Maailma kõige eksootilisemad festivalid, mida pead kogema!

Maailma kõige eksootilisemad festivalid, mida pead kogema!

Kujutlege hetkeks maailma, kus iga päev on pidupäev – kus värvid tantsivad õhus, muusika pulbitseb läbi tänavate ja iga nurk peidab endas kordumatut traditsiooni. Tere tulemast meie rännakule läbi maailma kõige eksootilisemate festivalide – paikadesse, mis ärkavad ellu inimkonna kõige värviküllasemate ja elujõulisemate pidustustega. 

See pole lihtsalt artikkel; see on pilet ühele kultuurilisele maailmatuurile, mis viib teid Indiast Jaapanini ja Beninist USA-ni. Iga peatuspunkt sel rännakul räägib oma lugu – loo kogukondadest, traditsioonidest ja pidustustest, mis on sama ainulaadsed nagu maailm ise.

Kas olete valmis sukelduma Holi festivali värvimere, kogema La Tomatina tomatite lahingut või avastama Fête de Vodouni sügavaid rituaale? Need pole lihtsalt festivalid; need on elamused, mis kujundavad, kuidas näeme ja mõistame erinevaid kultuure ja nende pärandit. 

Seega, kinnitage turvavööd ja valmistuge minema peadpööritavale kultuurirännakule läbi maailma kõige erakordsemate festivalide, kus igas peatuspunktis ootab teid ees uus avastus. Tere tulemast avastama, tundma ja armastama maailma mitmekesisust läbi selle kõige elavamate ja meeldejäävamate pidustuste.

1. Holi, India

Holi, India

Holi, tuntud kui värvide festival, on üks India kõige kirgastumapanevamaid traditsioone, mida tähistatakse igal kevadel. See on päev, mil kogu riik vahetab hallid toonid säravate värvide vastu, sümboliseerides headuse võitu kurjuse üle. 

Festival algab eelmisel õhtul suurte lõkete süütamisega, mille käigus põletatakse Holika, kurjuse võrdkuju. Põhipäeval, mis on täis naeru ja rõõmu, viskavad inimesed üksteisele värvilist pulbrit ja vett, luues lõbusa ja meeldejääva kogemuse. 

Selle festivali juured ulatuvad Hindu mütoloogiasse, tähistades armastust jumala Krishna ja tema armastatu Radha vahel. Holi on ka sotsiaalse kooskõla päev, mil vanad tülid unustatakse ja uued sõprussidemed luuakse.

2. La Tomatina, Hispaania

La Tomatina

La Tomatina, mis leiab aset Hispaania väikelinnas Buñolis, on tõenäoliselt maailma kõige lõbusam toiduvõitlus. Igal augusti viimasel kolmapäeval kogunevad tuhanded inimesed, et osaleda tomatitega loopimises, mis on nii kaootiline kui ka lõbus. 

Festival sai alguse 1945. aastal spontaansest tülist turuplatsil, kus osalejad viskasid teineteise pihta köögivilju. Nüüdseks on La Tomatina muutunud reguleeritud sündmuseks, kus tomatid veetakse kohale spetsiaalselt selle päeva jaoks. 

Enne suurt tomatilahingut kannavad osalejad valgeid riideid, mis varsti muutuvad punaseks tomatimahla meres. See on kogemus täis naeru, adrenaliini ja muidugi tomatimahla!

3. Burning Man, USA

Burning Man, USA

Burning Man on unikaalne festival, mis toimub Nevada kõrbes, USA-s, ja on tuntud oma radikaalse eneseväljenduse ja kogukondliku vaimu poolest. Sündmus toob kokku üle 70,000 inimese, kes loovad ajutise linnakunsti ja ühiskondliku kogemuse, tuntud kui Black Rock City. 

Burning Man pole pelgalt muusikafestival; see on loomingulise väljenduse, ühenduse ja eneseleidmise platvorm. Osalejad loovad muljetavaldavaid kunstiteoseid, ebatavalisi sõidukeid ning jagavad omavahel kogemusi ja oskusi. 

Festival kulmineerub “Põleva Mehe” kuju põletamisega, mis sümboliseerib puhastumist, uuestisündi ja uue alguse. Festivali külastamine pole lihtsalt pidu; see on sügavalt isiklik rännak läbi loovuse, ühtekuuluvuse ja eneseteadlikkuse.

4. Songkran, Tai

 Songkran

Songkran on Tai uusaasta festival, mis toimub igal aastal aprillis. See on kuulus oma massilise veepidustuse poolest, mis on ühtlasi ka riigi kõige olulisem ja lõbusam avalik sündmus. 

