Millal minna Šveitsi

Millal minna Šveitsi?

Kas unistate Šveitsi Alpide lumistest tippudest, linnade ajaloolisest võlust või maailmatasemel kulinaarsetest naudingutest? 

Meie põhjalik juhend sellest millal reisida Šveitsi on loodud selleks, et aidata teil planeerida unustamatut puhkust Šveitsis. 

Avastage, milline aastaaeg sobib teie unistuste reisiks kõige paremini, tutvuge kohalike festivalide ja sündmustega ning saage teada, mida Šveitsis näha ja kogeda. Lisaks anname nõuandeid, kuidas navigeerida Šveitsi mitmekesises kultuurimaastikus ning mida pidada silmas reisi eelarvestamisel. 

Sukelduge Šveitsi võluvasse maailma meie juhendi abil ja tehke oma järgmine puhkus erakordseks!

Millal minna Šveitsi

Šveitsi kliima

Šveitsi kliima on sama mitmekesine kui selle maastik. See väike Alpide südames paiknev riik pakub erinevaid kliimavöötmeid, alates lume kaetud mäetippudest kuni pehmete, Vahemere stiilis suvedeni. Seetõttu on Šveitsis reisimise planeerimisel oluline arvestada eri piirkondade ja aastaaegade kliimaeripäradega.

Alpides, Šveitsi kuulsaimas piirkonnas, on valdav mäestikukliima. Talved on külmad ja lumised, mis teeb sellest ideaalse paiga suusasõpradele ja lumelauduritele. Suusahooaeg kestab tavaliselt detsembrist märtsini, mõnikord ka pikemalt, sõltuvalt piirkonnast ja aastast. Mägedes võib temperatuur talvel langeda alla nulli, pakkudes ideaalseid tingimusi lume tekkeks.

Suvine kliima Alpides on samuti meeldiv, temperatuuridega, mis jäävad tavaliselt 20-25 kraadi Celsiuseni. Seda aega iseloomustavad ka selged, päikeselised päevad ja värskendavalt jahedad ööd. Suvi on ideaalne aeg matkamiseks, rattasõiduks ja muudeks väliüritusteks, eriti juulist septembrini, kui ilm on kõige stabiilsem.

Šveitsi madalamates piirkondades, nagu Genfi ja Lugano järve ümbrused, on kliima pehmem. Talved on siin mõõdukad ja vähem lumised kui mäestikes. Suved on soojad ja meeldivad, temperatuuridega, mis võivad tõusta üle 30 kraadi Celsiuseni. 

Seda piirkonda iseloomustavad lõunapoolsete Alpide lauged nõlvad ja soojemad järved, mis pakuvad suurepäraseid võimalusi ujumiseks ja päevitamiseks.

Šveitsis võib ilm kiiresti muutuda, eriti mägistes piirkondades. Seega on oluline olla igaks ilmaks valmis, eriti kui plaanite mägedesse matkata või suusatama minna. Kevad ja sügis võivad samuti pakkuda meeldivat ilma, kuigi need perioodid võivad olla ettearvamatumad, tuues endaga kaasa nii sooje päikeselisi päevi kui ka jahedamaid vihmaseid perioode.

Šveitsi kliima dünaamiline ja pakub midagi igale maitsele. Olgu teie huvi suusatamine lumistes mägedes või rahulik puhkus järve ääres, Šveitsil on pakkuda aastaringselt erinevaid kliimaelamusi. Oluline on teha eeltööd ja planeerida oma reis vastavalt hooajale ja tegevustele, mida soovite nautida.

Millal minna Šveitsi

Parim aeg Šveitsi reisimiseks

Šveits, oma kauni looduse ja rikkaliku kultuuriga, on aastaringselt atraktiivne sihtkoht. Parima reisiaja valik sõltub suuresti sellest, milliseid tegevusi soovite ette võtta ja milliseid ilmastikutingimusi eelistate. Olgu see suusatamine lumistel nõlvadel, matkamine lopsakates mägimaastikes või linnade avastamine, iga aastaaeg pakub Šveitsis midagi erilist.

