Basilica di San Nicola

Basilica di San Nicola: Vaimsuse, kunsti ja ajalookohtumispaik

Basilica di San Nicola on koht, kus ajalugu, kunst ja religioon põimuvad üheks imeliseks mosaiigiks. See Itaalia Apuulia piirkonna südames Baris asuv uhke basilika avab meile ukse keskaegsesse maailma, olles samaaegselt aknaks tänapäeva. 

Selles artiklis rändame läbi aegade, avastades basilika arhitektuuri ja ajaloo sügavusi. Uurime selle tähtsust tänapäeval ja kuidas see iidne pühakoda meelitab endiselt palverändureid ja kultuurisõpru üle kogu maailma. Saame teada, mida pakub see erakordne koht külastajatele ning tutvume Bari ja selle ümbruse peidetud vaatamisväärsustega. Seega lugege edasi, et tutvuda selle imelise Itaalia kirikuga.

Basilica di San Nicola

Basilica di San Nicola ülevaade

Basilica di San Nicola, asetseb Itaalias Bari linnas, on üks silmapaistvamaid religioosseid ehitisi mitte ainult Apuulia piirkonnas, vaid kogu Itaalias. Selle ajalooline ja arhitektuurne tähtsus ulatub kaugemale kohalikust piirkonnast, pakkudes sügavat vaimset ja kultuurilist pärandit paljudele külastajatele ja usklikele üle maailma.

Basilika on eriti tuntud kui Püha Nikolaose säilmete puhkepaik, kes oli üks varajastest kristlikest piiskoppidest ja on tuntud kui jõuluvana prototüüp. Selle tõttu on Basilica di San Nicola saanud oluliseks palverännaku sihtkohaks ning kristlikuks ja kultuuriliseks sümboliks.

Arhitektuuriliselt peegeldab basilika Romaani stiili, mis on iseloomulik selle ajastu kirikutele Lõuna-Itaalias. Selle ehitus algas 12. sajandil, ja see paistab silma oma massiivsete kiviseinte, keerukate nikerduste ja muljetavaldava fassaadiga. 

Basilika interjöör on samuti märkimisväärne, kusjuures erilist tähelepanu pööratakse kuldsetele mosaiikidele ja detailirikastele skulptuuridele, mis kujutavad piibellikke stseene ja pühakute elulugusid.

Lisaks oma religioossele tähtsusele on basilika ka oluline kultuuripärandi objekt. Selle ajalooline väärtus, arhitektuurne ilu ja kunstiline sisu meelitavad ligi ajaloo, kunsti ja arhitektuuri huvilisi üle kogu maailma. 

Basilika keerukas ajalugu, mida iseloomustavad erinevad ajaloolised perioodid ja kultuurilised mõjud, peegelduvad nii selle välis- kui ka sisekujunduses, muutes selle üheks põnevaimaks ja mitmekülgsemaks religioosseks paigaks Itaalias.

Basilica di San Nicola

Ajalugu

Basilica di San Nicola on ehitatud pühitsemaks Püha Nikolaose, Myra piiskopi ja hiljem tuntud kui Jõuluvana, säilmeid ning on seetõttu tihedalt seotud tema ajaloolise ja kultuurilise pärandiga. Püha Nikolaus, kes elas 4. sajandil, oli tuntud oma helduse ja imetegude poolest, muutudes kristliku traditsiooni üheks armastatuimaks pühakuks.

Basilika ajalugu algab 11. sajandil, kui Püha Nikolaose säilmed toodi Myrast, tänapäeva Türgist, Bari linna. Selle sündmuse ajendiks oli soov kaitsta säilmeid pärast seda, kui Myra piirkond langes sel ajal sageli esinevate sissetungide ohvriks. 

Säilmete ümberpaigutamine toimus 1087. aastal, ja seda peetakse oluliseks sündmuseks nii religioosses kui ka poliitilises mõttes, tugevdades Bari positsiooni olulise kristliku keskusena.

Basilika ehitustööd algasid peaaegu kohe pärast säilmete saabumist, ehitusprotsessi juhtis Bari peapiiskop Ursus. Ehitus lõpetati 12. sajandi alguses, kuigi hiljem tehti mitmeid täiendusi ja restaureerimistöid. Ehituse rahastamiseks andsid panuse nii kohalikud vürstid kui ka palverändurid, mis näitab selle tähtsust laiemale kogukonnale.

Basilika arhitektuur kujutab endast romaani stiili, mida iseloomustavad lihtsad, massiivsed vormid ja rasked kiviseinad. Selle arhitektuuri omadused, nagu kuplid ja võlvlaed, olid tollel ajal revolutsioonilised ja mõjutasid oluliselt kirikuehitust kogu Lõuna-Itaalias. 

