Milano toomkirik

Milano toomkirik – Ülevaade sellest imelisest katedraalist

Majesteetlikud tornid, teravate tipude ja lõputute skulptuuridega, mis joonistuvad silmapiirile, juhatavad sisse linna südame, kus ajalugu kohtub kunstiga. Milano toomkirik, mis seisab kui vaikne valvur läbi sajandite, on mitte ainult jumalakoda, vaid ka monument inimvaimu, pühendumuse ja kunstilise meisterlikkuse tähistamiseks. 

Kui kõnnite selle katedraali kivipõrandatel, pole te lihtsalt turist, vaid osa ajaloost, mis ulatub tagasi sajandite taha. 

Selles artiklis rändame selle monumentaalse ehitise sügavustesse, avastades selle ajaloolist pärandit, tänast olulisust ja kutsudes lugejat üles sukelduma kultuuri ja vaimsuse rikkalikku maailma.

Milano toomkirik

Milano toomkiriku ülevaade

Milano toomkirik, mida kohalikud tunnevad kui “Duomo di Milano”, on üks kõige muljetavaldavamaid ja suursugusemaid gooti stiilis katedraale maailmas. Asudes Milano südames Itaalias, domineerib see ehitus kogu linna siluetti, olles oluliseks orientiiriks ja ajalooliseks mälestiseks.

Milano toomkirik on tohutu mastaabiga – see on maailma suuruselt teine ​​katedraal, mida toetab rohkem kui 3400 skulptuuri ja 135 tornit. Katedraali valge marmorist fassaad on sõna otseses mõttes õhuline, sest see on kaunistatud keerukate lõigetega ja skulptuuridega, mis näitavad inimeste ja loomade kujutisi, pühakuid ja mütoloogilisi olendeid.

Ehitise keskpunkt on selle viiekorruseline peatorn, mille tippu kroonib kullatud Madonnina kuju, mis on Milano linna sümbol ja kaitsepatron. Öösel valgustatuna näeb kuju välja nagu taevas särav täht, juhtides külastajate pilgud kõrgusesse ja meelitades neid uurima katedraali sisemust.

Katedraali sisemus on sama muljetavaldav kui välisilme. Suurejoonelised vitraažaknad lasevad päikesevalgusel mängeldes tungida pühakoja sisemusse, loomaks müstilist õhkkonda. Kõrged gooti kaared, marmorpõrand ja kunstiteosed muudavad selle kohaks, kus külastajad saavad tunda end ajas tagasi viiduna, samas kui nad kogevad sügavat vaimset rahu.

Milano toomkirik on mitte ainult arhitektuuriline meistriteos, vaid ka ajalooline ja kultuuriline sümbol, mis kajastab Milano linna ajalugu, rikkust ja kunstilist panust maailma kultuuripärandisse.

Milano toomkirik

Ajalugu

Milano toomkirikul on pikk ja keeruline ajalugu, mis ulatub tagasi rohkem kui üheksa sajandi taha. Selle rajamine algas 1386. aastal, kuid selle lõpuleviimine võttis aega peaaegu kuus sajandit.

Algne kirik, millel Milano toomkirik asub, oli tuntud kui Santa Maria Maggiore. Ajapikku tundsid Milano elanikud, et vajavad palju suuremat ja grandioossemat katedraali, mis peegeldaks linna kasvavat tähtsust ja rikkust. Milano toomkiriku ehitamise mõtte taga oli linnaisand Gian Galeazzo Visconti. Tema soov oli ehitada monumentaalne kirik, mis oleks üks suurimaid Euroopas.

Esimene kivi toomkiriku aluseks pandi 1386. aastal, kuid ehitustööd venisid sajandite vältel. Osa põhjuseks olid tehnilised väljakutsed, mis kaasnesid sellise ambitsioonika projekti teostamisega, osa aga poliitilised ja rahalised raskused.

