Püha Stefanuse katedraal

Püha Stefanuse katedraal – Püha Stefanuse katedraali lugu läbi sajandite

Viini ajaloolise vanalinna südames seisab üks hoone, mis on enamat kui lihtsalt pühakoda – see on Püha Stefanuse katedraal, saksa keeles tuntud kui Stephansdom. See on koht, kus kunst ja ajalugu põimuvad, kus igal kivil ja vitraažaknal on oma lugu jutustada. Püha Stefanuse katedraali tornid joonistuvad Viini taeva piirile nagu ajastute vahised, vaiksed tunnistajad linna muutumisele läbi sajandite.

Katedraali esmapilgul lihtne, ent detailidesse süüvides keerukalt kaunistatud gooti fassaad on justkui kutsuv käežest, mis meelitab külastajat sisse astuma ja avastama selle väärikate seinte vahel peituvat aardekambrit. Püha Stefanuse katedraal pole ainult Viini vaimne süda, vaid ka ajaloo, kunsti ja arhitektuuri sümbioos, mis on püsinud puutumatuna läbi inimpõlvede.

Selle kirjatüki lehekülgedel rändame ajas tagasi, uurime katedraali ajaloolist olulisust, vaatame, kuidas see ikooniline ehitis on suutnud säilitada oma kohalolu ja rolli tänapäeva ühiskonnas. Lisaks avastame, kuidas külastaja võib sellest pühakojast leida rahu ja inspiratsiooni ning millised muud peidetud pärlid ootavad avastamist selle ümbruses. Lähme üheskoos avastama seda kultuurilist hiiglast, mis on sama paljutähenduslik ja mitmekihiline kui aeg ise.

Püha Stefanuse katedraal

Püha Stefanuse katedraali ülevaade

Püha Stefanuse katedraal, mida kohalikud tihti nimetavad Stephansdomiks, on üks Austria pealinna Viini kõige märgilisemaid religioosseid hooneid ja vaatamisväärsusi. See on Viini südames asuv gooti stiilis meistriteos, millel on aukartust äratav ajalugu, mis ulatub tagasi keskaega. Katedraal tõuseb majesteetlikult üle linnasilmapiiri oma ikoonilise, kiltkivist katusega, mida ehib kahevärviline muster ja millelt võib leida Austria vapi ning Viini linna sümboli. Katedraali kõige kõrgem torn, lõunapoolne “Steffl”, on pikkuselt teine kirikutorn Austrias ja pakub uskumatuid vaateid nii katedraalile endale kui ka ümbritsevale linnale.

Püha Stefanuse katedraali ehitust alustati 12. sajandil ja see on olnud järjepidevalt laienduste ja ümberehituste objektiks mitme sajandi vältel. Tänu sellele peegeldab katedraali arhitektuur erinevaid ajaloolisi stiile, peamiselt aga gooti ja romaanipärast. Selle väravatest, tornidest ja kõrgustest kõnelevad lood sõdadest, taassündidest ja kultuurilisest arengust, mis on aja jooksul toimunud.

Selle keerukalt välja raiutud portaalid, vitraažaknad ja rikkalikult kaunistatud interjöör ei jäta kedagi ükskõikseks. Eriti muljetavaldavad on katedraali tohutud kellad, sealhulgas Pummerin, mis on üks suurimaid vabalt riputatavaid kelli maailmas. Katedraal ei ole mitte ainult Viini kodanike usuelu keskpunkt, vaid ka oluline kultuuriline sümbol, mis on tunnistajaks paljudele ajaloolistele sündmustele, alates kuninglikest pulmadest kuni riiklike matusteni.

Hoolimata sellest, et Püha Stefanuse katedraal on läbi aegade kogenud hävitamist – kõige märgilisemalt Teise maailmasõja lõpupäevadel – on see alati suurejooneliselt taastatud, olles tõeliseks tunnistajaks Viini ja selle inimeste vastupidavusele. Tänapäeval seisab katedraal mitte ainult religioosse pühakojana, vaid ka kunsti, ajaloo ja arhitektuuri armastajate palverännaku sihtpunktina.

