Schönbrunni loss

Schönbrunni loss – Barokkstiili kroonijuveel Viini südames

Kui ajalugu kõneleks seinadest, siis Schönbrunni lossi müürid oleksid lõputute lugude raamatukogu. Seistes Viini elegantse roheluse keskel, laotab see barokkstiili pärl enda ees lahti lehekülgi, mis on täis kuninglikku hiilgust, poliitilisi intriige ja kultuurilisi meistriteoseid. 

Lossi iga nurgakivi ja aiavaikuses sosistav tuuleiil räägib lugusid, mis on nii maalilised ja rikkalikud, et võiksid inspireerida sonette ja sümfooniaid. Schönbrunni loss pole pelgalt kivi ja mördi meistritöö; see on elav muuseum, kus minevik tantsib olevikuga ajatute meloodiate saatel.

Kaasahaaravalt avaneb Schönbrunni loss kui värav teise maailma, mis ei ole pelgalt pääs minevikku, vaid kus ajalugu tundub olevat külmunud hetkesse, pakkudes kaasajal külastavale silmale peaaegu sama vaatepilti, mis see oli sajandeid tagasi. Selline on Schönbrunni loss – ajatu, võimas ja alati uusi lugusid jutustav.

Schönbrunni loss

Schönbrunni lossi ülevaade

Schönbrunni loss, asudes Austria pealinnas Viinis, on üks olulisemaid kultuuriväärtusi ja turismiobjekte riigis. See on tuntud oma ajaloolise tähtsuse ja arhitektuurilise ilu poolest, olles UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud alates 1996. aastast. Schönbrunni loss on suurepärane näide barokkarhitektuuri ja aedade disaini täiuslikust ühendamisest, mis kajastab Habsburgide dünastia rikkalikku ajalugu ja kultuuripärandit.

Lossi ajalugu ulatub tagasi 17. sajandisse, mil seda kasutati keiserliku pere suveresidentsina. Tänaseni on säilinud selle aegne grandioossus ja elegants, tõmmates ligi miljoneid külastajaid üle kogu maailma. Schönbrunni lossikompleks koosneb 1441 toast, kus igaüks peidab endas lugusid keisrite ja nende hovide eludest. Barokkstiilis välisfassaad ja siseruumide rokokoo kaunistused on täis detailirohkust ning neis peegelduvad tolleaegse käsitööliste meisterlikkus ja kunstilised saavutused.

Lisaks lossile endale kuuluvad kompleksi hulka ka imekaunid aiad, mis laiuvad ligikaudu 160 hektaril, pakkudes jalutajatele erinevaid aedade kujundusi, alates prantsuse stiilis rangelt kujundatud aladest kuni Inglise maastikuaedadeni. Samuti leidub siin mitmeid kujusid, purskkaeve ja isegi maailma vanim veel töötav loomaaed, mis on osa Schönbrunni lossi võludest. Need aedad ja parkalad pakuvad külastajatele võimalust nautida nii kultuuri, ajalugu kui ka loodusilu.

Selle asupaiga krooniks on Gloriette, uhke struktuur, mis paikneb lossi aedade kõrgeimal punktil, pakkudes hämmastavaid vaateid nii Schönbrunni lossile kui ka Viini linnale. Schönbrunni lossi ajalugu, ilu ja kultuuriline tähtsus teevad sellest ühe Euroopa silmapaistvaima lossi ja ajaloolise vaatamisväärsuse.

Ajalugu

Schönbrunni lossi ajalugu on tihedalt seotud Habsburgide dünastiaga, kes valitsesid suurt osa Euroopast mitme sajandi vältel. Lossi algne struktuur ehitati 14. sajandil ja oli tuntud nime all “Katterburg”. See oli peamiselt põllumajandusliku kasutusega ala, kuni 16. sajandil omandas selle Maximilian II. Tema muutis selle ala jahimajaks, rajades samal ajal ka eksootiliste taimede kollektsiooni, mis pani aluse Schönbrunni imposantsetele aedadele.

