Rooma Vaatamisväärsused

Rooma vaatamisväärsused: 14 suurepärast kohta, mida näha!

Rooma, igavene linn, on maailma üks ajalooliselt rikkamaid ja kultuuriliselt mitmekesiseid paiku. Tuntud oma suurejooneliste monumentide ja iidsete varemete poolest, on Rooma linn, kus ajalugu ja arhitektuur kohtuvad. Rooma vaatamisväärsused on mitmekülgsed ja põnevad, alates antiikajast kuni renessansini ja barokkstiilini, peegeldades linnas toimunud erinevaid ajalooperioode. 

Selles artiklis sukeldumegi Itaalia pealinna Rooma 14 kõige silmapaistvamasse vaatamisväärsusse, mis on tõelised ajaloohõngulised kalliskivid ja pakuvad külastajatele unustamatuid elamusi.

1. Colosseum

Colosseum, tuntud ka kui Flaviani amfiteater, on üks Rooma kuulsamaid ja muljetavaldavamaid vaatamisväärsusi. See iidne monument ehitati 70-80 AD ja on maailma suurim amfiteater, mis mahutas kunagi ligikaudu 50 000 pealtvaatajat. Colosseumis toimusid mitmesugused avalikud üritused, nagu gladiaatorite võitlused, loomade jaht ja teatrilavastused, mis kajastasid Rooma impeeriumi võimsust ja jõukust.

Colosseum on oluline ajalooline ja kultuuriline sümbol, mis on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse. Selle massiivne kivikonstruktsioon ja hämmastav arhitektuur on ajahambale vastu pidanud ning annavad aimu iidse Rooma meisterlikkusest.

Külastades Colosseumi, saavad turistid tutvuda selle ajaloolise paiga keeruka arhitektuuri, põneva ajaloo ja legendaarsete lugudega. Colosseum on tõepoolest muljetavaldav näide Rooma kultuuripärandist ja on kohustuslik peatus igale Rooma külastajale.

2. Panteon

Panteon on üks parimaid säilinud Rooma impeeriumi monumente, mis on ehitatud 2. sajandil pKr keiser Hadrianuse valitsemise ajal. See hämmastav tempel oli algselt pühendatud kõigile Rooma jumalatele ning hiljem muudetud kristlikuks kirikuks. Panteon on tuntud oma kupli poolest, mille keskel on avatud auk, mida nimetatakse oculus’eks. Kupli läbimõõt on 43,3 meetrit, mis teeb sellest maailma suurima betoonkupli.

Külastades Panteoni, võib imetleda selle hämmastavat arhitektuuri ja ehitusmeisterlikkust, mis on püsinud läbi sajandite. Tempel on suurepärane näide iidse Rooma usulise ja kultuurilise elu keskusest ning pakub huvitavaid teadmisi sellest ajastust.

Vaatamisväärsus roomas - Rooma foorum
Rooma foorum

3. Rooma foorum

Rooma foorum oli Vana-Rooma keskne avalik ala, kus asusid valitsuse hooned, templid, kaubanduskeskused ja kohtud. See oli Rooma impeeriumi süda, kus elu pulbitses ja toimusid olulised sündmused, nagu pidulikud paraadid, poliitilised kõned ja õigusemõistmine. Rooma foorum on arheoloogiline ala, mis asub Palatino ja Kapitooliumi mägede vahel ning pakub suurepärast ülevaadet Vana-Rooma linnaplaanist ja arhitektuurist.

Rooma foorumis, saavad turistid avastada iidse Rooma jäänuseid, nagu Julius Caesari ja Augustuse templid, Curia Julia, Vesta tempel ja Tituse kaar. Rooma foorum on ajaloo- ja arhitektuurihuvilistele tõeline paradiis, pakkudes unikaalset võimalust sukelduda antiikaja Rooma igapäevaellu ja kultuuri.

