Palermo katedraal

Palermo katedraal – Sitsiilia saare tõeline pärl

Sajandite jooksul on Palermo olnud tunnistajaks eri kultuuride, kunstivormide ja ajalooliste sündmuste kohtumispaigaks. 

Palermo südames, kus vanad teed ristuvad ja ajaloo kajad kõlavad iga sillutiskivi all, seisab monument, mis mitte ainult ei summa seda kirevat ajalugu, vaid ka räägib lugusid, mis ulatuvad tagasi aastatuhandeid – Palermo katedraal. 

See meisterlik arhitektuuriline ime on nagu ajakapsel, mis viib meid rännakule läbi normannide, araablaste ja bütsantlaste maailma, samal ajal kui selle müürid hoiavad endas kuninglikke saladusi ja pühade rituaale. 

Kas olete valmis avastama selle võluva katedraali lugu, selle ajalugu, arhitektuurilist ilu ja seda ümbritsevat kultuurimaastikku? Sukeldugem koos sügavale selle arhitektuurilise meistriteose südamesse.

Palermo katedraal

Palermo katedraali ülevaade

Palermo katedraal, mis asub Sitsiilia saare suurimas linnas Palermos, on eepiline meistriteos, mis peegeldab mitmesuguseid kultuure ja ajaloolisi etappe. See suurejooneline ehitus ei ole ainult religioosne pelgupaik, vaid ka ajaloo, kunsti ja arhitektuuri kullafond.

Ehitus ise on tõeliselt muljetavaldav. Esmapilgul võib tunduda, et katedraal on lihtsalt suur gooti stiilis kirik, kuid selle fassaadi taga peitub palju rohkem. Erinevate ajastute ja valitsejate mõju on jätnud jälje katedraali arhitektuurile, luues segu erinevatest stiilidest – araabia, normanni ja gooti arhitektuurielementidest, mis kõik koos loovad unikaalse ja meeldejääva välimuse.

Katedraali sisemus on sama, kui mitte veelgi rohkem, muljetavaldav kui välimus. Läikivad marmorist põrandad, keerukad mosaiigid ja kõrged võlvid teevad sellest kohast tõelise kunstiteose. Lisaks sellele on katedraal koduks paljudele kunstiteostele, millest mõned on sajandeid vanad.

Palermo katedraalil on ka oma eripära. Erinevalt paljudest teistest Euroopa katedraalidest, mis on ehitatud ühes kindlas stiilis, näitab Palermo katedraal selgelt Sitsiilia ajaloo mitmekesisust. Selle ehitus on tõestuseks saare erinevatele valitsejatele ja nende kultuuridele, mis on jättis oma jälje sellele maalilisele saarele.

Üks peamisi asju, mis tõmbab katedraali juurde nii paljusid külastajaid, on selle mitmekesisus. Iga nurgatagune, iga skulptuur ja iga mosaiik jutustab lugu. Olgu selleks siis normannide vallutused, araabia kultuuri mõjud või kohalikud kunstnikud, kes on andnud oma panuse selle suurejoonelise ehitise loomiseks.

Võib öelda, et Palermo katedraal ei ole lihtsalt ehitus. See on ajaloo, kultuuri ja kunsti sulatusahi, mis pakub külastajatele võimalust sukelduda sügavale Sitsiilia ajalukku ja nautida selle kauneid ja eripäraseid detaile. See on koht, kus iga kivi räägib oma lugu ja kus kunst ja ajalugu kohtuvad, et luua tõeliselt unustamatu kogemus.

Ajalugu

Palermo katedraali ajalugu on sama mitmekesine ja põnev kui Sitsiilia saare ajalugu tervikuna. See lugu ulatub tagasi rohkem kui tuhande aasta taha, mil esimesed kivid selle muljetavaldava ehitise jaoks pandi maha.

Kõigepealt, 6. sajandil, asus sellel kohal roomlaste basiilika. See jäi sajanditeks puutumata, kuni 9. sajandil, kui araablased vallutasid Sitsiilia ja muutsid basiilika mošeeks. See oli esimene suur muutus, mis kujundas katedraali ajalugu ja arhitektuuri. Araabia kultuuri ja kunsti mõjutused on tänaseni nähtavad mõnes katedraali osas, eriti selle keerukates geomeetrilistes mosaiikides ja sisekujunduses.

