Kreeta vaatamisväärsused

Kreeta vaatamisväärsused – reisijuht 13 maagilise paiga avastamiseks!

Kreeta on Vahemere suurim ja vaieldamatult üks ilusmaid saari. See Kreeka saar on koht, kus ajalugu, müüdid ja kaasaegne kultuur põimuvad, jutustades lugusid saarest, mis on mänginud keskset rolli tsivilisatsiooni kujunemises. 

Iga tänavakivi, hoone ja rannikul lainete poolt lihvitud kivid räägivad loo, mis ulatub tuhandete aastate taha. Seda ajaloo sügavust ei leia paljudelt teistelt paikadelt maailmas, ja just see teeb Kreeta vaatamisväärsused erakordseks.

Kui räägime Kreeta saarest, mis on olnud koduks legendaarsetele kangelastele, jumalatele ja kuningatele, ei saa me mööda vaadata sellest, kui oluline on Kreeta olnud kogu Euroopa jaoks. Täna, kui astume mööda selle saare teid ja radu, tunneme, kuidas kõik, mida oleme õppinud Kreeka ajaloost, kultuurist ja traditsioonidest, elab siin edasi. 

Kreeta vaatamisväärsused on justkui ukseavaja, mis viib meid reisile läbi aegade – ajas, kus saame avastada, tunda ja mõista, miks just Kreeta on üks Kreeka ja kogu maailma kõige erakordsemaid paiku.

1. Knossose palee

Kreeta vaatamisväärsused

Knossose palee, mis paikneb saare põhjaosas lähedal Heraklioni linnale, on Kreetale omane ajalooline pärl, olles Minose tsivilisatsiooni kõige tuntum arheoloogiline leid. Vana-Kreeka müüdil põhinev Minotaurosi lugu, kus labürindi sügavustes elutses koletis, on just selles palees oma juured. Palee avastas 20. sajandi alguses Briti arheoloog Sir Arthur Evans, kes paljastas keerukad paleekompleksid, freskod ning hulga ajaloolisi esemeid. 

Need avastused andsid teadlastele põhjaliku ülevaate Minose kultuurist ja tsivilisatsioonist. Külastades Knossose paleed, saab külaline imetleda erihoonete ja kunstiteoste restaureeritud jääke, mis kujutavad endast tunnistust sellest iidsest ja mõistatuslikust kultuurist.

2. Samaria mäekuru

Kreeta vaatamisväärsused

Kreeta looduse sümbolina on Samaria mäekuru Euroopa üks pikemaid ja muljetavaldavamaid kuristike. Asudes Lefka Ori mägedes, ulatub see 16-kilomeetrise pikkuseni, pakkudes matkajatele unustamatut kogemust. Kuristik algab Xyloskalo’s, mis asub Omalose platool ja lõppeb Agia Roumeli külas Egeuse mere ääres. Mäekuru läbimiseks kulub tavaliselt 5-7 tundi, sõltuvalt matkaja tempost. 

Tee läbi kuristiku viib läbi metsade, kõrgete kaljuseinte ja vahel harva esinevate kreekapäraste külade. Kogu rajal võib kohata Kreeka metskitse ehk kri-kri’d, kes on selle piirkonna põliselanik. Lisaks loodusilule annab mäekuru matkajale võimaluse tunnetada saare sügavamat, metsikut hinge ja nautida Kreetale iseloomulikku maastikku.

3. Elafonissi rand

Kreeta vaatamisväärsused

Elafonissi, paiknedes Kreeka saare Kreeta edelaosas, on tõeliselt eksootiline paik, mis on kuulus oma roosaka liiva ja läbipaistva sinise vee poolest. See on justkui tükike paradiisi siinsamas Euroopas. Roosa toon tuleneb korallide fragmentidest, mis on aja jooksul liiva segunenud ja mille värv intensiivistub eriti päikesepaistelistel päevadel. Vesi on madal, mis muudab selle ideaalseks peredele ja neile, kes soovivad nautida päikest ja merd. Elafonissi ei ole lihtsalt rand, vaid ka looduskaitseala, kus pesitsevad mitmed haruldased taimed ja linnud.

Sellest hoolimata on Elafonissi viimastel aastatel kujunenud populaarseks turismisihtkohaks, tuues kohale hordide kaupa turiste. Seetõttu on soovitatav külastada randa hooaja alguses või lõpus, kui inimeste arv on väiksem. Paljudele jääb meelde selle ranna erakordselt looduslik ilu, mille moodustavad liiv, meri ja roosad kivimid.

