Abu Simbeli templid

Abu Simbeli templid – Ülevaade ja reisijuht

Egiptus, see iidsete püramiidide ja kõrbemaastike maa, on läbi ajaloo köitnud inimmõistust oma saladuste ja suursugususega. Kuid kui püramiidid on tihti esimesena meie silmade ette joonistumas, siis lõuna pool, Niiluse sügavates kurvides, peitub veel üks Egiptuse ajalooline pärl – Abu Simbeli templid. 

Need hämmastavad kivisse raiutud kunstiteosed on aastatuhandeid trotsinud aja hammast ja inimkonna saavutusi. Eestlasena kaugel põhjas võime vaid imestada, kuidas see iidne tsivilisatsioon suutis luua midagi nii grandioosset, mis püsib tänaseni.

Käesolevas artiklis rändame aja sügavustesse, kus avastame, kuidas ja miks need templid ehitati ning millised lood ja legendid neid ümbritsevad. Samuti heidame pilgu sellele, kuidas need kunstiteosed päästeti vee alla jäämisest 20. sajandi suurprojekti raames ja kuidas nad täna külastajaid vastu võtavad. Ning loomulikult, kui juba Egiptuse lõunatippu satud, siis mida veel avastada?

Seega, istuge mõnusalt, valmistage ette tass teed või kohvi ja laseke end viia kaasa rännakule läbi ajaloo, kunsti ja inseneriliste saavutuste maailma. Ees ootab Abu Simbeli lummav lugu.

Abu Simbeli templid

Abu Simbeli templite ülevaade

Abu Simbeli templid, mis paiknevad Egiptuse kaguosas, lähedal Sudaani piirile, on üks silmapaistvamaid näiteid iidse Egiptuse kunsti ja arhitektuuri meisterlikkusest. Need kaks massiivset kaljusse raiutud templit, mis pärinevad umbes 13. sajandist eKr, on silmapaistvad oma muljetavaldava suuruse ja hämmastava detailitöö poolest.

Suurem neist kahest templist on pühendatud vaaraole Ramessesele II ja jumalatele Amon-Re, Ra-Harakhte ja Ptah’le. Selle templi esiosa kaunistavad neli kolossaalset skulptuuri, mis kujutavad vaarao Ramessese II-t ja ulatuvad umbes kakskümmend meetrit kõrgusele. Need skulptuurid on teinud templist ühe tuntuma monumentaalarhitektuuri näite maailmas.

Teine, väiksem tempel, on pühendatud kuninganna Nefertarile ja jumalanna Hathorile. Selle templi fassaadil on kuus skulptuuri, millest neli kujutavad Ramessese ja kaks Nefertarit. Kuigi see tempel on väiksem kui suurem tempel, ei jää ta oma kaunistuste ja arhitektuurse ilu poolest alla suurele templile.

Lisaks nende templite suurejoonelisele arhitektuurile on nad ka olulised oma ajalooliste freskode poolest, mis kujutavad vaarao võitu Hittite kuningriigi üle Kadesh’i lahingus. Need reljeefid ja seinamaalid annavad teavet nii ajalooliste sündmuste, kui ka igapäevaelu kohta iidsetel aegadel.

Üks erakordne aspekt nende templite juures on aga asjaolu, et nad ei asu algses kohas. 1960. aastatel, kui Asuani tamm ehitati, viidi mõlemad templid üle 200 meetrit kõrgemale ja umbes 65 meetrit tagasi, et kaitsta neid Nile jõe üleujutuste eest. See oli tohutu insenertehniline saavutus, mis näitas, kui olulised need templid on nii Egiptuse kui ka maailma kultuuripärandile.

Täna meelitavad Abu Simbeli templid külastajaid kogu maailmast, kes soovivad näha neid imelisi iidseid monumente ja sukelduda Egiptuse ajalukku ja kultuuri. Olgu selleks siis templite muljetavaldav arhitektuur, ajalooline tähendus või lihtsalt nende maagiline õhkkond – Abu Simbeli templid on kahtlemata ühed kõige märkimisväärsemad vaatamisväärsused maailmas.

Abu Simbeli templid

Ajalugu

Abu Simbeli templite ajalugu on tihedalt seotud Egiptuse Uue Kuningriigi perioodiga, eriti Ramessese II ajaga, kes valitses Egiptust umbes 1279–1213 eKr. Ta on üks kõige tuntumaid ja kauem valitsenud vaarao, kes on tuntud oma sõjaliste saavutuste, ehitusprojektide ja panuse poolest Egiptuse kunstis ja kultuuris.

