Millal minna Türki

Millal minna Türki?

Türgi, see kultuuride sulatusahi, kus Euroopa kohtub Aasiaga, on üks neid paiku maailmas, mis võlub igaüht oma mitmekesisuse ja ajaloolise rikkusega. 

Olgu Teie huvi suunatud kirevatele turgudele, iidsetele varemetele, kulinaarsetele elamustele või lihtsalt rannapuhkusele, on Türgi ideaalne sihtkoht. Kuid millal on parim aeg avastamaks seda eksootilist ja ajalooliselt külluslikku riiki? 

Selles artiklis uurime Türgi kliimat, parimat aega külastuseks, festivalide ja sündmuste kalendrit ning anname nõuandeid, mida Türgi reisil silmas pidada, et võtta maksimum oma kogemust selles maagilises paigas.

Millal minna Türki

Türgi kliima

Türgi geograafiline asend ja topograafia mängivad suurt rolli riigi klimaatilises mitmekesisuses, pakkudes reisijatele aastaringselt mitmeid võimalusi. Türgi kliima jaguneb laias laastus neljaks: Vahemere, Egeuse, Marmara ja Musta mere kliima.

Vahemere kliima valitseb Türgi lõuna- ja edelarannikul, pakkudes kuivi ja kuumi suvesid ning leebet ja vihmast talve. Antalya ja Marmaris, populaarsed turismisihtkohad, on ideaalsed puhkuseks suvekuudel, kui päikesepaiste kestab peaaegu katkematult ja meretemperatuurid on soojad.

Egeuse kliima on sarnane Vahemere omaga, kuid veidi jahedam. Egeuse mere piirkonnas, kus asuvad kuulsad ajaloolised linnad nagu Izmir ja Bodrum, on suved kuumad ja kuivad, talved aga leebemad ja vähem vihmased kui Vahemere piirkonnas.

Marmara kliima on tüüpiline Istanbulile ja selle ümbrusele. See piirkond kogeb neli aastaaega, millest igaüks toob endaga kaasa oma unikaalse ilu. Suved on soojad ja mõõdukalt niisked, samas kui talved on jahedad ja niisked. Kevad ja sügis on pehmed ja meeldivad, pakkudes ideaalset aega linnaekskursioonideks.

Musta mere kliima erineb ülejäänud Türgist oluliselt. Selle piirkonna, eriti Trabzoni ja Rize, kliima on mõõdukalt soe ja väga niiske aastaringselt. Suved on jahedad ja niisked, talved aga pehmed ja vihmased. See piirkond on tuntud oma rohelise maastiku ja rikkaliku looduse poolest, mis on ideaalne matkajatele ja loodusesõpradele.

Kuigi Türgi kliima varieerub oluliselt sõltuvalt geograafilisest asukohast, pakub see mitmekülgsust ja võimalusi igat tüüpi reisijatele. Olgu tegemist rannapuhkuse, ajaloolise avastusretke või mägedes matkamisega, Türgi ilmastikutingimused toetavad peaaegu kõiki tegevusi. 

Tähtis on mõista, et kliima mõjutab oluliselt ka reisi planeerimist – oluline on valida õige aeg ja koht, et Türgi reis oleks võimalikult nauditav.

Millal minna Türki

Parim aeg Türki reisimiseks

Türg meelitab aastaringselt ligi arvukalt külastajaid oma rikkaliku kultuuri, ajaloolise pärandi ja loodusliku ilu tõttu. Reisi planeerimisel on aga oluline arvestada Türgi erinevate piirkondade klimaatilisi eripärasid, et leida enda jaoks parim aeg külastamiseks.

Suvekuud: juuni kuni august

Suvi on Türgis turismihooaja tippaeg, eriti Vahemere ja Egeuse mere rannikupiirkondades. Sel perioodil valitsevad kõrged temperatuurid ja selge taevas, muutes selle ideaalseks ajaks rannapuhkuseks. Kuurordid nagu Antalya, Bodrum ja Marmaris on populaarsed päikesearmastajate seas. Kuid tuleb meeles pidada, et kõrghooajal võivad hinnad tõusta ja rannad olla ülerahvastatud.

