Itaalia vaatamisväärsused

Itaalia Vaatamisväärsused: 16 Imelist Kohta, Mida Külastada

Itaalia on riik, mis on täis ajalugu, kultuuri ja maalilisi maastikke, pakkudes külastajatele rikkalikku ja mitmekesist valikut vaatamisväärsusi. Alates antiiksetest Rooma ehitistest kuni romantiliste kanalite ja kaunite rannikutega linnadeni, pakub Itaalia igaühele midagi.

Selles artiklis toome välja mõningad kõige kuulsamad ja põnevamad Itaalia vaatamisväärsused, mis pakuvad ainulaadset ja meeldejäävat kogemust kõigile, kes soovivad avastada selle imelise riigi rikkusi.

1. Colosseum

Colosseum on suurejooneline amfiteater Roomas, mis ehitati 70-80 pKr Vespasianiuse ja tema poja Tituse valitsemisajal. See oli Rooma impeeriumi meelelahutuslik keskus, kus toimusid gladiaatorite võitlused, loomade jahid ja muud avalikud etendused. Colosseum mahutas kuni 50 000 pealtvaatajat ning on suurepäraseks näiteks roomlaste insenerioskustest ja arhitektuurist. 

Tänapäeval on see üks kõige tuntumaid Itaalia vaatamisväärsusi ja üldse üks tuntuim turismiobjekt maailmas ning oluline koht antiikajaloo ja kultuuri uurimiseks. Colosseumi juurde kuulub ka Archeopark, mis pakub interaktiivset õppimisvõimalust selle ajaloo kohta.

2. Veneetsia kanalid

Veneetsia on kuulus oma kanalite, sildade ja ajaloolise arhitektuuri poolest. Seda “veelinna” läbivad kanalid loovad unikaalse atmosfääri, mis eristab Veneetsiat teistest linnadest. Suurim kanal on Canal Grande, mis kulgeb läbi linna südame ja mida ääristavad arvukad paleed. 

Gondlisõit mööda kanaleid on romantiline ja populaarne tegevus, mis annab võimaluse nautida linna veetlevat õhkkonda. Veneetsia kuulsad sillad, nagu Rialto ja Sospiri sild, lisavad linna arhitektuurilist ilu ja pakuvad jalakäijatele suurepäraseid vaateid.

Vaatamisväärsused itaalias - Pompei
Pompei

3. Pompei

Pompeii on üks ainulaadsemaid vaatamisväärsusi maailmas ning kindlasti üks parimatest vaatamisväärsustest Itaalias. Pompei on hästi säilinud iidne Rooma linn, mis hävis 79 pKr Vesuuvi vulkaani purse tõttu. Sellest tragöödiast tulenevalt on arheoloogid suutnud taastada olulist infot tolleaegse eluolu ja kultuuri kohta. Pompeii avastati 1748. aastal ning sellest ajast alates on see olnud populaarne turismisihtkoht. 

Pompeis saab imetleda erinevaid hooneid, nagu teatrid, termid, elamud ja töökojad, mis annavad aimu elust antiikajal. Freskod ja mosaiigid lisavad kunstilist väärtust ning annavad tunnistust roomlaste meisterlikkusest.

4. Rooma foorum

Rooma foorum oli iidse Rooma linna süda, kus asusid olulised hooned, templid, kohtumispaigad ja kaubanduskeskused. See oli poliitilise, usulise ja majandusliku elu keskus, kus peeti kõnesid, toimusid kohtuprotsessid, pidustused ja muud avalikud üritused. 

Foorum oli algselt soine ala, mille kuulus Rooma insener Julius Caesar kuivendas ja arendas. Foorumi varemed on tänapäeval üks populaarsemaid vaatamisväärsusi Roomas, pakkudes külastajatele võimalust sukelduda antiikajaloo ja kultuuri. Siin saab näha mitmeid ajaloolisi hooneid ja monumente, nagu Saturni tempel, Vesta tempel, Vestali maja, Tituse kaar, Septimius Severuse kaar ja palju muud. 

