Viini vaatamisväärsused

Viini vaatamisväärsused: Austria kultuuri süda

Austriat teatakse rikka kultuuri, looduse ajaloo ja kunstilise pärandi poolest, mis paljusid just seetõttu tõmbabki. Selle uhke pealinn Viin, mis on aastate jooksul olnud suurepäraste muusikute, kunstnike ja teadlaste koduks, on nagu elav muuseum, kus iga nurgatagune, tänav ja hoone räägib oma lugu. Kui kõnnite mööda selle elegantseid tänavaid, mille ääres on hiilgavad paleed ja ajaloolised monumendid, saate kiiresti aru, miks Viin on pidevalt nimetatud üheks maailma kõige elamisväärsemaks linnaks.

Viini vaatamisväärsused pakuvad külastajatele võimalust sukelduda sügavale Austria ajalukku ja kultuuri, alates keiserlikest paleedest ja ajaloolistest kirikutest kuni kaasaegsete kunstigaleriideni ja kosmopoliitsete turgudeni. Selle artikli raames tutvustame Viini kõige silmapaistvamaid vaatamisväärsusi, mis igaüks omal moel esindavad selle Euroopa metropoli unikaalset võlu ja mitmekesisust. Valmistuge avastama Viini – linna, mis jätab teid kindlasti imestama ja unistama.

1. Schönbrunni loss

Viini vaatamisväärsused

Schönbrunni loss, mis kerkib Viini lõunaosas, on Habsburgide dünastia suursuguse pärandi sümboolne monument. Lossi ja selle avarate aedade konstruktsioon algas 1696. aastal ja see on sellest ajast alates olnud tunnistajaks mitmetele ajaloolistele sündmustele ja Euroopa suurkujudele. Schönbrunn ei ole lihtsalt barokkstiilis palee, vaid pigem ajaloo ja kultuuri mosaiik. Juba esimene jalutuskäik läbi lossi kuldselt kaunistatud saalide annab külalistele aimu sellest, kuidas kunagi elasid keisrid ja keisrinnad.

Aed, mis ümbritseb Schönbrunni, on sama muljetavaldav kui loss ise. Need rohelised oaasid, kus kullatud skulptuurid ja purskkaevud ilmestavad maastikku, pakuvad puhkust linna kärast. Lastele meeldib kindlasti lossi loomaaed, mis on maailma vanim veel tegutsev loomaaed. Schönbrunn on koht, kus ajalugu, kunst ja loodus sulanduvad üheks, pakkudes külalistele rikkalikku ja harivat kogemust.

2. Püha Stefani katedraal

Kesklinnas kõrguva Püha Stefani katedraali gooti tornid ja teravad katused on osa Viini südamest. See ajalooline katedraal, mille ajalugu ulatub 12. sajandisse, on jutustanud Viini linnast läbi sajandite. Selle interjöör, mida valgustavad kirikuklaasid, on sama hämmastav kui väliskülg. Katedraali lõunatorn, mis ulatub 136 meetri kõrgusele, pakub vaateid kogu linnale.

Ent see pole ainult vaade, mis katedraali külastajaid ligi tõmbab. Selle all asub krüpt, mis on Habsburgide dünastia matmispaigaks sajandite jooksul. Iga nurga ja kivi taga on lugu, mis jutustab sellest, kuidas katedraal on seisnud vastu sõdadele, tulekahjudele ja ajale endale. Püha Stefani katedraal on mitte ainult religioosne pelgupaik, vaid ka tunnistaja Viini keerukale ja rikkalikule ajaloole.

3. Belvedere loss

Belvedere loss Viinis on üks suursugusemaid barokkpaleesid Euroopas, olles samaaegselt ka kunstigalerii, botaanikaaed ja ajalooline mälestis. See koosneb kahest peamisest ehitistest: Ülem-Belvederest ja Alam-Belvederest. Ülem-Belvedere on tuntud oma hämmastava arhitektuuri, panoraamvaadete ning Gustav Klimti maailmakuulsa maali “Suudlus” koduna. Alam-Belvederes aga paistab silma oma kunstikogudega, mis esindavad keskajast kuni 18. sajandini ulatuvat perioodi.

