Itaalia kirikud

Itaalia kirikud: 11 pärlit ajaloo, kunsti ja usu ristteel

Itaalias kõndides saab iga samm olla ajaloorännak. See on maa, kus kaunite loodusmaastike varjus peitub kultuurilisi aardeid, mis jutustavad lugusid ammusest ajast, mil usk ja kunst olid lahutamatult seotud. 

Kõrgelt ulatuvad kirikute tornid ja sammaldunud basiilikate seinad kõnelevad sajandeid vanast pärandist, mis peegeldub nii nende arhitektuuris kui ka interjööris. 

Just need majesteetlikud pühakojad on Itaalia vaimse ja kultuurilise identiteedi sümboliks. Nende seinad jutustavad lugusid pühakutest, kuningatest ja tavalistest inimestest, kes on jätnud oma jälje sellele ajaloolisele maale. 

Antud artiklis tutvustame teile Itaalia kõige silmapaistvamaid kirikuid ja heidame pilgu lugudele, mis on ajas säilinud nende pühalike seinte vahel.

1. Rooma Peetri Kirik

Rooma Peetri Kirik

Püha Peetruse basiilika Roomas on katoliku kiriku südameks ja üks suursugusemaid ehitisi maailmas. Asudes Vatikani linnriigis, on see paik, kus ajalugu ja pühadus ühinevad, et luua midagi tõeliselt aegumatut. 

Michelangelo kavandatud kupel kõrgub basiilika kohal kui arhitektuurne võidutsemine, mille all on maailma suurim sisemine pühakoda. Kiriku sissepääsu juures on hiiglaslikud pronksist uksed, mis avanevad palveränduritele läbi aegade. Basiilika altaril, mida kaunistab Bernini loominguline Baldacchino, on apostel Peetruse haud. 

Kui päike paistab läbi basiilika akende, siis selle mänglevad valguskiired peegeldavad jumalikku ilu, mida see koht esindab – paik, mis on olnud usklike jaoks inspiratsiooniallikaks sajandeid.

2. Firenze katedraal

Firenze, renessansi sünnikoht, on koduks Santa Maria del Fiore katedraalile – monumentaalsele pühakojale, mis kujutab endast inimvõimete ja loovuse tippu. 

Katedraali silmapaistvaim osa on selle kupel, mille projekteeris Filippo Brunelleschi. Tema julge ja innovaatiline disain on olnud inspiratsiooniks arhitektidele üle kogu maailma. Katedraali fassaad on kaunistatud roosa, valge ja rohelise marmoriga, luues oivalise kontrasti Firenze ajaloolisele linnamaastikule. Seespool avaneb vaatajale keerukas mosaiikpõrand ja rikkalikult kaunistatud interjöör. 

Katedraali Campanile ehk kellatorn pakub vaateid nii linnale kui ka Toscanale, samal ajal kui katedraali kõrged aknad lasevad sisse valgust, mis loob sakraalse õhkkonna ja meenutab kõigile selle paiga pühadust.

3. Veneetsia Püha Markuse kirik

veneetsia Püha Markuse kirik

Veneetsia südames asub Püha Markuse basiilika – Bütsantsi stiilis meistriteos, mis kajastab laguuni linna rikkalikku ajalugu ja kultuuripärandit. San Marco väljakul paiknev basiilika on tuntud oma kuldsete mosaiikide, mitme kupli ja keeruliste skulptuuride poolest. Neid mosaiike, mis kujutavad piiblilisi stseene, on aja jooksul kujundanud ja loonud paljud kunstnikud, muutes basiilika otsekui liikuvaks kunstigalerii. 

Viie kaarega fassaad, mille kohal kõrguvad viis kuplit, on tunnistajaks Veneetsia uhkele ajaloole kaubanduse ja diplomaatia ristteel. Keskajal toodi basiilikasse saaki idamaistest ekspeditsioonidest, sealhulgas legendaarsed pronksist hobused, mis kaunistavad kiriku esiosa. San Marco basiilika ei ole lihtsalt pühakoht, vaid ka Veneetsia vaimu ja identiteedi sümbol.

4. Milano toomkirik

Milano südames kõrgub gooti arhitektuuri meistriteos – Milano toomkirik. Selle valgest marmorist fassaad on nagu teravate nõeltega kaetud õhuline skulptuur. Kirik, mille ehitamine kestis peaaegu kuus sajandit, on Itaalia suurim ja kogu maailmas neljas suurim kristlik katedraal. 

