Sixtuse kabel

Sixtuse kabel – Põhjalik ülevaade ja reisijuht

Kui Rooma kohal tõuseb päike, heidab see esimesed soojad kiired üle ajaloolise linna, mis on peidetud Vatikani linnriigi südamesse. Siin, kus ajalugu ja religioon on aastatuhandeid põimunud, asub üks maailma kõige erakordsemaid kunsti- ja kultuuripärle – Sixtuse kabel. 

Paljud on kuulnud sellest kohast, kus paavstid valitakse ja kus Michelangelo, Botticelli ning teised renessansi suurkujud on jätnud oma jälje. Kuid Sixtuse kabeli tõeline väärtus ulatub kaugemale kui vaid kunst ja traditsioon; see on koht, kus inimkonna püüdlused, inspiratsioon ja vaimsus kohtuvad. 

Selles artiklis sukeldume kabeli sügavustesse, avastades selle ajalugu, tänapäevast tähtsust, külastusvõimalusi ja palju muud. Valmistuge teekonnaks läbi aja ja kultuuri, kus iga nurgatagune, iga maal ja iga kivi räägib oma lugu.

Sixtuse kabel

Sixtuse kabeli ülevaade

Sixtuse kabel on üks kuulsamaid kultuurimälestisi maailmas, olles peidus Vatikani linna südames, selle vaiksete seinte taga. See on koht, kus kunst ja ajalugu kohtuvad, pakkudes külastajatele võimalust sukelduda sügavale renessansiaegsesse maailma. Kabel ise on paik, mille ilu ja tähendus on põimunud, tehes sellest olulise sihtkoha paljudele kunstihuvilistele, ajaloolastele ja religioossetele palveränduritele.

Ehitatud paavst Sixtus IV tellimusel 1473. aastal ja valminud 1481. aastal, on kabel nimetatud tema auks. Ent selle seinu kaunistavad maalid, mis räägivad enda eest. Kõige kuulsam neist on kahtlemata Michelangelo meistriteos – kabeli laemaal, mis kujutab inimkonna loomise lugu, Jumala ja Aadama vahelist kontakti ja viimsepäeva kohtumõistmist. See on kunstiteos, mis on inspireerinud ja mõjutanud paljusid kunstnikke läbi ajaloo.

Kuid Sixtuse kabel pole vaid Michelangelo maalide kodu. Seinad on kaunistatud ka teiste silmapaistvate renessansiaegsete kunstnike, nagu Botticelli, Perugino ja Ghirlandaio töödega. Nende looming lisab kabelile veelgi rohkem sügavust ja mõõdet, rääkides lugusid Piiblist ja kirjeldades inimkonna püüdlusi ja võitlusi.

Arhitektuurselt on kabel suhteliselt lihtne. See on ristkülikukujuline hoone, millel on tasane katus ja kuus akent mõlemal küljel. Kuid selle lihtsuse taga on sügav religioosne tähendus, millele viitavad paljud kunstiteosed seintel ja laes. Sixtuse kabeli kujundusel on oluline roll katoliku kiriku ajaloos, olles paavsti privaatne palvekoht ning koht, kus kardinalid kogunevad, et valida uut paavsti.

Sixtuse kabeli tähendus ja väärtus ulatuvad kaugemale kui pelgalt kunsti ja arhitektuuri. See on koht, kus saab tunnetada ajaloo hingust ja mõista inimkonna püüdlusi läbi aegade. Kabeli seinad ja lagi räägivad lugusid, mis kõnetavad meid kõiki, olenemata meie taustast või veendumustest. See on paik, mis meenutab meile inimkonna loovuse ja vaimse rikkuse jõudu.

Sixtuse kabel

Ajalugu

Sixtuse kabeli ajalugu ulatub tagasi 15. sajandisse, olles tihedalt seotud paavstide, kunstnike ja Euroopa renessansiajastu poliitiliste sündmustega. See on ajaloo jooksul olnud keskne osa Vatikani linna kultuurist ja religioonist ning mänginud võtmerolli katoliku kiriku sündmustes.

