Türgi vaatamisväärsused

Türgi vaatamisväärsused: 15 unustamatut sihtkohta!

Türgi on riik, mille rikkalik ajalugu ja mitmekesine kultuur on sulanud kokku imelise loodusega, pakkudes turistidele palju avastamisrõõmu. Ükskõik, kas olete huvitatud iidsetest varemetest, ajaloolistest mošeedest, maalilistest randadest või mägimaastikest, on Türgi vaatamisväärsused midagi igaühele. Türgi ainulaadsed geograafilised ja kultuurilised omadused on teinud sellest populaarse sihtkoha reisisellidele kogu maailmast.

Selles artiklis tutvustame mõnda Türgi silmapaistvamat vaatamisväärsust, alates Istanbuli südamest kuni maaliliste rannikualadeni. Iga koht on oma teksti struktuuri ja sisu poolest unikaalne ning erineb teistest, peegeldades Türgi rikkalikku mitmekesisust.

1. Hagia Sophia katedraal

Türgi vaatamisväärsused

Hagia Sophia on Istanbuli südames asuv ajalooline katedraal, mis on üks maailma suurimaid ja kõige kuulsamaid arhitektuuri imesid. Ehitatud 537. aastal, on see olnud nii kirik, mošee kui ka muuseum, kajastades Türgi keerulist ja mitmekesist ajalugu. Hagia Sophia kupli suurus ja konstruktsioon olid omal ajal enneolematud ja jäävad ka tänapäeval silmapaistvaks. 

Hoone sees leiduvad imekaunid mosaiigid, mis kujutavad kristlikke ja islami kunstiteoseid, peegeldavad kahe kultuuri sulandumist, mis on olnud selle regiooni ajaloos kesksel kohal. Hagia Sophia on arhitektuuri, kunsti ja ajaloo armastajatele kohustuslik peatuskoht.

2. Topkapi palee

Topkapi palee, mis asub samuti Istanbulis, on üks Türgi kõige olulisemaid ajaloolisi ja kultuurilisi vaatamisväärsusi. Alates 15. sajandist oli see Osmanite impeeriumi valitsejate residents ja tänapäeval on see avatud muuseumina. Palee ulatuslik kompleks pakub külastajatele võimalust tutvuda Osmanite impeeriumi rikkaliku ajalooga, nähes selle kuninglikke ruume, relvakambrit, kunstiteoseid ja aardeid. 

Eriti kuulus on palee harem, mis annab haruldase ülevaate sellest, kuidas elasid sultani naised ja lapsed. Topkapi palee aedadest avanevad hämmastavad vaated Bosporusele ja Marmara merele, muutes selle koha ajaloo- ja loodushuvilistele kohustuslikuks külastuspaigaks.

3. Pamukkale

Türgi vaatamisväärsused

Pamukkale, mis tõlkes tähendab “Puuvillalossi”, on üks Türgi kõige hämmastavamaid loodusnähtusi. Selle geotermilised allikad on sadade aastate jooksul ladestanud kaltsiumkarbonaadi, mis on loonud sätendavad valged terrassid ja basseinid. Need lumivalged moodustised, mida külastajad saavad jalutada, on justkui maa peal olev pilv ja pakuvad uskumatuid vaateid. 

Lisaks sellele leidub Pamukkales ka Hierapoli antiiklinna varemed, mis lisavad piirkonnale ajaloolist tähendust. Pamukkale ühendab endas looduse ilu ja ajaloolise pärandi, olles üks Türgi külastavamaid sihtkohti.

4. Efesos

Efesos on Türgi läänerannikul asuv antiiklinn, mis on üks enim säilinud ja tähelepanuväärsemaid arheoloogilisi paiku maailmas. Ehitud 10. sajandil eKr, oli Efesos oluline kreeka, rooma ja bütsantsi kultuuride sulatusahi. Täna võivad külastajad jalutada selle muistse linna varemete vahel, nähes selliseid struktuure nagu Celsuse raamatukogu, Artemise tempel ja suur amfiteater. 