Toomkiriku pinnaaklid ja roosaknad on rafineeritud näited gooti arhitektuurist. Katedraali siseruumid on sama muljetavaldavad, ulatudes kõrgete võlvide ja tohutute vitraažakendega, mis lasevad päevavalgust sisse mänguliste mustritena. 

Külastajad saavad ronida katusele, kust avaneb hingemattev vaade linnale ja Alpidele kauguses. Milano toomkirik ei ole ainult religioosne paik, vaid ka linnakodanike uhkus ja sümbol, mis seisab ajaproovile vastu ja tähistab Milano staatust ühe maailma moe- ja disainipealinnana.

5. San Francesco d’Assisi

San Francesco d’Assisi kirik paikneb maalilises Assisi linnas Umbria maakonnas, olles pühendatud Franciscus Assisist’ile – mehele, kes loobus rikkusest, et elada lihtsat elu ja asutas frantsisklaste ordu. 

See basiilika koosneb kahest osast: ülemisest ja alumisest kirikust, mõlemad olles suursugused nii oma arhitektuuri kui ka kunstilise sisu poolest. Alumine kirik on tumedama tooniga, täis sügavaid värve ja tumedaid toone, samas kui ülemine kirik hiilgab heleduse ja avarusega. Seinte mosaiigid ja freskod on mitmete silmapaistvate kunstnike, sealhulgas Giotto ja Cimabue, käe all loodud ning kujutavad stseene Franciscus Assisist’i elust. 

Basiilika ei ole mitte ainult kunstiteos, vaid ka vaimne keskus, mis meelitab palverändureid üle kogu maailma, et austada meest, kes õpetas alandlikkust, armastust ja vaesust.

6. Siena katedraal (Duomo di Siena)

Siena katedraal

Siena katedraal, tuntud ka kui Duomo di Siena, on gooti arhitektuuri meistriteos, mis asetseb Toscana lõunapoolsetes mägedes. See on imetlusväärne oma triibulise musta ja valge marmori poolest, mis kaunistab nii selle fassaadi kui ka siseseinu. 

Katedraali põrand on tõeliseks meistriteoseks – marmorist intarsioonidega, mis kujutavad erinevaid piiblilisi ja ajaloolisi stseene. Kiriku sees on ka Nicola Pisano kantsel, mis on kuulus oma detailsete skulptuuride poolest, ja Libreria Piccolomini, mis on kaetud helgete freskodega, kujutades paavst Pius II elu. 

Siena katedraali igas nurgas on midagi avastada, olgu selleks siis Bernini kujud või Duccio meistriteos “Maestà”. Duomo on Siena linna süda ja hing, kajastades selle rikast ajalugu, kultuuri ja vaimset pühendumust.

7. Pisa katedraal

Asudes Campo dei Miracoli ehk Imede väljakul, on Pisa katedraal (Cattedrale di Pisa) silmapaistva arhitektuuri ja kunstilise pärandi poolest tuntud koht, mis jääb sageli oma kuulsa kõõrdunud torni varju. 

See 11. sajandi meistriteos on Pisa romaanika stiilis ning näitab silmapaistvat valget ja halli marmorist fassaadi, mis on kaunistatud keerukate kujundustega. Kiriku interjöör on rikastatud pronksest kantslist, mis on Giovanni Pisano looming, ja selle peaaegu 100 meetri kõrgune kupel kinnitab selle staatuses arhitektuurse imena. 

Kõrged sambad, mille vahel avanevad suured aknad, lasevad sisse pehme valguse, mis rõhutab kiriku sisemuse helget ja õhulist õhkkonda. Pisa katedraal on mitte ainult religioosne keskus, vaid ka kultuuriline pärl, mis peegeldab linna rikkalikku ajalugu ja panust Euroopa kunsti ja teadusesse.

8. Basilica San Nicola

Basilica San Nicola

Itaalia kaguosas, Bari linnas asuv Basilica di San Nicola on pühakoht, mis on ehitatud austamaks Püha Nikolaust, keda paljud teavad ka jõuluvana nime all. See 11. sajandi romaanika stiilis basiilika on oluline palverännaku koht nii katoliiklastele kui ka õigeusklikele, kuna see hoiab Püha Nikolause reliikviaid. 

