Hispaania trepid

Hispaania trepid: Rooma monumentaalne kohtumispaik läbi aegade

Rooma on iidse maailma keskus, kust õhkub sajanditepikkust ajalugu ja kultuuri igast nurgast. Kuigi see Itaalia pealinn on tuntud oma Pantheoni, Kolosseumi ja Vatikani poolest, on seal üks paik, mis on aja jooksul saanud armastatud kohtumispaigaks nii kohalikele kui ka turistidele: Hispaania trepid. 

Need trepid ei ole pelgalt kivid ja astmed, vaid ajalooline teekond, mis juhatab meid läbi lugematute hetkede, mil inimesed on kogunenud, mõtisklenud, armunud ja unistanud. Kõndides sellel monumentaalsel redelil, astume samm-sammult läbi ajaloo, kultuuri ja kunsti labürindis, mis on kujundanud Rooma olemust. 

Selles artiklis sukeldume sügavamalt Hispaania treppide päritolu, tähtsuse ja lähedal asuvate peidetud aarete juurde, mis teevad sellest Rooma südame ühe olulisima paiga.

Hispaania trepid

Hispaania treppide ülevaade

Hispaania treppid on Rooma südames asuv monument, mis on sajandite jooksul olnud linnakodanike ja turistide kohtumispaigaks. Need koosnevad 135 marmorist astmest, mis ühendavad Piazza di Spagna allosas asuvat Hispaania väljakut Trinità dei Monti kirikuga ülevalmäel. Trepid ehitati 18. sajandi alguses ning need kujutavad endast märkimisväärset arhitektuurilist saavutust, olles nii funktsionaalsed kui ka esteetiliselt imelised.

Treppide ainulaadne kujundus ja struktuur tekitavad elava ja dünaamilise vaate, eriti kevadel, kui treppe katab rooside ja asaleade vaip. See traditsiooniline lillefestival on muutunud üheks treppide ikoonilisemaks vaatepildiks, meelitades ligi tuhandeid külastajaid igal aastal.

Lisaks oma arhitektuurilisele ilule on Hispaania trepid olnud inspiratsiooniallikaks paljudele kunstnikele, kirjanikele ja filmitegijatele. Selle ajaloolise paiga läheduses asuvad kohvikud ja butiigid on teinud sellest koha, kus kohalikud ja turistid saavad lõõgastuda ja nautida Rooma elurütmi.

Hispaania trepid on ajalooliselt olnud koht, kus kohtuvad erinevad kultuurid, traditsioonid ja mõtted. Hispaania Suursaatkond, mis asub väljaku lähedal ja mille järgi trepp sai oma nime, on olnud oluline vahendaja Itaalia ja Hispaania vahel.

Tänasel päeval seisavad Hispaania trepid Rooma sümbolina – ajatu ilu, ajaloo ja kultuurilise rikkuse tunnistajana.

Ajalugu

Hispaania treppide ajalugu on sama mitmekesine ja põnev kui Rooma linn ise. Kuigi täna on see maailmakuulus vaatamisväärsus, on selle taga rikkalik ajalugu, mis annab sügavust ja konteksti nende ilusate astmete olemasolule.

Treppide ehitamise idee pärineb 17. sajandist, kui Prantsuse diplomaat Étienne Gueffier pärandas suure summa raha, et ehitada trepp, mis ühendaks Piazza di Spagna all asuvat Hispaania väljakut Trinità dei Monti kirikuga. Siiski kulub veel sajandeid enne, kui ehitus algas. Ehitusprojekt käivitati lõpuks 1723. aastal, kui paavst Innocentius XIII andis oma nõusoleku. Projekti juhtisid arhitektid Francesco de Sanctis ja Alessandro Specchi, kelle ülesandeks oli leida tasakaal praktilisuse ja kunstilise väljendusvahendi vahel.

