Horvaatia linnad

Horvaatia linnad – 20 imelist linna, mida külastada

Horvaatia on maa, mis ulatub hingematvatest mägedest kuni päikeseküllaste Aadria mere rannikuni, on juba aastaid olnud turistide seas salajane lemmik. Kuid mis teeb selle maanurga nii erakordseks? 

Võib-olla on selleks just Horvaatia linnad, mis on täis ajalugu, kultuuri ja lummavat arhitektuuri, olles samal ajal kaasaegsed ja pulbitsevad elust. Need linnad, millest paljude nimed kõlavad meile tuttavalt, kuid mille tegelikku olemust pole me veel avastanud, on selle riigi süda ja hing. 

Olgu see siis vanalinna müüride ja mägede vahel peituva Dubrovniku romantiline õhk või Spliti kaasaegne elurütm – igal Horvaatia linnal on oma lugu, mis ootab jutustamist. 

Selles artiklis avastame mõningaid neid linnu ning heidame pilgu sellesse, mis teeb Horvaatia linnad nii vastupandamatult ahvatlevaks neile, kes otsivad järgmist ideaalset sihtkohta, olgu see siis puhkamiseks, kultuurikogemuste saamiseks või lihtsalt uute maade avastamiseks. 

Sõna otseses mõttes viib see teekond meid mööda rannikualasid, läbi ajalooliste keskuste ja kaugematele saartele, tuues esile selle maa varjatud pärlid.

1. Zagreb

Horvaatia linnad

Zagreb, Horvaatia pealinn ja suurim linn, on ideaalne sihtkoht nii ajaloo- kui ka kultuurihuvilistele. Linn asub Mura ja Draava jõgede vahelisel maastikul, pakkudes kauneid vaateid ja loodusmaastikke. 

Ajalooline vanalinn koos oma keskaegsete kirikutega, kitsaste munakivitänavatega ja ajalooliste hoonetega on justkui ajas tagasi rännata. Vana turuplats Dolac on koht, kus kohalikud elanikud ostavad värsket puu- ja köögivilja, aga ka kus saab proovida traditsioonilisi Horvaatia roogi.

 Lisaks on Zagrebis palju muuseume, galeriisid ja teatreid, mis rikastavad kultuurielamust. Suvel korraldatakse erinevaid festivale ja sündmusi, mis elavdavad linna atmosfääri ja toovad kaasa rahvusvahelist melu.

2. Dubrovnik

Dubrovnik, tuntud ka kui “Adria pärl”, on üks Euroopa kõige imelisemaid linnu. See UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv linn on kuulus oma ajalooliste mälestiste, imelise arhitektuuri ja kristallselge vee poolest. 

Linnamüürid, mis ulatuvad üle kahe kilomeetri ja pärinevad keskajast, pakuvad maalilisi vaateid nii vanalinnale kui ka selle ümbritsevale merele. Straduni, linna peatänav, on täis ajaloolisi hooneid, kirikuid ja kohvikuid, kus saab nautida traditsioonilist Horvaatia kööki. 

Dubrovnik on olnud ka “Troonide mängu” sarja võttepaigaks, meelitades fänne üle maailma. Soojad suved ja pehmed talved teevad sellest sihtkohast aastaringselt atraktiivse.

3. Split

Split - Linn Horvaatias

Split, suuruselt teine ​​linn Horvaatias, asub kauni Dalmatsia rannikul ja on tuntud oma rikkaliku ajaloo ja kultuuri poolest. Linna süda on Diocletianuse palee, Rooma keisri ehitatud grandioosne struktuur, mis on tänapäeval UNESCO maailmapärandi nimistus. Palee labürinttaolised tänavad on täis põnevaid kauplusi, restorane ja kohvikuid. 

Spliti Riva promenaad pakub imelisi vaateid Aadria merele ja on populaarne koht nii kohalike kui ka turistide seas. Lähedal asuvad kaunid rannad nagu Bačvice pakuvad suurepäraseid võimalusi päevitamiseks ja ujumiseks. 

Kultuurisõbrad saavad nautida Spliti teatreid, muuseume ja festivale, mis toimuvad aastaringselt.

