Mida teha Veneetsias

Mida teha Veneetsias?

Veneetsia on  linn, mille nimigi toob meeltesse pildid gondlitest, mis ujuvad läbi ajalooliste kanalite ja maskeeritud tantsijatest, kes tähistavad kuulsat karnevali. Paljude jaoks on see koht, mis paistab olevat otse muinasjutust võetud, kus iga nurga taga, iga kanali ääres ja iga ajaloolise maja varjus peitub lugu. 

Kuid nende lugude, vaatamisväärsuste ja kogemuste hulgas võib külastaja tihti tunda end kadununa, küsides: Mida teha Veneetsias? Kuidas navigeerida selles labürindis, kus minevik ja olevik segunevad, kus kunst ja ajalugu elavad kõrvuti igapäevaeluga, ning kuidas kogeda seda kõike nii, et reisijärgne igatsus Veneetsia järele ei laseks meil magada?

Selles artiklis heidame pilgu sügavamale selle kanalitega linna südamesse, uurides seda peidetud pärlit, mida iga turist peaks kogema. Alates romantilisest gondlisõidust, mis viib teid läbi Veneetsia veeteede, kuni pühale Markuse väljakule, mis on ajaloo ja kultuuri tähtpunkt. Me ei jäta kõrvale ka kohalikke saladusi – eksklusiivseid kohti ja tegevusi, mis võimaldavad teil Veneetsiat kogeda nagu tõeline kohalik.

Nii et kui te kõnnite Veneetsia ajaloolisel sillutisel, laske sellel artiklil olla teie kompassiks, mis juhatab teid läbi selle linna südame, andes teile võimaluse kogeda Veneetsia kõiki värve, helisid ja maitseid. Lugege edasi ja avastage, mida teha Veneetsias, et muuta teie külastus unustamatuks.

1. Nautige Gondlisõitu

Mida teha Veneetsias

Ükskõik, kas olete Veneetsias esmakordselt või olete siin juba mitu korda käinud, ei saa te mööda vaadata gondlisõidust. See on mitte ainult traditsiooniline viis Veneetsia veetänavatel liiklemiseks, vaid ka võimalus kogeda linna autentset atmosfääri.

Gondlid on olnud Veneetsia sümboliks juba sajandeid, alates ajast, mil need olid linna peamised transpordivahendid. Gondlerid, gondlisõidu juhid, kannavad endas traditsioone, mida antakse edasi põlvest põlve. Nende oskuslikkus ja teadmised Veneetsia kanalitest on imetlusväärne, muutes iga sõidu kordumatuks kogemuseks.

Kujutage ette, kuidas te libisete mööda ajaloolisi hooneid, mille alused on peaaegu vee all, vaadates, kuidas päike peegeldub klaarilt veelt ja kuulates gondleri laulu. Vee peegeldused seintel loovad maagilise atmosfääri, mis viib teid ajas tagasi, kui Veneetsia oli jõukas kaubandus- ja mereimpeerium.

Gondlisõidu ajal saate nautida ka linna arhitektuuripärleid, mis on sageli peidus maismaatänavate vahel. Paljud Veneetsia paleed ja kirikud avanevad otse kanalitele, pakkudes ainulaadset vaadet nende kunstiteostele.

2. Külastage ajaloolist Püha Markuse väljakut

Püha Markuse väljak, tuntud ka kui “Euroopa elutuba”, on Veneetsia südames asuv ajalooline keskus. Väljakul troonib muljetavaldav Püha Markuse basiilika, mis on tuntud oma suurejoonelise arhitektuuri ja kuldsete mosaiikide poolest. Basiilika kõrval on kuulus kellatorn, mille tipust avaneb hingemattev vaade linnale ja laguunile.

Väljakul saate imetleda mitte ainult basiilika suurejoonelist arhitektuuri, vaid ka prokuratiivide elegantsust. Need ajaloolised hooned, mis kunagi kuulusid Veneetsia juhtivatele ametnikele, raamivad väljakut, luues elegantse ja grandioosse atmosfääri.

