Šveitsi vaatamisväärsused

Šveitsi vaatamisväärsused – 18 imelist vaatamisväärsust!

Kujutage ette kohta, kus ajaloolised linnad kõrvutavad maailmatasemel kunstiga, kus järvede rahulikud peegeldused raamivad dramaatilisi mäetippe ja kus igal sammul võib avastada uue kultuurilise aarde. 

Šveits on palju enamat kui lihtsalt šokolaad ja kellad. See on koht, kus loodus ja inimkäsi on aastatuhandete jooksul loonud lummava kombinatsiooni. Alates majesteetlikest mägedest kuni südantsoojendavate linnade ja ajalooliste kindlusteni – selle artikli lehekülgedel avastate Šveitsi kõige erakordsemad paigad, mis on paelunud tuhandeid külastajaid üle kogu maailma. 

Istuge maha, hingake sügavalt sisse ja valmistuge reisiks läbi Šveitsi vaatamisväärsuste.

1. Matterhorn

Šveitsi vaatamisväärsused

Matterhorn, mis kõrgub 4,478 meetri kõrgusele, on üks maailma kõige tunnustatumaid mäetippe, olles Alpide kroonjuveel. See kuulus mägi, mis asub Šveitsi ja Itaalia piiril, on olnud inspiratsiooniks nii kunstnikele, fotograafidele kui ka mägironijatele. 

Matterhorni unikaalne püramiidjas kuju on selle üheks silmapaistvamaks omaduseks, muutes selle äratuntavaks kogu maailmas. Paljud mägironijad peavad selle tippu jõudmist oma karjääri kõrghetkeks, kuigi selle saavutamine nõuab suurt oskust ja kogemust. 

Matterhorni ümbruses on ka palju matkaradu, mis sobivad kõigile, alates perepuhkusest kuni ekspertide matkadeni, pakkudes hingematvaid vaateid mägedele ja ümbritsevatele orudele.

2. Jungfraujoch

Kutsutud “Euroopa katuseks”, asub Jungfraujoch umbes 3,454 meetri kõrgusel, pakkudes külastajatele ainulaadset kogemust olla ühes maailma kõige kõrgemates raudteejaamades. 

See imepärane paik Berni Alpides on osa mägede triost: Eiger, Mönch ja Jungfrau. Jungfraujoch on kõige rohkem tuntud oma lumiste maastike, jäiste liustike ja selge sinise taeva poolest. 

Külastajatel on võimalus astuda välja jää paleesse, uisutada aastaringselt või lihtsalt imetleda uskumatut panoraami. Lisaks sellele on Jungfraujochi sõit läbi mägede tunnelite elamus omaette, kusjuures sõit läbib ka Eigeri mäe seina.

3. Zürich

Šveitsi vaatamisväärsused

Šveitsi suurim linn Zürich on globaalne finantskeskus, kuid see pole kõik, mida see metropol pakkuda saab. Zürichi ajalooline kesklinn on täis keskaegseid hooneid, nagu Grossmünster ja Fraumünster, mille tornid siluetti määratlevad. 

Lisaks oma ajaloolisele ilule on Zürich kultuuri ja kunsti keskpunkt, pakkudes külastajatele hulgaliselt muuseume, galeriisid ja teatreid, kus toimuvad regulaarselt rahvusvahelised üritused ja etendused. Zürichi järve kaldal saavad külastajad nautida pikki jalutuskäike, vaadates purjetajaid ja paate. 

Ümbritsevad kohvikud ja restoranid pakuvad Šveitsi ja rahvusvahelisi roogasid. Ööelu on sama muljetavaldav, olles kojuks paljudele klubidele, baaridele ja elavale muusikale. Zürich on linn, mis ühendab ajaloolise ilu ja kaasaegse elustiili, muutes selle ideaalseks sihtkohaks kõigile reisijatele.

