Maailma kõige ilusamad katedraalid ja kirikud

Maailma kõige ilusamad katedraalid ja kirikud, mida peab oma silmaga nägema!

Inimese loodud majesteetlikkus ja püüd taevaste kõrguste poole on leidnud väljenduse maailma kõige ilusamates katedraalides ja kirikutes. Need pühakojad ei ole lihtsalt kividest ja klaasist konstruktsioonid, vaid sümboliseerivad inimvaimu igatsust millegi kõrgema ja igavikulise järele. 

Üle maailma kõrguvad katedraalid ja kirikud on rohkemat kui pelgalt arhitektuursed meistriteosed; need on tunnistajaks ajaloole, kunstile ja inimkonna püüdlustele. Igaüks neist kõneleb oma loo, olles mõjutatud oma ajastust, kultuurist ning sellest, mis on kogukondadele oluline.

See artikkel viib teid teekonnale läbi maailma, kus tutvustame 12 kõige ilusamat ja sümbolilisemat katedraali ning kirikut, alates Pariisi südames asuvast Notre Dame’ist kuni iidse Hagia Sophia’i võlvideni Türgis. 

Me ei peatu ainult nende arhitektuurilisel ilul, vaid sukeldume ka nende ajaloo sügavustesse, avastades lugusid ja legendid, mis on nende müüride vahele kätketud.

Seega lugege edasi ja avastage need mõngingad imetlusväärsed pühakojad, mis on kujundanud kultuure ja inspireerinud miljoneid. 

1. Notre Dame ehk Pariisi Jumalaema kirik

Notre Dame

Notre Dame de Paris, tuntud ka kui Pariisi Jumalaema kirik, on üks maailma ikoonilisemaid kirikuid. Ehitatud gooti arhitektuuri hiilgeajal, paistab see silma oma võrratu ilu ja keerukusega. Kiriku ehitus algas 1163. aastal ning selle lõpetamine võttis aega peaaegu 200 aastat. 

Notre Dame’i fassaadi kaunistavad kolm suurt roosakent ja arvukad skulptuurid, mis kujutavad piibellikke stseene ja pühakuid. Erilist tähelepanu väärib kiriku keskne portaal, mis on pühendatud Jumalaemale.

2019. aasta traagiline tulekahju kahjustas kirikut tõsiselt, sealhulgas selle ikoonilist spiraaltorni, mis varises kokku. Siiski on restaureerimistööd käimas, mille eesmärk on taastada kirik oma endises hiilguses. Vaatamata kahjustustele püsib Notre Dame sümbolina Pariisi ajaloolisest ja kultuurilisest pärandist ning jääb üheks peamiseks turismiobjektiks linnas.

2. Sagrada Família

Sagrada Família

Sagrada Família on Antoni Gaudí meistriteos ja üks enim külastatud monumente Barcelonas. Ehkki ehitus algas 1882. aastal, on see tänapäevani lõpetamata, mis lisab sellele ainulaadset võlu. 

Gaudí pühendas selle projekti kallal töötamisele peaaegu 40 aastat oma elust, kujundades seda kui oma vaimset testamenti. Kiriku arhitektuur on segu gooti ja art nouveau stiilidest, millele on lisatud Gaudí omapärased orgaanilised vormid.

Katedraali kõige eristavamad jooned on selle kaheksa täielikult valminud torni, mis tõusevad kõrgusse, kusjuures plaanide järgi on tulevikus neid kokku kavas ehitada 18. 

Sagrada Família interjöör on valgusküllane ja avar, kus kõrguvad värvikirevad vitraažaknad loovad müstilise valguse mängu. Gaudí disainitud struktuurid, nagu hüperboloidsed sambad ja keerukad skulptuurid, kujutavad kristlikke sümboleid ja pühakuid, luues seeläbi taevaliku atmosfääri.

3. Rooma Peetri kirik ehk Püha Peetruse basiilika

Püha Peetruse Basiilika

Vatikanis asuv Rooma Peetri kirik ehk Püha Peetruse basiilika on üks suurimaid ja pühamaid katoliku kirikuid maailmas. Traditsiooniliselt peetakse seda apostel Peetruse, ühe Jeesuse lähima jüngri ja esimese paavsti, hauakohaks. 

Praegune basiilika ehitati aastatel 1506-1626, asendades vana kiriku, mis pärines 4. sajandist. Selle arhitektuurilist disaini mõjutasid sellised meistrid nagu Bramante, Michelangelo ja Bernini.