Valminud 1725. aastal, paistis Hispaania trepp silma oma ainulaadse disainiga. Erinevalt tavapärastest sirgetest ja järsudest astmetest lõid de Sanctis ja Specchi elegantse kaskaadilaadse struktuuri. Sellel oli ka funktsionaalne eesmärk: trepid pidi olema piisavalt laiad, et linnakodanikud saaksid üles ja alla liikuda ilma ummikuteta.

Hispaania trepid said oma nime läheduses asuva Hispaania suursaatkonna järgi, mis esindas Hispaania kuningriiki Püha Tooli juures. See oli oluline diplomaatiline keskus, mis soodustas suhteid kahe riigi vahel. Kuna trepid olid saatkonna lähedal ja kuna need olid peamine teeühendus saatkonna ja kiriku vahel, omistati neile loomulikult “Hispaania” nimi.

1. sajandil muutusid trepid populaarseks kohtumispaigaks kunstnike, kirjanike ja kultuuritegelaste jaoks. Rooma kunstilise ja intellektuaalse eliidi seas sai treppidest koht, kus arutleda ideede üle, luua uusi teoseid ja kohtuda sarnaselt mõtlevate inimestega. 

Paljud kuulsad inimesed, sealhulgas näiteks John Keats ja Percy Bysshe Shelley, külastasid või elasid treppide lähedal. Keatsi maja, mis asub otse treppide juures, on tänapäeval muuseum, mis on pühendatud poeedi elule ja tööle.

2. sajandil said Hispaania trepid veelgi rohkem tähelepanu tänu filmi- ja moemaailmale. Need astmed olid laval mitmes filmis, tehes neist ühe Rooma kõige äratuntavama vaatamisväärsuse. Kõige märgatavamalt olid trepid Audrey Hepburni ja Gregory Pecki filmis “Rooma puhkus”.

Aastate jooksul on trepid läbinud mitmeid renoveerimisi ja restaureerimisi, et säilitada nende ajaloolist ilu ja tähendust. Viimane suurem renoveerimine toimus 2015. aastal, mida rahastas juveelifirma Bulgari.

Hispaania treppide ajalugu on tõestuseks Rooma pidevale arengule ja muutumisele. Nendes astmetes peegeldub linna rikkalik ajalugu, kultuuriline pärand ja selle pidev tähtsus maailmalaval. Kuigi treppide algne eesmärk oli lihtsalt ühendada kaks punkti, on nad aastate jooksul muutunud palju enama – Rooma sümboliks, mis ühendab mineviku ja oleviku.

Hispaania trepid

Hispaania trepid tänapäeval

Tänapäeval on Hispaania trepid mitte ainult Rooma, vaid kogu maailma üks tuntumaid vaatamisväärsusi. Tänu oma ajaloolisele ja kultuurilisele tähtsusele on see paik pälvinud globaalse tunnustuse ning on igapäevaselt paljude turistide ja kohalike elanike külastuspaigaks.

Treppe kasutatakse nii praktilisel eesmärgil – liikumiseks kahe vaatamisväärsuse, Piazza di Spagna ja Trinità dei Monti kiriku vahel – kui ka lõõgastumiseks. Paljud inimesed, nii kohalikud kui ka turistid, istuvad treppidel, nautides päikesepaistet, söödes gelatot või lihtsalt vaadeldes mööduvat rahvast. Kehtib ütlus, et kui soovid Roomat tõeliselt kogeda, peaksid sa veetma mõne hetke Hispaania treppidel.

Kuid treppidel on ka tänapäeval kultuuriline roll. See on populaarne koht erinevate ürituste jaoks, eriti moeshow’de ja kultuuriürituste korraldamisel. Lisaks korraldatakse igal kevadel treppidel traditsioonilist lillefestivali, mis toob esile treppide ilu ja loob värvika ja meeldejääva vaate.

Hoolimata nende populaarsusest, on Rooma ametnikud olnud mures treppide säilimise pärast, eriti arvestades suurt jalgsiliiklust. Seetõttu on viimastel aastatel kehtestatud piirangud, mis takistavad toidu ja joogi söömist treppidel ning vältida ülerahvastatust.

