Mallorca vaatamisväärsused

Mallorca vaatamisväärsused: Hispaania saare võlud

Hispaania on rikkaliku ajaloo, kultuuri ja mitmekesise maastikuga maa, mille iga nurga taga ootab midagi uut.

Selle kaleidoskoopilise paleti üheks säravamaks osaks on Mallorca- Baleari saarestikus asuv pärl, mis asub Vahemere sinistes vetes.

Mallorca ei ole pelgalt kuurortide ja rannapuhkuse sihtkoht, vaid ka kultuurilise ja ajaloolise sügavusega paik, kus iga kivi ja tee räägib loo Hispaania pärandist.

Selle lõõgastava saare ilu ja olemus ulatub palju kaugemale kui lihtsalt tema randade ja päikeseliste päevade piiridest. Mallorca vaatamisväärsused pakuvad akent Hispaania ajaloo, kunsti ja arhitektuuri südamesse, kus saab kogeda sajanditevanust pärandit, mis on oskuslikult kombineeritud modernse eluga.

Käesolevas artiklis heidame pilgu Mallorca südamesse, et avastada selle vaatamisväärsusi ja saladusi, mis ootavad avastamist.

1. Palma ja La Seu

Mallorca vaatamisväärsused

Palma, Mallorca saare pealinn, on rohkem kui vaid ajalooline ja kultuuriline keskus; see on koht, kus sajanditevanune pärand kohtub kaasaegse elu mõnudega. Linna südames on mitmeid kitsaid vanu tänavaid, mis mäletavad ajastut, mil maurid valitsesid saart. Need tänavad kubisevad kauplustest, restoranidest ja kohvikutest, kus külalised saavad nautida kohalikke hõrgutisi. Palma pakub kultuurihuvilistele ka mitmeid museume, galeriisid ja teatreid. Ümbritsevat Vahemere ilu saab nautida Palma sadamas, kus paadid ja jahid ujuvad sinise taeva all.

La Seu, ametlikult tuntud kui Palma de Mallorca katedraal, on saare kõige silmapaistvam religioosne ehitis ja kahtlemata üks Euroopa kõige muljetavaldavamaid gooti katedraale. Selle ehitamine algas 13. sajandil ja kestis mitu sajandit. La Seu on tuntud oma suurejoonelise arhitektuuri, eriti tohutu roosakna ja lõunapoolse portali poolest. Katedraal seisab trotslikult mere ääres, kus vesi peegeldab selle suursugust ilu. 20. sajandi alguses tehti katedraalis renoveerimistöid, mille käigus kuulus arhitekt Antoni Gaudí andis oma panuse selle ajaloolise struktuuri taaselustamisse.

2. Bellveri kindlus

Mallorca vaatamisväärsused

Bellveri kindlus, ehitatud 14. sajandil, asub Palma lähedal kõrgel mäel, pakkudes sealt suurepäraseid panoraamvaateid linnale ja Vahemerele. Kindluse arhitektuur on märkimisväärne just oma ainulaadse ringikujulise plaani tõttu, mis teeb sellest ühe haruldaseima kindluse kogu Euroopas. Kuningas Jaume II käsu järgi ehitatud kindlus oli algselt mõeldud kuninglikuks residentsiks, ja see on säilitanud palju oma originaalsest ilust ja struktuurist. Kindlus eristub oma neli külgtorni omava ringikujulise keskhoonega, mille keskel on õueala.

Lisaks selle ajaloolisele arhitektuurile on Bellveri kindlus olnud ka tunnistajaks paljudele olulistele sündmustele Mallorca ajaloos. Pärast kuningliku residentsina toimimist oli see mõnda aega vangla. Tänapäeval on kindluses Palma ajaloomuuseum, kus saab tutvuda saare pika ja värvika ajalooga alates roomlaste ajast kuni tänapäevani. Muuseumis on mitmeid eksponaate, mis jutustavad lugu saare eri perioodidest, sealhulgas Rooma, Bütsantsi ja Islami ajastutest. Külastajad saavad samuti nautida kindluse müüridelt avanevat vaadet, mis ulatub kogu linnale, sadamale ja kaugemalegi.

3. Serra de Tramuntana

Mallorca põhjapoolseim mägiahelik, Serra de Tramuntana, ulatub ligikaudu 90 km pikkuselt Andratxist Pollença poole, pakkudes põnevat ja vaheldusrikast maastikku. Oma järsud mäetipud, sügavad orgud ja kaskaadidega jõed on mäestik olnud saare sümboliks ja eluliseks osaks kohaliku kultuuri ja ajaloo kujunemisel. Terrassilised nõlvad, kus kasvatatakse oliive, tsitrust ja muid kultuure, on tõendid põlvest põlve edasi antud traditsioonilistest põllumajandusmeetoditest. See ainulaadne maastik, kus inimesed on loodusega harmoonias elanud, on toonud Serra de Tramuntanale UNESCO maailmapärandi nimistusse kultuurmaastiku tiitli.