Samuti on suvi hea aeg Istanbuli ja teiste suuremate linnade külastamiseks, kui soovite nautida linnaelamusi ilma talvise külma ja vihmata. Pidage siiski meeles, et suvekuudel võivad temperatuurid suurlinnades tõusta üsna kõrgele, mistõttu on päeval ringi liikumine vähem mugav.

Kevad ja sügis: märts kuni mai ja september kuni november

Kevad ja sügis on Türgis reisimiseks kõige paremad ajad. Sel perioodil on kliima mõõdukas, loodus õitseb ja turistide hordid pole veel saabunud või on juba lahkunud. Kevadel, eriti märtsist maini, on ilm suurepärane jalutuskäikudeks ja ajalooliste paikade, nagu Efesose või Kappadookia, avastamiseks. Lisaks on kevadel võimalik näha Türgi maapiirkondade kaunist õitsemist.

Sügisel, eriti septembrist novembrini, jätkub soe ilm, kuid rahvahulkade arv väheneb. See on suurepärane aeg kultuurisündmuste ja festivalide nautimiseks. Lisaks on see ideaalne aeg matkamiseks ja looduses viibimiseks, eriti Musta mere ranniku mägedes ja Kappadookia unikaalsetes maastikes.

Talvekuud: detsember kuni veebruar

Talv võib olla suurepärane aeg Türgi külastamiseks neile, kes soovivad vältida rahvarohkeid turismipiirkondi. Istanbul ja teised suuremad linnad on talvel võluvad, eriti kui neid kaunistab lumi. Lisaks on talv ideaalne aeg suusareisideks Türgi idaosas asuvates mägedes, nagu Uludağ ja Palandöken.

Talvel on ka teatud kultuurisündmused ja festivalid, mis pakuvad ainulaadset võimalust kogeda Türgi rikkalikku kultuuri ilma suure turistide arvuta. Siiski tuleks arvestada, et mõned rannikualade kuurordid ja vaatamisväärsused võivad talvel olla suletud või piiratud avamisaegadega.

Millal minna Türki

Mis kuudel tasuks Türki minekut vältida?

Kuigi Türgi on aastaringselt ahvatlev sihtkoht, on teatud kuud, mil reisimist võiks pigem vältida, olenevalt isiklikest eelistustest ja plaanitavatest tegevustest. Türgi kliima ja turismihooajad mängivad selles olulist rolli.

 • Kuumad suvekuud: Juuli ja august on Türgis kõige kuumemad kuud, eriti Vahemere ja Egeuse mere piirkondades. Temperatuurid võivad tõusta üle 30°C, muutes päevased tegevused ja vaatamisväärsuste külastamise ebamugavaks. Lisaks toovad need kuud kaasa kõrghooaja, mis tähendab suuremat rahvahulka ja kõrgemaid hindu, eriti populaarsetes turismikohtades.
 • Vihmased talvekuud: Detsemberist veebruarini võib Türgi mõnes piirkonnas, eriti Musta mere rannikul, kogeda tugevat vihma ja isegi lumetorme. Selline ilm võib piirata võimalusi välitegevusteks ja raskendada liikumist, eriti kui reisiplaanid hõlmavad maapiirkondade külastamist.
 • Koolivaheajad ja pühad: Teine aeg, mida võib kaaluda vältida, on koolivaheajad ja suured pühad, nagu Ramadan ja Eid, mil paljud kohalikud reisivad või on puhkusel. Sel ajal võivad teed ja turismiobjektid olla ülerahvastatud ning majutus- ja transpordihinnad tõusevad.
Millal minna Türki

Festivalid ja muud sündmused

Türgi pole ainult silmapaistev oma loodusliku ilu ja ajalooliste vaatamisväärsuste, vaid ka rikkaliku kultuuripärandi ja festivalide poolest. 

Aasta läbi toimuvad festivalid ja üritused pakuvad külastajatele võimalust kogeda Türgi autentset kultuuri, muusikat, kunsti, toitu ja palju muud. Olgu tegemist traditsiooniliste pidustustega või kaasaegsete kunstisündmustega, Türgi festivalikultuur on kirev ja mitmekülgne.