Väljaku keskel olevad kohvikud pakuvad suurepärast võimalust istuda, nautida espresso või gelato ning jälgida Veneetsia igapäevaelu. Kevadel ja suvel korraldatakse väljakul sageli kontserte ja festivale, muutes selle elavaks kultuurikeskuseks.

Püha Markuse väljaku külastus annab teile aimu Veneetsia ajaloost, kunstist ja kultuurist. Olgu see esimene või viimane koht, mida Veneetsias külastate, on see kindlasti kohaks, mis jätab teie südamesse sügava jälje.

3. Imetlege Doodžide paleed

Mida teha Veneetsias

Veneetsia ei oleks see, mis ta on, ilma oma grandioosse Doodžide paleeta. See ajalooline hoone on Veneetsia poliitilise ja haldusliku võimu sümbol ning on juba sajandeid seisnud Püha Markuse väljaku kõrval, justkui valvur, mis kaitseb linna ajalugu.

Doodžide palee, tuntud ka kui Palazzo Ducale, on suurepärane näide gooti arhitektuurist, kombineerides elegantseid kaari ja robustseid konstruktsioone, et luua üks Veneetsia kõige tunnustatumaid hooneid. See on koht, kus doodžid, Veneetsia vabariigi juhid, elasid ja valitsesid mitu sajandit.

Palee sisemus on sama muljetavaldav kui selle välimus. Freskod, skulptuurid ja maalid, mida siin leidub, annavad tunnistust linna kunstilisest jõukusest ja kultuurilisest pärandist. Tuntud kunstnike, nagu Tintoretto ja Veronese teosed, kaunistavad palee seinu, tuues esile Veneetsia kuldse ajastu hiilguse.

Lisaks kunstiteostele on palees ka ajaloolised ruumid, kus doodžid pidasid koosolekuid ja langetasid olulisi otsuseid. Üks eriline paik on Sala del Maggior Consiglio, suurim saal palees, kus toimusid olulised istungid ja kus võib näha suurejoonelist maali “Paradiis”.

Külastades Doodžide paleed, ärge unustage ületada kuulsat Ohvitseride Koridori, mis ühendab palee Piombi vanglaga. See on kurikuulus marsruut, mida paljud vangid läbisid, saades viimase pilgu Veneetsia ilule.

4. Minge nautige vaadet Rialto sillal

Rialto sild, Ponte di Rialto, on vaieldamatult üks Veneetsia kõige tuntumaid ja armastatumaid sildu. Ehitatud 16. sajandil, on see sild olnud oluline kaubanduslik ja sotsiaalne kohtumispaik.

Asudes Canal Grandel, oli Rialto sild pikka aega ainus püsiv ühendus, mis ühendas linna kahte poolt. Selle ajalooline roll kaubanduses ja majanduses on kajastatud kauplustes ja lettides, mis kaunistavad silla mõlemat külge, pakkudes kõike alates kallistest juveelidest kuni traditsiooniliste Veneetsia suveniirideni.

Kuid Rialto silla tõeline võlu peitub vaates, mida see pakub. Seistes silla keskel, võite imetleda Canal Grande’t oma kogu hiilguses, nähes gondleid ja vaporettosid, mis liiguvad mööda, ning ajaloolisi paleesid, mis raamivad kanali mõlemat külge. Päikeseloojangu ajal muutub vaade eriti maagiliseks, kui päikese viimased kiired peegelduvad veest ja annavad hoonetele soojad toonid.

Öösel muutub Rialto sild romantiliseks paigaks, kus paljud armastajad tulevad nautima vaikust ja linna valgustust. Canal Grande vesi muutub peeglisse, mis kajastab Veneetsia ööelu ja sillal asuvate kaupluste valgust.

Rialto silla külastamine on nagu sissepääs Veneetsia südamesse. See on koht, kus saate tunnetada linna ajalugu, kultuuri ja elujõudu, muutes teie Veneetsia kogemuse tõeliselt meeldejäävaks.