  • Talv: Suusaparadiis ja lummavad jõuluturud – Talv Šveitsis kestab detsembrist märtsini. See on parim aeg suusasõpradele ja talispordi huvilistele. Kuulsad suusakuurordid nagu Zermatt, St. Moritz ja Davos pakuvad maailmatasemel suusaradu, lumelauasõitu ja muid talispordialasid. Lumeolud on tavaliselt suurepärased, ja kõrgemates kohtades võib suusatamist nautida isegi aprillini. Talv on samuti suurepärane aeg Šveitsi traditsiooniliste jõuluturgude külastamiseks. Linnad nagu Zürich, Bern ja Basel muutuvad detsembrikuus muinasjutuliseks, täis säravaid tulesid, käsitöökaupu ja hõõgveini aroome. See on maagiline aeg, mis pakub tõeliselt unikaalset Šveitsi kogemust.
  • Kevad: Rahulikumad kuurordid – Kevad saabub Šveitsi märtsi lõpus ja kestab maini. See on aeg, mil lumised maastikud asenduvad õitsevate lillede ja roheliste murudega. Kevad on suurepärane aeg matkamiseks ja looduse nautimiseks, eriti madalamates piirkondades, kus ilm soojeneb kiiremini.Kevadel on ka turismihooajal vaiksem, mis tähendab vähem rahvamasse ja madalamaid hindu. See on ideaalne aeg neile, kes soovivad nautida Šveitsi ilu rahulikumas tempos.
  • Suvi: Matkamine, festivalid ja järvede Ilu – Suvi Šveitsis (juuni kuni august) on ideaalne aeg matkamiseks, rattasõiduks ja muudeks välitegevusteks. Alpide matkarajad, nagu Matterhorni ümbrus, on avatud ja pakuvad hämmastavaid vaateid. Lisaks on suvi täis kultuurisündmusi ja festivale. Kuulsad muusika- ja kultuurifestivalid, nagu Montreux’ Jazz Festival ja Locarno Filmifestival, toovad kokku rahvusvahelised esinejad ja kultuurisõbrad üle maailma. Samuti on suvi suurepärane aeg külastada Šveitsi järvi, nagu Genfi järv, Zürichi järv ja Luzerni järv, kus saab nautida paadisõite, ujumist ja päikesepaistet.
  • Sügis: värvidemäng javeinifestivalid – Sügis (september kuni november) on veel üks võrratu aeg Šveitsis reisimiseks. Sel ajal muutuvad metsad värvikirevaks, pakkudes kauneid maastikke. Ilm on endiselt meeldiv, kuigi õhtud võivad olla jahedamad. Sügis on veinisõprade jaoks ideaalne aeg, eriti Šveitsi veinipiirkondades, nagu Valais, kus korraldatakse veinifestivale ja avatakse veinikeldreid külastajatele.
  • Aasta Läbi: Linnade võlu ja kultuuripärand – Lisaks loodusele pakub Šveits ka rikkalikku kultuurilist elamust. Linnad nagu Zürich, Genf ja Lausanne on täis muuseume, kunstigaleriisid ja ajaloolisi vaatamisväärsusi, mis on avatud aasta ringi. Samuti võite avastada Šveitsi rikkalikku kulinaarset maailma, mis pakub kõike alates traditsioonilisest fondüüst kuni kaasaegse köögini.

Parim aeg Šveitsi reisimiseks sõltub eelkõige teie huvialadest ja sellest, millist tüüpi kogemusi otsite. Olgu see põnev talisport, rahulik matk looduses, kultuurisündmuste nautimine või lihtsalt linnade avastamine, Šveits pakub igal aastaajal midagi erilist.

Millal minna Šveitsi

Mis kuudel tasuks Šveitsi minekut vältida?

Šveitsi külastamiseks pole otseselt “halba” aega, kuid mõned perioodid võivad olla vähem ideaalsed, sõltuvalt teie isiklikest eelistustest ja reisi eesmärgist. Selle määramisel, millal Šveitsi külastamist vältida, tuleks arvestada mitmeid tegureid, nagu ilmastik, turismi kõrghooajad ja hinnatase.