4. Trevi purskkaev

Trevi purskkaev, tuntud ka kui Fontana di Trevi, on üks Rooma kuulsamaid ja kauneimaid purskkaeve. Selle rajamine algas 1732. aastal arhitekt Nicola Salvi juhtimisel ja lõppes 1762. aastal. Purskkaev on suurepärane näide barokkarhitektuurist, mis kujutab endast keerukate skulptuuride ja mustritega kaunistatud aardekambrit.

Trevi purskkaevu peetakse romantiliseks paigaks, kus armastajad ja turistid saavad soovida midagi heita münti purskkaevu. Legendi järgi naaseb igaüks, kes heidab mündi üle õla purskkaevu, kindlasti Rooma.

Purskkaev on ka populaarne filmide ja fotode taust, kuna selle maaliline ja lummav ilu pakub suurepärast võimalust mälestuste jäädvustamiseks. Trevi purskkaev on Rooma sümbol, mis meelitab igal aastal miljoneid turiste. Külastades seda ajaloolist ja kunstilist meistriteost, saavad külastajad imetleda selle ilu ja kuulata vee vulinat, mis loob rahuliku ja maagilise atmosfääri.

Rooma Castel Sant'Angelo
Castel Sant’Angelo

5. Castel Sant’Angelo

Castel Sant’Angelo, tuntud ka kui Hadrianuse mausoleum, on Roomas asuv silmapaistev ajalooline hoone, mis pärineb 2. sajandist pKr. Keiser Hadrianus ehitas selle enda ja tema perekonna lõplikuks puhkepaigaks. Aastate jooksul on Castel Sant’Angelo olnud mitmesuguste eesmärkidega, nagu paavstide kindlus, vangla ja isegi relvade ladu.

Castel Sant’Angelo on tähelepanuväärne oma massiivse silindrilise kujuga, mis kõrgub Tiberi jõe kohal. Selle ülaosas asub kuulus pronksist Püha Miikaeli kuju, kes on hoone kaitseingel. Lisaks ajaloolistele jäänustele ja kunstiteostele pakub Castel Sant’Angelo suurepäraseid vaateid Rooma linnale ja Vatikani linnriigile.

Külastades Castel Sant’Angelot, saavad turistid tutvuda selle põneva hoone ajaloo, arhitektuuri ja kunstikollektsioonidega. Samuti on see suurepärane koht, kus nautida imelisi vaateid Rooma südalinnale ja leida hetk rahu keset linnakära.

6. San Giovanni Laterano

San Giovanni Laterano, ametlikult tuntud kui Peetruse ja Pauluse basiilika, on Rooma Katoliku Kiriku katedraal ja paavsti kirik. Selle juured ulatuvad tagasi 4. sajandisse, mil keiser Constantinus Suur kinkis paavstile Lateraani palee. Basiilika on oluline kristliku maailma sümbol ning selle rikkalik ajalugu ja arhitektuur on muljetavaldav.

San Giovanni Laterano arhitektuur on segu erinevatest stiilidest, sealhulgas paleokristlik, barokk ja uus-klassitsistlik. Basiilika interjöör on kaunistatud marmorist, freskodest ja skulptuuridest, pakkudes suurejoonelist vaatepilti. Külastajad saavad imetleda ka kunstiteoseid, sealhulgas kuulsat Cosmatesque mustriga põrandat ning peavärava pronksist uksi, mis pärinevad Vana Rooma Senatihoonest.

San Giovanni Laterano külastamine pakub ajaloo- ja kunstihuvilistele ainulaadset võimalust õppida tundma paavsti kiriku ajalugu ja kristlikku traditsiooni. Basiilika on suurejooneline ja muljetavaldav paik, mis pakub unustamatut kogemust Rooma südames.

