Mida teha Horvaatias

Mida teha Horvaatias?

Aadria mere sädelev sinine rannik, saarte mosaiik, mida ääristavad salapärased lahekesed ja peidetud rannad, iidsete linnade ajaloolised müürid, mis räägivad lugusid sõdadest, kuningatest ja kultuuride sulamisest – Horvaatia on tõeline Euroopa pärl.

See rikkaliku ajaloo ja looduslikku ilu täis maa, on muutunud üheks kõige populaarsemaks turismisihtkohaks, kuid mida teha Horvaatias? Kuidas navigeerida selle mitmekesises maastikus, kus igal sammul võib leida midagi erakordset ja üllatavat?

Mõeldes Horvaatiale, tuleb paljudele meelde suvine puhkus Aadria rannikul, kuid see riik pakub palju enamat kui lihtsalt päikest ja merd. Alates selle maagilistest metsadest ja järvist, mis peegeldavad taevast nagu peeglid, kuni ajalooliste linnade ja saarteni, mis on ajas peaaegu peatunud, on Horvaatia tõeline paradiis neile, kes armastavad avastada ja kogeda uusi seiklusi.

Selle artikli eesmärk on viia teid rännakule läbi Horvaatia südame ja hinge, paljastades selle kõige varjatumad saladused ja pakkudes teile võimalust kogeda selle maa mitmekesisust ja ilu.

Nii et istuge mugavalt ja lugege edasi, sest me sukeldume Horvaatia võlude maailma, et anda teile vastus küsimusele: mida teha Horvaatias?

1. Jalutage Dubrovniki vanalinnas

Mida teha Horvaatias

Dubrovnik, mida tuntakse ka kui “Aadria mere pärl”, on linn, mis võlub oma ajaloolise ilmega. Linna esmakordselt mainiti juba 7. sajandil ja sellest ajast alates on see olnud oluline kultuuri- ja kaubanduskeskus. Dubrovniku vanalinn on täis kiviplaate, millelt peegeldub päikesevalgus, kitsaid tänavaid, mis viivad avatud väljakuteni, ja võimasid linnamüüre, mis on linnale sajandeid kaitset pakkunud.

Jalutades mööda neid ajaloolisi tänavaid, tunnete end nagu oleksite astunud tagasi keskaega. Paljud hooned ja monumendid vanalinnas räägivad lugu linna rikkast ajaloost. Väärib märkimist Stradun, peamine jalakäijate tänav, mis on ümbritsetud kohvikute ja kauplustega. Samuti ei saa mööda vaadata Rectori paleest ja Sponza paleest, mis on kaheks peamiseks näiteks Dubrovniku gooti-renaissance arhitektuurist.

Kuid Dubrovnik pole mitte ainult selle arhitektuuri ja ajaloo poolest tuntud. Linn pakub ka suurepäraseid vaateid Aadria merele. Võite kõndida mööda linnamüüre, mis ulatuvad üle kahe kilomeetri ja pakkuda panoraamvaateid nii merele kui ka vanalinna katustele.

2. Külastage päikeselist Hvari

Hvar on Aadria mere päikesepaistelisemaid saari, tuntud oma ajaloolise tähtsuse, maalilise looduse ja elava ööelu poolest. Hvari linn on saare peamine turismikeskus, kus on palju ajaloolisi vaatamisväärsusi ja kauneid randu.

Hvari vanalinn on hästi säilinud ja täis keskaegseid hooned, sealhulgas Hvari kindlus, mis pakub suurepäraseid vaateid linna kohal. Saarel leidub ka arvukalt kloostreid, kirikuid ja paleesid, mis räägivad selle rikkast ajaloost.

Peale ajaloolise keskuse on Hvaril palju muud pakkuda. Lavendli põllud on üks peamisi atraktsioone saarel, eriti suvel, kui õied õitsevad. Samuti on saarel palju erinevaid randu, alates kivirandadest kuni liivarandadeni, mis sobivad nii päevitamiseks kui ka ujumiseks.

