Šveitsi linnad

Šveitsi linnad: 20 parimat linna, mida külastada

Šveits on riik, mis paljudele meenub esimesena šokolaadi, kellade ja Alpide poolest. Kuid Šveitsi linnad peidavad endas palju enamat kui esmapilgul paistab. 

Nende ajaloolised nurgatagused, maalilised järveäärsed promenaadid ja mägikülgedele rajatud lossid jutustavad lugusid, mis ulatuvad aastatuhandete taha. 

See artikkel sukeldub sügavamale mõningatesse Šveitsi pärliesse, et avastada ja tutvustada nende ainulaadset olemust, kultuuri ja ajalugu.

1. Zürich

Šveitsi linn - Zürich

Zürich, Šveitsi suurim linn, asub maalilise Zürichi järve ääres ning on riigi majanduslik ja kultuuriline keskus. Linn pakub külastajatele suurepärast kombinatsiooni ajaloost, kultuurist ja kaasaegsest elustiilist. Külastades Zürichi vanalinna, võite nautida kitsaid keskaegseid tänavaid, kauneid kirikuid nagu Grossmünster ja Fraumünster ning imetleda ajaloolisi hooneid, mis peegeldavad linna rikkalikku ajalugu. 

Lisaks kultuurilistele vaatamisväärsustele on Zürich tuntud ka oma maailmatasemel muuseumide, galeriide ja teatrite poolest. Linnas asub ka üks Euroopa parimaid ülikoole – Zürichi Ülikool. Zürich on ka suurepärane koht ostlemiseks, eriti Bahnhofstrasse tänaval, kus asuvad luksuskaupade poed ja butiigid.

2. Genf

Genf, tuntud kui “maailma linn”, asub Genfi järve lõunaosas ja on Šveitsi teine suurim linn. Genf on rahvusvahelise diplomaatia keskus, kus asuvad mitmed ÜRO organisatsioonid, Punase Risti peakorter ja paljud teised rahvusvahelised institutsioonid. Linn pakub külastajatele põnevat kombinatsiooni ajaloost, kultuurist ja kaasaegsest elustiilist. 

Genfi vanalinnas saate nautida keskaegseid tänavaid, imetleda Saint-Pierre’i katedraali ja külastada mõnda linna paljudest muuseumidest. Linnas asub ka kuulus Jet d’Eau purskkaev, mis on Genfi maamärk. Genfis viibides on soovitatav nautida järvevaateid ja proovida kohalikku toitu.

3. Bern

Šveitsi linn - Bern

Bern, Šveitsi pealinn, asub Aare jõe kaldal ja on tuntud oma hästi säilinud keskaegse arhitektuuri poolest. Linnas on rohkelt ajaloolisi vaatamisväärsusi, sealhulgas Berni Münster, mis on Šveitsi kõrgeim katedraal, ja Zytglogge torn, millel on astronoomiline kell. 

Berni vanalinn on UNESCO maailmapärandi nimistus ning seal jalutades saate nautida kitsaid tänavakivisillutisega tänavaid, kauneid purskkaevusid ja traditsioonilisi Berni arkade kauplusi. Linnas on ka palju muuseume, nagu Berni kunstimuuseum ja Šveitsi ajaloomuuseum. Lisaks ajaloolistele vaatamisväärsustele on Bern ka kaasaegne linn, millel on elav kultuuriscene, suurepärased restoranid ja kauplused.

4. Luzern

Luzern, asudes nelja kantoni järve ääres ja ümbritsetuna lumiste Alpide tipudega, on üks Šveitsi kõige pildilisemaid linnu. See on koht, kus traditsioonilised ja kaasaegsed elemendid sulanduvad harmooniliselt, pakkudes külastajatele unustamatut kogemust. Luzerni vana sild, Kapellbrücke, on linna ikooniline maamärk ja üks Euroopa vanimaid puitsildu. 