Schönbrunni praeguse lossi ehitust alustati keisrinna Eleonora Gonzaga tellimusel 17. sajandi keskel, kuid täielikku hiilgust saavutas see alles järgmise sajandi teisel poolel keiserinna Maria Theresia valitsemisajal. Maria Theresia muutis Schönbrunni oma suveresidentsiks ja korraldas suurejoonelise ümberehituse, mille käigus lossi ja aedu kujundati ümber vastavalt barokkstiili ideaalidele. Tema ajal sai Schönbrunni lossist mitte ainult keiserlik elupaik, vaid ka poliitilise võimu ja kultuurilise elu keskus.

18. sajandi lõpul ja 19. sajandi alguses toimusid täiendavad muudatused ja täiendused, mis vastasid uutele esteetilistele ja funktsionaalsetele nõudmistele. Napoleoni sõdade ajal oli Schönbrunn mitme olulise ajaloolise sündmuse tunnistajaks, sealhulgas Prantsuse keisri Napoleon Bonaparte’i kahest Viini-visiidist. 1814. aasta Viini kongress, mis joonistas ümber Euroopa kaardi pärast Napoleoni sõdu, kasutas Schönbrunni sageli kohtumispaigana, mis rõhutas selle olulist rolli Euroopa diplomaatias.

18. sajandil lisati lossikompleksile mitmeid ehitisi, nagu Palmimaja ja Rooma ruini kujuline ehitis, ning loomaaed, mis on nüüd vanim pidevalt tegutsev loomaaed maailmas. Schönbrunni aedadesse rajati ka suurejooneline Gloriette, mille keiser Franz Joseph I laskis ehitada 1775. aastal, et austada Austria sõjaväelasi.

Keiser Franz Joseph, kes sündis ja suri Schönbrunnis, oli üks viimaseid Habsburgide dünastia keisreid, kes lossi aktiivselt kasutas. Tema valitsemisajal sai Schönbrunn tähenduslikuks kui Austria-Ungari impeeriumi poliitiline süda ja sümbol. Keisri tavaline päevarutiin ja töökas eluviis Schönbrunnis on saanud legendiks, ning tema eelistus lihtsusele ja rutiinile lossis on hästi dokumenteeritud.

Esimese maailmasõja järel, kui Austria-Ungari impeerium lagunes, muutus Schönbrunni staatus. Loss ja selle aedad muudeti avalikuks muuseumiks, mis võimaldas tavalistel inimestel imetleda kunagist keiserlikku hiilgust. Teise maailmasõja ajal sai Schönbrunn tõsiseid kahjustusi, kuid õnneks taastati see hoolikalt sõjajärgsetel aastatel.

Schönbrunni lossi ajalugu ei ole ainult Austria ajaloo peegeldus, vaid ka tunnistus Euroopa kunsti, arhitektuuri ja poliitiliste muutuste lõimunud keerukusest läbi mitmete sajandite. Loss on näinud paljude ajalooliste isiksuste – kuningate, keisrite, diplomaatide ja kunstnike – tulemist ja minemist, igaühe jäljed jättes kustumatu märgi selle kultuuripärandisse. Alates Habsburgide dünastia võimukõrgusest kuni Napoleoni sõdade ja Viini kongressini, on Schönbrunni loss olnud Euroopa ajalooliste tuulte ristteel.

Selles barokkpärlis, mille iga saal ja koridor räägivad oma loo, on peetud riigivalitsejate kogunemisi, allkirjastatud leppeid, korraldatud pidulikke bankette ja vastuvõtte, mis on mõjutanud riikide saatuseid. Siinne keerukas ajalugu kajastab otseselt kunagiste Euroopa suurriikide poliitikat ja kultuurielus toimunud muutusi. Schönbrunni lossi ruumides on kõlanud Mozarti muusika, seal on peetud salajasi arupidamisi ning planeeritud strateegiaid, mis on kujundanud Euroopa kaasaegset nägu.

