Vesuuvi Vulkaan

Vesuuvi Vulkaan – Ülevaade ja reisijuhend

Kui maailma ajalugu oleks raamat, siis Vesuuv oleks selle lehekülgede vahel üks põnevamaid peatükke. 

See pole pelgalt vulkaan; see on tunnistaja aastatuhandete vältel toimunud dramaatilistele sündmustele, kultuuride kokkupõrgetele ja inimkonna vankumatule vaimule. Vesuuv on vaikne jutuvestja, mille jalamil on peidus saladused, mis ootavad avastamist. 

See on loodusime, mis on üheaegselt nii hävitaja kui ka looja, andes elu maastikule ja kultuurile, mis ümbritseb selle järsku külge. 

Käesolev artikkel ei paku lihtsalt teavet vulkaani kohta; see on kutse rännata ajas tagasi, kogeda Vesuuviga seotud ajaloo müstikat ja avastada see unikaalne paik, mis on muutnud maailma nägu.

Vesuuvi Vulkaan

Vesuuvi vulkaani ülevaade

Vesuuvi vulkaan, asudes Itaalia läänerannikul Napoli lahe ääres, on üks maailma kõige kuulsamaid ja kõige enam uuritud vulkaane. See on tuntud peamiselt oma ajaloolise purse poolest aastal 79 AD, mis mattis ja hävitas lähedalasuvad linnad Pompeii ja Herculaneum. Tänapäeval on Vesuuvi vulkaan üks Euroopa kõige ohtlikumaid vulkaane, kuna Napoli lähedal elab umbes kolm miljonit inimest, kes oleksid võimaliku purse korral ohus.

Vesuuv on tüüpiline stratovulkaan, mis koosneb vahelduvatest kihtidest laavast, tuhast ja kivist. See kõrgeim punkt ulatub 1,281 meetrini ning see on sellest saadik, kui vulkaan viimati purskas 1944. aastal, pidevalt jälgimise all. Teadlased hoiavad vulkaani aktiivsust hoolikalt silma all, kasutades erinevaid seadmeid, et jälgida maavärinaid ja muid vulkaanilisi nähtusi.

Vesuuv on olnud aktiivne juba mitu tuhat aastat, kuid selle ajaloo jooksul on selle pursked olnud erineva intensiivsusega. Mõned pursked olid vaiksed ja voolasid aeglaselt, teised aga olid väga plahvatusohtlikud ja põhjustasid laastavat kahju.

Vesuuvi lähedal asuvad asustused, nagu Napoli, on aja jooksul õppinud elama selle ohtliku naabri läheduses, kohandades oma infrastruktuuri ja evakuatsiooniplaane selleks, et olla valmis võimalikuks purseks. Kuigi teadus on jõudnud kaugele vulkaaniliste purse riskide mõistmisel ja ennustamisel, on Vesuuv endiselt üks ohtlikumaid kohti maailmas.

Lisaks selle ohtlikkusele on Vesuuv ka oluline turismimagnet, tuues igal aastal kümneid tuhandeid külastajaid, kes soovivad näha seda ajaloolist ja maalilist kohta lähemalt. Oma rikkaliku ajaloo ja unikaalse geoloogilise struktuuriga on Vesuuv vulkaan jätkuvalt teadlaste, ajaloolaste ja turistide huvides.

Vesuuvi Vulkaan

Vesuuvi vulkaan läbi ajaloo

Vesuuvi vulkaan on oma ajaloo jooksul mänginud olulist rolli mitte ainult geoloogias, vaid ka kultuuris ja ajaloos. See vulkaan on tunnistaja olnud mitmetele olulistele sündmustele, mis on kujundanud maailma ajalugu, ja on samaaegselt hävitanud ja säilitanud ajaloolisi mälestisi ja kultuuripärandit.

Esimene teadaolev purse Vesuuvilt toimus umbes 17 000 aastat tagasi. Sellest ajast alates on vulkaan pursanud mitmeid kordi, kuid selle kõige kuulsam purse toimus 79 AD. Selle purse tagajärjel mattus tuha ja vulkaanilise kivi alla kaks linnakest – Pompeii ja Herculaneum. Need linnad olid Rooma impeeriumi osa ja purske ajal hävinesid tuhanded inimesed. Purske järel kujunes linnades katastroofilise sündmuse tunnistajaks säilinud linnaruum, mis jäi sajanditeks unustusse.