Basiilika on tuntud oma võimsa kupli poolest, mille kavandas Michelangelo ja mis domineerib Rooma siluetil. Selle sisemus on kaunistatud peene marmorist, väärismetallidest ja kunstiteostest, sealhulgas Michelangelo kuulus skulptuur “Pieta”. Basiilika on katoliikluse sümbol ja selle pealinn, kus toimuvad olulised religioossed tseremooniad, mis tõmbavad ligi palverändureid ja turiste üle kogu maailma.

4. Milano toomkirik

Milano toomkirik

Milano toomkirik, mida tuntakse itaalia keeles kui Duomo di Milano, on üks suurimaid ja muljetavaldavamaid gooti katedraale maailmas. Ehitus algas 1386. aastal ja kestis peaaegu kuus sajandit, mis on märk selle keerukusest ja detailirohkusest. 

Katedraal on tuntud oma rikkaliku fassaadi ja lugematute skulptuuride poolest, mis kujutavad nii pühakuid kui ka piibellikke stseene. Eriti silmapaistev on selle peafassaad, mis on kaunistatud sadade kujudega, muutes selle üheks Euroopa dekoratiivseimaks.

Katedraali suursugusus ei piirdu ainult välisilmega; selle sisemus on sama kaunis. Tohutu pealaev, kõrged sambad ja värvilised vitraažaknad loovad aukartustäratava õhkkonna. Milano Duomo on tuntud ka oma suurepärase detaile rõhutava kunsti poolest, sealhulgas kuulus kuldne Madonna kuju, mis asetseb katedraali kõrgeimal tipul.

Milano toomkirik pole ainult jumalateenistuste toimumiskoht; see on ka kunsti ja ajaloo varasalv, mis meelitab ligi miljoneid külastajaid aastas. Lisaks pakub katedraali katus, millele pääseb ronides või liftiga, hämmastavaid vaateid Milano linnale ja selle ümbrusele, pakkudes unustamatut kogemust igale külastajale.

5. Vassili Blažennõi kirik ehk Jumalaema Kaitsmise kirik

Vassili Blažennõi kirik ehk Jumalaema Kaitsmise kirik

Vassili Blažennõi kirik Moskvas, tuntud ka kui Jumalaema Kaitsmise kirik, on üks Venemaa kõige ikoonilisemaid ehitisi. See ehitati Ivan Julma käsul 1555–1561, et tähistada Kazani khaaniriigi võitu. Kiriku unikaalne arhitektuur eristub tugevalt traditsioonilisest Vene ehituskunstist; selle värvikirevad sibulkuplid ja keerukas geomeetria teevad sellest ühe Moskva peamise vaatamisväärsuse.

Kiriku disain on rikkalik ja mitmekesine, koosnedes üheksast kabelist, mis on ehitatud ühe ühise aluse peale. Iga kuppel on erinev, kaunistatud unikaalsete mustrite ja värvidega, mis sümboliseerivad Jeruusalemma Jumalaema kiriku erinevaid aspekte. Kiriku interjöör on sama muljetavaldav, kaunistatud intensiivsete ikonostaaside ja freskodega, mis jutustavad kristlikke lugusid ja pühakute elusid.

Vassili Blažennõi kiriku arhitektuur peegeldab Vene kunsti ja usulise tunde sügavust ning see on tugevalt seotud riigi ajaloo ja kultuuriga. 

6. Westminster Abbey ehk Püha Peetri kloostri kirik

Westminster Abbey ehk Püha Peetri kloostri kirik

Westminster Abbey, ametlikult tuntud kui Püha Peetri kloostri kirik, on Londonis asuv ajalooline kirik, mis on olnud Inglise ja hiljem Briti monarhia südameks juba sajandeid. Alates 1066. aastast, mil William Vallutaja krooniti siin kuningaks, on enamus Inglise ja Briti monarhe kroonitud just selles kirikus. Abbey on ka paljude kuninglike pulmade ja matuste toimumiskoht.

Ehitatud esialgu 960. aastatel, on Westminster Abbey näinud mitmeid ümberehitusi ja laiendusi, sealhulgas märkimisväärse gooti taaselustamise 13. sajandil, mis andis sellele praeguse ilme. 

Kiriku arhitektuur on silmapaistev, eriti selle võimsad ristvõlvid ja muljetavaldavad vitraažaknad. Lisaks sellele on kirik koduks Poets’ Corner’ile, kus on maetud paljud Suurbritannia silmapaistvaimad kirjanikud ja poeedid.

