Reimsi katedraal

Reimsi katedraal: Põhjalik ülevaade ja reisijuht

Kujutage ette hoonet, mis oma majesteetliku ilu ja arhitektuurilise täiuslikkusega on suutnud läbi aegade köita lugematuid silmapaare ja südameid. See hoone on Reimsi katedraal, üks Prantsusmaa suurimaid ja olulisemaid sakraalehitisi. 

Käesolevas artiklis teeme süvitsimineva teekonna läbi selle imelise katedraali ajaloo ja tänapäeva. 

Alustame ülevaatest, mis paljastab selle arhitektuurilised saladused ja kunstilised meistriteosed. Järgnevalt sukeldume katedraali rikkalikku ajalukku, mis on põimunud Prantsuse monarhia ja rahvuse arenguga. Seejärel uurime, milline on Reimsi katedraali roll tänapäeval ja kuidas see jätkuvalt mõjutab nii kohalikke kui ka kaugemaid külastajaid. 

Lõpetuseks anname praktilist teavet, kuidas katedraali külastada, millised vaatamisväärsused asuvad selle läheduses ning milliseid unustamatuid elamusi võib oodata. 

Tere tulemast avastama Reimsi katedraali, kus iga nurk ja kivi räägib oma loo, mis ootab avastamist.

Reimsi katedraal

Reimsi katedraali ülevaade

Reimsi katedraal, ametlikult tuntud kui Notre-Dame de Reims, on üks Prantsusmaa ajaloolisemaid ja arhitektuuriliselt märkimisväärsemaid katedraale. See gooti stiilis katedraal asub Reimsis, mis on Champagnes-Ardenne piirkonna oluline linn. 

Ehitatud sajandite vältel, alates 1211. aastast, on Reimsi katedraal olnud Prantsusmaa kuningate kroonimise keskpunkt. Selle ajalooline ja kultuuriline tähtsus on nii märkimisväärne, et UNESCO nimetas katedraali 1991. aastal maailmapärandi nimistusse.

Katedraali arhitektuur on silmapaistev näide klassikalisest gooti stiilist. Selle välisilme on kaunistatud arvukate skulptuuridega, sealhulgas kuulsa ingli kuju, mida tuntakse kui Reimsi naeratavat inglit. Katedraali fassaadi domineerivad kaks massiivset torni, mis kavandati küll kõrgemaks, kuid jäid lõpuni ehitamata. Vaatamata sellele annavad need tornid hoonele võimsa ja majesteetliku ilme.

Interjöör on sama muljetavaldav kui välisilme. Katedraali sees paistavad silma kõrged võlvlaed ja värvikirevad vitraažaknad, mis kujutavad piibellikke ja ajaloolisi stseene, valgustades interjööri erinevates toonides sõltuvalt päevavalgusest. Erilist tähelepanu väärib peamine roosaken, mis on meistriteos oma detailide ja kunstilise täpsuse poolest.

Aastate jooksul on Reimsi katedraal kogenud mitmeid ajaloolisi sündmusi ja katastroofe, sealhulgas olulist kahjustust Esimese maailmasõja ajal, kui katedraali tabasid mitmed Saksa pommid. Restaureerimistööd, mis järgnesid sõjale, taastasid katedraali endise hiilguse, kasutades selleks nii traditsioonilisi kui kaasaegseid tehnikaid.

Tänapäeval on Reimsi katedraal mitte ainult aktiivne vaimulik keskus, vaid ka oluline turismiobjekt, mis meelitab ligi külastajaid üle kogu maailma. Selle arhitektuuriline ilu ja ajalooline tähtsus teevad sellest ühe olulisema kultuuripärandi Prantsusmaal. 

Reimsi katedraal

Ajalugu

Reimsi katedraali ajalugu on sügavalt seotud Prantsusmaa rahvusliku identiteedi ja ajalooga, pakkudes rohkelt sündmusi, mis ulatuvad tagasi üle üheksa sajandi. Esimene katedraal ehitati sellesse asukohta juba 5. sajandil, kuid praegune gooti stiilis struktuur, mida me tunneme, pärineb 1211. aastast. 

Katedraali ehitust alustati peapiiskop Aubry de Humberti juhtimisel ning see oli vastus kasvavale vajadusele suurema ja muljetavaldavama kultuspaiga järele, mis peegeldaks Reimsi tähtsust kristluses ja Prantsuse kuningriigis.

Katedraali ehitus oli suur ettevõtmine, mis kestis mitu sajandit ja mille käigus panid oma käe külge paljud kunstnikud, käsitöölised ja töölised. Esialgne ehitustöö kestis kuni 14. sajandi alguseni, kui katedraali põhiosad saavutasid oma praeguse kuju. Katedraali kaks torni, mis pidid algselt olema palju kõrgemad, jäid siiski lõpuni ehitamata 15. sajandil majanduslike raskuste ja poliitilise ebastabiilsuse tõttu.