Ööelu Hvaris on samuti midagi, mida ei saa mööda vaadata. Paljud baarid ja ööklubid pakuvad elavat meelelahutust, muutes selle ideaalseks kohaks neile, kes soovivad lõõgastuda ja lõbutseda pärast päeva avastusi.

3. Avastage Plitvice järvede rahvusparki

Mida teha Horvaatias

Plitvice järvede rahvuspark on üks Horvaatia suurimaid ja populaarsemaid loodusatraktsioone. See UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv park asub kesk-Horvaatias ja on kuulus oma järvete, koskede ja kaskaadide poolest.

Rahvuspark koosneb 16 suuremast ja mitmest väiksemast järvest, mis on ühendatud omavahel koskede ja jõgedega. Need järved on teada oma erakordse sinise, rohelise, hõbedase ja halli vee poolest, mis muutub sõltuvalt valgusest, mikroorganismidest ja mineraalidest vees.

Kuid järved pole ainult see, mis teeb Plitvice nii eriliseks. Kogu park on kaetud tiheda metsaga, kus elavad erinevad loomad, nagu karud, hundid, linnud ja palju muud. Parki külastades on võimalik näha ka erinevaid taimeliike, mis annab sellele paigale veelgi suurema bioloogilise mitmekesisuse.

Kuigi Plitvice järvede rahvuspark on aastaringselt avatud, on igal aastaajal oma võlu. Kevadel ja suvel on park täis elu, järvede vesi on selge ja kosked voolavad täisvõimsusel. Sügisel annavad lehed maalilise tausta, kui need muutuvad erinevateks toonideks kollasest punaseni. Talvel, kui kõik on kaetud lumega, muutub park muinasjutumaaks, kus kosked ja järved külmuvad, andes sellele paigale maagilise atmosfääri.

4. Uurige Spliti Diokletianuse paleed

Split, Horvaatia suuruselt teine linn, on tuntud oma ajaloo ja kultuuri poolest. Üks peamisi vaatamisväärsusi linnas on Diokletianuse palee – suursugune Rooma keiserlik kompleks, mis ehitati 4. sajandil jKr.

Palee ehitati Rooma keiser Diokletianuse jaoks, kes otsustas veeta oma pensionipõlve Splitis. Kuigi see oli algselt mõeldud keisri elukohaks, on palee aja jooksul olnud ka sõjaväelinnak, linn ja turg. Täna on see elav osa Spliti linnast, kus asuvad kauplused, restoranid, korterid ja paljud ajaloolised hooned.

Mis teeb Diokletianuse palee eriliseks, on selle hämmastav arhitektuur ja säilimine. Paljud originaalstruktuurid on endiselt nähtavad, sealhulgas mausoleum, mis on nüüd katedraal, ja Peristil, palee keskne väljak. Samuti on muljetavaldav värav, nagu Kuldvärav, mis oli peamine sissepääs paleesse.

Kuigi palee on aja jooksul palju muutunud, annab see külastajatele siiski ettekujutuse sellest, kuidas elu oli Rooma impeeriumi ajal. Kõndides mööda kitsaid tänavaid ja avastades erinevaid hooneid, võite tunda ajaloo hingust ja imetleda arhitektuuri, mis on säilinud läbi sajandite.

Lisaks palee uurimisele on Splitis ka palju muid vaatamisväärsusi. Linna rannikuala pakub suurepäraseid vaateid Aadria merele, ja Marjani mägi on ideaalne koht jalutuskäikudeks ja linnavaadete nautimiseks.

5. Tutvuge Korčula saarega

Mida teha Horvaatias

Korčula on üks Dalmatsia saartest Aadria meres ja on tuntud oma rikkaliku ajaloo, maalilise looduse ja kultuuri poolest. Kutsutud ka “Väikeseks Dubrovnikuks”, on Korčula saar koht, kus kultuur ja traditsioonid segunevad kauni loodusega.