Mäestiku kaunid külakesed nagu Valldemossa, Deià ja Sóller on jäänud aja hammasrataste vahele, hoides endas sajandeid vanu traditsioone ja kultuuripärandit. Paljud kirjanikud, kunstnikud ja muusikud on leidnud inspiratsiooni Serra de Tramuntana maagilisest õhkkonnast. Võimsate mäetippude vahel kõndides või vanade kivikülate vahel ekseldes võib iga külastaja tunda end osana sellest erilisest paigast, mis jutustab lugu inimese ja looduse püsivast suhtest läbi aegade.

4. Cap de Formentor

Cap de Formentor on Mallorca põhjapoolseim osa, mis tõuseb dramaatiliselt Vahemere kohal, pakkudes aukartustäratavat kombinatsiooni kaljulistest kõrgendikest ja sügavsinisest merest. See maastikuline nišš on tuntud kui “Majorca kohtumispaik tuultega”, sest siin segunevad Vahemere tuuled mägede ja kaljude vahelises orus. See paik ei ole ainult geoloogiliselt ja meteoroloogiliselt erakordne, vaid ka visuaalselt: järsud kaljud, mis lõikuvad mere sügavatesse sinistesse vetesse, luues dramaatilise ja meeldejääva pildi.

Piirkonna teed on kuulsad oma keerukuse ja ilu poolest, tuues siia autoreisijaid ja jalgrattureid, kes soovivad nautida selle põnevaid lõike ja vaateplatvorme. Cap de Formentori tipus seisab ajalooline majakas, mis on juhatanud meremehi ohutult rannikule sajandite jooksul. Majaka juurest avaneb muljetavaldav vaade kogu Vahemere ulatuses ning see on koht, kus tunned end tõeliselt maailma serval, piiril maa ja mere vahel.

5. Valldemossa

Mallorca vaatamisväärsused

Mallorca saare mägistes piirkondades asuva Valldemossa küla ilu ja ajalugu on muutnud selle üheks kohustuslikuks peatuspaigaks saarel. Küla, mis on istutatud Serra de Tramuntana südamesse, on tuntud oma kivipaviljonide, lilledega ääristatud kitsaste tänavate ja traditsioonilise Mallorca arhitektuuri poolest. Siin saab kogeda Mallorca autentset hinge, sest Valldemossa on suutnud säilitada oma ajaloolise võlu läbi aastakümnete.

Valldemossa on maailmakuulus tänu kuulsatele külalistele, helilooja Frédéric Chopinile ja kirjanik George Sandile, kes veetsid seal 1838. aasta talve. Nende viibimine külas on märgitud Kartuusia rkloostrisse, mis on nüüdseks muutunud muuseumiks. Klooster ja seda ümbritsev ala pakuvad suurepärast vaadet nii ajaloohuvilistele kui ka neile, kes otsivad lihtsalt inspireerivat paika, kus nautida saare rahulikku ja kaunist atmosfääri.

6. Drach´i koopad (Cuevas del Drach)

Mallorca vaatamisväärsused

Drach´i koopad, tuntud hispaania keeles kui Cuevas del Drach, on Mallorca saare üks silmapaistvamaid loodusimesid. Asudes Porto Cristos lähedal saare idaküljel, laiuvad need koopad umbes 2,4 km ulatuses, pakkudes külastajatele pimestavat vaadet stalaktiitide ja stalagmiitide mängule. Valgusmängud koobaste seintel, mille loovad hoolikalt paigutatud valgustid, toovad esile kaljujooniseid, luues seeläbi sügava ja müstilise atmosfääri.

Koopasüsteemi kõige meeldejäävam osa on Marteli järv. See on üks suurimaid maailma allveejärvi ja pakub ainulaadset võimalust nautida klassikalise muusika kontserte koobaste mõõtmatu ilu taustal. Elav muusika, millele järgneb paadisõit järvel, annab külastajatele võimaluse kogeda Mallorca allilma täielikult ja sügavalt, muutes Drach´i koopad tõeliseks kohustuslikuks külastuskohaks saarel.