Pompeii ja Herculaneumi avastamine 18. sajandil andis maailmale hindamatu ajaloolise ja kultuurilise vaate Rooma igapäevaelule. Eriti tähelepanuväärne oli see, kuidas vulkaanilised materjalid, mis olid algselt hävituse põhjustajaks, tegelikult aitasid säilitada igapäevaelu stseene – seinamaalinguid, mõningaid toite ning isegi inimeste surmajärgseid jäljendusi.

Kuid 79. aasta purse pole ainus märkimisväärne sündmus Vesuuvi ajaloos. 1631. aastal purskas vulkaan taas, tappes rohkem kui 4000 inimest ja põhjustades massilist evakuatsiooni. Seejärel järgnes rida väiksemaid purseid 18. ja 19. sajandil, mille käigus teadlased hakkasid vulkaani tegevust lähemalt jälgima ja uurima.

1944 aasta märtsis, Teise maailmasõja ajal, oli Vesuuvi viimane suur purse, mis hävitas mitu läheduses asuvat külakest ja kahjustas tõsiselt Napolis asuvaid liitlasvägede lennuväebaase. See purse tõi kaasa ka olulise maastiku muutuse, kusjuures vulkaani kraater muutus oluliselt sügavamaks ja suuremaks.

Vesuuv on olnud inspiratsiooniks mitmetele kunstnikele, kirjanikele ja muusikutele. Selle majesteetlikkus, ilu ja jõud on kujutatud paljudes kunstiteostes alates maalidest ja skulptuuridest kuni muusika ja kirjanduseni. Kirjanikud nagu Edward Bulwer-Lytton oma teosega “The Last Days of Pompeii” on kujutanud elu ja tragöödiat Vesuuvi varjus.

Samuti on Vesuuvi ja tema ajalugu olnud oluliseks uurimisobjektiks teadlastele ja vulkanoloogidele. Uurides Vesuuvi purse ajalugu, on teadlased saanud väärtuslikke teadmisi vulkaanilise tegevuse mustritest ja purse mehhanismidest, mis aitavad paremini mõista ja ennustada teiste vulkaanide käitumist kogu maailmas.

Tänapäeval on Vesuuvi vulkaan üks enim jälgitud vulkaane maailmas. Kuigi see pole viimase 70 aasta jooksul suurt pursanud, hoiavad teadlased vulkaani aktiivsust hoolikalt silma all, kasutades tipptasemel seadmeid ja tehnoloogiaid. Napoli lähedal asuva suure asustuse tõttu on võimaliku purse mõju potentsiaalselt katastroofiline, mistõttu on oluline tagada inimeste ohutus ja valmisolek võimalikeks tulevasteks purseks.

Vesuuvi Vulkaan

Vesuuvi vulkaani külastamine

Vesuuvi vulkaan on üks populaarsemaid turismisihtkohti Itaalias, meelitades ligi huvilisi kogu maailmast. Vulkaani külastamine pakub ainulaadset võimalust näha lähedalt aktiivse vulkaani kraatrit, samuti nautida hingematvaid vaateid Napoli lahele ja selle ümbruskonnale. Lisaks maalilisele ilule ja vulkaanilisele tegevusele pakub Vesuuv ka sügavat ajaloolist konteksti, mida tunnistavad läheduses asuvad Pompeii ja Herculaneum.

Vesuuvile ronimine on võimalik ja soovitatav neile, kes otsivad seiklust. Siiski on oluline olla teadlik, et see võib olla füüsiliselt nõudlik ja et teatud turvalisuseeskirju tuleb järgida. Külastajatel soovitatakse kanda mugavaid matkajalatseid ja tuua kaasa piisavalt vett, eriti kuuma ilmaga.

Külastajatele pakutakse giidiga ekskursioone, mis annavad põhjaliku ülevaate vulkaani ajaloost, geoloogiast ja kultuurilisest tähtsusest. Giidid jagavad sageli huvitavaid fakte ja lugusid, mis aitavad külastajatel paremini mõista Vesuuvi tähtsust ja mõju kohalikule piirkonnale ja kogu maailmale.

Kuidas minna Vesuuvi vulkaani juurde?

Vesuuvi vulkaani juurde jõudmine on suhteliselt lihtne, kuna see asub Napoli lähedal, mis on suur transpordisõlmpunkt Itaalias.

