Kuidas saada arstiabi reisides USAs

Kuidas saada arstiabi reisides USAs?

Ameerika Ühendriigid on riik, kus iga osariik peidab endas eripalgelist kultuuri, maastikke ning elamusi. Kuigi USA kutsub avastama oma mitmekesist maailma, tuleb ette ka hetki, mil reisijad võivad silmitsi seista erinevate tervisemuredega

Selles imelises, kuid samas ka keerulises riigis võib tervishoiusüsteem tunduda keeruka ja kuluka labürindina. Kuidas siis selles võõras keskkonnas aru saada, kuhu pöörduda ja mida oodata? 

See artikkel annab põgusa ülevaate, kuidas USAs arstiabi otsida, millised on võimalikud kulud ja kuidas kõige paremini valmistuda.

Arstiabi reisil USA

Reisikindlustus

Reisikindlustus pole mitte ainult soovituslik, vaid lausa hädavajalik igaühele, kes plaanib reisida USA-sse. 

Kui Euroopas võib mõnes riigis tervishoiuteenuste kasutamine olla tasuta või suhteliselt odav, siis USAs on tegemist ühe maailma kallima tervishoiusüsteemiga. 

Sellepärast on äärmiselt oluline mõista reisikindlustuse vajalikkust ja selle erinevaid aspekte, kui plaanite USA-d külastada.

Mis on reisikindlustus ja miks see on oluline?

Reisikindlustus on kindlustuskaitse, mis katab erinevaid ootamatusi reisil olles. Üks olulisemaid osasid reisikindlustuses on meditsiiniabikindlustus. USAs võib isegi lihtne arsti visiit või mõne ravimi ostmine maksta sadu kuni tuhandeid dollareid. 

Kui lisada siia veel erakorralised meditsiiniteenused, nagu haiglaravi või operatsioonid, võivad summad ulatuda kümnetesse või isegi sadadesse tuhandetesse dollaritesse.

Erinevad reisikindlustuse pakkujad

Enne kindlustuse ostmist on oluline uurida erinevaid pakkujaid ja nende pakutavaid tingimusi. Mitte kõik kindlustused ei pruugi katta kõiki vajalikke meditsiiniteenuseid, eriti USA-s. Samuti tuleks vaadata üle kindlustuse limiidid, omavastutuse suurused ja erandid.

Mida peaks reisikindlustus sisaldama?

USAs reisides peaks kindlustus kindlasti katma erakorralist arstiabi, haiglaravi, ambulatoorset ravi, retseptiravimeid ja võimalusel ka evakuatsiooni kodumaale. Samuti on hea, kui kindlustus katab ka telemeditsiinilisi konsultatsioone, kuna see teenus on USAs kiiresti populaarsust kogumas.

Kuidas kindlustust kasutada?

Ootamatute terviseprobleemide korral tuleks kõigepealt pöörduda oma kindlustusseltsi poole. Enamik kindlustusseltse pakub 24/7 hädaabitelefoninumbrit, mille kaudu saab nõu, kuhu pöörduda ja kuidas edasi tegutseda. On oluline mõista, et mõned meditsiiniasutused võivad nõuda otsemakset ja hilisemaid hüvitisi kindlustusseltsilt, seega on oluline säilitada kõik dokumendid ja arved.

Reisikindlustuse omavastutus

Paljud kindlustuspaketid sisaldavad omavastutust, mis tähendab seda summat, mida peate ise kandma enne, kui kindlustus hakkab kulusid katma. Sellega tuleks kindlasti arvestada ja valida endale sobiva suurusega omavastutus.

Kokkulepped ja piirangud

Kindlasti tuleks enne kindlustuse sõlmimist tutvuda ka võimalike piirangute ja eranditega. Mõned kindlustused ei kata näiteks spordiga seotud vigastusi või teatud krooniliste haiguste ägenemist.

Võib öelda, et reisikindlustus on hädavajalik kaitseks ootamatute kulude ja terviseprobleemide eest USAs. Korraliku reisikindlustuse olemasolu tagab meelerahu ja võimaldab nautida reisi, teades, et olete kaitstud.

Arstiabi reisides USAs

Kuhu pöörduda, et saada arstiabi?

Ameerika Ühendriikidesse reisides on oluline teada, kuhu pöörduda arstiabi saamiseks, olgu see siis erakorraline olukord või lihtsalt väiksem tervisemure. Siin on juhised selle kohta, kuhu pöörduda.