Kabeli ehitus algas 1473. aastal paavst Sixtus IV tellimusel. Ta soovis rajada uue kabeli, mis asendaks vana, lagunenud paavsti palvekoja. Uue kabeli projekteerimisega tegeles arhitekt Baccio Pontelli ning ehitustööd juhtis Giovannino de Dolci. Ehitusprotsess kestis kaheksa aastat ja lõppes 1481. aastal. Seejärel nimetati kabel paavst Sixtus IV auks Sixtuse kabeliks.

Kui kabeli ehitus oli lõppenud, kutsus Sixtus IV kokku parimad renessansiaegsed kunstnikud, et kaunistada kabeli seinad. Kuulsad kunstnikud nagu Sandro Botticelli, Pietro Perugino, Domenico Ghirlandaio ja Cosimo Rosselli panid oma oskused proovile, luues seinamaalinguid, mis kajastavad Vana Testamendi sündmusi. Nende kunstnike töö lisas kabelile sügavust ja tähendust ning aitas kaasa selle kuulsusele kui kunstilisele meistriteosele.

Kuid kabeli tõeline kuulsus algas 16. sajandi alguses, kui paavst Julius II kutsus Michelangelot maalima kabeli laemaalinguid. Algselt vastumeelselt, nõustus Michelangelo tööga 1508. aastal ja kulutas järgmised neli aastat laemaalide loomisele. Tema loodud maalid, sealhulgas kuulsad stseenid “Inimkonna loomine” ja “Aadama ja Jumala kohtumine”, on saanud üheks kõige kuulsamaks ja tunnustatumaks kunstiteoseks maailmas. Need maalid mitte ainult ei näita Michelangelo meisterlikkust, vaid rõhutavad ka inimkonna ja Jumala suhet ning inimese püüdlusi ja võitlusi.

Michelangelo naasis kabelisse 1536. aastal, et maalida “Viimsepäeva kohtu” stseeni kabeli tagaseinale. See maal kujutab Jumala kohtumõistmist üle inimkonna, eraldades õiged patustest. See on dramaatiline ja võimas teos, mis kajastab Michelangelo arusaama inimkonna pattudest ja lunastusest.

Lisaks kunstilistele saavutustele on Sixtuse kabelil ka sügav religioosne ja ajalooline tähendus. See on olnud paavsti privaatne palvekoht sajandite jooksul ning on koht, kus kardinalid kogunevad konklave ajal, et valida uut paavsti. Selle traditsioon ulatub tagasi 16. sajandisse, kui kardinalid otsustasid kasutada kabelit oma koosolekute jaoks, kuna see oli piisavalt suur ja turvaline. Tänu sellele traditsioonile on Sixtuse kabelil oluline roll katoliku kiriku ajaloos ja traditsioonides.

Kuigi kabel on ajaloo jooksul näinud mitmeid restaureerimistöid, on viimane suurem restaureerimine toimunud 20. sajandi lõpus. 1980. aastatel ja 1990. aastate alguses teostati ulatuslikke restaureerimistöid, et eemaldada sajandite jooksul kogunenud mustus ja suits ning taastada Michelangelo ja teiste kunstnike maalide algne värviküllus. See restaureerimistöö tõi esile kabeli kunstilise ilu ja väärtuse ning pälvis ülemaailmset tunnustust.

Sixtuse kabeli ajalugu on rikkalik ja keerukas, ulatudes tagasi rohkem kui viie sajandi taha. Selle seinte ja lae vahel peituvad lugusid, mis räägivad kunstist, religioonist, poliitikast ja inimkonna püüdlustest. See on koht, kus ajalugu ja kunst kohtuvad, andes meile võimaluse sukelduda sügavale Euroopa kultuuri ja pärandisse.