5. Avastage Murano saart

Mida teha Veneetsias

Veneetsia laguuni hulka kuuluv Murano on saarestik, mis on maailmas tuntud eelkõige oma suurepärase klaasikunsti poolest. Murano saar on aastasadu olnud Veneetsia klaasitööstuse keskuseks, ja just siin on loodud mõned maailma kõige imelisemad ja ainulaadsemad klaasiesemed.

Murano klaasi ajalugu ulatub tagasi Rooma impeeriumi aegadesse, kuid 13. sajandil, kui klaasitöökodad Veneetsia linnast Murano saarele üle viidi, kogus see tööstusharu tõeliselt hoogu. Üleviimise põhjuseks oli peamiselt tuleohutusega seotud mured, kuid see otsus andis ka Murano klaasimeistritele ainulaadse võimaluse oma oskusi edasi arendada ja täiustada ilma konkurentsita.

Külastades Murano saart, saate sukelduda selle põneva maailma sügavustesse. Paljudes töökodades on võimalik vaadata, kuidas meistrid sulatavad, puhuvad ja kujundavad klaasi erinevateks esemeteks. See on tõeliselt hüpnootiline protsess, kus iga liigutus ja tehnika on aastate jooksul täiuslikuks lihvitud.

Lisaks käsitöökodadele ja galeriidele, kus saate osta nii ajaloolisi kui kaasaegseid klaasitooteid, on saarel ka Murano klaasimuuseum. Muuseum pakub põhjalikku ülevaadet saare ajaloost ja klaasitööstuse arengust, eksponeerides erinevate ajastute meistriteoseid.

Murano saar ei paku aga ainult klaasikunsti. Oma ajalooliste hoonete, kanalite ja sildadega on saar iseenesest vaatamisväärsus. Jalutuskäigud saarel viivad teid läbi vaiksete tänavate, kus saate nautida autentset Veneetsia atmosfääri kaugel peamistest turistimagnetitest.

6. Külastage värvikat Burano saart

Mida teha Veneetsias

Burano on Veneetsia laguuni teine pärl, mis on tuntud oma säravate ja erksavärviliste majade poolest. Kõndides selle saare kitsastel tänavatel, tundub, nagu oleksite astunud otse maalile – iga maja on värvitud eredates toonides, luues rõõmsa ja elava atmosfääri.

Erinevalt Muranost, mis on kuulus oma klaasikunsti poolest, on Burano tuntud kui pitsimeistrite kodu. Juba sajandeid on Burano naised valmistanud käsitsi imelist pitsi, mida on kasutatud nii kuninglike mantlite kui ka pulmakleitide jaoks kogu Euroopas. Pitsimuuseumis saate tutvuda selle käsitöö ajalooga ja näha mõnda suurepärast näidist.

Kuid Burano süda peitub tema värvilistes majades. Legendi järgi hakkasid kalurid oma maju erksates värvides värvima, et neil oleks lihtsam oma kodud ära tunda, kui nad pimedal ja udusel ajal merelt naasevad. Täna on sellest traditsioonist saanud Burano sümbol ja majade värvimine on rangelt reguleeritud, et säilitada saare unikaalset ilmet.

Külastades Buranot, soovitatakse ka proovida saare traditsioonilisi roogasid. Kala ja mereannid on menüüs au sees ning paljudes kohvikutes ja restoranides saab nautida värskelt püütud tooteid koos kohaliku veini või proseccoga.

7. Imetlege kunsti Veneetsia biennaalil

Veneetsia biennaal on üks maailma vanimaid ja kõige mainekamaid kaasaegse kunsti üritusi, mis toimub iga kahe aasta tagant Veneetsia linnas. Alates selle asutamisest 1895. aastal on biennaal saanud rahvusvaheliseks kogunemiseks kunstnikele, kuraatoritele, kriitikutele ja kunstisõpradele üle kogu maailma.