Veel üheks silmapaistvaks ehitiseks on Löwendenkmal, hiiglaslik lõvi skulptuur, mis on pühendatud Šveitsi sõduritele, kes kaitsesid Prantsuse revolutsiooni ajal Ludvig XVI-d. Lisaks ajaloolistele vaatamisväärsustele pakub Luzern kultuurihuvilistele mitmeid muuseume, sealhulgas Šveitsi Transpordimuuseumi. Linna lähedal asuvad kauneid mägiteid ja vaateplatvorme, mis pakuvad maalilisi vaateid.

5. Lausanne

Šveitsi linn - Lausanne

Lausanne, Genfi järve põhjakaldal paiknev linn, on tuntud oma elava kultuuri, spordi ja ülikoolide poolest. See on ka Rahvusvahelise Olümpiakomitee kodu, mistõttu on siin olümpiamuuseum, mis pakub sügavat sissevaadet olümpiamängude ajalukku. Lausanne’i vanalinn on täis ajaloolisi ehitisi, sealhulgas gooti stiilis Lausanne’i katedraal. 

Linna terrassitud tänavad ja trepid pakuvad imelisi vaateid järvele ja ümbritsevatele mägedele. Oma kohvikute, galeriide ja butiikidega on Lausanne ideaalne koht lõõgastumiseks ja kultuurilise rikkuse nautimiseks.

6. Basel

Basel on Šveitsi kultuuripealinn, kus asub riigi rikkaim kunstikollektsioon. See asub Reinu jõe ääres, otse Šveitsi, Prantsusmaa ja Saksamaa piiril, pakkudes ainulaadset kultuuride sulamit. Basel on tuntud oma maailmatasemel muuseumide, sealhulgas Kunsthaus Baseli ja Tinguely muuseumi poolest. 

Linn pakub ka mitmeid ajaloolisi vaatamisväärsusi, nagu Basel Minster ja punane linnahall. Baselil on ka elav teatriscene ja see on koduks ühele Šveitsi suurimale karnevalile, Basler Fasnachtile. Lisaks kultuuri- ja ajaloolistele vaatamisväärsustele on Basel ka majanduslik keskus, kus asub mitmeid rahvusvahelisi ettevõtteid ja panku.

7. Lugano

Šveitsi linn

Lugano, tuntud kui Šveitsi “Päikesekoda”, asub maalilise Lugano järve ääres ja on Šveitsi Itaalia-keelses kantonis Ticino suurim linn. Linn pakub lõunamaist atmosfääri koos palmide, luksuslike aedadega ja mõnusalt soojade suvedega. Külastajaid võlub eelkõige linna elegantsne promenaad, mis pakub suurepäraseid vaateid järvele ja Alpidele. 

Lisaks ilusale loodusmaastikule on Lugano kultuuriline keskus, kus toimuvad regulaarselt filmifestivalid, muusikafestivalid ja muud kultuurisündmused. Linnas asub ka kuulus Lugano Arte e Cultura kultuurikeskus, mis on üks Šveitsi suurimaid ja kaasaegsemaid kultuuriasutusi. Linna ümbritsevad mäed pakuvad matkamiseks, jalgrattasõiduks ja talvisteks spordialadeks suurepäraseid võimalusi.

8. Interlaken

Interlaken, mis tõlkes tähendab “kahe järve vahel”, on suurepäraselt paigutatud kahe järve, Thuni ja Brienza, vahel ning on ümbritsetud muljetavaldavate Alpide tipudega. See linn on üks Šveitsi peamisi turismikeskusi ja pakub puhkajatele mitmesuguseid tegevusi. Suvel saab nautida matkamist, paraglaidingut ja järveekskursioone, samal ajal kui talvel muutub piirkond suusatajate paradiisiks. 