Püha Stefanuse katedraal

Ajalugu

Püha Stefanuse katedraali ajalugu on niivõrd rikkalik ja mitmekesine, et see peegeldab Euroopa religioosse, kultuurilise ja poliitilise maastiku muutumist läbi mitmete sajandite. Alustades 12. sajandil kui väike romaanika stiilis kirik, on katedraal läbi teinud mitmeid muutusi, laienemisi ja taastamisi, mis on kujundanud selle praeguse grandioosse gooti arhitektuuri.

Esialgne kirik, mille asukohta Stephansdom nüüd hõivab, pühitseti 1147. aastal ja oli pühendatud Püha Stephanusele, kes on kristlaste esimärter. See algne ehitus oli tunduvalt tagasihoidlikum kui see suurepärane struktuur, mida täna näeme. Alates 1304. aastast alustati ulatuslike ümberehitustöödega, et laiendada kirikut, mis kestsid ligi kaks sajandit, andes sellele iseloomuliku gooti ilme. Selle perioodi jooksul kerkisid ka katedraali kuulsad tornid, sealhulgas 1365. aastal valminud massiivne lõunatorn ehk “Steffl”.

15. sajandi alguses laiendati katedraali veelgi, lisades selle põhjapoolse osa, sealhulgas võimsad toed ja võlvkaared. Need struktuurid ei ole mitte ainult toetavad elemendid, vaid ka kaunistused, mis demonstreerivad katedraali arhitektuurseid saavutusi. Samal ajal paigaldati ka katedraali kuulsad värvilised kiltkiviplaadid, mis kujundavad katusele kahe kotka – Viini ja Austria vappide – kujutised.

Katedraal ei oleks selline, nagu ta on täna, ilma oma kuulsate kelladeta. Neist tuntuim, Pummerin, valati esmakordselt 1711. aastal, kuid hävis Teises maailmasõjas. Uus Pummerin, mis pühitseti aastal 1952, rippus üles alles aastavahetusel 1957 ja on tänini üks Euroopa suurimaid kelli.

Kuigi Püha Stefanuse katedraal on aastasadu näinud rohkelt ajaloolisi sündmusi, oli üks traagilisemaid hetki 1945. aasta, mil katedraali tabasid liitlaste pommitamise käigus süttinud tulekahjud. Katus ja suur osa interjöörist hävisid, kuid Viini elanike ja rahvusvahelise kogukonna jõupingutustel õnnestus katedraal taastada selle endises hiilguses.

Taastamine oli sümboliline tegu, mis näitas mitte ainult kohaliku kogukonna pühendumust oma ajaloolisele pärandile, vaid ka kogu maailma tahet säilitada kultuurilist identiteeti isegi pärast suuri hävinguid. Taastamistööd hõlmasid nii eksterjööri kui ka interjööri, ning need viidi lõpule paljuski tänu annetustele ja vabatahtlike tööle.

Katedraali ajalugu ei oleks täielik mainimata ka selle rolli riiklikes ja kultuurilistes sündmustes. Siin on toimunud kroonimised, kuninglike pulmi ja matuseid, ning katedraal on olnud ka koht, kus avaldatakse austust olulistele ajaloolistele isikutele. Tänu oma kesksele rollile Viini ja kogu Austria kultuuris on Püha Stefanuse katedraal üks enim armastatud sakraalhooneid kogu riigis.

Püha Stefanuse katedraal on jutustanud lugusid sõdadest, taastumisest, usust ja kunstist. Iga kivi selle seintes, iga nikerdus ja vitraažakna värv on tunnistajaks inimkonna püüdlustele luua ilu, tähendust ja kestvust läbi ajastute keeriste.

Püha Stefanuse katedraal

Püha Stefanuse katedraal tänapäeval

Tänapäeval on Viini Püha Stefanuse katedraal enamat kui pelgalt ajalooline monument; see on dünaamiline kultuuriline keskus, mis jätkuvalt mängib tähtsat rolli nii linna kui ka kogu Austria religioosses ja sotsiaalses elus. Tänu oma muljetavaldavale gooti arhitektuurile, rikkalikule ajaloole ning kunstilistele ja kultuurilistele aaretele on katedraal turistide seas üks populaarsemaid vaatamisväärsusi Viinis, meelitades ligi üle miljoni külastaja aastas.