  • Üleminekuperioodid: Aprill ja november – Aprill ja november on tuntud kui Šveitsi üleminekukuud. Aprillis hakkab talveilm vaikselt suveilmaks muutuma. Suusakuurortides võib lumi hakata sulama, mis piirab suusatamisvõimalusi, samas kui madalamates piirkondades pole veel piisavalt sooja kevadist ilma. Matkamiseks ja muudeks väliüritusteks võib see olla veel liiga vara, eriti kõrgemates mäestikupiirkondades. November, teisalt, on kuul, kui sügis hakkab talveks üle minema. Ilm muutub jahedamaks ja päevad lühemaks. Paljud turismiatraktsioonid ja suvekuudele orienteeritud tegevused on sel ajal suletud, samas kui talispordialad pole veel täies hoos.
  • Turismi kõrghooajad – Juuli ja august on Šveitsis kõige populaarsemad kuud turistide seas. Sel ajal võivad populaarsed turismisihtkohad, nagu suuremad linnad ja kuulsad Alpide kuurordid, olla ülerahvastatud. Kui eelistate rahulikumat puhkust või tahate vältida pikki järjekordi ja kõrgemaid hindu, võiks kaaluda teise aja valimist. Samuti on detsember, eriti jõulude ja aastavahetuse periood, populaarne aeg külastajatele, kes otsivad talvist puhkust ja jõuluturgude võlu. Kui eelistate vältida rahvarohkeid perioode, võiks kaaluda reisimist väljaspool neid kõrghooaja kuid.
  • Kliima ja Ilmastikutingimused – Kui teie reisi eesmärk on nautida sooja ilma ja päikesepaistet, võib vältida märtsi ja aprilli, kui ilm võib olla ettearvamatu, ja novembrit, kui ilmad muutuvad jahedamaks ja päevad lühemaks.
Millal minna Šveitsi

Festivalid ja muud sündmused

Šveitsis toimub aastaringselt palju erinevaid festivale ja sündmusi, mis peegeldavad riigi kultuurilist mitmekesisust ja rikkalikku pärandit. Nendest sündmustest osavõtt võib olla suurepärane viis kohaliku kultuuri ja elustiili sügavamaks mõistmiseks ning oma reisi rikastamiseks. Alljärgnevalt on toodud mõned olulisemad festivalid ja sündmused, mida Šveitsi külastades kogeda võiks.

  • Baseli karneval (Basler Fasnacht) – Toimub veebruari või märtsi alguses. Basel Carnival on üks Euroopa suurimaid ja värvikaimaid karnevale. See kolmepäevane festival algab esmaspäeva hommikul kell neli “Morgenstreichiga” – tänavatele kogunevad tuhanded maskides osalejad, kes marsivad läbi linna pimeduses, ainult laternate valgel. Festival on täis muusikat, paraade ja lõõgastavat õhkkonda.
  • Montreux jazz festival – Toimub juulis. Montreux Jazz Festival on üks kuulsamaid jazzifestivale maailmas, mis meelitab igal aastal ligi tippmuusikuid ja suuri rahvahulki. Festival kestab kaks nädalat ja pakub esinemisi nii suurel vabaõhulaval kui ka intiimsemates klubides.
  • Fête de l’Escalade – Toimub detsembris Genfis. Fête de l’Escalade on ajalooline festival, mis tähistab Genfi edukat kaitset Savoia hertsogi rünnaku eest 1602. aastal. Sündmus hõlmab rongkäike, keskaegseid riietusi ja populaarset kommet, kus suur šokolaadikann purustatakse, sümboliseerides Genfi võitu.
  • Locarno filmifestival – Toimub augustis. Locarno Filmifestival on üks vanimaid rahvusvahelisi filmifestivale ja tuntud oma uute talentide avastamise poolest. Festival pakub laia valikut filme, alates sõltumatutest toodangutest kuni suurema eelarvega filmideni.
  • Combat de Reines – Toimub kevadest sügiseni Valais’ kantonis. See unikaalne festival keskendub “Eringer” lehmade võitlustele, mis on osa piirkondlikust traditsioonist. See on haruldane ja põnev sündmus, mis meelitab ligi nii kohalikke kui ka turiste.
  • Zürichi tänava paraad – Toimub augustis. Zürichi Street Parade on üks Euroopa suurimaid elektroonilise tantsu muusika festivale. Sündmus meelitab ligi sadu tuhandeid külastajaid, kes tantsivad mööda Zürichi tänavaid DJ-de rütmide saatel.
  • Lugano festival – Toimub kevadel. See festival on pühendatud klassikalisele muusikale ja pakub kontserte maailmakuulsate orkestrite ja solistidega. Lugano Festival on tuntud oma kvaliteetsete esituste poolest ja pakub ainulaadset kultuurikogemust.
  • Genfi rahvusvaheline mootorinäitus – Toimub märtsis. See on üks olulisemaid autonäitusi maailmas, kus tutvustatakse uusimaid sõidukeid ja tulevikutehnoloogiaid.
Millal minna Šveitsi