Kuid araablaste valitsemisaeg ei kestnud kaua. 1072. aastal vallutasid normannid Palermo ja muutsid mošee tagasi kristlikuks kirikuks. Normannide valitsemisajal ehitati suurem osa praegusest katedraalist, lisades sellele romaani stiilis elemente. Just sel ajal ehitati katedraali peasissekäik, mis on täna üks selle kõige muljetavaldavamaid osi. Normannide ajastu lõi katedraalile tugeva vundamendi, millele hilisemad ehitusjärgud rajanesid.

13. ja 14. sajandil lisati katedraalile gooti stiilis elemente, andes sellele keerukama ja elegantsema välimuse. Nendel sajanditel ehitati ka katedraali lõunatorn ja suurejooneline peavärav, mida kaunistavad keerukad skulptuurid ja mosaiigid.

Kuid katedraali ajalugu ei oleks täielik ilma baroki mõjutusteta. 18. sajandil, kui barokkstil saavutas Euroopas kõrgaja, ehitati katedraali mitmeid uusi osi ja renoveeriti vanu, et lisada neile rohkem dekoratiivseid elemente. Barokkstiilis lisandunud elemendid on eriti märgatavad katedraali sisemuses, kus rikkalikud kullatud kaunistused, keerukad freskod ja suursugused altarid tõmbavad külastajate tähelepanu.

Palermo katedraali ajalugu ei ole olnud ainult ehitus- ja renoveerimistööd. Katedraal on olnud tunnistajaks paljudele ajaloolistele sündmustele ja muutustele. Selle seinte vahel on toimunud olulised religioossed tseremooniad, seal on maetud kuningaid ja aadlikke ning see on olnud palverännaku sihtkoht tuhandetele inimestele sajandite jooksul.

Samuti on katedraal kogenud rasketes aegades purustusi ja kahjustusi. Erinevad sõjad ja konfliktid on mõjutanud selle struktuuri ja välimust, kuid iga kord on katedraal taastatud ja renoveeritud, et säilitada selle ajalooline tähtsus ja ilu.

Katedraal on olnud UNESCO maailmapärandi nimistus alates 2015. aastast, tunnustades selle olulisust maailma kultuuripärandi jaoks.

Täna on Palermo katedraal elav ajaloo raamat, mis jutustab lugu saare mitmekesisest kultuurist ja rikkast pärandist. Selle igas nurgas, igas kivis ja igas mosaiigis on peidetud lugu, mis ootab avastamist. Olgu see lugu vallutustest, kuningatest, kunstnikest või lihtsalt inimestest, kes on andnud oma panuse selle suurejoonelise ehitise loomiseks – kõik need lood teevad Palermo katedraalist palju enamat kui lihtsalt kiriku. See on aja ja inimkonna tunnistaja, mis jätkab oma lugu veel paljudeks sajanditeks.

Palermo katedraal tänapäeval

Tänapäeval seisab Palermo katedraal mitte ainult kui Sitsiilia ajaloo ja kultuuri monument, vaid ka kui elav koht, mis jätkuvalt mängib keskset rolli Palermo linna elus. Katedraal on endiselt aktiivne jumalateenistuste toimumiskoht, kus kohalikud elanikud ja palverändurid kogunevad, et osaleda liturgilistel tseremooniatel ja palvetada.

Kuid katedraal ei ole lihtsalt religioosne sihtkoht. Selle suurejooneline arhitektuur ja kunstikogud meelitavad ligi tuhandeid turiste aastaringselt. Katedraali mosaiigid, skulptuurid ja maalid on muutunud peamisteks atraktsioonideks, pakkudes külastajatele võimalust imetleda seda meistriteost ja selle rikkalikku ajalugu.

Lisaks sellele on Palermo katedraali ümbrus muutunud populaarseks kohtumispaigaks nii kohalikele kui ka turistidele. Katedraali ees olev väljak on sageli täis inimesi, kes naudivad päikesepaistet, kuulavad tänavamuusikuid või lihtsalt vestlevad sõpradega.

Palermo katedraali jätkuv populaarsus on kaasa toonud ka selle restaureerimise ja säilitamise jõupingutused. Kuna katedraal on UNESCO maailmapärandi nimistus, on see kaasa toonud rahvusvahelise tähelepanu ja investeeringuid, et tagada selle ajaloolise tähtsuse ja ilu säilimine tulevastele põlvedele.

Seega, kuigi Palermo katedraal on oma olemuselt ajalooline monument, on see endiselt oluline ja aktiivne osa Palermo linna elust, ühendades mineviku, oleviku ja tuleviku üheks terviklikuks kogemuseks.

Palermo katedraal

Palermo katedraali külastamine

Ligipääs ja piletid

Kui olete otsustanud külastada seda ajaloolist meistriteost, on mõned praktilised nõuanded, mida peaksite teadma Palermo katedraali ligipääsu ja piletite kohta.

