljetavaldavad. Siin asuv Punane Püramiid on tuntud kui maailma esimene tõeline püramiid ja selle juures asuv Kõver Püramiid näitab egiptlaste varajasi katseid püramiidide ehitamisel.
 • Saqqara nekropol: Asub umbes 30 km kaugusel Giza püramiididest, Saqqara on kuulus oma astmelise püramiidi poolest, mis on ehitatud Djoseri jaoks ning mida peetakse maailma esimeseks monumendiks, mis ehitatud kivist.
 • Kairu muuseumid: Kuigi need asuvad mõnevõrra kaugemal, on Kairo Egiptuse Muuseum ja Suur Egiptuse Muuseum hädavajalikud külastuskohad. Need pakuvad ülevaadet Egiptuse ajaloost ja kunstist, sealhulgas kuulsatest esemetest Tutanhamoni hauast.
 • Vanalinn ja bazaar: Kairo vanalinn ja Khan el-Khalili bazaar pakuvad külastajatele võimalust sukelduda linna ajalukku, kultuuri ja käsitöösse, osta suveniire ja nautida kohalikku toitu.

Kokkuvõtteks

Giza püramiidid on mitte ainult Egiptuse, vaid kogu maailma ajaloo üks märgilisemaid sümboleid. Need iidse tsivilisatsiooni ehitised kajastavad inimkonna püüdlusi, saavutusi ja salapära, mis on kestnud aastatuhandeid. 

Alates nende ehitamise ajaloost kuni tänapäevaste külastuskogemusteni, Giza kompleksis on midagi igale uudishimulikule hingele. Lisaks püramiididele ja Sfinksile avastasime ka lähedal asuvaid vaatamisväärsusi, mis rikastavad meie teadmisi selle piirkonna kohta. 

Ümbritsetud müütidest ja huvitavatest faktidest, Giza on palju enamat kui lihtsalt kivikuhilad kõrbes. See on koht, kus ajalugu kohtub olevikuga, kutsudes meid avastama ja imestama.

Scroll to Top