Lateraani Basiilika

Lateraani Basiilika täielik ülevaade: Kunst, usk ja ajalugu

Kui mõelda Roomale, tulevad esmalt meelde Kolosseum, Pantheon ja Vatikani linn, kuid Rooma südames on teisigi paiku, mis räägivad lugu aja ja ajaloo lõimumisest, religioonist ja kunstist. 

Üks selline paik on Lateraani basiilika – paavsti esmane basiilika, kuhu paljud jalad on teinud oma palverännaku läbi aastatuhandete. 

Kuid mis teeb selle paiga nii eriliseks? Kas selle grandioosne arhitektuur, varjatud saladused või selle lugu, mis ulatub tagasi Rooma impeeriumi päevadesse? 

Käesolev artikkel juhatab teid läbi Lateraani basiilika ajaloo, arhitektuuri ja selle koha tähtsuse katoliku kirikus, samuti annab ülevaate, mida seal näha ja teha ning millised aarded ootavad avastamist selle ümbruses. 

Sukeldugem koos selle Rooma varjatud pärli maailma ja avastagem koos selle sügavam tähendus.

Lateraani Basiilika

Lateraani basiilika ülevaade

Lateraani basiilika, ametliku nimega Arcibasilica Papale di San Giovanni in Laterano, on Rooma neljast patriarhaalsest basiilikast vanim ja kõige auväärsem. See on oluline, mitte ainult oma suurejoonelise arhitektuuri ja kunstilise väärtuse tõttu, vaid ka seetõttu, et see on Rooma piiskopi, kes on katoliku kiriku paavst, katedraal. Paljudele võib tulla üllatusena, et kuigi Vatikan on katoliku kiriku keskus ja seal asub Püha Peetruse basiilika, on tegelikult Lateraani basiilika, mis on kõige kõrgema staatusega kirik katoliikluses.

Basiilika asub Lateraani kõrgendikul, Rooma Caelius’ mäe idaosas. Hoone on ajaloos mitu korda ümber ehitatud, kuid see on säilitanud oma põhiolemuse ja tähtsuse juba sajandeid. Selle grandioossed sambad, marmorpõrandad, keerukalt kaunistatud laed ja kunstiteosed on tunnistajaks mitte ainult religioossele pühendumisele, vaid ka ajastutele, mil kunst ja arhitektuur olid Euroopas tipus.

Lateraani basiilika peegeldab Rooma kristluse sügavat ajalugu ja vaimset pärandit. Selle mõõtmed, ilu ja sümbolism muudavad selle üheks tähtsaimaks pühapaigaks maailmas. Iga nurk ja detail räägib lugusid pühameestest, kunstnikest ja ajaloolistest sündmustest, mis on kujundanud nii kiriku kui ka linna saatust.

Lateraani basiilika on koht, kus ajalugu, religioon, kunst ja kultuur sulanduvad ühte, pakkudes kõigile külastajatele unustamatut kogemust. Olenemata sellest, kas olete usklik või lihtsalt ajaloo ja arhitektuuri huviline, pakub Lateraani basiilika ülevaade sellest, mida inimkond on suutnud luua oma vaimse püüdluse ja inspiratsiooni kaudu.

Lateraani Basiilika

Ajalugu

Lateraani basiilika ajalugu on sügavalt juurdunud Rooma ja katoliku kiriku ajalukku. Selle algus ulatub tagasi Rooma impeeriumi päevadesse, kui Constantinus Suur, esimene kristlik keiser, kinkis paavst Silvester I-le maa, kus praegune basiilika asub. See kingitus oli osa suuremast poliitilisest ja religioossest muutusest, kus Rooma impeerium hakkas üha enam omaks võtma kristlust.

Varajane ajalugu:

Esimene kirik ehitati sellele kohale 4. sajandil ning see sai pühenduse Jeesuse Kristuse Päästjale. Hiljem lisati kiriku pühitsemisele ka Püha Johannese Ristija ja Püha Johannese Evangeeliumi nimed. Ajaloolised allikad viitavad sellele, et esialgne struktuur oli muljetavaldav, olles tollase aja kohta üks suurimaid kirikuid maailmas.

