Cinque Terre Itaalias

Cinque Terre: 5 imelist küla Põhja-Itaalias

Kujutlege kohta, kus aeg justkui seisab. Kus mägede varjud libisevad üle merepinna ja kus igal teel on oma lugu rääkida. Kus päikese käes kumavates külades kõlab sajanditevanuste hoonete vahel naer ja kohvikutest levib ahvatlevate Itaalia roogade lõhna. 

See pole mingi unenäoline paradiis ega fantaasiarikka kirjaniku väljamõeldis. See on tõeline paik Euroopas, mida nimetatakse Cinque Terreks. 

Olgem ausad, Cinque Terre pole lihtsalt viis külakest Itaalias; see on koht, kus ajalugu, kultuur ja loodus on ühte põiminud. Selle artikliga sukeldume sügavale Cinque Terre südamesse, avastades selle maagilisi nurki ja peidetud saladusi.

Cinque Terre ajalooline taust

Cinque Terre on aja jooksul olnud Itaalia ranniku üks kõige vaiksemaid ja salapärasemaid aardeid. See asub Liguria piirkonnas, mis on tuntud oma ilusate randade, maaliliste kaljude ja rikkaliku ajaloo poolest. Kuigi täna tuntakse Cinque Terret kui ühte parimaid turismisihtkohti, on selle ajalugu rikkalik ja sügav, ulatudes tagasi sajandite taha.

Esimesed märgid asustusest Cinque Terre piirkonnas ulatuvad tagasi antiikajani. On oletatud, et esimesed elanikud olid liguurid, kelle järgi on nime saanud Liguria piirkond. Need esimesed kogukonnad rajasid eluasemeid kõrguvatele kaljudele, pakkudes endale kaitset mereröövlite ja sissetungijate eest. Ajalooliste allikate põhjal rajati Cinque Terre külad keskajal, kui elanikud, kes algselt elasid sisemaal, liikusid ranniku lähedale, et kasutada ära mereressursse ja kaitsta end rünnakute eest.

Keskajal, eriti 11. sajandil, kui Euroopas laienesid kaubandus- ja mereröövli teed, hakkasid Cinque Terre külad järk-järgult arenema ja kasvama. Ranniku külade strateegiline asukoht pakkus kaubanduslikke võimalusi ja kaitset sissetungijate eest, muutes need olulisteks tugipunktideks Genova Vabariigi jaoks, mis tol ajal valitses piirkonda.

Ehitatud kivimüüridega, mille mõned osad püsivad tänaseni, kasvasid Cinque Terre külades ka majanduslikud tegevused. Viinamarjakasvatus, eriti terrassidele ehitatud viinamarjaistandused, sai peamiseks majandustegevuseks. Tänapäeval on just need terrassid üks piirkonna tunnusjooni ja näide kohalike pühendumusest oma maale.

17. ja 18. sajandil hakkasid küladesse rajama kirikuid ja kindlusi, mis mitte ainult ei täitnud religioosseid ja kaitsefunktsioone, vaid näitasid ka kogukonna jõukust ja võimu. Paljud neist ajaloolistest ehitistest on tänaseks renoveeritud ja avatud külastajatele.

Vaikse, kuid kindla arengu kõrval koges Cinque Terre ka oma osa konfliktidest ja rünnakutest, eriti kui Genova ja Pisa vahel puhkesid sõjad. Sellest hoolimata suutsid külade elanikud säilitada oma identiteeti ja kultuuri.

19. sajand tõi kaasa olulisi muutusi. Kui rongiliinid ehitati ja ühendasid külad ülejäänud Itaaliaga, avastasid turistid ja kunstnikud selle unikaalse maastiku ja kultuuri. Kuigi mõned kohalikud pelgasid oma privaatsuse kadumist, tõi turism kaasa uue majandusliku buumi.

Täna, UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluva piirkonnana, kaitseb ja austab Cinque Terre oma ajaloolist pärandit ja looduslikku ilu. Selle külad, mis on aja jooksul vastu pidanud looduslikele katastroofidele ja inimtekkelistele muutustele, on elav meeldetuletus inimkonna tugevusest ja kultuuri püsivusest.

