Hispaania vaatamisväärsused

Hispaania Vaatamisväärsused – Avasta Selle Kauni Riigi 14 Peidetud Aaret

Hispaania on Euroopa üks kultuuriliselt ja ajalooliselt rikkamaid riike, mis pakub külastajatele lõputult avastamisrõõmu. 

Selle kaunis ja mitmekesine maastik ulatub põnevalt mägistes piirkondadest kuni rannikuni, kus avanevad idüllilised Vahemere ja Atlandi ookeani vaated. 

Hispaania vaatamisväärsused kajastavad riigi rikkalikku ajalugu, mis ulatub tagasi iidsete roomlaste ja mauride ajastusse, kuni tänapäevaste kunstnike ja arhitektide meistriteosteni.

1. La Sagrada Família

La Sagrada Família (Püha Perekonna basiilika) on Barcelona südames asuv muljetavaldav basiilika, mis on üks Hispaania ja kogu maailma kõige tuntumaid arhitektuurilisi vaatamisväärsusi. Ehitustööd algasid 1882. aastal ja jätkuvad tänaseni, mistõttu on see üks pikima ehitusajaga kirikuid maailmas. Selle kavandas kuulus Katalaani arhitekt Antoni Gaudí, kes veetis suurema osa oma elust selle projekti kallal töötades. Gaudí suri 1926. aastal, kuid tema pärand elab edasi tänu sellele ainulaadsele ehitisele.

La Sagrada Família eristub oma unikaalse ja keeruka arhitektuurilise stiili poolest, mis on segu modernismist, art noveau’st ja Gaudí enda loodud “orgaanilisest” arhitektuurist. Gaudí sai inspiratsiooni loodusest, mistõttu põimitakse basiilika disainis orgaanilisi motiive nagu puud, loomad ja geomeetrilised kujundid.

Basiilika koosneb kolmest suurest fassaadist, mis sümboliseerivad Jeesuse elu: Sünd, Kannatus ja Ülestõusmine. Iga fassaad on kaunistatud skulptuuridega, mis kujutavad vastavaid teemasid. Tulevikuvisioon näeb ette 18 torni, millest kõige kõrgem sümboliseerib Jeesust ja teised apostleid, Neitsi Maarjat ning nelja evangeeliumi autorit.

La Sagrada Família interjöör on samuti võrratu, kus külastajad saavad imetleda keerukaid vitraaže, mis täidavad ruumi värvilise valgusega. Kolonnid on kujundatud puutüvede sarnaselt ja kroonivad oksadena, luues illusiooni metsast. Gaudí tundlikkus looduse suhtes ja tema soov tuua looduslik ilu basiilika sisemusse on pannud aluse selle erakordsele õhkkonnale.

Alhambra

2. Alhambra 

Alhambra (Granada) on üks Hispaania kõige kuulsamaid ja olulisemaid ajaloolisi vaatamisväärsusi. See kindlus-paleekompleks asub Granada linnas Andaluusias, Lõuna-Hispaanias, ja on tuntud oma mauride arhitektuuri ning rikkaliku kultuurilise ajaloo poolest. Alhambra ehitati 13. sajandil Nasriidide dünastia ajal, mis oli viimane islamiriik Ibeeria poolsaarel. Alhambra nimi tuleneb araabiakeelsest väljendist “Al-Qal’a Al-Hamra”, mis tähendab “punane kindlus”.

Alhambra koosneb mitmest rajatisest, sealhulgas Alcazaba (kindlus), Nasriidide paleed ja Generalife (kuninglike aedade ja suvepalee kompleks). Alhambra on tuntud oma erakordse arhitektuuri ja kunstilise kaunistamise poolest, mis hõlmab islami geomeetrilisi mustreid, araabia kalligraafiat ja delikaatseid keraamilisi plaate.

Nasriidide paleed on üks Alhambra kõige silmapaistvamaid osi, mis koosnevad kolmest eraldi paleest: Comaresi palee, Leoni palee ja Palacio de Mexuar. Nende paleede interjöörid on kaunistatud õrna nikerdustega, mis loovad väga detailse ja keeruka ilme. Kõige kuulsam ruum nende paleede hulgas on õukond nimega Patio de los Leones (Lõvide õu), mis on tuntud oma veesilmust ümbritseva lõvidega kaunistatud purskkaevu poolest.

