Kuhu minna Portugalis

Kuhu minna Portugalis?

Atlandi ookeani ääres asuv Portugal on täis ajalugu, kultuuri ja looduslikku ilu. Kui küsitakse: “Mida teha Portugalis?”, võib vastus olla sama kirju ja mitmekesine kui riik ise. 

See ei ole ainult koht, kus nautida päikeselist rannikujoont või maitsta maailmakuulsat portveini, vaid ka koht, kus sukelduda sügavale rikkalikku ajalukku, arhitektuuri ja kultuuri. Kõrvuti kaasaegsete linnade ja kosmopoliitsete kuurortidega on külakesi, mis on jäänud aja poolt puutumatuks, mägesid, mis peidavad endas lugusid, ja saari, mis ootavad avastamist.

Selles artiklis toome teieni 14 erinevat kohta, kuhu minna ja mida Portugalis avastada.

1. Lissabon

Kuhu minna Portugalis

Lissabon, Portugal’i pealinn, paistab silma oma ainulaadse seguga ajaloost, kultuurist ja moodsast linnamelust. Linnas kõrguvad ajaloolised hooned, mis räägivad sajanditevanustest lugudest, koos modernsete struktuuridega, mis näitavad Lissaboni tänapäeva nägu. Üks kõige tähelepanuväärsemaid asju Lissabonis on selle unikaalne topograafia: seitse mäge pakuvad külastajatele suurepäraseid vaateid linnale ja Tejo jõele.

Alfama, linna vanim linnaosa, on nagu samm tagasi ajas: kitsad tänavad, kus kuuleb õhtuti kohalikku fado-muusikat, ja vanad majad, mis meenutavad Lissaboni ajalugu. Baixa piirkond on seevastu kaasaegne, mille sirgetel tänavatel on palju poode, kohvikuid ja restorane.

Belémi piirkonnas saate külastada Jerónimose kloostrit, mis on UNESCO maailmapärandi nimekirjas, ja proovida kuulsat pastéis de nata’t kohalikust koogipoest. Linna külastamisel ei tohi unustada ka Lissaboni kollaseid tramme, mis pakuvad erilist võimalust näha linna erinevaid külgi.

2. Porto

Porto, Douro jõe ääres asuv linn, on Portugal’i teine suurim linn ja tuntud oma ajaloolise arhitektuuri, sildade ja loomulikult portveini poolest. Linna süda, Ribeira piirkond, on UNESCO maailmapärandi nimekirjas tänu oma ajaloolistele hoonetele, mis peegeldavad linna rikast ajalugu.

Livraria Lello raamatupood on üks maailma kauneimaid ja kindlasti väärt külastamist oma unikaalse arhitektuuri ja ajaloo poolest. Kirikud, nagu Sé do Porto ja Clérigos kirik, on silmapaistvad näited Porto religioossest ja arhitektuursest pärandist.

Veinigurmaanid saavad nautida Porto kuulsaid veinikeldreid, eriti Vila Nova de Gaia piirkonnas, kus saab tutvuda veinitootmise traditsioonidega ja muidugi proovida kuulsat portveini. Portos jalutades avastate selle linna võlu ja külalislahkust igal sammul.

3. Sintra

Kuhu minna Portugalis

Sintra on otsekui välja astunud muinasjuturaamatust. Asudes vaid lühikese autosõidu kaugusel Lissabonist, on Sintra olnud sajandite jooksul kuningate ja kunstnike inspiratsiooniallikaks. See maaliline linn on kuulus oma ajalooliste paleede, losside ja aedade poolest, mis on peidetud roheliste metsade ja mägede vahele.

Pena palee on üks Sintra kõige ikoonilisemaid ehitisi, tuntud oma värvikate tornide ja eripärase arhitektuuri poolest. See palee on näide 19. sajandi romantismi arhitektuurist ja pakub hingematvaid vaateid ümbritsevatele mägedele ja linnale. Quinta da Regaleira, teine märkimisväärne koht, on tuntud oma gooti fassaadide, maa-aluste tunnelite ja müstiliste aedade poolest.