7. Alcúdia

Alcúdia on Mallorca saare põhjaosas paiknev ajalooline linn, mis on tuntud oma hästi säilinud keskaegsete müüride, kitsaste tänavate ja kauni sadama poolest. Linn asutati juba roomlaste poolt ja on seetõttu täis ajaloolisi vaatamisväärsusi, nagu rooma aegne teater ja keskaegsed linnamüürid. Alcúdia vanalinn koos oma traditsiooniliste kivimajade ja kirikutega pakub külastajatele võimalust sukelduda sügavale Baleaaride ajalukku ja kultuuri.

Alcúdia sadamapiirkond, Puerto de Alcúdia, on kaasaegne kontrast selle ajaloolisele tuumale. Sadamaäärset ala iseloomustavad moodsad restoranid, butiigid ja luksuslikud kuurordid, kõik ehitatud ümber ühe saare kõige pikematest liivarandadest. See on populaarne koht nii puhkajatele kui ka kohalikele, kes naudivad Vahemere rannikujoont ja krüstallselget vett. Olgu selleks ajaloolised avastusretked või lihtsalt päikese nautimine rannal, Alcúdia pakub midagi igale külastajale.

8. S’Albufera looduskaitseala

Mallorca vaatamisväärsused

S’Albufera on Mallorca suurim soine ala, mis asub saare põhjaosas ja hõlmab üle 1700 hektari maad. See on tõeline oaas linnuvaatlejatele, pakkudes kodu sadadele erinevatele linnuliikidele, eriti rändlinnud, kes kasutavad seda peatuspaigana oma pikal teekonnal. Looduskaitseala rikkalikud märgalad, mageveelombid ja soised alad on olulised nii kohalikule elusloodusele kui ka rändlinnustikule. Looduskaitseala rikkaliku bioloogilise mitmekesisuse tõttu kuulutati S’Albufera Mallorca esimeseks looduslikuks kaitsealaks juba 1988. aastal.

Külastajad on teretulnud avastama looduskaitseala mööda spetsiaalselt ehitatud matkaradu ja vaateplatvorme, mis võimaldavad inimestel loodust nautida, häirimata sealset elusloodust. Lisaks lindude vaatlusele võib S’Albuferas näha ka erinevaid metsloomi, nagu küülikud, kilpkonnad ja palju muid. See on koht, kus külastajad saavad tõesti ühenduda loodusega, nautida rahu ja vaikust ning kogeda Mallorca metsikut külge.

9. Es Trenci rand

Es Trenc on üks Mallorca kõige kuulsamaid ja armastatumaid randu, mis asub saare lõunaosas. Selle üle 3 km pikkune liivarand on tuntud oma kuldse liiva, krüstallselge vee ja loodusliku ilu poolest, olles sarnane Kariibi rannikule. Es Trenci randa eristab selle peaaegu puutumatu loomus, kuna suuri hotelle ega suurarenguid pole selle lähedal. See muudab ranna ideaalseks neile, kes otsivad rahulikumat ja vähem kommertsialiseeritud rannakogemust Mallorcal.

Rannas on ka soolaväljad, kus toodetakse Flor de Sal d’Es Trenc’i, kõrgelt hinnatud kohalikku soola. Lisaks on Es Trenci ranna taga märgalad ja linnukaitsealad, pakkudes suurepäraseid võimalusi linnuvaatluseks. Ümbritsev maastik ja bioloogiline mitmekesisus tõstavad esile selle piirkonna ökoloogilist tähtsust. Kui otsite paika, kus sukelduda Vahemere päikese all looduslikku ilusse ja rahusse, on Es Trenc just see koht.

10. Castell d’Alaró

Castell d’Alaró on üks väheseid säilinud mägilinnuseid Mallorcal, mis asub saare keskosas, pakkudes põnevat ajaloolist taustalugu ja lummavaid vaateid. See keskaegne kindlus asub Alaró mäel, mis kõrgub üle 800 meetri üle merepinna. Ajaloolised jutustused räägivad, et linnust kasutati varjupaigana moslemite invasiooni ajal ja see on olnud tunnistajaks mitmetele saare ajaloo olulistele sündmustele.

Tee linnuseni on tõeline seiklus, mis pakub matkajatele võimalust kogeda Mallorca looduslikku maastikku, sealhulgas lopsakaid metsi ja dramaatilisi kaljulõhesid. Jõudes tippu, on külastajad premeeritud hingekosutavate 360-kraadiste vaadetega saarele, ulatudes Palma lahest kuni Serra de Tramuntana mäestikuni. Castell d’Alaró pole mitte ainult ajalooline pärandvara, vaid ka meeldetuletus Mallorca rikkast kultuurilisest ja looduslikust ilust.