Generalife’i aedade ja suvepalee kompleks on samuti vaatamisväärsus omaette. See koosneb mitmest terrassiaiast, basseinidest ja purskkaevudest, mis loovad rahuliku ja maalilise keskkonna. Generalife’i aedade disain näitab islami aedade kunsti ja arhitektuuri, kus vesi on keskne element ja kujunduse rõhk on sümmeetrial.

Alhambra on tunnistajaks erinevate kultuuride ja ajastute kohtumisele ning on tänapäeval üks enim külastatud turismiobjekte Hispaanias. 1984. aastal kanti Alhambra UNESCO maailmapärandi nimistusse tänu oma ajaloolisele, kultuurilisele ja arhitektuurilisele tähtsusele. Külastades Alhambrat, saab inimene tunnetada mauride Ibeeria poolsaare kultuurilise panuse jõudu ja ilu ning nautida selle erakordset arhitektuurilist pärandit.

3. Park Güell

Park Güell on Barcelonas asuv avalik park, mis on üks linna tähtsamaid vaatamisväärsusi. Selle kavandas kuulus Katalaani arhitekt Antoni Gaudí, kes oli tuntud oma eklektilise ja omapärase stiili poolest. Park Güell ehitati 1900–1914 ning kuigi see algselt pidi olema jõukatele inimestele mõeldud eksklusiivne elamurajoon, siis lõpuks omandas avaliku pargi funktsiooni.

Park Güell on suurepärane näide Gaudí loovusest, pakkudes unikaalset segu arhitektuurist, skulptuuridest ja maalilisest loodusest. Park on tuntud oma mosaiikide ja värvikirevate arhitektuuriliste elementide poolest, mis on iseloomulikud Kataloonia modernistlikule stiilile. Külastajad saavad imetleda kuulsat mosaiikidega kaetud pingireat, mis kulgeb terrassil ning pakub suurepäraseid vaateid linnale.

Parki sisenemisel on külastajaid tervitamas kaks omapärast hoonet, mis meenutavad muinasjutulisi maju. Hoonete vahel asub trepp, mis viib suurele terrassile. Trepil on mitmeid skulptuure, sealhulgas kuulus Salamandra ehk “El Drac”, mis on kaetud värviliste keraamiliste tükkidega.

Park Güell on täna UNESCO maailmapärandi nimistus ja on populaarne turistide ja kohalike seas, pakkudes võimalust nautida Antoni Gaudí geeniust ning puhata linnakärast kaunis looduses.

Prado Muuseum

4. Prado Muuseum

Prado muuseum, mis asub Hispaania pealinnas Madridis, on üks maailma kõige kuulsamaid ja olulisemaid kunstigaleriisid. Asutatud 1819. aastal, on see koduks muljetavaldavale Euroopa kunsti kollektsioonile, mis ulatub 12. sajandist kuni 20. sajandini. 

Prado muuseumis on esindatud paljude Hispaania kuldajastu kunstnike teosed, sealhulgas Diego Velázquez, Francisco Goya ja El Greco.

Muuseumi kogusse kuuluvad ka teiste Euroopa meistrite nagu Titian, Rubens ja Hieronymus Bosch teosed. Prado muuseum annab külastajatele võimaluse süveneda Euroopa kunsti ajalukku ja nautida suurepäraste kunstnike töid. 

Muuseumi mõned kõige kuulsamad teosed hõlmavad Velázquezi “Las Meninas”, Goya “Majaosanikud” ja Bosch “Maise paradiisi ja põrgu aed”.

5. Plaza Mayor

Plaza Mayor on ajalooline linnaväljak Madridis, mis on üks linna peamisi vaatamisväärsusi ja turismimagneteid. Ehitatud 17. sajandil, on see suur, sümmeetriline väljak olnud paljude ajalooliste sündmuste ja tähtsate ürituste toimumispaigaks, alates pidustustest ja laatadest kuni inkvisitsiooni ajal toimunud autodafeedeni.

Väljaku keskel asub Felipe III ratsamonument, mis püstitati 1616. aastal. Ümbritsevad hooned on ehitatud ühtse arhitektuuristiilina, millele on iseloomulik punane fassaad ja rõdud. Väljakul asuvad ka Casa de la Panadería ja Casa de la Carnicería, mis on tuntud oma muljetavaldavate freskode poolest.

Plaza Mayor on tänapäeval populaarne kohtumispaik nii kohalike kui ka turistide jaoks. Ümbritsevad kohvikud, restoranid ja poed pakuvad meeldivat atmosfääri, kus külastajad saavad nautida Hispaania kultuuri ja ajalugu.