Festival tähistab uut algust, puhastades eelmise aasta patud ja õnnetused veega. Traditsiooniliselt viiakse läbi Budistlikke rituaale, kus inimesed kallavad vett Buddha kujudele ja vanematele inimestele, soovides neile pikka elu ja õnne. Kuid kaasaegses Songkranis on see transformeerunud riiklikuks veesõjaks, kus inimesed varustuvad veepüstolite, ämbrite ja voolikutega, et jahutada üksteist kuumas kliimas. 

Tänavad muutuvad veega täidetud pidustuste kohaks, kus inimesed, nii kohalikud kui turistid, naudivad sõbralikku ja rõõmsat meeleolu. Lisaks veemängudele on Songkrani ajal ka teisi traditsioone, nagu näiteks liivast stupade ehitamine ja traditsioonilised paraded. Songkran on kogemus, mis ühendab lõbu, vaimsust ja kultuuri unikaalsel ja meeldejääval moel.

5. Yi Peng Lantern Festival, Tai

Yi Peng Lantern Festival, Tai

Yi Peng Lantern Festival, tuntud ka kui Loi Krathongi festival, on Tais toimuv hingematvalt kaunis sündmus. See toimub tavaliselt novembris, kui täiskuu valgustab öötaevast. Festivali peamine atraktsioon on tuhandete taevalaternate lennutamine õhku, mis loob unustamatu vaatepildi. Need laternad, mida kohalikud nimetavad “khom loi”, sümboliseerivad soovide saatmist taeva poole ja negatiivsuse eemaldamist elust. 

Yi Peng on hetk, mil kogu taevas sädeleb valgusest, luues maagilise ja rahuliku atmosfääri. Lisaks laternate lennutamisele sisaldab festival ka paadiparaade, ilutulestikke ja traditsioonilist meelelahutust. Festivali spirituaalne aspekt keskendub ka Budismi traditsioonidele, nagu munkade õnnistamine ja meditatsioon. 

Yi Peng on sügavalt emotsionaalne ja vaimselt rikastav kogemus, mis kajastab Tai kultuuri ja usundilist traditsiooni.

6. Mardi Gras, USA

mardi Gras, USA

Mardi Gras, mida tuntakse ka kui “Fat Tuesday”, on USA-s Louisiana osariigis New Orleansis toimuv värvikas ja elav festival. See on karnevali hooaja kulminatsioon, mis algab kuningapäeval ja lõppeb tuhkapäeva eelõhtul. 

Mardi Gras on tuntud oma uhkete paraadide, ekstravagantsete kostüümide ja meelelahutusliku tänavapidude poolest. Maskid ja helmed on sündmuse lahutamatu osa, tuues esile festivali müstilise ja lõbusa olemuse. Kohalikud “krewed” (organisatsioonid) korraldavad paraade, kus visatakse pealtvaatajatele meeneid nagu helmed, mündid ja väikesed mänguasjad. Iga krewe esitleb ainulaadset teemat, mille põhjal on loodud nende rongkäik ja kostüümid. 

Lisaks tänavapidudele on Mardi Gras tuntud ka oma maitsvate toitude ja elava muusika poolest, mis kajastavad New Orleansi rikkalikku kultuuri.

7. Rio de Janeiro Karneval, Brasiilia

Rio de Janeiro Karneval, Brasiilia

Rio de Janeiro Karneval on maailma suurim karneval, tõeline meelelahutuslik ekstravagants, mis leiab aset igal aastal enne paastuaega. See on viie päeva pikkune pidustus, mis ühendab muusikat, tantsu ja värvikirevaid kostüüme, kutsudes kokku miljoneid inimesi kogu maailmast. 

Karnevali südameks on Sambadroomi paraad, kus samba koolid võistlevad omavahel oma muljetavaldavate lavastuste ja kostüümidega. Iga kool esitab läbimõeldud teema, mida väljendatakse läbi tantsu, muusika ja kaunilt kaunistatud ujuvplatvormide. Peolt ei puudu ka spontaansed tänavapidustused, kus kohalikud ja turistid tantsivad samba rütmides läbi öö. 

Karnevali ajal elustub kogu linn, saades sambast ja Brasiilia kultuurist kihavaks peopaigaks. See on aeg, mil Rio de Janeiro näitab maailmale oma kirglikku ja elavat hinge, tehes sellest ühe maailma kõige meeldejäävama kultuurielamuse.

8. Oktoberfest, Saksamaa

Oktoberfest, Saksamaa

Oktoberfest Münchenis, Saksamaal, on maailma suurim õllefestival, mis on tuntud oma märulirohke meeleolu, traditsiooniliste Baieri kostüümide ja muidugi suurepärase õlle poolest. Tähistades iga aasta septembri lõpust oktoobri alguseni, meelitab festival ligi kuus miljonit külastajat kogu maailmast. 