7. Hagia Sophia

Hagia Sophia

Hagia Sophia, mille tähendus tõlkes on “Püha Tarkus”, on üks ajalooliselt ja arhitektuuriliselt märkimisväärsemaid hooneid maailmas. Asudes Istanbulis, Türgis, on see ehitis olnud nii kirik, mošee kui ka muuseum oma enam kui 1400 aasta pikkuse ajaloo jooksul. Esmalt pühitseti Hagia Sophia kirikuna aastal 537 Rooma keiser Justinianus I ajal, millest alates oli see õigeusu kristluse keskus peaaegu tuhat aastat.

Kui Ottomani impeerium 1453. aastal Konstantinoopoli vallutas, muudeti Hagia Sophia mošeeks, mida ta jäi kuni 1935. aastani, mil see muuseumiks teisendati. Aastal 2020 taastati hoone taas mošeeks. 

Hagia Sophia on tuntud oma massiivse kupli poolest, mis tundub justkui hõljuvat ilma nähtavate toetuseta, luues mulje arhitektuursest imekunstist. Kuppel ise on 55,6 meetrit kõrge ja selle läbimõõt on ligikaudu 31 meetrit, muutes selle üheks suurimaks omataoliseks maailmas.

Sisemus on kaunistatud mosaiikide ja islamikunstiga, mis peegeldavad hoone keerulist ajalugu eri kultuuride ja religioonide ristumiskohana. 

8. Kölni toomkirik

Kölni toomkirik

Kölni toomkirik Saksamaal on üks Euroopa suurejoonelisemaid gooti kirikuid. Selle ehitus algas 1248. aastal ja jätkus peaaegu kuus sajandit, lõpetades 1880. aastal. Kirik on pühendatud Püha Peetrusele ja Neitsi Maarjale. Kölni toomkiriku silueti domineerivad kaks massiivset torni, mis ulatuvad 157 meetri kõrgusele, tehes sellest ühe maailma kõrgeimate kirikute hulka.

Kölni toomkirik on tuntud oma aukartustäratava akende kunsti poolest, eriti kuulsate vitraažakende poolest, mis kujutavad piibellikke stseene ja pühakuid erakordselt detailirikastes vormides. Kiriku sees on ka kolm kuningate reliikviat, mis on ühed olulisemad kristlikud reliikviad Saksamaal, väidetavalt sisaldades Tarkade Kuningate kingitusi Jeesusele.

Kirik on UNESCO maailmapärandi nimistus ja on üks Saksamaa enimkülastatud vaatamisväärsusi, tõmmates ligi miljoneid külastajaid aastas. Kölni toomkirik ei ole mitte ainult oluline palvuskoht, vaid ka kultuuriline sümbol, mis peegeldab Saksamaa religioosset ja ajaloolist pärandit.

9. Santa Maria del Fiore katedraal

Santa Maria del Fiore katedraal

Santa Maria del Fiore katedraal, tuntud ka kui Firenze Duomo, on üks Itaalia tunnusmärkidest ja renessansiajastu arhitektuuri tippsaavutustest. Selle ehitus algas 1296. aastal ja lõppes 1436. aastal, kui Filippo Brunelleschi lisas muljetavaldava kupli. Katedraal asub Firenze südames ja on kuulus oma võimsa kupli, elegantse gooti fassaadi ja rikkaliku skulptuuride ja kunstiteoste poolest.

Brunelleschi kupel on eriline tähtsus, kuna see oli tol ajal inseneri- ja arhitektuurisaavutus, mis ületas kõik varasemad tehnilised piirid. Kupli kõrgus on umbes 114 meetrit ja see oli pikka aega maailma suurim. Kupli sisemus on kaunistatud keeruka freskoga, mis kujutab “Viimset Kohtupäeva”.

Santa Maria del Fiore kompleksi kuuluvad ka Giotto kavandatud kellatorn ja San Giovanni nimeline ristimiskirik, mis on samuti täis ajaloolist ja kunstilist väärtust. 

10. Püha Patricku katedraal New Yorgis

Püha Patricku katedraal New Yorgis

Püha Patricku katedraal, mis asub Manhattanil New Yorgis, on üks Ameerika Ühendriikide kõige kuulsamaid katedraale. See neogooti stiilis kirik pühitseti 1879. aastal ja on olnud Ameerika katoliikliku kiriku sümboliks. Katedraali kõrgete tornide ja teravate kaartega fassaad on New Yorgi silueti märkimisväärne osa, pakkudes kontrasti ümbritsevatele pilvelõhkujatele.