Efesos pakub haruldast võimalust astuda tagasi ajas ja kogeda, kuidas võis välja näha elu iidsetel aegadel. Selle ainulaadne arhitektuur ja ajalugu teevad Efesosest olulise peatuse iga ajaloo- ja kultuurisõbra jaoks Türgis.

5. Kapadookia

Türgi vaatamisväärsus

Kapadookia on erakordne piirkond Kesk-Türgis, mida iseloomustavad ainulaadsed maastikud, maa-alused linnad ja muljetavaldavad kivikirikud. Kujundatud tuule ja vee erosiooni tõttu, on Kapadookia kuulus oma “haldjate korstnate” poolest- kõrge ja teravatipuline kivimoodustis, mis on loonud maagilise maastiku. Paljud külastajad valivad õhupalliga sõitmise, et näha seda hämmastavat piirkonda linnulennult. 

Lisaks looduslikele iludustele on Kapadookia ka koduks vanadele maa-alustele linnadele ja koobaskirikutele, mis peidavad endas hämmastavaid freskosid. Kapadookia on unikaalne kombinatsioon loodusest, ajaloost ja kultuurist, pakkudes kõigile külastajatele meeldejäävat kogemust.

6. Trooja linn

Trooja on legendaarne linn, mis asub Türgi loodeosas, ning on tuntud oma rolli poolest Trooja sõjas, mida kirjeldas Homeros oma eeposes “Ilias.” Arheoloogilised kaevamised on paljastanud mitmeid erinevaid linnakihte, mis ulatuvad tagasi enam kui 3000 aasta taha.

Varemed, sealhulgas kuulus Trooja hobune, on tunnistuseks sellest müütilisest ajaloost ja paljastavad iidse tsivilisatsiooni elu ja kultuuri. Kuigi täna on palju struktuure osaliselt hävinud, on Trooja varemete vahel kõndimine justkui ajarännak, võimaldades ettekujutust sellest, kuidas võis tunduda elu ajal, mil kangelased ja jumalad olid osa igapäevaelust. Trooja on ajalooentusiastidele ja müütide armastajatele kohustuslik külastuskoht.

7. Göbekli Tepe

Türgi vaatamisväärsused

Göbekli Tepe, asudes Kagu-Türgis, on maailma üks vanimaid teadaolevaid religioosseid struktuure, mille vanust hinnatakse üle 11 000 aasta. See arheoloogiline paik koosneb mitmest ringikujulisest ja T-kujulisest sambast, mis on kaunistatud loomade ja sümbolitega. Need struktuurid on ehitatud ajastul, mis eelneb põllumajandusele, muutes selle avastuse eriti märkimisväärseks. 

Göbekli Tepe mitte ainult ei anna olulist ülevaadet inimkonna varajasest ajaloost, vaid seab ka kahtluse alla senised arusaamad sellest, kuidas ja millal algas organiseeritud religioon. See müstiline koht on nii arheoloogidele kui ka ajaloo- ja kultuurisõpradele kohustuslik külastuspaik.

8. Sinine mošee

Istanbuli Sinine Mošee, mille ametlik nimi on Sultan Ahmeti mošee, on üks kuulsamaid islami palveldamiskohti maailmas. Ehitatud 1616. aastal, on mošee tuntud oma kuue minareti, suure kupli ja enam kui 20 000 sinise keraamika plaadi poolest, mis kaunistavad selle sisemust. Need sinised plaadid annavad mošeele ka selle rahvakeelse nime. 

Selle suursugune arhitektuur ja sisekujundus näitavad Osmanite perioodi kunsti ja käsitöö tipptaset. Sinine mošee ei ole mitte ainult religioosne paik, vaid ka üks Istanbuli peamisi vaatamisväärsusi, meelitades ligi külastajaid üle kogu maailma, kes soovivad imetleda selle imelist disaini ja tunda selle rahulikku atmosfääri.