Gooti stiil, mis oli valitud katedraali arhitektuuriliseks väljenduseks, oli sel ajal Euroopas laialt levinud. Milano toomkirik on üks viimastest suurtest gooti katedraalidest, mis Euroopas ehitati. Selle ehituse ajal kogeti mitmeid erinevaid stiile ja mõjutusi, mis mõjutasid selle lõplikku välimust ja disaini.

Renessansiajastul, kui kunst ja kultuur õitsesid Itaalias, püüdsid paljud Milano toomkiriku eest vastutavad arhitektid ja kunstnikud integreerida selle uue kunstiliigi elemente katedraali struktuuri. Kuigi katedraali peamiseks stiiliks jäi gootika, on näha paljude kunstnikute, nagu Leonardo da Vinci ja Bramante, mõjutusi, eriti katedraali interjööris.

Saabudes barokk- ja rokokooajastusse, püüti Milano toomkirikut kohandada vastavalt valitsevatele trendidele. Eriti väljapaistev on San Giovanni Bono poolt 17. sajandil kujundatud peauks, mis on ilmestatud dramaatiliste stseenidega.

Ehitustööd jätkusid veel 19. sajandil, mil lõpetati fassaadi kallal toimuvad tööd. 20. sajandil keskenduti peamiselt katedraali restaureerimisele ja konserveerimisele, tagades, et see säiliks tulevastele põlvedele.

On oluline märkida, et Milano toomkirik ei ole mitte ainult arhitektuuriline saavutus, vaid ka tunnistus ajaloolistest sündmustest, mis on kujundanud selle linnaga seotud kultuuri. Näiteks, Prantsuse keisri Napoleon Bonaparte krooniti seal Itaalia kuningaks 1805. aastal.

Üks intrigeerivamaid aspekte Milano toomkiriku ajaloos on selle pühitsemise lugu. Kuigi ehitus algas 1386. aastal, pühitseti katedraal ametlikult alles 1965. aastal, mis tähendab, et vaatamata sajanditepikkusele ehitusajaloole on katedraali ametlik “sünnipäev” tegelikult 20. sajandist.

Kokkuvõtteks, Milano toomkiriku ajalugu on paeluv ja keeruline, peegeldades nii arhitektuurilisi arenguid kui ka Milano linna kultuurilist ja poliitilist arengut sajandite vältel. See on monument, mis seob minevikku, olevikku ja tulevikku, olles samal ajal tunnistajaks inimvõimekusele ja püüdlusele luua midagi igavest.

Milano toomkirik

Milano toomkirik tänapäeval

Milano toomkirik ei ole ainult ajalooline ja arhitektuuriline meistriteos, vaid tänapäeval ka elav koht, kus toimub palju religioosseid, kultuurilisi ja sotsiaalseid sündmusi. Olles Milano linna südames, on katedraal muutunud keskseks kohaks paljudele olulistele üritustele, mida linn korraldab.

Tänapäeva usklikule on Duomo endiselt koht, kus nad tulevad palvetama, osalema missadel ja otsima vaimset rahu. Pühapäevased teenistused on eriti populaarsed, tuues kokku tuhandeid inimesi nii lähedalt kui kaugelt. Paljudele usklikele on Milano toomkiriku külastamine oluline palverännaku sihtkoht.

Lisaks religioossetele tseremooniatele on Milano toomkirik saanud populaarseks kontserdipaigaks, kus esitatakse klassikalist muusikat ja koorilaulu. Akustika katedraalis on erakordne ja paljudele artistidele on see esinemiseks privileeg.

Turistidele on Milano toomkirik üks peamisi vaatamisväärsusi. Igapäevaselt tulevad inimesed üle kogu maailma, et imetleda selle suurejoonelist arhitektuuri, rikkalikult kaunistatud skulptuure ja vitraaže. Katedraali katuselt avaneb võrratu vaade linnale, mis on üks peamisi atraktsioone, mida külastajad ei soovi maha magada.