Ülevaade Viie Küla kohta

Cinque Terre koosneb viiest erakordsest külast, mis asetsevad dramaatilisel Itaalia rannikul. Igal külal on oma ainulaadne iseloom ja ajalugu, mis koos moodustavad terviku, mis on kui Itaalia peidetud pärl. Küladesse kuuluvad Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ja Riomaggiore. Kuigi kõik need külad on omavahel ühendatud ajaloo, kultuuri ja kauni loodusega, on igaühel neist oma eripära, mis köidab külastajaid erinevatel põhjustel. 

1. Monterosso al Mare

Monterosso al Mare
Monterosso al Mare

Monterosso al Mare on viiest külast kõige põhjapoolsem ja samas ka suurim. See on tuntud oma laialdaste liivarandade ja kivise mereääre poolest, muutes selle ideaalseks sihtkohaks neile, kes otsivad päikest ja mereelamusi.

Küla jaguneb kaheks osaks: vanalinnaks (Centro Storico) ja uueks osaks, mida nimetatakse Fegina piirkonnaks. Neid kaht piirkonda ühendab jalakäijate tunnel, mis võimaldab liikumist kõrguvate kaljude all.

Monterosso vanalinnas leidub palju ajaloolisi ehitisi. Üks silmapaistvamaid on San Giovanni Battista kirik, mis pärineb 13. sajandist. Kirikus on näha romaanilise ja gooti stiili elemente ning selle must-valged marmorist triibud on eriti silmapaistvad.

Järjest enam külastajaid tõmbab Monterosso poole ka Capuchin kloostri juures asuv kivirist, mis pakub suurepäraseid vaateid nii küla kui ka merele. Klooster ise, mis pärineb 17. sajandist, on nüüd muuseum ja kunstigalerii.

Monterosso on ka koht, kus leidub mitmeid autentseid restorane ja baare, mis pakuvad kohalikke Liguria roogasid. Üks kohalik delikatess on “anchovies di Monterosso”, mis on valmistatud kohalikest anšoovistest, ja seda serveeritakse sageli sidruni ja oliiviõliga.

Fegina piirkond, uus osa külast, on modernsem ja siit leidub ka enamik piirkonna hotelle ja majutusasutusi. Siit leiab ka Monterosso suurima ranna, mis pakub laia valikut veespordialasid ja rannategevusi.

Kõndides mööda Monterosso kaldaäärt, on võimalik nautida suurepäraseid vaateid merele ja naaberkuuladele, samal ajal kuulates lainete murdumist ja linnulaulu. Selle külaga tutvudes on selge, miks Monterosso al Mare on nii populaarne nii lõõgastumiseks kui ka ajaloo ja kultuuri avastamiseks.

2. Vernazza

Vernazza
Vernazza

Vernazza, mis on tõenäoliselt kõige fotogeenilisem kõigist Cinque Terre külade hulgast, on ajalooline kalliskivi, mis paistab silma oma loodusliku ilu ja rikka pärandiga. Selles võluvas kalurikülas saavad kokku nii ajalugu, kultuur kui ka loodus, luues sügava mulje iga külastaja südames.

Küla vanimad kirjalikud märgid pärinevad aastast 1080, mil Vernazza oli oluline merekindlus Genova Vabariigi jaoks. See ajalooline taust kajastub kõikjal külas, kõige enam aga selle muljetavaldavas Doria kindluses. See kindlus, mis rajati 11. sajandil, asub küla kõrgeimal punktil, pakkudes imelist vaadet nii merele kui ka ümbritsevatele majadele ja terrassidele. Kindlusest allpool asuv Santa Margherita d’Antiochia kirik on samuti silmapaistev, pärinedes 13. sajandist. Sellel romaanilisel ehitisel on erakordne oktaaedrilise kujuga kellatorn ja kolm väikest koori.