Hädaabi

Erakorralistes olukordades, kus aeg on kriitiline ja vajate kohest meditsiinilist sekkumist, on oluline tegutseda kiiresti ja tõhusalt. USAs on universaalne hädaabinumber 911, mida saab helistada mistahes telefonist. Kui helistate sellele numbrile:

  • Rääkige selgelt ja rahulikult, kirjeldades oma asukohta ja olukorda.
  • Järgige telefonivestluse jooksul saadud juhiseid ja püsige liinil seni, kuni teile öeldakse kõne lõpetada.
  • Oluline on mainida, kui kannatanul on erilisi terviseküsimusi või allergiaid, mida päästetöötajad peaksid teadma.
  • Erakorralise abi saabumise ajal püüdke jääda rahulikuks ja tehke koostööd meedikutega.
  • Erakorralises olukorras on kiire reageerimine elutähtis. Mõistke, et 911 helistamine tähendab sageli ka kõrgemaid meditsiinikulusid, kuid elu ja tervise huvides on see hädavajalik.

Kohalikud kliinikud

USAs on mitmesuguseid meditsiinilisi asutusi, mida nimetatakse “urgent care clinics” või kiirabi kliinikuteks. Need on loodud selleks, et pakkuda kiiret ja tõhusat abi neile, kellel pole vajadust erakorralise abi järele, kuid kes vajavad siiski meditsiinilist sekkumist.

  • Kiirabi kliinikud pakuvad laia valikut teenuseid, alates lihtsatest testidest ja röntgenist kuni haavade õmblemise ja luude murdude ravimiseni.
  • Need kliinikud on sageli avatud pikemate töötundidega ja enamik neist ei nõua eelnevat broneeringut.
  • Kuigi need kliinikud on sageli odavamad kui haigla erakorralise meditsiini osakonnad, on ikkagi soovitatav eelnevalt küsida hindade kohta.
  • Otsides lähimat kiirabi kliinikut, saate kasutada veebipõhiseid otsingumootoreid või küsida soovitusi kohalikelt.

Apteek

Apteegid USAs on sageli palju rohkem kui lihtsalt kohad, kust saab retseptiravimeid. Suured apteegiketid, nagu CVS, Walgreens ja Rite Aid, pakuvad laia valikut tervishoiutooteid, alates valuvaigistitest kuni vitamiinide ja isikliku hoolduse toodeteni.

  • Retseptiravimite ostmiseks USA-s on vajalik kohaliku arsti välja kirjutatud retsept.
  • Enamikul apteekidel on ka kliinilised farmatseudid, kes saavad anda nõu ravimite koostoimete, annustamise ja kõrvaltoimete kohta.
  • Lisaks ravimitele pakuvad paljud apteegid ka vaktsineerimist, vererõhu kontrolli ja muud tervishoiuteenused.

Telemeditsiin

Telemeditsiin on viimastel aastatel teinud tohutu hüppe edasi, pakkudes inimestele võimalust konsulteerida arstiga otse oma kodust või hotellitoast. See on eriti kasulik praeguses digitaalses ajastul ja pandeemia tõttu.

  1. Paljud USA telemeditsiini pakkujad nagu näiteks DrHouse võimaldavad kasutajatel broneerida online-konsultatsioone või teha neid nö “on-demand” põhimõttel. Virtuaal viisidi käigus saavad inimesed rääkida arstiga video teel, arsti nõu ja isegi retsepte.
  2. Telemeditsiini kasutades tuleb arvestada, et mõnel juhul võib olla vajalik füüsiline läbivaatus või testid, mida ei saa veebi kaudu teha.
  3. Kuigi telemeditsiin ei pruugi asendada kõiki traditsioonilisi meditsiiniteenuseid, pakub see kindlasti mugavat ja tõhusat viisi esmaabi ja nõuannete saamiseks.

Muu vajalik teadmine

Ravikulud

USAs reisides peavad eestlased ja teised rahvusvahelised külastajad olema teadlikud riigi tervishoiusüsteemi kõrgetest kuludest. USA tervishoiusüsteem erineb paljudest teistest riikidest, kus on universaalne tervishoid või riiklik tervisekindlustus.

  • Tervishoiu hind: USAs on tervishoiuteenused eriti kallid. Alates arsti visiidi hindadest kuni erakorralise meditsiini ja haiglaravini võivad kulud ulatuda tuhandetesse dollaritesse. Paljud ameeriklased on kindlustatud tööandja pakutava kindlustuse kaudu, kuid turistid peavad enamasti ise kõik kulud katma, kui neil pole reisikindlustust.
  • Hindade võrdlus: Enne tervishoiuteenuse otsimist on soovitatav küsida hinnapakkumist mitmest erinevast kohast. Hind võib kõikuda asutuste ja piirkondade vahel.
  • Arve esitamine: Pärast ravi võib kliinik või haigla saata arve, mis näitab kõiki osutatud teenuseid ja nende hindu. Sageli ei ole esitatud arve lõplik summa, sest mõnel juhul võib lisanduda muid kulusid.
  • Hindade läbipaistvus: Alates 2021. aastast nõuavad USA föderaalvalitsuse eeskirjad, et haiglad avaldaksid oma teenuste hinnakirjad. See on mõeldud hinnatransp