Rooma foorumi külastamine pakub haruldast võimalust kogeda Rooma impeeriumi hiilgust ja mõista selle ajaloo keerdkäike. Foorumi kompleks sisaldab ka Palatine’i küngast, mis oli keisrite elukoht ja kust avaneb suurepärane vaade alale.

5. Rooma Panteon

Panteon (Pantheon) on iidne Rooma tempel, mis on pühendatud kõigile jumalatele. See ehitati umbes 126 pKr keiser Hadrianuse valitsemisajal ning on üks kõige paremini säilinud Rooma monumente.

Panteoni ehitusstiil on klassikaline ja austatud, kuid samas ka innovaatiline – see on esimene koht maailmas, kus kasutati massiivset kuppelkatet. Panteoni kuppel on eriline oma keskse avause, oculus, poolest, mis valgustab interjööri ja loob ainulaadse atmosfääri. Hoone sisemus on rikkalikult kaunistatud skulptuuride, reljeefide ja freskodega, mis kujutavad erinevaid jumalaid ja keisreid.

Täna toimib Panteon ka mitmete kuulsate kunstnike ja riigitegelaste matmispaigana, sealhulgas Raffaello ja kuningas Victor Emmanuel II.

6. Amalfi rannik

Amalfi rannik asub Itaalia lõunarannikul ja on tuntud oma maaliliste kaljude, kristallselge vee, värvikate kalurikülade ja ajalooliste ehitiste poolest. Selle piirkonna ainulaadne ilu ja kultuuripärand on pälvinud sellele UNESCO maailmapärandi nimetuse. 

Amalfi rannikul paiknevad mitmed lummavad linnad ja külad, nagu Positano, Ravello, Praiano ja Amalfi, mis pakuvad külastajatele võimalust nautida Itaalia külalislahkust, kohalikku toitu ja veini ning omapärast arhitektuuri. 

Amalfi ranniku põnevad matkarajad pakuvad suurepäraseid võimalusi looduse nautimiseks, näiteks “Jumalate tee” (Il Sentiero degli Dei), mis kulgeb mööda kaljusid, pakkudes hämmastavaid vaateid merele. Kultuurisõpradele on Amalfi rannikul mitmeid vaatamisväärsusi, nagu Villa Rufolo Ravellos, mis kuulsaima terrassiga pakub lummavaid vaateid, ja Amalfi katedraal, mis on pühendatud apostel Andreas.

Itaalia vaatamisväärsused - Firenze katedraal
Firenze katedraal

7. Firenze katedraal

Firenze katedraal ehk Santa Maria del Fiore on üks Itaalia suurimaid ja kuulsamaid kirikuid. Selle ehitamine algas 1296. aastal, kui arhitekt Arnolfo di Cambio kavandas gooti stiilis kiriku. Ehitustööd jätkusid aastakümneid, kuni 1436. aastal valmis kiriku ikooniline kuppel, mille projekteeris kuulus arhitekt Filippo Brunelleschi. 

Katedraali suursugune fassaad, värvilised marmorist detailid ja tohutu kupliinsenerilahendus on teinud sellest ühe silmapaistvama ehitise maailmas. Firenze katedraali interjöör on samuti kaunilt kaunistatud freskode, skulptuuride ja vitraažakendega. 

Külastajad saavad ronida kupli tippu, et nautida vaadet Firenze linnale ja kaugemal asuvatele Toskaana maastikele. Lisaks katedraalile on selle kompleksi osa ka Giotto kellatorn ja San Giovanni ristimiskirik, mis on samuti väärt külastamist.

8. Capri saar

Capri on suurepärane Vahemere saar, mis asub Napoli lahe lähedal. See on tuntud oma kristallselge vee, dramaatiliste kaljude, ajalooliste ehitiste ja kuulsate külaliste poolest, kes on siin aastate jooksul puhkust veetnud. 

