Kreeka vaatamisväärsused

Kreeka vaatamiväärsused – 15 imelist paika ajaloo ja kultuuri ristteel!

Kreeka on ülemaailma tuntud oma ajaloo, kultuuri ja imeilusa looduse poolest. Külastades Kreekat, on võimatu mitte tunda end osana sellest rikkalikust pärandist, mis on kujundanud paljusid aspekte maailma kultuuris. 

Vana-Kreekat peetakse klassikaliseks tsivilisatsiooniks selle tohutu mõju tõttu hilisemale Euroopa elule, õigusele ja poliitikale, mis on omakorda olnud lääne tsivilisatsiooni enda liikumapanev jõud. Üheks heaks näiteks on demokraatia, mis on saanud alguse just Kreekast.

Kreeka vaatamisväärsused pole ainult ehitised või maastikud, vaid nad on ajaloo, kunsti ja religiooni sõnumitoojad. Olgu selleks siis Akropolise mäel asuvad templid, mägikloostrid Meteora piirkonnas või lõpmatud sinised rannad Santorinil ja Mykonosel – kõik need kohad räägivad lugusid, mis ulatuvad sajandite taha. Selles artiklis sukeldume sügavamale mõningatesse kõige olulisematesse ja muljetavaldavamatesse paikadesse, mis teevad Kreekast ühe maailma kõige külastatavama ja armastatuma sihtkoha.

1. Akropolis, Ateena

Kreeka vaatamisväärsused

Akropolist, Ateena südames asuvat ajaloolist mäetippu, peetakse Kreeka kultuuri ja ajaloo sümboliks. See iidne kindlus on olnud tunnistajaks mitmele ajastule ja on pakkunud inspiratsiooni inimestele kogu maailmas. Akropolise kuulsaim hoone on kahtlemata Parthenoni tempel. See Doricuse stiilis tempel ehitati 5. sajandil e.m.a. tähistamaks Ateena võitu persialaste üle. 

Selle grandioosne arhitektuur ja skulptuurid peegeldavad Kreeka kunsti ja kultuuri tipphetki ning on säilitanud oma võlu läbi sajandite. Üks olulisi elemente, mis teeb sellest templist unikaalse, on see, et kõik selle sambad on veidi kumerad, tagamaks optilise illusiooni, mis kompenseerib inimsilma tajutavaid moonutusi, et sambad paistaksid otstest sirgena.

2. Delfi arheoloogiline paik 

Kreeka vaatamisväärsused

Delfit on kunagi tuntud kui maailma nabana, kus asus kuulus Delfi oraakel. Legendi järgi määras Zeus kaks kotkast lendama maailma vastaskülgedele ja nende kohtumispaik oli Delfi, määrates selle kohaks maailma keskel. Külastajad üle kogu antiikkreeka maailma tulid siia, et saada nõu ja juhiseid oraaklilt, kes tegi ennustusi püha lauriuse allika läheduses. 

Delfi oli ka oluline kultuuriline ja usuline keskus ning seal asub kuulus Apollo tempel, mis on pühendatud päikesejumalale. Kogu Delfi kompleks asub kaunil mäenõlval, pakkudes külastajatele mitte ainult ajaloolist kogemust, vaid ka uimastavaid vaateid Phocise maastikule. Delfi oli ka võõrustajaks Pythian mängudele, mis on võrreldavad olümpiamängudega ja mis toimusid iga nelja aasta tagant.

3. Santorini

Kreeka vaatamisväärsused

Santorini on üks Kreeka saarestiku Kyklade saartest, mis on maailmakuulus oma panoraamsete vaadete, erakordsete päikeseloojangute ja unikaalse geoloogilise ajaloo poolest. Saar on tegelikult vulkaanilise plahvatuse tulemus, mis leidis aset umbes 1600 e.m.a., luues praeguse kalderanna ja saare keskpaigas asuva laguuni. 

Kalderanniku küljel paiknevad valgete seinte ja siniste kuplitega kirikud on saanud Santorini sümboliks, pakkudes külastajatele meeldejäävat visuaalset kogemust. Oia ja Fira on kaks peamist asulat, kus külastajad saavad nautida vaateid Egeuse merele, kõndida kitsastel kaljulistel teedel ja nautida kohalikku kööki.

