Sevilla katedraal

Sevilla katedraal: Gooti suurteos Hispaania südames

Kui Sevilla linna päikesepaistelised tänavad jutustavad oma lugu, kerkib üks eriline peategelane esile – Sevilla katedraal, suursugune monument, mis on aegade jooksul kogunud endasse lugematuid saladusi ja lugusid. 

See artikkel viib teid avastusretkele, kus iga samm Sevilla katedraali kivipõrandatel kajab nagu ajaloo sosinad, tuues esile selle gooti hiilguse, kunstilise ilu ja usulise tähtsuse. 

Me uurime, kuidas see majesteetlik katedraal on saanud osaks Sevilla südamest, pakkudes lisaks oma ajaloolistele ja arhitektuurilistele võludele kaasaegset puudutust, mis elustab igat nurgatagust ja nikerdust. 

Rändame läbi Sevilla katedraali põnevate käikude, avastades selle ajaloo, praeguse elu ja seda ümbritsevad vaatamisväärsused. Tule ja liitu selle teekonnaga, kus Sevilla katedraal avaneb justkui suletud raamat, paljastades igal leheküljel uue peatüki linnast, mis on sama värvikirev ja mitmetahuline nagu katedraali vitraažaknad päikeseloojangul.

Sevilla katedraal

Sevilla katedraali ülevaade

Sevilla katedraal, ametlikult tuntud kui Santa María de la Sede katedraal, on üks silmapaistvamaid ja ajalooliselt tähtsaid religioosseid ehitisi Hispaanias. Asudes Andaluusia südames, on see mitte ainult Sevilla linna, vaid kogu piirkonna sümbol. Katedraal eristub oma muljetavaldava suuruse ja arhitektuurilise iluga, olles üks maailma suurimaid gooti kirikuid.

Ehitus algas 1401. aastal, pärast seda, kui vana Almohadi mošee oli hävinud. Ehitajate eesmärk oli luua midagi nii suursugust, et tulevased põlvkonnad peaksid seda hullumeelsuseks. See eesmärk on tõepoolest saavutatud, sest katedraal püsib tänapäevani kui arhitektuurne meistriteos. Gooti stiili elemendid domineerivad, kuid on näha ka renessansi ja barokkstiili mõjutusi, mis lisavad ehitisele mitmekülgsust ja ajaloolist sügavust.

Katedraali välisilme on sama muljetavaldav kui selle sisemus. Peafassaad on rikkalikult kaunistatud skulptuuride ja ornamentidega, mis kujutavad piiblilugusid ja pühakuid. Katedraali juurde kuulub ka Giralda torn, mis oli algselt mošee minarett ja on nüüdseks üks Sevilla sümbolitest. Torni ülaosas asuv kellamäng on lisatud hilisemal ajal, kuid see sulandub harmooniliselt üldise arhitektuuriga.

Katedraali interjöör on võrdselt aukartustäratav. Kõrge lae all leidub lõputu hulk kabelid, mausoleume ja kunstiteoseid, mis kõik räägivad oma lugu. Peaaltar, mis on üks suurimaid ja kõige kaunimaid Euroopas, on eriline tähelepanu keskpunkt. Selle detailirohked nikerdused ja kullatud elemendid jutustavad kristliku usundiga seotud lugusid, andes edasi religioosse ja kunstilise tähtsuse sümbioosi.

Sevilla katedraal on ka lõplik puhkepaik Christoph Kolumbusele, kelle säilmed toodi siia pärast mitmeid ümbermatmisi. See fakt lisab katedraalile veelgi ajaloolist ja kultuurilist väärtust.

Sevilla katedraal ei ole ainult religioosne paik; see on ka ajalooline monument, mis peegeldab Sevilla ja laiemalt kogu Hispaania kultuuri ja ajalugu. Selle arhitektuurilised eripärad ja ajaloolised reliikviad teevad sellest ühe maailma kõige märkimisväärsema gooti stiilis ehitise.

Ajalugu

Sevilla katedraali ajalugu on sügavalt juurdunud linna ja selle elanike kultuuripärandisse, olles läbi aegade olnud tunnistajaks ja osaliseks paljudes ajaloolistes sündmustes. Alates selle rajamisest kuni tänapäevani välja on katedraal olnud Sevilla linna ja Hispaania katoliikliku kiriku oluline sümbol.

Katedraali eelkäijaks oli suur Almohadi mošee, mis ehitati 12. sajandil, kui Sevilla oli veel moslemite käes. Pärast kristlaste linna vallutamist 1248. aastal Ferdinand III juhtimisel otsustati mošee säilitada, kuid muuta see kristlikuks pühakojaks. Mošee minarett, mida tänapäeval tuntakse Giraldana, jäeti samuti puutumata, olles nüüdseks üks Sevilla ikoonilisemaid ehitisi.

