Millal reisida Portugali?

Kas oled kunagi mõelnud, millal minna Portugali, et kogeda just seda hetke, kui Vahemere päike kuldab vanade linnade katuseid või Atlantiku tuul paitab lõunamaiseid rannikuid?

See maaliline maa, mis ühendab ajaloo kohisevaid tänavaid, kirevat kultuuri ja suurejoonelist loodust, kutsub eestlasi avastama Euroopa lääneotsa lummavat pärandit. 

See artikkel juhatab sind läbi aastaaegade, kõneledes sellest, millal on parim aeg Portugali külastamiseks, mida seal näha ja kogeda ning kuidas planeerida oma reisi vastavalt hooaegadele ja sündmustele. Valmistu sukelduma Portugali südamesse ja avastama selle maa varjatud aardeid!

Portugali kliima

Portugal, mis asub Euroopa lõunaosas Atlandi ookeani ääres, naudib suuresti merelist kliimat, mida iseloomustavad pehmed talved ja suhteliselt soojad, kuid mitte liiga kuumad suved. Kliima varieerub aga sõltuvalt piirkonnast.

Põhja-Portugali, eriti Porto ja selle ümbruses, on mõõdukam ja sajab rohkem vihma, eriti sügisel ja talvel. Suved on siin soojad, kuid harva lämbeselt kuumad. Kesk-Portugalis, sealhulgas pealinnas Lissabonis, on suved kuumad ja kuivad ning talved on leebemad ja vähem vihmased kui põhjas. Lõuna-Portugal, eriti Algarve piirkond, on kuulus oma suurepärase päikeselise kliima poolest. Siin on suved kuumad ja päikeselised ning talved on väga leebedad, tehes sellest populaarse sihtkoha paljudele puhkajatele aastaringselt.

Sisemaal, kõrgematel aladel ja mägedes, võib temperatuur talvel langeda oluliselt madalamale ja lumi on mõnikord isegi võimalik. Suved on sisemaal tavaliselt kuumemad ja kuivemad kui rannikul.

Azoorid ja Madeira, Portugalile kuuluvad saared Atlandi ookeanis, pakuvad erinevat kliimat. Azooridel on aastaringselt mõõdukas kliima ja rohkem vihma, samas kui Madeiral on subtroopiline kliima, kus on pehmed talved ja soojad, kuid mitte liiga kuumad suved.

Olenemata sellest, kuhu Portugalis sa lähed, leiad enamasti soodsa kliima, mis võimaldab sul nautida kõiki riigi looduslikke iludusi ja kultuurilisi vaatamisväärsusi. Kuid selleks, et mõista, millal on parim aeg just sinu jaoks Portugali reisida, on oluline mõista ka kliima kõikumisi ja piirkondlikke erinevusi.

Millal reisida Portugali

Parim aeg Portugali reisimiseks

Portugali reisimise parim aeg sõltub sinu huvide ja eelistuste põhjal. Olgu selleks surfamine, veinimaitsmine, linnade avastamine või lihtsalt rannapuhkus, Portugal pakub kõike ja igal aastaajal on omad eelised.

Kevad (märtsist maini)

Kevad on suurepärane aeg Portugalis reisimiseks. Ilm hakkab soojenema, kuid suvised rahvahulgad pole veel saabunud. See tähendab, et populaarsetes turistikohtades on vähem inimesi, mis võimaldab sul rahulikult avastada riigi vaatamisväärsusi. Kevadel õitsevad lilled ja maastik muutub roheliseks, eriti põhjas, kus sajab rohkem vihma. Veelgi enam, kui sa oled huvitatud veinimaitsmisest, on kevad ideaalne aeg Douro orgu külastamiseks, kui viinamarjaistandused õitsevad.

Suvi (juunist augustini)

Suvi on Portugalis kõige populaarsem turismihooaeg, eriti Algarve piirkonnas, kus paljud turistid otsivad ideaalset rannapuhkust. Kui sulle meeldib soe ilm ja päevitamine, on suvi parim aeg. Samuti on suvel rohkem kultuuriüritusi ja festivale. Kuid kuna suvi on kõrghooaeg, võivad hinnad olla kõrgemad ja populaarsed kohad võivad olla rahvarohked. Lissaboni ja Porto linnades võib olla väga kuum, nii et kui sa oled linnaekskursioonil, on mõistlik varuda aega varahommikul või õhtul.