9. Antalya

Türgi vaatamisväärsused

Antalya on Türgi edelaosas asuv kuurortlinn, mis on kuulus oma kauni rannajoone, ajalooliste vaatamisväärsuste ja kosmopoliitse õhkkonna poolest. Vahemere ääres asuv Antalya pakub kristallselget merd ja päikesepaistelist ilma, mis teeb sellest populaarse sihtkoha rannapuhkuseks. 

Antalya vanalinn, tuntud ka kui Kaleiçi, on täis ajaloolisi hooneid, kitsaid tänavaid ja kauneid aedu, kus saab jalutada ja nautida kohalikku kultuuri ja arhitektuuri. Lisaks rannaelule on Antalya ümbruses ka mägede ja maaliliste maastike avastamise võimalused. Ühendades endas lõõgastava rannapuhkuse ja rikkaliku ajaloo, on Antalya Türgis üks kõige külastatumaid sihtkohti.

10. Ani

Ani, tuntud ka kui “1001 kiriku linn,” on ajalooline linn, mis asub Türgi kaguosas, praeguse Armeenia piiri lähedal. Sellel vanalinnal on rikkalik ajalugu, olles kunagi olnud Armeenia kuningriigi pealinn 10. sajandil. Aja jooksul on Ani olnud paljude erinevate tsivilisatsioonide all, sealhulgas Bütsantsi, Gruusia ja Osmanite impeeriumid. 

Kuigi suurem osa sellest on nüüd varemetes, pakub Ani siiski hämmastavaid vaateid, sealhulgas kirikute, katedraalide ja linnamüüri jäänuseid. Selle ainulaadsed arhitektuuristiilid kajastavad mitmekesist kultuuripärandit. Ani varemed pakuvad külastajatele võimalust sukelduda minevikku ja uurida tükikest maailma, mis eksisteeris sajandeid tagasi, muutes selle oluliseks peatuspaigaks ajaloo- ja arhitektuurihuvilistele.

11. Bosporuse väin

Türgi vaatamisväärsus

Bosporuse väin on strateegiliselt tähtis kitsas veeteedevahemik, mis ühendab Musta mere ja Marmara merd, eraldades samal ajal Euroopa ja Aasia Türgi osad. Sellel olulisel kaubateel sõitvad laevad pakuvad pidevat liikumise vaatemängu ning väina ümbritsevad kaljud, paleed ja mošeed annavad talle erilise võlu. 

Bosporuse kruiisid on populaarne viis nautida väina ainulaadset panoraami, mis ühendab endas ajaloo, arhitektuuri ja looduse. Bosporuse sild, mis ühendab Euroopat ja Aasiat, on selle piirkonna ikooniline sümbol. Bosporuse väin ei ole ainult tähtis transporditee, vaid ka elav koht, mis peegeldab Istanbuli mitmekesisust ja dünaamikat.

12. Mount Nemrut

Mount Nemrut asub Türgi kaguosas ja on tuntud oma massiivse kuninga mälestusmärgi poolest, mis on ehitatud 1. sajandil eKr. Tippu jõudes leiavad külastajad suured kivipead, mis esindavad erinevaid jumalaid ja kuningas Antiochus I Theosit ennast. Need monumentaalsed skulptuurid, mõned neist ulatuvad üle 2 meetri, olid kunagi osa suuremast kompleksist, mis oli pühendatud kuninga hiilgusele ja jumalatele. 

Päikesetõusu ja päikeseloojangu ajal, kui valgus tabab kivipeasid, on vaade eriti muljetavaldav. Lisaks sellele pakub Mount Nemrut hämmastavat panoraamvaadet ümbritsevale maastikule. Selle ajaloolise tähtsuse ja ainulaadse ilu tõttu on Mount Nemrut üks Türgi UNESCO maailmapärandi kohti, mis pakub unustamatut kogemust neile, kes seda külastavad.