Kuid Sintra pole ainult paleed. See linn on ka gastronoomia paradiis, kus külastajad saavad proovida kohalikke maiuseid nagu travesseiros ja queijadas. Sintra ajalooline keskus, oma munakivitänavate ja traditsiooniliste kohvikutega, on ideaalne koht aja mahavõtmiseks ja linnaga ühenduse loomiseks.

4. Algarve rannik

Algarve rannik, mis ulatub Portugali lõunatipust kuni Hispaania piirini, on tuntud oma kuldsete liivarandade, kristallselge vee ja kaljuliste koobaste poolest. Algarve on üks Euroopa populaarsemaid puhkusepiirkondi, kuid sellest hoolimata leiab sealt ka vaiksemaid nurki ja autentset Portugali kultuuri.

Lagos, Algarve üks pärlitest, on tuntud oma ajaloolise keskuse, jahisadama ja Ponta da Piedade kaljude poolest, mis on eriti muljetavaldavad päikeseloojangu ajal. Albufeira, kuurortlinn, on ideaalne neile, kes otsivad lõbusat ööelu ja rikkalikku valikut restorane.

Kuid Algarve pole ainult rannad. Loodushuvilised hindavad Ria Formosa looduskaitseala, mis on koduks paljudele lindudele ja kohalikule elusloodusele. Samuti võib leida külaid, nagu Alte või Silves, mis pakuvad sügavamat pilguheitu Algarve kultuuri ja ajalukku.

Kui soovite päevitada, surfata, süüa värskeid mereande või avastada kohalikku kultuuri ja ajalugu, on Algarve rannik ideaalne sihtkoht.

5. Madeira

Kuhu minna Portugalis

Madeira on Portugalile kuuluv vulkaanilise päritoluga saaregrupp Atlandi ookeanis, mis on tuntud oma lopsaka looduse, maaliliste vaadete ja kultuuri poolest. Saart iseloomustavad mäed, orud ja terrasspõllud, kus kasvatatakse kõike alates banaanidest kuni viinamarjadeni.

Funchal, Madeira pealinn, on särav koht, kus avanevad kaunid vaated ookeanile ja ümbritsevatele mägedele. Linnas saate külastada Blandy’s Wine Lodge’i, kus toodetakse kuulsat Madeira veini. Linnas toimuvad ka mitmed sündmused ja festivalid, nagu näiteks kuulus lillefestival kevadel.

Madeira on ka matkajate paradiis. Levada matkarajad, mis on algselt loodud jõgede vee juhtimiseks saare eri osadesse, on tänapäeval populaarsed matkateed, kus saab nautida saare ainulaadset maastikku ja loodust. Mõned neist radadest viivad läbi džunglisarnaste metsade, teised aga avanevad hingematvatele vaadetele mägedele ja kosedele.

6. Açores

Asudes keset Atlandi ookeani, on Açores Portugalile kuuluv üheksast saarest koosnev saarestik, mis on tuntud oma maagilise looduse, termiliste basseinide ja rikkaliku merenduskultuuri poolest. Iga saar on unikaalne ja pakub omaenda võlu.

São Miguel, saarestiku suurim saar, on tuntud oma roheliste kraaterjärvede, eriti Sete Cidades ja Furnas, poolest. Furnases saate proovida ka traditsioonilist Azoreani rooga nimega “cozido”, mis valmistatakse geotermilises maasoojuses maapinnas aeglaselt küpsetades.

Faial saarel leiate Horta linna, mis on tuntud oma jahisadama ja seinal maalitud pildikestega, mida jätavad endast maha meremehed kogu maailmast. Pico saarel saate matkata Portugal’i kõrgeimale tippule, Pico mäele.