Üks põnevamaid vaatamisväärsusi Capri saarel on Villa San Michele, mis ehitati 20. sajandi alguses rootsi arsti ja kirjaniku Axel Munthe poolt. Villa San Michele pakub huvitavaid arhitektuurseid detaile, kunstiteoseid ja suurepäraseid vaateid merele. Capri saarelt leiate ka Anacapri, mis on rahulikum ja maalilisem linn kui saare pealinn. Anacapri lähedal asub Monte Solaro, saare kõrgeim tipp, kust avanevad hingematvad vaated Vahemerele ja ümbritsevale maastikule. 

Lisaks looduskaunile keskkonnale pakub Capri mitmeid ajaloolisi vaatamisväärsusi, näiteks punaseid koopaid (Grotta Rossa) ja Villa Lysis. Capri saarel külastajad saavad ka nautida hulgaliselt rannategevusi, nagu ujumine, snorgeldamine, purjetamine ja paadimatkad.

Üks populaarsemaid tegevusi Capril on ka jalutuskäigud saare erinevatel matkaradadel. Need rajad kulgevad läbi erinevate maastike, nagu mäed, rannikualad, metsad ja ajaloolised kohad, pakkudes samal ajal kauneid vaateid Vahemerele ja ümbritsevale loodusele. 

Capri saar on suurepärane sihtkoht neile, kes otsivad puhkusepaika, mis pakub maalilist ilu, ajaloolisi vaatamisväärsusi, veetegevusi ja meeldejäävaid toiduelamusi. Iga külastaja leiab siit oma lemmiktegevused ja vaatamisväärsused, mis muudavad puhkuse Capril tõeliselt eriliseks ja meeldejäävaks.

9. Milano toomkirik

Milano toomkirik ehk Duomo di Milano on üks suurimaid ja silmapaistvamaid gooti stiilis kirikuid maailmas. Selle ehitamine algas 14. sajandil ja kestis sajandeid, kuni lõplikult valmis 19. sajandil. Toomkirik on kuulus oma keeruliste kivitööde, kaunite vitraažakende ja muljetavaldava hulga skulptuuride poolest. 

Külastajad saavad imetleda kiriku suursugust interjööri, mis sisaldab olulisi kunstiteoseid, nagu Trivulzio kandelaber ja Püha Bartolomeo kuju. Toomkiriku terrassidele saab ronida nii treppide kui ka liftiga, kust avaneb suurepärane vaade linnale ja Alpidele. Milano toomkirik on ainulaadne arhitektuuripärl, mis pakub kultuurisõpradele ja ajaloohuvilistele meeldejäävat elamust.

10. Vesuuvi vulkaan

Vesuuv on Euroopa mandri ainus aktiivne vulkaan ja üks kuulsamaid vulkaane maailmas, mis asub Napoli lahe lähedal. See on tuntud peamiselt oma võimsa purse poolest 79. aastal pKr, mis hävitas lähedal asuva Pompeii ja Herculaneumi linnad. 

Täna on Vesuuv üks imelisemaid vaatamisväärsusi roomas. See on suurepärane sihtkoht loodushuvilistele ja ajaloohuvilistele, kes soovivad uurida vulkaani kraatrit ja nautida vaateid Napoli lahele ja ümbritsevale maastikule. Vulkaani nõlvadel asub ka Vesuviuse rahvuspark, mis pakub mitmeid matkaradasid, kust avanevad suurepärased vaated vulkaanile, Napoli linnale ja kaugemale. 

Vesuuv on oluline osa Itaalia ajaloost ja kultuurist ning pakub külastajatele võimalust õppida selle purskete kohta ning imetleda selle looduskaunist ümbrust.

Itaalia vaatamisväärsused - Uffizi galerii
Uffizi galerii

11. Uffizi galerii

Uffizi galerii asub Firenze südames ja on üks maailma kõige tähtsamaid ja kuulsamaid kunstigaleriisid. See ehitati 16. sajandil Medici perekonna tellimusel ja alguses kasutati seda büroohoonena (itaalia keeles “uffizi”). 