Vernazza on tuntud ka kui endine oluline kaubanduskeskus, kus kaubeldi veini, oliiviõli ja kohalike kala- ja mereanniroogadega. Täna on küla kalurite pärand elus ja hästi, mida näitavad värvikirevad paadid, mis puhkavad kaitstud looduslikus sadamas.

Arhitektuuri osas on Vernazza eripärane. Küla ehitised klammerduvad dramaatiliselt kalju külge, mille tulemuseks on labürindi moodi tänavad ja trepid, mis on täis avastamist ootavaid nurgataguseid ja vaateid. Iga nurga tagant avaneb uus vaade, olgu selleks siis merele avanev panoraam või sisehoovi aiad, kus kohalikud tegelevad igapäevaeluga.

Küla südames asub peaväljak, mis on täis kohvikuid, restorane ja väikesi poode. Siin saab maitsta kohalikke Liguria toite ja veine, samal ajal nautides atmosfääri, mida pakuvad ümbritsevad ajaloolised hooned ja merevaated. Üks kohalik spetsialiteet on “trofie al pesto”, käsitööna valmistatud pasta rohelise basiilikupesto kastmega.

Kuigi Vernazza on väike, on seal rohkelt avastamist. Jalutuskäik mööda Via Roma, küla peatänavat, viib sind läbi ajalooliste hoonete ja kaupluste, kuni jõuad sadamasse, mis on eriti maaliline päikeseloojangu ajal. Lisaks on Vernazza ideaalne alguspunkt matkadeks läbi Cinque Terre rahvuspargi, kus saab nautida hämmastavaid vaateid Vahemerele ja naaberküladele.

3. Corniglia

Corniglia
Corniglia

Corniglia eristub teistest Cinque Terre küladesest eelkõige selle poolest, et erinevalt teistest ei asu see otse mere ääres, vaid hoopis kõrgel kaljul, ligikaudu 100 meetri kõrgusel Vahemerest. Selle asukoht annab Cornigliale erakordse vaate nii merele kui ka ümbritsevatele viinapuudega kaetud terrassidele.

Juba küla sissepääsu juures saab külaline ettekujutuse selle eripärast. Ligipääs Cornigliale ei ole just kõige lihtsam – peale rongilt maha astumist ootab ees 377 astmega trepp, mida kohalikud nimetavad “Lardarina”. See trepp viib külastaja otse Corniglia südamesse, kus avanevad hingematvad panoraamvaated.

Corniglia ajalugu ulatub tagasi Rooma ajastusse. Legendi kohaselt sai küla nime Gnaeus Cornelius Scipio nime järgi, kes oli kuulus Rooma sõdalane ja kes andis aluse asula rajamisele. Küla keskväljakul asub San Pietro kirik, mis on ehitatud 14. sajandil gooti-liguria stiilis. Kiriku marmorist fassaad ja kolmnurkne portaal on kõnekad tunnistajad sellest ajastust.

Erinevalt teistest Cinque Terre küladesest, on Cornigliale väiksem turistide vool, mis annab sellele rohkem intiimset ja rahulikumat õhkkonda. Siinsed kitsad tänavad, kus asuvad ajaloolised kivimajad, kutsuvad avastama küla varjatud saladusi. Siin ja seal leidub armsaid väikesi kohvikuid ja baare, kus saab nautida kohalikku veini ja toitu.

Corniglia on ka kuulus oma veinide poolest, eriti dessertveini nimega “Sciacchetrà”. Küla ümbritsevad viinapuud on kohalikele eluliselt olulised ja viinamarjakasvatus on siin põlvest-põlve edasi antud traditsioon. Kevadel ja sügisel saab näha, kuidas kohalikud korjavad viinamarju ja valmistuvad veinitootmiseks.

Corniglia ei paku traditsioonilist ranna kogemust, on läheduses siiski kohti, kus saab nautida Vahemere kargeid laineid. Üks neist on “Guvano” rannaala, mis on ligipääsetav läbi tunneli või matkaraja kaudu. Tegemist on rahuliku ja loodusliku rannaga, mis on eriti populaarne neile, kes otsivad privaatsemat kogemust.

