Ateena Vaatamisväärsused

Ateena Vaatamisväärsused: 19 Kohta, Mida Näha

Ateena, Kreeka ajalooline pealinn, on tuntud oma rikkaliku kultuuripärandi ja muljetavaldavate vaatamisväärsuste poolest. Linna südames asuvad iidse Kreeka kultuuri, arhitektuuri ja ajaloo jäljed, mis meelitavad ligi kümneid tuhandeid turiste igal aastal.

Ateena vaatamisväärsused on mitmekesised ja pakuvad külastajatele võimalust sukelduda nii antiikaja saladustesse kui ka nautida linna kaasaegset atmosfääri. Selles artiklis tutvustame mõningaid Ateena kõige olulisemaid ja huvitavamaid vaatamisväärsusi, alates kuulsast Akropolist kuni peidetud kultuuripärliteni.

1. Akropol

Ateena vaatamisväärsus - Akropol
Akropol

Akropol on Ateena sümbol ja kuulus ajalooline vaatamisväärsus. See iidne kivine tipp, mis kõrgub 150 meetrit üle merepinna, on olnud linna kultuurilise ja poliitilise elu keskpunktiks juba aastatuhandeid. Akropol oli algselt kindlustatud ala, mis pakkus kaitset vaenlaste eest, kuid hiljem muutus see oluliseks religioosseks ja kultuuriliseks keskuseks.

Akropolil asuvad mitmed kuulsad ja ajaloolised ehitised, sealhulgas Parthenon, Erechtheioni tempel ja Ateena Nike tempel. Külastades Akropolist, saab nautida ka imepäraseid vaateid Ateena linnale ja selle ümbrusele. Akropol on UNESCO maailmapärandi nimistus ning on kahtlemata üks Kreeka kõige külastatumaid ja armastatumaid turismiobjekte.

2. Parthenon

Parthenon on Akropolil asuv ikooniline tempel, mis on pühendatud Ateena linna kaitsejumalannale Athenale. See ehitati 5. sajandil eKr Kreeka kuldajastul Periklese juhtimisel ja on tänaseks muutunud klassikalise arhitektuuri sümboliks. 

Parthenon on kuulus oma proportsioonide ja Doricuse sambaehituse poolest, mis on mõeldud täiuslikkuse ja harmoonia kehastuseks. Ehkki tempel on aastate jooksul kannatanud tulekahjude, sõdade ja maavärinate tõttu, on selle muljetavaldav arhitektuur endiselt hästi säilinud. Külastades Parthenonit, saab nautida Kreeka ajaloo ja arhitektuuri võlu ning imetleda selle iidse ehitise tõelist grandioossust.

3. Dionüsose teater

Dionüsose teater on maailma vanim teadaolev teater, mis asub Ateena Akropoli lähedal. See ehitati 5. sajandil eKr ja oli pühendatud Dionüsosele, veinijumalale ja teatrikunsti kaitsjale. Teatris toimusid olulised usulised ja kultuurilised sündmused, sealhulgas kuulsad tragöödiate ja komöödiate esitused, mis tänapäevalgi moodustavad Kreeka draama aluse.

Dionüsose teater mahutas kuni 17 000 inimest ja sellel on hämmastav akustika, mis võimaldab vaatajatel kuulda näitlejaid ka kõige tagumistest ridades. Külastades Dionüsose teatrit, saab kogeda ajaloolise teatrikunsti atmosfääri ning mõista, kui oluline oli teater Kreeka kultuuris ja ühiskonnas.

4. Plaka linnaosa

Ateena vaatamisväärsused
Plaka linnaosa

Plaka linnaosa on Ateena vanalinn, mis asub Akropoli jalamil ja on tuntud oma labürindilaadsete kitsaste tänavate, ajalooliste hoonete ning värvikirevate kohvikute ja restoranide poolest. Plaka on täiuslik koht, kus jalutada ja nautida Kreeka pärandit, arhitektuuri ning kohalikku kultuuri. 

Plakas leidub ka mitmeid ajaloolisi vaatamisväärsusi, nagu Rooma agora ja Anafiotika, väike Kykladide saarte stiilis naabruskond. Plaka on tuntud ka oma kaupluste ja suveniiripoodide poolest, kust külastajad saavad osta traditsioonilisi kreeka käsitööesemeid. Plakas veedetud aeg pakub võimalust sukelduda Kreeka kultuuri ning nautida maalilisi vaateid ja lõõgastavat õhkkonda.