 • Rongiga: Kõige sagedamini kasutavad külastajad rongi. Napoli peajaamast, Napoli Centrale’ist, saate sõita rongiga Circumvesuviana, mis ühendab Napoli ja Sorrento. Peate väljuma Pompei Scavi-Villa dei Misteri peatuses. Sealt on organiseeritud bussireisid, mis viivad otse Vesuuvi vulkaani juurde.
 • Autoga: Kui eelistate iseseisvat reisimist, võite rentida auto ja sõita Napoli linnast otse Vesuuvi vulkaani juurde. Järgige lihtsalt märke “Vesuvio”. Teekond on hästi märgistatud ja teed on heas seisukorras. Siiski, arvestades, et parkimiskohtade arv on piiratud, on soovitatav varakult kohale jõuda.
 • Ekskursioonibussiga: Napoli ja ka teistest läheduses asuvatest linnadest pakutakse erinevaid ekskursioone Vesuuvile. Need reisid hõlmavad tihti transporti, giidi teenuseid ja sageli ka sissepääsu Pompeii või Herculaneumi arheoloogilistele aladele. See on suurepärane valik neile, kes soovivad muretut kogemust.
 • Jalgsi: Kui olete seiklushimuline ja füüsiliselt vormis, võib Vesuuvile ronimine jalgsi olla väga nauditav kogemus. Pärast Pompei Scavi-Villa dei Misteri peatuses rongilt mahasõitmist saate järgida teed vulkaani juurde. Siiski, arvestage, et see on umbes 9 km kõndimist mäest üles.

Kuidas iganes te otsustate Vesuuvi juurde jõuda, on oluline kanda õigeid jalatseid, jälgida ohutusjuhiseid ja olla ettevalmistunud muutuvateks ilmastikuoludeks, eriti kui külastate vulkaani talvekuudel.

Mida teha Vesuuvi vulkaani juures?

Vesuuv ei ole ainult kuulus oma ajaloolise purse poolest, mis mattis Pompeii ja Herculaneumi, vaid ka oma maalilise ilu ja mitmekesiste tegevuste poolest, mida vulkaani lähedal saab nautida. Siin on mõned tegevused ja kohad, mida Vesuuvi juures külastada ja teha:

 • Vulkaani kraatri külastamine: Ilma kahtluseta on Vesuuvi kraateri vaatamine ja kogemine kõige muljetavaldavam tegevus. Jalutuskäik kraatri serval annab teile unikaalse võimaluse näha aktiivse vulkaani sisemust ja nautida panoraamvaateid Napoli lahele ja ümbritsevale maastikule. Kraatri serval kõndides on soovitatav olla ettevaatlik ja järgida kõiki ohutusjuhiseid.
 • Giidiga ekskursioonid: Giidiga ekskursioonid on suurepärane viis õppida vulkaani geoloogiast, ajaloost ja kultuurilisest tähtsusest. Kogenud giidid jagavad teiega huvitavaid fakte ja lugusid, mis aitavad teil paremini mõista Vesuuvi tähtsust ja selle rolli ajaloos.
 • Matkarajad: Vesuuvil on mitmeid matkaradu, mis sobivad erinevatele füüsilisele vormile. Lisaks kraatri servale viivale rajale on olemas ka teisi radu, mis pakuvad lummavat vaadet vulkaanile ja selle ümbruskonnale. Enne matkama asumist on soovitatav tutvuda marsuutide ja raskusastmetega.
 • Piknik: On mitmeid suurepäraseid piknikukohti Vesuuvil, kus saab nautida vaikust ja ilu, mis seda piirkonda ümbritsevad. Võtke kaasa piknikukorv ja nautige toitu maalilisel taustal.
 • Fotograafia: Vesuuvi ainulaadne maastik ja panoraamvaated on fotograafiaentusiastide jaoks tõeline paradiis. Olgu see kraatri põnevad vormid, mägede varjud või päikeseloojang Napoli lahe kohal, võimalused imeliste fotode tegemiseks on lõputud.
 • Vesuuviumi geoloogiamuuseum: Kui soovite rohkem teada saada Vesuuvist ja selle geoloogilisest ajaloost, on geoloogiamuuseum suurepärane koht külastamiseks. Siit leiate interaktiivseid eksponaate, mis selgitavad vulkaanide teket ja tegevust ning Vesuuvile omaseid geoloogilisi omadusi.
 • Laste tegevused: Vesuuv ei ole ainult täiskasvanutele. Lapsed saavad osaleda hariduslikes töötubades, kus nad saavad õppida vulkaanide kohta läbi lõbusate ja interaktiivsete tegevuste.
 • Kohvikud ja suveniiripoed: Külastage kohalikke kohvikuid ja suveniiripoodesid, kus saate nautida Itaalia kohvi või geelatot ning osta endale või lähedastele meeneid.
 • Ööbimine: Kui soovite oma kogemust pikendada, on mõned majutuskohad ja laagrid Vesuuvil, kus saate ööbida. See võimaldab teil nautida vulkaani rahulikku ilu öösel ja kogeda päikesetõusu selle tipus.
 • Jalgrattasõit: Mõnele inimesele meeldib Vesuuvit avastada jalgrattaga. Paljud rajad on avatud ka jalgratturitele, kuid on oluline olla ettevaatlik ja valida rajad vastavalt oma kogemusele ja füüsilisele vormile.