Sügis (septembrist novembrini)

Sügisel hakkavad temperatuurid langema, kuid päevad on endiselt soojad ja nauditavad. See on eriti hea aeg lõunaosas, Algarves, kus suvised rahvahulgad on lahkunud, kuid ilm on endiselt ideaalne rannas lõõgastumiseks. Kui oled huvitatud kultuuri- ja toidufestivalidest, on sügis hea aeg Douro ja Alentejo piirkondades viinamarjakoristuse ja veinivalmistamise festivalide jaoks.

Talv (detsembrist veebruarini)

Kuigi talv pole traditsiooniliselt populaarne reisiperiood, on Portugalis talvel oma võlud. Lõunaosas, eriti Algarves, on ilm endiselt suhteliselt soe ja päikeseline. Talvel on ka parim aeg linnaekskursioonide jaoks, kuna ilm on jahedam ja vähem rahvarohke. Lissabonis ja Portos võib olla mõnusalt vaikne ja saad tõeliselt nautida kohalikku kultuuri.

Lõpetuseks, parim aeg Portugali külastamiseks sõltub sinu isiklikest eelistustest ja sellest, mida sa soovid kogeda. Olgu selleks päikeseline rannapuhkus, kultuurireis või aktiivne puhkus looduses, Portugal pakub midagi igale maitsele igal aastaajal.

Mis kuudel tasuks Portugali minekut vältida?

Portugali mineku osas on vähe aegu, mida tuleks kindlasti vältida, kuid mõnel kuul võib teatud piirkondades ja tegevuste puhul esineda mõningaid puudusi.

 • Juulist augustini: Need on Portugalis kõige kuumemad ja kõige rahvarohkemad kuud, eriti turistilõksudes ja populaarsetes rannikupiirkondades nagu Algarve. Suur osa eurooplastest on suvepuhkuse ajal vabad ja paljud valivad just Portugali sihtkohaks. See tähendab, et hinnad majutusele, lennupiletitele ja teistele teenustele võivad olla tavalisest kõrgemad. Kui eelistad vaiksemat ja rahulikumat puhkust, siis võib olla hea mõte vältida reisimist nendel kuudel.
 • Detsember ja jaanuar: Kuigi Portugalis pole talved nii karmid kui paljudes teistes Euroopa osades, võivad mõned piirkonnad, eriti Põhja-Portugal ja mägedes, olla külmad ja vihmased. Samuti on mõned vaatamisväärsused ja tegevused talveperioodil suletud või piiratud.
 • Aprill: Aprill võib olla Portugali muutliku ilma kuuk, eriti Põhja-Portugalis, kus sageli öeldakse “Aprillis tuhat vihma ja tuhat selget päeva”. Ehkki see võib olla liialdus, on aprillis vihma tõenäosus suurem, mistõttu võib see kuul olla hea kaasa võtta vihmavari ja veekindlad jalanõud.

Loomulikult on igal kuul oma eelised ja Portugal on kaunis aastaringselt. Aga kui soovid vältida rahvarohkeid perioode, kõrgeid hindu või ebastabiilset ilma, võib olla hea mõte valida mõni teine aeg Portugali külastamiseks.

Festivalid ja muud sündmused

Portugal on rikas kultuuri ja traditsioonide poolest, mida tähistatakse aastaringselt erinevate festivalide ja sündmustega. Mõned neist on rahvusvaheliselt tuntud, samas kui teised on kohalikud pidustused, mis võimaldavad külastajatel sügavamalt sukelduda Portugali kultuuri.

