Mida teha Berliinis

Mida teha Berliinis?

Berliin on lõputult muutuv metropol, mis kombineerib endas pikka ajalugu, kultuuri, kunsti ja moodsat elu. 

Linn, mille iga nurga taga võib avastada midagi ootamatut paneb sind uuesti ja uuesti küsima: “mida teha Berliinis?”. 

Kuidas avastada Saksamaa pealinna ja selle vaatamisväärsusi niii, et tunda selle vaimu, mõista selle minevikku ja ka nautida selle olevikku? Seles artiklis sukeldume põhjalikult selle küsimuse sügavustesse ja avastame, mida Berliinil on pakkuda. 

Sukelduge antiikaja maailma Pergamoni muuseumis

Mida teha Berliinis

Berliini südames, Muuseumisaarel, asub maailmakuulus Pergamoni muuseum – koht, kus ajalugu ja kunst põimuvad üheks. Muuseum, mis avati 1930. aastal, kannab nime ühe oma peamise eksponaadi, Pergamoni altari järgi. See imposantne altar, pärit 2. sajandist eKr, on hellenistliku kunsti meistriteos ja meelitab külastajaid oma grandioossuse ja detailirohkusega.

Kuid see ei ole ainus, mis teeb Pergamoni muuseumi eriliseks. Siin saab näha ka Babüloni Ishtari väravat, mille sinised tellised ja kuldsete loomade kujutised on suurepäraseks näiteks Mesopotaamia kunstist. Veelgi enam, Rooma turuplatsi rekonstruktsioon viib külastajad otse antiikse Rooma südamesse, kus kaubandus ja kultuur õitsesid.

Muuseum pakub ajaloo ja kunsti huvilistele võimalust astuda otse antiikmaailma, kus iga eksponaat jutustab loo tsivilisatsioonidest, mis mõjutasid kultuuri ja ajalugu tuhandeid aastaid.

Kogege linna südamelööke Alexanderplatzil

Berliini ajalooline keskpunkt Alexanderplatz on koht, kus linna pulss kõige kiiremini lööb. See suur ja avatud väljak on olnud tunnistajaks paljudele ajaloolistele sündmustele, alates keskaegsetest turgudest kuni 20. sajandi poliitiliste meeleavaldusteni. Tänapäeval on see Berliini elu ja kultuuri keskpunkt, kus toimub palju rohkem kui lihtsalt ostlemine.

“Alex”, nagu kohalikud seda kutsuvad, on koduks mitmetele vaatamisväärsustele, sealhulgas Fernsehturmile, mis on üks Euroopa kõrgeimaid teletorne ja pakub hämmastavaid vaateid linnale. Väljaku ümber leidub mitmeid ajaloolisi hooneid, kohvikuid, restorane ja poode, kus saab nautida nii kohalikku kui ka rahvusvahelist kööki ja kultuuri.

Alexanderplatzil viibides saab tunnetada Berliini mitmekülgsust ja dünaamikat. See on koht, kus minevik kohtub olevikuga, kus kultuuride sulam toimub igapäevaselt, ja kus linna südame tuksumine on kõige selgemalt tajutav.

Astuge ajas tagasi Checkpoint Charlie juures

Checkpoint Charlieon palju enamat kui lihtsalt endine piiripunkt, see on tunnistaja külma sõja ajastu pingetele ja linnale, mis oli aastakümneid kaheks jagatud. Alates selle avamisest 1961. aastal kuni Berliini müüri langemiseni 1989. aastal oli Checkpoint Charlie peamine piiripunkt, kus välismaalased ja diplomaadid said ületada müüri Lääne-Berliinist Ida-Berliini.

Täna seisab originaalhoonest alles ainult koopia, kuid paik meelitab ligi tuhandeid külastajaid igal aastal, kes soovivad tunda seda osa ajaloost, mis mõjutas mitte ainult Saksamaad, vaid kogu maailma. Checkpoint Charlie Muuseum, mis asub piiripunkti kõrval, annab põhjaliku ülevaate ajastust, konfliktidest ja lugudest inimestest, kes riskisid kõigega, et ületada see tõke ja põgeneda vabadusse.