Üks Türgi kõige tuntumaid sündmusi on Istanbuli rahvusvaheline filmifestival, mis toimub igal kevadel. See festival meelitab ligi filmitegijaid ja -huvilisi üle kogu maailma, pakkudes laia valikut kodu- ja välismaiseid filme, dokumentaalfilme ja lühifilme. Lisaks filmidele toimuvad festivali raames mitmed seminarid, töötoad ja kohtumised režissööride ja näitlejatega.

Teine märkimisväärne sündmus on Istanbuli biennaal, mis on üks juhtivaid kaasaegse kunsti sündmusi maailmas. See toimub igal teisel aastal sügisel ja toob kokku kunstnikke, kuraatoreid ja kunstihuvilisi kogu maailmast. Biennaal pakub mitmekesist programmi, mis hõlmab näitusi, installatsioone, performance’eid ja loenguid.

Türgi on tuntud ka oma rikkaliku muusikapärandi poolest, mida esindavad mitmed muusikafestivalid. Klassikalise muusika austajatele on Istanbuli rahvusvaheline muusikafestival suurepärane valik. See toimub igal suvel ja toob kokku mainekad orkestrid, dirigendid ja sooloartistid üle kogu maailma. Samuti on populaarsed mitmed džässifestivalid, nagu näiteks Akbank Jazz Festival ja Istanbul Jazz Festival, mis pakuvad erinevaid džässistiile alates traditsioonilisest džässist kuni avangardistliku ja fusion-jazzini.

Lisaks muusika- ja kunstisündmustele on Türgis ka palju traditsioonilisi festivale. Üks silmapaistvamaid on Mesir Macunu Festivali Manisa linnas, mis on tähistatud sajandeid ja millel on sügavad ajaloolised ja kultuurilised juured. Festivalil jagatakse Mesir macunu, traditsioonilist taimset pastat, millel arvatakse olevat tervendavaid omadusi.

Veel üks ainulaadne ja värvikas sündmus on Kappadookia kuumaõhupallifestival, mis toimub igal aastal suvel. Festivalil saavad külastajad imetleda sadu värvikirevaid kuumaõhupalle, mis tõusevad õhku Kappadookia maalilise maastiku kohal, luues unustamatu vaatepildi.

Nende ja paljude teiste festivalide kaudu saavad külastajad süvitsi tutvuda Türgi kultuuri, ajaloo ja elustiiliga. Festivalid on suurepärased sündmused, mis toovad kokku nii kohalikud elanikud kui ka külastajad, luues meeldejääva ja rikastava kogemuse. Türgi kultuurikalender pakub aasta ringi erinevaid sündmusi, mistõttu on alati hea aeg külastada seda imelist riiki ja kogeda selle ainulaadset atmosfääri.

Millal minna Türki

Hooajalised kulud ja hinnad

Türgi reisimisel on oluline arvestada hooajaliste kulude ja hindadega, mis võivad oluliselt mõjutada reisi eelarvet. Türgi, olles populaarne turismisihtkoht, kogeb hinnakõikumisi vastavalt turismihooajale, mis on tihedalt seotud ilmastikutingimuste ja koolivaheaegadega.

 • Kõrghooaeg Türgis kestab tavaliselt juunist augustini. Sellel perioodil, eriti juulis ja augustis, kogeb riik suurimat turistide arvu, mis tuleneb soodsatest ilmastikutingimustest ja koolivaheaegadest. Sel ajal on hotellide, lennupiletite ja turismiatraktsioonide hinnad kõige kõrgemad. Populaarsed rannikuäärsed kuurordid nagu Antalya, Bodrum ja Marmaris võivad olla eriti kallid, kuna nõudlus majutuse ja meelelahutuse järele on suur. Samuti on sel perioodil suurem nõudlus ekskursioonide ja tegevuste järele, mis võib samuti hinnatõusule kaasa aidata.
 • Madalhooaeg Türgis langeb tavaliselt novembrist märtsini. Sellel ajal on ilm jahedam, eriti sisemaal ja põhjarannikul. Turistide arv väheneb, mistõttu paljud hotellid ja teenusepakkujad langetavad hindu, et meelitada ligi rohkem külastajaid. See on suurepärane aeg neile, kes soovivad nautida Türgi vaatamisväärsusi rahulikumal ja vähem rahvarohkel ajal ning säästa samal ajal reisikuludelt. Lisaks on see ideaalne aeg kultuurihuvilistele, kuna muuseumid ja ajaloolised paigad on vähem ülerahvastatud.
 • Vahehooaeg toimub kevadel (aprillist maini) ja sügisel (septembrist oktoobrini). Nendel kuudel on ilm endiselt meeldiv, kuid mitte nii kuum kui suvel, mistõttu on need ajad reisimiseks atraktiivsed. Hinnad on mõõdukamad kui kõrghooajal, kuid võivad olla kõrgemad kui madalhooajal. Vahehooajal on ka vähem rahvast, mis teeb külastuste kogemuse nauditavamaks.