 • Carnaval (Veebruar-märts): Sarnaselt paljudele teistele riikidele tähistatakse ka Portugalis karnevali, eriti Madeiral ja Azooridel. Värvikirevad paraadid, kostüümid ja pidustused toovad tänavatele elu, muutes selle ideaalseks ajaks Portugali kultuuri nautimiseks.
 • Fado festival (Mai): Fado on Portugali traditsiooniline laulustiil, mis on tuntud oma südantliigutavate meloodiate ja sügavate sõnadega. Fado festivalid toimuvad erinevates linnades, pakkudes külastajatele võimalust kuulata ja kogeda seda kaunist muusikat.
 • São João Festival (Juuni): Porto linnas toimuv São João Festival on üks riigi suurimaid ja kõige rõõmsameelsemaid pidustusi. Tänavatel toimuvad paraadid, ilutulestikud ja traditsioonilised tantsud.
 • Lissaboni filmifestival (Oktoober): See rahvusvaheline filmifestival toob Portugali filmihuvilised ja -tegijad kogu maailmast. Festival esitleb nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi filme, pakkudes külastajatele laia valikut kinoelamusi.
 • Santo António (Juuni): Lissabonis toimuv Santo António festival tähistab linna kaitsepühaku päeva. Tänavatel on grillitud sardiinide lõhn, paraadid, laulud ja tantsud.
 • Vinho Verde Festival (Juuli): Vinho Verde on Portugali kuulus kihisev valge vein. Selle festivali ajal saavad külastajad proovida erinevaid sorte ja õppida veinivalmistamise kunsti.

Kõik need festivalid ja sündmused peegeldavad Portugali rikast kultuuri ja pärandit. Külastades mõnda neist, saavad reisijad kogeda riiki autentsel ja meeldejääval viisil. Lisaks suurtele festivalidele on palju kohalikke pidustusi ja traditsioone, mis toimuvad aastaringselt, pakkudes külastajatele võimalust näha ja kogeda Portugalis midagi erilist igal aastaajal.

Millal reisida Portugali

Hooajalised kulud ja hinnad

Portugali külastamisel on oluline teada, et hooajad mõjutavad oluliselt reisikulusid, alates majutusest ja transpordist kuni meelelahutuse ja toiduni. Mõistmine, millal on kõrghooaeg ja madalhooaeg, aitab planeerida eelarvet ja otsustada, millal on parim aeg riiki külastada.

Kõrghooaeg (juuni-august)

Suvi on Portugalis turismi kõrghooaeg, eriti populaarsetes piirkondades nagu Algarve, Lissabon, Porto ja Madeira. Sellel ajal tõusevad majutuse hinnad märkimisväärselt, sageli isegi kahekordseks võrreldes madalhooajaga. Restoranid ja atraktsioonid võivad olla rahvarohkemad, ja kuigi kvaliteetne toit ja vein ei pruugi olla palju kallimad, võivad mõned populaarsed kohad tõsta hindu, eriti turistide seas tuntud piirkondades.

Lisaks tuleb arvestada, et populaarsed vaatamisväärsused ja ekskursioonid võivad kiiresti välja müüa, nii et broneerimine ette võib olla vajalik.

Keskmine hooaeg (aprill-mai, september-oktoober)

Kevad ja sügis on Portugalis suurepärased ajad reisimiseks. Ilm on endiselt soe, kuid mitte liiga kuum, ja rahvahulgad on väiksemad. Samas võivad hinnad olla siiski kõrgemad kui madalhooajal, kuid mõistlikumad kui kõrghooajal. Keskmine hooaeg on ka hea aeg, kui oled huvitatud kultuurisündmustest ja festivalidest, kuna paljud neist toimuvad just sel ajal.

Madalhooaeg (november-märts)

Madalhooaeg on parim aeg neile, kes otsivad rahulikumat puhkust ja tahavad säästa. Majutuse, transpordi ja muude teenuste hinnad võivad olla märkimisväärselt madalamad. Lissabonis ja Portos on hotellitoad ja korterid palju taskukohasemad, ja ka mõned restoranid pakuvad soodustusi. Siiski tuleb arvestada, et mõned vaatamisväärsused võivad olla suletud või lühendatud lahtiolekuaegadega. Samuti on oluline arvestada, et ilm võib olla jahedam ja vihmasem, eriti Põhja-Portugalis.

