La Giralda Torn Sevilles

La Giralda Torn – Põhjalik ülevaade ja reisijuht

Sevilla südames, kus Guadalquiviri jõe kaldad peegeldavad sajanditevanuseid lugusid, kõrgub La Giralda torn – ajaloo, kunsti ja kultuuri sulam. 

See minareetist katedraali torniks transformeerunud struktuur on olnud tunnistajaks tsivilisatsioonide tõusule ja langusele, kajastades Hispaania rikast kultuuripärandit ja kultuuridevahelist dialoogi. 

Kuid mis teeb La Giralda’st nii erakordse? Miks peetakse seda Sevillia sümboliks ja miks see on kohustuslik peatus igale külastajale? 

Selles artiklis sukeldume sügavale La Giralda ajalukku, selle tähtsusesse tänapäeval ja selle ümbruses peituvatesse aaretesse, et avastada torni võlu ja imet.

La Giralda Torn Sevilles

La Giralda ülevaade

La Giralda, mis asub Sevillas Hispaanias, on maailmakuulus torn ja üks selle linnakuulsamaid vaatamisväärsusi. See ehitati algupäraselt minareedina 12. sajandil osana suurest Almohadi mošeest, kuid pärast Reconquista’t, kui kristlased tagasi Sevilla linna vallutasid, muudeti see kellatorniks Sevillia katedraali jaoks. Torni nimi “Giralda” tuleneb hispaania sõnast “girar”, mis tähendab “pöörama”, viidates tuulelipule torni tipus, mida kutsutakse “Giraldilloks”.

Torni kõrgus on umbes 104 meetrit ja see domineerib Sevillia linnamaastikku, pakkudes külastajatele suurepäraseid vaateid linnale ja selle ümbrusele. La Giralda on tuntud oma erakordse arhitektuuri ja keeruka kaunistuse poolest, mis kajastab mitmesuguseid kultuurilisi mõjutusi, alates islami kunstist ja arhitektuurist kuni gooti ja renessansi stiilideni.

Üks torni unikaalsemaid omadusi on selle siseehitus. Erinevalt paljudest teistest tornidest, kus on kitsad trepid, mille abil tippu jõuda, on La Giralda’s 35 laia ja avarat siksakilist koridori, mis võimaldasid hobustel torni tippu tõusta. See oli oluline torni algupärase funktsiooni jaoks, kui mošee mufti kasutas hobust, et tõusta torni tippu kutsudes palvusele.

La Giralda mitte ainult ei kajasta Sevilla linnaga seotud ajaloolisi ja kultuurilisi muutusi, vaid on ka tunnistajaks inimkonna arhitektuurilisele võimekusele ja kujutlusvõimele. See on suurepärane näide sellest, kuidas erinevad kultuurid ja ajastud võivad ühe ehitise kaudu kokku tulla, et luua midagi tõeliselt ajatut ja imelist.

Võib öelda, et La Giralda ei ole lihtsalt torn, vaid sümbol, mis kajastab Sevilla rikast ajalugu ja kultuuripärandit. Selle keeruka disaini ja ilusa arhitektuuriga on see tõeline meistriteos, mis jätkab inimeste imestamist ja inspiratsiooni saamist kogu maailmas.

Ajalugu

La Giralda torni ajalugu on sama mitmekülgne ja rikkalik kui Sevilla linn ise. Tegemist on arhitektuurilise meistriteosega, mis kajastab erinevaid ajalooperioode ja kultuure, mis on Hispaaniat mõjutanud.

12 sajandil, kui Sevilla oli islami Mauride valduses, algas La Giralda ehitus. Ehitustööd juhtis arhitekt Ahmad Ben Baso ja torni ehitamiseks kulus umbes 12 aastat, alates 1184. aastast kuni 1198. aastani. Algselt püstitati see minareedina suure mošee jaoks, mille Almohadid ehitasid Sevilla kesklinna. Minareet oli selle aja kohta erakordselt kõrge, ulatudes ligi 76 meetrini. La Giralda sai inspiratsiooni sarnastest tornidest Põhja-Aafrikas, eriti Marrakechis asuvast Koutoubia mošee minareedist.

Torn oli kaunistatud keeruliste mustrite ja geomeetriliste kujunditega, mis olid iseloomulikud islami kunstile. Minareedi siseküljel oli 35 siksakilist koridori, mis võimaldasid hobustel torni tippu tõusta. See oli praktiline lahendus, mis võimaldas mošee muftil kasutada hobust, et tõusta torni tippu ja kutsuda palvusele.