Sixtuse kabel

Sixtuse kabel tänapäeval

Sixtuse kabel ei ole kaotanud oma olulisust ega sära, isegi mitte aastate jooksul. Tänapäeval on see üks kõige külastatumaid ja tuntumaid vaatamisväärsusi maailmas, pakkudes külastajatele erakordset elamust, kus nad saavad imetleda kunstiteoseid, mis on säilinud sajandeid.

Tänu 20. sajandi lõpus läbiviidud ulatuslikele restaureerimistöödele on kabeli seinad ja lagi säravamad kui kunagi varem. Michelangelo, Botticelli ja teiste suurte meistrite maalid paistavad silma oma erksate värvide ja detailsusega, meenutades külastajatele renessansi kunsti ja kultuuri ilu.

Kuigi kunst on endiselt kabeli keskmes, on see ka aktiivne religioosne paik. See on koht, kus kardinalid kogunevad, et valida uut paavsti, ja see traditsioon jätkub. Sixtuse kabel on seega unikaalne kombinatsioon religioossest pühadusest ja kunstilisest pärandist, mis kõnetab külastajaid kogu maailmast.

Kabeli populaarsus tähendab ka seda, et see on sageli rahvarohke, eriti turismihooajal. Vatikani ametnikud on rakendanud meetmeid, et tagada kabeli säilimine tulevastele põlvedele, sealhulgas külastajate arvu piiramine ja klimaatilise kontrolli rakendamine.

Lisaks kunstilistele ja religioossetele aspektidele on Sixtuse kabelist saanud ka sümbol – sümbol Euroopa ajaloost, kunsti jõust ja inimkonna püüdlustest. See on koht, mis jätkab inspireerimist, õpetamist ja meenutamist, olenemata ajast või kohast.

Sixtuse kabeli külastamine

Sixtuse kabeli külastamine on kordumatu kogemus, mida soovitatakse igale kunsti-, ajaloo- või religioonihuvilisele. Külastuse planeerimine ja ettevalmistamine aitab kindlustada, et see kogemus oleks võimalikult meeldejääv.

Ligipääs ja piletid

Vaatamata oma eraldatud asukohale Vatikani linna südames on Sixtuse kabelile ligipääs suhteliselt lihtne. Kabel asub Vatikani muuseumide kompleksi sees, mis tähendab, et külastajad peavad läbima muuseumi enne kabelisse jõudmist.

Transpordiühendus: Enamik külastajaid saabub Vatikanisse Rooma kesklinnast, kasutades metrood (liin A) ja peatudes jaamas Ottaviano-San Pietro. Jalutuskäik jaamast Vatikani muuseumide sissepääsuni võtab aega umbes 10 minutit. Lisaks on piirkonda teenindavad mitmed bussiliinid.

Piletid: Sixtuse kabeli külastamiseks on vaja osta pilet Vatikani muuseumidele. Piletihinnad varieeruvad sõltuvalt pakutavatest pakettidest, hooajast ja soodustustest. Standardpiletite hinnad jäävad vahemikku 15-20 eurot, kuid on saadaval ka soodustused õpilastele, pensionäridele ja suurtele gruppidele. Lisaks on võimalik osta kallimaid pileteid, mis hõlmavad giidiga ekskursioone või eripääsu mõnele erilisele näitusele.

Tulenevalt kabeli populaarsusest soovitatakse pileteid osta ette, eriti kõrghooajal. Veebis saab osta pääsmeid Vatikani muuseumide ametlikul veebisaidil, mis tagab kindla sissepääsuaja ja vähendab ooteaega sissepääsu järjekorras. Samuti on olemas mobiilirakendused ja turismibürood, mis pakuvad piletimüügi teenuseid.

Külastajatel, kes soovivad vältida rahvamasse, soovitatakse külastada kabelit kas hommikul kohe peale avamist või õhtul enne sulgemist. Teatud päevadel, näiteks viimasel pühapäeval kuus, on muuseumide ja kabeli sissepääs tasuta, kuid sellistel päevadel on rahvahulk eriti suur.

