Vahemere kallastel asuv iidne linn Marseille on üks suur Prantsusmaa kultuuri ja ajaloo segupott.
Linna ajalugu ulatub tagasi ligi 2600 aastat, ja just see pikk ja värvikas ajalugu on kujundanud Marseille’i ainulaadseks ja mitmekülgseks linnaks, mida me täna teame. Vanadest kaluriküladest kuni renessanssi-aegsete arhitektuuripärliteni, kultuurihuvilistel on Marseille’is avastamiseks palju.
Selles artiklis sukeldume mõningatesse selle lummava linna kõige silmapaistvamatesse vaatamisväärsustesse, mis kujutavad endast Marseille’i südant ja hinge ning kajastavad selle rikast pärandit.
- 1. Vieux-Port (Vana Sadam)
- 2. Notre-Dame de la Garde
- 3. MuCEM (Euroopa ja Vahemere Tsivilisatsioonide Muuseum)
- 4. Palais Longchamp
- 5. Le Panier
- 6. Château d’If
- 7. La Majori Katedraal
- 8. La Canebière
- 9. Marseille Ajaloomuuseum
- 10. Vallon des Auffes
- 11. Calanques’i Rahvuspark
- 12. Les Docks Village
- 13. Friche la Belle de Mai
- 14. Maison Diamantée
- Kokkuvõtteks
1. Vieux-Port (Vana Sadam)
Vieux-Port on Marseille’i süda ja hing. Sadam, mis on sajandeid olnud peamine sissepääsu- ja väljumispunkt linnale, kajastab provintsiaalse Prantsuse linna ajaloo erinevaid kihte. Kõndides sadama kiviplaatidel, võib ette kujutada, kuidas kaupmehed vahetasid kaupu, kalurid müüsid oma saaki ja linnarahvas kogunes kokku, et uudiseid vahetada.
Linnasüda on olnud tunnistajaks paljudele ajaloolistele sündmustele, alates kreeklaste saabumisest 600 eKr kuni Teise maailmasõja sündmusteni. Tänapäeval on Vieux-Port muutunud kosmopoliitseks ja elavaks kohaks, kus kõrvuti asuvad ajaloolised kohvikud, kaasaegsed restoranid ja trendikad poed.
Oluline on märkida, et kuigi sadam on kaotanud oma esialgse kaubandusliku funktsiooni, elab selle vaim edasi. Siin saate nautida kohalikke delikatesse, vaadelda paate ja jahisid ning kogeda autentset Marseille’i elu.
2. Notre-Dame de la Garde
Tõustes majesteetlikult linna kohale, valvab Notre-Dame de la Garde Marseille’i elanikke ja külastajaid. See basiilika, mida sageli nimetatakse “la Bonne Mère” ehk “hea ema”, on linnakodanike jaoks mitte ainult usuline pelgupaik, vaid ka sümbol, mis kinnitab nende seotust oma kodulinnaga.
Basiilika asub 149-meetrilisel künkakohal ja pakub hingematvaid vaateid linnale ja Vahemerele. Ehitatud 19. sajandil neo-bütsantsi stiilis, on see arhitektuuriline meistriteos, millel on rikkalikult kaunistatud sisemus, kus domineerib marmor, kuld ja mosaiik.
Notre-Dame de la Garde on koht, kus kohalikud ja külastajad kogunevad palvetama, mediteerima või lihtsalt nautima vaadet linnale. Paljude jaoks on see ka koht, kus otsida lohutust ja inspiratsiooni.
3. MuCEM (Euroopa ja Vahemere Tsivilisatsioonide Muuseum)
MuCEM, mis avati 2013. aastal, on Marseille’i üks silmapaistvamaid kaasaegseid kultuurielu sümboleid. See on koht, kus Euroopa ja Vahemere kultuurid kohtuvad, põimuvad ja suhtlevad. Asudes mere ääres ja ulatudes Fort Saint-Jeani kindluse juurest uue klaas- ja betoonhooneni, ühendab see muuseum ajaloo ja kaasaegsuse.
MuCEM on pühendatud Vahemere tsivilisatsioonide rikkalikule ja mitmekesisele pärandile. Muuseumis saate avastada põnevat kollektsiooni, mis ulatub antiikaegadest kaasajani, sh kunstiteoseid, dokumente ja esemeid.