Interlaken on ka ideaalne baas, kust avastada ümbruskonna mägesid, näiteks Jungfraut, mida tuntakse ka kui “Euroopa katust”. Linn ise on täis pargialasid, butiike ja kohvikuid, kus külastajad saavad lõõgastuda ja nautida maalilisi vaateid.

9. St. Moritz

Šveitsi linn

St. Moritz, asudes Engadini orus, on üks maailma kuulsamaid talvekuurorte. Tuntud oma luksuslike hotellide, maailmatasemel suusaradade ja glamuursete ürituste poolest, on St. Moritz olnud jõukate ja kuulsuste lemmik sihtkoht juba sajandeid. Linna ümbritsev maastik on lihtsalt hingemattev, alates lumiste mägede tippudest kuni järvedeni, mis talvel külmuvad ja muutuvad populaarseteks jäauisutamise paikadeks. 

St. Moritz on ka suvekuurort, pakkudes tegevusi nagu matkamine, purjetamine ja golf. Linnas toimuvad ka mitmed üritused, sealhulgas tuntud Valge Tuuri hobuste võidusõit ja Snow Polo World Cup. Elegantsed butiigid, gurmeerestoranid ja luksuslikud spaad täiendavad St. Moritzi kõrgtasemel puhkusepakkumisi.

10. Davos

Davos, kõrgel Šveitsi Alpides asuv linnake, on tuntud kui maailma kõrgeimal asuva linna staatus. Talviti muutub see suusaparadiisiks, kus spordihuvilised saavad nautida mitmeid hästi hooldatud suusaradu ja lumelauavõimalusi. Kuid Davos pole ainult suusakuurort; suvel on see ideaalne koht matkamiseks, jalgrattasõiduks ja mägironimiseks. 

Lisaks loodusilule on Davos tuntud ka kui Maailma Majandusfoorumi toimumispaik, kus kogunevad maailma juhid, mõtlejad ja ettevõtjad. Kultuurihuvilised saavad külastada Davosi Kirchneri muuseumi, mis on pühendatud ekspressionistlikule kunstnikule Ernst Ludwig Kirchnerile. Kogu aasta vältel pakub Davos mitmesuguseid sündmusi, festivalide ja kultuuriürituste näol, mis meelitavad külastajaid kogu maailmast.

11. Zermatt

Šveitsi linn - Zermatt

Zermatt on üks kuulsamaid Šveitsi mägikuurorte, mis asub Matterhorni mäe varjus, ühe Alpide kõige ikoonilisema tipu all. Linn on autovaba, mis tähendab, et seda saab nautida jalgsi või hobusevankrite ja elektriliste taksodega. Talviti meelitab Zermatt suusatajaid ja lumelaudureid kogu maailmast oma suurepäraste laskumistega. 

Suvel on see populaarne matkajate ja mägironijate seas, kes tulevad nautima maalilisi vaateid ja värskeid mägiteid. Zermatt on ka koduks mitmetele kvaliteetsetele restoranidele, butiikidele ja kultuurisündmustele, mis rikastavad külastajate kogemusi selles maagilises mägikuurortis.

12. Grindelwald

Grindelwald, asudes Berni Oberlandis, on Šveitsi üks kõige külastatavamaid mägikuurorte, pakkudes aastaringselt tegevusi ja vaatamisväärsusi. Linnake on populaarne alus nii suusatajatele talvel kui ka matkajatele suvel. Ümbritsetud muljetavaldavate mägede, sügavate orgude ja lopsakate rohumaadega, on Grindelwaldi loodusilu lihtsalt hingemattev. 

Üks linna peamisi vaatamisväärsusi on Jungfraujoch, mis on tuntud ka kui “Euroopa kõrgeim raudteejaam”. Siit avanevad muljetavaldavad panoraamvaated ümbritsevatele mägedele ja gletsjeritele. Lisaks loodusilule on Grindelwaldil ka elav kultuuriline elu koos festivalide, muusikaürituste ja traditsiooniliste Šveitsi üritustega, mis toimuvad aastaringselt.

