Malta vaatamisväärsused

Malta vaatamisväärsused: 16 ainulaadset kohta, mida külastada

Vahemere sügavsinistes veedes, kus ajalugu, kultuur ja loodus kohtuvad, asub saar, mis on ajahambast hästi säilinud – Malta. 

Oma ajalooliste linnade, muistsete templite ja hingematvate rannikutega on Malta rohkem kui lihtsalt reisisihtkoht, see on ajarännak, kus igal sammul on oma lugu. Olgu selleks kangelaslikud hetked Valletta kindlustes, müstilised rituaalid megaliitilistes templites või päikesepaiste mäng Vahemere lainetel, Malta on koht, kus iga külastaja leiab midagi erilist. 

Selles artiklis sukeldume selle imelise saarestiku südamesse ja avastame selle väikeriigi parimad vaatamisväärsused. 

1. Valletta

Malta vaatamisväärsused

Valletta, UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluv pealinn, on Malta kultuuri ja ajaloo süda. See ajalooline linn, mida tuntakse ka kui “Rüütlite linn”, on rikas ajalooliste monumentide, barokkarhitektuuri ja kultuuriliste paikade poolest. Linna asutas 1566. aastal Jean Parisot de Valette, Johanniterite ordu suurmeister, pärast suurt piiramist. Tema eesmärk oli luua kindel linn, mis suudaks vastu seista tulevastele rünnakutele, ja Valletta muutus peagi Euroopa üheks modernsemaks linnaks.

Linn on kui elav muuseum. Kitsad tänavad kubisevad ajaloost ja iga nurga taga peitub lugu. Külastades Vallettat, ei saa mööda vaadata lopsakatest aedadest, nagu näiteks Upper Barrakka Gardens, kust avaneb suurepärane vaade Grand Harbour’ile. Linnamüürid ja kindlustused jutustavad lugusid Malta ajaloost, vastupanust ja julgusest.

Eriti märkimisväärne on Valletta rikkalik kirikute kollektsioon, kus iga kirik on omamoodi kunstiteos, täis maale ja skulptuure. Linnas jalutades võid tunda ajaloo hõngu ja kujutada ette rüütleid, kes kunagi neil samadel tänavatel kõndisid.

2. Ħal Saflieni hüpogeum

Ħal Saflieni hüpogeum on eelajalooline maa-alune tempel ja matmiskoht, mis asub Paola linnas. See on ainulaadne arhitektuuriime, mille vanus ulatub umbes 4000 eKr. Tegemist on ainsa teadaoleva prehistorilise maa-aluse templiga maailmas. Hüpogeumi arhitektuur ja inimfiguuride gravüürid tõestavad, et see oli oluline kultuskoht.

Hüpogeum koosneb kolmest tasandist, mis on omavahel ühendatud treppide ja käikudega. Kõige alumisel tasandil on “Püha Ruum”, mis arvatakse olevat olnud kõige püham koht. Seintel on punased oksiidjoonistused, mis kujutavad stseene, loomi ja võib-olla rituaale.

See maa-alune kompleks on hämmastav näide inimese loovusest ja tehnilisest oskusest, eriti arvestades, et see ehitati ajal, mil polnud kaasaegseid tööriistu. Külastades hüpogeumi, tunned end justkui teises maailmas, mida valgustavad pehmelt mõned laternad, ja saad aimu iidsest maagilisest atmosfäärist.

3. Mdina

Malta vaatamisväärsused

Mdina, tuntud ka kui “Vaikne Linn”, on Malta ajalooline pärl. See linn, mis paikneb kõrgel platool, on ajaloo jooksul olnud saare pealinn ja pakkunud varju paljudele tsivilisatsioonidele. Selle ajalugu ulatub tagasi enam kui 4000 aastat, kui see oli fenitslaste kindlus.