Külastades Checkpoint Charlie’d, ei saa mitte ainult aimu sellest, kui sügav oli lõhe ida ja lääne vahel, vaid tunnustatakse ka inimvaimu vastupidavust ja soovi vabaduse järele. See on koht, kus ajalugu tõepoolest ellu ärkab ja kus mineviku varjud meenutavad meile, kui kallis on vabadus.

Külastage Berliini loomaaeda

Mida teha Berliinis

Berliini loomaaed on mitte ainult Saksamaa, vaid kogu maailma üks vanimaid ja olulisemaid loomaaedu. Alates selle avamisest 1844. aastal on see pakkunud varjupaika ja kodu tuhandetele loomadele, esindades enam kui 1500 liiki.

See roheline oaas keset suurlinna on koht, kus külastajad saavad imetleda haruldasi ja eksootilisi loomi alates mageveekaladest kuni majesteetlike elevanditeni. Üks kuulsamaid elanikke oli Knut, jääkarupoeg, kes vallutas maailma oma võlu ja südantsoojendava looga.

Berliini loomaaias on mitte ainult avarad elupaigad ja hoolikalt kujundatud ekspositsioonid, mis jäljendavad loomade looduslikke elupaiku, vaid ka kõrgtehnoloogilised rajatised nagu suur troopiline maja, mis viib külastajad vihmametsa südamesse.

Loomaaias viibides on selge, et see pole ainult koht loomade vaatamiseks. See on haridusasutus, mis püüab tõsta teadlikkust bioloogilisest mitmekesisusest, ohustatud liikidest ja looduskaitselisest tööst. Külastades Berliini loomaaeda, osalete reisis läbi looduse imedemaailma ja mõistate paremini, kui oluline on kaitsta meie planeedi elurikkust.

Imetlege panoraamvaateid Berliini katedraali kuplist

Berliini katedraal, tuntud ka kui Berliner Dom, on Saksamaa pealinna suurim ja kõige muljetavaldavam kirik. Selle suursugune arhitektuur ja ajalooline tähendus teevad sellest ühe Berliini kõige olulisema religioosse ja kultuurilise maamärgi. Ent lisaks sellele pakub katedraal ka midagi erilist neile, kes on valmis võtma ette ronimise mööda selle keerdtreppi: panoraamvaated Berliinile katedraali kuplist.

Ronides üles katedraali kuplisse, avaneb külastajatele linnulennuvaade metropoli südamele. Vaated ulatuvad Brandenburgi väravast kuni Fernsehturmi ja paljude teiste oluliste maamärkideni. Katedraali kuplist avanev vaade annab võimaluse näha Berliini kui elavat ja pidevalt muutuvat linnamaastikku.

Lisaks lummavatele vaadetele pakub kupli tipp ka sügavat ajaloolist konteksti. Siit näeb linna, mis on läbinud dramaatilisi muutusi: kahest maailmasõjast kuni külma sõja ja Berliini müüri langemiseni. Vaadates alla Berliini südamele, tunnetab külastaja linna vastupidavust, taastumist ja uuenemist.

Peatuge Holocausti memoriaal juures

Mida teha Berliinis

Holocausti memoriaal on üks Berliini kõige mõjukamaid ja emotsionaalseid paiku. Asudes linnasüdames, koosneb memoriaal 2,711 betoonist postamentidest, mis on erineva kõrgusega ja on paigutatud ruudustikku.

Külastades seda mälestusmärki, kogevad paljud sügavaid emotsioone. Betoonblokkide vahel kõndides tunnetatakse segaseid tundeid – alates ebamugavusest kuni sügava kurbuseni. Disain on loodud nii, et kui inimene kõnnib sügavamale memoriaali, muutuvad postamendid kõrgemaks, luues lõpuks labürindi. See füüsiline kogemus sümboliseerib juutide teekonda holokausti ajal: teadmatust, hirmu ja kaotuse tundmist.

