Pisa torn

Pisa torn: Üksikasjalik pilguheit kuulsale viltusele tornile

Mõnikord on just veidrad ja ootamatud asjad need, mis köidavad meie tähelepanu ja jäävad ajaloosse. Pisa torn, see kaldus meistriteos, on maailmas tuntud oma ebatavalise kallaku poolest, kuid selle taga on palju rohkem kui lihtsalt arhitektuuriline eripära. 

See ei ole pelgalt ehitusviga, vaid pigem lugu vastupidavusest, innovatsioonist ja inimkonna püüdlusest tõusta üle takistuste.

Selles artiklis heidame pilgu torni ajalukku, uurime selle tänapäevast tähendust ja avastame ümbritsevat piirkonda, et mõista, miks see imeline Itaalia vaatamisväärsus on palju enamat kui silmapaistev ehitus. Lugege edasi ja avastage Pisa torni võlu ja saladused.

Pisa torn

Pisa torni ülevaade

Pisa torn, mida tuntakse ka kui Pisa viltune torn (Itaalia keeles “Torre pendente di Pisa”), on maailma üks tuntuimaid arhitektuurilisi imesid. Asudes Itaalias, Toscana piirkonnas, Pisa linnas, on see vabalt seisev kellatorn, mis on ehitatud Pisa katedraali kõrvale.

Oma kalde tõttu on tornist saanud kogu maailmas tuntud sümbol ja paljude turistide soovilistide tipp. Kuigi torn on tuntud oma kalde poolest, mis on umbes 3,97 kraadi, pole see tegelikult ehitatud sellise kavatsusega. Viltusus tekkis mulla vajumise tõttu ehitusprotsessi ajal, mis omakorda põhjustas torni aluse nihkumise.

Pisa torn on ehitatud keskaegse euroopa kunsti ja insenerikunsti tipptasemel. Torn on valmistatud valgest ja hallist marmorist ning sellel on kaheksa korrust, sealhulgas kamber, mis hoiab seitsme kellaga kella. Kogu torn ulatub kõrgusesse umbes 56 meetrit maapinnast ja kaalub hinnanguliselt 14 500 tonni.

Täna on Pisa torn mitte ainult lõbus koht foto tegemiseks, kus inimesed teesklevad, et nad hoiavad torni üleval või lükkavad seda ümber, vaid ka ajalooline ja arhitektuuriline meistriteos, mis pakub ainulaadset vaadet keskaegsele Itaalia ehituskunstile ja kultuurile. Viltuse torni keeruline ehitus ja selle jätkuv säilitamine on olnud inspiratsiooniks paljudele inseneridele, arhitektidele ja ajaloohuvilistele kogu maailmas.

Pisa torn

Ajalugu

Pisa torni ajalugu on sama intrigeeriv kui torn ise. Kui vaadata selle ainulaadset kallet, võib mõte liikuda kaugele minevikku, kui torni ehitamine algas ja kuidas selline ehitusvigade meistriteos on suutnud püsida läbi sajandite.

Ehitustööd algasid 1173. aastal ja see oli mõeldud olema vertikaalne kellatorn Pisa katedraali jaoks. Esialgne kavatsus ei olnud ehitada kallutatud torni, vaid täiesti sirget struktuuri. Projekti arhitekt on aastate jooksul olnud palju spekulatsioone, kuid paljud usuvad, et see oli Bonanno Pisano, kuulus Itaalia skulptor ja arhitekt.

Juba siis, kui esimesed kolm korrust olid valmis, märkasid ehitajad, et torn hakkas kalduma. Põhjuseks oli pehme ja niiske pinnas, mis ei suutnud hoida torni kaalu. Selle asemel, et projekti peatada, otsustasid keskaegsed insenerid jätkata ehitamist, lootes kompenseerida kalde kasvavate korruste ja muude ehitustehniliste lahendustega.