Abu Simbeli templid ehitati, et demonstreerida Ramessese jõudu ja jumalikkust, aga ka tema armastust abikaasa Nefertari vastu. Need templid paiknevad strateegilises kohas, mis piirneb Nubia aladega – piirkond, mille üle vaarao tihti võimutses ja mille elanikele ta tahtis näidata enda jumalikku staatust.

Suurem tempel on pühendatud neljale jumalale: Amon-Re, Ra-Harakhte, Ptah ja Ramesses II ise kui jumal. Templi fassaadi nelja kolossaalse skulptuuri – kõik kujutamas Ramessese II – eesmärk oli tekitada kartust ja aukartust kõigis, kes sellest möödusid. Selle templi sisemuses on suur saal, mida toetab kaheksa massiivset sammast, mis kujutavad vaarao jumalikus vormis. Edasi, piki saali, on mitmed väiksemad ruumid, mis on pühendatud jumalatele ja kuningliku dünastia ajaloole.

Väiksem tempel, mille Ramesses II lasi ehitada oma armastatud abikaasa Nefertari auks, on ainulaadne, kuna see on üks vähestest Egiptuse templidest, mis on pühendatud kuningannale. Kuninganna ja vaarao skulptuurid on selle templi fassaadil samasuurused, mis näitab Nefertari olulist staatust ja Ramessese sügavat kiindumust temasse. Sisemuses on freskosid, mis kujutavad kuningannat koos jumalanna Hathoriga ja stseene, mis näitavad Ramessese ja Nefertari vahelist sügavat sidet.

Aastate jooksul jäid templid unarusse, kui Egiptuse impeerium hakkas lagunema. Liiv tormas neid ja peitis neid maailma eest peaaegu tuhandeks aastaks. Templid avastati uuesti 19. sajandi alguses Šveitsi uurija Johann Ludwig Burckhardti poolt. Seejärel sai neist oluline sihtkoht arheoloogidele ja hiljem turistidele.

1960. aastatel seisis Abu Simbel silmitsi uue ohuga, kui Egiptus otsustas ehitada Asuani tamm, mis oleks viinud templite üleujutamiseni. Rahvusvahelise kogukonna, eriti UNESCO toetusel algas üks suurimaid arheoloogilisi päästmisprojekte ajaloos. Mõlemad templid lõigati tükkideks ja viidi üle 200 meetrit kõrgemale, kus need pandi uuesti kokku. See oli tohutu insenertehniline saavutus, mis kestis umbes neli aastat ja maksis ligikaudu 40 miljonit USA dollarit.

Pärast seda, kui templid olid edukalt ümber paigutatud, muutusid nad UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvateks ja jätkasid oma rolli ühe kõige olulisema kultuuri- ja ajaloomälestisena kogu maailmas.

Kokkuvõtvalt on Abu Simbeli templid tunnistajaks iidse Egiptuse kultuuri hiilgusele ja jõule. Ramessese II ajastu monumentaalne kunst ja arhitektuur kõrvuti templite päästmisega kaasaegsete ohtude eest on teinud neist sümbolid vastupidavusest, innovatsioonist ja inimkonna pühendumusest kultuuripärandi säilitamisele.

Abu Simbeli templid

Abu Simbeli templid tänapäeval

Tänapäeval on Abu Simbeli templid ühed külastatumad ja hinnatumad vaatamisväärsused Egiptuses. Need templid ei kõnele ainult iidsest ajaloost ja kuninglikust võimust, vaid ka inimkonna pühendumusest kultuuripärandi säilitamisele. Tänu nende edukale ümberpaigutamisele 1960. aastatel on need templid saanud sümboliks ülemaailmsele koostööle ja tehnilisele meisterlikkusele.

Iga aasta tulevad tuhanded turistid üle kogu maailma, et imetleda neid suurejoonelisi templeid. Enamik külastajaid jääb hämmastuma nii templite suursugusest arhitektuurist kui ka sellest, kuidas need on nii hästi säilinud ajast, mis ulatub tagasi üle kolme tuhande aasta. Templite sisemuses olevad seinamaalingud ja graveeringud annavad erakordse ülevaate iidsest Egiptusest, selle religioonist, kultuurist ja poliitilisest võimust.

Lisaks ajaloolisele ja kultuurilisele tähtsusele on Abu Simbeli templid ka saanud oluliseks majanduslikuks teguriks piirkonnas. Need toovad kaasa suuri tulu turismist, mis aitab kaasa kohalikule majandusele ja loob töökohti paljudele inimestele.

Sellest hoolimata seisavad templid silmitsi ka tänapäeva väljakutsetega. Kliimamuutused, kasvav turism ja aja jäljed kõigil ehitistel teevad vajalikuks pideva hoolduse ja säilitamise. Egiptuse valitsus koostöös rahvusvaheliste organisatsioonidega jätkab investeerimist templite kaitseks ja säilitamiseks tulevastele põlvedele.