Reimsi katedraali ajalooline tähtsus on eriti seotud Prantsuse monarhide kroonimisega. Alates Hugh Capet’ist 987. aastal kuni Charles X-ni 1825. aastal, on peaaegu kõik Prantsuse kuningad kroonitud Reimsi katedraalis. See traditsioon andis Reimsile ja selle katedraalile erilise staatuse Prantsusmaa ajaloos. Kroonimistseremooniad, nagu näiteks Louis IX (Püha Louis) kroonimine, olid sageli suursugused sündmused, mis tõid Reimsi kõrgaadli, vaimulikkonna ja rahva.

Katedraali ajalugu pole olnud ilma katsumusteta. Üheks suurimaks proovikiviks oli Esimene maailmasõda, mil Reims asus rindejoone lähedal ja katedraal sai tõsiselt kahjustada. Saksa väed pommitasid katedraali 1914. aastal, põhjustades tulekahju, mis hävitas suure osa katuses olevast puidust ja sulatas suure osa katedraali vitraažakendest. 

Restaureerimistööd algasid kohe pärast sõda ja jätkusid mitmeid aastakümneid, kasutades nii traditsioonilisi kui ka uuenduslikke tehnikaid, et taastada katedraali originaalne hiilgus.

Teine maailmasõda tõi kaasa uusi katsumusi, kuid Reimsi katedraal jäi suuremat sorti kahjustusteta, mis võimaldas sellel jätkata oma rolli kultuuri- ja vaimuliku elu keskusena. 20. sajandi jooksul toimusid mitmed konserveerimis- ja restaureerimisprojektid, et säilitada katedraali arhitektuuriline ilu ja ajalooline terviklikkus. 

Need projektid hõlmasid muuhulgas uute vitraažakende paigaldamist, mis loodi kaasaegsete kunstnike poolt, nagu Marc Chagall, lisades seeläbi kaasaegse puudutuse selle ajaloolisele pärandile.

Reimsi katedraal

Reimsi katedraal tänapäeval

Tänapäeval on Reimsi katedraal mitte ainult oluline ajalooline monument, vaid ka elav kultuuriline ja vaimulik keskus, mis jätkuvalt mõjutab nii kohalikku kui ka rahvusvahelist kogukonda. Pärast aastasadu kestnud restaureerimis- ja konserveerimistöid seisab katedraal täna uhkelt, demonstreerides oma ajaloolist ja arhitektuurilist tähtsust ning pakkudes külastajatele ja palveränduritele rikkalikku vaimset ja esteetilist kogemust.

Reimsi katedraal on aktiivne jumalateenistuste toimumiskoht, kus igapäevaselt toimuvad missad ja palvused. Lisaks regulaarsetele liturgilistele teenistustele toimuvad katedraalis ka erilised usulised tseremooniad, nagu näiteks jõulud ja lihavõtted, mis tõmbavad ligi suuri rahvahulkasid nii Prantsusmaalt kui ka mujalt maailmast. 

Katedraal on ka oluline koht kiriklikeks sündmusteks, sealhulgas pühitsemisteks ja religioosseteks festivalideks, mis rõhutavad selle jätkuvat rolli Prantsuse katoliku kiriku südames.

Kultuuriliselt on Reimsi katedraal üks Prantsusmaa külastatuimatest vaatamisväärsustest, olles iga-aastaselt avatud sadadele tuhandetele turistidele. Külastajad imetlevad selle arhitektuuri, eriti kuulsaid gooti elemente nagu lendkaared, teravkaarsed võlvid ja rikkalikult kaunistatud fassaad. Katedraal pakub mitmesuguseid haridusprogramme ja ekskursioone, mis aitavad külastajatel mõista hoone ajalugu, kunsti ja arhitektuuri.

Lisaks sellele on katedraal kaasaegse kunsti näituste toimumiskoht, tuues kokku ajaloolise pärandi ja kaasaegse loovuse. Sellised näitused mitte ainult ei rikasta külastajate kogemust, vaid loovad ka silla mineviku ja oleviku vahel, näidates katedraali dünaamilist rolli kaasaegses ühiskonnas.

Reimsi katedraal, säilitades oma ajaloolist väärikust ja arhitektuurilist ilu, jätkab inspireerimist ja meelitab ligi külastajaid oma unikaalse kombinatsiooniga ajaloolisest sügavusest ja kaasaegsest kultuurilisest elust. See on mitte ainult monument, vaid ka aktiivne ja elujõuline osa kogukonnast, mis edendab kultuurilist ja vaimset rikkust Reimsis ja kaugemal.

