Egiptuse vaatamisväärsused

Egiptuse vaatamisväärsused: 15 kohta, mida pead nägema!

Egiptus on palju enamat kui lihtsalt püramiidid ja Niilus. See iidne tsivilisatsioon on andnud maailmale mitmeid arhitektuurilisi ja kultuurilisi imesid, mis jutustavad lugusid valitsejatest, jumalatest ja igapäevaelust, mis ulatub aastatuhandete taha. 

Kas olete kunagi mõelnud, mida tunneb vaarao, kui ta astub oma templisse, või kuidas näeb välja maailma vanim ülikool? Või kuidas on ehitatud need tohutud kivist monumentid, mis seisavad ajaproovile vastu? 

Kui te olete, siis see artikkel viib teid rännakule läbi Egiptuse kõige kuulsamate ja ka vähem tuntud vaatamisväärsuste, avastades nende ajaloo, arhitektuuri ja saladused. Sukelduge selle maagilise maa müütidesse ja legendidesse ning avastage Egiptuse aarded, millest olete seni vaid unistanud.

1. Giza püramiidid

Egiptuse vaatamisväärsused

Giza platool asuvad kolm muljetavaldavat püramiidi, mis on tunnistuseks iidse Egiptuse tsivilisatsiooni arhitektuurilisele geeniusele ja kuninglikele ambitsioonidele. Need ehitised, mida on nimetatud maailma seitsmeks imeks, on aastatuhandeid köitnud reisijaid, teadlasi ja ajaloolasi.

Ehitatud umbes 2580–2560 eKr, kujutavad need püramiidid endast vaaraode Khufu, Khafre ja Menkaure matmiskohti. Khufu püramiid on suurim, ulatudes esialgse kõrguseni 146,6 meetrit, mis teeb sellest suurima kivipüramiidi maailmas. Selle ehitusel kasutati rohkem kui 2 miljonit kiviplokki.

Need püramiidid ei ole ainult kuninglikud matmiskohad, vaid ka sümbolid, mis esindavad päikesejumala Ra võimu. Neid ümbritsevad matusekompleksid, kividega kaetud teed ja väiksemad püramiidid, kuhu olid maetud vaaraode pereliikmed.

2. Suur Sfinks

Giza platoo lõunaosas asuv Suur Sfinks on üks salapärasemaid ja tuntumaid monumente kogu maailmas. See hiiglaslik kujutis, mis koosneb lõvi kehast ja inimpeast, on pikkusega umbes 73 meetrit ja kõrgusega 20 meetrit. Kuigi selle täpne ehitamise kuupäev ja otstarve pole teada, arvatakse, et see valmis umbes 2500 eKr.

Mõned usuvad, et Sfinksi nägu kujutab vaaraod Khafret, kes valitses Egiptust neljanda dünastia ajal. Selle monumentaalse skulptuuri otstarve jääb aga saladuseks. Kas see on jumalatele pühendatud tempel, vaaraode mälestusmärk või mõlemad?

Aastate jooksul on Sfinks olnud paljude spekulatsioonide ja teooriate objektiks, ulatudes salajastest käikudest kuni astroloogiliste tähendusteni.

3. Luksori tempel

Egiptuse vaatamisväärsused

Luksori linn, endine Theeb, on koht, kus ajalugu tõepoolest ellu ärkab. Ja selle südames asub Luksori tempel, mida on nimetatud maailma suurimaks vabaõhumuuseumiks. Algselt ehitatud umbes 1400 eKr, oli see pühendatud jumal Amunile, tema naisele Mutile ja nende pojale Khonsule.

See tempel ei olnud ainult religioosne paik, vaid ka festivalide keskus. Üks olulisemaid sündmusi oli Opeti festival, kus jumalate kujud viidi Karnaki templisse. Luksori templi arhitektuur on tõeliselt suurejooneline, olles kaetud hieroglüüfide ja reljeefidega, mis jutustavad lugu Egiptuse ajaloost, jumalatest ja kuningatest.

Kõige rohkem võlub see paik külastajaid õhtul, kui templi valgustus toob esile selle ehitise hiilguse ja ajaloolise tähtsuse, jättes kustumatu mulje kõigile, kes seda imelist paika külastavad.