Lisaks füüsilisele kogemusele on memoriaalil ka sügavam eesmärk. See on koht, kus külastajad saavad mõtiskleda ajaloo üle, tunnustada ohvreid ja võtta endale kohustus tagada, et sellised sündmused ei korduks kunagi. Holocausti memoriaal pole ainult monument minevikule, vaid ka tuletus meile tulevikust, mis on võimalik, kui unustame ajaloo õppetunnid.

Avastage mitkesist kultuuri Kulturbrauereis

Berliini Prenzlauer Bergi linnaosas asub ajalooline kompleks nimega Kulturbrauerei – endine õlletehas, mis on nüüd muutunud kultuuriliseks sõlmpunktiks. Kulturbrauerei pinda katab üle 25 000 ruutmeetri ja see pakub unikaalset segu ajaloost, kunstist ja meelelahutusest.

Kõndides selle telliskiviseinte ja ajalooliste hooneid täis kompleksi vahel, võite kohata mitmesuguseid kultuuriüritusi – alates kontsertidest ja tantsuetendustest kuni filmifestivalideni ja teatrilavastusteni. Kulturbrauereis asuvad ka mitmed muuseumid, galeriid ja töökojad, mis kajastavad Berliini rikkalikku ajalugu ja kultuurilist mitmekesisust.

Üks silmapaistvamaid institutsioone siin on Museum in der Kulturbrauerei, mis keskendub igapäevaelule Ida-Saksamaal külma sõja ajal. Lisaks kultuurilistele üritustele on Kulturbrauereis ka mitmeid baare, restorane ja kohvikuid, mis pakuvad erinevaid maailma kööke ja atmosfääre, näidates veelgi Berliini mitmekesisust ja kosmopoliitset olemust.

Kulturbrauerei on koht, kus saab tunda Berliini pulssi, avastada selle mitmekülgset kultuurimaastikku ja nautida ajaloolise koha unikaalset atmosfääri.

Puhake ja lõõgastuge rohelises Tiergartenis

Tiergarten on Berliini suurim ja kõige kuulsam park, olles linna südames puhke- ja lõõgastusala. Ulatuslikud rohelised muruplatsid, tiigid, sillad ja maalilised alleed teevad sellest ideaalse koha jalutuskäikudeks, piknikuks või lihtsalt looduses viibimiseks.

Pargi ajalugu ulatub sajandeid tagasi, olles algselt kuninglike jahimaadena, kuid on ajapikku kujunenud linnaelanike jaoks kõige olulisemaks roheliseks oaasiks. Tiergartenis leidub ka palju ajaloolisi monumente ja mälestusmärke, sealhulgas kuulus Siegessäule ehk Võidusammas.

Tiergarteni tiikides ja järvedes saab suvel sõita paatidega, samal ajal kui talvel, kui tingimused lubavad, muutuvad need populaarseks uisutamise kohaks. Park pakub ka mitmeid kohvikuid ja restorane, kus külastajad saavad nautida maitsvat toitu ja jooke looduskaunis keskkonnas.

Lisaks loodusilule on Tiergarten ka sotsiaalne kohtumispaik. Olgu selleks siis joogatunnid, lugemisringid või spontaansed muusikalised esinemised – park on elav tõestus Berliini elujõulisest kogukonnast. Tiergarten on tõeline roheline süda Berliinis, pakkudes linnakärast põgenemiseks rahu ja lõõgastust.

Kogege imelist teadust Berliini tehnikamuuseumis

Mida teha Berliinis

Berliini tehnikamuuseum (Deutsches Technikmuseum) on koht, kus külastajad saavad sukelduda teaduse ja tehnoloogia põnevatesse maailmadesse. Asudes Kreuzbergi piirkonnas, pakub muuseum laialdast ülevaadet Saksamaa tehnoloogilisest pärandist ja panusest maailma innovatsioonidesse.

Kohe muuseumi sisse astudes võib kohata tohutut lennukit, mis ripub katusel, või rongi, mis on peatunud ajas. Eksponeeritakse kõike alates tööstusrevolutsiooni masinatest kuni kaasaegsete lennundussaavutusteni. Läbi interaktiivsete eksponaatide ja hoolikalt kujundatud teabealade saavad külastajad teada, kuidas tehnoloogia on kujundanud meie igapäevaelu, tööstust ja kultuuri.