4. Balose laguun 

Kreeta vaatamisväärsused

Balose laguun asub Kreetal Gramvousa poolsaare põhjatipus, pakkudes külastajatele eepilist kombinatsiooni valgest liivast, sinisest mereveest ja maalilistest vaadetest. Balos meenutab eksootilisi randu, mida tavaliselt näeb postkaartidel või paradiisisaarte reklaamides. Laguun on osaliselt eraldatud Egeuse merest, mistõttu on vesi siin soe ja madal – ideaalne lastega peredele.

Balose randa jõudmine on seiklus iseeneses. Kuigi saab sinna sõita laevaga, valivad paljud külastajad tee maad mööda, mis viib läbi mägise maastiku, pakkudes võrratuid vaateid nii merele kui ka saarele. Tee lõpeb parklaga, kust jalgsi jõuab lõpuks sellele imelisele rannale. Kuid just selle kättesaamatu asukoha tõttu on Balose rand säilitanud oma loodusliku ilu ja rahu, olles eemal suurtest turistide massidest.

5. Spinalonga saar

Kreeta vaatamisväärsused

Spinalonga saar, asudes Kreetal Elounda lahe ääres, on ümbritsetud ajaloo ja müsteeriumiga. Kunagi kasutati saart kindlusena Veneetsia ja Osmani impeeriumi vastu. Hiljem, 20. sajandi alguses, muutus saar leprosooriumiks, kus elasid pidalitõbised. 

Hoolimata oma kurbadest ajalugudest, on saarel säilinud mitmeid ajaloolisi struktuure, mis annavad aimu saare mitmekesisest pärandist. Kuigi saar on nüüdseks hüljatud, on see populaarne turismisihtkoht, kus ajaloo- ja loodushuvilised saavad imetleda vana kindlust, kirikut ja haiglakompleksi, samal ajal nautides ka imelist vaadet lahele.

Tänapäeval saavad külastajad sõita paatidega Plaka ja Elounda sadamatest, et uurida Spinalonga saare ajaloolisi jälgi. Saarel ringi jalutades võib tunda ajaloo kohalolu ja mõelda nende inimeste saatusele, kes kunagi seal elasid. Saarel on ka mitmeid teejuhte ja infotahvleid, mis aitavad külastajatel mõista saare olulist ajaloolist tausta.

6. Heraklion

Heraklion, Kreetal asuv pealinn, on saare kultuuri- ja ajaloosõprade jaoks tõeline aaretekamber. Linnas on palju vaatamisväärsusi, alates keskaegsetest kindlustustest ja Veneetsia sadamast kuni kaasaegsete tänavakohvikuteni. Kuid linnas paistab silma eriti Heraklioni arheoloogiamuuseum, mis on üks Euroopa tähtsamaid muuseume eelajaloolise Kreeka kohta. Muuseumis on eksponeeritud esemed Knossosest ja teistest Minoan asulatest, sealhulgas kuulsad kullast ehted, keraamika ja freskod.

Heraklioni linn ise on elav kombinatsioon ajaloost ja kaasaegsusest. Kuigi linn võib esmapilgul tunduda moodsa ja kiire elutempoga, avastavad külastajad sageli peidetud ajaloolisi nurki, mida on hoolikalt säilitatud ja restaureeritud. Lisaks arheoloogiamuuseumile on linnas palju teisi vaatamisväärsusi, sealhulgas Morosini purskkaev ja vana turg. Heraklion pakub segu Kreetale iseloomulikust kultuurist ja ajaloost ning see on kindlasti külastamist väärt kõigile, kes soovivad saare rikkalikku pärandit paremini mõista.

7. Rethymnon

Rethymnon, paiknedes Kreetal põhjakaldal, on üks saare kõige võluvamaid linnu, mis kombineerib endas nii mägede kui mere ilu. Linn on tuntud oma keskaegse arhitektuuri, kitsaste munakivitänavate ja rikkaliku ajaloo poolest. Selle hästi säilinud vanalinn on Veneetsia ja Ottomani impeeriumide kultuuripärandi kaunis näide, kus rõhutavad eelkõige renessanss-paleed, mošeed ja minaretid. Rethymnoni kindlus Fortezza on üks suurimaid ja paremini säilinud kindlusi Kreetal, pakkudes hämmastavaid vaateid nii linnale kui ka Egeuse merele.

Rethymnonis on ka rikkalik kohalik kultuur, mida näitavad selle kohvikud, restoranid ja poodid, kus saab nautida Kreetale iseloomulikke roogasid ja veini. Igal suvel korraldatakse Rethymnonis ka rahvusvahelist renessansifestivali, mis toob kokku kunstnikke ja esinejaid kogu maailmast, et tähistada linnas olemasolevat ajaloolist ja kultuurilist pärandit.

