Palermo Vaatamisväärsused

Palermo Vaatamisväärsused: 12 Huvitavat Kohta, Mida Külastada

Palermo on Sitsiilia linn, mida on mõjutanud erinevad kultuurid alates normannidest, araablastest, hispaanlastest ja itaallastest, on säilitanud erinevate ajastute jäljed, luues mitmekesise ja huvitava urbanistliku maastiku. 

Selle linna rikas ajalugu on jätnud maha hulgaliselt monumente ja arhitektuuriteoseid, mis pakuvad külastajatele võimaluse ajas tagasi rännata ja avastada Palermo mineviku eri kihte. 

Selles artiklis anname Teile väikese ülevaate peamistest Palermo vaatamisväärsustest, mis köidavad oma unikaalse arhitektuuriga, paeluvad oma rikkaliku ajaloo ja kultuurilise tähtsusega ning pakuvad külastajatele rikkalikke kogemusi ja mälestusi.

1. Palermo katedraal

Palermo Vaatamisväärsused

Palermo katedraal, silmapaistva arhitektuurilise mitmekesisusega pühakoda, võlub oma ajaloolise sügavusega. Rajatud 1185. aastal, on see ajas märkimisväärselt muutunud, sulandudes erinevate epohhide arhitektuurilistesse stiilidesse. 

Katedraali päikesest kuldselt helkivad seinad mõjuvad tõeliselt jumalikult. Põimunud Normanni, Araabia, Bütsantsi, Ladina ja Gooti stiilide elementidega, esindab see eklektiline kooslus Normanni arhitektuuri unikaalsust. Rikkalikult marmori, freskode ja mosaiikidega kaunistatud interjöör pakub mälestusväärset ja pidulikku kogemust. 

Katedraali tippu ilmestab vaateplatvorm, mis avaneb hingematvalt kaunile vaatele Palermole ja selle ümbrusele.

2. Quattro Canti

Palermo ajaloolise südame sümboliks on Quattro Canti ehk “Nelja Nurga” väljak. 1608. aastal rajatud plats tähistab olulist ristumispunkti linnas, kus kohtuvad Via Maqueda ja Corso Vittorio Emanuele bulvarid. 

Selle oktaeederilise kujuga avar väljak on ääristatud nelja identselt ehitatud barokkhoonega, mis on pühendatud neljale aastaajale, neljale Hispaania kuningale ja neljale Palermo pühakule. Nendel hoonetel olevad reljeefsed fassaadid, skulptuurid ja purskkaevud tõstavad esile Palermo barokiajastu arhitektuurilist rikkust. Quattro Canti külastus viib teid sügavale linna kultuurilukku, pakkudes nauditavat hetke selle võluvas linnaruumis.

3. Palatini kabel (Cappella Palatina)

Palermo Vaatamisväärsused

Cappella Palatina, mida tuntakse ka kui Palatini kabel, on tõeline pärl Palermo kuninglikus palees. Selle ehitamist alustati 1132. aastal Roger II käsklusel ja lõpetati 1140. aastal. Kabel on tuntud oma muljetavaldava mosaiigikunsti poolest, mille kuldne sära ja detailirohkus võtavad lausa hinge kinni. 

Arhitektuuriliselt on kabel ainulaadne, ühendades endas erinevate kultuuride nagu normannide, araabia, bysanti ja ladina mõjutusi. Läikivatest marmorplaatidest põrand kuni mosaiigiga kaetud seinte ja laeni, kõik kabelis on kaetud kunstiteostega, mis annavad edasi kristlikke stseene ja jutustavad piibli lugusid. Cappella Palatina on suurepärane koht ajaloo, religiooni ja kunsti ristumispunktis.

4. Normanide palee (Palazzo dei Normanni)

Normanide palee ehk Palazzo dei Normanni asub Palermo linnas ja on tõeliselt suurejooneline ehitus, mis peegeldab ajaloolist ja kultuurilist rikkust. Algselt ehitati see palee araabia valitsejatele 9. sajandil, kuid normannide tulekuga 11. sajandil sai see uue kuju ja funktsiooni. Täna on palee Sitsiilia Regionaalse Assamblee asukoht, olles seega oluliseks poliitiliseks keskuseks. 