Belvedere aedade hoolikalt kujundatud aiad, purskkaevud ja skulptuurid on veel üks põhjus, miks külastajad siia kogunevad. Eriti kevadel, kui aiad õitsevad eredate värvidega, muutub loss justkui elavaks kunstiteoseks. Belvedere on koht, kus saab imetleda nii looduse kui ka inimkäte loodud kunsti meisterlikkust.

4. Hofburgi palee

Viini vaatamisväärsused

Hofburgi palee on olnud Habsburgide dünastia koduks üle kuue sajandi, ja see on Viini kultuurilise ja ajaloolise identiteedi sümbol. Palee kompleks, mis koosneb mitmest hoonest ja aedadest, on olnud mitte ainult keisriliku perekonna residentsiks, vaid ka Euroopa poliitilise jõu keskpunktiks. Tänapäeval on Hofburgi palee koduks presidendile ja mitmetele muuseumidele.

Kõndides läbi selle keeruka paleekompleksi, saavad külastajad kogeda mitmesuguseid ajastuid, alates gooti ja renessansist kuni barokk ja rokokooni. Hofburgis asub ka Rahvuslik Raamatukogu, mis on üks Euroopa suurimatest ja vanimatest raamatukogudest. Oma mitmekesise ajaloo ja kultuurilise pärandiga on Hofburgi palee Viini südameks, mis jutustab linnale mitmekülgse ja rikka loo.

5. Kunstiajaloo muuseum

Kunstiajaloo muuseum, tuntud ka kui “Kunsthistorisches Museum”, on üks maailma suurimaid ja olulisemaid kunstimuuseume. Asudes majesteetlikus hoones, mille keiser Franz Joseph lasi ehitada 19. sajandi lõpus, on see kogunud enda alla Habsburgide dünastia rikkaliku kunstikogu. Muuseumi kogudes on esindatud kunstiajaloo kõige olulisemad perioodid ja stiilid, alates Egiptuse antiigist kuni renessansi meistriteosteni.

Selle laialdastes saalides võib leida teoseid sellistelt suurkujudelt nagu Rembrandt, Rubens, Bruegel ja Raphael. Lisaks maalikunstile on muuseumis ka muljetavaldav kogu skulptuure, kunstiesemeid ja antiikseid relvi. Kunstiajaloo muuseum pakub harivat ja inspireerivat kogemust kõigile, kes hindavad kunsti ja ajaloo keerukat suhet.

6. Viini Riigiooper

Viini Riigiooper, tuntud kui “Wiener Staatsoper”, on üks maailma juhtivaid ooperimaju. Alates selle avamisest 1869. aastal on see olnud klassikalise muusika ja laulukunsti eesliinil. Oma ajaloolise saali ja modernse lavatehnikaga suudab ooperimaja endiselt pakkuda kõrgeima kvaliteediga etendusi.

Aastate jooksul on Viini Riigiooperi laval astunud üles paljud maailma suurimad lauljad, dirigendid ja tantsijad. Lisaks traditsioonilisele ooperirepertuaarile on majal ka rikkalik balletietenduste kava. Staatsoper on tuntud ka oma aastase ooperiballi poolest, mis on üks kõige oodatumaid sündmusi Viini sotsiaalses kalendris. See mitte ainult ei näita Viini kultuurilist tähtsust, vaid ka selle ajaloolist kohustust säilitada ja edendada klassikalise muusika pärandit.