4. Genfi järv (Lac Léman)

Genfi järv ehk Lac Léman on Lääne-Euroopa suurim magevee järv, mille pindala ulatub 580 ruutkilomeetrini. See on tõeline loodusime, mille ääres paiknevad nii Šveits kui ka Prantsusmaa. Järve lääneotsas asub kuulus Genfi linn, mis on tuntud oma diplomaatilise tegevuse ja luksuslike randade poolest. Järve ääres saab nautida maalilisi vaateid, eriti kui mäed peegelduvad kristallselges vees. Järve ümbritsevad mitmed kuurordilinnad, veiniaiad ja keskaegsed kindlused.

Purjetamine, kanuusõit ja paadisõit on populaarsed tegevused, eriti suvel. Järve põhjaosa on tuntud oma unikaalsete liivarandade poolest, mis meelitavad nii kohalikke kui ka turiste. Genfi järv on ka koduks mitmetele kultuuriüritustele ja festivalidele, eriti Montreux’ jazzifestivalile.

5. Chillon’i kindlus

Šveitsi vaatamisväärsused

Chillon’i kindlus on üks Euroopa kõige külastatumaid ajaloolisi vaatamisväärsusi, mis asub Genfi järve kaldal Montreux’ lähedal. See keskaegne veeäärne kindlus on olnud inspiratsiooniks paljudele kirjanikele ja kunstnikele, sealhulgas Lord Byronile. Kindluse ajalugu ulatub tagasi rooma aega ja see on läbi aegade olnud strateegiliselt tähtis.

Kindluses on 25 hoonet, millest kõigil on oma lugu rääkida. Kuulsad saalid, näiteks Wapensali, on täis ajaloolisi maale, relvi ja mööblit. Kindluse sügavaimas osas asub võlukunst, kus Lord Byron kirjutas oma kuulsa poeemi “Chillon’i vang”. Külastajad saavad tutvuda kindluse ajalooliste ruumide, tornide, müüride ja kaevudega, nautides samal ajal järve ja mägede vaadet.

6. Berni vanalinn

Berni vanalinn on Šveitsi pealinna süda ja UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv ajalooline keskus. See on üks Euroopa kõige paremini säilinud keskaegseid linnu. Kitsad munakivitänavad, renoveeritud keskaegsed fassaadid ja ajaloolised purskkaevud teevad sellest tõelise ajareisi.

Berni vanalinna sümbol on kindlasti Zytglogge torn, keskaegne kellatorn, mis on jäänud linna ajaloo oluliseks märgiks. Linn on ka koduks rohketele muuseumidele, nagu Berni ajaloomuuseum ja Paul Klee keskus. Vanalinna mõlemal küljel voolab Aare jõgi, mille ääres on kõrged liivakivihooned, mis kajastavad linna rikast ajalugu.

Berni vanalinn on samuti tuntud oma kaarikäikude poolest, mis ulatuvad üle 6 km pikkusele ja pakuvad varjualust nii kaupmeestele kui ka jalutajatele. Talvel muutuvad need käigud lumiseks varjupaigaks, suvel aga jahedaks põgenemiskohaks päikese eest.

7. Zermatti linn

Šveitsi vaatamisväärsused

Zermatt on idülliline mägiküla, mis asub Matterhorni mäe jalamil. See autovaba linn pakub turistidele ainulaadset kogemust, kus traditsiooniline Šveitsi kultuur kohtub maailmatasemel mägistega. Zermatti linn on tuntud eelkõige suusatajate ja lumelaudurite paradiisina talvekuudel, kuid pakub aastaringselt ka teisi mägiseiklusi.

Linn on ka koduks paljudele kõrgetasemelistele restoranidele, butiikidele ja luksushotellidele, mis muudavad selle populaarseks sihtkohaks neile, kes otsivad kõrgelennulist puhkust. Lisaks talispordile on Zermatt suvel ideaalne koht matkamiseks, jalgrattasõiduks ja mägironimiseks, pakkudes hingematvaid vaateid Matterhornile ja ümbritsevatele Alpidele.

Kuna Zermatt on autovaba, transpordivad külastajaid väikesed elektrilised taksoautod ja hobusevankrid, mis annavad linnale aeglasema ja lõdvestunud tempo. See, koos traditsiooniliste puitmajade ja ajalooliste kirikutega, loob maagilise atmosfääri, mis võlub iga külastajat.