Lisaks majutusele ja lennupiletitele mõjutavad hooajalised tegurid ka toitlustamise ja transpordi hindu. Kõrghooajal võivad restoranid ja kohvikud tõsta hindu, samas kui madalhooajal võivad mõned neist isegi pakkuda soodustusi või eripakkumisi. Sama kehtib ka kohaliku transpordi, nagu takso- ja bussiteenuste kohta.

Seega, Türgi reisimisel tuleb arvestada hooajaliste kuludega. Planeerides reisi väljaspool kõrghooaega, on võimalik säästa oluliselt majutusel ja teistel reisikuludel, samal ajal nautides riigi ilu ja kultuuri väiksema rahvahulgaga. 

Kuid, kui otsustate reisida Türki kõrghooajal, on soovitatav broneerida majutus ja lennupiletid ette, et tagada parimad hinnad ja kättesaadavus.

Millal minna Türki

Mida Türgis näha ja teha?

Türgi on riik, mis pakub rikkalikult kultuurilisi, ajaloolisi ja looduslikke vaatamisväärsusi. Selle ainulaadne asukoht Euroopa ja Aasia ristteel on loonud mitmekesise kultuuripärandi ja põneva ajaloo, mis teeb sellest põneva sihtkoha igasugustele reisijatele. 

Siin on nimekiri mõnedest parimatest tegevustest ja vaatamisväärsustest, mida Türgis nautida.

 • Avastage Istanbuli – Türgi kultuuri ja ajaloo südames asuv Istanbul on linn, kus kohtuvad ida ja lääs. Kindlasti külastage Hagia Sophia’t, Topkapi paleed, Sinist mošeed ja Suurt basaari. Lisaks võiks nautida Bosporuse väina kruiisi, mis pakub suurepäraseid vaateid linnale.
 • Kapadookia kuumaõhupallide lend – Kapadookia on tuntud oma ainulaadsete kivimoodustiste ja ajalooliste koobaskirikute poolest. Üks parimaid viise selle maagilise piirkonna imetlemiseks on kuumaõhupalliga sõitmine, mis pakub hingematvaid vaateid.
 • Efezose antiiklinna külastamine – Efezos on üks suurepärasemalt säilinud antiiklinnu maailmas. Siin saab näha selliseid ajaloolisi vaatamisväärsusi nagu Celsuse raamatukogu, Artemise tempel ja amfiteater.
 • Pamukkale looduslikud basseinid – Pamukkale, tuntud ka kui “Puuvillaloss”, on kuulus oma valgete kaltsiumkarbonaadi terrasside ja sooja mineraalvee basseinide poolest. See on ideaalne koht lõõgastumiseks ja looduse imetlemiseks.
 • Ankara, Türgi pealinn – Ankara pakub külastajatele võimalust tutvuda Türgi poliitilise ja administratiivse südamega. Siin asub Atatürki mausoleum ja Ankara kastell, mis pakuvad sügavat sissevaadet riigi ajalukku.
 • Antalya Vahemere rannad – Antalya pakub kauneid randu, kristallselget vett ja mitmekülgset ööelu. Lisaks võib külastada arheoloogilisi paiku nagu Aspendose teater ja Perge antiiklinn.
 • Külad – Türgis tasub külastada ka väiksemaid külasid, kus saab kogeda kohalikku eluviisi ja traditsioone. Olgu selleks Göreme, Safranbolu või Beypazarı, igaüks neist pakub unikaalseid elamusi.
 • Türgi köök – Türgi köök on maailmakuulus oma maitsekülluse ja mitmekesisuse poolest. Ärge jätke kasutamata võimalust proovida traditsioonilisi roogi nagu kebabit, baklavat, meze’eid ja türgi kohvi.
 • Trabzon ja Musta Mere rannik – Trabzoni linn ja selle ümbruskond Musta mere rannikul pakuvad imelist loodust ja ajaloolisi kloostreid, nagu näiteks Sumela klooster, mis on ehitatud kõrgele kaljuseinale.
 • Osalemine kultuurifestivalidel – Külastage Türgi festivalide ja ürituste ajal, et kogeda autentset kultuuri, muusikat ja kunsti. Eriti huvipakkuvad võivad olla Istanbuli filmifestival, Izmiri rahvusvaheline koorifestival või Antalya kuldlõvi filmifestival.
Millal minna Türki