Basilika fassaad on lihtne, kuid muljetavaldav, ja see peegeldab romaani stiili iseloomulikke jooni. Interjööris on tähelepanuväärne krüpt, kus asuvad Püha Nikolaose säilmed, samuti kiriku altar ja mitmed kunstiteosed.

Läbi aastasadade on basilika olnud mitte ainult palverännakute sihtkoht, vaid ka oluline kultuuriline ja hariduslik keskus. See on olnud kohtumispaigaks teoloogilistele aruteludele, õpetlaste koostööle ja kunsti loomisele. Lisaks on see olnud ka sõjaliste ja poliitiliste sündmuste tunnistajaks, kajastades piirkonna keerukat ajalugu.

Renessansi ajal ja hiljem baroki perioodil tehti basilikale mitmeid muudatusi ja lisandusi, mis rikastasid selle kunstilist ja arhitektuurilist ilmet. Selle perioodi jooksul lisati mitmeid kappe ja kunstiteoseid, sealhulgas freskosid ja skulptuure, mis täiendavad basilika algupärast romaani stiili.

20. sajandi alguses viidi läbi ulatuslikud restaureerimistööd, mille eesmärgiks oli taastada kiriku algne romaani stiil, eemaldades hilisemad lisandused ja taastades algseid arhitektuurielemente. Need tööd olid osa laiemast jõupingutusest säilitada ja taastada Itaalia kultuuripärandit.

Basilica di San Nicola

Basilica di San Nicola tänapäeval

Basilica di San Nicola, mis on oma ajaloolise ja vaimse pärandiga rikastanud Bari linna juba mitmeid sajandeid, on tänapäeval endiselt üks olulisemaid religioosseid, kultuurilisi ja turismiobjekte Itaalias. Säilitades oma rolli palverännaku sihtkohana ja vaimse varjupaigana, on see basilika aja jooksul omandanud kaasaegse tähtsuse, olles sidepunktiks mineviku ja tänapäeva vahel.

Basilica di San Nicola on tänapäeval populaarne turismiobjekt, mis meelitab ligi külastajaid kogu maailmast. Selle ainulaadne arhitektuur ja kunstiteosed, mis peegeldavad mitmesuguseid ajaloolisi epoohhe alates romaani stiilist kuni barokk-kunstini, pakuvad rikkalikku kogemust nii ajaloo kui ka kunsti huvilistele. Basilika massiivsed kivimüürid ja skulptuuridega kaunistatud interjöör, koos säilinud mosaiikide ja kunstiteostega, annavad tunnistust käsitööliste ja kunstnike oskustest läbi aegade.

Basilika tähtsus religioosses mõttes püsib samuti tugevana. See on endiselt oluline palverännaku sihtkoht, eriti ortodoksses ja katoliku kirikus. Püha Nikolaose säilmed basilika krüptis meelitavad ligi usklikke üle maailma, kes soovivad austada ja mõtiskleda selle varajase kristluse olulise figuuri elu ja tegevuse üle. Lisaks on basilika aktiivne koguduse keskus, kus toimuvad regulaarsed jumalateenistused, religioossed tseremooniad ja muud vaimulikud sündmused.

Basilica di San Nicola on samuti oluline kultuuriline keskus, kus toimuvad erinevad haridus- ja kultuuriprogrammid. Need hõlmavad giidiga ekskursioone, hariduslikke seminare ja erilisi sündmusi, mis on suunatud nii kohalikule kogukonnale kui ka rahvusvahelistele külastajatele. 

Need tegevused aitavad edendada ja säilitada basilika rikkalikku ajalugu ning selle rolli nii kohalikus kui ka globaalses kontekstis.

Lisaks sellele on basilika oluline osa Barile omase kultuurilise identiteedi säilitamises. See on linnas mitte ainult vaimne maamärk, vaid ka tunnistus kohalike inimeste ajaloost ja kultuurist, mida hoitakse elus läbi pideva hoolduse, uurimistöö ja hariduslike algatuste.

Basilika on ka oluline turismimajandusele, meelitades külastajaid ja toetades kohalikku majandust.

Basilica di San Nicola ei ole tänapäeval ainult ajalooliselt ja arhitektuuriliselt oluline, vaid on ka elav keskus, mis ühendab usku, kultuuri ja haridust. Selle vaimne ja kultuuriline pärand jätkab inspireerimist ja mõjutamist nii kohalike kui ka rahvusvaheliste külastajate jaoks, pakkudes unikaalset akent minevikku ja silda kaasaegsesse maailma.

Basilica di San Nicola

Basilica di San Nicola külastamine

Ligipääs:

Bari asub Itaalia kaguosas, ja see on hästi ühendatud peamiste transpordivõrkudega, sealhulgas rongi-, lennu- ja maanteetranspordiga. Linnas on rahvusvaheline lennujaam – Bari Karol Wojtyła lennujaam, mis pakub regulaarseid lende paljudest suurematest Euroopa linnadest. 