Kuid 1248. aastal, Reconquista ajal, kui kristlikud armee Fernando III juhtimisel vallutas Sevilla, muutus ka La Giralda saatuse. Kuigi paljud islami ehitised hävitati või muudeti pärast Reconquista’t, jäeti La Giralda suuresti puutumata, kuna see oli nii muljetavaldav ja lummav struktuur. Selle asemel, et torni maha lammutada, otsustasid kristlased selle ümber ehitada ja lisada omaenda kultuurilised ja religioossed elemendid.

Torni ülemise osa ehitustööd algasid 16. sajandil, kui renessansi arhitekt Hernán Ruiz lisas tornile mitu korrust. See tõstis torni kõrguse ligi 100 meetrini. Torni tipus asetati ka tuulelipp, mida kutsutakse “Giraldilloks”, mis andis tornile selle nime. See tuulelipp esindab usku ja Sevilla linna.

La Giralda ajalugu ei ole ainult selle ehitamise ja ümberehitamise lugu, vaid ka selle kohta, kuidas see on jäänud Sevilla linna südameks aastate jooksul. Torn on näinud linna tõuse ja languseid, samuti erinevate kultuuride ja religioonide kooselu.

Renessanssi ajal oli Sevilla linn Hispaania impeeriumi üks olulisemaid sadamaid ja La Giralda oli selle keskpunkt, pakkudes navigeerimiseks märki kaugelt merelt saabuvatele laevadele. Hilisematel aegadel, kui Sevilla oli kultuuri ja teaduse keskus, sai tornist inspiratsiooni allikas paljudele kunstnikele, kirjanikele ja teadlastele.

20 sajandil, kui Hispaania läbis mitmeid poliitilisi ja sotsiaalseid muutusi, muutus La Giralda taas oluliseks sümboliks. Torni restaureeriti ja selle ümbrus muudeti jalakäijate alaks, mis rõhutas selle ajaloolist tähtsust ja kultuurilist väärtust.

Tänapäeval on La Giralda UNESCO maailmapärandi nimistus, tunnustades selle ajaloolist ja kultuurilist tähtsust. See on tunnistajaks ajalooperioodidele, kultuuridele ja religioonidele, mis on Hispaaniat mõjutanud ja kujundanud.

Kokkuvõttes on La Giralda palju enamat kui lihtsalt torn. See on ajalooline monument, mis räägib lugusid erinevatest ajastutest ja kultuuridest. Torni keeruline ja mitmekesine ajalugu kajastab Hispaania rikast pärandit ja kultuuridevahelist koostoimet.

La Giralda Torn Sevilles

La Giralda tänapäeval

La Giralda, mis kord alustas oma teekonda kui islami minareet, on tänapäeval üks Sevilla kõige silmapaistvamaid ja külastatavamaid vaatamisväärsusi. See ei ole mitte ainult ajalooline mälestis, vaid ka aktiivne osa linna igapäevaelust, mis kutsuvad ligi nii kohalikke elanikke kui ka turiste kogu maailmast.

Torni muljetavaldav struktuur ja ajalooline tähtsus on teinud sellest kohustusliku peatuse paljudele, kes külastavad Sevillat. Külastajad saavad ronida torni tippu, et nautida panoraamvaateid linnale, mis ulatuvad kaugemale Guadalquiviri jõest ja Andaluusia maastikest. Torni ainulaadne arhitektuur, mis kajastab nii islami kui ka kristliku kunsti ja kultuuri mõjutusi, on ka fotograafide lemmik, pakkudes lõputult võimalusi kauniteks piltideks.

Lisaks sellele, et La Giralda on populaarne turismisihtkoht, on see ka tähtis koht paljudele kohalikele elanikele. Torni siluett on Sevilla linna ikooniks ja selle kohalolu meenutab linna rikast ajalugu ja kultuuridevahelist pärandit. Paljud kohalikud kasutavad La Giralda ümbrust kohtumispaigana või lihtsalt lõõgastumiseks ja linna ilu nautimiseks.

Tänapäeval on La Giralda mitte ainult ajalooline mälestis, vaid ka elav osa Sevillast, mis ühendab mineviku, oleviku ja tuleviku, pakkudes külastajatele võimalust sukelduda linna südamesse ja tunda selle unikaalset vaimu.