7. Villa Borghese

Villa Borghese on suur avalik park Roomas, mis on tuntud oma kauni maastiku, ajalooliste hoonete ja kunstigaleriide poolest. Park loodi 17. sajandil kardinal Scipione Borghese jaoks, kes oli kunstikoguja ja paavsti Paul V vennapoeg. Villa Borghese pakub suurepärast puhkust linnakärast, kus külastajad saavad nautida loodust ja imetleda kauneid purskkaeve, skulptuure ning paate.

Villa Borghese kroonijuveeliks peetakse Galleria Borghese, mis on üks maailma tähtsamaid kunstikogusid. Galerii sisaldab teoseid sellistelt kuulsatelt kunstnikelt nagu Caravaggio, Bernini, Raffael, Canova ja Titian. Galleria Borghese pakub haruldast võimalust näha ja kogeda maailmaklassi kunsti unikaalses ja intiimses keskkonnas.

Villa Borghese külastamine annab turistidele võimaluse nautida Rooma loodust ja kultuuri. Park on ideaalne koht jalutuskäikudeks, piknikuks või lihtsalt lõõgastumiseks, samal ajal kui Galleria Borghese pakub võimalust imetleda suurepärast kunstikogu, mis on ainulaadne kogu maailmas.

Vaatamisväärsus roomas - Circus Maximus
Circus Maximus

8. Circus Maximus

Circus Maximus, tuntud ka kui Circo Massimo, oli Vana-Rooma suurim spordi- ja meelelahutuskompleks, mis mahutas ligikaudu 150 000 pealtvaatajat. See asub Palatino ja Aventino mägede vahel ning oli algselt ehitatud 6. sajandil eKr. Circus Maximus oli peamiselt mõeldud vankrivõistluste jaoks, kuid seal toimusid ka muid üritusi, nagu gladiaatorite võitlused, loomade jaht ja avalikud pidustused.

Circus Maximus on tänapäeval suur roheline ala, kus inimesed saavad jalutada, sportida ja puhata. Mõned ajaloolised jäänused, nagu vankrivõistluste rada ja tribüünide alused, on endiselt nähtavad, andes ettekujutuse sellest, kuidas see võimas spordikompleks kunagi välja nägi.

Külastades Circus Maximust, saavad turistid sukelduda Vana-Rooma spordi- ja meelelahutusmaailma ning mõista iidse Rooma elanike kiret ja entusiasmi oma kultuuri ja traditsioonide vastu. Circus Maximus pakub ajaloolist ja kultuurilist kogemust, mis viib külastajad tagasi Rooma impeeriumi hiilgeaegadesse.

9. Rooma rahvusmuuseum

Rooma Rahvusmuuseum, tuntud ka kui Museo Nazionale Romano, on üks tähtsamaid arheoloogia- ja kunstikogusid Roomas. See asutati 19. sajandi lõpus eesmärgiga säilitada ja eksponeerida arheoloogilisi leide, mis pärinevad Rooma linnast ja selle ümbrusest. Muuseum koosneb mitmest eraldi hoonest, sealhulgas Palazzo Massimo alle Terme, Palazzo Altemps, Crypta Balbi ja Terme di Diocleziano.

Rooma Rahvusmuuseumis saavad külastajad tutvuda suurepärase antiikaja kunsti ja arheoloogiliste esemetega, sealhulgas skulptuurid, mosaiigid, freskod, müntide kollektsioonid ja igapäevased esemed. Muuseumi kogu annab ainulaadse ülevaate iidse Rooma kultuuri, ajaloo ja kunsti arengust.

Külastades Rooma Rahvusmuuseumi, saavad turistid avastada rikkalikku ajalugu ja kultuuripärandit, mis peitub iidse Rooma elanike elu ja tavadega seotud esemetes. Muuseum pakub hariduslikku ja meeldejäävat kogemust, mis rikastab igat Rooma külastust ning aitab paremini mõista impeeriumi suurust ja kultuurilist mitmekesisust.