7. Prateri park ja Riesenradi

Viini vaatamisväärsused

Prateri park, sageli lihtsalt nimetatud “Prateriks”, on Viini suurim avalik park, pakkudes lõõgastust ja meelelahutust nii kohalikele kui ka turistidele. Kord oli see keisrlik jahimaa, kuid 18. sajandist alates on see olnud avatud rahvale. Pikkade alleepuude, avarate rohealade ja jõgedega on see ideaalne koht jalutuskäikudeks, sportimiseks või lihtsalt lõõgastumiseks. Kuid Prater on tuntud ka oma lõbustusparkide poolest, kus on erinevaid atraktsioone igas vanuses külastajatele.

Prateri parki domineerib aga üks eriline vaatamisväärsus – Riesenrad, hiiglaslik vaateratas. See ehitati 1897. aastal ja on sellest ajast saanud Viini silueti lahutamatuks osaks. Riesenradi kabiinidest avaneb hingemattev vaade kogu linnale, muutes selle kogemuse eriti maagiliseks, eriti päikeseloojangul. Riesenrad pole ainult lõbustus, vaid ka ajalooline monument, mis on seisnud vastu aegadele ja kutsunud inimesi nautima Viini lummavat panoraama.

8. Albertina kunstigalerii

Albertina, asudes ajaloolises palees Viini südames, on üks olulisemaid kunstigaleriisid maailmas. See ei imponaastu mitte ainult oma arhitektuurilise iluga, vaid ka haruldase kunstikoguga, mis ulatub gootika ajastust kuni kaasaegsete meistriteni. Galerii sisaldab enam kui miljonit kunstiteost ja 60 000 joonistust, sealhulgas teoseid sellistelt kuulsustelt nagu Dürer, Rembrandt, Schiele ja Klimt.

Albertina ei ole mitte ainult kunstimuuseum, vaid ka aktiivne kultuurikeskus, pakkudes haridusprogramme, loenguid ja ajutisi näitusi. Väljaspool galeriisid ootavad külastajaid ka suurejoonelised terrassid, kust avaneb vaade Viini südamele. Albertina on koht, kus ajalugu, kunst ja kultuur kohtuvad, pakkudes külalistele mitmekülgset ja rikastavat kogemust.

9. Karlskirche

Viini vaatamisväärsused

Karlskirche, ehk Karl’i kirik, on barokkstiilis meistriteos, mis domineerib Viini lõunaosas asuva Karlsplatz’i keskel. Ehitatud 18. sajandi alguses keiser Karl VI tellimusel, on kirik pühendatud Püha Karl Borromeole. See paistab silma oma kahe kõrge samba poolest, mis on inspireeritud Trajanuse sambast Roomas, ja mis kujutavad stseene pühaku elust. Karlskirche sisemus on sama muljetavaldav kui välimus, kaunistatud rikkalike freskode, kuldsete detailide ja marmoriga.

See kirik ei ole ainult religioosne pühapaik, vaid ka kunstiline ja arhitektuurne vaatamisväärsus, mis on inspireerinud paljusid kunstnikke ja arhitekte üle maailma. Selle kupli all asuv lift võimaldab külastajatel tõusta kõrgemale, et nautida vaadet Viini linnale ja imetleda lähedalt kiriku kunstilisi detaile. Karlskirche on Viini kultuuripärandi oluline osa ja on kindlasti külastamist väärt.

10. Muuseumite kvartal

Muuseumite kvartal, tuntud kui “MuseumsQuartier” või lühidalt “MQ”, on üks maailma suurimaid kultuuripiirkondi, kus on kombineeritud ajaloolised hooned kaasaegse arhitektuuriga. Asudes endises keiserlikes ratsaväebarakkides, on kvartal koduks mitmetele prominentsetele muuseumidele, sealhulgas MUMOK (Kaasaegse Kunsti Muuseum) ja Leopoldi Muuseum, mis keskendub Austria modernismile ja Egon Schiele teostele.