4. Pula

Pula on suurim linn Istra poolsaarel ja on tuntud kogu maailmas oma antiiksete Rooma monumentide poolest, eriti hästi säilinud amfiteatri ehk Pula areeni poolest, mis on üks suurimaid säilinud Rooma areene maailmas. Ehitatud esimesel sajandil AD, oli see koht, kus toimusid gladiaatorite võitlused. Tänapäeval kasutatakse areeni suurte kontsertide, filmifestivalide ja muude ürituste jaoks. 

Lisaks areenile on linnas mitmeid teisi ajaloolisi vaatamisväärsusi, sealhulgas Augustuse tempel ja Rooma foorum. Pula asukoht Aadria mere ääres tähendab seda, et linnal on ka ilusaid randu ja selget sinist vett, mis sobivad suurepäraselt ujumiseks ja päevitamiseks. Pula ajalooline ja kultuuriline pärand koos selle looduslike iludega teevad sellest ideaalse sihtkoha nii ajaloo huvilistele kui ka merearmastajatele.

5. Rovinj

Rovinj

Rovinj, mida mõnikord nimetatakse ka “Adria Veneetsiaks”, on üks Horvaatia kõige fotogeenilisemaid linnu. See on tuntud oma värvikirevate hoonete, kitsaste tänavate ja ajaloolise atmosfääri poolest. Linn asub poolsaarel, mille tippu kroonib Püha Eufemia kirik, pakkudes panoraamvaadet Aadria merele ja lähedalasuvatele saartele. 

Rovinj on ka kunstnike ja käsitööliste linn, kus galeriid ja töökojad täidavad vanalinna. Kõndides mööda selle romantilisi tänavaid, võite leida end maalilistest platsidest ja mereäärsetest kohvikutest. Lisaks on Rovinjil kauneid randu ja krüptilisi koopaid, mis ootavad avastamist.

6. Zadar

Zadar on rikka ajalooga linn Aadria mere rannikul, mis on tuntud oma unikaalse kultuuri ja arhitektuuri poolest. Rooma ruut, foorum ja St. Donatuse kirik peegeldavad linna pika ajaloo mitmekesisust, ulatudes roomlastest ja bütsantslastest kuni Veneetsia ja Habsburgi impeeriumini. 

Kuid Zadar ei ole ainult ajalugu. See on ka innovatsioon, nagu näitab Mere-Orel – ainulaadne arhitektuuriline ime, mis loob muusikat laine löömisel kivitreppidele. Päikesetervitus on veel üks modernne kunstiteos, mis muudab päikeseenergia öiseks valgussõuks. 

Lisaks kultuurilistele ja ajaloolistele vaatamisväärsustele on Zadaril ka kristallselge vesi, kaunid rannad ja lähedalasuvad saared, mis muudavad selle ideaalseks sihtkohaks nii lõõgastumiseks kui ka seikluseks.

7. Šibenik

Linn Horvaatias

Šibenik, Aadria mere ääres asuv ajalooline linn, on tuntud oma ainulaadse arhitektuuri ja kultuurilise pärandi poolest. Üks linna kõige märkimisväärsemaid vaatamisväärsusi on Püha Jaakobi katedraal, mis on UNESCO maailmapärandi nimekirjas. Eriti eriline on see, et katedraal on ehitatud täielikult kivist ilma, et kasutataks sideaineid. 

Šibenikul on ka neli kindlust, millest igaüks pakub suurepäraseid vaateid linnale ja merele. Linnas leidub hulgaliselt ajaloolisi hooneid, kitsaid kivitänavaid ja vanu kloostreid, mis kõik kajastavad linna rikast ajalugu. Lähedalasuv Krka rahvuspark koos oma imeliste kosedega on veel üks põhjus, miks Šibenik on populaarne turistide seas. 

8. Korčula

Korčula, mis asub samanimelisel saarel, on tuntud oma keskaegse arhitektuuri, lopsakate metsade ja kristallselge veega randade poolest. Linnal on tihedad kaitsemüürid ja tornid, mis meenutavad selle strateegilist tähtsust ajaloos. Korčula vanalinnas asuvad kitsad munakivitänavad, mis on kavandatud kindla mustrina, et kaitsta linna tuulte eest ja pakkuda varju päikese eest. 