4. Mükeene

Mükeene on iidne linn Peloponnesose poolsaarel, mis oli kultuurilise ja poliitilise mõju keskpunktiks pronksiajal umbes 1600-1100 e.m.a. See oli Mycenaean tsivilisatsiooni keskus, mis jättis maha arvukalt arheoloogilisi jälgi ja aardeid. Mükeene on tuntud oma massiivse Lion Gate’i ja kuningas Agamemnoni kullatud surimaski poolest. 

Mükeene kindluse mäe otsas asuvad kuninglikud haudad, mis on ehitatud suurte kiviplaatidega, näitavad tolleaegset arhitektuuri ja ehitustehnikat. Selle muistse linnriigi varemete hulgas saavad külastajad tutvuda ka Agamemnoni ja Clytemnestra haudadega, mis annavad tunnistust Mycenaean kultuuri rikkusest ja keerukusest.

5. Knossose palee, Kreeta

Kreeka vaatamisväärsused

Knossose palee on üks silmapaistvamaid arheoloogilisi paiku Kreetal, olles Minoan tsivilisatsiooni pealinn ja kultuuriline keskus. See oli elav linn, mis kujutab endast Minoan kultuuri hiilgeaega. 

Lisaks on Knossose palee koht, mida seostakse Minotaurusega, kes elas palee all olevas labürindis. Ühe legendi kohaselt tuli igal aastal Minotaurusele söögiks anda seitse possi ja tüdrukut.

Minoan tsivilisatsioon, mis õitses umbes 2000–1450 e.m.a, oli üks esimesi arenenud Euroopa kultuure, mis näitas keerukaid kunstiteoseid, arhitektuuri ja tsentraliseeritud administratiivset süsteemi. Knossose varemetes kõndides saavad külastajad imetleda värvikaid freskosid, pilvelõhkuja kõrguseid hooneid ja keerulisi arhitektuurilisi lahendusi, mis näitavad Minoan tsivilisatsiooni kunstilist ja tehnilist meisterlikkust.

6. Mykonos

Mykonos on Kyklade saarestiku üks pärlitest, mida on sageli nimetatud “Kreeka Ibiza” oma pulbitseva ööelu, trendikate klubide ja luksuslike kuurortide poolest. Selle lumivalgete hoonete, tuuleveskite ja lõputult sinitaevaste päevade poolest tuntud saare pealinn, pakub mõnusat segu ajaloolisest atmosfäärist ja moodsast elustiilist. 

Külastajatele meeldivad peened restoranid, stiilsed boutiigid ja mitmekesine kultuurielu. Kuid Mykonose populaarsus pole piiratud ainult linnaga. Saarel on arvukalt imeilusaid liivarandu, kus külastajad saavad nautida päikest, merd ja liiva, samal ajal avastades saare ainulaadseid maastikke ja traditsioonilisi külasid.

7. Meteora kloostrid

Kreeka vaatamisväärsused

Meteora, mis tähendab kreeka keeles “tõusnud õhku”, on tõepoolest üks maailma imelisemaid vaatamisväärsusi. Selles erakordses paigas paiknevad õhulistes kõrgustes kloostrikompleksid, mis on ehitatud peaaegu kättesaamatutele kaljutippudele. Need kloostrid olid algselt rajatud 14. sajandil munkade poolt, kes otsisid kõrgemates paikades eraldatust ja lähedust Jumalale. 

Kivist treppide ja rippsildade abil saavad külastajad jõuda nendesse ajaloolistesse kloostritesse, kus nad saavad kogeda vaikust, rahu ja usulist pühendumist. Lisaks vaimsele kogemusele pakuvad Meteora kloostreid ümbritsevad kaljud hingematvaid vaateid Thessaly tasandikule ja kaugematele mägedele.

8. Olympia

Kreeka vaatamisväärsused

Olympia on antiikkreeka pühamu paik Peloponnesose poolsaarel, mis on tuntud kui olümpiamängude sünnikoht. Alates 776 e.m.a. korraldati siin iga nelja aasta tagant mänge, mis tõid kokku sportlasi kogu Kreeka maailmast. Võistlused kestsid peaaegu 12 sajandit kuni 393 p.Kr., mil keiser Theodosius I keelas paganlikud rituaalid. 