La Giralda külastamine

La Giralda on üks Sevilla linnas asuvatest kohustuslikest peatustest. Selle ajalooline ja arhitektuuriline tähtsus, koos suurepäraste vaadetega linnale, teevad sellest ühe kõige meeldejäävama koha, mida Sevillas külastada. Kuid enne kui sukelduda torni võlude maailma, on oluline teada mõningaid praktilisi detaile, mis aitavad külastust sujuvamaks ja nauditavamaks muuta.

Ligipääs ja piletid

Kuigi La Giralda asub Sevillia ajaloolises kesklinnas ja on kergesti ligipääsetav jala, on oluline arvestada mõne logistilise aspektiga. Lähim metroojaam on “Puerta de Jerez”, mis jääb vaid lühikese jalutuskäigu kaugusele. Lisaks sellele on paljud bussiliinid, mis peatuvad läheduses, hõlbustades ligipääsu erinevatest linnaosadest.

Piletite osas on erinevad hinnakategooriad vastavalt külastaja vanusele ja staatusel. Täiskasvanutele on standardhind, kuid olemas on ka soodustused pensionäridele, lastele ja tudengitele. On oluline märkida, et kohalikud elanikud ja mõned teised Hispaania piirkonnad saavad sageli erisoodustusi või isegi tasuta sissepääsu teatud päevadel ja aegadel. Külastajatel soovitatakse kontrollida ametlikku veebisaiti või pöörduda turismiinfopunkti poole, et saada teavet kõige ajakohasemate hindade ja eripakkumiste kohta.

Kuna La Giralda on populaarne vaatamisväärsus, võib eriti kõrghooajal ja pühade ajal olla suuri rahvahulki. Selleks, et vältida pikki ooteaegu ja tagada meeldiv kogemus, on soovitatav osta piletid eelnevalt veebist või külastada torni varahommikul või hilja õhtul. Mõned paketipakkumised võivad sisaldada ka giidiga ekskursioone, mis pakuvad sügavamat ülevaadet torni ajaloost ja arhitektuurist.

Lisaks ligipääsule ja piletitele on oluline mõelda ka mugavusele. Kuigi torni siseküljel on laiad ja avarad koridorid, võib tippu jõudmine olla füüsiliselt nõudlik, seega on soovitatav kanda mugavaid jalatseid. Samuti, kuna torn pakub suurepäraseid vaateid, ärge unustage kaamerat!

La Giralda Torn Sevilles

Mida saab näha?

La Giralda torn aken ajalukku, kultuuri ja kunsti, mis kajastab erinevaid ajastuid ja tsivilisatsioone, mis on Hispaaniat mõjutanud. Kuid mis täpselt ootab külastajat selle ajaloolise struktuuri seinte vahel ja millised vaated avanevad selle tipust?

 • Arhitektuur ja Kaunistused: Juba torni alusel võib märgata islami kunstile iseloomulikke dekoratiivseid detaile. Geomeetrilised mustrid, araabia kalligraafia ja keerukad reljeefid on näha kogu torni alaosas. Kõrgemal, kristliku lisanduse osana, näete gooti ja renessansi arhitektuurielemente, mis täiendavad islami kunsti.
 • Siksakilised Koridorid: Nagu juba mainitud, erineb La Giralda paljudest tornidest selle poolest, et sellel pole traditsioonilisi treppe. Selle asemel on 35 siksakilist koridori, mis olid algselt mõeldud hobusega tõusmiseks torni tippu. Kõndides mööda neid koridore, võib ette kujutada, kuidas mošee mufti kasutas neid teed palvuse kutsumiseks.
 • Panoraamvaated Sevillale: Jõudes torni tippu, avaneb külastajatele hingemattev vaade Sevillale. Lõputu horisont, mida ääristavad ajaloolised hooned, Guadalquiviri jõgi ja rohelised pargid, teevad sellest ühe parima vaatepunkti linnas. Selgest päevast on võimalik näha isegi mõningaid kaugemaid maastikke ja mägesid.
 • Giraldillo: Torni tipus asuv pronksist tuulelipp, tuntud kui Giraldillo, esindab usu triumfi ja on üks Sevilla sümbolitest. See on ka kunstiteos omaette, mille detailid ja kujundus on imetlusväärsed.
 • Sevillia Katedraal: Kuigi La Giralda on ise vaatamisväärsus, on see osa palju suuremast kompleksist – Sevillia Katedraalist. Torni ümbritsevalt platvormilt saab imetleda katedraali lummavat arhitektuuri ja selle lopsakaid aedu.
 • Arheoloogilised Avastused: Mõned osad La Giralda tornist ja selle ümbrusest on muutunud arheoloogilisteks kaevamiskohtadeks. Külastajatel on võimalus näha ajaloolisi jälgi ja avastusi, mis jutustavad lugusid torni ja linna minevikust.
 • Interaktiivsed infotahvlid: Mõnes torni osas on kaasaegsed interaktiivsed displeid ja infotahvlid, mis pakuvad teavet torni ajaloo, arhitektuuri ja kultuurilise tähtsuse kohta. Need on suurepärane vahend, eriti neile, kes soovivad saada sügavamat ülevaadet La Giralda’st.