Hooajalised kulud ja hinnad

Šveitsi reisimise kulud varieeruvad oluliselt sõltuvalt aastaajast ja valitud tegevustest. See riik on tuntud oma kõrge elatustaseme poolest, mis kajastub ka turismikuludes. Hooajalised erinevused mõjutavad oluliselt nii majutuse, transpordi kui ka tegevuste hinda. Mõistmine, kuidas hooajad mõjutavad reisikulusid Šveitsis, aitab reisijatel eelarvet paremini planeerida.

  • Talv: Suusahooaeg ja pühadeaeg – Talv (detsember kuni märts) on Šveitsis suusatamise kõrghooaeg. Nõudluse tõttu on majutus suusapiirkondades kallim, eriti koolivaheaegade ja pühade ajal, nagu jõulud ja uusaasta. Suusapiletite hinnad on ka suhteliselt kõrged, eriti kuulsamates kuurortides nagu Zermatt ja St. Moritz. Talvisel hooajal tõusevad ka hinnad restoranides ja kohalikes baarides. Lisaks tuleb arvestada ka suusatamisega seotud kulutustega nagu varustuse rentimine ja suusakoolitused.
  • Kevad: Rahulikum periood ja madalamad hinnad – Kevad (aprill ja mai) on üleminekuperiood, mil turistide arv väheneb. Selle aja jooksul on võimalik leida soodsamaid hindu nii majutuse kui ka lennupiletite osas. Kuigi suusahooaeg on enamasti lõppenud, on mõned kõrgemad suusakuurordid endiselt avatud, kuid piletihinnad on madalamad. Kevad on ka hea aeg matkamiseks ja linnade külastamiseks, ilma suvehooaja kõrgemate hindade ja rahvamassideta.
  • Suvi: Tipphooaeg ja kõrged hinnad – Suvi (juuni kuni august) on Šveitsis kõige populaarsem aeg turistide seas, eriti matkajate ja loodusesõprade jaoks. Seetõttu võivad hinnad suvekuudel tõusta, eriti populaarsetes turismipiirkondades nagu Luzern, Interlaken ja Šveitsi järvede ääres. Majutushinnad, eriti järvevaatega hotellides ja luksuskinnistutes, võivad olla eriti kõrged. Suvekuudel toimuvad ka paljud festivalid ja sündmused, mis võivad samuti hinnatõusu põhjustada. Kuid suvi pakub parimat võimalust nautida Šveitsi imelist loodust ja kultuurilisi sündmusi.
  • Sügis: Madalamad hinnad ja vähem rahvarohke – Sügis (september kuni november) on veel üks vaiksem periood Šveitsis. Kuna turistide hulk väheneb, langevad ka majutuse ja lennupiletite hinnad. Sügis on suurepärane aeg külastada viinamarjaistandusi ja osaleda veinifestivalidel. Ilm on endiselt meeldiv, eriti septembris, võimaldades nautida matkamist ja jalgrattasõitu ilma suvise rahvarohkuseta.
  • Aasta Läbi: Linnade külastamine ja transport – Linnades nagu Zürich, Genf ja Basel on hinnad aasta läbi suhteliselt stabiilsed, kuid suuremad messid ja konverentsid võivad põhjustada majutushindade ajutist tõusu. Transpordikulud (näiteks rongipiletid) on Šveitsis kõrged, kuid riigi reisisüsteem pakub mitmesuguseid passe ja sooduspakette, mis võimaldavad reisijatel kokku hoida, eriti pikemate reiside puhul.
Millal minna Šveitsi