Külastajad saavad imetleda arheoloogilisi varemeid, sealhulgas Zeus’i templit, mis oli kunagi üks antiikaja seitsmest maailmaimest, staadionit, kus võistlused toimusid, ja Heraioni, mis oli pühendatud jumalanna Herale. Olympia pühamu pakub sügavat ülevaadet antiikkreeka religioonist, kultuurist ja spordiarmastusest ning on oluline osa maailma spordipärandist.

9. Ateena Riiklik Arheoloogiamuuseum

Ateena Riiklik Arheoloogiamuuseum on üks maailma suurimaid ja olulisemaid muuseume, mis keskendub antiikkreeka kunstile ja kultuurile. Muuseumi kollektsioon ulatub kiviajast kuni hilise Rooma perioodini, esitledes arvukalt haruldasi ja hindamatuid eksponaate, mis on leitud arheoloogilistelt kaevamistelt üle kogu Kreeka. 

Muuseumi säravad pärlid on Agamemnoni kullatud surimask, Poseidon või Zeus’i kuju ning Kerameikose kalmistult leitud skulptuurid. Lisaks sellele pakub muuseum külastajatele üksikasjalikku ülevaadet Kreeka ajaloost, kultuurist ja tsivilisatsioonidest, mis on järjestikku piirkonnas õitsenud. Ateena Riiklik Arheoloogiamuuseum pole mitte ainult kohustuslik peatus neile, kes on huvitatud Kreeka ajaloost, vaid see on ka koht, kus ajalugu tõepoolest ellu ärkab.

10. Iidne Thera, Santorini

Iidne Thera on ajalooline paik Santorini saarel, mis asub järsku kaljudel Mesa Vouno mäe vahel. See linn oli asustatud alates 9. sajandist e.m.a. kuni 726 p.Kr., kui suur vulkaanipurse sundis elanikke lahkuma. Iidne Thera on ainulaadne segu Doriani, Foiniikia ja Rooma jälgedest, mis kõik on järjestikku saart asustanud. 

Külastajad saavad kõndida marmorist tänavatel, imetleda avalikke ehitisi, tempeljääke ja teatreid ning nautida hämmastavaid vaateid Egeuse merele. Lisaks ajaloolisele väärtusele pakub Iidne Thera ka uimastavaid panoraamvaateid, mis teevad sellest ühe Santorini kõige külastatavama vaatamisväärsuse.

11. Rhodose saar

Rhodose saar, mis asub Egeuse mere kaguosas, on üks Kreeka Dodekaneesi saarestiku suurimaid saari. Seda on sageli nimetatud “Päikese saareks” tänu oma muljetavaldavale päikesepaiste arvule aasta jooksul. Rhodos on tuntud oma rikkaliku ajaloo, mägede maastike ja kristallselge vee poolest. Rhodose linn, mis on UNESCO maailmapärandi nimistus, on muljetavaldava keskaegse linnamüüri ja rüütelkonna palee kodu. 

Legendi järgi oli kunagi siin ka Rhodose koloss, mis oli üks antiikaja seitsmest maailmaimest. Seda 33 meetrit kõrgust pronkskuju, mis kujutas päikesejumalat Helios’t, peeti insenerilahenduste meistriteoseks, kuniksi see hävines maavärina tagajärjel.

12. Korintose kanal

Kreeka vaatamisväärsused

Korintose kanal ühendab Saroni lahte Egeuse merega ja Korintose lahte Joonia meres, lõigates maha Peloponnesose poolsaare ja muutes selle tehniliselt saareks. Kanal on umbes 6,4 km pikk ja kuigi see on liiga kitsas suurte kaubalaevade jaoks, on see populaarne turismisihtkoht ja oluline laevatee väiksematele alustele. 

Idee kanali rajamiseks ulatub tagasi antiikaega, kuid tegelik ehitus algas 19. sajandi lõpus. Tänu oma strateegilisele asukohale on Korintose kanalil olnud oluline roll kogu ajaloo vältel, pakkudes lühemat teed Aadria mere ja Egeuse mere vahel. Peale selle on kanali järskude kaljude ja smaragdrohelise vee kombinatsioon muutnud selle imposantseks vaatamisväärsuseks, mis köidab külastajaid üle kogu maailma.

13. Nafplio 

Nafplio, mis paikneb Argolíki lahe ääres Peloponnesose poolsaarel, on üks Kreeka kõige kaunimaid ja ajaloolisemaid linnu. Esimene Kreeka riigi pealinn pärast Ottomani impeeriumist iseseisvumist, Nafplio on tuntud oma keskaegse vanalinna, võluvate tänavate ja ajalooliste kindluste poolest. 