Hiljem muudeti see kunstigaleriiks, mis avati avalikkusele 18. sajandil. Uffizi galerii põhjalikus kollektsioonis leidub erakordseid teoseid Itaalia kunstnike, nagu Botticelli, Leonardo da Vinci, Michelangelo ja Caravaggio käe all, aga ka teiste Euroopa meistrite töid. Üks galerii kõige kuulsamaid maale on Botticelli “Veenuse sünd”. Lisaks maalikunstile on galeriis ka skulptuuride, keraamika ja muude kunstiteoste kogu. 

Uffizi galerii pakub haruldast võimalust sukelduda Itaalia Renessansi perioodi ja nautida mõnede maailma kõige olulisemate kunstnike töid.

12. Pisa torn 

Pisa torn ehk Pisa kalduv torn on maailmakuulus 12. sajandil ehitatud kellatorn, mis asub Pisa linnas Itaalias. Selle ainulaadne kaldeaste on muutnud selle üheks kõige ikoonilisemaks ehitiseks maailmas ning üheks kõige kuulsamaks Itaalia vaatamisväärsuseks. 

Torn on ehitatud valgest marmorist ja asub Pisa katedraali kõrval, mis on osa Piazza dei Miracoli (Imede väljak) kompleksist. Torni kalde põhjus on aluseks oleva pehme savise pinnase nihkumine, mis on ajaga muutunud stabiilsemaks, tänu ulatuslikele taastamistöödele 1990. aastatel ja 2000. aastate alguses. 

Külastajad saavad ronida torni 294 astet, et nautida suurepäraseid vaateid Pisa linnale ja ümbruskonnale. Pisa kalduv torn on populaarne turismiatraktsioon, mis pakub põnevat arhitektuurilist kogemust ja meeldejäävat fotovõimalust, muutes selle Itaalias üheks kõige külastatavamaks vaatamisväärsuseks.

13. Napoli

Napoli on suuruselt Itaalia kolmas linn, mis asub Napoli lahe ääres ja on tuntud oma rikka ajaloo, kosmopoliitse atmosfääri ja maitsva köögi poolest. Linn asutati 7. sajandil eKr kreeka kolonistide poolt ning on olnud oluline poliitiline, kaubanduslik ja kultuuriline keskus läbi ajaloo. 

Napoli pakub mitmeid ajaloolisi ja kultuurilisi vaatamisväärsusi, nagu Castel dell’Ovo, Castel Nuovo ja San Carlo ooperimaja. Napoli vanalinn on UNESCO maailmapärandi nimistus ning pakub kitsaid tänavavalikuid, kirikuid, kohvikuid ja traditsioonilisi käsitööpoode. Lisaks ajaloolistele vaatamisväärsustele on Napoli tuntud ka kui pizza sünnikoht, mistõttu pakub linn mitmeid võimalusi nautida autentset Napoli pitsat.

Napoli asukoht mere ääres muudab selle ka suurepäraseks sihtkohaks mereandide nautimiseks. Linnast lühikese sõidu kaugusel asuvad sellised kuulsad vaatamisväärsused nagu Pompeii, Herculaneum ja Vesuuv, mis muudavad Napoli ideaalseks baasiks Campania piirkonna avastamiseks.

14. Sassi di Matera 

Sassi di Matera on üks vanimaid ja huvitavamaid inimasustusi Euroopas, mis asub Lõuna-Itaalias Basilicata piirkonnas. See koosneb kahest ajaloolisest piirkonnast, Sasso Caveoso ja Sasso Barisano, kus inimesed on elanud juba kiviajast alates. 

Sassi di Matera on tuntud oma ainulaadsete koobaselamute poolest, mis on ehitatud lubjakivikaljude sisse ja kujutavad endast tõelist arhitektuurilist ime. 1950el aastatel kuulutas Itaalia valitsus Sassi di Matera elamiskõlbmatuks, kuid alates 1990. aastatest on paljud koopad restaureeritud ja avatud turismile. 