Kuid MQ pole lihtsalt muuseumide kogumik. See on elav kultuuriruum, mis pakub ateljeesid kunstnikele, teatritele, kinodele ja isegi suvistele moeetendustele. Kvartali sisehoovides leidub palju kohti, kus saab lõõgastuda, süüa või juua, muutes selle ideaalseks kohaks kultuuri ja sotsiaalse elu nautimiseks. Aastaringselt toimub siin mitmeid üritusi ja festivale, mis tõmbavad ligi nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi külastajaid, muutes Muuseumite kvartali tõeliseks kultuuri südameks Viinis.

11. Naschmarkt

Naschmarkt on Viini kõige kuulsam ja vanim turg, ulatudes oma ajalooga tagasi 16. sajandisse. See laiub enam kui poole kilomeetri ulatuses ja koondab enda alla üle 120 müügikoha, kust leida kõike alates värskest puu- ja köögiviljast, lihast, kalaroogadest kuni erinevate rahvusvaheliste delikatessideni. Turul jalutades saab nautida eksootiliste maitseainete, värskete pagaritoodete ja grillitud toidu aroome, mis segunevad unikaalseks lõhnade kombinatsiooniks.

Naschmarkt ei ole pelgalt toiduturg; see on kohtumispaik kultuuride, maitsete ja inimeste jaoks. Nädalavahetustel muundub turg antiigiturukss, kus müüakse kõike alates vanaaegsetest raamatutest kuni kunstiteosteni. Lisaks on siin palju kohvikuid ja restorane, mis pakuvad erinevaid maailma kööke, muutes Naschmarkti ideaalseks paigaks nii sisseostude tegemiseks kui ka lõõgastumiseks ja sõpradega kohtumiseks.

12. Hundertwasserhaus

Viini vaatamisväärsused

Hundertwasserhaus on üks Viini kõige omapärasemaid ja värvikamaid hooneid, mis peegeldab kunstnik Friedensreich Hundertwasser’i unikaalset nägemust arhitektuurist ja ökoloogiast. See ebaregulaarsete kujundite ja erksate värvidega eklektiline hoone valmis 1985. aastal ja on tänaseks saanud Viini üheks ikoonilisemaks vaatamisväärsuseks. Hundertwasser kujundas hoone nii, et see sulanduks harmooniliselt loodusega, kasutades selleks rohelisi terrasse, puude ja taimede kasvamist otse hoonete vahel ning looduslikke materjale.

Kuid Hundertwasserhaus pole ainult arhitektuurne meistriteos. See on ka elukoht paljudele viinlastele, pakkudes neile unikaalset ja looduslähedast elukeskkonda keset linna. Kuigi hoone sisemusse turistid sisenema ei pääse, on selle välimust ja ümbrust võimalik vabalt uudistada. Lisaks asub lähedal Hundertwasser Village, kus on võimalik tutvuda kunstniku töödega, teha ostusid ja nautida kohvikut. Hoone on suurepärane näide sellest, kuidas kunst ja arhitektuur võivad koos töötades luua midagi tõeliselt erakordset.

Kokkuvõtteks

Viini peetakse tihti Euroopa kultuuri südameks, mille igas nurgas peitub ajalugu, kunst ja elav traditsioon. Selle artikli kaudu oleme rännanud läbi mõnede kõige silmapaistvamate ja ainulaadsete Viini vaatamisväärsuste, mis kajastavad Austria linna mitmekesist ja rikkalikku pärandit. Iga hoone, kirik, muuseum ja turg, millest me rääkisime, annab tunnistust Viini pidevast arengust, olles samal ajal truuks jäänud oma juurtele.

Kokkuvõtteks on Viini vaatamisväärsused palju enamat kui lihtsalt turismiatraktsioonid; need on aknad minevikku, mis avanevad kaasaegsesse maailma, andes tunnistust linnast, mis on samaaegselt nii ajatu kui ka modernne. Kui te kunagi külastate seda imeilusat Austria linna, siis loodame, et meie juhend aitab teil kogeda Viini sügavamat olemust ja mõista, miks see on juba sajandeid olnud inspiratsiooniallikaks paljudele kunstnikele, muusikutele ja unistajatele üle maailma.

Scroll to Top