Reimsi katedraal

Reimsi katedraali külastamine

Ligipääs ja piletid

Reimsi katedraali külastamine on suurepärane võimalus süveneda Prantsuse ajalukku ja arhitektuuri. Katedraal asub Reimsi linnas, mis on hõlpsasti ligipääsetav nii auto, rongi kui ka lennukiga, pakkudes külastajatele mitmekülgseid transpordivõimalusi. 

Reimsi jõudmiseks autoga on mitmeid peamisi maanteid, sealhulgas A4, mis ühendab linna Pariisiga. Reimsi rongijaam pakub kiirrongiühendusi suurtest Prantsuse linnadest nagu Pariis, mis on vaid 45-minutilise TGV-sõidu kaugusel.

Katedraali külastamine on enamasti tasuta, kuid teatud ekskursioonide ja eriürituste puhul võib kehtida piletitasu. Näiteks on katedraali tornidesse ronimine piletiga, mis annab külastajatele võimaluse nautida panoraamvaateid Reimsile ja selle ümbrusele. Torni piletid on mõistliku hinnaga ja neid saab osta katedraali kõrval asuvast külastuskeskusest. Lisaks võib erilistel puhkudel, nagu kontserdid ja muud kultuuriüritused, kehtida sissepääsu eest tasu.

Külastuskeskus pakub ka mitmesuguseid ekskursioone, sealhulgas giidiga tuure, mis räägivad katedraali ajaloost, arhitektuurist ja kunstist. Need tuurid on suurepärane viis sügavamaks tutvumiseks katedraali ja selle mitmekihilise ajalooga. 

Ekskursioonide hinnad varieeruvad sõltuvalt tuuri tüübist ja kestusest, kuid need pakuvad tõeliselt rikastavat kogemust. Giidiga tuurid on saadaval mitmes keeles, et rahuldada rahvusvaheliste külastajate vajadusi.

Lisaks on Reimsi katedraal kaasav ja ligipääsetav koht. Katedraalil on eraldi sissepääsud liikumisraskustega inimestele, tagades, et kõik külastajad, olenemata füüsilistest võimetest, saavad katedraali ilu nautida. Samuti on olemas mitmekeelne infomaterjal ja audiojuhendid, mis aitavad külastajatel iseseisvalt katedraali avastada.

Katedraali külastamiseks on soovitatav varakult kohale jõuda, eriti suvehooajal ja suurematel pühadel, kui külastajate arv võib olla suurem. Kuigi katedraal on suur, võivad populaarsetel aegadel tekkida järjekorrad, eriti eriekskursioonidele ja torni külastusele. 

Lisaks võib katedraali külastamist mõjutada jumalateenistuste ja eriürituste ajakava, mistõttu on hea mõte enne külastust kontrollida katedraali veebilehte või helistada külastuskeskusesse, et saada ajakohast infot lahtiolekuaegade ja võimalike sündmuste kohta.

Mida saab näha?

Reimsi katedraal on tõeline kunstiline ja arhitektuuriline pärl, mis pakub külastajatele mitmekesiseid vaatamisväärsusi. Alates selle grandioossest välisilme kuni peenelt detailideni sees, on iga katedraali osa täis ajalugu ja ilu.