Mida Šveitsis näha ja teha?

Šveits on riik, mis pakub külastajatele tohutut hulka erinevaid tegevusi ja vaatamisväärsusi, olles tuntud oma kaunite maastike, rikkaliku kultuuri ja elava ajaloo poolest. Alates mägimatkamisest kuni linnakultuuri nautimiseni – Šveitsis leidub tegevusi igale maitsele ja huvile.

  • Alpide maastikud ja matkamine – Šveitsi Alpid on ühed maailma kõige ilusamad ja kuulsamad mägimaastikud. Suurepärased matkarajad, nagu näiteks Jungfrau regioonis, Eigeri jalamil või Zermatti ümbruses, pakuvad hingematvaid vaateid ja võimalusi nii algajatele kui ka kogenud matkajatele. Lisaks on Alpides palju kauneid mägijärvi, nagu Oeschinensee või Caumasee, mis on ideaalsed ujumiseks ja kanuusõiduks suvel.
  • Suusatamine ja talisport – Talvel muutub Šveits suusatajate ja lumelaudurite paradiisiks, pakkudes mõningaid maailma parimaid suusakuurorte nagu Verbier, St. Moritz ja Davos. Lisaks suusatamisele ja lumelauasõidule saab nautida ka teisi talispordialasid, nagu kelgutamine, lumematkad ja jääronimine.
  • Linnade avastamine – Šveitsi linnad on täis ajalugu, kultuuri ja kaasaegset elu. Zürich ja Genf on tuntud oma kõrgetasemeliste muuseumide ja galeriide poolest. Bern, UNESCO maailmapärandi nimistus, pakub kaunilt säilinud keskaegset vanalinna ja kuulsat karukoplit. Lausanne ja Basel on tuntud oma kultuuriürituste, kunstigaleriide ja elava ööelu poolest.
  • Šveitsi köök – Šveitsi köök on mõjutatud selle naabritest – Prantsusmaast, Saksamaast ja Itaaliast, pakkudes rikkalikku valikut maitseelamusi. Kuulsad hõrgutised, nagu fondüü, raclette ja šveitsi šokolaad, on kohustuslikud proovimiseks. Lisaks on Šveitsis palju kvaliteetseid restorane, mis pakuvad kohalikke ja rahvusvahelisi roogasid.
  • Ajaloolised vaatamisväärsused ja muuseumid – Šveitsis asuvad mitmed ajaloolised lossid ja kindlused, nagu Château de Chillon Veytaux’s ja kindlus Habsburg Aargau kantonis. Riigi muuseumid, sealhulgas Zürichi Kunsthaus, Šveitsi Rahvusmuuseum ja Genfi Punase Risti ja Punase Poolkuu Muuseum, pakuvad põhjalikke ülevaateid Šveitsi kunstist, ajaloost ja kultuurist.
  • Šveitsi traditsioonilised mülad ja maakohad – Šveitsi maapiirkonnad ja traditsioonilised külad, nagu Gruyères ja Appenzell, pakuvad võimalust näha Šveitsi elu autentsemal ja rahulikumal küljel. Nendes piirkondades saab kogeda traditsioonilist käsitööd, maakohtade ilu ja rahulikku elutempot.
  • Järveäärne lõõgastus – Šveitsi järved, nagu Genfi järv, Zürichi järv ja Luzerni järv, pakuvad suurepäraseid võimalusi veespordiks, paadisõitudeks ja lihtsalt ilusate vaadete nautimiseks. Järveäärsetes linnades, nagu Luzern ja Montreux, saab nautida rahulikku jalutuskäiku mööda promenaadi, külastada kohvikuid ja nautida järvevaadet.
  • Kellade ja šokolaadi maailm – Šveits on kuulus oma kellade ja šokolaadi poolest. Kellamuuseumid ja šokolaaditehased, nagu Maison Cailler, pakuvad unikaalseid külastuskogemusi, kus saab tutvuda nende käsitööde ajaloo ja valmistamisprotsessidega.
Millal minna Šveitsi

