Santa Maria della Salute

Santa Maria della Salute – Veneetsia vaimse südame ajatu lugu

Veneetsia on unikaalne peidetud aardeid täis linn, mille veeteed ja arhitektuur on lummanud külastajaid sajandeid. 

Nende aarete seas on ka Santa Maria della Salute, hiilgav barokkstiilis kirik, mis kerkib esile Suure Kanali kaldal. 

See on koht, kus ajalugu, kunst ja religioon põimuvad, pakkudes külastajatele võimalust sukelduda sügavamale Veneetsia südamesse. 

Antud artikkel toob esile selle kiriku imetlusväärse ajaloo, selle olulisuse tänapäeval ja paljastab kõik, mida külastajad võiksid teada enne selle ikoonilise pühapaiga külastamist.

Santa Maria della Salute

Santa Maria della Salute ülevaade

Santa Maria della Salute, tihti lihtsalt Salute nime all tuntud, on üks silmapaistvamaid ja tuntumaid kirikuid Veneetsias, Itaalias. Asudes Veneetsia Suure Kanali ääres, Dorsoduro sestos, on see mitte ainult vaimulik pühakoda, vaid ka linna üks võimsamaid arhitektuurilisi saavutusi.

See suurejooneline barokkstiilis kirik asub linnas sellises kohas, kust avaneb suurepärane vaade sellele nii maismaalt kui ka veelt, eriti kui läheneda Veneetsiale mere poolt. Salute on ehitatud kaheksakandilise plaani alusel ja seda iseloomustavad selle kõrguv kupel ja kaks kõrvalkuplit, mis annavad sellele erilise ja äratuntava profiili.

Kiriku projekteeris arhitekt Baldassare Longhena, kes oli tol ajal üks juhtivaid arhitekte barokkarhitektuuris. Longhena loodud kiriku välisilme on tõepoolest majesteetlik, alates selle marmorist trepidest kuni selle suurejooneliste skulptuurideni, mis kaunistavad fassaadi ja selle kõrguvaid torne.

Santa Maria della Salute ei ole aga ainult arhitektuuri meistriteos. Kirikul on sügav ja eriline koht Veneetsia ajaloos ja kultuuris. See püstitati tänulikkuse märgiks pärast seda, kui Veneetsiat tabanud suur katkuepideemia lõppes 17. sajandi keskel. Kirik pidi olema austusavaldus Neitsi Maarjale, keda veneetslased pidasid linna kaitsjaks ja päästjaks.

Sisekujundus on sama muljetavaldav kui väline. Selle rikkalikult kaunistatud altarid, lõuendil olevad meistriteosed ja peen marmoristöö kajastavad Veneetsia kunsti ja kultuuri kõrgpunkti. Tänu sellele on Santa Maria della Salute üks linnas enim külastatud ja armastatud kirikuid.

Santa Maria della Salute on lõpuks tunnistajaks Veneetsia rikkale ajaloole, kunstilisele pärandile ja selle linna vaimule. See on koht, kus arhitektuur, ajalugu ja religioon kohtuvad, et jutustada lugu Veneetsia veetlevast minevikust ja selle jätkuvast kultuurilisest olulisusest.

Santa Maria della Salute

Ajalugu

Santa Maria della Salute kiriku ajalugu on tihedalt seotud Veneetsia ajaloo ja kultuuriga ning on otseses seoses linna elanike eluga 17. sajandil. Kirik ei ole pelgalt arhitektuuriline ime, vaid ka mälestusmärk ja tänuavaldus Neitsi Maarjale pärast Veneetsia pääsemist ühest oma ajaloo rängimast katkuepideemiast.

Aastal 1630 tabas Veneetsiat mõjukas katk, mis hävitas peaaegu kolmandiku linna elanikkonnast. Epideemia levis kiiresti, ja linna elanikud otsisid hingelist leevendust ja jumalikku sekkumist, lootes lõpetada selle surmavate tagajärgedega haiguse. Selles olukorras, kus meeleheide valitses, tegi Veneetsia Senat lubaduse ehitada kirik Neitsi Maarjale, kui ta päästab linna katkust.