Mdina säilitab oma keskaegse võlu kitsaste tänavate, suursuguste paleede ja muljetavaldavate vaadetega, mis avanevad linnamüüridelt. Kõndides selle võluva linna gootiliste ja barokkhoonete vahel, on lihtne end kujutada ajas tagasi, kui rüütlid ja aadlikud kõndisid samadel kivisel tänavatel. Mdina Katedraal on eriti silmapaistev, oma rikkaliku sisustuse ja ajaloolise tähendusega.

Mdina öösel on eriline kogemus. Vaiksetes tänavates, mida valgustavad ainult laternad, on kerge ette kujutada, et oled astunud otse ajalooraamatu lehekülgedele. Oma erilise õhkkonna, ajaloo ja arhitektuuri poolest on Mdina tõepoolest üks Malta kõige võluvamaid paiku.

4. St. John’s Co-katedraal, Valletta

St. John’s Co-katedraal on Valletta südames paiknev religioosne ja kunstiline meistriteos. See on Johanniterite ordu ehitatud ja pühitsetud Püha Johannese Ristija auks, mis peegeldab ordu jõukust ja tähtsust Malta ajaloos. Katedraali ehitamine algas 1572. aastal ja lõppes 1577. aastal, kuid selle seesmine kaunistamine jätkus veel sajandeid.

Astudes selle grandioosse hoone sisse, võtab külastaja vastu katedraali lummav sisustus. Barokkarhitektuuri ja kujunduse tipptase, kus iga toll põrandast laeni on kaunistatud. Kõige silmapaistvam osa on ehk marmorist põrand, mis on kaetud rüütlite hauaplaatidega, igaüks neist kunstiteoseks omaette. Katedraali kapellid, mis on pühendatud ordu kaheksale keelele, on samuti rikkalikult kaunistatud ja täidavad ruumi pühaduse tundega.

Üks kõige väärtuslikumaid kunstiteoseid katedraalis on Caravaggio maal “Johannese Ristija hukkamine”. See muljetavaldav teos, mis kujutab Püha Johannest enne tema mõrvamist, on üks kunstniku kõige tunnustatumaid teoseid ja kõige kindlasti üks katedraali kroonijuveelidest.

5. Blue Lagoon, Comino

Malta vaatamisväärsused

Blue Lagoon Comino saarel on tõeline paradiis neile, kes otsivad kristallselget vett ja idüllilist rannikuilu. Selle kuulsa laguuni läbipaistvad sinakasrohelised veed ja valge liivarand muudavad selle üheks Malta kõige populaarsemaks turismiatraktsiooniks.

Laguuni rahulik ja peaaegu troopiline välimus on ideaalne päevitamiseks, ujumiseks ja snorgeldamiseks. Veealused koopad ja korallrahud on avastamiseks ootamas, ja selged veed pakuvad suurepäraseid vaateid mereelustikule.

Kuigi Blue Lagoon võib olla eriti populaarne suvehooajal, on see vaatepilt, mida ei tohiks jätta külastamata. Paadiretked ja ekskursioonid väljuvad sageli lähedalasuvatest sadamatest, pakkudes külastajatele võimalust ujuda, sukelduda või lihtsalt lõõgastuda selle maalilise taustaga.

6. Megaliitilised tempelid Ġgantija, Gozo

Ġgantija templid Gozo saarel on üks vanimaid inimese poolt ehitatud religioosseid struktuure maailmas. Need erakordsete megalitidega ehitised, mis on dateeritud umbes 3600–3200 eKr, on vanemad kui nii Stonehenge kui ka Egiptuse püramiidid.

Need kaks tempelrituaalset kompleksi on hämmastav tunnistaja inimkonna varasest religioossusest ja ehitusoskusest. Arvatakse, et templid ehitati jumalannale, kes kaitseb viljakust. Arheoloogilised leidud, sealhulgas idoleid, kujutavad sageli naiselikke vorme.