4. Karnaki tempel

Karnaki tempel Luksoris on tõeline monument iidse Egiptuse suurusele ja religioossele pühendumusele. Tegemist on maailma suurima religioosse kompleksiga, mille ehitamine algas umbes 2000 eKr ja jätkus ligi 1500 aasta jooksul. Sellesse ajaloolisse saiti on panustanud mitmed vaaraod, kes ehitasid ja laiendasid templit, jättes maha oma unikaalse jälje.

Kompleksi keskel asub suur saal, mida toetab 134 hiiglaslikku sammast, mis kujutavad endast taevast metsa. Karnaki templi iga kivi räägib lugu. Seal on kujutatud pidulikke protsesse, jumalate kujutisi ja hieroglüüfidega kaetud tekste, mis jutustavad Egiptuse ajaloo olulisematest sündmustest.

Karnaki tempel oli pühendatud peajumal Amunile ja see oli Theebi religioosne keskus. Aastate jooksul on tempel olnud paljude restauratsioonide ja kaevamiste objektiks, paljastades meile veel rohkem saladusi iidse tsivilisatsiooni kohta.

5. Kuningate org

Egiptuse vaatamisväärsused

Kuningate org asub Luxori lähedal ja on olnud vaaraode puhkepaigaks rohkem kui 500 aasta vältel. See koht ei ole mitte ainult matusepaik, vaid ka kunsti ja arhitektuuri meistriteos. See org on tuntud oma hämmastavalt kaunistatud haudade poolest, mis peidavad endas vaaraode, nagu Tutankhamun ja Ramses II, jäänuseid.

Tutankhamuni haua avastamine 1922. aastal oli üks suurimaid arheoloogilisi leide, mis toimus selles piirkonnas. Kuningate oru hauad on kaunistatud stseenide ja tekstidega, mis kujutavad endast teejuhiseid teispoolsusesse.

6. Kuningannade org

Kui Kuningate org on vaaraode puhkepaik, siis Kuningannade org on see koht, kus Egiptuse kuningannad ja printsessid on viimast puhkust veetnud. Asudes mõned kilomeetrid Kuningate orust lõuna pool, on see matmispaik koduks paljudele kuninglikele haudadele.

Kõige kuulsam hauakamber selles orus kuulub kuninganna Nefertarile, kes oli Ramses II lemmikkuninganna. Tema hauakambri seinad on kaunistatud värvikate ja detailsete maalingutega, mis kujutavad kuningannat erinevates rituaalides ja jumalatega kohtumistes.

Nii Kuningate org kui ka Kuningannade org on Egiptuse ajaloo ja kultuuri seisukohast hindamatud paigad, mis pakuvad külastajatele sügavat sissevaadet iidse tsivilisatsiooni uskumustesse ja tavadesse.

7. Abu Simbeli tempel

Egiptuse vaatamisväärsused

Egiptuse lõunaosas, otse Nubi kõrbes, asub üks maailma suurejoonelisemaid monumente – Abu Simbeli tempel. See hämmastav kompleks koosneb kahest kivisse raiutud templist, mis olid ehitatud vaarao Ramses II ja tema lemmikkuninganna Nefertari auks. Need templid rajati 13. sajandil eKr ja on märkimisväärne näide iidse Egiptuse kunsti ja arhitektuuri tipptasemest.

Suurem tempel, pühendatud Ramses II-le, on kaunistatud nelja hiiglasliku, umbes 20-meetrise kõrguse Ramsesi skulptuuriga. Selle sisemuses avanevad ruumid on kaunistatud reljeefide ja maalidega, mis näitavad vaaraod jumalatega kohtumas ja vaenlasi võitmas.

1970. aastatel, kui Assuani tamm valmis, ähvardasid templid jääda vee alla. Ülemaailmse koostöö tulemusena lõigati templid tükkideks ja viidi kõrgemale asukohale, et päästa see meistriteos tulevastele põlvedele.

8. Aasi tempel

Aasi tempel, tuntud ka kui Seti I tempel, asub Abydose linnas ja on üks ajalooliselt olulisemaid paiku Egiptuses. Tempel on ehitatud Seti I, ühe Uue Kuningriigi kõige suurejoonelisema vaarao, auks. See ehitus on tuntud oma hästi säilinud reljeefide ja hieroglüüfide poolest.