  • Välisfassaad: Katedraali välist ilmet iseloomustavad keerukad skulptuurid ja dekoratiivsed elemendid, mis teevad sellest ühe gooti arhitektuuri meistriteose. Külastajad saavad imetleda kuulsat “Naeratava ingli” skulptuuri, mis asub peasissekäigu lähedal ning on üks katedraali tuntuimaid sümboleid. Lisaks on fassaadil üle 2300 kujuga skulptuurid, mis kujutavad piiblitegelasi, pühakuid ja ajaloolisi isikuid, pakkudes sügavat sissevaadet keskaegsesse ikonograafiasse ja usulistesse tõekspidamistesse.
  • Vitraažaknad: Üks katedraali silmapaistvamaid jooni on selle värvikirevad vitraažaknad, mis katavad tuhandeid ruutmeetreid ja heidavad kirjusid valgusmänge katedraali interjööri. Erilist tähelepanu väärib kuulus roosaken, mis on muljetavaldav oma suuruse ja detailirohkuse poolest. Aknad jutustavad lugusid Piiblist ja pühakutest, pakkudes lisaks visuaalsele ilule ka rikkalikku ajaloolist ja religioosset sisu.
  • Skulptuurid ja kunstiteosed: Seespool katedraali on külastajatel võimalus näha arvukalt skulptuure, mis ulatuvad tagasi keskajast kuni tänapäevani. Nende hulgas on erinevad altarid, pühakujud ja religioossed reljeefid, mis kõik räägivad oma lugu. Katedraali kuulsaim kunstiteos võib olla Marc Chagalli loodud kolm vitraažakent, mis lisati 1974. aastal ja kujutavad stseene Taaveti ja Aabrahami elust, lisades modernse puudutuse sellele ajaloolisele pühakojale.
  • Katedraali koor ja altar: Katedraali koor ja altar on silmapaistvad nende arhitektuurilise keerukuse ja kunstiliste detailide poolest. Altari ümber on paigutatud mitmed ajaloolised kapid ja piirded, mis on valmistatud väärtuslikest materjalidest nagu marmor ja pronks. Kooriala pakub vaateid gooti võlvidele ja arhitektuurilistele elementidele, mis demonstreerivad keskaegset ehituskunsti meisterlikkust.
  • Katedraali tornid: Ehkki tornid jäid lõpetamata, nagu algselt kavandatud, pakuvad need siiski võimalust nautida vaadet Reimsi linnale. Tornidest avanevad hingematvad vaated nii katedraali keerukatele katusetöödele kui ka kaugemale linnale ja selle ümbrusele.
Reimsi katedraal

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Reimsi katedraali külastades avaneb võimalus uurida ka mitmeid teisi huvitavaid vaatamisväärsusi Reimsi linnas ja selle ümbruses. Siin on mõningad neist:

  • Palais du Tau: Vaid mõne sammu kaugusel Reimsi katedraalist asub Palais du Tau, mis on ajalooline palee, kus kuningad peatusid enne oma kroonimist katedraalis. Palee on täna muuseum, mis tutvustab Reimsi katedraali ja selle kroonimistseremooniate ajalugu. Külastajad saavad näha kuninglike rüüde, relvade ja muude esemete kollektsioone, mis annavad sügava ülevaate Prantsuse monarhia rituaalidest ja ajaloost.
  • Musée des Beaux-Arts: Kunstihuvilised peaksid kindlasti külastama Reimsi Kunstimuuseumi (Musée des Beaux-Arts), mis asub lähedal katedraalile. Muuseum pakub muljetavaldavat kunstikogu, sealhulgas maale, skulptuure ja graafikat alates 15. sajandist kuni tänapäevani. Eriti tähelepanuväärne on muuseumi kollektsioon Prantsuse impressionistidest, sealhulgas sellistelt kunstnikelt nagu Camille Corot ja Auguste Renoir.
  • Reimsi Rooma Värav (Porte de Mars): Reims pakub ka huvitavaid võimalusi ajaloo austajatele Rooma Värava näol, mis on üks vanimaid säilinud Rooma ajastu monumente linnas. See muljetavaldav triumfikaar on rikas reljeefide ja skulptuuridega, mis kujutavad Rooma jumalaid ja ajaloolisi lahinguid.
  • Champagne’i majad: Reims on kuulus ka oma Champagne’i tootmise poolest, mis tõmbab ligi veinihuvilisi kogu maailmast. Linnas ja selle ümbruses asuvad mitmed tuntud Champagne’i majad, kus külastajad saavad osaleda ekskursioonidel ja degusteerida mõningaid maailma parimaid vahuveine. Mõned tuntud nimed hulgas on Veuve Clicquot, Taittinger ja Pommery, mis pakuvad ekskursioone nii ajaloolistesse veinikeldritesse kui ka õpetlikke seansse Champagne’i valmistamise protsessist.
  • Saint-Remi muuseum ja basiilika: Veel üks kultuuriline peatuspunkt on Saint-Remi muuseum ja basiilika, mis asuvad veidi eemal katedraalist. Basiilika, mis on pühendatud Reimsi pühakule Remigius’ele, on oluline religioosne paik ja osa UNESCO maailmapärandi nimistust. Muuseumis on välja pandud esemeid, mis ulatuvad tagasi prehistoorilistest aegadest kuni keskajani, pakkudes külastajatele harivat sissevaadet piirkonna ajalukku.
Reimsi katedraal

Kokkuvõtteks

Reimsi katedraal ei ole vaid arhitektuuriline ime, vaid ka sügava ajaloolise ja kultuurilise tähendusega koht. Külastades katedraali ja selle ümbruskonna vaatamisväärsusi, avaneb võimalus süvitsi mõista Prantsuse ajalugu ja kultuuri. Katedraal pakub rikkalikku vaimset, esteetilist ja hariduslikku kogemust, mis jätab igale külastajale sügava mulje.

Scroll to Top