Açoresi saarestik on ka populaarne sihtkoht vaalade ja delfiinide vaatlemiseks, kusjuures saared asuvad mitmete migratsiooniteede ääres. Kõik need omadused teevad Açoreid ideaalseks sihtkohaks neile, kes armastavad loodust, ajalugu ja unikaalset kultuuri.

7. Coimbra

Coimbra

Coimbra, asudes Mondego jõe kallastel, on üks Portugal’i ajaloolisemaid linnu, mis oli kunagi isegi riigi pealinnaks. Linn on tuntud oma ülikooli poolest, mis on üks vanimaid Euroopas ja on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Coimbra Ülikooli ülikoolilinnak asub linnaküngastel ja pakub külastajatele võrratuid vaateid linnale ja jõele.

Ülikooli kuninglik palee, Joanina raamatukogu ja kabel on vaid mõned kohtadest, mis külastajatele silma paistavad. Joanina raamatukogu, oma rohkete antiiksete teostega ja barokse arhitektuuriga, on üks maailma kauneimaid raamatukogusid.

Coimbra tänavad on täis ajalugu – keskaegsed ehitised, katedraalid ja kloostrid meenutavad aegu, mil linn oli Portugal’i kultuuri- ja hariduskeskus. Õhtuti saab nautida Coimbra Fado muusikat, mis erineb Lissaboni variandist ja on omanäoline just sellele piirkonnale.

8. Évora

Évora, Alentejo südames, on linn, mis on tuntud oma rikkaliku ajaloo ja hästi säilinud monumentide poolest, mis on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Linna ümbritseb keskaegne müür ja selle kitsad tänavad peidavad endas Rooma, mooride ja keskaegseid jälgi.

Rooma templi jäänused ja 16. sajandist pärit kabel, mille seinad ja lagi on kaetud inimluude ja kolbadega, on mõned Évora kõige kuulsamad vaatamisväärsused. See kabel, tuntud kui Capela dos Ossos, on ainulaadne mälestusmärk elu kaduvusest.

Évora on ka tuntud oma ülikooli, mitmete kirikute ja katedraali poolest, mis on üks suurimaid ja vanimaid Portugalis. Linna lähedal asuvad ka mitmed megalithilised struktuurid, nagu Almendres Cromlech ja Menhir dos Almendres.

Lisaks ajaloole ja kultuurile on Évora ka koht, kus saate nautida Alentejo piirkonna rikkalikku gastronoomiat ja veine, mis muudab selle ideaalseks sihtkohaks neile, kes soovivad kogeda Portugali südant.

9. Braga ja Guimarães

Braga, tuntud kui “Portugali Rooma”, on üks riigi vanimaid linnu ja Minho piirkonna vaimne keskus. Braga on tuntud oma lugematute kirikute ja ajalooliste hoonete poolest, millest kõige kuulsam on Bom Jesus do Monte pühakoda. See imposantne kirik asub mäe otsas, kuhu viib dekoratiivne trepp, mis kulgeb läbi mitme terrassi. Kirikusse jõudmiseks võib kasutada ka funikulaari, mis on üks maailma vanimaid, töötades veepõhisel vastukaalul.

Guimarães, tihti nimetatud “Portugali sünnikohaks”, on ajalooline linn, mis mängis olulist rolli riigi sündimisel. Linn on tuntud oma keskaegse atmosfääri ja arhitektuurilise pärandi poolest, eriti Guimarãesi lossi ja Püha Barbarale pühendatud kiriku poolest. Linn on ka UNESCO maailmapärandi nimekirjas.

Mõlemad linnad pakuvad rikkalikku kultuurilist ja ajaloolist kogemust, olles samal ajal kaasaegsed ja elavad. Oma ajalooliste keskuste, väljakute ja kohvikutega on Braga ja Guimarães Minho piirkonna kaks pärlit.

