Torino Vaatamisväärsused

Torino Vaatamisväärsused: Ajaloo, Kunsti ja Kultuuri Ristteel Itaalias

Itaalia, tuntud oma kõikehõlmava ajaloo ja väga rikkaliku kultuuri poolest, on imeline reisisihtkoht, mis pakub lõputult avastamisrõõmu igaühele. Iga Itaalia linna võlu peitub selle ainulaadses iseloomus ja atmosfääris ning Torino, mõistatuslik metropol Piemonte südames, ei ole kindlasti erand. Torino on linna, mis peegeldab Itaalia rikkalikku pärandit, kus iga nurgatagune, väljak ja hoone räägib omaette lugu.

Seda tuntakse laialdaselt kui autotööstuse sünnikohta, kuid Torino on palju enamat kui ainult Fiat. See on linn, kus ajalugu kohtub innovatsiooniga, kus klassikaline arhitektuur seob end tänapäeva disainiga ja kus sajanditevanused traditsioonid leiavad end kõrvuti moodsa eluviisiga.

See artikkel heidab pilgu erinevatele Torino vaatamisväärsustele, mis pakuvad silmapaistvat näidet linnast, mis on jõuliselt kujundanud Itaalia ajalugu, kultuuri ja identiteeti. 

Alates majesteetlikust Mole Antonellianast kuni ajaloolise Palazzo Reale’ni, alates põneva Egiptuse Muuseumist kuni ilusa Piazza San Carlo’ni – kõik need vaatamisväärsused esindavad linna mitmekesist olemust ja pakuvad külastajatele meeldejääva ning ka hariva kogemuse.

1. Mole Antonelliana

Torino Vaatamisväärsused

Mole Antonelliana on Torino ikooniline vaatamisväärsus, mis esindab linnasüdames laiuvat silmapaistvat arhitektuuri. Selle nime sai see Alessandro Antonellilt, originaalse projekti autorilt, kelle ambitsioonikas visioon nägi ette selle ehitamist 1863. aastal sünagoogina. Paraku ulatus hoone ehitus aja ja kulude poolest plaanitust kaugemale, nii et Antonelli omandas hoone ja ehitas selle lõpuni omal kulul.

Tänaseks on Mole Antonelliana koduks tuntud Rahvusmuuseumile ja selle kõrguseks on 167,5 meetrit, mis teeb sellest ühe kõrgeima tellisest ehitise maailmas. Hoone huvitavaid arhitektuurseid jooni rõhutab tippu paigaldatud klaasist lift, mis annab külastajatele võimaluse nautida 360-kraadist panoraamvaadet Torinole.

2. Palazzo Reale

Kui otsite Torinos silmapaistvat kuninglikku ajalugu, siis Palazzo Reale on teie peamine sihtkoht. See kuninglik palee ehitati 17. sajandil ning oli pikka aega Savoia dünastia peamine residents. Palee uhke fassaad avaneb Piazza Castello poole, kus asub ka ümar torn, mis oli kuninglike ruumide eeskujuks.

Palee sisemuses võite imetleda erinevaid ajastuid peegeldavaid stiile – alates luksuslikest Baroque ja Rococo detailidest kuni Napoleoni ajastu kunstiteosteni. Palazzo Reale’s on ka armastatud aed, Giardini Reali, mis on inspireeritud Prantsuse formalistlikust aiakujundusest. Külastajatel on võimalus ringi liikuda mitmes saalis ja galeriis, mis sisaldavad kuninglikke kogusid, mööblit ja kunstiteoseid, andes elava pildi ajaloolisest luksusest ja võimust.

3. Egiptuse Muuseum

Torino Vaatamisväärsused

Torinos asuv Egiptuse Muuseum ehk Museo Egizio on kohustuslik peatuskoht igale ajaloohuvilisele. Muuseumi juured ulatuvad tagasi 1824. aastasse, muutes selle maailma vanimaks Egiptuse kunsti ja kultuuri pühendunud muuseumiks. Oma imposantse kollektsiooniga, mis hõlmab üle 30 000 eksponaadi, on see teisel kohal ainult Kairos asuva Egiptuse Rahvusmuuseumi järel.

Muuseumis leidub mitmeid märkimisväärseid teoseid, sealhulgas Ramses II monumentaalne kuju, Kha ja Merit matusekamber ning Turini kuninglik papyrus, mis on üks tähtsamaid iidseid Egiptuse ajaloo allikaid. Iga eksponaat räägib lugu iidsest tsivilisatsioonist, mille mõju on tunda ka tänapäeval. Interaktiivsed eksponaadid ja hoolikalt kujundatud valgustus muudavad muuseumikülastuse tõeliselt unustamatuks.