Katedraali tegevust iseloomustab mitmekesisus. Peale regulaarsete jumalateenistuste ja kiriklike pühade tähistamise toimuvad siin ka kontserdid, näitused ja muud sündmused, mis toovad kokku nii kohalikke elanikke kui ka külastajaid kogu maailmast. Katedraal on ka Viini peapiiskopkonna süda, olles peapiiskopkonna katedraal ehk domkirik.

Arhitektuuri ja ajaloo huvilised leiavad Püha Stefanuse katedraalist rikkaliku materjali uurimiseks. Katedraali interjöör on sama muljetavaldav kui selle välisilme, pakkudes vaateid keerukatele võlvidele, pühakutele pühendatud altaritele ja põrandale paigutatud hauaplaatidele, mis räägivad lugusid minevikust. Samuti on katedraali kabelid ja varakamber koduks hindamatutele religioossetele reliikviatele ja kunstiteostele.

Viini linna siluetis on Püha Stefanuse katedraal silmapaistev maamärk. Selle profiili defineerivad eelkõige katedraali tornid, eriti 136,4 meetri kõrgune lõunatorn ja väiksemad, kuid samuti tähelepanuväärne põhjatorn, mis on tuntud oma barokse kuppelkatuse poolest. Katedraali katus on jätkuvalt üks selle kõige eristuvamaid omadusi, eriti kuna katusepaneele on pärast Teist maailmasõda hoolega restaureeritud ja hooldatud.

Ökoloogilise vastutustundlikkuse suurendamiseks on katedraali katusele paigaldatud päikesepaneelid, mis näitab, kuidas ajalooline hoone suudab kohaneda tänapäevaste säästvate praktikatega. See on sümboolne samm, mis peegeldab kiriku pühendumust nii oma pärandi säilitamisele kui ka keskkonnakaitsele.

Püha Stefanuse katedraali vaim elab edasi mitte ainult läbi selle, et see on aktiivne koht jumalateenistusteks ja religioosseks praktikaks, vaid ka läbi selle olulise rolli, mida ta täidab Viini linna kultuurielus. Katedraal on rohkem kui lihtsalt turismiatraktsioon; see on elav kogukond, mis ühendab inimesi nii ajaloolises kui ka kaasaegses kontekstis.

Püha Stefanuse katedraal

Püha Stefanuse katedraali külastamine

Püha Stefanuse katedraali külastamine on paljude Viini külastajate jaoks reisi kõrghetk. Katedraali muljetavaldav arhitektuur, rikas ajalugu ja kunstiline ilu teevad sellest unustamatu peatuse. Selleks, et sinu külastus oleks võimalikult ladus, tuleks arvestada teatud aspektidega.

Ligipääs ja piletid

Püha Stefanuse katedraali asub Viini südames, mis muudab selle ligipääsu lihtsaks nii jalgsi, ühistranspordiga kui ka autoga. Katedraal asub Stephansplatzil, mis on omaette vaatamisväärsus, ning seda teenindavad mitmed metroojaamad, bussiliinid ja trammiteed. Viini metroojaam U1 ja U3 toovad külastajad otse katedraali lähedale, samas kui erinevad bussid ja trammid peatuvad samuti läheduses.

Katedraali külastamine võib sõltuda hooajast ja kirikukalendrist, seetõttu on soovitatav enne külastust kontrollida lahtiolekuaegu. Tavaliselt on katedraal avatud külastajatele hommikust õhtuni, kuid liturgiliste toimingute ja eriürituste ajal võib ligipääs olla piiratud või külastajatele suletud.

Külastajad võivad katedraali siseneda tasuta, kuid erinevate ekskursioonide ja katedraali teatud osade, nagu tornid, varakamber ja katakombid, külastamise eest tuleb maksta piletiraha. Piletihinnad varieeruvad sõltuvalt sellest, mida soovitakse näha. Komplekspiletid, mis annavad ligipääsu mitmele vaatamisväärsusele, on samuti saadaval ja võivad pakkuda hinnaeeliseid.

Online-piletid on saadaval ja neid soovitatakse ette osta, eriti tipphooajal, kui järjekorrad võivad olla pikad. Ekskursioone pakutakse mitmes keeles, sealhulgas inglise, saksa ja mõnikord ka teistes keeltes, olenevalt giidide saadavusest. Isiklikud audiogiidid on samuti saadaval ja need võivad olla hea valik neile, kes eelistavad iseseisvat uurimist.