Korčula ajalugu ulatub tagasi antiikajast, kuid saare kõige märkimisväärsem pärand on keskaegne linn Korčula. See kivist linn, mis asub saare kirdenurgas, on suurepäraselt säilinud ja annab külastajatele võimaluse astuda tagasi ajas. Selle kitsad tänavad, kaitsemüürid ja tornid, gooti ja renessansi ehitised ning St. Markuse katedraal – kõik need on tunnistajateks saare keerulisele ajaloole.

Lisaks ajaloole on Korčula ka koht, kus saab nautida Vahemere loodust. Saarelt leiate palju kauneid randu, kristallselge vee ja lopsaka taimestikuga metsi. Samuti on Korčula ideaalne koht erinevateks veespordialadeks, nagu purjetamine, snorgeldamine ja sukeldumine.

Korčula on tuntud ka oma kultuuri ja traditsioonide poolest. Üks kuulsamaid traditsioone on Moreska, mõõgatants, mis esindab 9. sajandi lahingut mauride ja kristlaste vahel. See tants on saarel olnud juba sajandeid ja on oluline osa saare identiteedist.

Ka veinihuvilised ei pea pettuma, kuna Korčula on tuntud ka oma veinitootmise poolest. Saarel on mitu veinikeldrit, kus saab proovida kohalikke veine ja õppida rohkem saare veinitootmise traditsioonidest.

6. Imetlege Zadari mereorganit

Zadar, üks Aadria mere äärsetest linnadest Horvaatias, on tuntud oma ajaloo ja arhitektuuri poolest. Kuid üks selle kõige ainulaadsematest vaatamisväärsustest on Mereorgel, arhitekt Nikola Bašić’i meistriteos.

Mereorgel on mitte lihtsalt trepid, mis viivad merele. See on unikaalne arhitektuuriline ja muusikaline paigaldus, mis loob muusika mere lainete abil. Kui lained löövad treppide alla paigaldatud torudesse, suruvad need õhku läbi viletide ja loovad meloodia, mis resoneerib mööda promenaadi.

See mereorgani muusika ei ole kunagi sama. Lainete suurus, kiirus ja rütm mõjutavad iga nooti, mis teeb sellest elava instrumendi, mille “laul” sõltub mere meeleolust. Istudes mere ääres, kuulates selle organi juhuslikke, kuid kauneid meloodiaid ja vaadates päikeseloojangut, on kogemus, mis on paljude külastajate jaoks olnud meeldejääv.

Lisaks sellele unikaalsele muusikalisele paigaldusele on Zadaris ka teine ​​Bašić’i loodud kunstiteos – “Tervitus Päikesele”. See on maapinnale paigaldatud valgusinstallatsioon, mis kogub päikeseenergiat päeva jooksul ja muudab selle öösel erksateks valgusvärvi mustriteks, luues seeläbi interaktiivse valgusshow.

7. Minge külastage Pula amfiteatrit

Mida teha Horvaatias

Pula, asudes Istria poolsaarel Aadria mere kaldal, on linn, mille ajalugu ulatub enam kui 3000 aasta taha. Ja kuigi Pula on tuntud oma kauni ranniku ja kosmopoliitse atmosfääri poolest, on selle kõige silmapaistvam vaatamisväärsus kahtlemata Rooma amfiteater, mida tuntakse ka kui Pula areen.

See tohutu kivist struktuur on üks maailma kõige paremini säilinud rooma amfiteatreid. Ehitatud 1. sajandil, mahutas see kunagi rohkem kui 20 000 pealtvaatajat, kes tulid vaatama gladiaatorite võitlusi ja muid avalikke etendusi. Selle kolossaalne suurus, võimas välisfassaad ja kõrged seinad räägivad Rooma impeeriumi arhitektuurilisest geniaalsusest ja jõust.

Külastades Pula amfiteatrit, võib kergesti ette kujutada, kuidas see koht kunagi kajas publiku hõiskamisest, kui nad tunnustasid gladiaatorite julgust ja osavust. Tänapäeval on see ajalooline paik muutunud kultuuriliseks keskuseks, kus suvel toimuvad kontserdid, filmifestivalid ja teatrietendused.