Keskaeg:

Keskajal oli Lateraani basiilika tunnistajaks paljudele olulistele sündmustele. See oli paavstide peamine elukoht kuni 14. sajandini, mil paavstlik hov kolis Avignoni ja hiljem Vatikani. Selle aja jooksul nägi basiilika nii õitsengut kui ka langust. Mitmed suured tulekahjud ja maavärinad kahjustasid hoone struktuuri, kuid iga kord, kui see kahjustada sai, ehitati see taas üles, säilitades samal ajal oma põhiolemuse ja ajaloolise tähtsuse.

Renessanss ja Barokk:

Renessansi ja barokiajastul sai Lateraani basiilika mitmeid uuendusi ja lisandeid. Kuulus arhitekt Borromini viis 17. sajandil läbi ulatuslikke renoveerimistöid, mille käigus kirik sai oma praeguse barokkstiilis ilme. Selle aja jooksul valmisid ka paljud muljetavaldavad kunstiteosed, mis kaunistavad kiriku interjööri tänaseni.

19. ja 20. sajand:

19. sajandil ja 20. sajandi alguses, Itaalia ühendamise ja Rooma annekteerimise ajal, läbis basiilika mitmeid muudatusi, mis olid vajalikud selle ajaloolise ja religioosse tähtsuse säilitamiseks. 1929. aastal allkirjastati Lateraani lepingud, millega tunnustati Vatikani linna kui suveräänset entiteeti, kuid Lateraani basiilika määrati paavsti ametlikuks katedraaliks, rõhutades selle olulist rolli katoliku kirikus.

Hiljutine ajalugu:

20. sajandi lõpul ja 21. sajandi alguses on basiilika saanud veelgi enam tähelepanu kui oluline religioosne ja kultuuriline objekt. Selle restaureerimistöid ja konserveerimisprojekte on tehtud mitmel korral, et säilitada selle ajaloolist ilu ja väärtust.

Lateraani basiilika ajalugu on lugu inimkonna pühendumisest, vaimsest otsingust ja kunstilisest saavutusest. Iga selle kivi, sammaste ja kunstiteose taga on lugu, mis räägib ajastust, inimestest ja sündmustest, mis on kujundanud Rooma linna ja katoliku kiriku ajalugu. 

See on koht, kus sajandite jooksul on toimunud palju olulisi sündmusi – alates paavstide kroonimistest kuni olulisteks kirikukogudeks. Selle ajalugu on nii rikas ja mitmekesine, et see jätkab kõnetamist nii usklikele kui ka ajaloo- ja kunstihuvilistele kogu maailmast.

Lateraani Basiilika

Lateraani basiilika tänapäeval

Lateraani basiilika säilitab 21. sajandil oma olulise koha katoliku kiriku südames. See pole mitte ainult ajalooline ja arhitektuuriline meistriteos, vaid ka elav tõend kristluse ja Rooma ajaloo omavahelisest põimimisest. Kuigi Vatikanis asuv Püha Peetruse basiilika võib külastajate arvu poolest olla tuntum, on Lateraani basiilika tegelikult paavsti ametlik katedraal, mis annab talle erilise positsiooni katoliku traditsioonis.

Tänapäeval on see basiilika mitte ainult palverännakute sihtkoht usklikele üle kogu maailma, vaid ka Rooma ja selle rikkaliku kultuuripärandi oluline sümbol. Oma majesteetlikkuse ja aukartustäratava arhitektuuriga on basiilika endiselt üks linna silmapaistvamaid hooneid, mis köidab aastas tuhandeid külastajaid.

Lisaks sellele, et basiilika on religioosne keskus, on see ka võõrustanud paljusid kultuurisündmusi, sealhulgas muusikakontserte ja kunstinäitusi, mis rõhutavad selle mitmekülgsust ja olulisust Rooma kultuurimaastikul.

Tänapäeva kiire elutempo ja globaliseeruva maailma kontekstis on Lateraani basiilika endiselt kindel mälestusmärk püsivusest, traditsioonist ja vaimsest sügavusest, pakkudes külastajatele vaikset pühadust ja aega mõtisklemiseks ajaloo, kunsti ja vaimulikkuse üle.