Lisaks giidiga või audiogiidi ekskursioonidele on külastajatel võimalus osaleda ka erilistel torni- ja katuseekskursioonidel, mis pakuvad ainulaadseid vaateid Viini linnale ja võimalust näha lähedalt katedraali kuulsat kiltkivikatust. Lõunatorni ronimine võib olla väljakutsuv, kuid pakub hingematvaid vaateid ja erilist pilku katedraali keerukale arhitektuurile.

Erilist tähelepanu väärivad ka katedraali organiseeritud kontserdid, mis on muusika ja ajaloolise õhkkonna suurepärane süntees. Need kontserdid toovad esile katedraali akustika ja pakuvad võimalust kogeda klassikalise muusika suurejoonelisust.

Külastamisel on oluline märkida, et katedraal on siiski tegutsev kirik ja külastajatelt oodatakse sobilikku käitumist ja riietust. Fotografeerimine on lubatud, kuid videote tegemine võib olla piiratud ja välkude kasutamine ei ole lubatud. Külastajatele soovitatakse olla valmis võimalikuks ooteajaks ja pidada kinni katedraali reeglitest, austades nii selle pühalikkust kui ka teiste külastajate kogemust.

Mida saab näha?

Püha Stefanuse katedraal on tõeline kunsti ja ajaloo varakamber, pakkudes külastajatele rohkelt avastamisrõõmu. Siin on mõned katedraali silmapaistvamad vaatamisväärsused:

  • Interjöör ja altarid: Katedraali sisemus on sama hingemattev kui selle välisilme, alates kõrgetest gooti võlvidest kuni keerukate põrandamustriteni. Katedraali altarid, sealhulgas kõrgealtar, on tuntud oma kunstilise peensuseni viimistletud detailide poolest. Kõrgealtari taga asub meistriteos, milleks on Wiener Neustädteri altar, mis on pärit 1447. aastast.
  • Põrandaplaadid ja hauakambrid: Püha Stefanuse katedraali põrand on kaetud hauaplaatidega, mis kujutavad kiriku ja Austria ajalugu läbi aegade. Hauakambrid sisaldavad aadlike ja prelaatide säilmeid, nende seas ka kuulsaid Habsburgide dünastia liikmeid.
  • Varakamber (Schatzkammer): Siin hoitakse kiriku hindamatuid reliikviaid, liturgilisi riistu ja erinevaid kunstiteoseid, mis ulatuvad tagasi mitme sajandi taha. Külastajatele avaneb võimalus näha püha reliikviaid, väärtuslikke ehteid ja haruldasi tekstiile, mis on olulised nii kunstiajaloo kui ka religioosse pärandi seisukohast.
  • Katedraali tornid: Katedraali ikoonilised tornid on avatud publikule. Lõunatornist, mida nimetatakse ka Steffliks, avanevad suurepärased vaated Viini linnale. See torn tõuseb umbes 136 meetri kõrgusele ja on üks Viini kõrgeimaid struktuure. Torni tipust avanevad vaated on vaeva väärt, ehkki sinna jõudmine nõuab mööda kitsast treppi üles ronimist.
  • Katusetuur: Külastajatel on haruldane võimalus minna giidiga tuurile katedraali katusele, kus nad saavad lähemalt vaadata kuulsaid värvilisi kiltkiviplaate, mis kujutavad Viini ja Austria vapikotkaid. Need katusetuured pakuvad ainulaadseid panoraamvaateid linnale ja harukordset pilguheitu katedraali arhitektuuri detailidele.
  • Katakombid: Katedraali all asuvad katakombid on koduks mitmetele hauakambritele ja kapellidele, kus on maetud mitmed olulised ajaloolised isikud. Külastajad saavad näha piiskoppide ja aadlike säilmeid ning tutvuda katedraali varasema ajalooga, mis ulatub tagasi Rooma ajastuni.
  • Pühakute kujud ja vitraažaknad: Katedraalis on muljetavaldav kollektsioon pühakute kujusid, samuti gooti ja hilisema perioodi vitraažaknaid, mis valgustavad interjööri erksate värvidega ja loovad piduliku õhkkonna.
  • Orelid: Püha Stefanuse katedraal on tuntud oma suurejooneliste orelite poolest. Peaorel on üks suurimaid ja tehniliselt keerukamaid kogu riigis, pakkudes muusikutele võimalust esitada keerulist kirikumuusikat.
Püha Stefanuse katedraal