Erilist tähelepanu väärivad muuseumi osad, mis keskenduvad digitaalsele revolutsioonile, kosmoseuuringutele ja keskkonnatehnoloogiale. Berliini tehnikamuuseum ei ole lihtsalt koht, kus imetleda vanu masinaid; see on koht, kus mõista, kuidas tehnoloogia mõjutab meie tulevikku ja kuidas meie otsused täna kujundavad homset maailma.

Imetlege tänavakunsti East Side Gallery’s

East Side Gallery Berliinis on maailma pikim avatud õhu galerii, ulatudes ligikaudu 1,3 kilomeetrini. See on osa endisest Berliini müürist, mis eraldas Ida- ja Lääne-Berliini külma sõja ajal. Pärast müüri langemist 1989. aastal muutus see lõik kunstnike jaoks lõuendiks, kes kõik soovisid väljendada oma lootusi, unistusi ja kergendust.

Külastades East Side Gallery’t, kogevad inimesed võimsaid emotsioone ja mõtisklevad ajaloo, poliitika ja inimõiguste üle. Iga maaling räägib oma lugu, kajastades kunstnike kogemusi, tundeid ja lootusi. Kuulsaimad teosed hõlmavad Dmitri Vrubeli “Müüri suudlust”, kujutades Leonid Brežnevi ja Erich Honeckeri suudlust, ja Birgit Kinderi “Test the Best”, mis kujutab Trabanti, Ida-Saksamaa sümboolset autot, mis purustab müüri.

East Side Gallery on rohkem kui lihtsalt tänavakunsti galerii. See on ajalooline mälestusmärk, mis tähistab vabaduse ja eneseväljenduse võitu surumise ja jagunemise üle. See on koht, kus kunst ja ajalugu põimuvad, luues ühe Berliini kõige unikaalsematest ja mõjuvõimsamatest vaatamisväärsustest.

Rändlege Charlottenburgi lossi kuninglikes aedades

Charlottenburgi loss, mille ajalugu ulatub tagasi 17. sajandisse, on üks Berliini kõige väärikamaid ja ajaloolisi hooneid. Kuid selle lossi juurde kuuluvad kaunid aedad, mis on samuti väärt avastamist. Kuninglikud aedad laiuvad lossi taga, pakkudes külastajatele rohelist oaasi keset suurt linna.

Lossi aedades kõndides võib imetleda klassikalist barokkstiilis maastikukujundust, mida hiljem täiendati inglise maastikuparkide elementidega. Voolavad tiigid, purskkaevud, väikesed sillad ja kujud annavad aiale luksusliku ja kuningliku tunde. Suvel õitsevad aias eri värvides lilled, luues meelierutava vaatepildi.

Aja jooksul on aeda lisatud ka mitmeid huvitavaid ehitisi, nagu Belvedere paviljon, mis kunagi majutas kuninglikku portselanikogu, ja Mausoleum, mis on mitme Preisi kuningliku perekonna liikme viimne puhkepaik.

Charlottenburgi lossi aedades jalutades tunnevad külastajad ajaloo hingamist ja näevad Berliini kuninglikku pärandit. See on koht, kus ajalugu, kunst ja loodus tulevad kokku, pakkudes külastajatele rahulikku põgenemist linna kärast.

Nautige ostlemist ja kulinaarseid elamusi Hackescher turul

Hackescher Markt on Berliini elava ja trendika Mitte piirkonna süda. See ajalooline turg on kujunenud moodsaks ja populaarseks kohaks, kus nii kohalikud kui ka turistid naudivad ostlemist, toitu ja kultuuri.

Poodide valik Hackescher Marktil on muljetavaldav. Külastajad leiavad kõike alates moekatest sõltumatutest butiikidest kuni suuremate rahvusvaheliste kaubamärkideni. Kuid see ei ole pelgalt ostukoht; turg on ka kultuuri ja kunsti keskus. Tänavakunstnikud esitavad sageli oma talente, muutes iga jalutuskäigu turul ainulaadseks kogemuseks.