Lateraani basiilika külastamine

Lateraani basiilika on üks Rooma põhilisi turismiobjekte, mis võlub oma majesteetliku ilu ja ajaloolise sügavusega. Olgu te siis vaimulik palverändur või lihtsalt kultuuri- ja ajaloohuviline, on Lateraani basiilika külastus üks meeldejäävamaid kogemusi Roomas viibides.

Basiilika arhitektuuri keerukus ja selle interjööri kunstiteosed pakuvad rikkalikku visuaalset kogemust. Iga detail, alates grandioossetest sammastest kuni peenelt nikerdatud puunikerdisteni, räägib lugusid, mis ulatuvad sajandite taha. Lisaks on basiilika õueala ja läheduses asuvad hooned, nagu Lateraani palee, samuti väärt avastamist.

Ligipääs ja piletid

Lateraani basiilika asub Rooma kesklinnast veidi eemal, kuid on hõlpsasti ligipääsetav linna peamiste transpordivahenditega. Metroo liin A peatus “San Giovanni” jääb lühikese jalutuskäigu kaugusele basiilikast. Lisaks on paljud bussiliinid, mis peatuvad basiilika läheduses, muutes selle kergesti ligipääsetavaks erinevatest linnaosadest.

Mis puutub piletitesse, siis basiilika peaukse kaudu sisenemine on tavaliselt tasuta, kuid mõned erialad või ajutised näitused võivad nõuda sissepääsu eest tasu. On soovitatav kontrollida basiilika ametlikku veebisaiti või kontakteeruda turismiinfokeskusega, et saada teavet praeguste hindade ja eripakkumiste kohta.

Külastajatel palutakse austada basiilika pühadust ja kanda sobivat riietust – õlad ja põlved peaksid olema kaetud. Lisaks on gruppidel ja giididega ekskursioonidel sageli erieeskirjad, seega on mõistlik eelnevalt uurida ja vajadusel ette broneerida, eriti kui külastate suurema grupiga.

Lateraani Basiilika

Mida saab näha ja teha?

Lateraani basiilika on koht, kus ajalugu, kunst ja religioon kohtuvad, pakkudes külastajatele rikkalikku ja mitmekesist kogemust. Siin on mõned peamised vaatamisväärsused ja tegevused, mida basiilikas ja selle läheduses nautida:

 • Basiilika Interjöör: Kõigepealt on basiilika sisekujundus lihtsalt hämmastav. Suurejoonelised sambad, kullatud laed ja marmorpõrandad kõnelevad koheselt selle koha ajaloolisest ja religioossest tähtsusest. Freskod ja maalid, mis kaunistavad seinaid ja lagesid, jutustavad lugusid piibellikest sündmustest ja pühakutest.
 • Papal Throne (Papal Altar): See on paavsti ametlik troon Roomas ja koht, kus ta täidab liturgilisi talitusi. Selle asukoht basiilika peasaalis on märk selle koha tähtsusest katoliku kirikus.
 • Lateraani baptisteerium: Basiilika kõrval asuv baptisteerium on üks vanimaid ristimiskohti maailmas. See oktogonaalne struktuur on paik, kus paljud põlvkonnad on saanud ristimissakramenti, ja sellel on eriline religioosne ja ajalooline tähtsus.
 • Kosma ja Damiani kabel: See on üks mitmest basiilika kabelist, mis on kaunistatud muljetavaldavate mosaiikide ja kunstiteostega. Kabeli nimed viitavad kahele arstile ja märtrile, kes elasid 3. sajandil.
 • Lateraani obelisk: See on maailma kõrgeim obelisk ja asub basiilika esisel Piazza di San Giovanni. Obelisk toodi Egiptusest ja on Rooma linna üks vanimaid monumente.
 • Loggia delle Benedizioni: See on basiilika fassaadi osa ja koht, kust paavstid on traditsiooniliselt õnnistanud rahvahulka erilistel pühapäevadel ja religioossetel sündmustel.
 • Basiilika keldrid ja katakombid: Siin saavad külastajad näha basiilika aluseid ja mõningaid vanu kabeleid, kus on maetud mitmed ajaloolised isikud ja religioossed juhid.
 • Aiad ja õued: Basiilika ümbruses on mitu rahulikku aeda ja õueala, mis sobivad ideaalselt mõtisklemiseks või lõõgastumiseks pärast basiilika uurimist.
 • Giidiga ekskursioonid: Paljudele külastajatele võib olla kasulik osaleda giidiga ekskursioonil. Kogenud giidid saavad pakkuda sügavamaid teadmisi basiilika ajaloo, arhitektuuri ja kunstiteoste kohta.
 • Püha õhtusöömaaja trepid (Scala Santa): Usutakse, et need on samad trepid, millel Jeesus kõndis Pontius Pilatuse palees. Palverändurid tulevad siia sageli, et ronida treppidest üles palves ja kontemplatsioonis.