Portugali reisimise kulud on hooajaliselt erinevad, kuid iga aastaajal on omad eelised. Oluline on planeerida ette ja teha eelarve vastavalt sellele, millal ja kus sa soovid riigis viibida. Portugal on siiski üks Euroopa taskukohasemaid sihtkohti, mis pakub suurepärast väärtust kõigil aastaaegadel.

Millal reisida Portugali

Mida Portugalis näha ja teha?

Portugal on riik, mis on täis ajalugu, kultuuri, looduslikku ilu ja köitevaid elamusi. Olgu sa huvitatud linnade uurimisest, rannapuhkusest, mägedes matkamisest või gurmaanielamustest, Portugalil on pakkuda midagi igaühele.

 • Lissabon: Riigi pealinn on tuntud oma seitsme mäe, ajalooliste kvartalite, trammi nr 28 ja Fado muusika poolest. Külasta Jerónimose kloostrit, Belemi torni ja Alfama linnaosa, et tunda ära linna ajalooline ja kultuuriline olemus.
 • Porto: Douro jõe ääres paiknev linn on kuulus oma veinikeldrite, ajaloolise Ribeira linnaosa ja kauni Livraria Lello raamatupoe poolest. Ära unusta proovida traditsioonilist Francesinha rooga!
 • Algarve: Kuldsete randade, sinise vee ja kaljulõhedega piirkond on ideaalne päikese nautimiseks, surfamiseks ja looduse imetlemiseks. Populaarsed linnad selles piirkonnas on Lagos, Albufeira ja Faro.
 • Sintra: Vaid lühikese rongisõidu kaugusel Lissabonist, on Sintra tuntud oma imeliste paleede, losside ja aedade poolest, sealhulgas Pena palee ja Quinta da Regaleira.
 • Douro oru veinireis: Portugal on tuntud oma veini poolest, eriti Porto vein. Külasta Douro orgu, et näha, kust see vein pärineb, ja proovida otse allikast.
 • Azoorid: See vulkaaniline saarestik Atlandi ookeanis on paradiis loodussõpradele. Siin saab sukelduda, matkata ja nautida kuumaveeallikaid.
 • Madeira: Teine Portugali saarestik, tuntud oma subtroopilise kliima, maaliliste matkaradade ja uusaastapidustuste poolest.
 • Fado: Fado on Portugalile omane melanhoolne muusikažanr. Lissabonis ja Portos saad külastada Fado baare, kus kuuled seda autentset muusikat live-esituses.
 • Portugali köök: Proovi traditsioonilisi roogasid nagu bacalhau (soolatud kala), pastéis de nata (kohupiimakoogikesed) ja caldo verde (kapsasupp chorizo vorstiga).
 • Loodus ja matkamine: Portugali loodus on mitmekesine, ulatudes lõunapoolsetest randadest põhjapoolsete mägedeni. Külasta Geresi rahvusparki või matka Arrábida loodusparkides.

Portugal palju enamat kui lihtsalt päikesepaiste ja rand. Ajalugu, kultuur, muusika, toit ja loodus on kõik osa sellest rikkalikust ja mitmekesise kogemusest. Olenemata sellest, kas plaanid külastada mõnda suurt linna, sukelduda maapiirkondade kultuuri või lõõgastuda looduskaunis kohas, on Portugalis midagi, mis rahuldab iga reisija soove ja huve.

Kokkuvõtteks

Portugal pakub reisijale mitmekesist ja rikkalikku kogemust, olgu see siis lõõgastav rannapuhkus, kultuuriline avastusretk või looduskaunite paikade külastamine. 

Sõltuvalt aastaajast ja isiklikest eelistustest võib Portugal avaneda erinevate nurkade alt. See artikkel andis ülevaate Portugali kliimast, parimatest reisiaegadest, hooajalistest kuludest ja hinnadest ning rikkalikest kultuurisündmustest. 

Loodame, et see juhend aitab sul leida parim aeg külastada seda imelist riiki ning nautida kõike, mida Portugalil on pakkuda. Sõltumata ajast, Portugal ootab avastamist!

Scroll to Top