Tempelite nimetus “Ġgantija” pärineb malta sõnast “gigant”, mis viitab rahvajutule, et need ehitised ehitasid hiiglased. See ei ole üllatav, arvestades, et mõned kivid kaaluvad üle 50 tonni!

Külastades neid ajaloolisi monumente, on raske mitte imestada nende konstruktsiooni ja selle üle, kuidas meie esivanemad suutsid selliseid tohutuid kive tõsta ja paigaldada ilma kaasaegsete tööriistadeta. Ġgantija templid on tunnistajaks inimkonna varajasele vaimulikule ja kultuurilisele elule ning on kindlasti külastamist väärt.

7. Marsaxlokk

Malta vaatamisväärsused

Marsaxlokk on traditsiooniline kaluriküla Malta lõunaosas, mida paljud peavad saare kõige värvikamaks ja autentsemaks kohaks. Selle ajalooline sadam on kuulus oma värvikate luzzude ehk traditsiooniliste Malta kalapaatide poolest, mida saab sageli näha sadamas õõtsumas. Need paadid, kaunistatud silmadega, mis on mõeldud kaitseks kurja silma eest, on olnud osa Malta kultuuripärandist sajandeid.

Kuid Marsaxlokk pole kuulus ainult oma paatide poolest. Pühapäeviti elavneb see küla tänu populaarsele turgudele, kus müüakse kõike alates värsketest kalasaagidest kuni käsitöö ja suveniirideni. Turg on ideaalne koht, kus nautida kohalikku eluolu, teha ostusid ja proovida kohalikku toitu.

Marsaxlokk pakub ka mitmeid võrratuid mereäärsed restorane, kus saab nautida kohalikku mereanni, eriti värskelt püütud kala. Küla ajalugu ulatub tagasi fenitslaste aegadesse, ja selle rannikualad on olnud tunnistajateks mitmetele ajaloolistele sündmustele, sealhulgas suurtele lahingutele.

8. Dingli kaldapealsed

Dingli kaldapealsed on Malta kõige kõrgem punkt, pakkudes hingematvaid vaateid Vahemerele. Asudes umbes 253 meetri kõrgusel merepinnast, on need kõrgendikud populaarne koht nii kohalike kui ka turistide seas, kes otsivad rahu ja vaikust.

Kaldapealsed on kaunilt kujundatud looduslike kivimoodustiste, terrassiliste põllumajandusmaade ja traditsiooniliste kiviseintega. Jalutuskäik mööda kaldapealse serva pakub mitte ainult imetlusväärseid vaateid, vaid ka värskendavat merebriisi ja looduse ilu.

Lisaks looduslikule ilule on Dingli kaldapealsed ka ajalooliselt olulised. Siit leiab mitmeid iidseid kiviseid lõkse, mis pärinevad neoliitikumist ja mida kasutati lindude püüdmiseks.

9. Blue Grotto (Sinine Grotto)

Malta vaatamisväärsused

Sinine Grotto, tuntud ka kui Blue Grotto, on üks Malta kõige maalilisemaid loodusimesid. Asub Qrendi küla lähedal, koosneb see mitmest merekoopast, kus kristallselge Vahemeri vesi mängib valguse ja varjudega, luues erakordse spektaakli.

Grotto on kuulus oma siniste ja fosforescentsete vetete poolest, mis muutuvad päikese käes erinevateks toonideks. Vesi on nii läbipaistev, et 50 meetri sügavusel asuvad korallid ja merepõhi on selgelt nähtavad.

Paadiretked pakuvad külastajatele võimalust avastada koopaid ja nautida selle loodusliku ime ilu. Üks populaarsemaid kohti on “The Window” (Aken), suur avaus, mis raamib Vahemere kauni panoraami. Olgu see ujumine, snorgeldamine või lihtsalt paadiretk, Sinine Grotto pakub unustamatut kogemust ja on kohustuslik külastuskoht iga Malta külastaja jaoks.