Rongiliiklus on samuti hea võimalus, eriti kuna Itaalia rongivõrgustik on ulatuslik ja hästi korraldatud. Bari peamine rongijaam, Bari Centrale, on ühendatud kiirrongidega teistest suurematest Itaalia linnadest nagu Rooma, Milano ja Veneetsia.

Basilica di San Nicola asub Bari vanalinnas, mis on hõlpsasti ligipääsetav jalgsi, jalgrattaga või ühistranspordiga. Linna bussiliiklus on efektiivne ja pakub regulaarset teenust, sealhulgas marsruute, mis viivad otse basilika lähedusse. 

Lisaks on vanalinn ise jalakäijate sõbralik, mis tähendab, et basilika ja teised vaatamisväärsused on lihtsasti külastatavad jalutuskäigu kaugusel.

Piletid:

Basilica di San Nicola külastamine on enamasti tasuta, mis tähendab, et külastajatel on võimalus tutvuda selle ajaloolise ehitise ja kunstiteostega ilma sissepääsutasuta. Siiski võib eriliste ekskursioonide, ürituste või spetsiaalsete näituste puhul olla kehtestatud tasu. 

On oluline kontrollida basilika ametlikku veebisaiti või turismiinfokeskusi enne külastamist, et saada värsket teavet külastuse tingimuste ja võimalike erisündmuste kohta.

Basilika pakub ka giidiga tuure, mis annavad sügavama ülevaate selle ajaloost, arhitektuurist ja kunstilisest tähtsusest. Need tuurid on tavaliselt tasulised ja neid viivad läbi kvalifitseeritud giidid. Giidiga tuurid võivad olla eriti kasulikud neile, kes soovivad põhjalikumat arusaama basilika ja selle rolli kohta ajaloos ja religioonis. Ekskursioonide broneerimine ette on soovitatav, eriti kõrghooajal.

Lisaks on basilika ümbruses sageli erinevad meened ja suveniiride müüjad, kust saab osta mälestusesemeid ja traditsioonilisi käsitööesemeid. Külastades on oluline arvestada kohalike tavadega ja austada pühapaiga vaimset tähtsust – see tähendab sobivat riietust ja käitumist basilika ja selle pühade ruumide sees.

Mida saab näha?

Basilica di San Nicola külastamine on justkui rännak läbi aja ja kunsti, pakkudes külastajatele mitmekesist ja rikastavat kogemust. Basilika on täis ajaloolisi, kunstilisi ja religioosseid vaatamisväärsusi, mis kõnetavad nii silma kui ka hinge.

 • Arhitektuur: Esimene, mis Basilica di San Nicola juures silma paistab, on selle muljetavaldav arhitektuur. Basilika on suurepärane näide romaani stiilis kiriku arhitektuurist, mida iseloomustavad massiivsed kiviseinad, selge struktuur ja lihtsus. Fassaadi lihtsus ja monumentaalsus loovad aukartustäratava mulje. Sisenemisel avaneb vaade suursugusele laevale, mida toetavad võimsad sambad. Kaarjad võlvid ja kuplid lisavad interjöörile veelgi suursugusust, ühendades nii jumaliku kui ka maalähedase ilu.
 • Kunstiteosed: Basilika interjööris leidub rohkelt kunstiteoseid, sealhulgas freskosid, mosaiike ja skulptuure. Mosaiikide ja freskode värviküllus ning detailirohkus on võrratud, jutustades lugusid kristlikust ikonograafiast ja Püha Nikolaose elust. Need teosed pakuvad külastajatele võimalust süveneda varase kristluse kunsti ja selle sõnumitesse.
 • Krüpt ja Püha Nikolaose säilmed: Basilika kõige pühendunum osa on krüpt, kus hoitakse Püha Nikolaose säilmeid. See on basilika vaimne süda, pakkudes palveränduritele ja usklikele kohta mõtisklemiseks ja palvuseks. Krüpti atmosfäär on eriline, tulvil ajalugu ja vaimsust. Säilmed on asetatud altarile, mis on kaetud kuld- ja hõbedakunstiga, lisades krüptile pidulikkust ja austust.
 • Kapellid ja altarid: Basilikas on mitmeid väiksemaid kappeleid ja altareid, igaüks neist omades oma ajalugu ja kunstilist tähtsust. Need pühapaigad pakuvad külastajatele võimalust näha erinevaid religioosse kunsti stiile ja tehnikaid, samuti õppida tundma erinevaid pühakuid ja nende lugusid.
 • Klooster ja muuseum: Basilika kompleksi kuulub ka klooster ja väike muuseum. Klooster annab külastajatele võimaluse näha, kuidas mungaelu on aastate jooksul toimunud. Muuseumis on väljas erinevaid religioosseid esemeid, dokumente ja kunstiteoseid, mis jutustavad lugu basilika ja selle kogukonna ajaloost.
 • Üritused ja festivalid: Basilika on ka kultuuriliste sündmuste ja festivalide toimumiskoht. Erilist tähelepanu väärivad religioossed tseremooniad ja festivalid, mis toovad esile kohaliku kultuuri ja traditsioone. Üks selline sündmus on Püha Nikolaose päeva tähistamine, mis toimub igal aastal detsembri alguses ja meelitab ligi suure hulga külastajaid.
Basilica di San Nicola

