Vabadussammas (Statue of Liberty)

Vabadussammas (Statue of Liberty) – Ülevaade ja reisijuht

Kui mõelda USA sümbolitele, siis esimene asi, mis paljudele pähe tuleb, on Vabadussammas – see majesteetlik daam, kes seisab New Yorgi sadamas tõrvik käes, valgustades teed vabadusse ja unistustesse. 

Kuid kas olete kunagi peatunud mõtte juures, mis on selle kuulsa skulptuuri lugu? Mida tunnevad kohalikud selle sammasest hiiglase kohta ja mida saab kogeda, kui jätta kõrvale tavapärased turistide marsruudid? 

Käesolev artikkel viib teid sügavamale Vabadussamba maailma – tema ajalukku, tähendusse, seose tänase päevaga ja kõikidesse saladustesse, mida ta endas peidab. Ja nagu New Yorgis ikka – me ei piirdu ainult ühe vaatamisväärsusega. 

Sukeldume ka kõigesse, mis asub selle muljetavaldava monumendi lähedal, ning anname mõned näpunäited, kuidas teha oma reisist unustamatu.

Vabadussammas (Statue of Liberty)

Vabadussamba ülevaade

Vabadussammas, mida tuntakse ka kui Vabaduse jumalanna, seisab trotslikult New Yorgi sadamas Liberty saarel. See 93 meetri kõrgune kuju, mis kujutab endast naist, kes hoiab üles tõstetud tõrvikut, on saanud Ühendriikide vabaduse ja lootuse sümboliks. Alates selle avamisest 1886. aastal on see tervitanud miljoneid sisserändajaid ja külastajaid, kes on saabunud New Yorgi sadamasse.

Prantsusmaa kinkis Vabadussamba Ameerika Ühendriikidele sõpruse ja liitlassuhte tähistamiseks 1776. aasta iseseisvusdeklaratsiooni 100. aastapäeval. Kuju kujundas skulptor Frédéric Auguste Bartholdi ja selle sisekonstruktsioonid töötas välja insener Gustave Eiffel, kes on tuntud ka Eiffeli torni ehitamise poolest Pariisis.

Vabadussammas ei ole vaid monument või skulptuur, vaid pigem sümboolne teetähis, mis kõneleb inimõigustest, vabadusest ja demokraatiast. Kuju jalamil asuv tahvel sisaldab sonetti “The New Colossus”, mille kirjutas Emma Lazarus. See luuletus rõhutab samba rolli kui “maailma väsinud, vaeseid ja rõhutuid” tervitava majaka.

Kuju on valmistatud vasest ja see oli algselt roosa-pruunikas, kuid aja jooksul on see oksüdeerunud roheliseks. Selline patinatsioon lisab kuju ilule ja iseloomule, kuid see on ka märk selle ajaloost ja vastupidavusest erinevatele ilmastikutingimustele.

Üks olulisemaid detaile Vabadussamba juures on selle kroon. See koosneb seitsmest okast, mis esindavad maailma seitset mandrit ja seitset ookeani, rõhutades sellega selle globaalset tähendust ja Ühendriikide mõju maailmas. Samba jalamil on ka ketid ja katkine käeraud, mis sümboliseerivad vabadust ja ahelatest vabanemist.

Lõpetuseks võib öelda, et Vabadussammas on tõeline tunnistaja ajaloole, vabadusele ja inimkonna püüdlustele parema tuleviku suunas. Selle majesteetlikkus ja sümbolism teevad sellest ühe maailma tuntumatest ja armastatumatest vaatamisväärsustest.

Vabadussammas (Statue of Liberty)

Ajalugu

Vabadussamba ajalugu on rikkalik ja täis sümboolikat, ulatudes tagasi 19. sajandi keskpaika. Kuju kingitusena Ameerika Ühendriikidele Prantsusmaalt tähistati kahe riigi sõprust ning Ameerika iseseisvusdeklaratsiooni 100. aastapäeva.

Algus

Ideed monumentide kinkimise kohta arutasid esmakordselt prantsuse poliitik ja professor Édouard René de Laboulaye ja skulptor Frédéric Auguste Bartholdi 1865. aastal. Laboulaye, kes oli suur Ameerika demokraatia austaja ja toetaja, nägi seda kui võimalust tugevdada Prantsusmaa ja USA sidemeid ning rõhutada vabaduse ja demokraatia universaalseid väärtusi. Bartholdi, kes oli inspireeritud sellisest visioonist, alustas tööd kavanditega.