Ajalooentusiastid hindavad kindlasti võimalust külastada areeni all olevat muuseumi, kus on väljapanekuid, mis räägivad Pula rikkalikust ajaloost ja gladiaatorite elust. See annab sügavama ülevaate sellest, kuidas inimesed elasid Rooma ajal ja milline roll oli amfiteatril nende kultuuris.

8. Külastage Krka rahvusparki

Horvaatias on palju kauneid looduskauneid kohti, kuid Krka rahvuspark on kindlasti üks kõige erilisemaid. See maagiline paik asub Dalmatsias ja on tuntud oma lummavate koskede, järvede ja jõgede poolest.

Krka rahvuspark ulatub üle 109 ruutkilomeetri ning sisaldab Krka jõge ja selle kaskaade. Kõige populaarsem osa on Skradinski buk, mida peetakse üheks kõige ilusamaks looduslikuks basseiniks Euroopas. Siin saab nautida ujumist kristallselges vees, mis voolab mitme astmelise koskede süsteemi kaudu.

Kuid rahvuspark ei ole ainult kosked. Siit leiate ka ajaloolisi mõlke ja saite, nagu Visovaci saar, mille keskel on idülliline frantsiskaani klooster, ja Roški slap, teine imeline kosk, mille lähedal on vana vesiveski kompleks.

Taimede ja loomade sõbrad hindavad Krka rikkalikku biodiversiteeti. Park on koduks paljudele lindudele, liblikatele, kaladele ja muudele loomadele. Matkarajad läbivad lopsakaid metsi, mööda jõeääri ja üle mägede, pakkudes matkajatele võimalust nautida seda kaunist maastikku oma tempos.

9. Nautige Trogiri vanalinna rikast ajalugu ja arhitektuuri

Mida teha Horvaatias

Asub väikesel saarel, mis asub vaid lühikese silla kaugusel mandri Horvaatia ja suuremalt Čiovo saarelt, Trogir on linn, mis on ajas peaaegu peatunud. See UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv linn on täis ajalugu ja ilu, mis pärineb enam kui 2300 aasta tagusest ajast.

Trogiri vanalinn on täielikult ümbritsetud keskaegsete müüridega ja kaitstud kahe kindlusega, mis on ehitatud strateegilistele kohtadele jõe mõlemal kaldal. Need kaitseehitised, koos linnuse ja tornidega, on tunnistajaks Trogiri strateegilisele tähtsusele läbi aegade.

Jalutuskäik vanalinna kitsastes munakivitänavates viib teid rännakule läbi aja. Rooma basiilikatest ja paleedest kuni renessansi ja barokk-stiilis hooneteni – Trogir on otsekui elav muuseum, mis esindab erinevaid ajaloolisi perioode ja kultuure, mis on selle linna mõjutanud. Eriti silmapaistev on St. Lawrence’i katedraal koos oma kuulsa Radovan’i portaaliga, mis on meistriteos romaanika ja gootika stiilis kunstis.

Kuid Trogiri ilu pole ainult selle arhitektuuris. Linna asukoht Aadria mere ääres, kus kristallselge vesi peseb saare kaldaid ja paadid õõtsuvad õrnalt sadamas, lisab sellele ajaloolisele kohale erilise võlu. Õhtuti saate nautida Dalmatsia kööki mõnes kohalikus restoranis, kus pakutakse värskelt püütud mereande ja traditsioonilisi roogasid.

10. Külasta Opatija kuurortlinna

Asudes Kvarneri lahe ääres, on Opatija olnud üks Horvaatia populaarsemaid kuurortlinnu juba rohkem kui sajand aega. See linn, mida tihti nimetatakse Aadria Rivieraks, on tuntud oma Habsburgi ajastu luksuslike villade, lopsakate parkide ja kauni merepromenaadi poolest.