1401. aastal otsustas Sevilla peapiiskop ja linnarahvas, et vana mošee-katedraali seisukord nõuab uue, suurema ja võimsama katedraali ehitamist. Ehitustööd algasid 1402. aastal ja jätkusid peaaegu 150 aastat, mis peegeldab tolle aja ehitustehnoloogiat ja -võtteid. Gooti stiilis katedraali ehitamisel kasutati nii kohalikke kui ka välismaalt toodud materjale, ning töös olid parimad tolle aja arhitektid, kunstnikud ja käsitöölised.

Katedraal valmis suures osas 16. sajandi alguseks, kuigi mõned lisatööd ja kaunistused jätkusid veel sajandeid. Renessansi ja barokkstiili elementide lisamine gooti arhitektuurile näitab, kuidas erinevad kunstivoolud on katedraali ehitus- ja kaunistusprotsessis jälje jätnud. Katedraal on seega unikaalne segu eri ajastute ja stiilide kunstilistest ja arhitektuurilistest elementidest.

19. ja 20. sajandil tehti katedraalile mitmeid restaureerimis- ja säilitustöid. Nende tööde käigus avastati ja restaureeriti paljud varasemad kunstiteosed ja arhitektuurielemendid, mida oli aja jooksul muudetud või varjatud. Need tööd aitasid taastada ja säilitada katedraali algupärast ilmet ja ajaloolist tähendust.

Katedraali ajalugu on tihedalt seotud ka paljude ajalooliste isikute ja sündmustega. Näiteks on siin maetud Christoph Kolumbus ja tema poeg Diego. Kolumbuse hauamonument on üks katedraali peamisi vaatamisväärsusi, meelitades ligi ajaloo- ja kultuurihuvilisi üle kogu maailma.

Lisaks sellele on katedraal olnud tunnistajaks paljudele olulistele religioossetele ja sotsiaalsetele sündmustele, alates pidulikest liturgilistest tseremooniatest kuni ajalooliste lepingute allkirjastamiseni. Iga selline sündmus on jätnud oma jälje katedraali ja linna ajaloosse, rikastades selle kultuuripärandit.

Tänapäeval on Sevilla katedraal UNESCO maailmapärandi nimistus, tunnustades selle erakordset kultuurilist, ajaloolist ja arhitektuurilist tähtsust. 

Sevilla katedraal

Sevilla katedraal tänapäeval

Sevilla katedraal ei ole tänapäeval ainult üks kõige olulisemaid usulisi keskuseid Hispaanias, vaid ka oluline kultuuri- ja turismimagnet. UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv katedraal on võimas näide gooti arhitektuuri hiilgusest ja kujutab endast linna ajaloolist ja kultuurilist identiteeti.

Katedraal on elav usuline keskus, kus toimuvad regulaarsed jumalateenistused, pulmad ja muud kiriklikud tseremooniad. Lisaks on see koht, kus saab näha kiriku kogukonna aktiivset osalemist ja usulist pühendumust. 

Erilisteks sündmusteks on kirikuaasta tähtsamad pühad nagu Jõulud ja Ülestõusmispühad, mil katedraal muutub eriti pidulikuks ja meelitab ligi suure hulga külastajaid.

Lisaks usulistele teenistustele on katedraal ka kunsti ja ajaloo huvilistele. Selle sisekujundus, mille hulka kuuluvad maalid, skulptuurid ja mosaiigid, on näide religioossest kunstist läbi sajandite. Christoph Kolumbuse hauakamber on üks katedraali tuntuimaid vaatamisväärsusi, tõmmates ligi ajaloohuvilisi üle maailma.

Katedraal pakub ka erinevaid hariduslikke programme ja ekskursioone, mille eesmärk on tutvustada selle rikkalikku ajalugu ja arhitektuuri. Katedraali juures toimuvad sageli ka kultuuriüritused, nagu kontserdid ja näitused, mis rõhutavad selle rolli linna kultuurielus.

Turism on samuti oluline osa katedraali tänapäevasest elust. Sevilla katedraal on üks enim külastatud vaatamisväärsusi Hispaanias, tõmmates ligi inimesi üle kogu maailma. 

Selle ainulaadne arhitektuur ja ajalooline tähtsus teevad sellest hädavajaliku peatuspaiga igale Sevilla külastajale. Katedraali ümbrus on täis elavat kohalikku kultuuri, pakkudes külastajatele võimalust kogeda Sevilla linna autentsust.