Kulinaarsed elamused on samuti Hackescher Markti lahutamatu osa. Traditsioonilistest saksa roogadest eksootiliste rahvusvaheliste delikatessideni, turu restoranid, kohvikud ja baarid pakuvad maitseelamusi igale maitsele. Olgu selleks siis mõnus kohvipaus välikohvikus või pidulik õhtusöök kohalikus restoranis, Hackescher Markt ei jäta pettuma.

See turg on Berliini urbaniseeritud sümbioos kultuurist, ajaloost ja elustiilist, pakkudes külastajatele mitmekesist ja meeldejäävat kogemust.

Veeda päev vabas õhus Tempelhofer Feldil

Tempelhofer Feld, endine lennuväli Berliini südames, on nüüdseks muutunud üheks kõige ainulaadsemaks ja armastatumaks avalikuks pargiks linnas. See massiivne roheala, mille pindala on umbes 355 hektarit, on tõeline linnasisene oaas, kus nii kohalikud elanikud kui ka külastajad naudivad värsket õhku ja laia tegevuste valikut.

Lauatennise mängimisest ja rulatamisest kuni aeroobika ja joogani – Tempelhofer Feld pakub aktiivsetele inimestele palju võimalusi. Kuna ala oli kunagi lennujaam, on sellel laiad avatud radad, mis on ideaalsed rulluisutamiseks, jalgrattasõiduks või isegi tuulelohe lennutamiseks.

Kuid Tempelhofer Feld ei ole ainult sportimiseks. Paljud inimesed tulevad siia piknikule, päevitama või lihtsalt lõõgastuma. Park on ka koduks mitmetele kogukonnaaiandusprojektidele ja kultuuriüritustele, mis muudavad selle kohaks, kus kogukond tõeliselt kokku tuleb.

Selles ajaloolises kohas, kus kunagi startisid ja maandusid lennukid, on nüüd elav roheline süda, mis pakub lõõgastust, meelelahutust ja ühendust loodusega keset suurlinna käratsemist.

Uurige 19. sajandi meistriteoseid Alte Nationalgalerii

Mida teha Berliinis

Berliini Museumsinseli südames asub Alte Nationalgalerii, mis on pühendatud 19. sajandi kunstile. See muljetavaldav neoklassitsistlik hoone on koduks ühele maailma kõige olulisemale 19. sajandi Euroopa kunsti kogule.

Külastajad saavad imetleda meistriteoseid sellistelt kunstnikelt nagu Caspar David Friedrich, Édouard Manet, Claude Monet ja paljud teised. Galerii esindab erinevaid kunstisuundi, alates romantismist ja impressionismist kuni varajase modernismini.

Üks galerii kõige kuulsamaid teoseid on Friedrichi “Munk mere ääres”, mis kujutab endast sügavalt meditatiivset ja melanhoolset maastikku. Sellised teosed kutsuvad vaatajat mõtisklema looduse, inimkogemuse ja transtsendentsuse üle.

Lisaks püsikollektsioonile korraldab Alte Nationalgalerii sageli ajutisi näitusi, mis keskenduvad teatud kunstnikele, kunstisuundadele või teemadele, tuues külastajateni uusi ja põnevaid perspektiive 19. sajandi kunstist.

See galerii on mitte ainult koht kunsti imetlemiseks, vaid ka koht, kus sukelduda sügavale 19. sajandi Euroopa kultuuri ja ajalukku, kogedes meistriteoseid, mis on mõjutanud kunstiajalugu.

Kokkuvõtteks

Berliin on palju enamat kui lihtsalt Saksamaa pealinn. See on koht, kus ajalugu kohtub modernsusega, kultuurid põimuvad ja kus iga avastus toob kaasa uue seikluse. Olgu see kunst, ajalugu, teadus või loodus – Berliinil on midagi pakkuda igaühele, kes soovib linnaga lähemalt tutvuda ja selle paljusid kihte avastada.

Scroll to Top