Kõige selle kõrval on Abu Simbeli templid mitte ainult tunnistajaks iidsele hiilgusele, vaid ka märgiks sellest, kuidas minevik ja olevik saavad koos eksisteerida, olles samal ajal inspiratsiooniallikaks tuleviku põlvkondadele.

Abu Simbeli templid

Abu Simbeli templite külastamine

Abu Simbeli templid on ühed kõige muljetavaldavamad mälestised, mida Egiptusel pakkuda on, ning nende külastamine on paljude jaoks eluaegne unistus. Kuigi templid asuvad üsna kaugel Egiptuse suurematest linnadest, on nende külastamine üsna lihtne tänu kaasaegsetele transportimis- ja majutusvõimalustele.

Ligipääs ja piletid

Abu Simbel asub Egiptuse lõunaosas, umbes 280 km kaugusel Asuanist. Seal on mitmeid viise, kuidas külastajad saavad templitesse jõuda:

  • Lennureis: Asuani ja Abu Simbeli vahel toimuvad iganädalased lennud. Kuigi see on kõige kiirem viis templite juurde jõudmiseks, võib see olla ka kõige kallim.
  • Bussireis: Paljud reisikorraldajad pakuvad päevareise Asuanist Abu Simbeli. See on sageli kõige taskukohasem variant ja pakub võimalust nautida kõrbe maastikku.
  • Kruiis: Mõned Niiluse kruiisid pakuvad retki Abu Simbelisse, kuid tuleb arvestada, et see nõuab lisapäevi reisiplaanis.

Abu Simbeli templite sissepääsu eest tuleb maksta. Tavaliselt on piletihind erinev välismaalastele ja kohalikele elanikele. Lapsed ja tudengid võivad saada soodustusi, kuid selleks on vaja esitada kehtiv tõend või ID-kaart. Piletihind sisaldab tavaliselt juurdepääsu mõlemale templile (Ramessese II tempel ja Nefertari tempel). On soovitatav osta piletid ette, eriti kõrghooajal, et vältida pikki järjekordi ja tagada sissepääs.

Mõned reisikorraldajad pakuvad pakette, mis sisaldavad transporti, giidi teenuseid ja sissepääsupileteid. See võib olla mugav viis templite külastamiseks, eriti neile, kes ei soovi ise kõiki detaile korraldada.

Abu Simbeli templite külastamine on natuke rohkem planeerimist nõudev kui mõne teise Egiptuse vaatamisväärsuse puhul, kuid see on vaeva väärt. Templite muljetavaldav suurus ja ajalugu on midagi, mida iga külastaja mäletab elu lõpuni.

Mida saab näha?

Abu Simbeli templid on rohkem kui lihtsalt muljetavaldavad kivirajatised kõrbes. Need on kunstiteosed, mis räägivad lugu iidsest Egiptusest, selle kuningatest ja jumalatest. Külastades neid monumente, saavad külastajad süveneda mõistatustesse ja imedesse, mis iseloomustavad seda ajaloolist tsivilisatsiooni.

  • Ramessese II tempel: See on suurim ja kõige kuulsam Abu Simbeli kahes templist. Esifassaadil on neli tohutut istuvat kuju, mis kujutavad Ramessese II-d ja mille kõrgus on umbes kakskümmend meetrit. Templi sissepääsu kohal on väike kuju, mis kujutab Ramessese II vaenlaste vahel – huvitav viide sellele, kuidas ta nägi end Egiptuse valitsejana.

    Sisemuses on suur saal, mida toetavad kaheksa massiivset sammast, mille otsas on Ramessese skulptuurid. Seinad on kaunistatud reljeefide ja maalidega, mis kujutavad kuninga võitu mitmetes lahingutes, eriti Qadesh’i lahingus hittiidide vastu.
  • Nefertari tempel: Kuigi see tempel on väiksem kui Ramessese II tempel, on see sama detailne ja hämmastav. See on pühendatud kuninganna Nefertarile ja armastusejumalannale Hathorile. Templi esiküljel on kuus seisvat skulptuuri, millest neli kujutavad kuningat ja kaks kuningannat. Erinevalt teistest Egiptuse templite reljeefidest on kuninganna kujud sama suured kui kuninga omad, mis näitab Nefertari olulist staatust Ramessese elus.