Täna seisab Schönbrunni loss uhkelt, meenutades oma hiilgavaid päevi ja jätkates uute ajaloo kihtide lisamist oma rikkaliku pärandi mosaiiki. Iga kivist trepp, mida mööda kunagi on kõndinud keisrid, iga aiasalu, kus on jalutatud mõtiskluses või armastuses, räägivad loo sellest, kuidas minevik ja olevik põimuvad, luues jutustuse, mis ei vanane kunagi. Schönbrunni loss ei ole lihtsalt ajalooline monument, see on elav mälestusmärk, mis hoiab endas Euroopa kultuuriloo väärtuslikku essentsi.

Schönbrunni loss

Schönbrunni loss tänapäeval

Tänapäeval on Schönbrunni loss jätkuvalt üks Austria kõige olulisemaid kultuuriaardeid, olles meeliköitev segu ajaloost, arhitektuurist ja kuninglikust elegantsist. See on austusavaldus keiserlikule ajaloole ning avatud uks minevikku, pakkudes samas kaasaegseid võimalusi hariduseks ja meelelahutuseks. Pärast põhjalikke restaureerimistöid, mis järgnesid Teise maailmasõja kahjustustele, on loss taastatud endise hiilguse juurde ning see avati avalikkusele kui muuseum.

Lossi interjöör on hämmastavalt hästi säilinud, mille kaunistused ja mööbel annavad aimu Habsburgide impeeriumi luksuslikust eluviisist. Võrratud rokokoo saalid, Franz Josephi ja tema naise keisrinna Elisabethi (paremini tuntud kui Sissi) privaatruumid ning imposantsed esindussaalid nagu Suur Galerii ja Peeglisaal, on vaid mõned näited lossi sisekujundusest, mis on säilinud sajandeid ja paeluvad endiselt külastajaid üle maailma.

Lossi ümbruskond on samuti muljetavaldav, pakkudes külastajatele avaraid aedu ja parke, kus saab nautida jalutuskäike ja imetleda ajaloolisi struktuure, nagu Neptuuni purskkaev ja Rooma ruine. Aedades toimuvad hooajalised üritused, nagu suvised kontserdid ja jõuluturud, toovad Schönbrunni lossi juurde täiendavaid kultuurikihte ja kogukondlikku elu.

Lisaks on loss tänapäeval ka oluline sündmuspaik, võõrustades mitmesuguseid üritusi alates pidulikest bankettidest kuni rahvusvaheliste konverentsideni. Lossi ruumid on populaarsed pulmade ja erakondade toimumiskohad, pakkudes kordumatut õhkkonda neile, kes soovivad oma erilisi sündmusi tähistada ajaloolises miljöös.

Schönbrunni lossi haldab Schönbrunn Group, mis on pühendunud selle ajaloolise pärandi säilitamisele ja külastajakogemuse rikastamisele. Tänu sellele organisatsioonile ja Austria valitsuse toetusele jätkub Schönbrunni lossi lugu, rikastades nii kohalike elanike kui ka külastajate elusid ja pakkudes elavat ühendustlüli Viini mineviku ning tänapäeva vahel.

Schönbrunni loss

Schönbrunni lossi külastamine

Schönbrunni lossi külastamine pakub ainulaadset võimalust sukelduda Euroopa ajalukku ja kultuuri. Olles üks Viini peamisi vaatamisväärsusi, tõmbab see igal aastal ligi suure hulga turiste. 

Külastajad saavad nautida mitmekülgset tegevuste ja vaatamisväärsuste kava, mis hõlmab giidiga tuure, püsiekspositsioone ja ajutisi näitusi, rääkimata kaunistest aedadest ja lossipargist. Lossi külastus on hariv ja meeldejääv kogemus igas vanuses inimestele.

Ligipääs ja piletid 

Schönbrunni lossi külastamise planeerimine nõuab teavet ligipääsu ja piletiostu võimaluste kohta. Loss asub Viini 13. linnaosas, Hietzingis, ja on hästi ühendatud ülejäänud linnaga. Külastajad saavad sinna kergesti jõuda ühistranspordiga, kasutades metrooliini U4, mis peatub Schönbrunn jaamal, bussidega või trammiga. Samuti on piirkonnas tasulised parkimisalad neile, kes soovivad autoga tulla.