Palee suurejooneline arhitektuur, mis koosneb normanni, araabia ja bysanti mõjutustega, on muljetavaldav. Siin asub ka Cappella Palatina, tuntud oma kullatud mosaiikide poolest. Jõudes palee terrassile, avaneb külastajatele hingemattev vaade üle Palermo linna ja Vahemere. Normanide palee on tõeliselt unikaalne koht, kus ajalugu, kunst ja poliitika sulanduvad.

5. Teatro Massimo

Palermo Vaatamisväärsused

Teatro Massimo on Itaalia suurim ja Euroopa üks suuremaid ooperimaju, mis asub Palermo südames. See neoklassitsistlik hoone ehitati aastatel 1875 kuni 1897 ja seda iseloomustab selle suurejooneline suurus, muljetavaldav arhitektuur ja akustika. Teatro Massimo pühendub muusika- ja kunstielu edendamisele, pakkudes laia valikut etendusi alates ooperitest ja ballettidest kuni kontsertide ja filmifestivalideni. 

Selle marmorist treppide ja kuldsete kaunistustega saalid pakuvad elegantset atmosfääri. Teatro Massimo on ka kuulus kui “Jumalateema” viimane stseen “Ristiisa III” filmist. Selle ajaloolise ja kultuurilise tähtsuse tõttu on Teatro Massimo tõeliselt vaatamisväärsus, mida ei tohiks Palermo külastades vahele jätta.

6. Martorana kirik (La Martorana)

Martorana kirik, tuntud ka kui La Martorana, on oma rikkaliku ajaloo, arhitektuurilise ilu ja unikaalsete mosaiikide tõttu üks Palermo kõige tuntumaid ja armastatumaid vaatamisväärsusi. Kirik ehitati algselt 12. sajandil normannide valitsemise ajal ning on läbi aegade saanud mõjutusi nii Bütsantsi, Araabia kui ka Barokk-kunsti stiilidest. Selle marmorist veergude, kuldselt helkivate mosaiikide ja laemaalingute ilu köidab kõiki külastajaid. 

Ehkki kiriku välimus on aja jooksul palju muutunud, on selle sisemus säilitanud algupärase kujunduse, mis näitab piibli lugusid ja pühakuid erksates värvides. Tänapäeval on Martorana kirik mitte ainult oluline koht jumalateenistusteks, vaid ka ajaloo ja kunsti õppimiseks.

7. Piazza Pretoria

Palermo Vaatamisväärsused

Piazza Pretoria, tuntud ka kui “Häbi väljak”, on Palermo ajaloolises keskuses asuv ruum, mis on täis kunsti, ajalugu ja arhitektuuri. Väljaku keskmes asub Pretoria purskkaev, mille on loonud 16. sajandi Firenze skulptor Francesco Camilliani. Selle purskkaevu skulptuurid, mis kujutavad Jumalaid ja mütoloogilisi olendeid, on võluvalt detailirohked. 

Piazza Pretoria on ümbritsetud olulistest hoonetest, sealhulgas Palermo raekojast ja Martorana kirikust. Väljak sai oma hüüdnime “Häbi väljak” skulptuuride alastuse tõttu, mis põhjustas kohalikes elanikes skandaali. Täna on see koht, kus külastajad saavad nautida linna ajaloolist ilu, peatudes ja imetledes purskkaevu kunstilist keerukust.

8. Palermo turud

Palermo turud on linna elu südamelöök, pakkudes autentset kogemust Sitsiilia köögist ja kohalikust kultuurist. Üks tuntumaid on Ballarò turg, mis ulatub kaugesse ajalukku tagasi. Sealt leiate värskeima puu- ja köögivilja, liha, kala, juustu ja muid kohalikke toidukaupu. 

Kui soovite veelgi rohkem kohalikku toidukultuuri avastada, siis Vucciria turg on just see, mida vajate. See ööelu keskus pakub hulgaliselt kohvikuid ja söögikohti, kus saate proovida traditsioonilist Sitsiilia toitu nagu arancini, sfincione või cannoli. 

Capo turg on omakorda tuntud oma rikkaliku mereandide valiku poolest. Palermo turud ei ole lihtsalt ostlemiskohad, vaid kohad, kus saate sukelduda kohalikku kultuuri, proovida traditsioonilist toitu ja tunda end tõelise Sitsiilia elanikuna.

9. Kaputsiinide katakombid (Catacombe dei Cappuccini)

Kaputsiinide katakombid on kindlasti üks omapärasemaid vaatamisväärsusi Palermos. 16. sajandist pärit katakombid olid algselt mõeldud kaputsiini munkade matmispaigaks, kuid ajapikku on see muutunud avalikuks matmispaigaks. 