10. Rooma katakombid

Rooma katakombid on vanad maa-alused matmispaigad, mis pärinevad 2. sajandist pKr. Neid kasutasid peamiselt kristlased, juudid ja mõned paganlikud kogukonnad. Katakombe iseloomustavad kitsad maa-alused koridorid ja kambrikuju kujulised hauakambrid, kus surnukehad olid asetatud niššidesse seinte sisse.

Rooma katakombid annavad ainulaadse ülevaate iidse Rooma matmistraditsioonidest, religioonist ja kunstist. Paljudes katakombides on säilinud freskod, mis kujutavad piiblilugusid ja kristlikke sümboleid, pakkudes olulist teavet varakristluse kohta.

Tänapäeval on mitmed Rooma katakombid turistidele avatud, nagu San Callisto, San Sebastiano, Santa Domitilla ja Priscilla katakombid. Külastades katakombe, saavad turistid sukelduda iidse Rooma salapärasesse maailma, kogeda ajaloolist õhkkonda ja tutvuda kunstiliste ja religioossete traditsioonidega.

Kokkuvõttes pakuvad Rooma katakombid põnevat ja harivat kogemust, mis annab sügava ülevaate Rooma matmiskombestikust, religioossest ajaloost ja kunstipärandist. See on ainulaadne võimalus sukelduda Rooma varajasesse kristlikku ajalukku ja kogeda erakordset atmosfääri, mida katakombid pakuvad.

Rooma vaatamisväärsused - Campo de' Fiori
Campo de’ Fiori

11. Campo de’ Fiori

Campo de’ Fiori on ajalooline väljak Rooma südames, mis on olnud linna sotsiaalne ja kaubanduslik keskpunkt juba keskajast alates. Nime “Campo de’ Fiori” saab tõlkida kui “lillede väljak”, mis viitab sellele, et see piirkond oli kunagi kaetud lilledega. Väljak on tuntud oma värvikireva atmosfääri, ajalooliste hoonete ja igapäevase turu poolest.

Campo de’ Fiori turg on üks vanimaid ja populaarsemaid turge Roomas, kus külastajad saavad osta värsket puu- ja köögivilja, juuste, oliive, maitseaineid, rõivaid ja palju muud. Turul kaubeldakse hommikuti, pakkudes kohalikele ja turistidele võimalust osta kohalikke tooteid ja nautida autentset Itaalia atmosfääri.

Campo de’ Fiori on ka populaarne kohtumispaik noorte jaoks, kellele meeldib õhtuti nautida väljas einestamist, jooke ja meelelahutust. Ümbritsevad restoranid, kohvikud ja baarid pakuvad mitmekesist valikut toidu- ja joogivõimalusi.

Külastades Campo de’ Fiori’t, saavad turistid kogeda Rooma elavat atmosfääri, nautida ajaloolist arhitektuuri ja linnaelu. Väljak pakub ainulaadset ja meeldejäävat kogemust, mis annab turistidele võimaluse sukelduda sügavamale Rooma kultuuri ja traditsioonidesse.

12. Hispaania Trepid

Hispaania Trepid, tuntud ka kui Scalinata di Trinità dei Monti, on Rooma üks kuulsamaid vaatamisväärsusi. Trepid ehitati 18. sajandi alguses Prantsusmaa rahastamisel, et ühendada Piazza di Spagna allpool asuva Trinità dei Monti kirikuga. Trepid koosnevad 135 astmest, mis on paigutatud elegantsete kaartega.

Hispaania Trepid on muutunud populaarseks kohtumispaigaks nii kohalikele kui ka turistidele, kes naudivad treppidel istumist, inimeste vaatamist ja linna imetlemist. Trepid on ka fotogeeniline paik, kus paljud inimesed jäädvustavad oma Rooma külastuse mälestusi.

Kevadel muudab trepid eriti kauniks rooside ja asaleade õitsemine, mis kaunistavad astmeid värvikirevate lilledega. Trepist üles ronides avaneb külastajatele suurepärane vaade Piazza di Spagna’le ja ümbritsevatele tänavatele.