Piletite osas pakub Schönbrunni loss erinevaid valikuid, vastavalt külastaja huvidele ja ajale, mida nad soovivad lossis veeta. Standardpääsmeid saab osta kas kohapealt või eelnevalt interneti teel, mis võib olla mugav viis vältimaks järjekordi, eriti kõrghooajal. Piletid on saadaval mitmesuguste ekskursioonide jaoks, sealhulgas “Imperial Tour” ja “Grand Tour”, mis pakuvad erinevat ulatust lossi ajaloo ja interjööride kohta. Lisaks on võimalik osta “Sisi Ticket”, mis annab ligipääsu mitmele Viini ajaloolisele vaatamisväärsusele, sealhulgas Schönbrunni lossile, Hofburgi keiserlikule paleele ja Keiserinna Sisi Mööblikogule.

Enamiku piletite juurde kuulub audiogiidi kasutamine, mis on saadaval mitmes keeles, pakkudes detailset teavet lossi ja selle elanike kohta. Samuti võivad külastajad broneerida eraviisilisi ekskursioone, mis võimaldavad personaalsemat ja põhjalikumat kogemust.

Piletite hinnad võivad erineda sõltuvalt valitud tuurist ja hooajast, samuti on olemas soodustused lastele, õpilastele, pensionäridele ja gruppidele. Täpse hinna teadasaamiseks ja oma külastuse planeerimiseks on soovitatav külastada Schönbrunni lossi ametlikku veebilehte.

Külastajad peaksid olema teadlikud ka sellest, et lossi ja aedade lahtiolekuajad võivad aastaajast ja eriüritustest sõltuvalt muutuda, seega on enne külastust oluline kontrollida kõige uuemat teavet.

Mida saab näha?

Schönbrunni lossikompleks on rohkem kui lihtsalt üks hoone; see on terve ajalooliste ehitiste, aedade ja kunstiteoste kogum, mis kõik räägivad Austria rikka ajaloo lugusid. Külastajatele avaneb palju imetlusväärset, alates lossi enda suurejoonelisest arhitektuurist kuni selle hoolikalt hooldatud aedade ja keerukate kunstikogudeni.

  • Keiserlikud eluruumid: Schönbrunni lossis on 1441 tuba, millest 40 on avatud külastajatele. “Imperial Tour” viib külastajad läbi 22 toa, sealhulgas keiser Franz Josephi ja keisrinna Elisabethi ehk Sissi privaatruumid, mis on sisustatud originaalmööbliga, pakkudes pilguheitu keiserliku perekonna igapäevaelusse.
  • Suur Galerii ja Peeglisaal: Need on mõeldud muljetavaldavateks vastuvõttudeks ja pidulikeks sündmusteks. Suur Galerii pakub hingematvat vaadet oma freskode ja lühtritega, samal ajal kui Peeglisaal on kuulus kohana, kus kuueaastane Wolfgang Amadeus Mozart esines keiserinna Maria Theresiale.
  • Neptuuni purskkaev ja Gloriette: Aedade südames asuv Neptuuni purskkaev ja selle skulptuurigrupid on barokk-kujunduse meistriteosed. Veelgi enam, Gloriette kõrgub mäe otsas, pakkudes hingematvaid vaateid nii lossile kui ka Viinile.
  • Rooma varemed: Need kunstlikult loodud varemed, mis pärinevad 18. sajandist, on romantilise aialoomingu näide, tuues esile inimese ja looduse suhte.
  • Loomaaed: Schönbrunni loomaaed on maailma vanim veel tegutsev loomaaed, mis pakub kodu sadadele loomaliikidele ja pakub harivat kogemust nii lastele kui ka täiskasvanutele.
  • Palmimaja: See on üks suuremaid omataolisi maailmas ja majutab eksootilisi taimi ning mitmesuguseid haruldasi liike.
  • Kindralusemaja: Selles hoones asuvad näitused, mis räägivad Schönbrunni ajaloost ja selle rollist Austria ja Euroopa ajaloos.
  • Marionett-teatri muuseum: See pakub ülevaadet marionett-teatri ajaloost ning on eriti populaarne laste seas, pakkudes interaktiivseid etendusi.
  • Kultuur ja üritused: Schönbrunni loss ja selle aed on elavad kultuuripaigad, kus korraldatakse kontserte, festivale ja teatrietendusi. Lossi ja aia suvekontserdid on eriti populaarsed, tuues kokku klassikalise muusika armastajaid kogu maailmast.
Schönbrunni loss