Traditsiooniline festival sai alguse 1810. aastal kui pulmapidu, kuid on nüüdseks muutunud 16- kuni 18-päevaseks ürituseks, kus pakutakse erinevaid Saksamaa õllesid. Lisaks õllele on festivalil ka lai valik toitu, sealhulgas traditsioonilisi roogasid nagu pretzlid, vorstid ja küpsetatud kana. Suured õlletelgid, mida peetakse Müncheni Theresienwiese’s, pakuvad elavat õhkkonda, kus inimesed laulavad, tantsivad ja naudivad koos olemist. 

Oktoberfest on palju enamat kui lihtsalt õllejoomine; see on kultuuriline sündmus, mis tähistab Baieri pärandit ja kogukondlikku vaimu.

9. Pingxi Lantern Festival, Taiwan

Pingxi Lantern Festival, Taiwan

Pingxi Lantern Festival on üks Taiwani kõige maagilisemaid sündmusi, pakkudes uskumatut vaatepilti taevasse lendavatest laternatest. Toimub igal aastal Pingxi piirkonnas, see festival sümboliseerib palvete ja soovide saatmist universumisse. 

Festivali päritolu on seotud aja perioodiga, mil laternad kasutati sõnumite saatmiseks. Tänapäeval kirjutavad inimesed laternatele oma soovid ja lasevad need seejärel taevasse, luues unustamatu öise taevasära. See traditsioon väljendab lootust ja unistuste poole püüdlemist, tuues kokku nii kohalikud kui ka rahvusvahelised külastajad. Öö muutub maagiliseks, kui tuhanded laternad tõusevad taevasse, luues võimsa ühtsustunde ja kogukonna vaimu. 

Pingxi Lantern Festival on mitte ainult visuaalselt hingekosutav, vaid ka sügavalt tähendusrikas, pakkudes osalejatele võimalust mõtiskleda ja jagada oma sügavamaid soove ja unistusi.

10. Kanamara Matsuri, Jaapan

Kanamara Matsuri, Jaapan

Kanamara Matsuri, tuntud ka kui “Peenise festival”, on üks Jaapani kõige eriskummalisemaid kultuurisündmusi, mis leiab aset Kawasaki linnas. See ainulaadne festival, mis toimub igal aastal aprilli esimesel pühapäeval, on pühendatud viljakusele ja seksuaaltervisele. 

Kanamara Matsuri sai alguse Edo ajastul, kui prostituudid palvetasid kaitset sugulisel teel levivate haiguste eest. Tänapäeval on festivalil tugev sotsiaalne sõnum, edendades seksuaaltervise teadlikkust ja toetades HIV-i ennetust. 

Festivali kõrghetk on suur rongkäik, kus kantakse läbi linna erinevaid fallosesemeid, sealhulgas hiiglaslikku roosat peenist. Kanamara Matsuri on mitte ainult lõbus ja silmiavav, vaid ka tähtis sündmus, mis aitab murda tabusid ja edendada tervislikumat arusaama seksuaalsusest. 

Selle festivali populaarsus on kasvanud kogu maailmas, meelitades ligi külastajaid, kes soovivad osa saada sellest ainulaadsest kultuurilisest traditsioonist.

11. Fête de Vodoun, Benin

Fête de Vodoun

Fête de Vodoun on võimas ja värvikas festival, mis toimub igal aastal 10. jaanuaril Beninis, tähistades Vodouni (või Voodoo) usundi rikkust ja kultuurilist tähtsust. See festival on oluline sündmus Benini rahvale, kes austavad oma esivanemate vaimusid ja jumalusi. 

Fête de Vodoun hõlmab erinevaid rituaale, tantsu, muusikat ja ohverdusi, mis peegeldavad Vodouni usundit ja selle sügavat seost loodusega. Osalejad kannavad värvikaid kostüüme ja traditsioonilisi maske, mis esindavad erinevaid vaimusid ja jumalusi. 

Üks festivali tipphetki on maskeeritud tantsijate etendused, kes usutakse olevat vaimude poolt valduses. Need etendused on nii kunstiliselt kui ka spirituaalselt mõjuvõimsad, andes aimu sellest, kuidas traditsioonilised uskumused ja tavad jätkuvalt mõjutavad tänapäeva ühiskonda.

Kokkuvõtteks

Maailmas leidub arvukalt eksootilisi festivale, mis pakuvad unikaalseid kogemusi ja peegeldavad kohalikku kultuuri. Alates India värviküllasest Holist kuni Benini vaimse Fête de Vodoun’ini, iga festival toob esile oma piirkonna ainulaadsuse ja traditsioonid. 

Need festivalid on mitte ainult meelelahutuslikud, vaid ka harivad, avardades meie arusaama maailma kultuurilisest mitmekesisusest. Eksootilised festivalid kutsuvad meid avastama uusi tavasid, tähistama elu ja looma mälestusi, mis kestavad terve elu.

Scroll to Top