Euroopas on kuskil 60 aktiivset vulkaani, mis asuvad enamasti Lääne-Euroopa mäestikualadel – Alpides, Apenniinidel ja Pürenee mäestikus. Kuid Euroopas on ka mitmeid unikaalseid vulkaane, mis pakuvad turistidele ja teadlastele suurt huvi.
Reisihuvilised ja seikluseotsijad, olete valmis avastama Euroopa võimsate vulkaanide maailma? Kui jah, siis see artikkel on just teile.
Selles artiklis heidame pilgu just Euroopa kõige muljetavaldavamatele vulkaanidele. Olgu teie eesmärk matkamine, looduse ilu imetlemine või teaduslik uudishimu, Euroopa vulkaanid pakuvad kõike. Loe edasi ja alustame seda põnevat teekonda!
- 1. Etna – Itaalia, Sitsiilia
- 2. Vesuuv – Itaalia, Napoli lähedal
- 3. Stromboli – Itaalia, Eooli saartel
- 4. Hekla – Island
- 5. Katla – Island
- 6. Eyjafjallajökull – Island
- 7. Krafla – Island
- 8. Askja – Island
- 9. Bardarbunga – Island
- 10. Santorini (Thera) – Kreeka, Santorini saar
- 11. Campi Flegrei (Phlegraean Fields) – Itaalia, Napoli lähedal
- 12. Mount Teide – Hispaania, Tenerife, Kanaari saared
- 13. La Palma – Hispaania, Kanaari saared
- 14. El Hierro – Hispaania, Kanaari saared
- 15. Furnas – Portugal, São Miguel, Assoorid
- 16. Capelinhos – Portugal, Faial, Assoorid
- 17. Mount Pico – Portugal, Pico saar, Assoorid
- Kokkuvõtteks
1. Etna – Itaalia, Sitsiilia
Etna vulkaan on üks aktiivsemaid ja kuulsamaid vulkaane maailmas. Sitsiilia idaosas asuv Etna on ümbritsetud maalilise loodusega, pakkudes matkajatele unustamatuid vaateid. Vulkaan on kõrgusega umbes 3,329 meetrit Euroopa kõrgeim vulkaan ja on oma suuruse ning aktiivsuse tõttu pälvinud ka UNESCO maailmapärandi staatuse.
Etna on olnud aktiivne juba üle 500,000 aasta ja selle vulkaanilised pursked on mõjutanud kohalike elanike elu ja piirkonna geograafiat. Viimane suurem purse toimus 2021. aastal, mis tõi kaasa tuhka ja laavat, kuid õnneks inimohvreid ei olnud.
Etna külastamine on seiklushimulistele reisijatele kohustuslik. Siin saab nautida giidiga matku, mis viivad teid vulkaani kraatri äärde, samuti on võimalus sõita köisraudteega kõrgematele vaateplatvormidele. Talvisel ajal saab siin isegi suusatada!
2. Vesuuv – Itaalia, Napoli lähedal
Vesuuv, mis asub Napoli linnast lõuna pool, on kuulus oma pursetega, millest tuntuim on 79. aasta purse, mis mattis tuhka ja pimsskivi alla Rooma linnad Pompeii ja Herculaneum. See tragöödia säilitas linnad ajakapslina, andes tänapäeva teadlastele ja turistidele haruldase pilgu Rooma impeeriumi igapäevaellu.
Vesuuv on üks maailma ohtlikumaid vulkaane, kuna selle lähistel elab umbes 3 miljonit inimest. Vulkaan on endiselt aktiivne ja pidevalt jälgimisel, viimase suure purske toimus 1944. aastal.
Tänapäeval on võimalik Vesuuvile matkata ja imetleda Napoli lahe vaateid. Samuti soovitame külastada Pompeii arheoloogilist ala ja muuseume, kus saab õppida vulkaani ajaloost ja selle mõjust antiikajale.
3. Stromboli – Itaalia, Eooli saartel
Stromboli on unikaalne selle poolest, et see on pidevalt aktiivne juba üle 2000 aasta. Väike vulkaaniline saar Eooli saartel, Stromboli, on tuntud oma regulaarsete väikeste pursete poolest, mis on nähtavad isegi öösel, pakkudes külastajatele tõelist tule-show’d.
Stromboli on saanud hüüdnime “Vahemere majakas” oma pideva aktiivsuse tõttu. Vulkaan on umbes 924 meetrit kõrge ja selle tipus asub mitu kraatrit, kust regulaarselt purskub laavat ja gaase.