Kui epideemia 1631. aastal lõpuks järele andis, alustasid veneetslased lubaduse täitmist. Nad korraldasid rahvusvahelise arhitektuurikonkursi, et leida sobiv disain uuele pühakojale. Paljude esitatud ettepanekute seast valiti noore, kuid juba tuntud arhitekti Baldassare Longhena esitatud kava. Longhena oli tolle ajastu üks juhtivaid arhitekte ja tema visionäärne kava Santa Maria della Salute’le oli ambitsioonikas ning samas väga originaalne.

Longhena kava nägi ette suurejoonelist barokkstiilis kirikut, mis põhines kaheksakandilisel plaanil. Selline struktuur oli valitud just sellepärast, et see sümboliseeriks kaheksa päeva, mis Neitsi Maarja elus erilist tähtsust omavad. Lisaks sellele kujutab kaheksanurkne plaan endast ka Veneetsia traditsioonilist suhet numbriga kaheksa: Veneetsia asutamise päev langeb kokku Neitsi Maarja kuulutamisega ja see toimus 25. märtsil, mis on kaheksas päev pärast kevadist pööripäeva.

Santa Maria della Salute ehitamine oli tohutu ettevõtmine. See nõudis palju tehnilisi uuendusi, sest kirik ehitati Veneetsia mudaalusele pinnasele. Töötades keerulistes tingimustes, rajasid ehitajad aluse miljonitest puupostidest, mis suruti sügavale muda sisse, et luua kindel alus suurele ja rasketele struktuurile. Ehitus kestis enam kui poolteist aastakümmet ja lõpuks pühitseti kirik 1687. aastal.

Lisaks oma arhitektuurilisele ilule ja olulisusele linna ajaloos on Santa Maria della Salute ka koduks paljudele kunstiteostele. Kiriku sisemus on kaunistatud 17. sajandi meistrite, nagu Tiziano ja Tintoretto, teostega, mis kujutavad piibli stseene ja on pühendatud Neitsi Maarjale.

Läbi ajaloo on Santa Maria della Salute saanud omamoodi sümboliks Veneetsia taastumisele ja taastekkele. Vaatamata linna paljudele katsumustele, olgu selleks siis sõjad, tulekahjud või epideemiad, on Santa Maria della Salute jäävaks mälestuseks veneetslaste vankumatust usust, otsustavusest ja nende võimest tulla toime raskustega.

Santa Maria della Salute

Santa Maria della Salute tänapäeval

Tänapäeval on Santa Maria della Salute Veneetsia üks tuntumaid ja enim külastatud vaatamisväärsusi. Kirik ei tõmba ligi mitte ainult ajaloo- ja arhitektuurihuvilisi, vaid ka palverändureid ja turiste üle maailma, kes on võlutud selle majesteetlikust ilust ja sügavast vaimsest tähendusest.

Lisaks selle ajaloolisele ja religioossele tähtsusele on Santa Maria della Salute ka aktiivne koht kogukonna jaoks. Kirikus toimuvad regulaarsed jumalateenistused, kontserdid ja muud kultuurisündmused, muutes selle elavaks keskuseks nii kohalikele kui ka külastajatele. Igal aastal 21. novembril tähistatakse Veneetsias Festa della Madonna della Salute’d. See festival on pühendatud Neitsi Maarjale ja meenutab katkuepideemia lõppu 1631. aastal. Sel päeval teevad tuhanded inimesed palverännaku kirikusse, et tähistada sündmust ja tänada Neitsi Maarjat linna päästmise eest.

Kiriku asukoht on ideaalne, pakkudes hämmastavaid vaateid Veneetsia linnale, eriti Suurele Kanalile. Selle silmapaistev barokkstiilis arhitektuur ja marmorist trepid teevad sellest ühe Veneetsia silmapaistvama maamärgi.

Lisaks sellele on Santa Maria della Salute ka oluline kunstikeskus. Selle seintel olevad freskod, altarimaalid ja skulptuurid on näited baroki kunsti parimatest saavutustest ning nad tõmbavad ligi kunstiajaloo entusiaste ja eksperte kogu maailmast. Kõik need elemendid kokku teevad Santa Maria della Salute’st tõelise kultuuri-, ajaloo- ja vaimuliku pärandi pärl Veneetsias.