Tänapäeval ei ole Hispaania trepid lihtsalt ajalooline monument, vaid elav osa Rooma linnamaastikust, mis jätkab linna ajaloo ja kultuuri rikastamist.

Hispaania treppide külastamine

Hispaania treppide külastamine on kohustuslik kogemus igaühele, kes Roomat külastab. Need ajaloolised astmed pakuvad mitte ainult imelist arhitektuurilist vaatepilti, vaid ka võimalust sukelduda sügavamalt Rooma kultuuri ja ajalukku. Külastajatel on võimalus näha treppe erinevatel aastaaegadel, kus iga hooaeg toob kaasa oma unikaalse atmosfääri ja ilu.

Külastades on oluline olla teadlik mõningatest etikettidest ja reeglitest, et kõik saaksid nautida treppide külastust turvaliselt ja austusega. Vältige pikki piknikke ja suure hulga toidu kaasa võtmist, kuna see on keelatud. Samuti on oluline austada kohalikke ja teisi turiste, järgides märgistusi ja juhiseid.

Ligipääs

Hispaania trepid asuvad Rooma kesklinnas, mis teeb nende külastamise lihtsaks ja mugavaks. Lähim metroojaam on “Spagna”, mis on Rooma metroo liinil A. Kui väljud metroost, viivad sildid sind otse treppideni.

Üks suurimaid eeliseid on see, et Hispaania treppide külastamine on täiesti tasuta! Pole vaja osta pileteid ega teha eelbroneeringuid. Külastajatel on vabadus tulla ja minna nii, nagu nad soovivad, ja veeta treppidel nii palju aega, kui nad soovivad.

Siiski, kuigi treppidele sisenemine on tasuta, tasub kaaluda läheduses asuvate ajalooliste hoonete ja muuseumide külastamist, mis võivad nõuda sissepääsu eest tasu. Näiteks John Keatsi maja, mis asub otse treppide kõrval, on muuseum, kus on väike sissepääsutasu.

Külastajatel soovitatakse vältida tipptunde, eriti kõrghooajal, kuna trepid võivad muutuda väga rahvarohkeks. Varahommikul või hilisel õhtul on tavaliselt vähem rahvast ja saate nautida rahulikumat atmosfääri.

Hispaania treppide ligipääs on lihtne ja mugav, pakkudes külastajatele vaba ja paindlikku kogemust Rooma südames.

Mida saab näha?

Hispaania treppide juures asuva maastiku mitmekesisus annab külastajatele rohkem kui lihtsalt ajaloolised astmed. Tegelikult on treppide ümbrus nagu avatud õhu muuseum, pakkudes külastajatele rikkalikku kultuurilist ja ajaloolist kogemust.

 • Trepid ise: Loomulikult on esimene vaatamisväärsus trepid ise. Nende ainulaadne kaskaadilaadne disain koosneb 135 astmest, mis ulatuvad Piazza di Spagna’st üles Trinità dei Monti kirikuni. Iga samm võib olla tunnistajaks sadade aastate ajaloole, kunstnikele ja armastajatele, kes on seal aja jooksul mööda kõndinud.
 • Trinità dei Monti kirik: Treppide ülaosas asuv kirik on suurepärane barokkstiilis ehitus. See ei ole mitte ainult oluline religioosne paik, vaid pakub ka hämmastavaid vaateid Rooma linnale.
 • Fontana della Barcaccia: Piazza di Spagna keskel leiate selle ilusa purskkaevu, mis kujutab endast uppunud laeva. Barokkstiilis skulptuuri ehitas Pietro Bernini 17. sajandi alguses ja see on suurepärane koht, kust alustada oma trepijada.
 • Keats-Shelley memoriaalmaja: Otse treppide juures asub see maja, kus inglise luuletaja John Keats veetis oma viimased päevad. Täna on see muuseum, mis on pühendatud romantilise ajastu kirjanikele, sealhulgas Keatsile, Shelley’le ja Lord Byronile.
 • Villa Medici: Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel treppidest leiate selle renessanssaegse villa, mis on nüüd Prantsuse Akadeemia asukoht Roomas. Selle ilusad aedad ja ajaloolised interjöörid on kindlasti külastamist väärt.
 • Via dei Condotti: See on Rooma üks luksuslikumaid ja eksklusiivsemaid ostutänavaid. Siit leiate maailma tipptasemel moemärgid, unikaalsed ehtepoed ja ajaloolised kohvikud, nagu Caffè Greco, mis on olnud populaarne koht kuulsuste ja kunstnike seas juba sajandeid.
 • Babington’s Tea Room: Asutatud 1893. aastal, see ajalooline tee tuba on suurepärane koht, kus nautida traditsioonilist inglise Afternoon Tead, samas kui imetlete treppide ja Piazza di Spagna vaadet.