Aasi templi eripära on seinal olevad kujutised ja tekstid, mis näitavad kõiki Egiptuse dünastia vaaraosid järjestuses. See on olnud hindamatu allikas ajaloolastele ja arheoloogidele.

9. Siinai mägi

Egiptuse vaatamisväärsused

Siinai mägi, mis asub Egiptuse idaosas Siinai poolsaarel, on pühapaik kolmele suurele maailmareligioonile: judaismile, kristlusele ja islamile. See on koht, kus Piibli järgi Mooses sai Jumalalt kümme käsku.

Külastajad ronivad sageli mäele öösel, et jõuda tipus olevasse kloostri ja kiriku juurde just päikesetõusu ajaks, mis pakub hingematvat vaadet ja spirituaalset kogemust. Siinai mäe jalamil asub Püha Katariina klooster, mis on üks maailma vanimaid töötavaid kloostreid ja UNESCO maailmapärandi nimistus.

Nende kolme ajaloolise koha rikkalik pärand ja nende mõju kultuurile, religioonile ja ajaloole teevad Egiptusest ühe maailma kõige põnevama reisisihtkoha.

10. Punane meri (eriti sukeldumiskohtadega piirkonnad)

Punane meri on tuntud kogu maailmas oma kristallselge vee, kaunite korallrahu ja rikkaliku veealuse elustiku poolest. Just need omadused teevad Punasest merest ühe maailma parimatest sukeldumispiirkondadest. Sharm El Sheikh, Hurghada ja Marsa Alam on vaid mõned kuurortlinnadest, kus sukeldujad kogu maailmast kogunevad, et kogeda seda veealust paradiisi.

Punases meres asuvad mõned maailma kuulsaimad laevavrakid, sealhulgas Thistlegorm, mis on sukeldujate seas eriti populaarne. Lisaks laevavrakkidele pakub Punane meri ka suurepäraseid seinasukeldumisi, laguune ja koopaid.

Korallrahude elustik on kirju ja värviline, majutades tuhandeid liike, sealhulgas erinevaid kalu, haisid, kilpkonni ja rohkem. Punase mere soolane vesi ja suhteliselt kõrge temperatuur on aidanud kaasa erakordsele koralli mitmekesisusele, mis on tõmbenumber paljudele merebioloogidele ja sukeldujatele.

11. Kairo muuseum

Egiptuse vaatamisväärsused

Egiptuse Rahvusmuuseum Kairo südames on üks maailma olulisemaid muuseume, mis keskendub Egiptuse ajaloo ja kultuuri pikaajalisele pärandile. Muuseumi kollektsioon sisaldab üle 120 000 eseme, mis ulatuvad tagasi faraonide ajastu alguseni.

Kõige tuntum on muuseum oma mummiesaalide ja kuulsa Tutankhamuni aarde tõttu. Kuningas Tutankhamuni kuldne mask on muuseumi kõige ikoonilisem eksponaat, kuid lisaks sellele on ka teisi hindamatuid aardeid, nagu ehted, mööbel ja relvad.

Muuseum pakub sügavat sissevaadet Egiptuse tsivilisatsiooni ja on kohustuslik peatus kõigile, kes on huvitatud selle iidse kultuuri avastamisest.

12. Saqqara

Saqqara, mis asub umbes 30 km kaugusel Kairost lõuna pool, on üks Egiptuse vanimaid matmispaiku. See on olnud matmispaigaks vaaraodele, nende perekondadele ja teenritele alates 1. dünastia ajast, mis teeb sellest ühe Egiptuse ajaloo ja arheoloogia jaoks kõige olulisema paiga.

Saqqara kõige tuntum ehitis on Djoseri astmeline püramiid, mida peetakse esimeseks suurejooneliseks kivist monumendiks maailmas. See ehitati 3. dünastia vaarao Djoseri jaoks ja oli mõeldud kui monumentaalne samm astumiseks teispoolsusesse. Astmeline püramiid kujutas endast revolutsioonilist lähenemist matmise arhitektuurile ja pani aluse püramiidide traditsioonile, mis hiljem viis kuulsate Giza püramiidideni.