Ehitus peatati 1178. aastal, kui oli valminud kolm korrust. Seejärel seisis torn peaaegu sajandi, mis andis mullale aega kindlustuda. 1272. aastal alustas Giovanni di Simone torni edasist ehitamist, lisades veel neli korrust. Selleks, et kompenseerida juba olemasolevat kallet, ehitati ülemised korrused kergelt kumeraks vastassuunas. 1372. aastal lisati tornile kellakoda, milles on seitse kellat, millest suurim on San Ranieri kell, mis kaalub üle kolme tonni.

Ehitamise ajal, mis kestis umbes 200 aastat, käisid läbi erinevad ehitusfaasid, kriisid ja erinevad insenerilahendused. Hoolimata torni murettekitavast kalletest, suudeti see lõpule viia, mis on tõestuseks toonaste inseneride oskustest ja tahtest.

Läbi sajandite on torni stabiilsust ohustanud nii looduslikud kui ka inimtekkeline mõjud. Torni ehitamisel kasutatud marmor, kuigi ilus, on mõjutatud ilmastikutingimustest ja aja jooksul on torn veelgi kaldusamaks muutunud. Korduvalt on tehtud katseid torni stabiliseerida, et vältida selle kokkuvarisemist.

20. sajandi lõpus oli torni kalle jõudnud punkti, kus oht torni kokkuvarisemiseks oli väga suur. 1990. aastate alguses otsustati torn ajutiselt sulgeda külastajatele ja alustada ulatuslikke restaureerimis- ja stabiliseerimistöid. Need tööd kestsid peaaegu kümme aastat ja hõlmasid maapinna all olevate kaablite paigaldamist, mulla eemaldamist torni alusest ja tonnide kaupa pliiraskuste paigaldamist torni põhjaosa külge.

Tänu sellele ulatuslikule inseneritööle õnnestus torni kallet vähendada ligi poolteise kraadi võrra, tagades samas selle ajaloolise struktuuri ja ilme säilimise. Torn avati uuesti külastajatele 2001. aastal, pakkudes inimestele võimalust taas imetleda seda ainulaadset arhitektuurilist meistriteost.

Pisa torni ajalugu ei ole lihtsalt ehituse ja restaureerimise lugu. See on tunnistus inimvaimu vastupidavusest, inseneride leidlikkusest ja kultuuripärandi väärtustamisest läbi sajandite.

Pisa torn tänapäeval

Pisa torn on 21. sajandil muutunud mitte ainult Itaalia, vaid kogu maailma kultuuriliseks sümboliks. See arhitektuurne ime on tänapäeval rohkem kui lihtsalt kallutatud ehitus; see on koht, kus ajalugu kohtub kaasaegse turismiga, pakkudes miljonitele külastajatele unustamatut kogemust igal aastal.

Tänu põhjalikule renoveerimisele ja stabiliseerimisele 1990. aastatel on Pisa torn säilitanud oma ajaloolise ilme, kuid on samal ajal palju turvalisem külastajatele. Täna saavad külastajad ronida torni, et nautida hingekosutavaid vaateid Pisa linnale ja selle ümbrusele.

Lisaks füüsilisele atraktiivsusele on tornist saanud ka sotsiaalse meedia fenomen. Külastajate seas on populaarseks saanud lõbusad pildid, kus nad näivad torni tõukavat või hoidvat, et see ei kukuks. Sellised pildid levivad internetis kiiresti, andes Pisa tornile veelgi suurema kuulsuse.

Kuid tänapäeval ei tähenda Pisa torni külastamine ainult selle ajaloolise ehitise imetlemist. See on ka võimalus õppida keskaegse Itaalia ajaloo, kunsti ja inseneritöö kohta. Informatsioonitahvlid ja giidid pakuvad külastajatele teavet torni ehituse, selle ainulaadse kallutatud kujunduse ja selle tähtsuse kohta Itaalia kultuuripärandis. 

Pisa torn on tõepoolest ehitus, mis ühendab mineviku, oleviku ja tuleviku, olles üheks maailma kõige hinnatumaks turismisihtkohaks.