8. Pilatuse mägi

Pilatuse mägi, mis kõrgub 2,132 meetri kõrgusele, on Luzerni lähedal asuv silmapaistev mägi, mille tipust avanevad võrratud vaated Šveitsi keskosale ja Alpidele. Legendaarne mägi on oma nime saanud Rooma aja valitseja Pontius Pilatuse järgi, keda legendi järgi maeti sinna.

Mägi pakub mitmeid tegevusi, alates matkamisest kuni lindude vaatluseni. Kuid tõeline elamus on mäkke sõitmine maailma kõige kallim kaldega raudteega, mis pakub unustamatuid vaateid. Ülaosas ootavad külastajaid restoranid, mänguplatsid ja isegi hotell, kus saab veeta öö pilvede kohal.

9. Reini juga

Reini juga

Reini juga, mis asub lähedal Schaffhauseni linnale Šveitsi põhjaosas, on Euroopa kõige võimsam juga. Kui Reini jõgi langeb umbes 23 meetrit, tekib maagiline nähtus, mis meelitab aastas ligi miljoneid külastajaid. Juga ulatub laiusega ligi 150 meetrit, muutes selle suurejooneliseks vaatepildiks, eriti kevadel ja suvel, kui sulavesi suurendab veelahendust.

Juga ümbritsevat ala saab uurida mitmel viisil, sealhulgas jalgsi matkates, vaateplatvormidelt või lähedal asuvate laevadega sõites. Läheduses asuv Schlössli Wörth pakub suurepärast vaadet joale ja on populaarne koht söömiseks või lihtsalt lõõgastumiseks. Reini juga on looduslik meistriteos ja tõeline Šveitsi pärl.

10. Luzern ja Kapelli sild

Luzern, asudes nelja järve ristumiskohas ja ümbritsetud mägedega, on tuntud oma loodusilu ja ajalooliste monumentide poolest, millest kõige silmapaistvam on Kapelli sild (Chapel Bridge). See ajalooline puitsild on ehitatud 14. sajandil ja on maailma vanim kaetud sild, mis on endiselt kasutusel. Sild koos veetorniga on Luzerni linnamaastiku lahutamatu osa.

Kapelli silla eripäraks on katusel olevad maalid, mis kujutavad endast olulisi sündmusi Luzerni ajaloos. Kuigi tuli hävitas 1993. aastal suure osa sillast, on see nüüdseks taastatud ja jääb linna peamiseks turismimagnetiks.

Luzern pakub palju rohkemat kui ainult sild. Linnas on hulgaliselt ajaloolisi hooneid, muuseume ja kirikuid, samuti on see populaarne koht järveäärseteks jalutuskäikudeks ja paadisõitudeks. Kultuurilise rikkuse ja loodusilu kombinatsioon teeb Luzernist ühe Šveitsi kõige külastatumaid linnu.

11. St. Moritz

St. Moritz

St. Moritz, mis asub Engadini orus, on tuntud kui üks maailma luksuslikumaid suusakuurorte ja talvepuhkuse sihtkohti. Sellel glamuursel kuurortlinnal on ajalugu, mis ulatub tagasi rohkem kui 3000 aastat, ja see on olnud populaarne puhkusepaik Euroopa eliidile juba sajandeid.

St. Moritz on kuulus oma päikesepaisteliste päevade, esmaklassiliste suusaliftide ja eksklusiivsete butiikide ja restoranide poolest. Lisaks suusatamisele ja lumelauasõidule pakub St. Moritz muid talviseid tegevusi, nagu bobisõit, uisutamine ja hobusevõidusõidud lumel.

St. Moritz on rohkem kui lihtsalt talveparadiis. Suvel saavad külastajad nautida matkamist, jalgrattasõitu ja purjetamist St. Moritzi järvel. Linna kõrgelennuline atmosfäär, kombineeritud Alpide võrratu iluga, teeb sellest ideaalse sihtkoha neile, kes otsivad luksuslikku mägipuhkust.