Tänapäeval on Milano toomkirik mitte ainult pühakoht, vaid ka kultuuri, ajaloo ja kohtumiste keskus, mis ühendab inimesi erinevatest kultuuridest ja traditsioonidest.

Milano toomkiriku külastamine

Milano toomkiriku külastamine on paljudele Itaalia külastajatele kohustuslik kogemus, pakkudes sügavat sukeldumist ajalukku, kultuuri ja religiooni. See grandioosne gooti katedraal pakub midagi igale külastajale, alates kunstihuvilisest kuni ajaloosõbrani. Kuigi selle ilu ja grandioossus on piisavalt muljetavaldav väljastpoolt, on katedraali sees ka palju avastada.

Ligipääs ja piletid

Milano toomkirik asub Milano kesklinnas, Piazza del Duomo ääres, mis on hõlpsasti ligipääsetav mitmesuguste transpordivahenditega. Metroosõitjate jaoks on Duomo metroojaam kõige otsem tee, kuna see asub otse toomkiriku kõrval. Linna rongi- ja bussijaamadest on katedraalini vaid lühike jalutuskäik.

Kui plaanite autoga sõita, on oluline teada, et Milano kesklinnas on piiratud liiklusalad, seega on soovitatav parkida auto väljaspool kesklinna ja kasutada ühistransporti või jalutada.

Pileteid saab osta nii kohapeal kui ka internetist. Kui soovite vältida järjekordi, on eelnev internetist ostmine hea valik. Standardpilet võimaldab sissepääsu peasaali ja arvukatesse kabelitesse, kuid kui soovite külastada katuseterrasse, on vaja eraldi pääsmeid. Katuseterrassidelt avaneb vaade nii katedraali arhitektuurilistele detailidele kui ka kogu Milano linnale, muutes selle külastuse eriti eriliseks.

Alennused on saadaval õpilastele, pensionäridele ja suurtele rühmadele. Lapsed ja noored alla teatud vanuse (tavaliselt alla 6-aastased) pääsevad tavaliselt tasuta sisse. Külastajatele soovitatakse riietuda sobivalt, kuna toomkirik on pühakoht: õlgade ja põlved peaksid olema kaetud.

Enne külastust on mõistlik kontrollida katedraali ametlikku veebisaiti, et olla kursis lahtiolekuaegadega ja eriüritustega, mis võivad mõjutada külastuse planeerimist.

Milano toomkirik

Mida saab näha?

Milano toomkirik on palju enamat kui lihtsalt katedraal; see on kunstiteos, milles igal nurgal, sambal ja vitraažil on oma lugu. Siin on mõned kõige märkimisväärsemad ja silmapaistvamad vaatamisväärsused, mida katedraal pakub:

 • Fassaad ja Skulptuurid: Milano toomkiriku fassaad on muljetavaldav näide gooti arhitektuurist, mille rikkalik detailirohkus kõnetab iga külastajat. Üle 3,400 skulptuuri kaunistavad katedraali, millest igaüks on omaette meistriteos.
 • Katuseterrassid: Nagu juba mainitud, pakuvad katuseterrassid võimalust lähemalt uurida katedraali arhitektuurilisi detaile ning nautida panoraamvaadet Milano linnale. Võimalik on näha lähedalt keerukaid gootilisi tornikesi ja skulptuure.
 • Altar ja Püha Lauda ruum: Katedraali keskosa, kus asub suursugune altar, on kaunistatud marmorist ja hõbedast detailidega. Siin saavad külastajad mõtiskleda ja imetleda püha ruumi rahu ja grandioossust.
 • St. Johni kabel: See kabel sisaldab katedraali kõige pühamat relikviat – nael, mida väidetavalt kasutati Jeesuse ristilöömisel. Kabel on kaunilt kaunistatud ja sellel on eriline tähendus paljudele usklikele.
 • Vitraažaknad: Milano toomkirikus on mõned Euroopa kõige muljetavaldavamad gooti vitraažaknad. Mõned neist akendest ulatuvad põrandast laeni ja kujutavad stseene Piiblist, pühakutest ja Milano ajaloost.
 • Arhailised jäänused: Katedraali all on krüpt, mis hoiab endas Milano piiskoppide hauakambreid. Lisaks on võimalik näha jäänuseid vanematest kirikutest, mis kunagi sellel kohal seisisid enne praeguse katedraali ehitamist.
 • Baptisterium: Ristimiskabel on üks Milano toomkiriku vanimatest osadest, mis on säilinud alates 4. sajandist. See on veel üks koht, kus külastajad saavad tunda ajaloo hingust.
 • Püha Bartholomeuse kabel: See kabel sisaldab Püha Bartholomeuse muljetavaldavat skulptuuri, mis on üks toomkiriku kunstilistest tipphetkedest.