10. Nazaré

Nazaré Portugal

Nazaré, Atlandi ookeani kaldal asuv linnake, on muutunud maailmakuulsaks oma hiiglaslike lainete tõttu, mis meelitavad ligi surfareid kogu maailmast. Praia do Norte rannas on registreeritud mõned maailma kõige suuremad lained, mida surferid on edukalt läbinud.

Kuid Nazaré pole ainult surfiparadiis. Linn on ka traditsiooniline kaluriküla, kus saab nautida värsket mereannirooga ja imetleda traditsioonilisi kala kuivatavaid naisi, kes kannavad seitsmekümneid seelikuid.

Nazaré lugu on seotud ka Nossa Senhora da Nazaré kabeliga, kus hoitakse püha ikooni. Legenda järgi päästis see ikoon 12. sajandil mauri jahimehe ja tema hobuse kukkumisest kalju otsast.

Nazaré pakkumised on mitmekesised – alates adrenaliinist surfilainetel kuni rahuliku jalutuskäiguni vanalinnas, mis on täis kitsaid tänavaid, kirikuid ja traditsioonilisi poode.

11. Cascais ja Estoril

Vaid lühikese autosõidu kaugusel Lissabonist asuvad Cascais ja Estoril, mis on Atlandi ookeani kallastel asuvad kuurortlinnad, tuntud oma kuldsete liivarandade, ajalooliste hoonete ja elava ööelu poolest.

Cascais, endine kaluriküla, on nüüdseks muutunud luksuslikuks kuurortlinnaks, kus on mitmeid ilusaid randu, trendikaid restorane ja kunstigaleriisid. Võite jalutada mööda kaiäärset promenaadi, külastada vanalinna labürindi taolisi tänavaid või imetleda Santa Marta tuletorni.

Estoril on omakorda tuntud oma kuulsa kasiino poolest, mille väidetakse olevat inspireerinud Ian Flemingi James Bondi romaane. Lisaks kasiinole on Estorilil ka ilus rand ja ajalooline autodroom.

Mõlemad linnad pakuvad mitmekesist kultuuri- ja vaba aja veetmise kogemust, olles samal ajal ideaalne koht mereäärseks puhkuseks.

12. Serra da Estrela

Serra da Estrela

Serra da Estrela on Portugal’i kõrgeim mäestik ja populaarne sihtkoht nii suvel kui talvel. Suvel on see ideaalne koht matkamiseks, jalgrattasõiduks ja looduse nautimiseks, samas talvel muutub see piirkond suusatajate ja lumelauasõitjate paradiisiks.

Lisaks maalilistele mäetippudele ja orgudele on Serra da Estrela koduks ka traditsioonilistele küladele, kus saate kogeda autentset Portugali kultuuri ja proovida kohalikke roogasid. Üks piirkonna kuulsamaid tooteid on “Queijo da Serra”, kreemjas lambajuust, mis on valmistatud traditsioonilisel viisil.

Mäestiku südames asub Lagoa Comprida, suurim looduslik järv, mis pakub suurepäraseid võimalusi veespordialade harrastamiseks. Mäestik on ka koduks paljudele ohustatud liikidele, nagu näiteks Serra da Estrela koer, mis on tuntud oma julguse ja truuduse poolest.

Serra da Estrela on koht, kus loodus ja kultuur kohtuvad, pakkudes külastajatele unustamatut kogemust.

Kokkuvõtteks

Portugal pakub avastamisrõõmu igale maitsele – alates ajaloolistest linnadest nagu Lissabon ja Porto kuni looduslike imekohtadeni nagu Serra da Estrela mäestik ja Açores’i saarestik. Olgu see kunsti, ajaloo, gastronoomia või looduse nautimine, Portugalis on midagi iga külastaja jaoks. Ei ole paremat aega sukeldumiseks ja avastamiseks kõigesse, mida see erakordne riik pakub.

Scroll to Top