Trevi purskkaev

Trevi purskkaev: Rooma südame ajalugu ja ilu

Rooma on olnud aastasadade vältel kunsti, kultuuri ja ajaloo keskpunkt. Kui otsida südant sellele lõpmatule ajaloolisele linnale, siis üks koht tõuseb kindlalt esile: Trevi purskkaev. 

See meisterlik kunstiteos, mis asub Itaalia pealinna südames, on enam kui lihtsalt skulptuur või vaatamisväärsus. Trevi purskkaev on koht, kus minevik kohtub olevikuga, kus legendid ja traditsioonid elavad koos tänapäeva eluga. 

Selles artiklis sukeldume sügavamale selle imelise monumenti ajalukku, tähendusse ja kohale Rooma igapäevaelus.

Trevi purskkaev

Trevi purskkaevu ülevaade

Trevi purskkaev ehk Fontana di Trevi on üks Rooma kõige kuulsamaid ja võluvamaid vaatamisväärsusi, mis köidab igal aastal miljoneid külastajaid üle maailma. Asudes Quirinale’i linnaosas, peegeldab see monumentaalne purskkaev Rooma arhitektuurilist grandioossust ja kujutava kunsti osavust.

Purskkaevu laiuv kujundus on nii imposantne kui ka detailselt töödeldud, mille keskmes on Neptuuni kuju, merejumala, kes juhib oma kahrihti, mida tõmbavad kaks merehobust. Ühe merehobuse kujutatakse metsikuna ja teist rahulikuna, sümboliseerides ookeani erinevaid nägusid. Neptuuni kõrval on kaks nikai, kes esindavad purskkaevu kahte peamist funktsiooni: üks esindab veerohkust ja teine merepõhja.

Ehitatud valgest Travertiini marmorist, millel on kaunid veesilmad, mis lisavad sellele efektsele kunstiteosele veelgi suursugusust, kujutab Trevi purskkaev endast palju enamat kui lihtsalt veefunktsiooni. See on koht, kus mineviku ja oleviku vahelised piirid on hägustunud, pakkudes külastajatele võimalust sukelduda sügavalt Rooma ajalukku ja kultuuri.

Trevi purskkaevu lõõgastav mürin ja selle veekaskaadide mänguline sädelemine, mis eriti õhtuti muutub veelgi maagilisemaks kui valgusfektid sellele paistavad, muudavad selle kohaks, kus on lihtne unustada aeg ja ruum. Lisaks sellele, et see on esteetiliselt ahvatlev, on Trevi purskkaev ka olulise kultuurilise ja ajaloolise väärtusega, mis on sajandite jooksul olnud inspiratsiooniks paljudele kunstnikele, kirjanikele ja filmitegijatele.

Trevi purskkaev

Purskkaevu ajalugu

Trevi purskkaevu ajalugu ulatub palju kaugemale kui selle praegune marmorist iludus võiks esmapilgul viidata. Selle juured ulatuvad Rooma impeeriumi aegadesse ja on tihedalt seotud vee ja linna ajalooga.

Algselt oli purskkaevu asukoht veeallika kohal, mis varustas linna veega. See veeallikas avastati juba enne Kristuse sündi, Rooma keisri Augustuse ajal, ja see sai alguse ühe linna suurimast akveduktist – Aqua Virgo (Neitsi Vesi). Akvedukti ehitamise algatas konsul Marcus Vipsanius Agrippa 19. e.Kr., ning selle eesmärk oli varustada tema vannituba, mis oli tol ajal üks suurimaid ja luksuslikumaid. Legendi kohaselt sai akvedukt nime pärast seda, kui kohalik tüdruk juhatas janusid roomlasi allikale.

Kuid Trevi purskkaev, nagu me seda täna tunneme, hakkas võtma kuju alles 17. sajandil. Kuigi piirkond oli sajandeid olnud oluline veevarustuse koht, puudus seal monumentaalne struktuur, mis esindaks Rooma kasvavat grandioossust. 1629. aastal palus paavst Urbanus VIII Bernini’d (kuulus skulptor ja arhitekt) teha ettepanekuid akvedukti lõpp-punkti kaunistamiseks. Kuigi Bernini ei ehitanud purskkaeva ise, võib tema kavandeid näha praeguses kujunduses.

Tõeline muutus algas 18. sajandil, kui paavst Clemens XII korraldas konkursi uue disaini jaoks. Võitjaks kuulutati Nicola Salvi aastal 1732. Salvi visioon oli luua monument, mis peegeldaks Rooma grandioossust ja illustreeriks vee ja mere olulisust. Ehkki Salvi suri enne selle lõpetamist 1751. aastal, jätkasid teised kunstnikud ja arhitektid tema tööd ja lõpetasid selle lõpuks 1762. aastal.