La Giralda

6. La Giralda

La Giralda on Sevilla kuulsaim vaatamisväärsus, mis asub linna südames. See on endine minarett, mis kuulus 12. sajandil ehitatud Almohadi mošeele. 

Mošee asemele ehitati 1401. aastal Sevilla katedraal, kuid La Giralda jäi alles ning sai katedraali kellatorniks. Torn on 104 meetrit kõrge ja selle tipus asub pronksist veeretaja, mis sümboliseerib Sevilla linna.

La Giralda on suurepärane näide islami ja kristliku arhitektuuri sulandumisest. Torni alumine osa on ehitatud mauride stiilis, samas kui ülemine osa on gooti ja renessansi stiilis. Külastajad saavad torni tippu ronida, kus avaneb suurepärane vaade Sevillale ja selle ümbrusele. La Giralda ja Sevilla katedraal kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimistusse.

7. Alcázar de Segovia

Alcázar de Segovia on Hispaania ajalooline kindlus, mis asub Segovia linnas Castilla y Leóni piirkonnas. Alcázar on ehitatud kõrgel kaljul, mis annab sellele muljetavaldava ja dramaatilise välimuse.

Kindlusel on pikk ajalugu, ulatudes tagasi 11. sajandisse, kui see oli piirilinnuseks. Hiljem muutus see kuninglikuks paleeks ja kohaks, kus Fernando II ja Isabel I abiellusid.

Alcázar de Segovia on arhitektuuriliselt muljetavaldav, näidates mauride, gooti, romaanika ja renessansi stiilide segu. Selle kõige silmapaistvam osa on kindlasti selle väravatorn, mis ulatub kõrgelt taevasse ja on kaunistatud keraamiliste plaatidega.

Kindluse sees saavad külastajad avastada suurepäraseid hooneid, sealhulgas Throne Room ja Kings Room, mis on rikkalikult kaunistatud freskode ja nikerdustega.

Alcázar de Segovia on tuntud ka oma kauni aiaga, mis asub kindluse põhjaküljel ja pakub suurepäraseid vaateid linnale ja selle ümbrusele. Kindlus on Hispaania kultuuri- ja ajaloopärandi oluline osa ning on külastajatele avatud muuseumina.

Casa Batlló

8. Casa Batlló

Casa Batlló on Barcelonas asuv arhitektuuriline meistriteos, mis on loodud Antoni Gaudí poolt. Ehitatud 1904-1906, on see modernistlik hoone tuntud oma ebatavalise ja fantaasiarikka välimuse poolest, mis meenutab luustikku või lohesid. 

Casa Batlló on üks Gaudí kuulsamaid töid ning on tänapäeval UNESCO maailmapärandi nimistus.

Hoone fassaad on kaetud värviliste keraamiliste plaatide ja klaastükkidega, mis loovad erksavärvilise mosaiigi. Aknad ja rõdud on ebakorrapärase kujuga, mis annab hoonele orgaanilise ja skulpturaalse ilme. 

Casa Batlló sisemus on sama muljetavaldav kui välimus, pakkudes rikkalikke detaile ja loomingulist disaini. Külastajad saavad imetleda hoone ainulaadset arhitektuurilist stiili ja avastada Gaudí loovust.

9. Cuenca

Cuenca on ajalooline linn Hispaanias, mis asub Castilla-La Mancha piirkonnas. See asub kahe jõe, Júcari ja Huecari vahel, mis on loonud sügavad orud ja muljetavaldavad kaljud. Cuenca on tuntud oma “riippuvate majade” ehk “Casas Colgadas” poolest, mis on ehitatud kalju servale ja ulatuvad üle oru.

Riippuvad majad on ehitatud 15. sajandil ning nende ebatavaline asukoht annab linnale ainulaadse välimuse. Majad on restaureeritud ja neis asuvad nüüd kunstigaleriid, restoranid ja muuseumid. 

Cuenca ajalooline keskus on samuti rikkaliku kultuuripärandiga, pakkudes külastajatele võimalust avastada linna gooti katedraali, mauride linnaosa ja paljusid teisi vaatamisväärsusi.

Cuenca on osa UNESCO maailmapärandi nimistust ning on populaarne turismisihtkoht oma maalilise asukoha, rikkaliku ajaloo ja kultuuri tõttu. 

Linn pakub külastajatele võimalust kogeda Hispaania ajaloolist ja arhitektuurilist mitmekesisust ning nautida ainulaadset atmosfääri, mida pakuvad riippuvad majad ja kaljulinn.