Palamidi kindlus, mis kroonib linna kõrgelt mäelt, pakub põnevaid ajaloolisi avastusi ja hämmastavaid panoraamvaateid linna ja mere ääres. Linn ise on täis ajaloolisi hooneid, kirikuid ja muuseume. Nafplio romantiline õhkkond, tänavakohvikud, butiigid ja rannikuala muudavad selle ideaalseks sihtkohaks neile, kes otsivad kombinatsiooni ajaloost ja lõõgastusest.

14. Samaaria mäekuru, Kreeta

Kreeka vaatamisväärsused

Samaaria mäekuru on Euroopa üks pikimaid kanjoneid ja üks Kreeka kuulsamaid looduslikke vaatamisväärsusi. Asudes Kreetal, White Mountainsi südames, ulatub kuru pikkuseks umbes 16 km. Mäekuru on kuulus oma muljetavaldava maastiku, haruldase floora ja fauna ning väljakutset pakkuvate matkaradade poolest. 

Matk läbi Samaaria kuru on seiklus, mis algab platoolt ja viib lõpuks Agia Roumeli külla, mis asub Vahemere ääres. Teel saavad külastajad nautida vertikaalseid kaljuseinu, jahedaid allikaid, vanu kabelid ja kohtuda kri-kri kitsedega, mis on endeemilised Kreetale. Kuigi matk võib olla nõudlik, premeerib lummav loodus ja maaliline ilu iga sammu.

15. Erechtheioni tempel, Ateena

Kreeka vaatamisväärsused

Erechtheioni tempel on Akropolise künkale Ateenas ehitatud arhitektuuriline meistriteos ja üks selle ajaloo olulisemaid hooneid. See ehitati 5. sajandil e.m.a. ja on tuntud oma eripärase ja keeruka kujunduse poolest. 

Ehkki see pole sama monumentaalne kui naaber Parthenon, on Erechtheioni tempel siiski silmapaistev oma elegantsete ioonia veergude, suurejoonelise põhifassaadi ja kuulsa Porhoi kariatüüdi terrassiga, kus kuus skulptuurseid naisfiguure asendavad traditsioonilisi sambaid. Need kariatüüdid on nii detailsed ja hästi säilinud, et tundub, nagu oleksid nad just kivistunud, ja nad on saanud tempeli kõige ikoonilisemaks tunnuseks.

Erechtheioni tempel ehitati austuseks Athena ja Poseidoni jumalatele ja on saanud nime müütilise Ateena kuninga Erechtheuse järgi. Legend räägib, et just selles kohas võistlesid Athena ja Poseidon selle nimel, kellest saab linna kaitsja, kumbki pakkudes oma kingitust. Erechtheioni keerukas ehitus ja muljetavaldav ajalugu muudavad selle üheks kõige olulisemaks ja külastatavaks paigaks kogu Akropolises, tuues esile antiikkreeka arhitektuuri ja kunsti täiuse.

Kokkuvõtteks

Kreeka, antiikkultuuri häll ja tsivilisatsiooni alustala, jätkab endiselt meie meeli võlumist mitte ainult oma ajalooga, vaid ka maastike, kunsti ja arhitektuuriga. Kreeka vaatamisväärsused, alates Akropolise majesteetlikest tempelitest kuni müstilise Samaaria mäekuruni Kreetal, kujutavad endast rohkem kui lihtsalt kive ja maad. Need on ajatud tunnistajad inimkonna saavutustest, püüdlustest ja unistustest, mis inspireerivad kaasaegseid külastajaid mõistma ja hindama Kreeka panust maailma ajalukku ja kultuuri.

Sukeldudes Kreeka imedesse, saame paremini mõista, kuidas see riik on sajandite jooksul mõjutanud kunsti, filosoofiat, teadust ja paljusid muid valdkondi. Kreeka vaatamisväärsused on palju enamat kui turismiobjektid; need on elav ajalugu, mis ootab avastamist ja imetlemist. Iga samm, mida astume selle maa peal, on samm ajaloos, mis tuletab meelde tsivilisatsiooni jõudu, ilu ja püsivust. Kreeka ei ole lihtsalt sihtkoht; see on kogemus, mis rikastab meie teadmisi ja vaimu.

Scroll to Top