13. Pergamum

Türgi vaatamisväärsus

Pergamum on ajalooline linn, mis asub Türgi lääneosas ning oli kunagi suur kuningriik, mis õitses 3. sajandil eKr. Tänapäeval on Pergamum tuntud oma muljetavaldavate varemete poolest, sealhulgas Akropolise, suure amfiteatri ja Asclepioni, iidse ravimise keskuse poolest. Akropolise kompleks pakub hämmastavaid panoraamvaateid ümbritsevale maastikule ning sisaldab varemeid, mis ulatuvad tagasi Hellenistlikku ja Rooma perioodi. 

Pergamumi kuningliku raamatukogu jäänused on eriti olulised, kuna see oli kunagi teine suurim raamatukogu maailmas pärast Aleksandria oma. Pergamumi ajaloolised ja arhitektuurilised rikkused teevad sellest kohustusliku peatuse neile, kes on huvitatud antiikajast ja selle mõjust tänapäeva tsivilisatsioonile.

14. Ölüdeniz

Ölüdeniz on tuntud oma hämmastavate randade ja maalilise laguuni poolest ning asub Türgi lõunaosas Fethiye provintsis. See on üks kuulsamaid rannikuäärseid sihtkohti Türgis, tänu oma kristallselgele turkoosile merele ja peenele liivarannale. Ölüdeniz’i laguun on kaitstud ala, säilitades selle looduslikku ilu ja pakkudes külastajatele rahulikku kohta ujumiseks ja päevitamiseks. 

Lisaks rannaelule on Ölüdeniz ka populaarne sihtkoht paraplaanisõiduks, pakkudes võimalust imetleda seda uskumatut rannikuala õhust. Olgu selleks lõõgastav päev rannas või adrenaliinirikas paraplaanisõit, Ölüdeniz pakub midagi igaühele, kes otsib kaunist ja lõõgastavat puhkust Vahemere ääres.

15. Patara rand

Türgi vaatamisväärsused

Patara rand on üks pikemaid ja maalilisemaid randu Türgis, asudes riigi lõunaosas Antalya provintsis. Selle 18-kilomeetrine kullakarva liivarand ulatub silmapiirini ja pakub palju ruumi päevitamiseks, ujumiseks ja lõõgastumiseks. Patara rand pole mitte ainult visuaalselt ahvatlev, vaid ka ökoloogiliselt oluline, kuna see on üks Vahemere karettkilpkonnade pesitsuspaiku.

Lisaks ranna ilule on Patara lähedal ka arheoloogilised varemed, mis pärinevad Lükia tsivilisatsioonist. Need jäänused, sealhulgas teater ja tempel, annavad külastajatele võimaluse ühendada rannapuhkus ajaloolise avastamisega. Patara ranna suurepärane kombinatsioon looduslikust ilust ja ajaloolisest pärandist teeb sellest unikaalse ja mälestusväärse sihtkoha, mis sobib ideaalselt nii seiklusejanulistele kui ka neile, kes otsivad lihtsalt puhkust päikese all.

Kokkouvõtteks

Türgi vaatamisväärsused kujutavad endast võluvat segu ajaloost, kultuurist, arhitektuurist ja looduse ilust. Igaüks neist on oma olemuselt erinev, pakkudes midagi erilist igale külastajale. Olgu selleks Hagia Sophia katedraali ajalooline tähtsus või Patara ranna lõputu liiv, Türgi on koht, mis paelub ja inspireerib.

Need 15 vaatamisväärsust on vaid jäämäe tipp sellest, mida Türgi pakub. Türgi vaatamisväärsused on rikkalikud ja mitmekesised, täis avastamist ootavaid aardeid, mis sobivad nii ajaloohuvilistele, seiklejatele kui ka neile, kes otsivad lõõgastavat puhkust Vahemere ääres.

Scroll to Top