El Retiro Park
El Retiro Park

10. El Retiro Park

El Retiro park, täieliku nimega Parque del Buen Retiro, on suur ja kaunis roheala Madridis, mis pakub linlastele ja turistidele puhkust ja rahu linnakärast. Rajatud 17. sajandil kuningliku puhkepaigana, on see nüüdseks üks Madridi peamisi avalikke parke, hõlmates ligikaudu 125 hektarit.

Park on täis ajaloolisi monumente, purskkaeve, skulptuure ja aedu, mis kõik on osa Hispaania kultuuripärandist. Üks silmapaistvamaid vaatamisväärsusi on Alfonso XII monument, mis asub suure järve ääres, kus külastajad saavad paadiga sõita ja veemõnusid nautida. 

Pargis asuvad ka Palacio de Cristal ja Palacio de Velázquez, mis on mõlemad näitusepaigad, kus korraldatakse ajutisi kunstinäitusi.

El Retiro park on populaarne koht nii kohalike elanike kui ka turistide jaoks, kes soovivad nautida loodust, sportida, korraldada piknikke või lihtsalt jalutada mööda puudega ääristatud radu. Park on eriti kaunis kevadel, kui tuhanded roosid õitsevad parki ümbritsevas Rosaleda roosiaias.

El Retiro pakub külastajatele võimalust sukelduda Hispaania ajalukku ja kultuuri, nautides samal ajal linnapargi ilu ja rahu. Selle maaliline ja rikkalikult ajalooline atmosfäär muudab selle ideaalseks kohaks puhkamiseks, vaba aja veetmiseks ja Hispaania pealinna nautimiseks.

11. L’Oceanogràfic

L’Oceanogràfic on suur akvaarium ja mereelukeskus Valencias, Hispaania. See asub modernses kunsti- ja teaduse linnakus, mida nimetatakse Ciudad de las Artes y las Ciencias. 

L’Oceanogràfic avati 2003. aastal ning on Euroopa suurim akvaarium ja üks olulisemaid mereelukeskusi maailmas, pakkudes külastajatele võimalust sukelduda erinevatesse mereökosüsteemidesse ja avastada ookeanide elurikkust.

L’Oceanogràficu hooned on kavandanud kuulus Hispaania arhitekt Santiago Calatrava, kes on tuntud oma futuristlike ja skulpturaalsete disainide poolest. Keskus koosneb mitmest eri teemalise akvaariumist, mis kujutavad Atlandi ookeani, Vahemere, Punast merd, Kariibi mere piirkondi ja palju muud.

Keskuses on esindatud erinevad mereelukad, sealhulgas haid, pingviinid, delfiinid, kilpkonnad, linnud ja paljud teised liigid. Lisaks akvaariumitele on keskusel ka delfinaarium, mis pakub delfiinide etendusi ja interaktiivseid programme külastajatele. 

L’Oceanogràficus on ka IMAX-kino, mis näitab merega seotud filme, ning erinevad haridus- ja teadusprogrammid, mis keskenduvad merekeskkonna kaitsmisele ja säilitamisele.

L’Oceanogràfic on külastajatele suurepärane võimalus avastada ookeanide mitmekesisust ja õppida tundma nende elanikke ning keskkonnakaitse tähtsust.

See on suurepärane sihtkoht nii peredele kui ka mereeluhuvilistele, pakkudes harivat ja meeldejäävat kogemust Hispaania idarannikul.

Dali Teater-Muuseum
Dali Teater-Muuseum

12. Dali Teater-Muuseum

Dalí teater-muuseum asub Figuereses, Kataloonias, Hispaanias, ning on pühendatud Hispaania sürrealistlikule kunstnikule Salvador Dalíle. Muuseum asub Dalí sünnilinna ajaloolises teatrimajas, mida kunstnik ise aitas renoveerida ja ümber kujundada 1974. aastal. 

See on ainulaadne ja muljetavaldav hoone, mis kajastab Dalí omanäolist ja eksperimentaalset kunstilist käekirja.

Muuseumis on esindatud lai valik Dalí teoseid, sealhulgas maale, skulptuure, graafikat ja installatsioone, mis ulatuvad tema karjääri algusaastatest kuni tema hiliste töödeni. Lisaks Dalí loomingule eksponeeritakse muuseumis ka teiste kunstnike töid, keda Dalí imetles ja toetas.

Üks silmapaistvamaid teoseid muuseumis on “Mae Westi nägu”, mis on suureformaadiline installatsioon, mis kujutab endast kuulsa näitlejanna nägu, kui seda vaadatakse teatud nurga alt. Muuseumis on ka Dalí kuulsad pehmete kelladega maalid, nagu “Püsivus mälus” ja “Roheline õun”.