Katakombe iseloomustab üle 8000 mumifitseeritud keha olemasolu, millest paljud on riietatud oma ajastu rõivastesse, luues kummalise, kuid kütkestava õhkkonna. Iga katakombi koridor kannab erinevat nime, olenevalt sinna maetute sotsiaalsest seisusest või elukutsest. 

See koht võib olla mõnevõrra hirmutav, kuid see on vaieldamatult osa Palermo ajaloost ja kultuurist ning pakub ainulaadset pilguheitu linnas elanud inimeste ellu.

10. Monreale katedraal

Palermo Vaatamisväärsused

Asub vaid mõne kilomeetri kaugusel Palermost, Monreale katedraal on üks silmapaistvamaid normanni arhitektuuri näiteid Sitsiilias. Ehitatud 12. sajandil, on katedraal kuulus oma hämmastava mosaiikide kunsti poolest, mis katab nii seinu kui ka lagesid, kokku umbes 6300 ruutmeetrit. Mosaiigid on valmistatud kuldsetest ja värvilistest klaasitükkidest ning need kujutavad erinevaid Piibli lugusid. 

Kiriku interjööri ilmestavad ka võrratud marmorist sambad ja kunstipärane puunikerdus. Katedraal on ümbritsetud avaratest aiadest ja kloostrihoovidest, mis pakuvad vaikust ja rahu. Monreale katedraal ei ole mitte ainult religioosne paik, vaid ka koht, kus ajalugu, kunst ja arhitektuur sulanduvad kokku, pakkudes külastajatele unustamatu kogemuse.

11. Piazza Marina ja Villa Garibaldi

Piazza Marina on Palermo südames asuv elav väljak, mis on tuntud oma kauni Villa Garibaldi pargi poolest. Piazza Marina on tuntud ka oma antiiksete hoonete ja ajalooliste monumentide poolest, sealhulgas Inquisitor’s Palace ja Santa Maria della Catena kirik. 

Villa Garibaldi on aga pargi keskel paiknev roheline oaas, mis on tuntud oma eksootiliste taimede, skulptuuride ja purskkaevude poolest. Üks silmapaistvamaid elemente on kindlasti monument Giuseppe Garibaldi auks. 

Piazza Marina ja Villa Garibaldi on mõnusad kohad jalutuskäiguks või lõõgastumiseks varjuliste puude all, nautides Palermo päikselisi päevi. Ajalooliste hoonete ja rohelise looduse kontrast pakub unikaalset ja rahulikku atmosfääri, mis on ideaalne koht linnamüra eest põgenemiseks.

12. Zisa loss

Palermo Vaatamisväärsused

Zisa loss on üks väheseid säilinud araabia arhitektuuri näiteid Palermos, pakkudes külastajatele unikaalset ajaloolist perspektiivi. Ehitatud 12. sajandil, oli see kunagi kuninglike suveresidentside osa. 

Nimi “Zisa” pärineb araabia sõnast “al-Aziz”, mis tähendab “ilusat”. See nimi on täiesti kohane, arvestades lossi elegantsi ja kaunist sisekujundust. Lossis on palju ruume, mida kaunistavad mosaiigid, keraamilised plaadid ja veerikkad purskkaevud, mis peegeldavad araabia kunstide ja käsitöö traditsioone. 

Täna on Zisa lossis asuv muuseum, kus saab uurida islami kunsti ja kultuuri. Kõrgeimal korrusel asuvast terrassist avaneb suurepärane vaade üle Palermo. Zisa lossi külastamine on nagu ajareis tagasi keskaegsesse Palermosse, pakkudes külastajatele ainulaadset ja rikkalikku kogemust.

Kokkuvõtteks

Palermo on linn, mis kiirgab elujõudu ja kirevat elu oma tänavatel, pakkudes külastajatele rikkalikku kultuurilist kogemust ja ajaloolist teadmist. Ajalugu, kunst ja kultuur on selles Itaalia linnas tihedalt põimunud, luues tervikliku ja elava pildi sellest kaunilt kultuuriliselt mitmekesisest kohast. Palermo on kui avatud raamat, mis ootab, et külastajad avastaksid selle lummavaid peatükke ja saaksid osa selle lõputust kultuurilisest rikkusest.

Scroll to Top