Sevilla katedraal

Sevilla katedraali külastamine

Sevilla katedraali külastamine on üks kohustuslikke tegevusi Sevilla linna külastades. See grandioosne ehitus ei paku mitte ainult silmapaistvat arhitektuurilist ja kunstilist ilu, vaid on ka oluline osa linna ajaloolisest ja kultuurilisest pärandist.

Ligipääs ja piletid

Sevilla katedraali asukoht Sevilla südalinnas teeb sellele ligipääsu äärmiselt lihtsaks. Katedraal asub linna ajaloolises osas ja on hästi ligipääsetav nii jalgsi kui ka ühistranspordiga. Lähim metroojaam on Puerta de Jerez, kust on vaid lühike jalutuskäik katedraali juurde. Lisaks on mitu bussiliini, mis peatuvad katedraali lähedal, muutes selle kättesaadavaks erinevatest linnaosadest.

Katedraali külastamine on tasuline, kuid pileti hind sisaldab sageli sissepääsu mitmesse erinevasse paika. Tavaliselt on piletihind mõistlik ja seda saab osta kohapeal või interneti kaudu ette. Etteostetud piletid aitavad tihti vältida pikki järjekordi, mis on eriti kasulik kõrghooajal. Piletihinnad võivad varieeruda, seega on soovitatav kontrollida ajakohast teavet katedraali ametlikult veebilehelt või usaldusväärsetest turismiinfokeskustest.

Katedraali külastamiseks on sageli saadaval ka erinevad ekskursioonipaketid, mis võivad sisaldada giidiga tuure ja lisavõimalusi nagu torni ronimine, kust avanevad hingematvad vaated linnale. Giidiga tuurid on suurepärane võimalus saada sügavamat ülevaadet katedraali ajaloost, arhitektuurist ja tähtsusest. Mõned tuurid võivad olla saadaval mitmes keeles, et rahuldada rahvusvahelisi külastajaid.

Lisaks on katedraalis eraldi piletihinnad lastele, õpilastele ja pensionäridele, samuti võivad olla saadaval peresoodustused. Katedraali külastamiseks on sageli määratud teatud külastusaeg, eriti tipphooajal ja suuremate ürituste ajal. Seega on soovitatav planeerida külastus ette, et tagada sujuv kogemus.

Mida saab näha?

Sevilla katedraali külastades avaneb külastajatele põnev ja rikkalik maailm, täis ajalugu, kunsti ja usulist sümbolismi. See on koht, kus iga nurgatagune ja detail räägib loo, muutes katedraali üheks Hispaania silmapaistvamaks vaatamisväärsuseks.

 • Arhitektuuriline Grandioossus: Sevilla katedraali esimene ja kõige ilmsem atraktsioon on selle arhitektuuriline grandioossus. See on üks maailma suurimaid gooti stiilis katedraale, pakkudes aukartust äratavat vaatepilti oma kõrgete kaartega, teravate tornide ja võimsate fassaadidega. Katedraali sisekujunduses domineerivad gooti stiili elemendid, kuid näha on ka renessansi ja barokkstiili mõjutusi.
 • Giralda torn: Giralda torn, mis algselt ehitati minaretina Almohadi mošee jaoks, on Sevilla katedraali juures eriline vaatamisväärsus. Torn on tuntud oma kaunite terrakotaplaatide ja keerukate kaunistuste poolest. Ronimine torni tippu pakub hingematvaid vaateid üle Sevilla linna.
 • Peaaltar ja kabelid: Katedraali peaaltar on üks selle suurejoonelisemaid omadusi. See on kaunistatud detailirohkete nikerdustega, mis kujutavad piiblilugusid, pakkudes silmapaistvat näidet religioossest kunstist. Lisaks asuvad katedraalis mitmed kabelid, igaüks oma unikaalse kunstilise ja ajaloolise tähtsusega.
 • Kunstikogud: Sevilla katedraal on koduks muljetavaldavale kunstikogule. Siit leiab maale, skulptuure ja mosaiike, mis esindavad erinevaid ajastuid ja stiile. Eriti tähelepanuväärne on retablo mayor – suur altarisein, mis on üks suurimaid ja kõige detailirohkemaid gooti stiilis nikerdusi maailmas.
 • Christopher Kolumbuse hauakamber: Katedraal on ka viimne puhkepaik kuulsale maadeavastajale Christopher Kolumbusele. Tema hauakamber on üks külastatavamaid kohti katedraalis, pakkudes ainulaadset võimalust lähemalt tutvuda ühe ajaloo suurkuju elu ja pärandiga.
 • Kiriklikud relikviad ja aarded: Katedraalis hoitakse mitmeid hindamatuid kiriklikke reliikviaid ja aardeid, sealhulgas pühakute reliikviaid ja kuld- ning hõbeehteid. Need esemed mitte ainult ei esinda religioosset tähtsust, vaid on ka tunnistajaks kiriku ajaloolisele jõukusele ja kunstilisele maitsele.
 • Kooriruum ja orel: Katedraali kooriruum ja selle muljetavaldav orel on samuti tähelepanu väärt. Kooriruumis on hulgaliselt nikerdusi ja kunstiteoseid, samas kui orel pakub uskumatut akustilist kogemust erilistel teenistustel ja kontsertidel.
Sevilla katedraal