Dalí teater-muuseum on külastajatele suurepärane võimalus sukelduda Salvador Dalí maailma ja avastada tema sürrealistlikke ideid, unikaalset stiili ja eksperimentaalsust. 

Muuseum pakub nii kunstihuvilistele kui ka üldisele külastajale meeldejäävat ja inspireerivat kogemust, mis annab võimaluse avastada ühe 20. sajandi suurima kunstniku mõtteid ja loomingut.

13. La Rambla

La Rambla on Barcelona südames asuv kuulus jalakäijate promenaad, mis ulatub umbes 1,2 kilomeetrit Plaça de Catalunyast kuni vanalinna piiril asuva Kolumbuse monumendini. 

See maaliline allee on tuntud oma elava atmosfääri, kaupluste, kohvikute, restoranide ja tänavakunstnike poolest, muutes selle populaarseks nii kohalike kui ka turistide seas.

La Rambla on jaotatud mitmeks erinevaks osaks, millel kõigil on oma eripärad. Näiteks Rambla de Canaletes on tuntud oma ajaloolise joogikraani poolest, kust legendi järgi joomine tagab naasmise Barcelonasse. 

Rambla dels Estudis on linnu- ja loomaturgude poolest tuntud ala, samas kui Rambla de Sant Josep on kuulus oma La Boqueria turu poolest, mis pakub värskeid toiduaineid ja traditsioonilisi Hispaania tooteid.

La Rambla on ka kultuurisündmuste keskus. Siit leiate Gran Teatre del Liceu, mis on Barcelona peamine ooperimaja, ja Palau de la Virreina, kus asub fotograafiamuuseum. Tänaval on ka erinevaid ajalehe- ja raamatuputkasid, mis müüvad rahvusvahelist kirjandust ja ajakirju.

La Rambla on igapäevase elu keskpunkt Barcelonas, pakkudes külastajatele unustamatut kogemust Hispaania linnakultuurist ja elustiilist. Selle elav ja meelelahutuslik atmosfäär muudab selle ideaalseks kohaks jalutamiseks, söömiseks, ostlemiseks ja linnaelu nautimiseks Kataloonia pealinnas.

Ronda
Ronda

14. Ronda

Ronda on maaliline linn Andaluusias, Hispaanias, mis asub sügavate kuristike ja mägede vahel. Linn on tuntud oma ajaloolise arhitektuuri, dramaatilise maastiku ja iidse ajaloo poolest, mis ulatub tagasi keltide, roomlaste ja mauride ajastusse. 

Ronda on eriti kuulus oma muljetavaldavate sildade poolest, mis ühendavad linna kaht poolt sügava El Tajo kuristiku kohal.

Üks silmapaistvamaid vaatamisväärsusi Rondas on Puente Nuevo ehk Uus sild, mis ehitati 18. sajandil ja on 120 meetrit kõrge. See muljetavaldav ehitus pakub külastajatele hingematvaid vaateid linnale ja selle ümbruses olevale maastikule. 

Ronda ajalooline keskus on samuti väärt külastamist, kus leidub vanu kirikuid, mauride linnaosa ja kaunis Alameda park.

Ronda on tuntud ka kui Hispaania üks vanimaid ja ajaloolisemaid härjavõitluse keskusi. Plaza de Toros de Ronda, mis ehitati 18. sajandil, on üks vanimaid ja austatumaid härjavõitluse areene Hispaanias. 

Siin saavad külastajad tutvuda härjavõitluse ajaloo ja kultuuriga ning isegi osaleda ekskursioonidel, mis viivad läbi areeni ja selle tagaruumidesse.

Ronda on ideaalne sihtkoht neile, kes soovivad avastada Hispaania ajaloolist ja kultuurilist rikkust ning nautida maalilist ja dramaatilist maastikku. Selle unikaalne asukoht ja rikkalik pärand pakuvad külastajatele meeldejäävat ja inspireerivat kogemust Andaluusia südames.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes on Hispaania vaatamisväärsused põnevalt mitmekesised, pakkudes kultuurilisi, ajaloolisi, arhitektuurilisi ja looduslikke elamusi. Külastajatel on võimalus sukelduda Hispaania rikkalikku kultuuri- ja ajaloolisse pärandisse ning nautida selle kauni riigi eri piirkondade unikaalset võlu.

Scroll to Top