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Bari linn mis on oma rikkaliku ajaloo ja kultuuripärandiga üks põnevamaid sihtkohti Itaalias. Bari ja selle ümbruskond pakuvad mitmesuguseid vaatamisväärsusi, alates ajaloolistest hoonetest kuni kaunite looduspaikadeni. Siin on mõningad Basilica di San Nicola läheduses asuvad vaatamisväärsused:

 • Bari vanalinn (Città Vecchia): Bari vanalinn on kohustuslik külastuspaik kõigile, kes viibivad linnas. See ajalooline piirkond, mis asub kohe Basilica di San Nicola läheduses, on tuntud oma kitsaste käänuliste tänavate ja traditsioonilise arhitektuuri poolest. Vanalinna keskmes asuvad mitmed olulised ajaloomälestised, nagu Bari katedraal ja Normanni loss (Castello Normanno-Svevo), mis on suurepärased näited keskaegsest arhitektuurist.
 • Castello Normanno-Svevo: Normanni loss, mida tuntakse ka Castello Svevo nime all, on üks Bari silmapaistvamaid ajaloomälestisi. See 12. sajandist pärinev kindlus on suurepärane näide keskaegsest sõjalise arhitektuuri oskusest ja pakub huvitavaid näiteid normanni ja hilisema perioodi kunstist. Lossi muuseumis on väljas erinevaid ajaloolisi esemeid ja kunstiteoseid.
 • Bari katedraal (Cattedrale di San Sabino): Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Basilica di San Nicola’st asub Bari katedraal, mis on pühendatud San Sabinole. See imposantne hoone on ehitatud romaani stiilis, sarnaselt Basilica di San Nicola’le, ja on tuntud oma kaunite mosaiikide ja kunstiteoste poolest. Katedraali krüptis leidub ka mitmeid olulisi religioosseid reliikviaid.
 • Bari mereäärne promenaad: Bari promenaad on ideaalne koht jalutuskäiguks ja Vahemere ilu nautimiseks. Mererand pakub kauneid vaateid ja on populaarne koht kohalike elanike ja turistide seas, kes soovivad lõõgastuda ja nautida rahulikku atmosfääri.
 • Teatro Petruzzelli: Teatro Petruzzelli on Bari suurim teater ja üks olulisemaid Itaalias. See on tuntud oma suurepärase akustika ja elegantsi poolest ning pakub laia valikut kultuurielamusi, alates ooperitest ja ballettidest kuni kontsertideni. 
 • Grotte di Castellana: Umbes 40-minutilise autosõidu kaugusel Barist asuvad Grotte di Castellana koopad, mis on üks Apuulia loodusimedest. Need muljetavaldavad stalaktiitide ja stalagmiitidega koopad pakuvad unikaalset võimalust uurida allmaailma maastikke ja õppida tundma geoloogilist ajalugu.
 • Alberobello Trullid: Alberobello linn, mis on tuntud oma unikaalsete trullide poolest – traditsiooniliste koonusekujuliste katustega majad – on UNESCO maailmapärandi nimistus ja pakub unikaalset kultuurilist kogemust. Asudes umbes tunni autosõidu kaugusel Barist, on see ideaalne sihtpunkt päevareisiks.
 • Polignano a Mare: Veel üks hingemattev sihtkoht on Polignano a Mare, väike rannikulinn, mis asub umbes 30-minutilise autosõidu kaugusel Barist. Tuntud oma dramaatiliste kaljude ja kristallselge vee poolest, on Polignano a Mare suurepärane koht lõõgastumiseks ja Vahemere ilu nautimiseks.

Kokkuvõtteks

Bari südames asuv Basilica di San Nicola, on enam kui pelgalt ajalooline pühakoda. See on romaani arhitektuuri meistriteos, mis hoiab endas Püha Nikolaose säilmeid, olles palverändurite magnetiks. Loodame et see artikkel andis teile paremat aimu basilika rikkalikust ajaloost ja tänapäeva tähendusest.

Scroll to Top