10. Mnajdra ja Ħaġar Qim tempelid

Mnajdra ja Ħaġar Qim on kaks muljetavaldavat megaliitilist templit Malta lõunaosas, mis annavad tunnistust saare varajasest religioossest ja kultuurilisest elust. Need tempelid, mis pärinevad umbes 3600–2500 eKr, on mõned maailma vanimatest ehitistest.

Mnajdra on eriti tuntud oma astronoomilise paigutuse poolest. Selle lõunatempel on joondatud päikese pööripäevadega nii, et päikesetõusud pööripäevadel projitseeritakse otse templi peauksele. See näitab, kui oluline oli tähtede ja päikese liikumise jälgimine tolleaegsetele inimestele.

Ħaġar Qim paistab silma oma suurte kividega, mõned neist kaaluvad üle 20 tonni. Selle tempeli keerukas disain ja ehitus kajastavad kogukonna pühendumust ja oskust.

Need kaks templit on UNESCO maailmapärandi nimekirjas ja pakuvad hämmastavat vaadet Malta esiajaloolisele ajastule.

11. Fort Rinella ja suurtükk

Malta vaatamisväärsused

Fort Rinella, ehitatud 1870ndatel brittide poolt, on tuntud oma massiivse 100-tonnise suurtükiga – üks väheseid säilinud omataolisi maailmas. See suurtükk oli mõeldud kaitseks võimalike vaenlaste, eriti Itaalia ja Prantsusmaa laevastike eest.

Fort ise on hästi säilinud ja pakub huvitavat pilguheitu sõjalis-strateegilisse ajalukku. Interaktiivsed eksponaadid ja taaslavastatud etendused aitavad külastajatel sukelduda 19. sajandi sõjalisse ellu.

Suurtükk ise on inseneritehniline meistriteos. Võimeline tulistama 450-kilogrammiseid kuule kuni kaheksa kilomeetri kaugusele, oli see toona üks kõige võimsamaid relvi.

12. Sõja muuseum, Fort St. Elmo

Fort St. Elmo, mis asub Valletta linnas, on tuntud oma rolli poolest Malta ajaloos, eriti Suure Piiramise ajal 1565. aastal, kui see kindlus oli võtmetähtsusega Malta kaitsel Ottomani impeeriumi vastu.

Tänapäeval on Fort St. Elmo koduks Sõja Muuseumile, mis katab Malta rikkalikku sõjalist ajalugu alates varajasest ajast kuni Teise maailmasõjani. Eksponaadid hõlmavad erinevaid relvi, sõjariistu, medaleid ja muid ajaloolisi esemeid.

Üks muuseumi kõige väärtuslikumaid eksponaate on Gloster Sea Gladiator, üks kolmest lennukist, mis kaitsetis saart 1940. aastal Itaalia ja Saksamaa vastu. Fort St. Elmo ja selle Sõja Muuseum pakuvad sügavat ülevaadet Malta kangelaslikust minevikust ja on kohustuslikud peatuspaigad ajalooentusiastidele.

13. Tarxieni tempelid

Malta vaatamisväärsused

Tarxieni templikompleks on üks silmapaistvamaid ja olulisemaid eelajaloolisi vaatamisväärsusi Maltal, mis pärineb ligikaudu 3150–2500 eKr. Need tempelid, asudes Tarxieni külas, on erakordselt tähelepanuväärsed oma keerulise arhitektuuri ja kunstilise kaunistuse poolest.

Kuigi algselt avastatud 1914. aastal, olid need templid matetud maasse sajandeid, kuni nad olid uuesti päevavalguse kätte toodud. Kompleks koosneb kolmest eraldi templi ehitusest, millest igaüks omab oma unikaalset disaini ja kaunistusi. Seinakunst, graveeringud ja skulptuurid annavad aimu tolleaegse Malta elanike religioossetest ja kultuurilistest tavadest.