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Sevilla katedraal asub Sevilla südames, mis on rikas ajaloo ja kultuuripärandi poolest. See paikneb sellises kohas, kus läheduses asub hulgaliselt teisi huvitavaid Sevilla vaatamisväärsusi. Sevilla on linn, mis pakub mitmekesist kogemuste paletti, alates ajaloolistest monumentidest kuni elavate linnatänavateni.

 • Alcázar de Sevilla: Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel katedraalist asub Alcázar, üks Sevilla kõige hingematvamatest vaatamisväärsustest. See on UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv kuninglik palee, mis on tuntud oma suurepärase islami ja kristliku arhitektuuri segu poolest. Alcázari aiad, millel on mauride stiilis mustrid ja rohked veefunktsioonid, pakuvad lõõgastavat puhkust linnakärast.
 • Archivo de Indias: Katedraali kõrval asub Archivo de Indias, mis on samuti UNESCO maailmapärandi objekt. See hoone hoiab endas olulist dokumentatsiooni Hispaania Ameerika ja Filipiinide ajaloost. Archivo de Indias on hädavajalik peatuspunkt kõigile ajaloo- ja uurimishuvilistele.
 • Santa Cruzi kvartal: See ajalooline Sevilla piirkond asub katedraali vahetus läheduses. Santa Cruz on tuntud oma kitsaste tänavate, värvikate majade ja elavate väljakute poolest. Kvartalis jalutades avastate palju väikeseid kauplusi, kohvikuid ja restorane, pakkudes ideaalset võimalust kogeda kohalikku elu ja kultuuri.
 • Torre del Oro: Torre del Oro on ajalooline vaatetorn Guadalquiviri jõe ääres, mis on jalutuskäigu kaugusel katedraalist. Torn pakub suurepäraseid vaateid jõele ja on koduks merendusmuuseumile, mis jutustab Sevilla merendusajaloo loo.
 • Metropol Parasol: Tuntud kohalike seas kui “Las Setas” ehk Seened, on Metropol Parasol muljetavaldav kaasaegne vaatamisväärsus, mis asub jalutuskäigu kaugusel katedraalist. See on maailma suurim puidust struktuur, pakkudes ainulaadseid vaateid linnale ning mitmeid söögi- ja joogikohti.
 • Plaza de España: See on veel üks silmapaistev koht Sevilla linnas, mis asub veidi kaugemal katedraalist, kuid on kindlasti külastamist väärt. Plaza de España on tuntud oma poolkaarekujulise arhitektuuri ja kaunite sildade poolest, mis ületavad väikeseid kanaleid. See on ideaalne koht jalutamiseks ja lõõgastumiseks.
 • Flamenko etendused: Sevilla on flamenko sünnikoht. Linnas leidub arvukalt flamenkobaare ja -teatreid, kus saab õhtuti nautida kirglikke ja autentseid flamenkoetendusi. Mitmed neist asuvad katedraali lähedal, pakkudes suurepärast võimalust sukelduda Andaluusia kultuuri südamesse.

Sevilla katedraali ümbrus nagu avatud õhu muuseum, kus iga tänav ja väljak on täis ajalugu ja kultuuri. See piirkond pakub külastajatele võimalust sukelduda sügavale Hispaania ajalukku, kunsti ja elustiili, muutes selle kohustuslikuks peatuspunktiks igale Sevilla külastajale.

Kokkuvõtteks

Sevilla katedraal on muljetavaldav monument, mis peegeldab Sevilla linna rikkalikku ajalugu ja kultuuri. 

Selle ehitamine algas 1401. aastal, põimides endasse gooti, renessansi ja barokkstiili elemente. Tänapäeval toimib katedraal nii usulise keskusena kui ka kunsti ja ajaloo varakambrina, pakkudes külastajatele rikkalikke elamusi nii selle arhitektuurist, kunstist kui ka ajaloolistest reliikviatest. 

Ümbruskonnas asuvad vaatamisväärsused, nagu Alcázar de Sevilla ja Santa Cruzi kvartal, lisavad külastusele veelgi väärtust, luues täiusliku kultuurilise kogemuse.

Scroll to Top