Hispaania trepid ja ümbritsev piirkond on tõeliselt elav segu ajaloost, kunstist, kultuurist ja moodist. Külastajad võivad end leida sukeldunud sügavale Rooma ajalukku ühel hetkel ja seejärel imetlevad maailma kõige luksuslikumaid poode järgmisel.

Hispaania trepid

Muud läheduses asuvad vaatamisväärsused

Hispaania treppide lähedal paiknevas Rooma ajaloolises südames leidub hulgaliselt teisi kohustuslikke vaatamisväärsusi. Mõned neist asuvad vaid jalutuskäigu kaugusel ja kujutavad endast linnas viibimise ajal absoluutset külastuskohta.

 • Piazza del Popolo: Selle kuulsa väljaku ajalugu ulatub antiikajast ja sellele jäävad kolm kirikut: Santa Maria in Montesanto, Santa Maria dei Miracoli ja Basilica di Santa Maria del Popolo. Väljakult avaneb muljetavaldav vaade linnale.
 • Villa Borghese: See on üks Rooma suurimaid avalikke parke, mis pakub kauneid aiakujundusi, järvi ja skulptuure. Lisaks asub siin Galleria Borghese, kus on väljas muljetavaldav kunstikollektsioon.
 • Via del Corso: See on Rooma üks peamisi ostutänavaid, mis ulatub Piazza del Popolo’st Piazza Venezia’ni, pakkudes laias valikus kauplusi ja kaubamärke.
 • Trevi purskkaev: Üks maailma kuulsamaid purskkaeve, Trevi on imeline barokkstiilis meistriteos, mis on külastajate seas populaarne müntide viskamise traditsiooni tõttu.
 • Pantheon: Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Hispaania treppidest asub see imeline antiikne tempel, mida peetakse Rooma arhitektuuri üheks kõige paremini säilinud näiteks.
 • Campo de’ Fiori: See värvikas turg ja väljak on päeval kauplemiskohaks ning õhtul muutub populaarseks kohtumispaigaks, pakkudes restorane ja baare.
 • Piazza Navona: See on üks Rooma kõige kuulsamaid väljakuid, mida kaunistavad Bernini purskkaevud ja Sant’Agnese in Agone kirik.
 • Castel Sant’Angelo: See ajalooline kindlus ja muuseum pakub lisaks ajaloolistele eksponaatidele ka üht parimat panoraamvaadet Roomale.

Kokkuvõtteks

Hispaania trepid on Rooma sümbol, millel on sügav ajalooline ja kultuuriline tähendus. Tänu oma kesksele asukohale pakuvad trepid ligipääsu mitmetele teistele olulistele vaatamisväärsustele linnas. 

Külastajad saavad sukelduda Rooma mitmekesisesse ajalukku, kunsti, arhitektuuri ja kultuuri, kõik vaid mõne sammu kaugusel Hispaania treppidest. 

Ükskõik, kas eelistate ajaloolisi monumente, kaasaegseid poode, pargiaedu või muuseumikollektsioone, pakub Hispaania treppide ümbrus midagi igaühele, muutes selle ideaalseks aluseks Rooma avastamiseks.

Scroll to Top