Biennaali keskus on Giardini della Biennale, kus asuvad paviljonid enam kui 30 riigile. Iga riik saab esitleda enda valitud kunstniku või kunstnike grupi töid, andes külastajatele ainulaadse ülevaate erinevatest kunstisuundadest ja -praktikatest kogu maailmas. See on koht, kus traditsiooniline kohtub kaasaegsega, kus kohalik kohtub globaalsega, luues tõeliselt rikkaliku ja mitmekesise kunstielamuse.

Lisaks riiklikele paviljonidele on biennaalil ka peanäitus, mis asub Arsenale’s. Peanäitus on kuratooride poolt kureeritud ja sisaldab sageli töid erinevatelt rahvusvahelistelt kunstnikelt, kes uurivad biennaali teema raames erinevaid ideid ja kontseptsioone.

Aga Veneetsia biennaal pole ainult visuaalne kunst. Festival hõlmab ka muusika, tantsu, teatri ja filmi üritusi, pakkudes laiahaardelist ja mitmekesist kultuuriprogrammi.

Kuid ehk kõige põnevam osa biennaalist on see, kuidas see muudab Veneetsia linnaruumi. Terve linna ulatuses leidub näitusepaiku, alates traditsioonilistest galeriidest ja muuseumidest kuni ajutiste paigaldusteni kanalite ääres ja ajaloolistes hoovides. Biennaali ajal muutub Veneetsia tõeliseks kunstimaailmaks, kus igal sammul võib leida uusi ja põnevaid teoseid.

8. Külastage Teatro La Fenicet

Mida teha Veneetsias

Teatro La Fenice, mis tõlkes tähendab “Fööniksi teatrit”, on Veneetsia kõige kuulsam ja ajaloolisem ooperimaja. See on koht, kus on esietendunud paljud maailma suurimate heliloojate teosed, ning seetõttu on see kõige autentsem paik, kus kogeda Itaalia ooperikunsti.

La Fenice ajalugu on täis draamat, alustades selle nime valikust. Fööniksi lind sümboliseerib taassündi, ja teater on läbi ajaloo mitmel korral maha põlenud ja seejärel taas üles ehitatud. Kõige traagilisem oli 1996. aasta põleng, mille järel teatrit täielikult restaureeriti, püüdes säilitada selle ajaloolist ilu ja suursugusust.

Astudes sisse Teatro La Fenice’sse, avaneb külastajatele luksuslik interjöör: kuldsete kaunistustega punased sametist toolid, kristall-lühtrid, freskodega kaetud laed ja käsitsi maalitud seinafreskod. Akustika on üks parimaid maailmas, muutes igasuguse esituse selles saalis erakordseks.

La Fenice programm on rikkalik, ulatudes klassikalistest ooperitest balletietendusteni ja kontsertideni. Kui olete ooperisõber, on see koht, kus saate nautida Verdi, Rossini, Bellini ja paljude teiste suurmeistrite teoseid nii, nagu need olid mõeldud esitamiseks.

Kuid isegi kui ooper ja ballett ei ole teie kirg, on La Fenice’i külastamine kultuuriline kogemus, mis annab sügava ülevaate Veneetsia rikkast kunsti- ja kultuuripärandist.

9. Jalutage Veneetsia kitsastel tänavatel

Veneetsia, kuulus oma kanalite, ajalooliste monumentide ja kunstiaarete poolest, peidab endas ka teist maagilist maailma – selle salapäraseid ja kitsaid tänavaid, mida nimetatakse “calledeks”. Nendel tänavaidel jalutades tunnete end justkui ajas rännates, avastades Veneetsia intiimsemaid ja vähem külastatud nurki.

Erinevalt peamistest turismiradadest pakuvad Veneetsia kitsad tänavad võimalust sukelduda linna igapäevaellu, kus kohalikud käivad oma igapäevaste toimetuste juures, lapsed mängivad hoovides ja eakad mehed vestlevad kohvikutes. Siin tunnete Veneetsia pulssi, millest paljud turistid ilma jäävad.