Hispaania Trepid annavad külastajatele võimaluse kogeda Rooma ajaloolist ja romantilist atmosfääri. Need on ideaalne koht jalutuskäiguks, puhkamiseks ja linnaelu nautimiseks. Trepid on sümboliks Rooma südames toimuvale aktiivsele kultuuri- ja sotsiaalelule, pakkudes unustamatut kogemust nii kohalikele kui ka turistidele.

13. Püha Peetri kirik

Püha Peetri kirik, tuntud ka kui Basilica di San Pietro, on maailma suurim kirik ja üks Rooma kõige olulisemaid vaatamisväärsusi. See asub Vatikani linnriigis ja on Rooma Katoliku Kiriku keskpunkt, kus paavst jumalateenistusi peab. Püha Peetri kirik on ehitatud apostel Peetruse haua kohale ning selle rajamine ulatub tagasi 4. Sajandisse.

Kiriku praegune barokk-stiilis hoone valmis 17. sajandil, millele panid aluse sellised kuulsad arhitektid ja kunstnikud nagu Bramante, Michelangelo ja Bernini. Kiriku interjöör on suurejooneline, sisaldades rikkalikke marmorist, freskodest ja skulptuuridest kaunistusi.

Püha Peetri kiriku kuplist avaneb suurepärane vaade Roomale ja Vatikani aedadele. Külastajad saavad tõusta kupli tippu, et nautida panoraamvaadet ja imetleda kiriku imposantset arhitektuuri lähemalt.

Püha Peetri kiriku külastamine on palverändurite, turistide ja kunstihuviliste jaoks kohustuslik. Kirik pakub sügavat vaimset kogemust, rikkalikku ajalugu ja muljetavaldavat kunsti ning arhitektuuri, mis kõik kokku teevad sellest Rooma ühe kõige erakordsema ja ikoonilisema vaatamisväärsuse.

Palatinuse mägi
Palatinuse mägi

14. Palatinuse mägi

Palatinuse mägi, tuntud ka kui Palatino, on üks Rooma seitsmest mäest ja peetakse iidse linna sünnipaigaks. Selle ajalugu ulatub tagasi 8. sajandisse eKr, kui legendi järgi asutas Romulus Rooma linna mäe tipus. Palatinus oli Vana-Rooma aadli ja keisrite elukohaks, kus asusid nende paleed ja villad.

Tänapäeval on Palatinuse mägi avatud arheoloogiline park, kus külastajad saavad jalutada iidsete varemete vahel, nagu Flavia ja Augustuse paleed. Palatinuselt avaneb ka kaunis vaade Rooma foorumile ja Colosseumile, pakkudes turistidele unikaalset võimalust tutvuda Rooma rikka ajaloo ja muljetavaldava arhitektuuriga.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks on Rooma linn, mis pakub külastajatele erakordseid vaatamisväärsusi, mis ulatuvad tagasi iidse Rooma aega ning on osa Itaalia vaatamisväärsustest. Colosseum, Panteon, Rooma foorum, Trevi purskkaev, Castel Sant’Angelo, San Giovanni Laterano, Villa Borghese, Circus Maximus, Rooma Rahvusmuuseum, Rooma katakombid, Campo de’ Fiori, Hispaania Trepid, Püha Peetri kirik ja Palatinuse mägi – kõik need vaatamisväärsused kujutavad endast Rooma ajaloo, kultuuri ja arhitektuuri erinevaid tahke.

Rooma võlub turiste oma rikka ajaloo, kunstipärandi ja arhitektuuriga, pakkudes neile võimalust sukelduda iidse Rooma maailma. Külastades neid Itaalia vaatamisväärsusi, saavad turistid avastada erinevaid ajastuid, nautida suurepäraseid vaateid, kogeda kunsti ja arhitektuuri meistriteoseid ning mõista sügavamalt Rooma elanike kiret ja entusiasmi oma kultuuri ja traditsioonide vastu.

Scroll to Top