Sassi di Matera kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse ning on olnud filmide, nagu “Ben Hur” ja “The Passion of the Christ“, võttepaigaks. Külastajad saavad rännata aja tagasi, kui nad jalutavad mööda Sassi kitsaid tänavaid, külastavad koobaskirikuid ja imetlevad lummavat maastikku. 

Matera on ka tuntud oma rikkaliku kultuurielu poolest, pakkudes mitmeid festivale, näitusi ja kontserte aastaringselt. Sassi di Matera külastamine pakub ainulaadset ja meeldejäävat kogemust, mis annab ülevaate inimkonna ajaloost ja kultuurist.

15. San Gimignano

San Gimignano on väike, kuid hämmastavalt kaunis keskaegne linnake, mis asub Toscana südames Itaalias. Tuntud ka kui “keskaegsete tornide linn”, säilitab San Gimignano 14 oma algselt 72-st kõrgest tornist, mis annavad linnale silmapaistva ja ainulaadse silueti. Külastajad saavad jalutada mööda kitsaid munakivist tänavaid, nautida maalilisi väljakuid, ajaloolisi kirikuid ja imetleda hästi säilinud keskaegseid hooneid. 

Lisaks ajaloolisele ilule on San Gimignano ümbritsev piirkond kuulus oma maaliliste maastike ja veiniistanduste poolest. San Gimignano on koduks Vernaccia di San Gimignano veinile, mis on valge vein, mida peetakse üheks Itaalia parimaks. Külastajad saavad külastada kohalikke veinitehaseid, nautida veinide degusteerimisi ja õppida rohkem Toscana veinikultuuri kohta.

Itaalia vaatamisväärsus - Cinque Terre
Cinque Terre

16. Cinque Terre

Cinque Terre on rühm viiest ajaloolisest kalurikülade, mis asuvad Itaalia Riviera rannikul ja kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimistusse. Nende külade nimed on Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ja Riomaggiore. Cinque Terre on kuulus oma värvikate majade, terassiliste põllumajandusmaade ja dramaatiliste kaljulõhes asuvate asulate poolest, mis kõik loovad lummava ja maalilise vaatepildi.

Külastajad saavad nautida ranniku ilu, jalutades mööda kuulsat “Via dell’Amore” (Armastuse teed) matkarada, mis ühendab kõiki viit küla ja pakub suurepäraseid vaateid Vahemerele. Cinque Terre on ka tuntud oma veinitootmise poolest, eriti Sciacchetrà dessertveini poolest, mis on piirkonnale ainuomane. Lisaks veini- ja oliiviõlitootmisele on kohalikus köögis olulisel kohal mereannid, mis pakuvad külastajatele maitsvat ja autentset kogemust.

Cinque Terre on ideaalne sihtkoht neile, kes soovivad nautida Itaalia ranniku maalilist ilu, ajaloolist atmosfääri ja maitsekaid kohalikke toite. Autoga liiklemine on piirkonnas piiratud, mistõttu on soovitatav kasutada rongi, laevu või matkaradu, et nautida selle ainulaadse piirkonna vaatamisväärsusi ja maastikke.

Kokkuvõtteks

Itaalia vaatamisväärsused on üha ahvatlevamad nii ajaloo- kui ka kultuurihuvilistele, pakkudes mitmesuguseid elamusi alates kuulsatest monumentidest ja kunstigaleriidest kuni maaliliste linnade ja kaunite loodusmaastikeni. 

Colosseum, Veneetsia kanalid, Pompeii, Firenze katedraal, Rooma foorum, Panteon, Amalfi rannik, Cinque Terre, Capri saar, Milano toomkirik, Vesuuvi vulkaan, Uffizi galerii, Pisa torn, Napoli, Sassi di Matera ja San Gimignano on vaid mõned näited sellest, mida Itaalia pakub. 

Külastades neid itaalia vaatamisväärsusi, saavad reisijad tõeliselt mõista ja hinnata Itaalia rikast ajalugu, kultuuri ja loodusilu.

Scroll to Top