Katedraali sees on hämmastav roosaken ning arvukad vitraažaknad, mis valgustavad interjööri loodusliku valgusega ja loovad rahuliku ning aupakliku õhkkonna. Selle sisekujunduses on kasutatud kvaliteetseid materjale, sealhulgas marmorit ja messingit, mis rõhutavad selle arhitektuurilist ilu. 

Katedraal mahutab üle 3000 inimese, muutes selle üheks suurimaks kirikuks Ameerikas.

Püha Patricku katedraal on mitte ainult palvuskoht, vaid ka kultuuriline ja kogukondlik keskus, kus toimuvad tähtsad sündmused, nagu piiskopkonna tseremooniad ja avalikud mälestusüritused. Kirik on ka turismimagnet, tõmmates ligi külastajaid kogu maailmast, kes imetlevad selle ajaloolist ja arhitektuurilist tähtsust suurlinnasüdames.

11. Chartresi katedraal

Chartresi katedraal

Chartresi katedraal, ametlikult tuntud kui Chartres’i Neitsi Maarja katedraal, asub Prantsusmaal Chartres’i linnas ja on üks paremini säilinud gooti stiilis kirikuid Euroopas. See UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv hoone on kuulus oma arhitektuurse terviklikkuse ja erakordsete vitraažakende poolest, mis pärinevad peamiselt 12. ja 13. sajandist.

Katedraal ehitati peamiselt 1194. aastast 1220. aastani, järgides suurt tulekahju, mis hävitas eelneva romaani stiilis kiriku. Sellest ajast alates on Chartresi katedraal olnud oluline palverännaku sihtkoht, tuntud eelkõige “Chartres’ sinise” nime all tuntud ainulaadse sinise klaasi poolest, mida kasutati selle akendes. Vitraažaknad kujutavad stseene Piiblist ja pühakute eludest, pakkudes usklikele ja kunstihuvilistele rikkalikku visuaalset elamust.

Lisaks vitraažidele on katedraali arhitektuurne disain märkimisväärne, eriti selle keerukas fassaad ja skulptuurid, mis kujutavad religioosseid stseene ja figuure. Katedraali labürint põrandal, mis sümboliseerib vaimset teekonda, on samuti oluline palverändurite ja külastajate jaoks.

12. Santa María de la Sede katedraal ehk Sevilla katedraal

Sevilla katedraal

Santa María de la Sede katedraal, tuntud ka kui Sevilla katedraal, on üks suurimaid kristlikke kirikuid maailmas ja kuulus oma hämmastava gooti arhitektuuri poolest. 

Ehitatud 1401–1528, asub see Andaluusia südames Hispaanias ja kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse. Katedraal ehitati selleks, et näidata Sevilla linna jõukust ja võimu pärast Reconquista ajastut.

Sevilla katedraal on tuntud oma suurejoonelise peafassaadi ja viie laevaga struktuuri poolest. Selle interjöör on kaunistatud kõrgete gooti võlvikutega ja see sisaldab mitmeid kunstiliselt olulisi teoseid, sealhulgas Giraldat, katedraali ikoonilist kellatorni, mis oli algselt mošee minarett. Lisaks on katedraali sees maetud Christophorus Kolumbus ja tema poeg Diego.

Kokkuvõtteks

Oleme rännanud läbi ajaloo ja kultuuride, et heita pilk mõnele maailma kõige majesteetlikumale ja sümbolilisemale katedraalile ja kirikule. Iga kirjeldatud pühakoja juures peatusime hetkeks, et imetleda nende ainulaadset arhitektuuri ja mõista nende ajaloolist ja kultuurilist tähtsust. 

Need kirikud ja katedraalid ei ole lihtsalt usulised hooned, vaid nad on ka kultuuripärandi kandjad, mis rikastavad meie arusaama inimkonna ajaloost ja kunstilisest väljendusrikkusest.

Kuigi iga hoone on omaette meistriteos, peegeldab nende ühine olemasolu laiemat tõde: püüdlus ilu ja tähenduse loomise poole on universaalne. Need pühakojad on tõestuseks inimvaimu võimele luua midagi, mis kestab ajast aega ja inspireerib tulevasi põlvkondi. 

Loodetavasti on see rännak andnud teile uusi teadmisi ja äratas teis soovi kogeda neid arhitektuuripärleid isiklikult.

Scroll to Top