5. Kreeka rahvusmuuseum

Kreeka rahvusmuuseum, ametlikult tuntud kui Kreeka Rahvusarheoloogiamuuseum, on üks maailma suurimaid ja tähtsamaid arheoloogiamuuseume. Asudes ajaloolises hoones Ateena kesklinnas, on muuseum koduks suurele hulgale kreeka kunsti ja arheoloogia meistriteostele, mis ulatuvad tagasi kuni eelajaloolise perioodini. 

Muuseumis on välja pandud kuulsad teosed nagu Mask of Agamemnon, Artemisioni pronks ja Niobe skulptuur. Külastades Kreeka rahvusmuuseumi, saab avastada Kreeka ajaloo, kunsti ja kultuuri eri tahke ning imetleda haruldasi aardeid, mis räägivad iidse Kreeka rikkalikust pärandist.

6. Panathinaikose staadion

Panathinaikose staadion, tuntud ka kui Kallimarmaro staadion, on suurejooneline marmorist spordirajatis Ateena südames, mis ehitati 4. sajandil eKr. Staadion renoveeriti 1896. aasta esimeste modernsete olümpiamängude toimumiseks ning on tänapäeval maailma ainuke marmorist staadion. 

Panathinaikose staadion mahutab umbes 45 000 pealtvaatajat ja on olnud mitmete ajalooliste spordisündmuste, kontsertide ning olümpiavõistluste toimumispaigaks. Külastades Panathinaikose staadioni, saab nautida erakordset arhitektuuri ning tajuda olümpiamängude ajalugu ja vaimu. Staadioni muuseum pakub lisaks võimalust tutvuda olümpiamängude ja Kreeka spordi pärandiga.

7. Süntagma väljak

Ateena vaatamisväärsused
Süntagma väljak

Süntagma väljak on Ateena keskne ja elav avalik ruum, mis on tähtis nii poliitilises kui ka kultuurilises plaanis. Väljaku nimi tähendab kreeka keeles “konstitutsiooni” ja see viitab väljaku lähedal asuvale Kreeka parlamendihoonele, mis on oluline valitsusasutus. Süntagma väljakul leidub ka mitmeid ajaloolisi monumente ja vaatamisväärsusi, nagu kuninglik palee, Tundmatu sõduri hauakamber ja Ateena ortodoksi katedraal. 

Väljak on populaarne kohtumispaik nii kohalikele kui ka turistidele, kes saavad nautida välibaare, kohvikuid ja restorane ning osaleda mitmesugustel kultuuriüritustel. Külastades Süntagma väljakut, saab kogeda Ateena poliitilist ja kultuurilist südant.

8. Vana olümpiastaadion

Vana olümpiastaadion, tuntud ka kui Antikes Olympiastadion, asub Ateena lähedal Olümpias ja on oluline ajalooline vaatamisväärsus. See iidne staadion ehitati 8. sajandil eKr, kui alustati esimesi Olümpia mänge, mis toimusid iga nelja aasta tagant. Vana olümpiastaadion on koht, kus traditsiooniline olümpiatuli süüdatakse kaasaja olümpiamängudeks. 

Staadion oli algselt rajatud savist ja liivast, kuid hiljem ehitati see ümber marmorist. Külastades Vana olümpiastaadioni, saab kogeda iidse Kreeka spordi- ja kultuuripärandit ning tunda olümpiamängude ajaloo hõngu. Staadioni ümbruses asuvad ka olulised arheoloogilised leiud, nagu Zeusi tempel ja Heraklese veerupost.

9. Plaka turg

laka turg, mida tuntakse ka kui Monastiraki turg, on kuulus välikaubanduspiirkond Ateena südames, mis pakub laia valikut tooteid ja suveniire. Turg on tuntud oma antiigikaupluste, käsitööpoodide ja riiete müüjate poolest. Lisaks on Plaka turul võimalik nautida Kreeka köögi eripärasid kohalikes kohvikutes ja restoranides. 

Külastades Plaka turgu, saab tutvuda Kreeka käsitöö, disaini ja toidukultuuriga ning avastada eripalgelisi tooteid ja suveniire. Plaka turg on ideaalne koht Ateena külastajatele, kes soovivad osta omapäraseid kingitusi ja meeneid ning kogeda kohaliku turu õhkkonda.