4. Manarola

Manarola
Manarola

Manarola on tõeline Vahemere pärl, mis on ajaloo ja looduse poolt nii rikkalikult õnnistatud. Tegemist on ühe vanima külaga kogu piirkonnas, mis meelitab oma iseloomulike pastellvärviliste majadega, mis ripuvad kallastel justkui värvikirevad pärlid nööril.

Manarola ajalugu ulatub tagasi Rooma aega, mis on näha selle arhitektuuris ja kultuurilistes kihtides. Küla keskpunktis seisab gooti stiilis San Lorenzo kirik, mille ehitamist alustati 14. sajandil. Kiriku interjöör on lihtne, kuid muljetavaldav, eriti tänu selle kaunitele vitraažakendele ja rikkalikult kaunistatud altarile.

Manarola on tuntud ka oma kalapüügitraditsioonide poolest. Küla väike kuid funktsionaalne sadam kubiseb paatidest, mis valmistuvad merele minekuks või pöörduvad tagasi püügiretkelt. Kalurite pärand elab edasi nii kohalikes restoranides, kus pakutakse värskelt püütud kala ja mereande, kui ka rannikualadel, kus võib sageli näha vanu kalurite tööriistu ja varustust.

Üks Manarola kõige fotogeenilisemaid vaateid on “Lovers’ Lane” (ehk “Armastajate tee”), mis on osa kuulsast Via dell’Amore matkarajast. See rada ühendab Manarolat ja Riomaggioret ning on saanud nime romantiliste vaadete ja intiimsete pinkide tõttu, mis on paigutatud kogu tee ulatuses. Sellelt rajalt avaneb hingematvalt kaunis vaade Vahemerele, mis on eriti maagiline päikeseloojangu ajal.

Manarola linnulennult vaadatuna paistab silma selle ainulaadne geograafia. Majad, mis on ehitatud terassidele kaljuse nõlva külge, loovad omamoodi värvikireva mosaiigi, mis kontrasteerub smaragdrohelise mere ja taeva särava sinisega. See looduslik ilu, kombineerituna ajaloolise ja kultuurilise rikkusega, teeb Manarolast tõelise peatumispaiga kõigile, kes külastavad Cinque Terret.

Lisaks visuaalsele ilule on Manarola ka tuntud oma kohalike veinide, eriti valge veini poolest, mis on valmistatud piirkonna iseloomulikust viinapuust. Külastajad saavad proovida neid erilisi veine kohalikes veinikeldrites või osaleda giidiga veinituuril, mis viib läbi viinamarjaistanduste ja annab sügavama ülevaate sellest traditsioonilisest käsitööst.

5. Riomaggiore

Riomaggiore
Riomaggiore

Riomaggiore, Cinque Terre kõige lõunapoolsem küla, on otsekui maaliline postkaart, mis toob esile Itaalia rannikuala kõige ehedama ja võluvama külje. Küla asub dramaatilisel kaljusel nõlval, mille jalamil mänglevad Vahemere lained. Omapäraseks teeb Riomaggiore tema vertikaalne paigutus – kihiline struktuur, mis koosneb rõõmsavärvilistest majadest, mis on kui trepid, viies üles mäenõlvale.

Riomaggiore ajalooline süda on pärit keskajast, millest annab tunnistust tema kitsas tänavate võrgustik ja kiviehitised. Esimene kirjalik teade Riomaggiorest pärineb 13. sajandist, kui rühm kohalikke peresid asutas selle kaljulise mäe jalamil asuva asula. Sellest ajast alates on küla pidevalt kasvanud ja arenenud, kuid on samal ajal säilitanud oma autentse ja ajaloolise õhkkonna.