4. Piazza San Carlo

Piazza San Carlo, mis on üks Torino kuulsamaid väljakuid, on tuntud oma elegantsuse ja ajaloolise võlu poolest. Väljak ehitati 17. sajandil ja selle on kujundanud barokkstiilis arhitekt Carlo di Castellamonte.

Väljaku keskel seisab Emmanuel Philibert, Duke of Savoy ratsamonument, mille loojaks on Carlo Marochetti. Seda ümbritsevad kaheksa barokkstiilis hoonet, sealhulgas mõlemal pool väljakut asuvad kaks identset kirikut – Santa Cristina ja San Carlo Borromeo.

Väljaku ääres asuvad ka luksuslikud kohvikud ja butiigid, mis kajastavad Torino eliidi ajaloolist elegantsi. Selle sümmeetria, arhitektuuriline ilu ja dünaamiline atmosfäär muudavad Piazza San Carlo ideaalseks kohaks Torino ajaloolise ja kultuurilise elu kogemiseks.

5. Piazza Castello

Torino vaatamisväärsused

Piazza Castello, mis asub Torino südames, on linnasüdame ajalooline ja kultuuriline keskpunkt. Selle hoonete stiil ulatub barokist klassitsismini, peegeldades linna ajaloolist arengut. Väljaku otstes asuvad kaks tähtsat monumenti: kuninglik palee Palazzo Reale ja Palazzo Madama.

Väljakul asub ka Saint Lorenzo kirik, mis on tuntud oma ebatavalise kupli poolest. See on suurepärane koht, kust alustada Torino avastamist, sest see ühendab mitmeid vaatamisväärsusi. Linnakavasid kohandati aastate jooksul vastavalt vajadustele, kuid Piazza Castello säilitas alati oma keskse rolli.

Väljakul asub mitmeid kohvikuid ja restorane, kus saab nautida autentset Itaalia kööki ja vaadet ajaloolisele keskkonnale. Piazza Castello on koht, kus ajalugu, kultuur ja elav linnaelu kohtuvad.

6. Palazzo Madama

Palazzo Madama on veel üks silmapaistev Torino vaatamisväärsus, mis asub Piazza Castello südames. Hoone nimi tuleb kahest Savoia dünastia lesk-kuningannast, Madama Reale’st ja Madama Felicita’st, kes elasid seal 18. sajandil.

Palazzo Madama on ainulaadne, kuna see ühendab kahte erinevat ajastut – keskaegset hoonet, mis pärineb 13. sajandist, ning barokkstiilis fassaadi, mis lisati 18. sajandil. Selle tulemusena on see tõeline ajalooline mosaiik, mis peegeldab Torino kunstilist ja arhitektuurilist arengut.

Täna on hoone koduks Torino linna kunstimuuseumile, mille kogud hõlmavad maalikunsti, skulptuuri ja dekoratiivkunsti teoseid keskajast kuni 20. sajandini. Lisaks pakub Palazzo Madama ka suurepäraseid vaateid linnale oma panoraamterrassilt, mis asub originaalse keskaegse torni tipus.

7. Parco del Valentino

Torino vaatamisväärsused

Parco del Valentino on Torino suurim avalik park ja linnaruum, mis avaneb Po jõe äärde. Selle laiud rohelised alad ja maalilised rajad on ideaalne koht lõõgastumiseks, olgu siis tegemist perepikniku, jalutuskäigu või lihtsalt päikeseloojanguga. Park loodi 19. sajandi lõpus ja sai nime samas asuva Castello del Valentino järgi.

Parc del Valentino on kuulus ka oma botaanikaaia poolest, mis sisaldab laia valikut taimeliike, sealhulgas haruldasi ja eksootilisi sorte. Parki külastades ei saa mööda vaadata ka Borgo Medievale’st, keskaegsest külast, mis loodi 1884. aasta maailmanäituse jaoks. See on hoolikalt rekonstrueeritud kompleks, mis jäljendab 15. sajandi Piemonte küla, pakkudes külastajatele põneva ajaloolise reisi.

8. Torino katedraal

Torino katedraal, ametlikult tuntud kui San Giovanni Battista katedraal, on silmapaistvaim religioosne hoone linnas. See on ainus gooti kirik Torinos, mille ehitustööd algasid 1491. aastal ning mis lõppesid 1498. aastal. Katedraalil on kolm laeva ja see on tuntud oma lihtsa, kuid muljetavaldava fassaadi poolest.

Kuid katedraali tõeline tähtsus seisneb selles, et see on Turin Shroudi, ühe kõige tuntuma ja kõige rohkem uuritud reliikvia hoidla. See on lapiline riidetükk, millel on näha mehe näo ja keha trükk, mida paljud usuvad olevat Jeesuse Kristuse matuserätiku jäljend. Sellest olenemata, kas usute selle autentsusesse või mitte, on Shroud muutnud Torino katedraali oluliseks palverännakute sihtkohaks kogu maailmas.