13. Locarno

Šveitsi linn

Locarno, asub Šveitsi lõunaosas Ticino kantonis, on tuntud oma soojade ilmade ja lõunamaise õhkkonna poolest. Linn paikneb maalilise Maggiore järve ääres, mille kaldad on kaunistatud värviliste majade, kohvikute ja promenaadidega. Locarno on kuulus ka oma filmifestivali poolest, mis on Euroopa vanimaid ja toob igal aastal kokku filmitegijaid ja -armastajaid kogu maailmast. 

Piazza Grande, linna peamine väljak, muutub festivali ajaks suureks vabaõhukinoks. Lisaks kultuurisündmustele on Locarno ideaalne koht looduse nautimiseks: lähedal asuvad mäed, matkarajad ja soojaveeallikad pakuvad lõõgastust ja seiklusi. Linnas on ka mitmeid ajaloolisi vaatamisväärsusi, sealhulgas Madonna del Sasso kirik, mis pakub hämmastavaid vaateid linnale ja järvele.

14. Montreux

Montreux, paiknedes Genfi järve idakaldal, on kogu maailmas tuntud kui muusika ja kultuuri keskus. Iga-aastane Montreux Jazz Festival on üks maailma tuntumaid, meelitades kohale tuhandeid muusikasõpru ja esinejaid. Lisaks muusikale pakub Montreux maalilisi vaateid järvele ja lumiste Alpide mägedele. 

Chillon’i kindlus järve kaldal on hästi säilinud keskaegne kindlus ja üks Šveitsi kõige külastatavamaid turismiobjekte. Montreuxi ümbrus on ka tuntud oma veinikeldrite ja -istanduste poolest, mis annavad suurepärase võimaluse degusteerida kohalikke veine. Linn ise on rikas ajaloo, kultuuri ja kunsti poolest, mis on nähtav tema arhitektuuris, galeriides ja muuseumides.

15. Neuchâtel

Šveitsi linn - Neuchâtel

Neuchâtel, mis asub oma nimekaimu järve ääres Lääne-Šveitsis, on ühendus koht ajaloo ja kaasaegse elu vahel. Selle ajalooline keskus on tuntud oma kollaste liivakivist ehitiste, kitsaste tänavate ja gooti kirikute poolest. Neuchâtel’i kindlus on linna kõrgemal kohal paiknev ajalooline monument, mis pakub suurepäraseid vaateid järvele ja linnale. Kuigi Neuchâtel on sügavalt juurdunud ajalukku, on see ka kaasaegne teadus- ja hariduskeskus, kus asub mitmeid teadusasutusi ja ülikoole. 

Järv pakub palju vaba aja veetmise võimalusi: purjetamine, kalapüük ja ujumine on vaid mõned tegevused, mida saab nautida. Kultuurihuvilised leiavad Neuchâtel’is palju muuseume, galeriisid ja teatrietendusi, mis rikastavad linna kultuurielu.

16. Chur

Chur, mis on Šveitsi vanim linn ja Graubündeni kantoni pealinn, on rikkaliku ajaloo ja kultuuriga paik. Linna vanalinn, mis on autovaba, on otsekui ajarännak keskaega oma kitsaste tänavate, vanade kivimajade ja gooti stiilis katedraaliga. Arheoloogilised leiud tõestavad, et inimasustus on selles piirkonnas olnud juba üle 5000 aasta. 

Peale ajalooliste vaatamisväärsuste pakub Chur ka kaasaegseid meelelahutusi, sealhulgas teatreid, galeriisid ja muuseume. Ümbritsevad mäed ja jõed teevad Churist suurepärase lähtepunkti matkajatele ja suusatajatele, kes soovivad avastada Alpi maastikku.