Arhitektuuriliselt on MuCEM tõeline meistriteos, kus kaasaegne disain kohtub ajalooliste elementidega. Siit avanevad vaated Vahemerele ja linnale lisavad kogemusele ainulaadse võlu.
4. Palais Longchamp
Palais Longchamp on üks Marseille’i kõige võrratumaid arhitektuurilisi meistriteoseid ja kultuuripärandit. Püstitatud 19. sajandi keskel, tähistab see monumentaalne kompleks Durance’i jõe kanali lõpetamist, mis varustas linna puhta veega. Seetõttu on selle keskmes kaunis purskkaev, mis kujutab endast Durance’i jõe allegooriat.
Kompleks koosneb kahest muuseumist: loodusloomuuseumist ja kunstimuuseumist. Kõndides läbi Palais Longchamp’i avarate koridoride, võib kohata nii imetlusväärseid kunstiteoseid kui ka intrigeerivaid loodusteaduslikke eksponaate. Lisaks mängib see koht olulist rolli linnakultuuris, olles sageli erinevate ürituste ja festivalide toimumispaigaks.
Palais Longchamp’i ümbritsevad kaunid aedad, kus kohalikud ja turistid saavad nautida rahulikku jalutuskäiku, piknikku või lihtsalt lõõgastuda purskkaevude ja skulptuuride seas. Need rohelised oaasid on ideaalne koht, kus põgeneda linna kärast ja kiirest elutempost.
5. Le Panier
Le Panier on Marseille’i vanim ja ehk ka kõige värvikam piirkond. Kujutage ette kitsaid mäest üles ja alla kulgevaid tänavaid, kus on värvilisi maju, kunstigaleriisid, käsitööpoode ja kohvikuid – see on Le Panier. Piirkonda on asustanud paljud erinevad kultuurid, mis kõik on jätnud oma jälje selle ainulaadsesse õhkkonda.
See ajalooline naabruskond on Marseille’i kultuurilise ja ajaloolise identiteedi sümbol. Siin saate sukelduda linna rikkalikku ajalukku, alates kreeklaste saabumisest kuni praeguse ajani. Tänu sellele on Le Panier täis lugusid ja saladusi, mida avastada.
Jalutuskäik läbi Le Panier’i on nagu samm ajas tagasi, kus iga nurga taga, iga kivisillutisel tänaval on oma lugu rääkida. See on koht, kus saate tõeliselt tunda Marseille’i hinge ja kogeda selle linna autentset külge.
6. Château d’If
Château d’If, paiknedes väikesel saarel Vahemeres Marseille’i lahes, on üks linna kõige intrigeerivamaid ja ajaloolisi vaatamisväärsusi. Ehkki see algselt ehitati 16. sajandil kaitsekindlusena, on see tuntuks saanud eelkõige kui vangla.
Château d’If’i maine põhineb suuresti Alexandre Dumas’ romaanil “Krahv Monte Cristo”, kus peategelane Edmond Dantès veetis 14 aastat selle kindluse pimedates kongides. Kuigi lugu on fiktsioon, kajastab see kindluse pärisajalugu, kus paljusid vange hoiti rasketes tingimustes.
Saarele sõites avanevad külastajatele imelised vaated Marseille’ile ja Vahemerele. Kui jõuate kindluseni, saate jalutada selle ajaloolistes koridorides, tunda end keskaegses maailmas ja kujutada ette vangide elu neis kongides.
Château d’If on rohkem kui lihtsalt ajalooline paik – see on koht, mis kõnetab külastaja kujutlusvõimet, pakkudes segunemist ajaloo, legendide ja maaliliste vaadetega.
7. La Majori Katedraal
La Majori Katedraal, ametliku nimega Sainte-Marie-Majeure katedraal, kroonib Marseille’i linnapilti oma muljetavaldava suuruse ja eripärase arhitektuuriga. See neo-bütsantsi stiilis meistriteos ehitati 19. sajandil, kuid see asub paigas, kus erinevad kirikud on seisnud juba sajandeid.
Katedraali kahe torni vahel asuv suur kupel on nähtav peaaegu kõikjalt linnas, pakkudes unikaalset orientiiri Marseille’i siluetis. Sisekujundus on sama muljetavaldav kui välisilme, marmorist põrandad ja seinad on kaunistatud keeruliste mustrite ja värvidega, mis peegeldavad Vahemere piirkonna rikkalikku kultuuripärandit.