8. Chania

Kreeta vaatamisväärsused

Chania, asudes Kreetal saare lääneosas, on linn, mis hõivab erilise koha paljude külastajate südames. Oma värvika ajaloo, Veneetsia sadama ja elava tänavaelu poolest on see koht, kus ajalugu ja tänapäev sulanduvad sujuvalt. Veneetsia sadam, oma värviliste hoonete ja majade, kohvikute ja restoranidega, on ideaalne paik jalutuskäiguks või õhtusöögiks, kust avanevad suurepärased vaated merele ja mägedele.

Chanial on ka palju ajaloolisi vaatamisväärsusi, sealhulgas Veneetsia sadam, vanalinn oma kitsaste tänavatega ja türklaste moslemidžaam. Linna lähedal on ka mitmeid imelisi randu, mis pakuvad päevitamiseks ja ujumiseks ideaalset keskkonda. Chanial on tugev kultuuriline identiteet, mis on mõjutatud erinevatest tsivilisatsioonidest, mis on aja jooksul saart vallutanud, sealhulgas Rooma, Veneetsia ja Ottomani impeeriumid. Chania on tõepoolest Kreetale iseloomulik koht, pakkudes külastajatele rikkalikku kogemust saare kultuurist, ajaloost ja ilust.

9. Phaistose palee

Phaistose palee, asudes lõunakaldal Kreetal, on ajalooliste ja arheoloogiliste seikluste otsijate jaoks kindlasti külastamist väärt. Palee rikkalik ajalugu ja arheoloogiline tähtsus on teinud sellest ühe saare olulisemaid kultuurimälestisi. Phaistos oli üks olulisemaid minoalinnu, mis õitses ligikaudu 2000 aastat eKr, ja selle palee peegeldab selle tsivilisatsiooni rikkust ja keerukust. Kuigi vähem tuntud kui Knossose palee, on Phaistose arheoloogiline ala vähem rahvarohke, pakkudes külastajatele rohkem ruumi ja aega, et sukelduda Minoa Kreeka ajalukku.

Arheoloogilisel alal näeb esemeid ja struktuure, mis ulatuvad tagasi Minoa tsivilisatsiooni hiilgeaega, sealhulgas kuulsat Phaistose ketast – saladuslikku saviketast, mille täpne tähendus ja kasutusotstarve jäävad teadlastele siiani mõistatuseks. Palee terrassid, keskhoov ja kuninglikud ruumid pakuvad fännidele ülevaadet minoa tsivilisatsiooni elust ja kultuurist, ümbritsetuna kaunite panoraamvaadetega Kreetale.

10. Matala koopad

Kreeta vaatamisväärsused

Matala koopad, paiknedes Matala lahe ääres Kreetal, on intrigeerivad mitte ainult oma loodusliku ilu, vaid ka rikkaliku ajaloo ja kultuuri tõttu. Matala, kord küla, mis oli kuulus hipikommuun 1960. ja 1970. aastatel, on olnud mitmeid kuulsaid külastajaid, sealhulgas Janis Joplin ja Cat Stevens. Matala koopad, mis on kujutatud mäe külgedele, olid kunagi rooma ajal matmiskohtadeks, kuid 20. sajandi keskpaigaks muutusid need alternatiivse eluviisi järgijate elukohaks.

Nüüd on koopad turistidele avatud, ja külastajad saavad uurida nende ainulaadset arhitektuuri ja nautida vapustavaid vaateid lahele. Koopad mõjuvad müstiliselt ja ajalooliselt, olles seotud nii antiikajaloo kui ka moodsa ajaloo ja kultuuri arenguga. Jalutuskäik mööda koobaste reast võib tuua ettekujutuse elust, mis kunagi eksisteeris nendes lihtsates, kuid kaunites elupaikades, ning pakub mõtlemisainet ajastute üle, mille jooksul need koopad on teeninud mitmeid erinevaid eesmärke ja tähendusi.

11. Lasithi platoo

Lasithi platoo, paiknedes Kreetal mägises piirkonnas, on üks saare kõige viljakamaid ja maalilisemaid alasid. See on kuulus oma traditsiooniliste valgete tuuleveskite, maaliliste külaelanike ja ajalooliste koobaste poolest. Platoo on geoloogiliselt ainulaadne, olles hiiglaslik lameda põhjaga mäekuru, mis on ideaalne põllumajandusele. Selle tulemusena on piirkond sajandeid olnud oluline põllumajanduskeskus, tootes peamiselt teravilja, kartulit ja puuvilju.