Mida peaks veel Šveitsi minnes teadma?

Šveitsi külastades on mitmeid asju, mida peaks teadma, et tagada sujuv ja nauditav reisikogemus. Need nõuanded hõlmavad kohalikke kombeid, seadusi ja praktilisi aspekte, mis aitavad teil kohalikku elu paremini mõista ja nautida.

  • Keel ja suhtlus – Šveitsis on neli ametlikku keelt: saksa, prantsuse, itaalia ja retoromaani. Enamik šveitslasi räägib vähemalt ühte võõrkeelt, tavaliselt inglise keelt, nii et suhtlemine ei tohiks olla probleem. Siiski on viisakas õppida mõned põhilised fraasid kohalikus keeles, eriti piirkonnas, kus te viibite.
  • Valuuta ja maksmine – Šveitsi valuuta on Šveitsi frank (CHF). Kuigi mõned kauplused, hotellid ja restoranid võivad aktsepteerida eurosid, on soovitatav kasutada kohalikku valuutat. Krediitkaardid on laialdaselt aktsepteeritud, kuid väiksemates kauplustes või maapiirkondades võib sularaha olla vajalik.
  • Transport – Šveitsil on üks maailma parimatest rongisüsteemidest, mis on täpne ja usaldusväärne. Rongid, bussid ja laevad on integreeritud üleriigilisse transpordisüsteemi, muutes liikumise riigis lihtsaks ja mugavaks. Kaaluge Šveitsi reisipasside või rongikaartide ostmist, mis pakuvad piiramatut sõitu teatud ajavahemiku jooksul.
  • Ilm ja riietus – Šveitsi ilm võib olla ettearvamatu, eriti mägipiirkondades. Soovitatav on kaasa võtta mitmekülgne riietus – kihid, mis sobivad nii jahedamateks hommikuteks kui ka soojemateks päevadeks. Mugavad jalanõud on hädavajalikud, eriti kui plaanite matkata või palju jalutada.
  • Seadused ja etikett – Šveits on tuntud oma puhtuse ja korrashoiu poolest. Avalikes kohtades, nagu rongijaamad ja pargid, prügi maha viskamine võib kaasa tuua trahve. Samuti on oluline järgida kohalikku etiketti, nagu näiteks vaikimine rongides ja avalikes transpordivahendites.
  • Toit – Šveitsi köök on mitmekesine, mõjutatuna selle naaberriikide, Prantsusmaa, Itaalia ja Saksamaa köökidest. Ärge jätke kasutamata võimalust proovida kohalikke hõrgutisi nagu fondüü, raclette ja Šveitsi šokolaadi. Vein ja õlu on populaarsed joogid, kuid pidage meeles, et alkoholi tarbimise seadused võivad olla kohati rangemad.

Kokkuvõtteks 

Šveitsi külastamine pakub erakordseid kogemusi igal aastaajal, alates lumistest Alpidest ja suusaparadiisist talvel kuni lopsakate matkaradade ja festivaliderohke suveni. Oluline on arvestada hooajaliste kliimaeripärade, kulude ja rahvarohkusega. 

Šveitsi rikkalik kultuur, ajaloolised linnad, maalilised maastikud ja mitmekesine köök muudavad selle sihtkoha unikaalseks ja meeldejäävaks. Reisiks ettevalmistumisel tuleb arvestada keele, valuuta, transpordi ja kohalike kommetega.

Scroll to Top