Palermo katedraal asub linna südames ja on kergesti ligipääsetav jalgsi, ühistranspordi või autoga. Kui olete linna keskuses, võite lihtsalt jalutada katedraalini, nautides samal ajal Palermo ajaloolisi tänavaid ja vaatamisväärsusi. Kui olete kaugemal või eelistate ühistransporti, on mitmeid bussiliine, mis peatuvad katedraali läheduses. Need on mugav ja kiire viis jõuda katedraalini. Neile, kes eelistavad autot, on mitmeid parklaid katedraali ümbruses, kuigi tuleb märkida, et kesklinna parkimine võib olla keeruline ja kohati kallis.

Katedraali peasissekäik ja paljud selle osad on külastajatele tasuta. Siiski on teatud alad, näiteks katedraali katus, kust avaneb suurepärane vaade linnale, ja mõned erilised ekskursioonid, mis nõuavad sissepääsu eest tasu.

Piletite hinnad varieeruvad sõltuvalt sellest, mida soovite näha ja kui põhjalikku kogemust otsite. On olemas individuaalsed piletid, mis võimaldavad ligipääsu ainult teatud aladele, aga ka kombineeritud piletid, mis hõlmavad mitmeid vaatamisväärsusi.

Eelkõige soovitatakse külastajatel kaaluda kombineeritud pileti ostmist, mis hõlmab ligipääsu katedraali katusele, krüptidele ja teistele spetsiaalsetele aladele. See annab tõeliselt mitmekülgse kogemuse katedraalist, mis ulatub selle ajaloolistest sügavustest kuni linna panoraamvaateni.

Gruppidele ja peredele on sageli saadaval allahindlused, seega on mõistlik uurida eripakkumisi enne katedraali külastamist. Lisaks on aeg-ajalt eripäevi või sündmusi, kui katedraal pakub tasuta sissepääsu või soodustusi, nii et tasub jälgida katedraali ametlikku veebisaiti või kohalikke uudiseid.

Kui plaanite külastada katedraali tipptundidel või kõrghooajal, on soovitatav piletid eelnevalt internetist osta. See mitte ainult ei taga teile ligipääsu, vaid säästab ka aega kohapealsete järjekordade vältimiseks.

Kui soovite saada tõeliselt põhjalikku kogemust ja rohkem teada saada katedraali ajaloost, kunstist ja arhitektuurist, kaaluge giidiga ekskursiooni broneerimist. See annab teile sügavama ülevaate katedraali rikkusest ja tähtsusest ning muudab teie külastuse veelgi meeldejäävamaks.

Mida saab näha?

Katedraali külastades avaneb mitmekesine maailm, mis ulatub sajandite taha. Siin on mõned kõige märkimisväärsemad asjad, mida külastajad saavad näha ja kogeda.

 • Fassaad ja eksterjöör: Katedraali peafassaad on muljetavaldav näide gooti-katalaani arhitektuurist, millel on teravad nõelad, elegantne portaal ja kõrged aknad. Kõikidel neljal küljel on erinevad arhitektuurilised stiilid, mis kajastavad katedraali erinevaid ehitusetappe.
 • Interjöör ja laev: Katedraali sisemus on grandioosne ja avar, millel on kõrge võlvidega laev ja mitmed kõrvalkäigud. Külastajad saavad imetleda rikkalikke kunstiteoseid, sealhulgas mosaiike, freskosid ja skulptuure.
 • Kuninglikud kabelid: Katedraali kuninglikud kabelid on tõelised kunstiteosed. Erilise tähelepanu all on Roger II kabel, millel on kuldne mosaiiklaed ja mida peetakse üheks parimaks normanni kunsti näiteks.
 • Katedraali katus: Üks katedraali kõige erilisemaid osi on selle katus. Külastajatel on võimalus ronida treppidest üles ja imetleda linna panoraamvaadet. Katus pakub ka haruldast võimalust näha katedraali arhitektuurilisi detaile lähedalt.
 • Krüpt ja katakombid: Katedraali all on laialdane krüptide ja katakombide süsteem. See on koht, kus mitmed Sitsiilia kuningad ja kuningannad on maetud. Krüptid pakuvad sügavat sukeldumist Sitsiilia ajalukku, ja nende jahedad koridorid on kontrastiks katedraali suursugusele ülemisele osale.
 • Sakraalne kunst: Katedraal pakub kodu paljudele väärtuslikele kunstiteostele. Ikoonid, maalid ja skulptuurid peegeldavad erinevaid kunstilisi stiile ja ajastuid, alates keskajast kuni barokkini.
 • Püha Rosalia kabel: See kabel on pühendatud Palermo kaitsepühakule, Püha Rosaliale. Kabelis on muljetavaldav hõbealtari ja mitmed kunstiteosed, mis kajastavad Rosalia elu ja imetegusid.
 • Araabia-Normanni kunst ja arhitektuur: Katedraali ajalugu on tihedalt seotud Araabia-Normanni perioodiga, ja see peegeldub nii selle arhitektuuris kui ka kunstis. Mustrilised kaared, geomeetrilised mustrid ja mosaiigid näitavad selgelt Araabia mõjutusi.
 • Kellaatorn: Kellaatorn pakub veel ühte võimalust nautida suurepäraseid vaateid Palermole ja selle ümbrusele. Samuti on see koht, kus saab näha katedraali ajaloolist kellasüsteemi.
Palermo katedraal