Pisa torn

Pisa torni külastamine

Pisa torni külastamine on unustamatu kogemus, mida peaks kogema iga ajaloo, kultuuri ja reisihuviline. Pisa torni juurde pääseb hõlpsasti erinevate transpordivahenditega ja külastuse planeerimine on lihtne tänu kaasaegsetele teenustele ja infrastruktuurile, mis on loodud turistide vajaduste rahuldamiseks.

Ligipääs ja piletid

Pisa on suurepäraselt ühendatud ülejäänud Itaaliaga ja Euroopaga, muutes torni külastuse planeerimise lihtsaks. Kui olete Pisa lennujaamas või rongijaamas, on torni juurde jõudmine kiire ja mugav. Linnas on ka hulgaliselt parkimiskohti neile, kes eelistavad autoga sõita.

Rongiga saabujad leiavad Pisa keskjaama olevat strateegilise asukohaga, vaid mõne kilomeetri kaugusel tornist. Linnas on palju bussiliine, mis ühendavad rongijaama ja torni, samuti on jalgsi kõndimine suurepärane võimalus avastada linna maalilist ilu.

Piletite osas on oluline teada, et Pisa torni külastamine on piiratud arvuga inimestega korraga, et tagada kõigi külastajate turvalisus. Seega on soovitatav piletid eelnevalt broneerida, eriti kõrgajal, kui turistide arv on suurim. Online broneerimine on kõige mugavam viis tagada endale soovitud kuupäev ja kellaaeg.

Täiskasvanute, laste, õpilaste, pensionäride ja rühmade jaoks on saadaval erinevat tüüpi piletid. Lisaks tornile on Pisa Campo dei Miracoli’s (Imede väljak) ka teisi ajaloolisi vaatamisväärsusi, nagu katedraal ja baptisteerium, mille jaoks saab osta kombineeritud pileteid. 

Mõnel juhul võib olla kasulik investeerida kombineeritud piletisse, et säästa raha ja kogeda kogu kompleksi ilu ja ajalugu.

Mida saab näha?

Pisa torn ei ole ainult monumentaalne struktuur, mida imetleda kaugelt. Selle ajaloolised seinad peidavad endas lugusid, mis viivad külastajaid sügavale Itaalia keskaja kultuuri ja ajalukku. 

Torni sees ja ümber avanevad vaated annavad külalistele tõelise ettekujutuse sellest erakordsest ehitusest ja selle ümbritsevast piirkonnast.

 • Torni siseosa: Külastajatel on võimalus ronida torni spiraaltreppi mööda, mis koosneb 294 sammust. Kuigi ronimine võib olla füüsiliselt nõudlik, on selle vaeva tasuks p breathtakingvaated, mis avanevad torni tipust. Ülevalt avanevad vaated Pisa linna ajaloolisele keskusele, Campo dei Miracoli’le ja rohelisele maastikule, mis ulatub kuni mägede ja rannikuni.
 • Kellakoda: Pisa tornis asub seitse kellat, millest suurim, San Ranieri kell, kaalub üle kolme tonni. Külastajad saavad imetleda neid ajaloolisi kelli lähedalt ja kuulda nende sügavat kõla, mis on sajandite jooksul kostnud üle Pisa.
 • Arhitektuurilised detailid: Torni sise- ja välistruktuur pakuvad võimalust uurida keskaja Itaalia ehituskunsti. Eriti silmapaistvad on torni veerud, kaared ja skulptuurid. Hoolikas vaatlemine võib paljastada ka erinevaid ehitusfaase, mis peegeldavad sajanditepikkust pingutust torni püstitamiseks.
 • Campo dei Miracoli: Kuigi torn on kahtlemata piirkonna peamine vaatamisväärsus, pakub ümbritsev Imede väljak (Campo dei Miracoli) veel rohkem avastamisrõõmu. Väljakul asub ka Pisa katedraal (Duomo di Pisa), mis on suurejooneline näide romaanika stiilis arhitektuurist, baptisteerium, mille akustika on tähelepanuväärne, ja Campo Santo, ajalooline surnuaed, mis on tuntud oma freskode ja maaliliste siseõuede poolest.
 • Interaktiivsed kogemused: Mõned osad torni juures pakuvad interaktiivseid kogemusi. Infotahvlid ja teabestusjaamad võimaldavad külastajatel süveneda torni ajalukku, selle ehitusse ja kultuurilisse tähendusse.