Need tänavad on sageli täis üllatusi: pisikesed sisehoovid koos kaunilt kaunistatud purskkaevude ja aedadega, ajaloolised fassaadid, mille aknalaudad on kaunistatud lillepottidega, ja väikesed poed, mis pakuvad käsitööna valmistatud kaupu, alates nahast käekottidest kuni traditsiooniliste Veneetsia maskideni.

Jalutuskäigu ajal võite avastada ka mitmeid ajaloolisi kirikuid ja kabeleid, mis asuvad peamisest teest eemal. Need pühakojad, millest paljud on rajatud keskaegsel ajajärgul, peidavad tihti endas hindamatuid kunstiteoseid ja kauneid mosaiike.

Veneetsia kitsaste tänavate avastamine nõuab aga ka pisut seiklusjanu, sest nende labürinditaolise ehituse tõttu on kerge eksida. Kuid ärge muretsege – Veneetsias eksimine on osa kogemusest, ja see annab teile võimaluse avastada linna juhuslikult, ilma konkreetse marsruudi või eesmärgita.

10. Sõitke veebussiga mööda Canal Grandet

Mida teha Veneetsias

Canal Grande ehk Suur Kanal on Veneetsia peamine veetee, mis lookleb läbi linna südame ja mille kaldad on ääristatud ajalooliste paleede ja sildadega. Parim viis selle kanali ilu nautimiseks on sõita veebussiga, mida kohalikud nimetavad “vaporetto’ks”.

Vaporetto on Veneetsia peamine avaliku transpordi vahend ja see pakub mitte ainult praktilist viisi linnas liikumiseks, vaid ka suurepärast võimalust nautida Veneetsia arhitektuurilisi ja ajaloolisi vaatamisväärsusi teisest perspektiivist. Canal Grande vaporetto-liin kulgeb läbi kogu kanali, alates raudteejaamast kuni Piazza San Marco lähedal asuva peatuseni.

Mööda Canal Grandet liikudes võite imetleda erinevaid ajaloolisi paleesid, mis on aastate jooksul olnud Veneetsia rikaste ja võimsate perede kodudeks. Need paleed on suurepärased näited Veneetsia gooti, renessansi ja barokkarhitektuurist ning paljud neist on täna muuseumid, hotellid või eraresidentsid.

Erilist tähelepanu väärivad ka kolm silda, mis ületavad Canal Grandet: kuulus Rialto sild, Accademia sild ja Scalzi sild. Kõik need sillad pakuvad suurepäraseid vaateid kanalile ja selle ümbrusele.

Vaporetto sõidu ajal võite märgata ka gondoleid, mis liiguvad aeglaselt mööda kanalit, lisades Veneetsia romantilisele atmosfäärile. Lisaks on kanal tihti kaubalaevade, politseipaadite ja teiste ametlike laevade liikumisteedeks.

Sõit vaporettoga mööda Canal Grandet ei ole ainult transport, vaid ka elamus, mis annab teile võimaluse näha ja kogeda Veneetsia südant ning imetleda selle unikaalse linna ilu ja ajalugu.

11. Puhake Lido saarel

Veneetsia lummavate kanalite, ajalooliste paleede ja kirikute varjus on koht, kus saate linnamüra eest põgeneda ja kogeda teistsugust Veneetsiat – see on Lido saar. See kitsas saareriba eraldab Veneetsia laguuni Aadria merest ja on tuntud oma liivarandade, ajalooliste villade ja rahuliku atmosfääri poolest.

Lido on olnud juba aastakümneid populaarne puhkekoht nii kohalike kui ka turistide seas, pakkudes ideaalset kohta päikese käes lõõgastumiseks ja ujumiseks. Saare lõunaosas leidub laiemaid ja vähem rahvastatud randu, kus on rohkem ruumi ja privaatsust.

Lisaks rannale on Lido tuntud ka oma ajaloolise arhitektuuri poolest. Saare põhjaosas asub Gran Viale Santa Maria Elisabetta, Lido peamine tänav, kus asuvad elegantsed butiigid, kohvikud ja restoranid. Siin leidub ka mitmeid jugendstiilis hooneid ja villasid, mis on rajatud 19. ja 20. sajandi vahetusel, kui Lido kujunes jõukate eurooplaste seas populaarseks kuurortkohaks.