Salvi kavandatud disain oli grandioosne. Neptuun, mere jumal, kujutatakse oma kahrihiga, mida tõmbavad kaks merehobust ja mida saadavad erinevad mereolendid ja jumalused. Mõned kujud sümboliseerivad erinevaid aspekte, nagu jõgede, allikate ja vihmade personifikatsioonid. Salvi kavandas ka purskkaevu fassaadi, mis on kaunistatud erinevate skulptuuride, bas-reljeefide ja arhitektuuriliste elementidega, kõik integreeritud harmooniliseks tervikuks.

1. sajandil sai Trevi purskkaev veelgi suuremat tuntust tänu filmile “La Dolce Vita”, mille režissöör oli Federico Fellini. Selles ikoonilises stseenis sukeldub Anita Ekberg purskkaevu kristallselgesse vette, kutsudes Marcello Mastroianni liituma temaga. See stseen tõi purskkaevule ülemaailmse kuulsuse ja muutis selle populaarseks sihtkohaks nii turistidele kui ka kohalikele.

Selle rikkaliku ajaloo jooksul on Trevi purskkaev olnud tunnistajaks nii kuningriikide tõusule kui ka langusele, kuid see on jäägitult säilitanud oma võlu ja grandioossuse. Selle monumentaalsus, mis kombineerib nii skulptuuri kui ka arhitektuuri, teeb sellest ühe Rooma kõige väärtuslikumatest aaretest. Täna seisab see mitte ainult kui meeldetuletus Rooma ajaloolisest suurusest, vaid ka kui sümboolne värav, mis ühendab mineviku, oleviku ja tuleviku.

Trevi purskkaev tänapäeval

Trevi purskkaev ei ole ajas peatunud monument, vaid elab ja hingab koos Rooma linnaga. Kuigi selle juured ulatuvad sajandeid tagasi, on see endiselt oluline osa linna kultuuri- ja sotsiaalses maastikus. Iga päev kogunevad tuhanded inimesed selle veemängude äärde, et imetleda selle grandioossust, teha pilte või lihtsalt nautida hetke lõõgastavas atmosfääris.

Üks traditsioon, mis on jäänud muutumatuks aastakümnete jooksul, on mündi viskamine purskkaevu. Külastajad heidavad mündi üle vasaku õla, lootes naasta Rooma. Legendi järgi tagab ühe mündi viskamine sinu naasmise Rooma, kahe mündi viskamine toob sulle armu ja kolme mündi viskamine abielu või lahutuse. See traditsioon on muutnud Trevi purskkaevu omamoodi soovide kaevuks.

Mündid, mis iga päev purskkaevust kogutakse, annetatakse Rooma linna heategevusorganisatsioonidele. See näitab, kuidas ajalooline monument mängib endiselt olulist osa linna sotsiaalses elus, aidates kaasa heategevusele ja kogukonna toetamisele.

Lisaks on Trevi purskkaevu ümbrus muutunud populaarseks kohtumispaigaks nii kohalikele kui ka turistidele. Restoranid, kohvikud ja poed, mis ümbritsevad seda ala, pakuvad rikkalikku kultuurilist ja kulinaarset kogemust. Kõik see muudab Trevi purskkaevu mitte ainult ajalooliseks monumendiks, vaid ka elavaks, pulbitsevaks südameks Rooma südames.

Trevi purskkaev

Trevi purskkaevu külastamine

Trevi purskkaev on kindlasti üks neist kohustuslikest peatustest, kui külastate Roomat. Olenemata sellest, kas olete esmakordne külastaja või olete linna mitu korda külastanud, ei jäta Trevi purskkaev kunagi ükskõikseks. Aga kuidas saada sellest maagilisest paigast parim kogemus ja mida peaks külastuse planeerimisel arvesse võtma?

Ligipääs ja piletid

Esmalt on hea uudis see, et Trevi purskkaevu külastamine on tasuta. Ei ole vaja osta piletitega ega teha eelbroneeringuid. Siiski, kuna see on üks populaarsemaid vaatamisväärsusi Roomas, võib selle ümbrus olla eriti tipptundidel väga rahvarohke.

Purskkaev asub kesklinnas ja on kergesti ligipääsetav jalgsi, kui viibite Rooma kesklinnas. Kui soovite kasutada ühistransporti, saate sinna lähedale mitme bussiliiniga või metrooga, peatudes Barberini jaama juures.