Lisaks Djoseri püramiidile on Saqqaras palju muid templeid, mastabasid ja matusekomplekse, mis ulatuvad erinevatesse Egiptuse ajaloo perioodidesse.

13. Dahshuri püramiidid

Egiptuse vaatamisväärsused

Dahshur, mis asub Saqqarast lõuna pool, on veel üks oluline püramiidide kompleks. Dahshuri püramiidide hulka kuuluvad Punane püramiid ja Kõver püramiid, mis on ehitatud Sneferu, 4. dünastia vaarao, ajal.

Kõver püramiid on nime saanud oma unikaalse kujunduse tõttu, kuna selle kalle muutub poole pealt. See on näide inseneride katsetest täiustada püramiidide konstruktsiooni ja üleminekut astmelisest püramiidist tõelisele püramiidile.

Punane püramiid on nime saanud oma punakaspruuni kivist konstruktsiooni tõttu ja see on üks vanimaid tõelisi püramiide Egiptuses. Selle püramiidi kaudu pani Sneferu aluse suurtele püramiididele, mida tema poeg Khufu hiljem Giza platool ehitas.

14. Al-Azhari mošee

Kairo südames asuv Al-Azhari mošee on üks Egiptuse ajaloo ja kultuuri olulisemaid sümboleid. Ehitatud 970. aastal, kui Kairo linn oli alles kujunemas, on see mitte ainult üks vanimaid mošeesid Aafrikas, vaid ka maailma vanimaid ülikoole.

Al-Azhari mošee on olnud islami õppekeskus sajandeid, meelitades tudengeid kogu islamimaailmast. Selle rikkalik ajalugu ja kultuuriline tähtsus teevad sellest ühe Kairo kõige olulisema turismiobjekti.

Mošee arhitektuur on muljetavaldav näide islami kunstist ja arhitektuurist, kus on näha mitmesuguseid stiile ja mõjutusi, mis kajastavad Egiptuse ajalugu ja kultuuri läbi sajandite. Al-Azhari mošee on tõeline pärl Egiptuse pealinnas, mis kajastab riigi pikaajalist ajalugu ja selle pühendumust haridusele ja kultuurile.

15. Kairo tsitadell

Egiptuse vaatamisväärsused

Kairo tsitadell ehk Saladin’s Citadel on võimas kindlus, mis troonib Kairo lõunaosas Mokattam mäe otsas ja pakub imelist vaadet Egiptuse pealinna siluetile. See on olnud strateegilise ja poliitilise tähtsusega paik aastasadu ning on mänginud keskset rolli nii Egiptuse kui ka Lähis-Ida ajaloos.

Salah al-Din, tuntud ka kui Saladin, alustas tsitadelli ehitust 12. sajandil, et kaitsta linna rünnakute eest ning kindlustada islami valitsemise jõud piirkonnas. Järgnevatel sajanditel on tsitadelli laiendatud ja ümber ehitatud, muutes selle arhitektuuri seguks erinevatest ajastutest ja valitsejatest.

Üks tsitadelli kõige märkimisväärsemaid ehitisi on Mohamed Ali mošee, mis on ehitatud 19. sajandil ja on näide Ottomani arhitektuurist. Oma suure kupli ja kõrgete minarettidega on see mošee nähtav paljudest Kairo piirkondadest ja on muutunud üheks linnasümboliks.

Kairo tsitadelli ajalugu peegeldab linnas toimunud kultuurilisi ja poliitilisi muutusi, alates Saladini ajastust kuni Ottomani impeeriumi ja modernse Egiptuse ajastuni. See on koht, kus ajalugu, kultuur ja kunst kõik kohtuvad, pakkudes külastajatele põnevat reisi läbi aegade.

Kokkuvõtteks

Egiptuse maagilises maastikus peituvad lugematud arhitektuurilised meistriteosed, mille juured ulatuvad aastatuhandete taha. Olgu selleks siis grandioossed püramiidid, templid, mis räägivad jumalate ja kuningate lugusid, või kultuurilised keskused, mis on olnud teadmiste hälliks. Egiptuse vaatamisväärsused avavad uksed ajalukku, kutsudes avastajaid sukelduma selle rikka kultuuripärandi sügavustesse ja avastama lugusid, mis on ajas edasi kandunud.

Scroll to Top