Lido on ka Veneetsia filmifestivali kodu, mis on üks maailma vanimaid ja prestiižikamaid filmifestivale. Igal septembril muutub saar filmimaailma keskpunktiks, meelitades ligi režissööre, näitlejaid ja filmisõpru kogu maailmast.

Lido’le jõudmiseks on kõige lihtsam ja mugavam viis sõita vaporetto’ga. See lühike, kuid maaliline sõit annab teile võimaluse imetleda laguuni ilu ja saabuda Lido’le stiilselt.

Olenemata sellest, kas soovite nautida rannapäeva, jalutada ajalooliste villade vahel või osaleda filmifestivalil, pakub Lido mitmekülgseid võimalusi, mis muudavad teie Veneetsia reisi veelgi erilisemaks.

12. Proovige Veneetsia traditsioonilisi suupisteid

Mida teha Veneetsias

Veneetsia on tuntud mitte ainult oma ajaloolise arhitektuuri ja kunsti poolest, vaid ka oma rikkaliku gastronoomia poolest. Kui soovite kogeda Veneetsiat kõige autentsemal viisil, siis kindlasti proovige linna traditsioonilisi suupisteid, mida nimetatakse “cicchetti’ks”.

Cicchetti on Veneetsia vastus Hispaania tapadele: väikesed, kuid rikkalikult maitsvad suupisted, mis on loodud jagamiseks ja nautimiseks koos klaasi kohaliku veini või spritziga. Need võivad olla lihtsad, nagu marineeritud sardiinid või ansjovised, või keerukamad, nagu praetud kalmaar või artišokisüda.

Neid maitseelamusi saab kõige paremini kogeda “bacaros”, mis on traditsioonilised Veneetsia baarid. Need väikesed ja sageli kitsad baarid on kohtumiskohaks kohalikele, kes tulevad siia lõõgastuma pärast tööd, vestlema sõpradega ja nautima mõnda head cicchetti’t.

Lisaks cicchetti’le on Veneetsias ka mitmeid teisi traditsioonilisi roogasid, mida tasub proovida. Näiteks “risi e bisi”, mis on riisi- ja hernesupp, või “sarde in saor”, mis on marineeritud sardiinid sibula, rosinate ja männipähklitega.

Joogiks valige kindlasti spritz, Veneetsia klassikaline kokteil, mis koosneb Prosecco’st, soodaveest ja kas Aperol’ist või Camparist. See magus ja kergelt mõrkjas jook on ideaalne kaaslane cicchetti’le ja pakub kergendust soojadel suvepäevadel.

Kokkuvõtteks

Läbi selle artikli oleme teiega rännanud linna südames, kus ajalugu, kultuur ja igapäevaelu segunevad maagiliseks tervikuks. 

Oleme nautinud romantilist gondlisõitu, külastanud püha Markuse ajaloolist väljakut, imetlenud Doge paleed ning nautinud Rialto silla vaateid. Meid on võlunud Murano ja Burano saarte ilu, Veneetsia biennaali kunstilised imed ja Teatro La Fenice kultuuriline grandioossus. Läbi kitsaste tänavate jalutamine, veebussisõit Canal Grandel, puhkamine Lido saarel ja traditsiooniliste suupistete nautimine on andnud meile sügavama mõistmise sellest, mida Veneetsia tähendab ja mida ta pakub.

Veneetsias on lõputult avastamisrõõmu, olgu see siis päikeseloojang laguunis, kunstigaleriide külastamine või lihtsalt kohaliku elu jälgimine välikohvikus. Iga samm, iga vaade ja iga maitse toovad meid lähemale linna hingele. 

Veneetsia on koht, kus saab aeg maha võtta, sukelduda kultuuri, ajalukku ja nautida hetke. See on linn, mis kutsub meid tagasi, korduvalt avastama ja imetlema selle ainulaadset ilu.

Scroll to Top