Küla religioosne keskpunkt on San Giovanni Battista kirik, mis on ehitatud 13. sajandil. See gooti-liguria stiilis ehitatud kirik on tuntud oma kauni fassaadi ja kõrge kellatorni poolest, mis pakub hämmastavat vaadet ümbritsevatele aladele. Kiriku kõrval asub ka ajalooline oratoorium, mis on pühendatud Riomaggiore kaitsepühakule.

Ehkki Riomaggiore on tuntud oma ajaloo ja kultuuri poolest, ei saa jätta mainimata ka selle looduslikku ilu. Riomaggiore rannikuala pakub mitmeid matkaradasid, mis ulatuvad läbi karmide kaljude ja lõppevad suurepäraste vaadetega merele. Üks populaarsemaid on juba mainitud Via dell’Amore, mis ühendab Riomaggioret ja Manarolat, kuid seal on palju teisigi teid, mis rõhutavad piirkonna looduslikku ilu.

Riomaggiore sadam on elav koht, kus kalurid saabuvad ja lahkuvad, kus värvikad paadid kiikuvad õrnalt lainetes ning kus kohalikud ja turistid nautivad päikeseloojangu vaatemängu. See on ka koht, kus külastajad saavad maitsta kohalikke mereande, mis on valmistatud traditsiooniliste retseptide järgi.

Riomaggiore, nagu kõik Cinque Terre külakesed, on tuntud ka oma veini poolest. Terrassilised viinapuuaedad, mis ümbritsevad küla, toodavad mõnda parimat veini Liguria piirkonnas. Riomaggiore ja selle ümbruse veinid, eriti kuulus Sciacchetrà, on kohustuslik proovimiseks kõigile, kes soovivad saada täielikku maitseelamust.

Cinque Terre

Mida teha ja näha Cinque Terres?

Siin on mõned asjad, mida Cinque Terres teha ja näha:

1. Matkamine

Cinque Terre on kuulus oma matkaradade poolest, mis ulatuvad mööda dramaatilist rannikut. Need rajad pakuvad hingematvaid vaateid Vahemerele ja ümbritsevatele külaasulatele. Üks populaarsemaid teid on “Via dell’Amore”, mis ühendab Manarolat ja Riomaggioret, kuid kõik teed on omamoodi võluvad ja pakuvad erinevaid raskusastmeid.

2. Ujumine ja päevitamine

Monterosso al Mare on tuntud oma suurte liivarandade poolest, mis on ideaalsed päevitamiseks ja ujumiseks. Siin saab nautida Vahemere soolaseid laineid ja päevitada kuldse päikese all. Teistes külades, nagu Vernazza ja Riomaggiore, leidub ka kiviseid randu.

3. Kultuur ja ajalugu

Iga küla Cinque Terres räägib oma lugu. Olgu see läbi keskaegsete kirikute, nagu Vernazza Santa Margherita d’Antiochia või Riomaggiore San Giovanni Battista, või läbi ajalooliste linnuste ja vaatetornide. Võta aega, et avastada ja tunda kohalikku ajalugu ja kultuuri.

4. Paadireisid

Üks parimaid viise, kuidas nautida Cinque Terre maalilist ilu, on paadiga. Paljud kohalikud ettevõtted pakuvad giidiga paadireise, mis annavad võimaluse näha külakesi merelt, samuti saab avastada peidetud koopaid ja ujuda kristallselges vees.

5. Naudi kohalikku kööki

Cinque Terre köök on rikkalik ja mitmekesine, pakkudes kõike värsketest mereandidest kuni traditsiooniliste pastaroogadeni. Proovi kindlasti kohalikku eripära, nt “fritto misto” (praetud mereannid) või “trofie al pesto” (kohalik pasta koos pestokastmega). Lisaks on piirkonnas mitmeid veinikeldreid, mis pakuvad kohalikku veini degusteerimist.

6. Kunst ja käsitöö

Cinque Terre külades on palju väikeseid galeriisid ja käsitööpoode, kus kohalikud kunstnikud ja käsitöölised pakuvad oma loomingut. Olgu see käsitsi maalitud keraamika, ehted või tekstiil, siin on alati võimalus leida unikaalne meene.