    Tema templi sisemus on samuti kaunistatud stseenide ja piltidega, mis näitavad kuningannat jumalate ees kummardamas ja osalemast rituaalides.
  • Astronoomiline imetegu: Üks hämmastavaid asju Abu Simbeli templis on see, kuidas see ehitati nii, et kaks korda aastas (tavaliselt 22. veebruaril ja 22. oktoobril) päikese kiired langevad otse templi sisemusse ja valgustavad kolme neljast skulptuurist peasaalis. Need kolm skulptuuri kujutavad jumalaid: Ra-Horakhtyt, Amonit ja kuningas Ramessese II. Neljas skulptuur, mis kujutab alamaailma jumalat Ptahi, jääb alati pimedaks.
  • Templi stseenid ja tekstid: Kogu templikompleksi seinad on kaetud reljeefide ja hieroglüüfidega. Need stseenid ja tekstid kujutavad kuninga tegusid, ohverdusi jumalatele, perekonnaelu ja paljusid muid aspekte, mis annavad meile ülevaate sellest, kuidas elu toimusid iidse Egiptuse ajal.
  • Nabateani grafiti: Lisaks iidsetele Egiptuse kunstiteostele on templite seinadel ka hilisemaid kriimustusi ja märkmeid, mis on jäetud Nabateani kaupmeestelt, kes külastasid kohta sajandeid pärast Ramessese surma.
Abu Simbeli templid

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Kuigi Abu Simbeli templid on lõuna-Egiptuses peamised vaatamisväärsused, pakub see piirkond ka muid huvipakkuvaid kohti, mida külastajad saavad avastada ja kogeda.

  • Asuani tamm: See on Egiptuse üks olulisemaid insenertehnilisi saavutusi ja ühtlasi suur turismimagnet. Ehitatud 1960-1970 aastatel, on see tamm muutnud Niiluse ökosüsteemi ja mõjutanud ka kohalikku eluolu. Dammi külastades saavad inimesed näha selle muljetavaldavat konstruktsiooni ja avastada, kuidas see mõjutab kogu piirkonna maastikku ja veevarustust.
  • Philae tempel: Asub Asuani lähedal, asetsev Philae tempel on pühendatud jumalanna Isisele. Algselt oli tempel Philae saarel, kuid tammiehituse tõttu tõsteti see kunstlikule Agilkia saarele. Templi reljeefid ja hieroglüüfid jutustavad Isise, Osirise ja nende poja Horuse loo.
  • Kom Ombo tempel: See on haruldane kahekordne tempel, mis on pühendatud kahele jumalusele: krokodillijumal Sobekile ja lõvipealisele jumal Haroeerisele. Templi seinad on kaunistatud kaunite gravüüridega ja läheduses asub ka väike muuseum, mis on pühendatud krokodillimuumiatele.
  • Nubia muuseum: Asuanis asuv Nubia muuseum on pühendatud Nubia kultuurile ja ajaloole. See annab külastajatele ülevaate piirkonna rikkalikust pärandist ja kultuurist, mida mõjutasid nii iidne Egiptus kui ka sellel alal elanud teised rahvad.
  • Asuani botaanikaaed: Asub Kitcheneri saarel, mis asub otse Asuani kesklinna vastas. See aed on koduks mitmetele eksootilistele taimedele ja on ideaalne koht, kus lõõgastuda pärast pikka päeva vaatamisväärsuste juures.
  • Elephantine saar: See on Niiluse suurim saar Asuanis ja on täis ajaloolisi varemeid. Külastajad saavad tutvuda saare varemetega, sealhulgas tempel ja kaks Niilomeetrit.
  • Nubia külad: Need külad, mis asuvad Asuani lähedal Niiluse kallastel, pakuvad unikaalset võimalust sukelduda Nubia kultuuri. Külastajad saavad näha traditsioonilisi kivimaju, nautida kohalikku toitu ja osta käsitsi valmistatud käsitööesemeid.

Kokkuvõtteks

Abu Simbeli templid on Egiptuse ajaloo ja kultuuri tõelised kroonijuveelid, peegeldades faraon Ramessese II võimu ja hiilgust. Alates nende ehitamisest umbes 13. sajandil eKr kuni nende hämmastava päästmiseni Asuani tamme ehituse tõttu 20. sajandil on need templid olnud tunnistajaks ajaloo olulistele hetkedele. 

Tänapäeval on Abu Simbel mitte ainult iidse kunstiteose ja inseneritöö meistriteos, vaid ka peamine turismimagnet, mis tõmbab ligi külastajaid kogu maailmast. Külastajatele pakub see võimalust sukelduda iidse Egiptuse kultuuri, uurides templi keerukaid reljeefe ja hieroglüüfe. 

Samuti on piirkonnas mitmeid teisi vaatamisväärsusi, nagu Asuani tamm ja Philae tempel, mis muudavad lõuna-Egiptuse reisi veelgi rikkalikumaks. Abu Simbeli templid on tõestuseks inimkonna püsivusele, innovatsioonile ja austusele kultuuripärandi vastu.

Scroll to Top