Projekti arendamine

Vabadussamba projekti rahastamine oli keeruline. Kuigi Prantsusmaa pidi kinkima skulptuuri, tuli Ameerika Ühendriikidel ehitada sellele alus. Mõlemad riigid pidid leidma viise rahaliste vahendite kogumiseks. Prantsusmaal korraldati mitmesuguseid rahakogumisüritusi, sealhulgas loteriisid ja etendusi. Ameerika Ühendriikides toimusid heategevuskontserdid, näidendid ja kunstinäitused, kuid kogumise tempo oli aeglane. Lõpuks aitas ajalehtede magnaat Joseph Pulitzer kaasa suure summa kogumisele, avaldades artikleid, mis julgustasid ameeriklasi annetama.

Ehitus

Eiffeli kontseptsioon oli geniaalne. Ta lõi raudraamistiku, millele vasest lehed kinnitati, võimaldades kuju olla samaaegselt nii kerge kui ka tugev. Kuju valmimisel Prantsusmaal toimus mitmeid avalikke näitusi, et rahvas saaks näha osi skulptuurist, eriti selle pead, enne kui see saadeti Ameerika Ühendriikidesse.

Transpordi ja paigaldamise väljakutsed

Pärast skulptuuri lõpetamist Prantsusmaal 1884. aastal demonteeriti see 350 osaks ja pakiti 214 kasti, et see saaks reisida Atlandi ookeani üle. Kui osad saabusid New Yorgi sadamasse, polnud selle alus veel valmis, mis tähendas, et osad olid laos peaaegu aasta. Kui alus lõpuks valmis, kulutas Bartholdi neli kuud, et kuju uuesti kokku panna.

Avamine

28. oktoobril 1886 toimus Vabadussamba ametlik avatseremoonia, mida juhtis president Grover Cleveland. Kuju tõrvik, mis algselt oli valgustatud maagaasiga, asendati hiljem 24-karaadise kullaga kaetud lehega.

20. sajandi uuendused

Kuigi Vabadussammas püstitati 19. sajandi lõpus, on seda 20. sajandi jooksul mitu korda renoveeritud. 1984. aastal, enne selle 100. aastapäeva, tehti ulatuslikke restaureerimistöid. Tõrvik, mis oli aastate jooksul kahjustatud, asendati uue kullatud replikaga.

Vabadussamba ajalugu pole ainult lugu skulptuurist, vaid ka kahest rahvusest, kes ühinesid, et tähistada vabaduse ja demokraatia ideaale. Alates selle idee algsest väljakuulutamisest kuni selle valmimiseni New Yorgi sadamas on see monument olnud tunnistajaks rahvusvahelisele sõprusele, inseneritööle ja kultuurilisele vahetusele.

Vabadussammas (Statue of Liberty)

Vabadussammas tänapäeval

Vabadussammas on tänase päevani üks kõige äratuntavamaid ja ikoonilisemaid maailma vaatamisväärsusi, olles sümbol mitte ainult New Yorgile, vaid kogu Ameerika Ühendriikidele. See majakas, mis kunagi tervitas sisserändajaid, kes saabusid USA rannikule, on nüüd populaarne turismisihtkoht, mille külastajate arv ulatub miljonitesse igal aastal.

Tänapäeva Vabadussammas ei ole lihtsalt ajalooline monument, vaid aktiivne külastuskeskus, mis pakub hariduslikke programme, ekskursioone ja näitusi, mis räägivad selle rikkalikust ajaloost ja selle olulisusest Ameerika kultuuris. 1984. aastal läbiviidud renoveerimistööde tulemusena lisati saarele ka Vabaduse Saare muuseum, kus külastajad saavad süveneda kuju loomise, ehitamise ja renoveerimise protsessi ning tutvuda paljude ajalooliste esemetega.

Sammas on ka oluline teetähis USA rahvuslikule identiteedile ja demokraatia ideaalidele. Selle kohalolu Manhattan Skyline’il meenutab pidevalt vabaduse, võrdsuse ja võimaluste väärtusi, millele riik on rajatud.

Kuigi aastate jooksul on USA kohanenud ja muutunud paljudes aspektides, on Vabadussammas jäänud püsivaks meeldetuletuseks sellest, mida tähendab olla ameeriklane, ja riigi lubadusest kõigile, kes otsivad paremat elu oma kallastel. Ta on sild mineviku ja oleviku vahel, meenutades kõigile külastajatele Ameerika püsivaid ideaale.

Vabadussammas (Statue of Liberty)

Vabadussamba külastamine

Vabadussamba külastamine on kohustuslik kogemus nii kohalikele elanikele kui ka turistidele, kes külastavad New Yorki. Monument pakub mitte ainult suurepäraseid vaateid Manhattanile, vaid võimaldab külastajatel süveneda USA ajalukku ja kultuuri.