11. Palma akvaarium

Palma akvaarium, asudes Mallorca pealinnas, on enamat kui lihtsalt veealuse elu eksponeerimiskoht. See on Vahemere mereelustiku haridus- ja säilitamiskeskus, kus on üle 700 erineva mereelusorganismi liigi. Akvaariumi eripäraks on selle suurim akvaarium, mis kujutab endast tõelist Vahemere sügavust, pakkudes külastajatele võimalust sukelduda veealuse maailma südamesse läbi massiivse klaaspaneeli.

Peale selle, et akvaarium pakub unikaalset võimalust tutvuda erinevate veealuste liikidega, on see ka pühendunud merekeskkonna kaitsele ja haridusele. Lastele on olemas eriprogrammid ja tegevused, mis õpetavad neid mõistma ja väärtustama ookeani elu. Palma akvaarium on suurepärane koht perega külastamiseks, kus iga põlvkond saab avastada, õppida ja imetleda meie planeedi rikkalikku veealust mitmekesisust.

12. Santanyí

Mallorca vaatamisväärsused

Santanyí on idülliline linnake Mallorca saare lõunaosas, mis on tuntud oma ajaloolise arhitektuuri, kunstigaleriide ja kauni looduse poolest. Selle linnakese ajaloolises keskuses saavad külastajad imetleda traditsioonilisi kivimaju, millel on iseloomulik kollakas toon, mida leidub ainult sellel saare osal. Santanyí katedraal ja regulaarsed turgudel toimuvad sündmused, kus kohalikud müüvad värsket toitu, käsitööd ja kunstiteoseid, kajastavad piirkonna rikkalikku kultuuri ja pärandit.

Lisaks kultuurilistele vaatamisväärsustele on Santanyí ümbritsetud looduslike imeilusustega. Cala Santanyí ja Cala Llombards on kaks lähedalasuvat lahte, kus on kristallselge vesi ja peen liivarand, mis on ideaalne päevaseks lõõgastumiseks. Veelgi enam, Mondragó looduspark on vaid lühikese sõidu kaugusel ja pakub kauni ranniku ja metsaga seiklusrohkeid matkaradasid. Santanyí on kombinatsioon Mallorca ajaloolisest ilust ja vahemere looduslikust võlust.

13. Tramuntana mäestik

Serra de Tramuntana mäestik on Mallorca saare läänerannikul ulatuv mägiahelik, mis on tuntud oma muljetavaldava looduse, ajalooliste külade ja kultuuripärandi poolest. See UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv mäestik on enam kui 90 km pikk ja on saare kõige märkimisväärsem geoloogiline tunnusjoon. Oma kõrged tipud, sügavad orud ja teravad kaljud on teinud sellest populaarse sihtkoha matkajatele, ratturitele ja loodusearmastajatele.

Tramuntana on ka koduks paljudele ajaloolistele küladele nagu Deià, Valldemossa ja Sóller, mis peegeldavad Mallorca sajanditevanust kultuuri ja traditsioone. Need külakesed pakuvad külastajatele unikaalset võimalust sukelduda saare ajalukku, kunsti ja gastronoomiasse. Mägiteed ja -rajad läbivad kogu mäestikku, võimaldades imetleda hingematvaid vaateid Vahemerele, lopsakatele metsadele ja traditsioonilistele oliivisaludele. Serra de Tramuntana on tõeline Mallorca pärl, pakkudes rikkalikku segu looduslikust ilust ja kultuurilisest pärandist.

Kokkuvõtteks

Mallorca, see Vahemere pärl, on palju enamat kui vaid üks paljudest Hispaania turismiatraktsioonidest. Mallorca vaatamisväärsused pakuvad sügavat sukeldumist Hispaania kultuuri, ajalukku ja maastike mitmekesisusse. Saarelt leiab nii ajaloolisi linnu ja külakesi, kus aeg justkui seisab paigal, kui ka maalilisi looduskauneid kohti, kus loodus on kujundanud unikaalseid maastikke aastatuhandete jooksul.

Kokkuvõtvalt on Mallorca saar koht, kus traditsioonid ja kaasaeg elavad kõrvuti, pakkudes külastajatele erakordset kogemust. Olgu see läbi arhitektuuri, kunsti, looduse või gastronoomia, Mallorca vaatamisväärsused räägivad lugu Hispaania rikkalikust pärandist ja kultuurist. Igale reisijale, kes soovib kogeda Vahemere piirkonna südant ja hinge, on Mallorca kindlasti kohustuslik peatuspunkt.

Scroll to Top