9. Basilica di Superga

Torino Vaatamisväärsused

Basilica di Superga on suursugune katedraal, mis asub Torinost idas asuval Superga mäel. See püstitati 18. sajandi alguses tänu Vittorio Amedeo II kohustusele Püha Mariale, mille ta andis pärast Prantsuse vägede võitu. Selle projekt valmis arhitekt Filippo Juvarra käe all, kelle geniaalsus annab hoonele võimsa ja elegantse ilme.

Basilica di Superga mitte ainult ei paku suurepäraseid kunstiteoseid ja arhitektuuri, vaid ka hämmastavat vaadet Torinole. See on koht, kus võib leida mõningaid Savoia dünastia liikmete haudasid. Lisaks on see mälestuskoht 1949. aasta lennuõnnetusele, milles hukkusid Torino jalgpalliklubi mängijad.

10. Galleria Sabauda

Galleria Sabauda on Torino kunstimuuseum, mis sisaldab Savoia dünastia kunstikogu. See loodi 1832. aastal kuningas Charles Alberti poolt ja sisaldab rikkalikku kogu Itaalia, Euroopa ja iidse kunsti teoseid.

Muuseumi kollektsioon koosneb rohkem kui 500 aasta jooksul kogutud teostest, alates keskajast kuni 20. sajandini. See sisaldab selliste meistrite nagu Rembrandt, Veronese, Van Dyck ja paljude teiste töid.

Muuseumi esiletõstetud teosed hõlmavad Jan van Eycki “Madonna della Fonte” ja Melone’s “Püha Perekonna Maestà”. Galleria Sabauda on väärtuslik koht igale kunstihuvilisele, pakkudes võimalust sukelduda Euroopa kunstiajalukku ja näha olulisi teoseid lähedalt.

11. Torino Auto Muuseum

Torino Auto Muuseum, või Museo Nazionale dell’Automobile, on üks maailma juhtivaid autotööstuse muuseume, kus on välja pandud enam kui 200 ajaloolist sõidukit. Muuseum asutati 1932. aastal ja on pühendatud autoajaloo ja disaini uurimisele ning innovatsioonile.

Expositsioonid hõlmavad üle 120 autotootja eri ajastutest, alates esimestest hobujõul töötavatest masinatest kuni tänapäevaste elektriautode ja hübriidideni. Muuseumis saab näha nii igapäevaseid tarbesõidukeid kui ka luksuslikke sportautosid ja haruldasi prototüüpe, muutes selle põnevaks külastuskohaks nii autoentusiastidele kui ka üldisele publikule.

12. Castello del Valentino

Torino vaatamisväärsused

Castello del Valentino on üks Torino olulisemaid arhitektuurilisi vaatamisväärsusi ja UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv monument. Asudes Po jõe ääres, keset Parco del Valentino parki, on see loss aastate jooksul läbi teinud mitmeid renoveerimisi, omandades lõpuks Prantsuse mõjutustega barokse stiili.

Selle hoonete kompleks pärineb 16. sajandist ja oli kunagi Savoia dünastia kuninglik residents. Tänapäeval on see Torino Politecnico Arhitektuuri Osakonna kodu. Külastajad saavad imetleda lossi välisilmet ja jalutada läbi kaunilt kujundatud aedade, kuigi interjöör on üldjuhul kättesaadav ainult üliõpilastele ja töötajatele. Lossi arhitektuurne ilu ja ajalooline tähtsus muudavad selle oluliseks vaatamisväärsuseks Torinos.

Kokkuvõtteks

Torinos on suurejoonelisi kuningapaleesid, ajaloolisi kirikuid, maailmatasemel muuseume ja lõputult ilusaid parke, mis kõik pakuvad külastajatele unikaalset teekonda läbi aja ja kultuuri. Kõigi nende Itaalia vaatamisväärsuste juures on ühine joon nende erakordne ilu ja sügav ajalooline tähendus.

Olgu see siis muistne Egiptuse kunst, autode ajalugu või gooti arhitektuuri meistriteos, Torino ei jäta kedagi külmaks. See on koht, kus ajalugu kohtub tänapäevaga, kus kuninglik suursugusus kohtub modernse linnaeluga, tehes sellest ühe kõige põnevama ja mitmekülgsema sihtkoha Itaalias. Kõik, kes soovivad süveneda Itaalia rikkasse kultuuripärandisse ja nautida erakordseid vaatamisväärsusi, leiavad Torinos oma unistuste sihtkoha.

Scroll to Top