Külastajatele soovitatakse varahommikul või hilisõhtul purskkaevu külastada, et vältida suurimaid rahvahulki ja nautida rahulikumat atmosfääri. Veel üks nõuanne: võtke kindlasti kaasa münte, et järgida traditsiooni ja heita münt purskkaevu!

Mida saab näha?

Trevi purskkaev ise on suurejooneline meistriteos, mis on detailideni täiuslik. Keskel seisab Neptuun, merejumal, kes juhib oma kahrihti, mida tõmbavad kaks erilaadset merehobust, ümbritsetuna mereolenditest ja jumalustest.

Kuid purskkaev ei ole lihtsalt jumalate ja olendite kollektsioon. Iga skulptuur, bas-reljeef ja arhitektuuriline element jutustab lugu, olgu selleks siis Rooma ajalugu, mere müüdid või lihtsalt kunstniku inspiratsioon. Võttes aega ja uurides hoolikalt iga detaili, saate sügavama ülevaate sellest, mida kunstnik soovis edasi anda.

Lisaks purskkaevu skulptuuridele on selle ümbrus ise ka vaatamist väärt. Hoonete fassaadid, mis ümbritsevad purskkaevu, on täis ajalugu ja arhitektuurilist ilu. Ja kui olete öösel seal, võite nautida purskkaevu valgustust, mis muudab selle veelgi maagilisemaks ja romantilisemaks.

Kindlasti vaadake ka purskkaevus ujuvaid münte ja mõelge kõigile soovidele, mis inimesed on aastate jooksul teinud. See on koht, kus ajalugu, kunst ja inimeste lootused kohtuvad, pakkudes igale külastajale ainulaadset ja unustamatut kogemust.

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Trevi purskkaevu ümbrus on Rooma ajaloolises keskmes, mis tähendab, et selle lähedal on palju teisi märkimisväärseid vaatamisväärsusi. Kui olete juba otsustanud selle imelise purskkaevu külastada, siis miks mitte kasutada võimalust ja avastada ka läheduses asuvaid aardeid?

  • Quirinali palee: Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Trevist asub Quirinali mägi koos oma muljetavaldava paleega. See on Itaalia presidendi ametlik residents, kuid osa sellest on avatud ka avalikkusele. Ajaloolised toad, kunstikollektsioonid ja aedadega ekskursioonid pakuvad sügavamat sissevaadet Itaalia ajalukku.
  • Via del Corso: See on üks Rooma peamisi ostutänavaid, mis ulatub Piazza Venezia’st Piazza del Popoloni. Sellel pikal sirgel teel on mitmeid kauplusi, restorane ja ajaloolisi hooneid, mis on ideaalne jalutuskäiguks ja ostudeks.
  • Piazza di Spagna ja Hispaania trepid: Veel üks Rooma ikooniline koht on vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel. Hispaania trepid on populaarne koht lõõgastumiseks, inimeste vaatamiseks või lihtsalt Rooma päikese all aja veetmiseks.
  • Pantheon: Umbes 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel Trevist avastate Rooma paganliku templi imet, mis on muutunud kristlikuks kirikuks. Rooma Pantheon on eriti kuulus oma suure kupli ja keskel asuva ava poolest, mis laseb päikesevalgusel ja vihmal sisse tulla.
  • Via del Tritone: See on veel üks populaarne ostutänav, kus on arvukalt kauplusi ja restorane. Tee lõpus asub Barberini väljak koos Fontana del Tritone’iga, mis on veel üks Bernini meistriteos.
  • Galleria Sciarra: See on peidetud aare, mille paljud turistid jätavad vahele. Vaid mõne minuti kaugusel Trevi purskkaevust leiate selle imekauni jugendstiilis galerii, mida kaunistavad värvikad freskod ja kujundused, mis kujutavad erinevaid naiselikke voorusi.
  • Piazza Colonna ja Marco Aurelio sammas: Väljakul seisab sambaga Marco Aurelio, mis räägib lugu Rooma keisri sõjakäikudest. Ümbruskonna ajaloolised hooned ja arhitektuur on ka vaatamisväärsus omaette.
  • Sant’Andrea delle Fratte kirik: Veel üks ehe näide Rooma religioossest kunstist ja arhitektuurist. See kirik on tuntud oma kauni interjööri, freskode ja Bernini skulptuuride poolest.
Trevi purskkaev

Kokkuvõtteks

Trevi purskkaev ei ole lihtsalt monument, vaid elav osa Rooma ajaloost ja kultuurist. Ümbritsetud arvukatest vaatamisväärsustest, on see ideaalne koht Rooma südame avastamiseks ja linna rikkaliku pärandi nautimiseks.

Scroll to Top