Kui astuda sisse La Majori Katedraali, tuntakse kohe aukartust tekitavat ruumikust ja pühadust. Valgus langeb läbi suurte vitraažakende, valgustades interjööri ja loomaks rahulikku, mõtisklusrohket atmosfääri.
8. La Canebière
La Canebière on Marseille’i üks kuulsamaid ja ajaloolisemaid tänavaid, sageli võrreldakse seda Pariisi Champs-Élysées’ga. See lai avenüü ulatub Vieux-Port’ist kuni Kiriku Saint-Vincent de Paulini ja on olnud Marseille’i elu ja kultuuri keskpunktiks sajandeid.
19. sajandil, kui Marseille õitses tänu Vahemere kaubandusele, kujunes La Canebière linna majanduslikuks ja sotsiaalseks keskuseks, täis luksuskauplusi, kohvikuid ja teatreid. Kuigi aeg on muutnud paljusid asju, säilitab tänav endiselt oma ajaloolise võlu ja elegantsi.
Tänapäeval võib La Canebière’l leida mitmesuguseid poode, restorane ja kultuuriasutusi, mis kajastavad Marseille’i mitmekesisust ja dünaamilisust. Jalutuskäik mööda seda avenüüd on kui ajareis läbi linna ajaloo, pakkudes külastajale võimalust tunda Marseille’i pulssi.
9. Marseille Ajaloomuuseum
Marseille Ajaloomuuseum, asudes südames Vieux-Port lähedal, on aknaks linna tuhandeaastasesse ajalukku. Muuseum pakub põhjalikku ülevaadet Marseille’i arengust alates selle asutamisest kreeka kolonistide poolt kuni tänapäevani.
Kollektsioon hõlmab erinevaid esemeid alates antiiksetest müntidest ja skulptuuridest kuni keskaegsete dokumentideni ja kaasaegse kunstini. Üks eriline eksponaat on kaevatud varemed, mis avastati 1967. aastal ja mis jutustavad lugu linna varajasest asustusest.
Lisaks ajaloolistele esemetele keskendub muuseum ka Marseille’i kultuurilisele ja sotsiaalsele ajaloole, rõhutades selle rolli Vahemere kaubanduses ja kultuuride sulatusahjuna. Interaktiivsed ekraanid ja hariduslikud programmid teevad muuseumist suurepärase koha nii täiskasvanutele kui ka lastele, kes soovivad süveneda Marseille’i rikka ajaloo saladustesse.
10. Vallon des Auffes
Vallon des Auffes on Marseille’is väike kaluriküla, mis on nagu peidetud pärl Vahemere ääres. Kuigi asub vaid mõne kilomeetri kaugusel linna südalinnast, pakub see koht oma külastajatele täiesti teistsugust maailma, mis on kaugel linnakärast ja saginast.
Auffes on tuletatud prantsuse sõnast “alphe”, mis tähendab merevetikaid. Ajalooliselt olid Vallon des Auffes’i elanikud spetsialiseerunud just nende vetikate korjamisele. Küla on tuntud oma traditsiooniliste kalurimajade, väikeste paatide ja pittoresksete sildade poolest, mis ületavad küla ümbritsevat sadamat.
Külastades Vallon des Auffes’i, võite tunda end nagu oleksite astunud otse postkaardile, kus Vahemere sinised veed, kaluripaatide värvikirevus ja kalurimajade arhitektuur moodustavad harmoonilise ja meeldejääva pildi. Siin on ka mitmeid restorane, mis pakuvad värskeid mereande, pakkudes külastajatele võimalust maitsta kohalikku kööki otse Vahemere ääres.
11. Calanques’i Rahvuspark
Calanques’i Rahvuspark on üks Prantsusmaa kõige erakordsemaid looduslikke imesid, ulatudes Marseille’ist Cassis’ini. See on kogumik lubjakivist fjorde, mida nimetatakse “calanques”, mis ulatuvad sügavale Vahemere kristallselgetesse vetesse. Rahvuspargi metsik ilu ja kontrastid – kõrged kaljused mäed, mille otsas on männimetsad, mis kohtuvad erksiniste veekogudega – teevad sellest ühe populaarseima matkamis- ja sukeldumiskoha piirkonnas.
Rahvuspargi maastik on rikas mitmekesisuse poolest, pakkudes elupaika mitmesugustele taime- ja loomaliikidele. Matkajatele ja loodushuvilistele on siin mitmeid radu, millest igaüks pakub ainulaadseid vaateid ja avastusi. Osa radadest viib kauni merevaatega randadeni, mis on sageli peaaegu inimtühjad.