Iga külastaja, olgu ta kunstisõber, ajaloolane, arhitektuurihuviline või lihtsalt rändur, leiab Milano toomkirikust midagi imetlemisväärset.

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Milano toomkiriku lähedus on sama rikas kultuurilise ja ajaloolise pärandi poolest kui katedraal ise. Külastajad, kes otsustavad veeta aega selle piirkonna uurimisel, ei pea pettuma lähedal asuvates vaatamisväärsustes. 

 • Galleria Vittorio Emanuele II: Vaid mõne sammu kaugusel toomkirikust on see 19. sajandi kaubagalerii, mis on üks maailma vanimaid ostukeskusi. Suurejooneline kaheosaline galerii pakub luksuslike kauplusi, restorane ja kohvikuid.
 • La Scala teater: Milano on ooperiarmastajatele tuntud kui maailma üks peamisi ooperilinnu, ja La Scala on kõige ikoonilisem ooperimaja. Aastakümneid on siin esinenud maailma parimad lauljad ja muusikud.
 • Kuninglik palee (Palazzo Reale): Ajalooline hoone, mis on olnud sajandeid Milano valitsemiskeskus. Tänapäeval on seal kunstinäitused ja kultuurisündmused.
 • Sforzesco loss: See on massiivne kindlus ja muuseum, mis pakub mitmesuguseid kunstikollektsioone, sealhulgas kuulsaid teoseid nagu Michelangelo “Ristilöödud Kristus”.
 • Ambrosiana raamatukogu ja kunstigalerii: See on üks maailma vanimaid raamatukogusid, kus on suurepärane renessansikunsti kollektsioon ja hindamatud käsikirjad, nagu Da Vinci “Codex Atlanticus”.
 • Brera kunstigalerii: Lühikese jalutuskäigu kaugusel toomkirikust, Brera on tuntud oma suurepärase kunstikollektsiooni poolest, sealhulgas teosed Caravaggio, Raphael ja Bellini.
 • Via Dante: Ajalooline jalakäijate tänavaala, mis on täis poode, restorane ja kohvikuid. Ideaalne koht lõõgastumiseks pärast kultuuriliselt rikka päeva.

Kokkuvõtteks

Milano toomkirik on mitte ainult arhitektuuriline meistriteos, vaid ka ajaloolise ja kultuurilise tähtsusega monument, mis peegeldab linna rikast pärandit.

Selle kaunilt kaunistatud fassaadist ja sisekujundusest kuni panoraamvaadeteni linnale katuseterrassidelt – Milano toomkirik on tõeliselt unikaalne koht, mis pakub sügavat kultuurilist ja vaimset kogemust. Ümbritsev piirkond täiendab katedraali ilu, pakkudes mitmesuguseid kunstilisi, ajaloolisi ja kultuurilisi vaatamisväärsusi. 

Milano toomkiriku ja selle ümbruse külastamine on rännak läbi ajaloo, kunsti ja religiooni ning see on kogemus, mida ei tohiks mööda lasta.

Scroll to Top