10. Lycabettuse mägi

Vaatamisväärsused Ateenas
Lycabettuse mägi

Lycabettuse mägi, mis asub Ateena südames, on suurepärane vaatamisväärsus, kust avanevad hingematvad panoraamvaated linnale ja Akropolile. Mägi kõrgub 277 meetrit üle merepinna ja on populaarne nii kohalike kui ka turistide seas, kes soovivad nautida vaateid ja loodust. 

Mäe otsas asub ka 19. sajandist pärinev väike kabel, mis on pühendatud Püha Georgiosele, ning restoran, kust avanevad suurepärased vaated linnale. Lycabettuse mäele saab tõusta jalgsi mööda sellele viivat jalgrada või kasutada mugavat köisraudteed. Külastades seda vaatamisväärsust, saab nautida Ateena lummavaid vaateid ning veeta meeldejääva päeva looduse rüpes.

11. Kreeka antiikteater

Kreeka antiikteater on oluline ajalooline vaatamisväärsus, mis annab tunnistust iidse Kreeka kultuuri ja teatrikunsti rikkusest. Üks kuulsamaid Kreeka antiikteatreid on Epidaurose teater, mis asub Peloponnesose poolsaarel ja pärineb 4. sajandist eKr. 

Epidaurose teater on tuntud oma suurepärase akustika ja hästi säilinud arhitektuuri 

poolest, mis võimaldab külastajatel kogeda autentset atmosfääri ja etenduste hiilgust. Epidaurose teatri külastamine pakub haruldast võimalust sukelduda ajaloolise teatrikunsti maailma ning tunnetada, kui oluline oli teater iidse Kreeka kultuuris.

12. Rooma agora

Rooma agora on veel üks märkimisväärne vaatamisväärsus Ateena südames, mis pärineb Rooma ajastust. See antiikne turg oli algselt Ateena majandus- ja sotsiaalse elu keskpunkt, kuid tänapäeval on sellest saanud oluline arheoloogiline ala, kus külastajad saavad uurida iidse Rooma arhitektuuri ja kunsti jälgi. 

Rooma agora peamised ehitised on Võiduka Hadrianuse värav ja Hephaistose tempel, mis on üks paremini säilinud Kreeka templeid. Külastades Rooma agora vaatamisväärsust, saab avastada iidse Kreeka ja Rooma kultuuri rikkust ning nautida ajaloolise linnaosa arhitektuuri ja atmosfääri.

13. Hadrianuse värav

Ateena vaatamisväärsused
Hadrianuse värav

Hadrianuse värav on muljetavaldav arhitektuuriline vaatamisväärsus Ateena südames, mis püstitati 2. sajandil pKr keiser Hadrianuse auks. Värav koosneb kolmest kaarikujulisest avausest ja on kaunistatud marmorpilastritega, mis on ehitatud korintose stiilis. 

Hadrianuse värav eraldab Ateena vanalinna uuest linnaosast ning tähistab keiser Hadrianuse panust Ateena kultuuri ja arhitektuuri arengusse. Külastades seda vaatamisväärsust, saab imetleda iidse Rooma impeeriumi kunsti ja arhitektuuri oskust ning mõista nende mõju Ateena ajaloolisele maastikule.

14. Benaki muuseum

Benaki muuseum on oluline kultuuriline vaatamisväärsus Ateena südames, mis pakub huvitavaid väljapanekuid Kreeka, Euroopa, Aasia ja Aafrika kunstist. Muuseum asub endises Benaki perekonna residentsis ja on oma rikkalike kollektsioonide poolest tuntud nii Kreeka kui ka rahvusvahelises kultuurimaastikus. 

Benaki muuseumis saavad külastajad avastada Kreeka ajaloo erinevaid perioode alates eelajaloolisest ajast kuni 20. sajandini. Lisaks pakub muuseum põnevat ülevaadet islami, Kopti ja Hiina kunstist. Benaki muuseumi külastamine annab võimaluse süveneda mitmekesistesse kultuuridesse ning nautida suurepäraseid kunstiteoseid ja ajaloolisi esemeid.

15. Omonoia väljak

Omonoia väljak on veel üks Ateena keskne vaatamisväärsus, mis on tuntud oma kaasaegse arhitektuuri, ajalooliste monumentide ja elava atmosfääri poolest. Väljak on olnud oluline kohtumispaik nii kohalikele kui ka turistidele alates 19. sajandist ning pakub mitmesuguseid meelelahutusvõimalusi. 