Legendi järgi on Korčula ka suure maadeavastaja Marco Polo sünnikoht ja külastajad saavad külastada maja, mis on talle omistatud. Lisaks ajaloole ja arhitektuurile on saarel ka suurepärased veinikeldrid, kus saab maitsa kohalikku viinamarjasorti Grk ja Posip. Korčula on ideaalne kombinatsioon ajaloost, kultuurist ja loodusest.

9. Hvar

Hvar - Linn Horvaatias

Hvar, tuntud ka kui “Adria pärl”, on üks populaarsemaid ja glamuurseid sihtkohti Horvaatias. Sellel Dalmatsia saarel on kõik: ajaloolised hooned, kaunid rannad, särav sinine meri ja lõhnavad lavendelipõllud. 

Hvari linn, mis asub saare läänerannikul, on tuntud oma Piazza ehk kesklinna väljaku poolest, mida peetakse üheks Horvaatia kõige ilusamaks. Ümbritsevad gooti paleed ja 16. sajandi katedraal lisavad sellele alale arhitektuurilist võlu. Linnas on ka keskaegne kindlus, kust avaneb vaade linnale ja saarele. 

Lisaks ajaloolistele vaatamisväärsustele on Hvaril ka aktiivne ööelu, mis meelitab ligi nii noori kui ka eliiti üle maailma. Olgu see siis päev päikeses, ajaloos või ööelus, Hvar pakub igaühele midagi.

10. Trogir

Trogir on ajalooline linn ja sadam, mis paikneb väikesel saarel, mida ühendab sild Ciovo saare ja Mandri-Horvaatiaga. Selle ajalugu ulatub enam kui 2300 aasta taha ja linn on täna UNESCO maailmapärandi nimekirjas tänu oma hästi säilinud keskaegsele linnasüdamikule. 

Trogiri katedraal, Kamerlengo kindlus ja lõputud munakivitänavad teevad sellest ühe Horvaatia kõige šarmantsematest linnadest. Linna Veneetsia stiilis paleed ja hooned tunnistavad rikkalikku ajalugu ja kultuurilist segunemist. 

Trogiri ajalooline keskus on nagu samm tagasi ajas, kus iga nurgatagune ja hoov kajastab sajandeid kestnud kultuuri ja traditsioone. Trogir on ideaalne neile, kes soovivad nautida Aadria mere kaunist rannikut, kombineerides seda ajaloolise ja kultuurilise avastusretkega.

11. Makarska

Makarska - Linn Horvaatias

Makarska on populaarne kuurortlinn Dalmatsia rannikul, mida ümbritsevad Biokovo mägede dramaatilised kaljused nõlvad. See linn on tuntud oma kauni promenaadi, pikade kiviklibuste randade ja selge sinise mere poolest. 

Makarska Riviera on turistide seas hinnatud oma looduslike ilude, rahulike randade ja meresõiduvõimaluste poolest. Makarska on ka suurepärane baas matkajatele ja loodusarmastajatele, kes soovivad uurida Biokovo mäenõlvu, pakkudes panoraamvaateid Aadria merele. 

Lisaks looduskaunitele paikadele on linnal ka elav ööelu, suurepärased restoranid ja mitmed kultuurilised sündmused suvekuudel.

12. Rijeka

Rijeka, mis on Kvarneri lahe suurim linn ja Horvaatia kolmas suurim linn, on tuntud oma multikultuurse pärandi, ajaloolise arhitektuuri ja elava sadama poolest. Linnas leidub mitmeid märkimisväärseid ehitisi, sealhulgas Trsati kindlus ja Rijeka katedraal. 

Rijeka on olnud ajalooliselt oluline kaubandus- ja transpordikeskus ning selle mõjukus on näha selle arhitektuuris ja kultuuris. Linnal on ka rikas kultuurielu, olles 2020. aastal Euroopa kultuuripealinn. 

Rijeka sadam ja promenaad on alati elavad, pakkudes külastajatele mitmesuguseid tegevusi ja vaatamisväärsusi. Rijeka pakub täiuslikku kombinatsiooni ajaloost, kultuurist ja linnaelust, olles samas väravaks Kvarneri lahe ilusatele saartele.