Ravimid ja retseptid

Ameerika Ühendriikides on ravimite saamise süsteem mõnevõrra keerulisem kui paljudes teistes riikides:

  • Retseptiravimid: USA-s ei saa enamikku ravimeid osta ilma arsti retseptita. Kui teil on vajalik mõni ravim, peate kõigepealt pöörduma arsti või spetsialisti poole, kes hindab teie vajadusi ja annab retsepti.
  • Üle leti ravimid: Kuigi mõned ravimid on saadaval ilma retseptita, võivad teised sarnased ravimid nõuda arsti soovitust. Oluline on lugeda infolehte ja vajadusel konsulteerida apteekriga.
  • Retseptide uuenemine: Kui olete juba Eestis saanud retsepti, ei pruugi see USA apteekides kehtida. Sellisel juhul peate võib-olla pöörduma kohaliku arsti poole, kes kirjutab teile USA-s kehtiva retsepti.
  • Ravimite hinnad: USA on tuntud oma kõrgete ravimihindade poolest. Hinnad võivad olla märkimisväärselt kõrgemad kui Eestis või teistes Euroopa riikides. Võimalusel kaaluge ravimite kaasa võtmist, kui olete kindel, et vajate neid reisi ajal.

Makse viisid

USA-s aktsepteeritakse enamikus kohtades krediit- ja deebetkaarte:

  • Krediit- ja deebetkaardid: Visa ja MasterCard on kõige sagedamini aktsepteeritavad, kuid paljud kohad võtavad vastu ka American Expressi ja Discoveri. Enne reisi veenduge, et teie kaart oleks aktiivne rahvusvahelisteks tehinguteks.
  • Sularaha: Kuigi kaardimaksed on levinud, on hea omada ka mõnda sularaha. Väiksemates kohtades või turgudel võidakse eelistada sularahamakset.
  • Mobiilimaksed: Apple Pay, Google Pay ja muud mobiilimakse teenused on üha populaarsemad. Enne nende kasutamist veenduge, et teie pank toetab neid USA-s.
  • Ettemaksed ja deposiidid: Mõned meditsiiniasutused võivad nõuda ettemaksu või deposiiti enne teenuse osutamist, eriti kui teil puudub kindlustus.

Eesti saatkond

Eesti saatkond Washingtonis ja konsulaat New Yorgis võivad olla abiks erinevates olukordades:

  • Kontakt: Kui satute hätta või vajate ametlikku tuge, pöörduge Eesti saatkonna või konsulaadi poole.
  • Dokumendi kaotus: Kui kaotate passi või ID-kaardi, saab saatkond aidata uue dokumendi taotlemisel.
  • Hädaolukorrad: Kui satute ootamatutesse või ohtlikesse olukordadesse, nagu õnnetus, kuritegu või katastroof, võib saatkond pakkuda juhiseid ja tuge.
  • Reisisoovitused ja hoiatused: Saatkond võib jagada teavet oluliste teadete ja reisihoiatuste kohta piirkonnas.

Muud asjad, millega arvestada

  • Kultuurilised erinevused: USA tervishoiusüsteemis võivad olla kultuurilised eripärad. Olge valmis selgitama oma eelistusi ja arvestama kohaliku kultuuriga.
  • Ooteajad: Võimalik, et peate mõnda aega ootama, enne kui saate arstiabi, eriti erakorralise meditsiini osakondades.
  • Tervisekaart: Kaaluge tervisekaardi kaasa võtmist, kus on kirjas teie terviseandmed, allergiad ja ravimid.
  • Helista enne: Enne meditsiiniasutusse minekut helistage ja küsige, kas neil on vaba aega ja millised on ooteajad.
  • Hinnaküsimused: Kui olete mures ravikulude pärast, küsige teenuste hindade kohta ette.
Reis usa

Kokkuvõtteks

Reisides USAs, olgu see lühiajaline puhkus või pikem viibimine, on oluline olla ettevalmistatud ja teadlik kohalikest tervishoiusüsteemidest ja protsessidest. 

Kuigi Ameerika Ühendriigid pakuvad maailmatasemel meditsiiniteenuseid, võivad nende süsteemid ja kulud olla välisreisijatele üllatavad. 

Alates reisikindlustuse olulisusest kuni erinevate meditsiiniasutustega suhtlemiseni – õige teabe omamine võib oluliselt mõjutada teie kogemust. 

On oluline olla ettevalmistatud, uurida ja pöörduda vajadusel Eesti saatkonna poole. Olge valmis nautima oma reisi ja püsige tervena!

Scroll to Top