7. Päikeseloojangu vaatamine

Cinque Terre on kuulus oma võrratute päikeseloojangute poolest. Iga küla pakub oma erilist vaadet, kuid eriti populaarne on Vernazza ja Manarola, kus saab nautida päikese loojangut mere kohal, kui taevas muutub roosaks ja oranžiks.

8. Kultuurisündmused ja festivalid

Kogu aasta vältel korraldavad Cinque Terre külakesed erinevaid festivale ja sündmusi, alates traditsioonilistest religioossetest tseremooniatest kuni muusika- ja kunstifestivalideni. Need sündmused on suurepärane võimalus kogeda kohalikku kultuuri ja traditsioone.

9. Lihtsalt lõõgastu ja naudi

Kõige olulisem on Cinque Terres aeglustada ja nautida seda, mida loodus ja kultuur pakuvad. Olgu see lihtsalt raamatu lugemine mere ääres, jalutuskäik mööda kaljulist rannikut või vestlus kohaliku elanikuga, siin on alati võimalus kogeda ja nautida Itaalia elu parimal moel.

Kuidas minna Cinque Terresse?

Kuigi Cinque Terre külakesed paistavad olevat peidetud maailma eest, on neile tegelikult üsna lihtne ligi pääseda. Siin on juhend, kuidas jõuda imelisse Cinque Terresse:

1. Rongiga

Rongiga reisimine on kõige levinum ja mugavam viis Cinque Terre piirkonda jõuda. Itaalias on suurepärane raudteevõrk, mis ühendab suuremaid linnu väiksemate külakeste ja linnadega.

 • La Spezia Centrale: La Spezia on suurim lähedal asuv linn ja see on peamine rongisõlmpunkt, kust enamik reisijaid siseneb Cinque Terresse. Rongid väljuvad La Spezia Centralest iga 20–30 minuti järel ja sõidavad läbi kõigi viie külakese, algusega Riomaggiorest ja lõpetades Monterosso al Mares.
 • Piletid ja Cinque Terre Card: Võimalik on osta üksikpileteid või Cinque Terre Cardi, mis annab piiramatu rongisõidu õiguse La Spezia ja Levanto vahel, samuti ligipääsu matkaradadele.

2. Autoga

Kuigi autoga sõitmine pakub vabadust, pole see alati parim valik Cinque Terre külastamiseks. Parkimiskohti on piiratud ja kõrged parkimistasud võivad kiiresti koguneda. Lisaks on mõned külakesed, nagu Vernazza, autovabad.

Kui otsustate siiski autoga tulla, on soovitatav jätta auto La Spezia või Levanto parklasse ja seejärel jätkata rongiga.

3. Laevaga

Laevareisid pakuvad ainulaadset perspektiivi Cinque Terre maalilisele rannikule. Mitmed firmad korraldavad päevaseid ekskursioone, mis peatuvad mõnes või kõigis viies külakeses.

Laevad väljuvad tavaliselt La Spezia, Portovenere, Levanto ja teiste lähedal asuvate linnade sadamatest.

4. Matkates

Neile, kes soovivad alustada oma Cinque Terre kogemust aktiivselt, on võimalus jõuda sinna matkates. On olemas mitmeid matkaradasid, mis ühendavad külakesi omavahel ja mõned neist algavad kaugemal asuvatest linnadest, pakkudes pikemat ja nõudlikumat matka.

5. Lennukiga

Kuigi Cinque Terre’s endas lennujaama pole, on mitmeid lennujaamu läheduses, millest saab alustada oma reisi:

 • Pisa Lennujaam: Suurim ja lähim lennujaam, mis teenindab rahvusvahelisi ja siselende. Rongiga on Pisa lennujaamast La Speziasse umbes 1-tunnine sõit.
 • Genova Lennujaam: Teine võimalus, umbes 1,5-tunnise rongisõidu kaugusel.
 • Pärast maandumist saab reisijad rongiga liikuda otse Cinque Terresse.