Külastades Calanques’i, on oluline olla keskkonnasõbralik ja järgida jätkusuutlikkuse põhimõtteid, et kaitsta selle unikaalse paiga looduslikku ilu tulevastele põlvedele.
12. Les Docks Village
Les Docks Village on innovaatiline ja ainulaadne koht Marseille’is, kus ajalooline arhitektuur kohtub kaasaegse elu ja kultuuriga. Algselt 19. sajandil ehitatud laona, on see kompleks muudetud kaasaegseks elu- ja tööruumiks, kus asuvad butiigid, restoranid, kohvikud ja kontorid.
Les Docks Village’i eristab selle ainulaadne arhitektuurilahendus, kus iga hoone on ühendatud klaasitud sisehoovidega, luues mõnusa ja valgusküllase atmosfääri. Kompleksi ümber on säilinud palju originaalseid detaile, mis meenutavad selle ajaloolist päritolu ja tööstuslikku minevikku.
Tänapäeval on Les Docks Village muutunud trendikaks ja elavaks kohaks, mis meelitab kohalikke ja turiste oma eripärase atmosfääri, kvaliteetsete kaupluste ja suurepäraste söögikohtadega. Siin saab nautida nii rahvusvahelist kui ka kohalikku kööki, šoppida disainerrõivaid või lihtsalt nautida meeleolukat õhkkonda.
13. Friche la Belle de Mai
Friche la Belle de Mai, mis asub Marseille’is, on endine tubakavabrik, mis on nüüd muudetud loominguliseks kultuurikeskuseks. Selle ümberkujundamine on olnud osa laiemast piirkonna revitaliseerimisest, tuues sellesse varem unustatud piirkonda elu ja energiat.
See kaasaegne ruum, mis hõlmab üle 45 000 ruutmeetri, on nüüd koduks mitmetele kunstnikele, organisatsioonidele ja loovettevõtetele. Friche la Belle de Mai’st on saanud koht, kus kohalikud ja turistid kohtuvad etenduste, näituste, töötubade ja seminaride raames. Samuti on seal raamatukogu, mänguväljak, spordirajatised ja suur katuseaiaala, kust avanevad suurepärased vaated linnale.
Friche la Belle de Mai kajastab kaasaegse Marseille’i vaimu – mitmekesist, loomingulist ja dünaamilist. See on koht, kus ajalugu ja kaasaegsus kohtuvad, luues ruumi, mis on sama inspireeriv kui ka funktsionaalne.
14. Maison Diamantée
Maison Diamantée on ajalooline hoone, mis paikneb Marseille’i südames, ja on üks linna kõige vanemaid ehitisi. Selle nimi, mis tõlkes tähendab “Teemantide Maja”, tuleneb hoone välisilmes olevatest teemantikujulistest kiviplokkidest.
Ehitatud 16. sajandi lõpus, on Maison Diamantée olnud tunnistajaks paljudele Marseille’i ajaloo olulistele sündmustele. Algselt ehitati see eramajaks, kuid aja jooksul on seda kasutatud erinevatel eesmärkidel, sealhulgas kohtumajana.
Hoone on suurepärane näide renessanss-stiilis arhitektuurist, mida leidub Lõuna-Prantsusmaal. Selle sisekujundus on rikkalikult kaunistatud ja sisaldab paljusid originaalseid detaile. Tänapäeval on Maison Diamantée kultuuriliseks maamärgiks, mis meelitab külalisi oma ajaloolise võlu ja kauni arhitektuuriga. Hoone serveerib ka Marseille’ ajaloo- ja kultuurimuuseumi ruumidena, pakkudes külastajatele võimalust süveneda linna rikka ajaloo ja pärandi saladustesse.
Kokkuvõtteks
Marseille pakub rohkem kui lihtsalt kaunist Vahemere kallast. Linna ajaloolised vaatamisväärsused on tunnistajaks sajanditevanustele sündmustele, kultuuride kohtumistele ja kunstilistele liikumistele.
Olgu selleks siis kalurikülad nagu Vallon des Auffes, ajaloolised ehitised nagu Maison Diamantée või kaasaegsed kultuurikeskused nagu Friche la Belle de Mai – Marseille’s on iga nurga taga lugu, mis ootab avastamist. See linn on tõeline aare neile, kes armastavad ajalugu, kultuuri ja ilu.