Omonoia väljaku ümbruses asuvad mitmed olulised hooned, nagu Ateena linnavalitsus, hotellid, restoranid ja kaubanduskeskused. Väljakul on ka roheline oaas, kus külastajad saavad lõõgastuda ja nautida linna kirevat elu. Omonoia väljaku külastamine annab hea ülevaate Ateena kaasaegsest linnaruumist ning pakub võimalusi kohaliku elu ja kultuuriga tutvumiseks.

16. Erechtheioni tempel

Ateena vaatamisväärsused
Erechtheioni tempel

Erechtheioni tempel on muljetavaldav ja ajalooliselt oluline vaatamisväärsus Akropoli alal Ateenas. See ebatavalise kujundusega tempel ehitati 5. sajandil eKr ja on pühendatud mitmele iidse Kreeka jumalale, sealhulgas Ateenale ja Poseidonile. Tempel on tuntud oma kuulsa naiste kujuveeru rõdu, Karyatidide poolest, mis on toiminud inspiratsiooniallikana paljudele hilisematele arhitektuuriteostele. 

Külastades Erechtheioni templit, saab imetleda klassikalise Kreeka arhitektuuri meisterlikkust ning mõista, kui oluline oli see vaatamisväärsus iidse Kreeka religioossele ja kultuurilisele elule.

17. Philopappose mägi

Philopappose mägi, tuntud ka kui Muses Hill, on Ateena linnas asuv vaatamisväärsus, mis pakub suurepäraseid panoraamvaateid Akropolile ja ümbruskonnale. Mägi on nimetatud 2. sajandist pärineva mälestussamba järgi, mis püstitati Philopappose, tuntud Kreeka-Rooma riigimehe auks. 

Tänapäeval on Philopappose mägi populaarne puhkeala nii kohalikele kui ka turistidele, kes soovivad nautida vaateid, jalutada parkides või osaleda kultuuriüritustel. Külastades seda vaatamisväärsust, saab kogeda Ateena lummavaid vaateid, samuti sukelduda linna ajalukku ja loodusesse.

18. Ateena Nike tempel

Ateena Nike tempel on väike, kuid oluline vaatamisväärsus Akropoli alal, mis pärineb 5. sajandist eKr. Tempel on pühendatud Nikele, võidu jumalannale, ning on oluline näide klassikalisest Kreeka arhitektuurist. 

Nike tempel ehitati tähistama Ateena võitu spartalaste üle Peloponnesose sõjas ning on tuntud oma suurepäraselt säilinud friiside poolest, mis kujutavad jumalaid ja inimesi. Ateena Nike templi külastamine annab võimaluse uurida iidse Kreeka kunsti ja arhitektuuri ning mõista selle tähtsust Ateena ajaloolises ja kultuurilises kontekstis.

19. Olümpia Zeusi tempel

Vaatamisväärsused Ateenas
Olümpia Zeusi tempel

Olümpia Zeusi tempel, tuntud ka kui Olympieion, on suurejooneline ja ajalooliselt oluline vaatamisväärsus Ateena südames. Tempel, mis on pühendatud Zeusi, Kreeka peajumala auks, pärineb 2. sajandist eKr. Selle ehitamine kestis peaaegu 700 aastat ning lõpptulemuseks oli üks suurimaid ja muljetavaldavamaid templeid iidse Kreeka maailmas.

Olümpia Zeusi tempel oli algselt kaunistatud 104 korintose stiilis sambaga, millest tänapäeval on püsti vaid 15. Vaatamata osalisele hävimisele, jääb tempel muljetavaldavaks näiteks iidse Kreeka arhitektuurist ja jõuab edasi anda selle hiilguse tunnet. 

Olümpia Zeusi templi külastamine on suurepärane võimalus imetleda iidse Kreeka arhitektuuri ja kunsti, mõista selle rolli Ateena ajaloolises ja kultuurilises maastikus ning kogeda põnevat minevikku, mis kajastub linna südames.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõttes on Ateena vaatamisväärsused suurepärane kooslus iidsest ja kaasaegsest kultuurist, pakkudes külastajatele unustamatuid elamusi ja võimalusi ajaloo, arhitektuuri ning kunsti avastamiseks.

Ateena on linn, millel on palju pakkuda nii ajaloo- kui ka kultuurihuvilistele, pakkudes unikaalseid vaateid minevikku ja annab meile ülevaate iidse Kreeka kultuuri ja tsivilisatsiooni rikkusest.

Nautige Ateena vaatamisväärsusi, avastades selle maagilist linna, mis on olnud inspiratsiooniks paljudele põlvkondadele ning on jätkuvalt südameks Kreeka kultuurile ja ajaloole.

Scroll to Top