6. Bussiga

Bussid on suhteliselt vähem levinud viis piirkonda jõuda, kuid siiski on mõned liinid, eriti suveperioodil, mis ühendavad La Speziat ja Levantot teiste Itaalia linnadega.

Cinque Terre

Reisinippe ja muud huvitavat

Cinque Terre on võluv sihtkoht, kus ajalugu, loodus ja kultuur põimuvad harmooniliseks tervikuks. Kuid selleks, et teie kogemus sellest unikaalsest piirkonnast oleks võimalikult nauditav, on siin mõned reisinipid ja huvitavad faktid:

 • Parim aeg külastamiseks: Kuigi Cinque Terre on aastaringselt avatud, on parim aeg külastada kevadel ja sügisel. Suved võivad olla väga palavad ja rahvarohked, samas kui talvel võivad mõned teenused ja tegevused olla piiratud. Kevad ja sügis pakuvad meeldivat kliimat ja vähem rahvast.
 • Kandke mugavaid jalatseid: Cinque Terre külades on palju kiviseid tänavaid ja treppe. Kindlasti kandke mugavaid kingi, eriti kui kavatsete matkata mõnel piirkonna paljudest radadest.
 • Cinque Terre kaart: Soetage endale Cinque Terre kaart, mis hõlmab ligipääsu rongidele ja matkaradadele. See on suurepärane väärtus, eriti kui kavatsete külastada mitut külakest ja matkata.
 • Vältige autoga tulemist: Nagu varem mainitud, pole autoga sõitmine Cinque Terresse alati kõige parem idee. Rongiga reisimine on lihtsam, keskkonnasõbralikum ja sageli kiirem.
 • Proovige kohalikku toitu: Cinque Terre on tuntud oma suurepäraste mereandide, eriti anšooviste poolest. Lisaks proovige ka kohalikku veini, näiteks Sciacchetrà’t, mis on piirkonnale omane magus vein.
 • Ööbimine: Kui soovite kogeda tõelist Cinque Terre elu, kaaluge ööbimist ühes külalistemajadest või B&B-des. Need majutusasutused võimaldavad teil kogeda kohalikku kultuuri ja külalislahkust.

Huvitavad faktid:

 • UNESCO maailmapärandi nimistus: Alates 1997. aastast on Cinque Terre olnud UNESCO maailmapärandi nimistus, mis tunnustab selle ainulaadset kultuuri- ja loodusajalugu.
 • Ehitatud terrassidele: Külakesed on ehitatud järsule kaljusele rannikule, mistõttu kasutasid kohalikud terrassipõllumajandust. Terrassid on toonud kaasa muljetavaldava ja ainulaadse maastiku.
 • Keelatud autod: Vernazzas ja teistes külades on autoliiklus keelatud või piiratud, et säilitada ala autentne õhkkond ja kaitsta selle ajaloolist ilmet.
 • Lemmikloomad on teretulnud: Paljudes kohtades on lemmikloomadega reisijad teretulnud. Kontrollige siiski eelnevalt majutuskohta, et veenduda nende lemmikloomade sõbralikkuses.
 • Legendid ja traditsioonid: Cinque Terres on palju vanu legende ja lugusid. Küsige kohalikelt jutustamiseks mõne meeldejääva loo või legendi, et saada sügavamat ülevaadet piirkonna ajaloost ja kultuurist.

Kokkuvõtteks

Cinque Terre, tõlgituna kui “Viis Maad”, on unikaalne ja maaliline piirkond Itaalia Rivieras, mis koosneb viiest ajaloolisest külakestest. Nende külade kõverad teed, kivikatustega majad ja terrassipõllud teevad sellest sihtkohast ühe kõige põnevama ja fotogeenilisema paiga Euroopas. 

Olgu see siis selle ajalugu, kultuur, kulinaarsed elamused või lihtsalt võimalus lõõgastuda ja nautida mõningaid maailma kõige kaunimaid vaateid, Cinque Terre on paik, mida iga reisisõber peaks vähemalt korra elus külastama. 

Scroll to Top