Ligipääs ja piletid

Vabadussambale ja Liberty saarele jõudmiseks on kõige levinum viis parvlaevaga, mis väljub Battery Parkist lõuna-Manhattanil. Parvlaevad on osa National Park Service’ist ja need on ainus transport, mis viib külastajaid otse saarele. Parvlaeva pilet sisaldab ka ligipääsu Ellis Islandi sisserände muuseumile, mis on teine oluline ajalooline paik New Yorgi sadamas.

Piletite ostmisel on soovitatav teha seda ette, eriti kõrghooajal ja pühade ajal, kui nõudlus on suur. Piletid saab osta ametlikult National Park Service’i veebisaidilt või selle volitatud müügikohtadest. Oluline on vältida kolmandate osapoolte müüjaid, kes võivad pakkuda ülehinnatud või ebaautentseid pileteid.

On mitmesuguseid piletivalikuid, alates standardsest sissepääsupiletist, mis võimaldab ligipääsu Liberty saarele ja Vabadussamba alusele, kuni “krooni pileti” -ni, mis võimaldab külastajatel ronida kuju sisse ja nautida vaadet selle kroonist. Need, kes soovivad krooni külastada, peaksid teadma, et sinna pääseb ainult kitsa spiraaltrepi kaudu, mis koosneb 377 astmest.

Pileti ostmine sisaldab ka audioekskursiooni, mis on saadaval mitmes erinevas keeles. See pakub sügavamat ülevaadet Vabadussamba ajaloost, arhitektuurist ja selle tähendusest Ameerika rahvale.

Puuetega inimestele on Vabadussammas kergesti ligipääsetav. Kuigi krooni ligipääs nõuab füüsilist pingutust, on saarel ja muuseumis ratastooliga ligipääsetavad teed ja rajatised.

Lõpetuseks on oluline märkida, et turvalisuse tagamiseks viiakse läbi turvakontrollid enne parvlaevale sisenemist. Külastajatel soovitatakse saabuda vähemalt tund enne oma planeeritud lahkumisaega, et arvestada võimalike ooteaegadega.

Mida saab näha?

Vabadussamba ja Liberty saare külastamine pakub palju enamat kui lihtsalt muljetavaldav vaade kuulsale kujukele. Saare territoorium on täis ajaloolisi vaatamisväärsusi, interaktiivseid eksponaate ja suurepäraseid vaateid New Yorgi linnale.

  • Vabadussamba Muuseum – Aastal 2019 avatud Vabadussamba Muuseum on kohustuslik peatus. See on koduks originaalsele tõrvikule, mis asendati 1984. aasta renoveerimisel. Lisaks võimaldab muuseum külastajatel tutvuda kuju ajaloo, ehituse ja sümbolismiga. Interaktiivsed eksponaadid, videod ja kunstiteosed annavad põhjaliku ülevaate selle maailmakuulsa monumendi loomisest ja selle tähendusest läbi aegade.
  • Pedestaal ja vaateplatvorm – Külastajad, kellel on pilet Vabadussamba pedestaalile, saavad tõusta monumentaalsele alusele, kus asub vaateplatvorm. Siit avaneb vapustav panoraamvaade Manhattanile, New Yorgi sadamale ja lähedal asuvale Ellis Islandile.
  • Kuju sisemus ja kroon – Need, kes on omandanud krooni pileti, saavad kogeda haruldast võimalust ronida kuju sisemuses asuva kitsa spiraaltrepi kaudu kuni Vabadussamba kroonini. Ülevalt avaneb suurepärane vaade linnale ja ümbritsevale sadamapiirkonnale. Lisaks sellele on kroonist näha ka kuju sisekonstruktsioon, mis annab aimu selle insenerilisest meisterlikkusest.
  • Liberty Saare ringkäik – Liberty saarel on kaunilt hooldatud pargid ja rajatised, mis võimaldavad külastajatel saart ringi jalutada ja nautida vaateid linnale, Brooklyni sillale ja kaugetele paikadele nagu Vabaduse Torn ja Manhattan Skyline. Pikniku alad, pinkidega varustatud kohad ja informatiivsed sildid aitavad külastajatel lõõgastuda ja rohkem teada saada saare ajaloost ja ökoloogiast.
  • Ekskursioonid ja haridusprogrammid – Liberty saarel korraldatakse regulaarselt giidiga ekskursioone ja haridusprogramme, mis pakuvad külastajatele sügavamat ülevaadet Vabadussamba ajaloost, selle kunstilisest ja insenerilisest küljest ning selle olulisusest USA rahvuslikus teadvuses. Kogenud giidid jagavad põnevaid lugusid ja fakte, muutes külastuse harivaks ja meeldejäävaks.
  • Vabaduse Saare Muuseum – See muuseum keskendub sisserände ajaloole ja Ellis Islandi rollile kui peamisele väravale Ameerika Ühendriikidesse 19. ja 20. sajandi vahetusel. Siin saavad külastajad uurida sisserände lugusid, näha ajaloolisi esemeid ja mõista, kuidas sisserändajad kujundasid Ameerika rahvuslikku identiteeti.
  • Ajaloolised maa- ja mälestusmärgid – Kogu Liberty saarel on mitmeid mälestusmärke ja ajaloolisi maamärke, mis austavad erinevaid sündmusi ja isikuid. Need paigad annavad külastajatele veelgi sügavama ülevaate sellest, kuidas Vabadussammas ja Liberty saar on seotud USA ajaloo ja kultuuriga.
Vabadussammas (Statue of Liberty)