Külastajatele tuletatakse meelde, et Sixtuse kabel on aktiivne religioosne paik, ja neid palutakse kanda sobivat riietust, mis kataks õlad ja põlved. Samuti ei ole lubatud teha kabelis fotosid ega videoid.

Sixtuse kabeli külastamine nõuab veidi planeerimist, kuid selle ettevalmistuse eest tasub end mitmekordselt kogemus, mida pakub kohtumine mõne maailma kõige olulisema kunstiteosega.

Mida saab näha?

Sixtuse kabel, mis asub Vatikani muuseumide südames, on üks maailma kõige imetlusväärsemaid kunstiteoseid. Kuigi kabel ise on suhteliselt tagasihoidlik, kõnelevad seinad ja lagi enda eest, pakkudes külastajatele haruldast võimalust sukelduda renessansi kunsti südamesse.

 • Laemaalingud: Kabeli kõige kuulsamad kunstiteosed on kahtlemata Michelangelo laemaalingud. Ta alustas nende maalimist 1508. aastal ja lõpetas 1512. aastal. Maalingud kujutavad endast üheksat stseeni Vana Testamendist, sealhulgas “Jumala ja Aatami loomine”, mille keskpunktis on kahe sõrme peaaegu puudutav kohtumine. See on ehk kõige ikoonilisem kunstiteos kogu kabelis. Michelangelo kasutas värvide ja inimkeha kujutamiseks revolutsioonilisi tehnikaid, mis muutsid kunstniku jaoks mõeldamatuks peaaegu kõik, mida kunstnik oli varem teinud.
 • Viimse kohtupäeva fresko: Michelangelo naasis kabelisse 1535. aastal, et maalida altariseina “Viimse kohtupäeva” fresko. See keeruline ja dramaatiline stseen kujutab endast patuste hinnangut ja nende saatust igavikus. Fresko on samaaegselt nii ilus kui ka häiriv, täis intensiivset liikumist, värvi ja emotsiooni.
 • Seinamaalingud: Kui Michelangelo maalid on lae ja altariseina keskpunktis, siis kabeli seinad on kaunistatud teiste renessansi suurte meistrite, sealhulgas Botticelli, Perugino ja Ghirlandaio teostega. Need maalingud kujutavad endast erinevaid religioosseid stseene, sealhulgas “Moosese elu” ja “Kristuse elu” episoode.
 • Arhitektuurilised detailid: Kuigi kunstivarad tõmbavad kõige rohkem tähelepanu, on ka kabeli arhitektuur ise märkimisväärne. Originaalsed marmorist põrandaplaadid, millel on geomeetrilised ja heraldised mustrid, on säilinud alates 15. sajandist. Lisaks annab kabeli akustika võimaluse mõista, miks see on olnud sajandeid oluline koht paavsti liturgiliste tseremooniate jaoks.
 • Rituaalid ja traditsioonid: Sixtuse kabelis toimuvad olulised katoliku kiriku rituaalid, sealhulgas paavsti valimise konklave. Kabel on konklave ajal suletud, kuid selle ajaloo ja tähtsuse tundmine aitab külastajatel paremini mõista ja hinnata selle unikaalset rolli kirikus ja maailmas.
 • Kabeli disain: Kuigi kabel võib esmapilgul tunduda lihtsa nelinurkse ruumina, on selle disain ja paigutus sügavalt sümboolne. Kabeli mõõtmed põhinevad Vana Testamendi Kiriku telgi mõõtmetel, mis sümboliseerib kohta, kus Jumal elab inimeste seas.
Sixtuse kabel

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Sixtuse kabeli külastamine on kahtlemata üks Vatikani linna peamisi tõmbenumbreid, kuid see ei ole kaugeltki ainus vaatamisväärsus selles väikeses, kuid ajalooliselt ja kultuuriliselt rikkas piirkonnas. Siin on mõned läheduses asuvad vaatamisväärsused, mida soovitatakse külastada:

 • Vatikani muuseumid: Kuigi Sixtuse kabel kuulub Vatikani muuseumide kompleksi, on muuseumides veel palju muud näha. Külastajatele avaneb võimalus näha olulist kunstikogu, mis sisaldab antiikajast, renessansist ja barokist pärit teoseid. Eriti märkimisväärsed on Rafaeli toad, Borgia korter ja Vatikani pinakoteek.
 • Rooma Peetri kirik: See on üks maailma suurimaid kirikuid ja katoliku kiriku kõige püham paik. Basiilika uhkeldab oma muljetavaldava arhitektuuri, Michelangelo kujundatud kupli ja Bernini altariga. Külastajatel on võimalus ronida kupli tippu, kust avaneb suurepärane vaade Roomale.
 • Peetri väljak: Suur ja muljetavaldav väljak, mida ümbritsevad kaarjad koridorid, on katoliku kiriku südames ja paljude oluliste sündmuste toimumiskoht. Siit saab vaadata paavsti õnnistusi, mis toimuvad tavaliselt pühapäeviti.
 • Vatikani aiad: Ehkki nende külastamiseks on vaja eriluba, on aiad rahulik pelgupaik, mis pakub lõõgastavat põgenemist Vatikani linna saginast. Siin on kaunilt kujundatud aiad, purskkaevud ja skulptuurid.
 • Apostellik palee: See on paavsti ametlik residents ja üks vanimaid aktiivses kasutuses olevaid paleesid maailmas. Kuigi kogu paleed ei ole avalikkusele avatud, võib osa sellest külastada Vatikani muuseumide ekskursioonide raames.
 • Vatikani raamatukogu: Üks maailma vanimaid ja väärtuslikumaid raamatukogusid, mis sisaldab haruldasi manusid ja ajaloolisi dokumente. Külastajatel on võimalus näha osa sellest rikkalikust kogust erilubadega.
 • Castel Sant’Angelo: Algselt keiser Hadrianuse mausoleumina ehitatud kindlus on olnud Rooma linnamüür, paavsti kindlus ja vangla. Tänapäeval on see muuseum, kust avaneb suurepärane vaade Tiberi jõele ja Rooma linnale.
 • Via della Conciliazione: See lai tänav, mis ulatub Peetri väljakust Tiberi jõeni, pakub suurepärast vaadet Peetri basiilikale ja on populaarne jalutuskäik Rooma külastajate seas.
 • Santa Maria in Trastevere: See on üks Rooma vanimaid kirikuid ja asub Trastevere piirkonnas, mis on tuntud oma boheemlasliku õhkkonna ja restoranide poolest. Kirikus on kauneid mosaiike ja freskosid.
 • Piazza Navona: Kuigi see asub Vatikani linnast natuke kaugemal, on see barokne väljak tuntud oma purskkaevude, skulptuuride ja kohvikute poolest, kus külastajad saavad nautida Itaalia kohvi ja jäätist.

Kokkuvõtteks

Sixtuse kabel on elav ajaloo, kunsti ja vaimsuse tunnistaja. Alates selle ajaloolistest juurtest kuni tänapäevaste rituaalideni on kabel pakkunud inimkonnale inspiratsiooniallikat ja pühadust. 

Külastades seda paika, ei avasta inimene mitte ainult renessansi kunsti tippteoseid, vaid ka seda, kuidas kunst, arhitektuur ja religioon on aastatuhandeid koos arenenud. 

Läheduses asuvad vaatamisväärsused, nagu Peetri basiilika ja Vatikani muuseumid, täiendavad kabeli kogemust, muutes Vatikani linna kohustuslikuks peatuseks igale ajaloo-, kunsti- või kultuurihuvilisele.

Scroll to Top