Vesuuvi vulkaani külastamine pakub laias valikus tegevusi, mis rahuldavad nii ajalooentusiaste, loodushuvilisi kui ka perega reisijaid. Sõltumata teie huvist või ajakavast, on Vesuuv kindlasti koht, mis jätab teid imestuse ja austusega mälestusi täis.

Vesuuvi Vulkaan

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Vesuuv ei ole ainus kultuuriline ja looduslik pärl selles piirkonnas. Lähedal asuv Campania piirkond on täis ajaloolisi, arheoloogilisi ja looduslikke vaatamisväärsusi, mis on ideaalsed avastamiseks.

 • Pompeii: Vaid mõne kilomeetri kaugusel Vesuuvist asub Pompeii, iidne Rooma linn, mis mattus vulkaanilise tuha alla 79. aasta purse ajal. Täna on Pompeii UNESCO maailmapärandi objekt ja üks olulisemaid arheoloogilisi saite maailmas. Külastajad saavad jalutada vanadel tänavatel, näha säilinud hoonete jääke ja imetleda freskosid ja mosaiike.
 • Herculaneum: Nagu Pompeii, sai ka Herculaneum Vesuvi purske käigus saatusliku löögi. Ehkki see on väiksem kui Pompeii, on Herculaneumi säilmed paremini säilinud, võimaldades külastajatel näha iidseid hooneid ja esemeid suurepärases seisukorras.
 • Napoli: Napoli on Campania piirkonna pealinn ja rikkaliku ajaloo ja kultuuriga linn. Siit leiate mitmesuguseid kirikuid, paleesid ja muuseume. Lisaks on Napoli kuulus oma pizza poolest, mis on siin leiutatud.
 • Sorrento: Sorrento on maaliline rannikuäärne linn, mida ümbritsevad sidrunisalud ja mis pakub suurepäraseid vaateid Välimerele. See on populaarne sihtkoht, kust saab teha päevareise Caprile, Amalfi rannikule ja Vesuuvile.
 • Amalfi rannik: Tuntud oma järsu ranniku, väikeste külade ja maalilise looduse poolest, on Amalfi rannik üks Itaalia kuulsamaid turismisihtkohti. Linnad nagu Positano, Amalfi ja Ravello pakuvad unustamatuid vaateid, ajaloolisi ehitisi ja võrratut Itaalia külalislahkust.
 • Campi Flegrei: See on suur vulkaaniline piirkond lääne-Napolis, tuntud oma maalilise maastiku, kraaterjärvede ja arheoloogiliste paikade, nagu Cumae, mis on Vana-Rooma kõige vanem koloonia selles piirkonnas.
 • Capri: See väike saar Napoli lahes on tuntud oma kristallselge vee, koobaste ja luksuslike villade poolest. Sinine koobas on eriti populaarne vaatamisväärsus, mida külastatakse sageli paadireisil.

Kõik need lähedal asuvad vaatamisväärsused teevad Vesuuvist ideaalse baasi, et uurida ja kogeda Itaalia Campania piirkonna mitmekülgset ajalugu, kultuuri ja loodusilu.

Kokkuvõtteks

Vesuuv, üks maailma kõige kuulsamaid ja aktiivseid vulkaane, on tänu oma geoloogilisele ja ajaloolisele tähtsusele tõeline Itaalia aare. 

Kuigi vulkaani 79. aasta purse on kuulus Pompeii ja Herculaneumi hukkumise tõttu, on Vesuuv palju enamat kui lihtsalt selle ajaloolise sündmuse mälestusmärk. 

Selle lähedal asuvad arheoloogilised saitid, Napoli linn, Sorrento, Amalfi rannik ja paljud teised kohad teevad sellest piirkonnast mitmekülgse sihtkoha. 

Kas soovite avastada vulkaani geoloogiat, jalutada ajaloolistes linnades või nautida Itaalia maalilist rannikku, pakub Vesuuvi ümbrus midagi iga külastaja jaoks.

Scroll to Top