13. Poreč

 Poreč

Poreč on üks Istra poolsaare kõige külastatumaid linnu, mis pakatab ajaloost, kultuurist ja looduslikust ilust. Linn on kuulus oma Euphrasianuse basiilika poolest, mis on UNESCO maailmapärandi nimekirjas, olles suurepäraseks näiteks varakristlikust arhitektuurist Aadria piirkonnas. Poreči vanalinna ajaloolised hooned, kitsad tänavad ja Rooma-aegsed jäänused teevad sellest ideaalse koha ajaloo ja arhitektuuri huvilistele. 

Lisaks ajaloole on Poreč tuntud ka oma kristallselge mere, kaunite randade ja mitmesuguste veespordialade poolest. Suvel muutub linn tõeliseks turismimagnetiks, pakkudes külastajatele kõike alates päikese käes peesitamisest kuni kultuuriüritusteni.

14. Opatija

Opatija, mis asub Kvarneri lahes, on Horvaatia vanim kuurortlinn ja seda tihti nimetatakse Aadria mere Rivieraks. See glamuurne sihtkoht on olnud kaua Euroopa eliidi ja monarhide lemmik, tänu oma elegantsetele villadele, kaunitele parkidele ja promenaadile. Opatija pakub hingematvaid vaateid Aadria merele ja seda ümbritsevatele mägedele. 

Linna subtroopiline kliima, lopsakas taimestik ja tervendav mereõhk teevad sellest ideaalse puhkekoha. Ajaloolised kohvikud, suurepärased restoranid ja kuurordid, mis pakuvad spaateenuseid, muudavad Opatija puhkuse veelgi lõõgastavamaks.

15. Varaždin

Varaždin, mis asub Horvaatia põhjaosas, on tuntud oma hästi säilinud barokkarhitektuuri, värviliste hoonete ja ajaloolise linnakeskuse poolest. Kunagine Horvaatia pealinn, Varaždin on täis elegantsi ja šarmi. Üks selle peamisi vaatamisväärsusi on Varaždini kindlus, mis pärineb 12. sajandist ja pakub pilguheitu linna rikkalikku ajalukku. 

Varaždini tänavad on täis kunstigaleriisid, muuseume ja kohvikuid, mis muudavad selle ideaalseks kohaks kultuuri ja ajaloo nautimiseks. Igal aastal korraldatakse siin ka Barokkfestival, mis meelitab ligi muusikuid ja kunstnikke kogu maailmast, tähistades linna rikast kultuuripärandit. 

16. Motovun

Motovun - Linn Horvaatias

Motovun on maaliliselt paiknev keskaegne linn Istra poolsaarel, mis asetseb kõrgel mäenõlval ja pakub hingematvaid vaateid ümbritsevatele viinamarjaistandustele ja metsadele. 

Linna müüride vahel on kitsad munakivitänavad, ajaloolised hooned ja atmosfäär, mis viib sind tagasi aega. Motovun on tuntud ka oma trühvlite poolest, mis on üks piirkonna kulinaarseid eripärasid. Igal aastal toimub siin trühvlifestival, mis meelitab kohale gurmaane kogu maailmast. 

Lisaks toidule ja veinile on Motovun ka filmisõprade jaoks oluline, kuna seal korraldatakse igal aastal tuntud Motovuni filmifestival. See linn on ideaalne sihtkoht neile, kes soovivad nautida Horvaatia autentset ja rahulikku külje, pakkudes kombinatsiooni kultuurist, ajaloost ja looduslikust ilust.

17. Osijek

Osijek, mis asub Drava jõe kallastel, on Slavoonia piirkonna suurim linn ja oluline kultuuriline, hariduslik ja majanduslik keskus. Linna ajalugu ulatub roomlaste aega ja seda iseloomustavad erinevad arhitektuuristiilid, alates barokist kuni kaasaegsete ehitisteni. 