San Nicola basiilika on lihtsa, kuid võimsa disainiga, mis koosneb paksudest seinadest, massiivsetest sammastest ja sügavatest akendest, mis lasevad sisse valgust. Sees on kullatud altari taustal pronksest kujud ja kaunid freskod, mis kujutavad erinevaid religioosseid stseene. 

Basilica di San Nicola pole mitte ainult religioosne keskus, vaid ka ajalooline ja kultuuriline monument, mis kajastab Bari linna tähtsust kristlikus traditsioonis.

9. San Vitale Kirik

Ravenna, endine Bütsantsi impeeriumi lääneosa pealinn, on koduks paljudele kunstilistele ja ajaloolistele aaretele, kuid San Vitale kirik paistab silma eriti erilisena. 

Ehitatud 6. sajandil, San Vitale on tunnistaja Bütsantsi kunsti ja arhitektuuri tipptundidele. Kõige silmapaistvam on selle rikkalikud ja sädelevad mosaiigid, mis kaunistavad selle kuplit ja seinu. Need kujutavad mitmeid piibellikke stseene, kuid kõige tuntumad on keiser Justinianuse ja keisrinna Theodora portreed koos nende õukonnaga. Mosaiikide kullast ja rikkalikest värvitoonidest kiirgav sära rõhutab kiriku pühadust ja kuninglikkust. 

San Vitale, oma kaheksanurkse kujuga ja keskset kuplit ümbritsevate apsiididega, on ka ainulaadne oma arhitektuurilises stiilis, mis segab Lääne- ja Ida-traditsioone.

10. Orvieto katedraal (Duomo di Orvieto)

Kõrgel kaljuserval asuv Orvieto katedraal on gooti arhitektuuri üks silmapaistvamaid näiteid Itaalias. Katedraali fassaad on tõeliselt võluv, kaunistatud keeruka reljeefi, skulptuuride, mosaiikide ja suurte roosaknatega. 

Eriti silmapaistvad on selle fassaadi kujutised, mis jutustavad Vanast ja Uuest Testamendist. Siseruumides võib leida Signorelli maalitud “Viimse Kohtu” freskod, mis kujutavad inimkonna lõppu ja taassündi. Nende tumedate ja dramaatiliste stseenide kõrval on katedraali altar, mis on pühendatud imelistele Eucharistia imele. 

Duomo di Orvieto mitte ainult ei tõsta esile usulist pühendumust, vaid ka kunstilist ja kultuurilist pärandit, mida see linn on sajandeid säilitanud.

11. Parma katedraal (Duomo di Parma)

Parma katedraal

Parma, tuntud oma kulinaarsete delikatesside, eriti juustu ja sinki poolest, on ka koduks ühele Põhja-Itaalia silmapaistvamale religioossele arhitektuurilisele meistriteosele – Parma katedraalile. 

See romaanika stiilis katedraal, mille ehitustööd algasid 11. sajandil, on muljetavaldav oma monumentaalse struktuuri ja kunstilise sisuga. Fassaadi pronksist uksed avanevad siseruumi, kus külastajaid tervitab Correggio suurejooneline kuplifresko “Jumalaema Assumption”, mis annab tunde, nagu taevas avaneks otse kohal. Seinad on kaunistatud rikkalikult detailsete freskodega, mis kujutavad erinevaid piiblilisi lugusid ja pühakute elu. 

Kõikjal, kus silm ulatub, on olemas millegi imetlemiseks – olgu selleks siis nikerdused, maalid või vitraažid. Parma katedraal on mitte ainult vaimulik keskus, vaid ka ajaloolise ja kunstilise tähtsusega monument, mis kajastab linna sügavat kultuuripärandit.

Kokkuvõtteks

Itaalia on andnud maailmale mõned kõige silmapaistvamad kirikud ja katedraalid. Alates Rooma Peetri kirikust, mis on kristluse süda, kuni väiksemate, kuid mitte vähem tähtsate basiilikate ja katedraalideni erinevates linnades, nagu Firenze, Veneetsia, Milano ja Parma, on Itaalia religioosne arhitektuur imeline segu kunstist, ajaloost ja vaimulikkusest. 

Igaüks neist kirikutest kajastab unikaalset stiili ja ajastut, milles see ehitati, pakkudes külastajatele nii esteetilist ilu kui ka vaimset rahu. 

Scroll to Top