Lasithi platoo peamine vaatamisväärsus on Dikteoni koobas, mida peetakse müüdi järgi jumal Zeusese sünnikohaks. Koobas on aastate jooksul meelitanud nii kohalikke kui ka turiste oma muljetavaldavate stalaktiitide ja stalagmiitidega. Peale koopa külastamist saavad turistid nautida traditsioonilisi Kreeka roogasid kohalikes tavernides ja kogeda autentset Kreeka külakultuuri, mis on sellel viljakal platool jäägitult säilinud.

12. Dikteoni koobas

Kreeta vaatamisväärsused

Dikteoni koobas, tuntud ka kui Zeusi koobas on Kreeta kõige kuulsam. See asub Lasithi mägedes, ligikaudu 1025 meetri kõrgusel merepinnast. Legende ja ajaloolisi allikaid ühendades on koobas sageli seostatud müütidega, eriti seoses Kreeka jumala Zeusi sünniga. 

Arvatakse, et Zeusi ema Rhea peitis siin oma vastsündinud poega, et kaitsta teda oma isa, Cronuse, eest, kes kavatses ta alla neelata. Koobas, mille sügavus ulatub maa alla ja mille sisekujundust iseloomustavad stalaktiidid ja stalagmiidid, on alati olnud palverännakute sihtkoht ja paelub nii ajaloohuvilisi kui ka loodusesõpru.

Tänapäeval on Dikteoni koobas avatud külastajatele ja pakub muljetavaldavat vaadet selle geoloogilisele rikkusele ja ajaloolistele saladustele. Rikkaliku ajalooga koopasüsteemid ja imposantsed koobaskujundused teevad sellest koha, mida tuleks kindlasti Kreetal olles külastada. Iga samm koobastes viib külastajad sügavamale Kreeka müütide maailma, andes võimaluse mõista ja tajuda ajaloolise paiga tõelist jõudu ja tähtsust.

13. Agios Nikolaos

Kreeta vaatamisväärsused

Agios Nikolaos, paiknedes Kreetal kirdes, on tuntud oma maalilise Voulismeni järve, elava sadama ja sõbraliku atmosfääri poolest. Linnas on ainulaadne kombinatsioon traditsioonilistest Kreeka elementidest ja kosmopoliitsest elustiilist, muutes selle ideaalseks sihtkohaks neile, kes soovivad Kreetat kogeda autentses, kuid samas kaasaegses võtmes. Voulismeni järv, mis asub linna keskel, on ümbritsetud kohvikute ja restoranidega ning on tuntud oma müütilise tausta poolest – arvatakse, et see on põhjatu ja ühenduses merega.

Agios Nikolaose külastajad võivad nautida ka päikeselist mereranda, külastada kohalikku arheoloogiamuuseumi või lihtsalt jalutada mööda kitsaid tänavaid, avastades kohalikke kauplusi ja kunstigaleriisid. Linn pakub rikkalikku kultuuri- ja ajaloosõpradele, pakkudes samas ka lõõgastavat puhkust neile, kes otsivad rahulikku mereäärset paika.

Kokkuvõtteks

Kreeta vaatamisväärsused pole pelgalt silmapaistvad paigad; need on sügava ajaloolise, kultuurilise ja loodusliku tähtsusega pärlid, mis kõnelevad saare rikkast pärandist. Kui me lõpetame oma avastusretke sellel maalilisel saarel, saame aru, et Kreeta pole ainult geograafiline punkt Vahemere kaardil. See on koht, mis on kujundanud tsivilisatsioone, inspireerinud legende ja pakkunud kodu eri kultuuridele läbi aegade.

Olles olnud tunnistajaks suurtele ajaloolistele sündmustele, on Kreeta säilitanud oma ajaloo ja traditsioonid, mida saab kogeda iga sammu, vaate ja maitsega. Kreeta vaatamisväärsused pakuvad akent minevikku, kus saate kogeda iidset Kreeka maailma, mis on hoolikalt säilinud ja edasi antud põlvest põlve. Samal ajal ei paku Kreeta mitte ainult mineviku kogemust, vaid ka tänapäevase Kreeka elu rikkust, alates kosmopoliitsetest linnadest kuni rahulike külade ja lõpetades puutumata loodusega.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Kreeta on mitte ainult füüsiline koht, vaid kogemus – unustamatu rännak läbi ajaloo, kultuuri ja ilu, mis kinnitab selle kohustuslikku kohta iga maailmareisija nimekirjas.

Scroll to Top