Stromboli on populaarne sihtkoht matkajatele ja loodusearmastajatele. Saar pakub giidiga matku vulkaani tippu, kust avaneb lummav vaade öisele purskele. Samuti saab nautida paadisõite ümber saare, et imetleda vulkaani tegevust merelt.
4. Hekla – Island
Hekla on üks Islandi kuulsamaid ja aktiivsemaid vulkaane. Hekla on pursanud üle 20 korra alates selle asustamisest ja on tuntud oma plahvatusliku aktiivsuse poolest. Viimane suurem purse toimus 2000. aastal.
Hekla on umbes 1,491 meetrit kõrge ja selle tipp on tihti kaetud lume ja jääga. Vulkaani kraatrit peetakse üheks kõige ohtlikumaks maailmas, kuna see võib pursata ilma eelneva hoiatuseta.
Kuigi Hekla on ohtlik, on see ka populaarne matkasihtkoht. Matkad Hekla tippu pakuvad hingematvaid vaateid Islandi maastikule ja võimaluse näha vulkaanilist tegevust lähedalt. Turistidel soovitatakse alati matkata koos kogenud giidiga.
5. Katla – Island
Katla on veel üks Islandi aktiivne vulkaan, mis asub Mýrdalsjökulli liustiku all. Katla on tuntud oma suurte ja plahvatusohtlike pursete poolest, mis võivad sulatada liustiku jää ja põhjustada katastroofilisi üleujutusi.
Katla on olnud aktiivne juba tuhandeid aastaid, viimane suurem purse toimus 1918. aastal. Vulkaani pidev aktiivsus ja selle asukoht liustiku all teevad Katlast ühe Islandi kõige kardetuma vulkaani.
Hoolimata (või tänu) oma ohtlikkusest, on Katla populaarne turismisihtkoht. Siin saab kogeda liustikumatku ja jääkoopaid, samuti on võimalik osaleda ekskursioonidel, mis tutvustavad vulkaani ajalugu ja geoloogiat.
6. Eyjafjallajökull – Island
Eyjafjallajökull saavutas rahvusvahelise tuntuse 2010. aastal, kui selle purse halvas peaaegu kogu Euroopa lennuliikluse. See vulkaan asub samanimelise liustiku all ja on umbes 1,651 meetrit kõrge.
2010. aasta purse tekitas tohutu tuhupilve, mis levis üle Euroopa ja põhjustas ulatuslikke lennutühistamisi. Purse tõi esile vulkaanide võime mõjutada globaalset transpordivõrgustikku ja majandust.
Eyjafjallajökull on populaarne sihtkoht matkajatele ja seiklejatele. Siin saab nautida liustikumatku ja imetleda Islandi looduslikku ilu. Samuti soovitame külastada lähedal asuvat Thórsmörki orgu, mis on tuntud oma maaliliste vaadete poolest.
7. Krafla – Island
Krafla on vulkaaniline piirkond Islandi põhjaosas, tuntud oma geotermiliste alade ja aktiivsete vulkaanide poolest. Krafla on ajalooliselt olnud üks Islandi kõige aktiivsemaid vulkaanilisi alasid, kus on toimunud mitmeid suuri purskeid.
Krafla piirkond on koduks mitmetele geotermilistele nähtustele, sealhulgas fumaroolidele, keevatele mudapottidele ja kuumaveeallikatele. Piirkond on populaarne sihtkoht teadlastele ja turistidele, kes on huvitatud geotermilistest nähtustest ja vulkaanilisest tegevusest.
Krafla pakub suurepäraseid matkamisvõimalusi, sealhulgas matku Leirhnjúkuri laavaväljale ja Viti kraatrijärve äärde. Turistid saavad siin kogeda Islandi ainulaadset vulkaanilist maastikku ja geotermilisi nähtusi.
8. Askja – Island
Askja on suur vulkaaniline kaldeera Islandi keskosas, tuntud oma kuu maastikku meenutavate vaadete poolest. Askja on ligipääsmatu ja eraldatud piirkond, mis pakub põnevaid seiklusi ja ainulaadseid vaateid.
Askja kaldeera tekkis suure vulkaanilise plahvatuse tulemusena ja seal asub ka Öskjuvatni järv, mis on üks Islandi sügavaimaid järvi. Piirkond on tuntud oma geoloogilise mitmekesisuse ja looduslike imeväärsuste poolest.