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Pisa torn, kuigi ise juba erakordne vaatamisväärsus, asub piirkonnas, kus leidub ka palju muid ajaloolisi ja kultuurilisi vaatamisväärsusi. Imede väljak (Campo dei Miracoli) on vaid üks osa Pisa linnast, mis pakub rikkalikku ajalugu ja arhitektuuri.

 • Pisa katedraal (Duomo di Pisa): Vaid mõne sammu kaugusel tornist leidub see grandioosne katedraal, mis on ehitatud romaanika stiilis. Katedraali marmorest fassaad ja pronksuksed on kunstiteosed omaette. Sisekujundus, kus domineerivad marmor, mosaiigid ja freskod, annab tunnistust Pisa kunagisest jõukusest ja kultuurilisest tähtsusest.
 • Baptisteerium: See ümar ehitus on Euroopa suurim baptisteerium. Selle akustika on eriti märkimisväärne, tihti võib kuulda giide demonstreerimas selle erakordset heli resonantsi. Baptisteeriumis on ka ristimisbassein ja Nicola Pisano kantsel, mis on meistriteos omaette.
 • Campo Santo: See ajalooline surnuaed on tuntud oma maaliliste siseõuede ja freskode poolest, mis jutustavad lugusid piibellikest sündmustest ja keskaegsest elust. Selle hoone seinad ja põrandad on kaunistatud väärtuslike hauaplaatidega.
 • Pisa Botaanikaaed: Euroopa vanim ülikooli botaanikaaed, mis asutati 1544. aastal. See pakub rahulikku paika, kus nautida taimestikku ja lõõgastuda linna melust eemal
 • Museo delle Sinopie: See muuseum pakub huvitavat pilguheitu freskode valmistamise protsessi. Siin hoitakse ja näidatakse sinopie’e – esialgseid kavandeid, mille järgi freskod loodi.
 • Santa Maria della Spina: Seda väikest kirikut, mis asub Arno jõe ääres, peetakse gooti stiili üheks parimaks näiteks. Kuigi see on väike, on selle detailirohkus ja arhitektuur tõeliselt imetlusväärne.
 • Palazzo della Carovana: Asub Piazza dei Cavalieri’l ja on tuntud oma kaunite freskode ja sammaste poolest. Algselt rüütelkonna paleena kasutatud hoone on nüüd Pisa ülikooli osa.
 • Arno jõgi: Jõeäärne piirkond on ideaalne jalutuskäikudeks, kus saab nautida linna ilu ja rahulikku atmosfääri. Sillad, eriti Ponte di Mezzo, pakuvad maalilisi vaateid linnale ja selle ajaloolistele hoonetele.

Kõigi nende vaatamisväärsuste kõrval on Pisa täis kitsaid tänavaid, väikeseid väljakuid, traditsioonilisi itaalia kohvikuid ja restorane, mis kõik pakuvad autentset kogemust Toscana südames.

Pisa torn

Kokkuvõtteks

Pisa torn on tõeline inseneri- ja arhitektuurimeistriteos, mis on aastate jooksul köitnud inimeste tähelepanu kogu maailmas. 

See ainulaadne kallakuga struktuur peegeldab Itaalia ajalugu, kunsti ja kultuuri ning on kindlasti külastamist väärt. 

Kuid Pisa pakub rohkem kui lihtsalt torni; selle ajalooline keskus, Imede väljak ja läheduses asuvad vaatamisväärsused teevad sellest linna Toscana piirkonnas, mis rikastab iga külastaja kogemust.

Scroll to Top