12. Bernina Express

Bernina Express on üks maailma kuulsamaid rongisõite, pakkudes reisijatele võimalust näha Šveitsi Alpe oma parimas. See kaunis rongireis viib reisijad läbi Engadini oru, üle Bernina mäepassi ja lõpeb Itaalias Tirano linnas.

Sõidu jooksul saavad reisijad nautida uskumatuid vaateid järvedele, liustikele, mägedele ja ürgsetele orudele. Seda peetakse üheks kõige kõrgemaks raudteeliiniks Euroopas, kus rong ronib kuni 2,253 meetri kõrgusele merepinnast. Šveitsi inseneride meisterlikkus ja raudtee arhitektuuriline täius on see, mis teeb Bernina Expressist niivõrd erakordse kogemuse.

Rong koosneb nii tavalistest kui ka panoraamvagunitest, mis võimaldavad reisijatel saada 360-kraadise vaate sellele majesteetlikule maastikule. Selle muljetavaldava rongireisi eesmärk on pakkuda reisijatele unustamatut kogemust, mis ühendab endas kaasaegse mugavuse ja loodusliku ilu.

13. Lugano

Šveitsi vaatamisväärsus

Lugano, mis asub Šveitsi lõunaosas Ticino kantonis, on linn, mis pakub Itaalia mõjude ja šveitsi kultuuri sulamit. See on ka Šveitsi suuruselt kolmas finantskeskus. Lugano asub kauni järve ääres ja seda ümbritsevad mäed, muutes selle ideaalseks sihtkohaks nii ärireisijatele kui ka puhkajatele.

Lugano on tuntud oma kauni promenaadi, elegantsete puiesteede, luksuslike butiikide ja maailmatasemel restoranide poolest. Järv pakub suurepäraseid võimalusi paadisõiduks ja suplemiseks, samal ajal kui lähedalasuvad mäed meelitavad matkajaid ja loodusesõpru.

Linnas on ka palju kultuurilisi vaatamisväärsusi, sealhulgas Lugano Arte e Cultura kultuurikeskus ja Cantonal kunstimuuseum. Lisaks kultuurilistele sündmustele pakub Lugano ka mitmeid festivale, sealhulgas rahvusvahelist filmifestivali ja klassikalise muusika festivali.

14. Aletschi liustik

Aletschi liustik on Euroopa suurim jääjõgi, ulatudes ligi 23 kilomeetri pikkusele ja kattev umbes 81 ruutkilomeetrit. See UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv liustik asub Šveitsi Alpides ja on tähelepanuväärne oma muljetavaldava suuruse ja ilu poolest.

Aletschi liustik on oluline mitte ainult oma visuaalse grandioossuse, vaid ka ökoloogilise ja geoloogilise tähtsuse tõttu. See toimib olulise mageveeallikana ja mängib võtmerolli piirkonna ökosüsteemis.

Külastajatel on võimalus teha giidiga matku liustikule, et imetleda selle kargeid siniseid jäämasse ja uurida jääaluseid koopaid. Läheduses asuvad vaateplatvormid pakuvad ka hingematvaid vaateid liustikule ja ümbritsevatele mägedele.

15. Lauterbrunneni org

Lauterbrunneni org

Lauterbrunneni org, mida sageli nimetatakse “vesikurgede oruks” oma 72 kose tõttu, on Šveitsi Alpides asuv looduslik ime. See sügav ja kitsas org on ümbritsetud kõrgete kaljuseinte ja lopsakate roheliste niitudega, mis muudab selle üheks kõige maalilisemaks piirkonnaks Šveitsis.

Osa oru maagilisusest tuleneb sellest, et see on olnud inimtegevuse eest suhteliselt kaitstud, säilitades oma loodusliku ilu ja võimaldades haruldastel taimedel ja loomadel seal õitseda. Lauterbrunneni org on ka populaarne matkajate ja mägironijate seas, kes tulevad nautima selle mitmekesist maastikku ja väljakutseid.

Lauterbrunneni linnas, mis asub oru südames, on mitmeid traditsioonilisi majutusvõimalusi ja restorane, kus saab nautida kohalikku toitu ja kultuuri. Selle maagilise oru avastamine on tõeline rõõm igale loodusearmastajale.