Askja on ideaalne sihtkoht seiklejatele ja geoloogidele, kes soovivad uurida Islandi vulkaanilist maastikku. Piirkonda pääseb ainult suvel ja matkamine Askja kaldeera ääres pakub unustamatuid vaateid ja elamusi.
9. Bardarbunga – Island
Bardarbunga on Islandi suurim vulkaan, mis asub Vatnajökulli liustiku all. Bardarbunga on tuntud oma suurte pursete ja laavavoolude poolest, mis on kujundanud Islandi maastikku.
Bardarbunga viimased pursked toimusid 2014-2015, kui vulkaaniline aktiivsus põhjustas suuri laavavoolusid ja muutis piirkonna geograafiat. Purse tõi esile vulkaanide võime mõjutada keskkonda ja inimtegevust.
Bardarbunga piirkond on keeruline ja ohtlik, kuid pakub huvitavaid uurimisvõimalusi teadlastele ja seiklejatele. Piirkonda pääseb ainult erivarustusega ja koos kogenud giididega.
10. Santorini (Thera) – Kreeka, Santorini saar
Santorini, tuntud ka kui Thera, on vulkaaniline saar Kreekas, tuntud oma kauni arhitektuuri ja ajaloolise tähtsuse poolest. Santorini vulkaaniline tegevus on kujundanud saare unikaalse maastiku ja teinud sellest ühe Kreeka populaarseima turismisihtkoha.
Santorini vulkaaniline ajalugu ulatub tuhandete aastate taha ja on seotud ühe suurima vulkaanilise plahvatusega, mis hävitas Minose tsivilisatsiooni ja mõjutas Vahemere kultuure. Saarel asuvad valged majad ja sinised kuplid on tuntud üle maailma ja pakuvad unustamatuid vaateid.
Santorini on populaarne sihtkoht turistidele, kes soovivad nautida kaunist maastikku, ajaloolisi paiku ja maitsvat Kreeka toitu. Saare vulkaanilist päritolu saab avastada matkamise ja ekskursioonide käigus.
11. Campi Flegrei (Phlegraean Fields) – Itaalia, Napoli lähedal
Campi Flegrei, tuntud ka kui Phlegraean Fields, on suur vulkaaniline ala Napoli lähedal, tuntud oma geotermiliste nähtuste ja vulkaanilise aktiivsuse poolest. Piirkond on ajaloos olnud koduks mitmetele suurtele vulkaanilistele sündmustele ja on endiselt aktiivne.
Campi Flegrei piirkonnas asuvad mitmed kraatrid ja fumaroolid, mis on seotud vulkaanilise tegevusega. Piirkond on olnud aktiivne juba tuhandeid aastaid ja on ajaloos põhjustanud suuri purset ja maavärinaid.
Campi Flegrei on populaarne turismisihtkoht ja teadusuuringute ala. Piirkonnas saab kogeda geotermilisi nähtusi ja õppida rohkem vulkaanilise tegevuse kohta. Samuti on võimalik osaleda giidiga ekskursioonidel, mis tutvustavad piirkonna ajaloo ja geoloogiat.
12. Mount Teide – Hispaania, Tenerife, Kanaari saared
Mount Teide on Hispaania kõrgeim mägi ja aktiivne vulkaan, mis asub Tenerife saarel Kanaari saartel. Mount Teide on tuntud oma suurejooneliste vaadete ja vulkaanilise ajalooga.
Mount Teide on umbes 3,718 meetrit kõrge ja on üks maailma suurimaid vulkaane. Vulkaan on ajalooliselt olnud aktiivne ja selle pursetel on olnud suur mõju saare maastikule ja elanikkonnale.
Mount Teide on populaarne turismisihtkoht, kus saab nautida matkamist, köisraudteed ja hingematvaid vaateid. Piirkond on ideaalne sihtkoht loodusearmastajatele ja seiklejatele, kes soovivad kogeda vulkaanilise aktiivsuse võlu.
13. La Palma – Hispaania, Kanaari saared
La Palma on vulkaaniline saar Kanaari saarestikus, tuntud oma maalilise maastiku ja vulkaanilise aktiivsuse poolest. Saar on koduks mitmetele vulkaanidele ja on populaarne turismisihtkoht.