Üks linnasilmapiiri domineerivatest ehitistest on Peeter ja Pauluse katedraal, mis on üks suurimaid kirikuid Horvaatias. Osijeki Tvrđa on ajalooline kindlus ja linnasüda, mis meenutab linnale tema sõjalist minevikku ja pakkudes külastajatele palju restorane, kohvikuid ja muuseume. 

Lisaks ajaloole on Osijek ka suurepärane koht loodusesõpradele, kuna see asub lähedal Kopacki Rit loodusparkile, mis on üks suurimaid soode Euroopas.

18. Vodice

Vodice

Vodice on elav kuurortlinn Aadria mere rannikul, mis on tuntud oma kristallselge veega randade, suurepäraste mereäärsete restoranide ja aktiivse ööelu poolest. 

Linn on ideaalne sihtkoht puhkajatele, kes otsivad lõõgastust päikese all, kuid soovivad ka linnamelu ja meelelahutust. Vodice sadam on populaarne jahtide ja purjelaevade seas ning seal on ka palju sukeldumisklubisid, mis korraldavad sukeldumisretki lähiümbruse veealustele vaatamisväärsustele. 

Linn pakub ka mitmesuguseid festivale ja kultuurisündmusi, eriti suvel, mis muudab selle suurepäraseks sihtkohaks neile, kes soovivad kogeda Horvaatia kultuuri ja traditsioone. Vodice on ka suurepärane baas, kust avastada Dalmatsia rannikut ja lähedal asuvaid saari.

19. Umag

Umag on kaunis linn Horvaatia Istra poolsaare läänerannikul, mis asub vaid mõne kilomeetri kaugusel Sloveenia piirist. See külalislahke mereäärne kuurortlinn on tuntud oma pikkade kiviklibustega randade, kristallselge merevee ja rikkaliku ajaloo poolest. Rooma ajast pärineva linna ajalooline süda on täis hästi säilinud ehitisi, sealhulgas keskaegset linna müüri ja vanu kaitsetorne. 

Umag on samuti tuntud spordi- ja vaba aja veetmise võimaluste poolest, eriti tennise poolest – seal toimub igal aastal ATP tenniseturniir, mis meelitab kohale maailma parimaid mängijaid ja tuhandeid fänne. 

Lisaks spordile saavad külastajad nautida lokaalseid Istria roogasid ja veine, mis peegeldavad piirkonna rikkalikku kultuuripärandit ja ajalugu. 

20. Krk

Horvaatia linn - Krk

Krk on suurim Aadria mere saar, mis on tuntud oma mitmekesise maastiku, ajalooliste linnade ja imeliste randade poolest. Krki saarel asuv samanimeline linn on väike keskaegne pärl, mis meelitab külastajaid oma kivikattega tänavate, vanade kirikute ja linnamüüridega. 

Saar pakub erinevaid tegevusi alates sukeldumisest ja purjetamisest kuni matkamise ja jalgrattasõiduni. Krk on samuti tuntud oma viinamarjaistanduste ja oliivisalude poolest, mistõttu on see ideaalne koht kohaliku toidu ja veini nautimiseks. Kultuurihuvilistel on võimalus uurida saare rikkalikku ajalugu, mis hõlmab Rooma, Veneetsia ja Horvaatia perioode. 

Krk on ühendatud mandriga silla kaudu, mis teeb sellest lihtsalt ligipääsetava puhkuseparadiisi neile, kes otsivad Aadria mere kallastel ajaloolist ja looduslikku ilu.

Kokkuvõtteks

Läbi aegade on Horvaatia linnad olnud tunnistajateks tsivilisatsioonide tõusudele ja langustele ning on tänase päevani säilitanud oma unikaalse võlu. Olgu see siis Dubrovniku ajaloolised müürid, Spliti pulbitsev elurütm või Istra poolsaare peidetud pärlid, igal linnal on oma eriline lugu. 

Selle artikli kaudu avastasime Horvaatia mitmekesist palet, mis pakub midagi igale reisihuvilisele, olgu selleks siis ajalugu, kultuur, loodus või gastronoomia. Lõppkokkuvõttes on Horvaatia koht, mida tasub avastada südame ja meeltega, sest just siin peitub Euroopa üks kaunimaid ja mitmekesisemaid paiku.

Scroll to Top