Peenelt raiutud loomade kujutised ja spiraalid näitavad, et neid tempelid kasutati ilmselt religioosseteks rituaalideks ja ohverdamisteks. Tarxieni templid on elav tunnistus saare varajasest kultuuripärandist ja on UNESCO maailmapärandi nimekirjas.

14. Golden Bay rand

Golden Bay on üks Maltal asuvatest kaunimatest randadest ja see on tõeline Vahemere pärl. Selle kuldne liiv ja kristallselge vesi teevad sellest ideaalse koha päevitamiseks, ujumiseks ja lõõgastumiseks.

Rand asub Malta loodeosas ja on ümbritsetud maaliliste kõrgendikega, mis pakuvad kaitset tuulte eest ja loovad privaatse atmosfääri. Golden Bay on populaarne nii kohalike kui ka turistide seas, pakkudes erinevaid veealuseid tegevusi nagu snorgeldamine, veesuusatamine ja purjelauasõit.

Õhtul muutub rannaala romantiliseks paigaks, kus saab nautida päikeseloojangut ja einestada mereäärses restoranis, nautides samal ajal lummavat vaadet Vahemerele.

15. Gozo katedraal

Malta vaatamisväärsused

Gozo katedraal, ametlikult tuntud kui Cittadella katedraal, on imposantne religioosne ehitus Gozo saarel, mis domineerib Victoria linna silueti üle. Katedraal ehitati 17. sajandil barokkstiilis ja asub ajaloolises Cittadella kindluses.

Katedraali fassaad on lihtne, kuid selle interjöör on tõeliselt muljetavaldav, kaetud kullatud kaunistuste, peente freskode ja marmorist skulptuuridega. Katedraali lagedal on eriline optiline illusioon – kui vaadata üles, tundub, nagu oleks seal kupli, kuid tegelikult on see tasane laed maalitud nii, et see näeks välja kolmemõõtmelisena.

Katedraal pole mitte ainult religioosne paik, vaid ka kultuuriline ja ajalooline mälestusmärk, mis kajastab Gozo rikkalikku ajalugu ja pärandit. Selle kõrgustest avanevad hingematvad vaated kogu saarele ja Vahemerele, tehes sellest kohustusliku külastuskoha Gozos.

16. Comino saar

Comino on pisike, kuid võluvalt kaunis saar Maltal, mis paikneb Malta ja Gozo vahel. Ehkki saar on kõigest 3,5 ruutkilomeetri suurune, on sellel palju pakkuda. Comino on paradiis neile, kes soovivad nautida rahu ja vaikust, sest saarel pole autosid, ja see on suuremas osas asustamata. Aastate jooksul on Comino saanud kuulsaks oma maaliliste randade, kristallselge veega lahtede ja ainulaadse Vahemere maastiku poolest.

Kõige kuulsam Comino vaatamisväärsus on kahtlemata Sinine Laguun (Blue Lagoon) – suurepärane, lahe moodi veekogu erksinine vesi on nii läbipaistev, et võib selgelt näha selle põhja. Paljude jaoks on see ideaalne koht sukeldumiseks, snorgeldamiseks või lihtsalt päikese käes lõõgastumiseks. Lisaks veetegevustele on Comino ka suurepärane koht matkamiseks. Saare maastikul on palju ajaloolisi jälgi, sealhulgas tornid, kindlused ja kabelid, mis jutustavad saare põnevat ajalugu.

Kokkuvõtteks

Malta on enamat kui lihtsalt reisisihtkojt Vahemeres, see on riik täis elavat ajalugu, mis on rikas kultuuri, traditsioonide ja looduslike imedega. Olgu selleks ajaloolised linnad nagu Valletta ja Mdina, uskumatud loodusimed nagu Sinine Laguun või ajaloolised paigad nagu Ħaġar Qim ja Tarxieni templid, Malta on koht, kus iga nurga taga on mõni põnev vaatamisväärsus, mis jutustab uue loo. See on saar, mis kutsub avastama, õppima ja imetlema.

Scroll to Top