La Palma vulkaaniline ajalugu ulatub tuhandeid aastaid tagasi ja saarel asuvad mitmed aktiivsed vulkaanid. Viimane suurem purse toimus 2021. aastal, kui Cumbre Vieja vulkaan purskas ja tekitas suuri laavavoolusid.
La Palma on populaarne sihtkoht matkajatele ja loodusearmastajatele, kes soovivad avastada saare vulkaanilist maastikku. Saarel saab nautida mitmeid matkaradu ja geoloogilisi vaatamisväärsusi.
14. El Hierro – Hispaania, Kanaari saared
El Hierro on väike vulkaaniline saar Kanaari saarestikus, tuntud oma geoloogilise mitmekesisuse ja vulkaanilise aktiivsuse poolest. Saar on koduks mitmetele vulkaanidele ja on populaarne turismisihtkoht.
El Hierro vulkaaniline ajalugu ulatub tuhandeid aastaid tagasi ja saar on koduks mitmetele aktiivsetele vulkaanidele. Viimane suurem purse toimus 2011. aastal, kui saare lõunaosas toimus veealune purse.
El Hierro on populaarne sihtkoht matkajatele ja loodusearmastajatele, kes soovivad avastada saare vulkaanilist maastikku. Saarel saab nautida mitmeid matkaradu ja geoloogilisi vaatamisväärsusi.
15. Furnas – Portugal, São Miguel, Assoorid
Furnas on geotermiline piirkond São Migueli saarel, Assooridel, tuntud oma kuumaveeallikate ja geotermiliste ilmingute poolest. Piirkond on populaarne turismisihtkoht ja geoloogiliste uuringute ala.
Furnas piirkonnas asuvad mitmed kuumaveeallikad, fumaroolid ja keevad mudapotid, mis on seotud vulkaanilise tegevusega. Piirkond on tuntud oma geotermilise mitmekesisuse ja looduslike imeväärsuste poolest.
Furnas pakub suurepäraseid matkamisvõimalusi ja võimalust uurida geotermilisi nähtusi lähedalt. Piirkonnas saab nautida looduse ilu ja kogeda geotermilise tegevuse võlu.
16. Capelinhos – Portugal, Faial, Assoorid
Capelinhos on vulkaaniline piirkond Faiali saarel, Assooridel, tuntud oma vulkaanilise ajalooga ja geoloogiliste ilmingutega. Piirkond on populaarne turismisihtkoht ja geoloogiliste uuringute ala.
Capelinhos vulkaaniline ajalugu ulatub 1957-1958 aastani, kui toimus suur vulkaanipurse, mis muutis piirkonna geograafiat ja lõi uusi maastikke. Purse mõjutas saare elanikke ja kujundas piirkonna ajalugu.
Capelinhos on populaarne sihtkoht matkajatele ja loodusearmastajatele, kes soovivad avastada saare vulkaanilist maastikku. Piirkonnas saab nautida mitmeid matkaradu ja geoloogilisi vaatamisväärsusi.
17. Mount Pico – Portugal, Pico saar, Assoorid
Mount Pico on Portugali kõrgeim mägi ja aktiivne vulkaan, mis asub Pico saarel, Assooridel. Mount Pico on tuntud oma suurejooneliste vaadete ja vulkaanilise ajalooga.
Mount Pico on umbes 2,351 meetrit kõrge ja on üks maailma suurimaid vulkaane. Vulkaan on ajalooliselt olnud aktiivne ja selle pursetel on olnud suur mõju saare maastikule ja elanikkonnale.
Mount Pico on populaarne turismisihtkoht, kus saab nautida matkamist ja hingematvaid vaateid. Piirkond on ideaalne sihtkoht loodusearmastajatele ja seiklejatele, kes soovivad kogeda vulkaanilise aktiivsuse võlu. Lisaks saab külastada ka Mount Pico veinipiirkonda ja nautida maitsvaid kohalikke veine. Soovitame kindlasti külastada ka saare kuulsat kaluriküla Lajes do Pico, kus saab proovida värsket mereande ja tutvuda kohaliku eluga.
Kokkuvõtteks
Kanaari saared ja Assoorid on täis vulkaanilist ajalugu ja looduslikku ilu. Need piirkonnad pakuvad mitmekülgseid võimalusi nii turismiks kui ka teadusuuringuteks, avades maailma lava alt tuleva jõu võlu ja hämmastavad geoloogilised nähtused. Kas oled valmis sukelduma vulkaanide maailma? Külasta kindlasti ühte neist imelisest sihtkohtadest ja avasta ise!