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Püha Stefanuse katedraal asub Viini ajaloolises südames ja on ümbritsetud mitmete teiste huvipakkuvate vaatamisväärsustega, mis kokku moodustavad Viini ajaloolise keskuse tuiksoone. Külastades seda gooti meistriteost, võib kerge jalutuskäigu kaugusel leida järgmisi vaatamisväärsusi:

  • Hofburgi palee: See tohutu paleekompleks oli Austria keisrite talvine residents ligi seitse sajandit ja on nüüd paljude muuseumide ja ajalooliste ruumide asukoht, sealhulgas kuulus Hispaania ratsakool ja keiserlikud korterid.
  • Albertina muuseum ja kunstigalerii: Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Püha Stefanuse katedraalist asub Albertina, mis on koduks ühele maailma suurimale ja tähtsamale graafika kollektsioonile, hõlmates nii klassikalist kui ka kaasaegset kunsti.
  • Austria Rahvusraamatukogu: Võrratu arhitektuuriga ja koduks haruldastele raamatutele ning erakordsetele manuskriptidele, on see üks maailma kõige ilusamaid raamatukogusid ja on avatud nii teadlastele kui ka üldisele publikule.
  • Belvedere palee ja muuseumid: Need barokkpaleed, mis on ehitatud prints Eugene of Savoy jaoks, pakuvad hämmastavaid aedu ja muljetavaldavaid kunstikollektsioone, sealhulgas Gustav Klimti kuulsat maali “Suudlus”.
  • Volksgarten park ja Burggarten: Need rohelised oaasid pakuvad linnakärast eemaldumise võimalust ning on koduks paljudele skulptuuridele ja mälestusmärkidele, sh Mozarti mälestusmärk Burggartenis.
  • Mozarti maja (Mozarthaus): Domgasse tänaval asub Mozarti Viini aastatel elatud maja, mis on nüüd muuseum ja annab külastajatele ülevaate kuulsa helilooja elust ja tööst.
  • Kapuzinergruft (Kaputsiinide krüpt): See on Habsburgide dünastia matmispaik, kus on maetud keisrid ja keisrinnad, sealhulgas Maria Theresia ja Franz Joseph I.
  • Graben ja Kohlmarkt: Need on Viini peamised ostutänavad, mis on täis luksuskaupu ja tuntud kaubamärke. Lisaks ostuelamusele saab siin imetleda ka silmapaistvat barokk- ja neoklassitsistlikku arhitektuuri, mis raamib tänavaid ja lisab jalutuskäigule ajaloolist grandioossust.
  • Viini Riigiooper (Wiener Staatsoper): Üks maailma kõige olulisemaid ooperimaju, mis pakub aastaringselt tipptasemel etendusi ja kus on võimalik osaleda ekskursioonidel, et näha selle rikkalikku interjööri.
  • Kunstiajaloo muuseum (Kunsthistorisches Museum): See on üks tähtsamaid kunstimuuseume maailmas, kus on esindatud kuninglike kollektsioonide teosed, kaasa arvatud maalid, skulptuurid ja antiikesemed.
Püha Stefanuse katedraal

Kokkuvõtteks

Püha Stefanuse katedraal on enam kui lihtsalt Viini maamärk; see on aja ja vaimu tallaja, kus iga kivi räägib loo. Käesolevas artiklis oleme rännanud läbi katedraali ajaloo sügavike, imetlenud selle keerukat arhitektuuri ning mõtestanud lahti selle koha tähtsust tänapäeval. 

Oleme õppinud, kuidas külastaja saab sellest ajaloolisest pärlist osa ning millised kultuuririkkused ootavad avastamist katedraali ümbruses. Püha Stefanuse katedraal ei ole ainult pühakoda, vaid peegeldus inimkonna püüdlustest, kunstist ja ajaloolisest vastupidavusest, mis jätkab inspireerimist ka tänapäeval.

Scroll to Top