Santa Maria della Salute

Santa Maria della Salute külastamine

Ligipääs ja külastamine

Veneetsia on tuntud oma keerulise võrgustiku poolest kanalitest ja väikestest sildadest, kuid Santa Maria della Salute’le ligipääsemine on suhteliselt lihtne ja mugav. Kiriku asukoht Suure Kanali ääres tähendab, et sellele saab ligi nii maad mööda kui ka vee pealt.

Kõige populaarsem ja romantilisem viis kirikusse jõudmiseks on vaporetto ehk Veneetsia avalik veetaksi. Vaporetto liin number 1 sõidab regulaarselt läbi Suure Kanali ja peatub Salute jaama juures. Peale seda on vaid lühike jalutuskäik läbi silla, et jõuda kiriku juurde. Lisaks vaporettole on ka gondlisõidud, mis on eriti populaarsed turistide seas, kuid need on tavaliselt kallimad ja sobivad rohkem privaatsemaks kogemuseks.

Mis puudutab pääsutasusid, siis Santa Maria della Salute on avatud avalikkusele ja tavaliselt ei ole vaja maksta sissepääsu eest. Siiski võidakse eriürituste, kontsertide või näituste ajal küsida sissepääsu eest tasu. Kuigi kirikusse sissepääs on tasuta, on sageli võimalik teha annetus, mis aitab toetada selle ajaloolise hoone hooldust ja restaureerimist.

Külastajatele soovitatakse kontrollida ametlikke lahtiolekuaegu enne külastamist, sest need võivad aeg-ajalt erineda, eriti pühade ajal või eriürituste toimumise ajal. Samuti on soovitatav riietuda sobilikult, arvestades kiriku vaimulikku olemust – see tähendab tavaliselt katma õlad ja vältima liiga lühikesi seelikuid või pükse.

Santa Maria della Salute

Mida saab näha?

Santa Maria della Salute pakub külastajatele rohkemat kui lihtsalt silmapaistvat barokkarhitektuuri. Kiriku sisemuses on palju imetlemisväärseid kunstiteoseid, mis annavad tunnistust Veneetsia kunstiajaloost ja kiriku enda sügavast vaimsest pärandist.

Esimese asjana märkab külastaja suurejoonelist kuplit, mis kroonib hoone keskosa. See on Baldassare Longhena meistriteos, mis sümboliseerib Neitsi Maarja kaitsvat olemasolu linna kohal. Kupli all asub kiriku peaaltaar, mille kohal paikneb Titiani maal “Neitsi Maarja ülestõusmine”, mis on üks kunstniku silmapaistvamaid teoseid.

Lisaks Titianile on kirikus esindatud ka teisi suuri Veneetsia kunstnikke. Ühes kabelis saavad külastajad imetleda Tintoretto teost “Püha Markuse kujutis”. Teine kabel uhkeldab Francesco Guardi maaliga, mis kujutab Neitsi Maarja kuulutamist. Kiriku interjööri kaunistavad ka marmorist skulptuurid, mis näitavad erinevaid pühakuid ja religioosseid figuure.

Santa Maria della Salute kiriku põrand on samuti eriline vaatamisväärsus. See on kaetud keeruka mustriga, mis koosneb marmorist ja kividest ning kujutab endast geomeetrilist disaini, mis kajastab barokkajastu armastust keerukate ja silmapaistvate kujunduste vastu.

Sacristy või sakristeia on teine osa kirikust, mida külastajad ei tohiks vahele jätta. Siin hoitakse hinnalisi kirikuriistu ja tekstiile, mõned neist on pärit keskaegsest ajastust. Lisaks on siin ka mitmeid olulisi kunstiteoseid, sealhulgas Titiani teosed “Püha Nicolase piinamine” ja “Abrahami ohver”.

Kuid lisaks kunstile on Santa Maria della Salute ka koht sügavaks mõtiskluseks ja vaimseks rahutuseks. Külastajad leiavad siit mitmeid vaikseid nurki ja kabeleid, kus on võimalik palvetada, mõtiskleda või lihtsalt vaikuses istuda. Erilistel jumalateenistustel ja kirikupühadel saab kogeda ka kiriku liturgilist elu, mis on inspireeritud Veneetsia rikkast religioossest ajaloost.