19. sajandil, kui Habsburgi monarhia aristokraatia ja eliit hakkasid avastama Opatija ilu, muutus linn kiiresti üheks kõige nõutumaks puhkusepiirkonnaks Kesk-Euroopas. Kuurordi linnana on Opatijal palju luksuslikke hotelle, mis on ehitatud sel ajal ja mida ümbritsevad hoolikalt hooldatud aedad ja parkidega.

Opatija promenaad, mis ulatub ligi 12 kilomeetrit mööda rannikut, on ideaalne koht jalutuskäikudeks, nautides samal ajal kaunist merevaadet ja imetledes ajaloolisi villa. Selle promenaadi ääres on ka palju mõnusaid kohvikuid ja restorane, kus saate proovida kohalikke maitseid ja nautida suurepärast veini.

Lisaks luksuslikele villadele ja hotellidele on Opatija tuntud ka oma terapeutilise kliima poolest, mis on ideaalne neile, kes otsivad lõõgastust ja taastumist. Linn pakub mitmeid spaasid ja tervisekeskusi, kus saate nautida erinevaid raviprotseduure ja teraapiaid.

Kuid Opatija pole ainult aristokraatlik luksus ja lõõgastumine. Linnas toimub aastaringselt mitmeid kultuuri- ja muusikaüritusi, mis meelitavad nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi külalisi.

11. Minge sukelduma ja snorgeldama

Mida teha Horvaatias

Horvaatia Aadria rannik on üks Euroopa parimaid sukeldumis- ja snorgeldamispaiku, pakkudes selget sinist vett, mitmekesist mereelu ja hulgaliselt ajaloolisi veealuseid atraktsioone. Aadria mere kristallselge vesi tähendab, et nähtavus võib mõnikord ulatuda kuni 30 meetrini, muutes selle ideaalseks kohaks sukeldumiseks ja snorgeldamiseks.

Üks peamisi atraktsioone neile, kes soovivad sukelduda, on Horvaatia laevavrakid. Paljud neist vrakkidest pärinevad I ja II maailmasõjast ning on erineva sügavuse ja raskusastmega, muutes need sobivaks nii algajatele kui ka kogenud sukeldujatele. Vee all uurides neid ajaloolisi paiku, saab sukelduja sõna otseses mõttes rännata läbi aja, kohtudes samal ajal erinevate mereelukatega, kes nüüd nendes vrakkides elavad.

Snorgeldajate jaoks pakub Aadria meri rikkalikku ja värvikat mereelu. Värvikirevad kalaparved, oktoobrid, merisiilikud ja mitmed teised elanikud on sageli nähtavad juba pinna lähedal. Lisaks on paljudes piirkondades ka kaunid korallriffid.

Erinevad Horvaatia saared, nagu Hvar, Korčula ja Vis, pakuvad suurepäraseid sukeldumis- ja snorgeldamisvõimalusi. Samuti on paljud kohalikud sukeldumiskeskused, mis pakuvad kursusi, varustuse renti ja giidiga sukeldumisretki, tagades, et teie kogemus oleks ohutu ja meeldejääv.

Sukeldumine ja snorgeldamine Horvaatias ei ole mitte ainult seiklus, vaid ka võimalus kogeda Aadria mere rahustavat ilu ja selle rikkalikku bioloogilist mitmekesisust.

Kokkuvõtteks

Horvaatia on riik, mis pakub külastajatele rikkalikku ajalugu, maalilist loodust ja kultuurilist ilu. 

Alates Dubrovniki ajaloolisest vanalinnast kuni Hvari saare päikeseliste rannikuteni, Plitvice järvede maagilisest ilust kuni Spliti Diokletianuse palee ajalooliste müüride vahel, Trogiri ja Opatija arhitektuuri ja ajalooga kuni Krka ja Pula ajalooliste paikadeni. 

Lisaks neile maapealsetele aaretele pakub Aadria meri sukeldumise ja snorgeldamise armastajatele unustamatut kogemust oma kristallselge vee ja veealuse maailmaga. Horvaatia on tõeliselt Euroopa pärl, mis ootab avastamist.

Scroll to Top