16. Ouchy promenaad Lausanne’is

Ouchy, mis asub Lausanne’i lõunaosas Genfi järve kaldal, on kuulus oma kauni promenaadi, uhkete hotellide ja imelise järvevaate poolest. See on linna peamine mereäärne piirkond ja populaarne nii kohalike elanike kui ka turistide seas.

Promenaadi ääres jalutades saavad külastajad nautida järve kristallselget vett, mis peegeldab mägesid ja pilvelõhkujaid. Pinkidega ääristatud tee on ideaalne koht lõõgastumiseks, raamatu lugemiseks või lihtsalt vaikse hetke nautimiseks järve kaldal. Ouchy pakub ka mitmeid vabaajategevusi: saab rentida paate, proovida purjetamist või kalastada.

Ouchy ajalugu on samuti rikkalik. Piirkond oli kunagi kaluriküla enne, kui see 19. sajandil muutus populaarseks sihtkohaks Euroopa eliidile. Nüüd on Ouchy kodus mitmele luksushotellile ja restoranile, mis meenutavad selle rikkalikku ajalugu.

17. Montreux

Šveitsi vaatamisväärsus

Montreux, mis asub Genfi järve kaldal, on tuntud oma muusikafestivalide, eriti kuulsa Montreux Jazz Festivali poolest. Kuid see linn pakub palju rohkemat kui lihtsalt muusikat. Montreux on ka kuulus oma kauni promenaadi, ajalooliste hoonete ja lähedal asuva Chillon’i kindluse poolest.

Montreux on pikka aega olnud inspiratsiooniallikaks paljudele kunstnikele, kirjanikele ja muusikutele, kes on lummatud selle ainulaadsest õhkkonnast. Selle palmidega ääristatud kaldapealne, roosiaiad ja imeline vaade järvele ja mägedele muudavad selle üheks Šveitsi kõige maalilisemaks linnaks.

Lisaks kultuurilistele sündmustele ja maalilistele vaadetele on Montreux ka suurepärane koht lõõgastumiseks ja puhkuseks, pakkudes erinevaid spaasid, butiike ja gourmet-restorane.

18. Baseli kunstimuuseum

Baseli kunstimuuseum, tuntud ka kui Kunstmuseum Basel, on Šveitsi vanim avalik kunstikogu ja üks Euroopa olulisemaid kunstimuuseume. See on koduks ulatuslikule kunstikollektsioonile, mis ulatub keskajast kuni tänapäevani, ja hõlmab teoseid sellistelt kunstnikelt nagu Picasso, Rembrandt ja Van Gogh.

Muuseumi kollektsioon kajastab Baseli rikkalikku ajalugu kui kunsti ja kultuuri keskpunkti. Muuseumi eesmärk on mitte ainult eksponeerida teoseid, vaid ka harida ja inspireerida külastajaid, pakkudes erinevaid haridusprogramme, töötubasid ja ekskursioone.

Hoone arhitektuur on iseenesest kunstiteos, millel on kaasaegsed ja ajaloolised osad, mis on harmooniliselt integreeritud. Külastajad saavad nautida nii kunsti kui ka hoone ainulaadset arhitektuuri, mis teeb Baseli kunstimuuseumist kohustusliku peatuse kunstihuvilistele ja ajalooentusiastidele.

Kokkuvõtteks

Šveits on rikas kultuuri ja ajaloo poolest, pakkudes külastajatele lõputut valikut vaatamisväärsusi. Alates maailmakuulsatest mäetippudest ja kaunilt säilinud ajaloolistest linnadest kuni kunstimuuseumideni, mis peidavad endas kunstiajaloo aardeid – iga paik jutustab oma loo. 

Šveits on rohkem kui lihtsalt turismisihtkoht; see on koht, kus avastada enda sees olevat rändurit, õppida ja kasvada. Nii et olgu teie eesmärk lõõgastuda järve ääres, vallutada mäetippe või sukelduda kultuuri, on Šveits teie unistuste sihtkoht.

Scroll to Top