17. Arosa

Šveitsi linn - Arosa

Arosa, asudes Graubündeni Alpides, on populaarne suusa- ja puhkekuurort. Talvised kuud meelitavad kohale suusatajaid ja lumelaudureid, kuna Arosa pakub mitmekülgseid suusanõlvu nii algajatele kui ka edasijõudnutele. 

Suvel on linn ideaalne neile, kes soovivad nautida mägede ilu, matkata, jalgrattaga sõita või lihtsalt lõõgastuda kristallselgete järvede ääres. Arosa on ka koduks paljudele kultuuri- ja spordiüritustele, sealhulgas Arosa Humor-Festivalile, mis toob kohale nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi komöödiastaare.

18. Verbier

Verbier, mis asub Valais’ kantonis südames Alpides, on üks Šveitsi tuntumaid suusakuurorte. See meelitab talvel ligi tuhandeid suusahuvilisi tänu oma ulatuslikele suusaradadele, mis sobivad nii algajatele kui ka professionaalidele. Kuid Verbier pole ainult suusaparadiis. Suvel muutub see matkamise, mägironimise ja maastikurattasõidu keskuseks, pakkudes sportlastele ja loodushuvilistele lõputuid võimalusi. 

Verbieris toimub ka palju kultuuri- ja muusikafestivale, sealhulgas tuntud Verbieri Klassika Festival. Linn ise on täis luksuslikke hotelle, gurmeerestorane ja elavaid ööklubisid, mis meelitavad kohale eliiti ja kuulsusi kogu maailmast.

19. Vevey

Šveitsi linn - Vevey

Vevey on maaliline linn, mis asub Genfi järve põhjakaldal, ümbritsetuna viinamarjaistandustega ja mägedega. Linn on tuntud oma ajaloolise tähenduse poolest ja on olnud koduks paljudele kuulsustele, sealhulgas Charlie Chaplinile, kes veetis suurema osa oma elust Veveys. Täna võib külastada Chaplini muuseumi, mis asub tema endises kodus ja pakub põhjalikku ülevaadet komöödiakuninga elust. 

Vevey on ka koht, kus toimub iga-aastane veinifestival Fête des Vignerons, mis on UNESCO kultuuripärandi nimekirjas. Linn on täis ajaloolisi hooneid, kohvikuid ja promenaade, kust avanevad hingematvad vaated järvele ja Alpidele. Veveys saab nautida ka šokolaadikogemust, külastades kohalikke šokolaadipoodidest ja -muuseume.

20. Bellinzona

Bellinzona, Ticino kantoni pealinn, on tuntud oma kolme muljetavaldava keskaegse kindluse poolest, mis on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Need kindlused, mis asuvad mägede jalamil ja domineerivad linnamaastikul, on olnud olulised sõjalised rajatised sajandite jooksul, kaitstes strateegilist kaubateed Alpides. 

Linna ajalooline keskus on samuti väärt külastamist oma kitsaste tänavate, gooti katedraali ja värvikate turgudega, kus kohalikud müüvad värskeid tooteid ja käsitööd. Bellinzona on ka ideaalne lähtepunkt matkadeks ja ekskursioonideks Ticino mägismaal, pakkudes külastajatele kombinatsiooni ajaloost, kultuurist ja loodusilust. Linna lähedal asuvad ka mitmed veinikeldrid, kus saab degusteerida Ticino kantoni kuulsaid punaseid ja valgeid veine.

Kokkuvõtteks

Šveits on palju enamat kui lihtsalt suurejooneline maastik ja kvaliteetsed käsitöötooted. Riigi linnadest õhkub ajalugu, kultuur ja elujõudu. Olgu see siis Vevey’s toimuv veinifestival, Bellinzona ajaloolised kindlused või Locarno filmifestival, iga linn pakub midagi unikaalset. Šveitsi linnad on koht, kus kultuuri pärand ja kaasaegne elu kohtuvad, luues unustamatu kogemuse kõigile, kes neid külastavad.

Scroll to Top