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

La Giralda torn ja Sevillia Katedraal on kahtlemata Sevilla südames asuvad peamised vaatamisväärsused, kuid selle ajaloolise piirkonna ümbruses on palju muud avastada. Alates lummavatest paleedest ja aedadest kuni muuseumideni ja ajaloolistesse turgudeni – see piirkond on täis kultuurilisi rikkusi, mis ootavad avastamist.

 • Reales Alcázares de Sevilla (Sevilla Kuninglik Palee): Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel La Giralda’st asub see UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv kuninglik palee. See on suurepärane näide mudéjari arhitektuurist, kus islami ja kristlikud stiilid sulanduvad harmooniliselt. Palee lopsakad aiad ja kaunilt kaunistatud sisekujundus on kindlasti külastamist väärt.
 • Archivo General de Indias: Asudes otse La Giralda ja Alcázar vahel, on see hoone üks maailma olulisemaid dokumentaalarhiive, mis käsitleb Hispaania kolooniaajastut Ameerikas ja Filipiinidel. See sisaldab hindamatuid ajaloolisi dokumente ja kaarte ning on huvipakkuv neile, kes soovivad rohkem teada saada Hispaania ajaloolisest seosest Uue Maailmaga.
 • Barrio Santa Cruz: See on Sevilla ajalooline juudi kvartal, mis on täis kitsaid, siksakilisi tänavaid, lopsakaid väikeseid väljakuid ja traditsioonilisi Andaluusia hoove. See on suurepärane koht jalutuskäiguks, et kogeda Sevillia traditsioonilist atmosfääri.
 • Plaza del Cabildo: See on poolringikujuline plaza, mis on varjatud peamistest tänavatest ja pakub rahulikku pausi linna saginast. Siin asub ka pühapäeviti avatud postimerkiturg, mis on populaarne nii kohalike kui ka turistide seas.
 • Hospital de los Venerables: See on 17. sajandi barokkhoone, mis algselt rajati preestritele vanadekoduks. Praegu on see Centro Andaluz de Arte Contemporáneo (Andaluusia Kaasaegse Kunsti Keskus) koduks ja pakub kaasaegse kunsti näitusi ajaloolises keskkonnas.
 • Tablao Flamenco El Arenal: Sevilla on flamenko sünnikoht ja see tablao (flamenkoetenduste koht) on üks parimaid kohti, kus seda autentset kunstivormi nautida. Asudes La Giralda lähedal, pakub see külastajatele unustamatut elamust, kus saab näha tõelisi flamenkotantsijaid, lauljaid ja kitarriste.
 • Torre del Oro (Kuldtorn): See on 13. sajandist pärit sõjaline vaatlustorn, mis asub Guadalquiviri jõe ääres. Torn pakub suurepäraseid vaateid jõele ja linnale ning seal asub ka väike meremuuseum.

Sevilla ajalooline keskus on täis vaatamisväärsusi, mis räägivad linnast, selle ajaloost ja kultuurist. Kuigi La Giralda on kindlasti üks peamisi tõmbenumbreid, on selle ümbruses veel palju avastada. Soovitame kõigil külastajatel võtta aega, et sukelduda sellesse piirkonda ja avastada kõiki varjatud aardeid, mida Sevilla pakub.

La Giralda Torn Sevilles

Kokkuvõtteks

La Giralda on mitte ainult Sevilla ajalooline sümbol, vaid ka elav mälestusmärk kultuuride kohtumisest ja ühendamisest. 

Alates selle ehitamisest islami Mauride poolt kuni selle ümberehitamiseni kristlikuks katedraaliks on torn jutustanud lugusid ajastutest, sündmustest ja inimestest. Tänapäeval seisab see kui monument ajaloo, kunsti ja kultuuri sulandumisele, meelitades ligi külastajaid kogu maailmast. 

Olgu see siis esimene või viiekümnes kord Sevillat külastades, La Giralda pakub alati midagi uut ja põnevat avastamiseks, muutes selle igavesti meeldejäävaks kogemuseks.

Scroll to Top