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Vabadussamba ja Liberty saare asukoht New Yorgi sadamas pakub külastajatele ideaalset võimalust tutvuda ka teiste silmapaistvate vaatamisväärsustega piirkonnas. Siin on mõned neist, mida ei tohiks vahele jätta:

  • Ellis Island – Vahetult Vabadussamba kõrval asub Ellis Island, mis oli aastatel 1892–1954 peamine sisserändepunkt USA-sse. Üle 12 miljoni sisserändaja läbisid selle saare tolli- ja tervisekontrolli protseduurid. Tänapäeval asub saarel Ellis Islandi sisserände muuseum, mis on pühendatud sisserändajate lugudele ja Ameerika multikultuursele pärandile.
  • Battery Park – Battery Park, mis asub lõuna-Manhattanil, on ajalooline roheline oaas, kust väljuvad parvlaevad Liberty saarele ja Ellis Islandile. Park pakub kauneid vaateid Vabadussambale ja sadamale ning on koduks mitmetele mälestusmärkidele ja kunstiteostele.
  • Wall Street – Lühikese jalutuskäigu kaugusel Battery Parkist asub Wall Street, maailma rahanduse süda. Siin saab külastada New Yorgi börsihoonet ja näha kuulsat Charging Bulli skulptuuri, mis on populaarne turistide fotopeatuse koht.
  • One World Trade Center ja 9/11 mälestusmärk – Manhattani tipus kõrgub majesteetlikult One World Trade Center, USA kõrgeim hoone. Külastajad saavad tõusta selle vaateplatvormile ja nautida hingematvaid panoraamvaateid. Samuti asub seal lähedal südamlik 9/11 mälestusmärk, mis on pühendatud 2001. aasta terrorirünnakute ohvritele.
  • South Street Seaport – See ajalooline piirkond Manhattanil on kombinatsioon vanadest laevandusehoonetest, kaasaegsetest ostu- ja söögikohtadest ning kultuurilistest atraktsioonidest. Võite jalutada selle ajaloolise piirkonna sillutatud tänavatel, külastada mereajaloo muuseumi ja nautida vaateid East Riverile.
  • Brooklyn Bridge – Üks New Yorgi kõige ikoonilisemaid ehitisi, Brooklyn Bridge, on vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel. Sild pakub suurepäraseid vaateid linnale ja on populaarne nii jalgsi kui ka rattaga sõitmiseks.
  • Staten Islandi parvlaev – Kuigi see on peamiselt transpordivahend, pakub Staten Islandi parvlaev ka suurepärast ja tasuta võimalust nautida vaateid Vabadussambale, Manhattanile ja sadamale. Paljud külastajad kasutavad seda võimalust, et saada suurepäraseid fotosid ilma kuluta.
  • Tribeca ja SoHo – Need trendikad naabruskonnad lõuna-Manhattanil on tuntud oma butiikide, kunstigaleriide ja ajalooliste malmhoonete poolest. Need on suurepärased kohad jalutuskäikudeks, šoppamiseks ja kohaliku kultuuri kogemiseks.

Kokkuvõtteks

Vabadussammas, mis seisab uhkelt New Yorgi sadamas, on rohkem kui lihtsalt monument – ta on sümbol vabadusest, lootusest ja unistustest. 

Selles artiklis sukeldusime selle ikoonilise skulptuuri ajalukku, alates selle kingituseks saamisest Prantsusmaalt kuni tänapäeva rollini kui USA rahvusliku identiteedi kandjani. 

Lisaks avastasime ka, mida Vabadussamba juures ja selle ümbruses veel näha ja kogeda saab, olgu see siis ajalooline Ellis Island või trendikas Tribeca ja SoHo naabruskonnad Manhattanil. Ja lõpetuseks võime öelda, et Vabadussammas on palju enamat kui lihtsalt turistiatraktsioon, ta on tunnistaja ajaloole ja elav meeldetuletus vabaduse tähendusest.

Scroll to Top