Lateraani basiilika ja selle ümbritsev ala on tõeliselt rikas kultuurilise ja vaimse tegevuse poolest. Olgu siis eesmärk palvetada, õppida või lihtsalt imetleda ajaloolist ja kunstilist ilu, on Lateraani basiilika külastus kindlasti meeldejääv kogemus.

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Lateraani basiilika asub Rooma südames, mis on tuntud oma ajalooliste ja kultuuriliste aarete poolest. Kui olete Lateraani basiilikas veetnud aega, on läheduses veel mitmeid Rooma vaatamisväärsusi, mis vääriksid kindlasti teie tähelepanu:

 • Santa Croce in Gerusalemme: See kirik on tuntud seitsme Jeruusalemmast toodud pühade mulla tükkide poolest. Lisaks on siin palju põnevaid reliikviaid, nagu näiteks osa Jeesuse ristist.
 • Domus Aurea: Keiser Nero kuldmaja varemed, mis kord ulatusid üle suure osa Roomast. Täna saavad külastajad imetleda selle ajaloolise residentsi jäänuseid ja osaleda giidiga tuuridel, mis tutvustavad selle koha lugu.
 • Colosseum: Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel basiilikast asub maailmakuulus Colosseum, antiikse Rooma amfiteater, mis on tuntud oma grandioosse arhitektuuri ja verejanuliste gladiaatorite mängude poolest.
 • Fori Imperiali: Rooma keisrite rajatud foorumite kompleks, mis kujutas endast linna administratiivset, majanduslikku ja religioosset keskust.
 • Basilica di San Clemente: See kirik pakub kolme ajaloolist kihti, ulatudes tagasi antiikajast. Selle all on vana Rooma maja ja Mithraeuse tempel.
 • Aureliaanse müür: Need keskaegsed müürid ümbritsevad suurt osa Roomast ja jutustavad lugu linna kaitsest ja selle ajaloost.
 • Terme di Caracalla: Need on ühed maailma suurimad ja kõige paremini säilinud Rooma avalikud vannid, mis pärinevad 3. sajandist.
 • Circus Maximus: See oli antiikse Rooma suurim hipodroom ja massilise meelelahutuse koht, kus korraldati vankrivõistlusi.

Need on vaid mõned paljudest ajaloolistest ja kultuurilistest vaatamisväärsustest, mida Rooma pakub. Kui olete juba Lateraani basiilikas, soovitame teil kindlasti uurida ka selle ümbrust ja sukelduda veelgi sügavamale linna rikkalikku ajalukku ja kultuuri.

Lateraani Basiilika

Kokkuvõtteks

Lateraani basiilika on mitte ainult katoliku kiriku südames olev arhitektuuriline meistriteos, vaid ka Rooma ajaloo ja kultuuri lahutamatu osa. 

Alates selle grandioossest arhitektuurist ja kunstilistest aaretest kuni sügava religioosse ja ajaloolise tähtsuseni on basiilika olnud paljude sündmuste tunnistajaks ja on tänaseni elav mälestusmärk kristluse ja Rooma põimunud ajaloost. 

Läheduses asuvate vaatamisväärsustega koos on Lateraani basiilika ideaalne koht nii

Scroll to Top