Läheduses asuvad vaatamisväärsused 

Schönbrunni lossi ümbruses leidub mitmeid vaatamisväärsusi, mis pakuvad külastajatele rikkalikku kultuuri- ja ajaloopärandit ning kauneid loodusvaateid. Piirkond on tuntud oma elegantsete hoonete ja laitmatult kujundatud aedade poolest, mis koos moodustavad Viini ajaloolise ilme.

  • Hietzingi linnaosa: Schönbrunni loss asub Hietzingi linnaosas, mis on tuntud oma ajalooliste villade ja lopsakate aedade poolest. See on Viini üks prestiižikamaid piirkondi, kus külastajad saavad jalutada mööda rahulikke tänavaid, nautida kohalikke kohvikuid ja leida peeneid käsitööpoode.
  • Viini tehnikamuuseum: Vaid mõne trammipeatuse kaugusel Schönbrunnist asub Viini tehnikamuuseum, mis pakub põhjalikku ülevaadet teaduse ja tehnoloogia arengust. See interaktiivne muuseum on pere sõbralik ja hariv paik, mis näitab kõike alates tööstusrevolutsioonist kuni kaasaegsete tehnoloogiateni.
  • Lainzer Tiergarten: Kui eelistate puhast loodust, on Lainzer Tiergarten ideaalne koht, kus matkata ja metsikuid loomi vaadelda. See looduskaitseala oli kunagi keiserliku perekonna jahiala ja on nüüd avatud kõigile loodusesõpradele.
  • Klimt Villa: Gustav Klimt’i endine ateljee, mis asub lähedal Hietzingis, on nüüd muuseum, mis on pühendatud selle kuulsa Austria kunstniku elule ja tööle.
  • Österreichische Galerie Belvedere: Kuigi mitte päris jalutuskäigu kaugusel, on see lähedal asuv kunstigalerii, kus on eksponeeritud üks laialdasemaid Austria kunsti kollektsioone, sealhulgas Gustav Klimti kuulsa teose “Suudlus”.
  • Wienerbergi park: See on suur roheala lõunapoolses Viinis, kus on tiigid, jalutusradad ja golfiväljak. See pakub linnast eemal asuvat looduslikku pelgupaika.
  • Karlskirche: Kuigi see pole otse Schönbrunni lossi lähedal, on Karlskirche Viini üks silmapaistvamaid barokkarhitektuuri näiteid, mis asub mõne metroopeatuse kaugusel.
  • Wiener Staatsoper: Viini Riigiooper on tuntud oma ajaloolise arhitektuuri ja maailmatasemel etenduste poolest. See asub samuti mõne metroopeatuse kaugusel Schönbrunnist.
Schönbrunni loss

Kokkuvõtteks 

Schönbrunni loss on Austria uhkus, mis on väga oluline Euroopa kuultuuripärand. Artiklis seilasime läbi aegade, uurides lossi ajalugu, alates selle algusaegadest kuni tänapäevani, kus see on saanud üheks peamiseks turismimagnetiks ja kultuurisündmuste keskpunktiks. 

Lossi külastamine on kui rännak läbi aja, mis viib meid imetlema lossi interjööri ja aedu. Uurib selle läheduses leiduvaid vaatamisväärsusi ning lõpuks paneb mõistma selle rolli nii ajaloo kui kaasaegse kultuurimaastiku kujundajana. Schönbrunni loss ei ole lihtsalt ajalooline maamärk; see on lugu ise – igavene, elav ja igat külastajat puudutav.

Scroll to Top