Mida peaks veel Türki minnes teadma?

Reisimine Türki pakub külastajatele rikkalikke kultuurikogemusi, seiklusi ja loodusilu, kuid on mõned olulised nõuanded ja teadmised, mida peaks arvestama enne riiki külastamist. Need nõuanded aitavad tagada, et Teie reis oleks võimalikult nauditav ja probleemideta.

 • Valuuta ja makseviisid: Türgi valuuta on Türgi liir (TRY). Kuigi suuremates linnades ja turismipiirkondades aktsepteeritakse krediitkaarte, on hea mõte kaasas kanda sularaha, eriti väiksemates linnades või maapiirkondades.
 • Turvalisus ja kultuurilised erinevused: Türgi on suhteliselt turvaline riik külastamiseks, kuid nagu igas turismisihtkohas, tuleks järgida tavapäraseid turvalisuse nõuandeid. Olge teadlikud oma isiklikest asjadest ja vältige üksinda liikumist ebasoodsates piirkondades. Austage kohalikke tavasid ja traditsioone, eriti religioossetes paikades.
 • Keelebarjäär: Türgi ametlik keel on türgi keel. Suuremates linnades ja turismipiirkondades leidub palju inimesi, kes räägivad inglise keelt, kuid maapiirkondades võib keelebarjäär olla suurem. Õppige mõned põhilised türgi keele väljendid, mis aitavad Teil suhelda ja näitavad lugupidamist kohaliku kultuuri vastu.
 • Riietus ja etikett: Türgis on soovitatav riietuda tagasihoidlikult, eriti religioossetes kohtades nagu mošeedes. Naistel võib olla vajalik kanda salliga kaetud pead ja vältida lühikeste varrukatega toppe ja lühikesi pükse.
 • Tervishoid: Veenduge, et Teil oleks reisi- ja tervisekindlustus. Kuigi Türgis on hea meditsiiniteenus, võib erakliinikutes ravi olla kallis. Vältige kraanivett joomist ja eelistage pudelivett.
 • Transport ja liiklus: Türgis on hästi arenenud transpordivõrgustik, sealhulgas bussid, rongid ja lennuliinid. Siiski tuleks olla ettevaatlik autorendi ja liikluses osalemise puhul, kuna liiklus võib olla kaootiline ja liikluseeskirjad erinevad mõnikord sellest, mida olete harjunud.
 • Toit ja joogid: Türgi köök on mitmekesine ja maitsev. Ärge kartke proovida kohalikke roogasid ja delikatesse. Siiski olge ettevaatlik toiduga, mis on müüdud tänavakauplustes või väikestes söögikohtades, et vältida toidumürgitust.

Kokkuvõtteks

Türgi pakub mitmekülgset kogemust alates oma mitmekesise kliima ja ideaalsetest reisiaegadest kuni rikkalike kultuuriürituste ja hooajaliste kuludega. Riik tervitab külastajaid paeluvate vaatamisväärsustega, maitsva köögiga ja unikaalsete kogemustega, millele lisanduvad olulised reisinõuanded tagamaks turvaline ja nauditav reis.

Scroll to Top