Santa Maria della Salute

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Santa Maria della Salute’i läheduses paiknev Dorsoduro linnaosa on Veneetsia üks maalilisemaid ja ajaloolisemaid piirkondi. See pakub külastajatele mitmeid vaatamisväärsusi, mis täiendavad ideaalselt Santa Maria della Salute’i külastust.

  • Gallerie dell’Accademia: Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Santa Maria della Salute’ist asub Accademia galerii, mis on üks Veneetsia silmapaistvamaid kunstigaleriisid. Siin saavad külastajad imetleda ulatuslikku kollektsiooni, mis katab Veneetsia kunsti ajalugu keskajast kuni 18. sajandini. Sealhulgas on teoseid sellistelt kuulsatelt kunstnikelt nagu Bellini, Tintoretto, Titian ja Veronese.
  • Peggy Guggenheimi kollektsioon: See modernse kunsti muuseum on üks maailma olulisemaid 20. sajandi Euroopa ja Ameerika kunstile keskendunud kogusid. Siin saab näha töid Pablo Picasso, Salvador Dalí, Jackson Pollock ja paljudelt teistelt kuulsatelt kunstnikelt. Muuseum asub endises Palazzo Venier dei Leoni’s, mis on omaette vaatamisväärsus.
  • Campo San Barnaba: See väike ja hubane väljak on tuntud oma ajaloolise atmosfääri poolest. See on olnud mitmete filmide, sealhulgas kuulsa “Indiana Jones ja viimane ristiretk” stseenide taustaks. Väljakul on ka kirik, mis on pühendatud San Barnabale, ja mitmeid kohvikuid ning restorane, kus saab nautida Veneetsia kööki.
  • Ca’ Rezzonico: See muuseum on pühendatud 18. sajandi Veneetsiale ja asub endises barokkpalees. Siin saavad külastajad tutvuda ajastule omaste mööbliesemetega, maalidega ja kunstiesemetega, mis annavad aimu Veneetsia kuldajastu elust.
  • Squero di San Trovaso: See on üks väheseid veel tegutsevaid gondlite ehitamise töökodasid Veneetsias. Squero pakub ainulaadset võimalust näha, kuidas neid ikoonilisi paate valmistatakse ja hooldatakse. Kuigi see ei ole traditsiooniline muuseum, on see kindlasti huvitav kõigile, kes soovivad saada sügavamat ülevaadet Veneetsia kultuurist ja käsitööst.
  • Zattere: See on Veneetsia üks pikimaid kaldapealseid ja see pakub suurepäraseid vaateid Giudecca kanalile ja saarele. See on populaarne koht jalutuskäikudeks, eriti päikeseloojangul, kui päikese kiired peegelduvad linna ajaloolistest ehitistest ja sildadest.
  • Chiesa di San Sebastiano: See kirik on tuntud oma rikkaliku dekoratsiooni ja kunstiteoste poolest, eriti Paolo Veronese maalide tõttu, mis kaunistavad selle lagesid, seinu ja altarit.

Lisaks neile peamistele vaatamisväärsustele on Dorsoduro linnaosas palju väiksemaid galeriisid, kunstnike töökodasid, kohvikuid ja ajaloolisi nurgataguseid, mis ootavad avastamist.

Kokkuvõtteks

Santa Maria della Salute ei ole pelgalt arhitektuuripärl vaid on sümbol Veneetsia vastupidavusest, usust ja kunstilisest hiilgusest. 

Alates selle ajaloolistest juurtest, mis ulatuvad linna katkuperioodini, kuni selle olulise rollini tänapäeva Veneetsias, pakub Santa Maria della Salute külastajatele rikkalikku kultuurilist kogemust. 

Ümbritsevad vaatamisväärsused lisavad sellele kogemusele vaid lisakihti, tehes sellest kohast mitte ainult religioosse palverännaku sihtkoha, vaid ka kultuurihuviliste meka. 

Kui te plaanite Veneetsiat külastada, siis ärge jätke kasutamata võimalust sukelduda Santa Maria della Salute’i maailma ja avastada enda jaoks üks Veneetsia kõige erilisemaid paiku.

Scroll to Top