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Palermo katedraal asub linna südames ja selle ümbruskond on sama rikas ajaloo ja kultuuri poolest kui katedraal ise. Kui olete juba katedraalis käinud, on läheduses palju muid vaatamisväärsusi, mis võivad teie huvi äratada.

 • Palazzo dei Normanni (Normannide palee): See palee on üks Euroopa vanimaid kuninglikke residentsid ning oli kunagi Normanni kuningate ja hiljem Hispaania asevalitsejate residents. Palees asub ka Cappella Palatina, mis on tuntud oma hämmastava mosaiigikatte poolest.
 • Quattro Canti: See on Palermo ajalooline keskpunkt, kus neli linnaosa kohtuvad. Quattro Canti on kaunilt kujundatud barokkstiilis ristmik, millel on igal nurgal skulptuurid, mis esindavad aasta nelja aastaaega, Hispaania kuningaid ja Palermo kaitsepühakuid.
 • Piazza Pretoria ja Fontana Pretoria: See väljak on tuntud oma suure Pretoria purskkaevu poolest, mida kohalikud on nimetanud ka “Häbi väljakuks” selle paljaste skulptuuride tõttu. Ümbritsevad barokkstiilis hooned ja ajaloolised kirikud muudavad selle koha eriti maaliliseks.
 • Martorana kirik: See on üks vanimaid kirikuid Palermos, mis on tuntud oma hämmastavate Bütsantsi mosaiikide poolest. Kirik on segu mitmest arhitektuurilisest stiilist, mis kajastab Palermo ajaloolist mitmekesisust.
 • Teatro Massimo: See on Itaalia suurim ooperiteater ja kolmas suurim Euroopas. Selle grandioosne arhitektuur ja suurejooneline sisekujundus teevad sellest kohustusliku peatuse igale kultuurihuvilisele. Lisaks võite olla õnnelik ja osaleda ühel paljudest etendustest, mis seal regulaarselt toimuvad.
 • Palermo ajaloolised turud: Läheduses asuvad Ballarò, Capo ja Vucciria turud on ideaalsed kohad, kus sukelduda kohalikku kultuuri, proovida autentset Sitsiilia toitu ja näha kohaliku elu igapäevast melu.
 • Museo Archeologico Regionale: See muuseum on pühendatud Sitsiilia ajaloole ja arheoloogiale. Siin saate tutvuda märkimisväärsete antiikkunstiteoste, skulptuuride ja muude leidudega.
 • Castello della Zisa: See loss ehitati araabia mõjutustega normanni ajal ja oli osa suuremast kuninglikust kompleksist. Lossis asub ka Islami kunsti muuseum.
 • Orto Botanico (Botaanikaaed): See on rahulik paus linna saginast ja ideaalne koht jalutuskäiguks, et imetleda erinevaid taimeliike ja lõõgastuda.
 • Chiesa del Gesù (Casa Professa kirik): See on veel üks arhitektuuriline meistriteos, mis on tuntud oma suurejoonelise barokkstiilis sisekujunduse poolest.

Kokkuvõtteks

Palermo katedraal on tunnistajaks saare rikkalikule ja mitmekesisele ajaloole. Katedraali erinevad osad kajastavad erinevate valitsejate ja kultuuride mõjusid, olles samas üks terviklik kunstiteos. Tänapäeval on see oluline palverännaku koht ning pakub külastajatele võimalust avastada kunsti, arhitektuuri ja ajalugu. Lisaks katedraalile on Palermo südames palju muid vaatamisväärsusi, mis täiendavad selle katedraali kogemust ja pakuvad külastajatele rikkalikku kultuurielamust.

Scroll to Top