Uffizi galerii

Uffizi galerii: Ülevaade maailmakuulsast Firenze kunstimuuseumist

Itaalia renessansi südames asuv Firenze on linn, mida tuntakse kogu maailmas oma kunstilise ja ajaloolise pärandi poolest. Linna südames asub Uffizi galerii – koht, kus ajalugu, kultuur ja kunst kohtuvad, pakkudes külastajatele unikaalset võimalust sukelduda sügavale inimkonna loomingulisse pärandisse. 

Kuid Uffizi ei ole lihtsalt galerii vaid see on ajarännak, kus iga saal ja koridor jutustab oma loo, mille juured ulatuvad sajandite taha. 

Käesolev artikkel viib teid teekonnale läbi Uffizi galerii ajaloo, selle tänapäevase tähtsuse ja annab praktilisi näpunäiteid galerii külastamiseks. Avastage lähemalt, mis teeb Uffizi galeriist ühe maailma olulisima kunstimuuseumi ja kuidas see on kujundanud Firenze kui kultuuripealinna mainet.

Uffizi galerii

Uffizi galerii ülevaade

Uffizi galerii, asudes Firenze südames, on üks maailma vanimaid ja kõige kuulsamaid kunstigaleriisid, mis kogub enda alla renessansi ajastu suurimaid meistriteoseid. Asudes ajaloolises Uffizi palees, mis ehitati 16. sajandi lõpus, on galerii koduks lugematutele teostele, mida on aastate jooksul kogutud Medici perekonna poolt.

Uffizi galerii arhitektuur on iseenesest kunstiteos. Palee keerukas disain pärineb arhitekt Giorgio Vasari ideedest, kes ehitati seda Cosimo I de’ Medici jaoks. Palee koridorid ja ruumid on kaunistatud kaunite skulptuuride, freskode ja arhitektuuriliste detailidega, mis rõhutavad renessansi ajastu esteetikat.

Galerii kollektsioon on tõeliselt muljetavaldav. Siit leiab teoseid sellistelt suurkunstnikelt nagu Leonardo da Vinci, Michelangelo, Raphael, Titian ja Caravaggio. Nende teoste hulgas on mõned maailma kõige tuntumad maalid, nagu Botticelli “Kevad” ja “Veenuse sünd”. Lisaks maalidele on galeriis ka suur skulptuuride kollektsioon, sealhulgas antiikajast pärit teosed.

Külastades Uffizi galeriid, saavad külalised sukelduda renessansi ajastusse, tunnetades ajaloo hõngu ja imetledes kunsti, mis on mõjutanud kunstimaailma sajandeid. Iga tuba ja koridor räägib oma lugu, olgu selleks siis Medici perekonna ajalugu, renessansi kunstnike areng või Firenze linna tähtsus kunsti ja kultuuri keskusena.

Uffizi galerii on mitte ainult koht, kus näha maailmakuulsaid kunstiteoseid, vaid ka koht, kus tunnetada ajaloo ja kunsti koosmõju. See on koht, kus kunst, ajalugu ja kultuur kohtuvad, pakkudes külastajatele haruldast ja unustamatut kogemust.

Uffizi galerii

Ajalugu

Uffizi galerii ajalugu on sügavalt seotud Firenze linna ja Medici perekonna ajalooga, kelle ambitsioonikus ja armastus kunsti vastu mängisid olulist rolli galerii loomisel ja kujundamisel.

Galerii alusepanijaks oli Cosimo I de’ Medici, Firenze suurhertsog, kes tellis 1560. aastal palee ehituse oma arhitekti Giorgio Vasari käe all. Alguses oli eesmärk ehitada büroohoone, mis majutaks Firenze linna valitsuse ametnikke – sellest ka nimi “Uffizi”, mis tähendab itaalia keeles “kontorit”. Kuid see hoone muutus kiiresti rohkemaks kui lihtsalt bürooks.

Vasari kujundas hoone nii, et see ühendaks Palazzo Vecchio ja Medici perekonna residentsi. Hoone omapärase U-kujulise plaani keskel on lai avatud koridor, mida ümbritsevad galeriid. Juba ehituse ajal otsustas Francesco I de’ Medici, Cosimo I poeg, muuta ülemise korruse kunstigaleriiks. Francesco oli tuntud oma kunstiarmastuse poolest ja soovis luua kohta, kus saaks eksponeerida perekonna ulatuslikku kunstikogu.

Aastate jooksul rikastasid Medici dünastia liikmed galerii kollektsiooni, omandades teoseid maailma juhtivatelt kunstnikelt ja toetades aktiivselt noori talente. 17. sajandi lõpuks oli Uffizi galerii juba rahvusvaheliselt tuntud kui üks olulisemaid kunstikogusid maailmas.

Uffizi ajalugu pole olnud ilma draamata. 1737. aastal suri Gian Gastone de’ Medici, Medici dünastia viimane liige, ja jättis kogu perekonna kunstikogu Firenze linnale. Ta pani paika tingimuse, et seda kogu ei tohi kunagi linnast välja viia ja see peab jääma avalikkusele kättesaadavaks. See pärand oli üks põhjuseid, miks Uffizi galerii muutus avalikuks muuseumiks ja sellest sai koht, kus kõik saavad nautida renessansi meistriteoseid.

Aastate jooksul on galerii kogenud ka mitmeid restaureerimisi ja ümberehitusi. 1993. aastal toimus galerii lähedal maffia poolt korraldatud plahvatus, mis kahjustas hoone struktuuri ja mõningaid kunstiteoseid. Tänu ulatuslikele restaureerimistöödele suudeti paljud teosed taastada ja galerii avati taas avalikkusele.

Peale Medici perekonna panust on Uffizi galerii laiendanud oma kollektsiooni ka teiste Euroopa kunstnike teostega, sealhulgas Põhja-Euroopa ja Hispaania kunstnike loominguga. See on muutnud Uffizi galerii mitmekülgseks kunstikeskuseks, mis kajastab erinevaid kunstivoolusid ja -stiile.

Kuid galerii ei ole olnud ainult kunsti eksponeerimise koht. 18. ja 19. sajandil sai sellest ka oluline teadus- ja uurimiskeskus. Uffizi galerii arhiivid ja raamatukogu on olnud uurijatele hindamatuks allikaks, pakkudes teavet kunstnike, kunstivoolude ja ajaloo kohta.

Täna on Uffizi galerii sümboliks Firenze kui renessansi sünnilinna ajaloolisele ja kultuurilisele pärandile. See on tunnistajaks ajastule, mil kunst ja kultuur õitsesid ning mil suured meistrid nagu Leonardo da Vinci, Michelangelo ja Raphael lõid teoseid, mis on mõjutanud kunstimaailma sajandeid.

Uffizi galerii sisemus

Uffizi galerii külastamine

Uffizi galerii külastamine on elamus, mis jääb paljudele meelde kui renessansi kunsti ja ajaloo sügav sukeldumine. Kuid et külastus oleks võimalikult meeldiv ja ladus, on oluline teada mõningaid praktilisi nüansse, alates galeriisse sissepääsemisest kuni piletite ostmiseni.

Ligipääs ja piletid

Uffizi galerii asub Firenze ajaloolises kesklinnas, otse Arno jõe ääres, mis tähendab, et sinna on suhteliselt lihtne jõuda jalgsi, rattaga või ühistranspordiga. Kuna galerii asub jalakäijate tsoonis, on autoga ligipääs piiratud. Seetõttu soovitatakse külastajatel kasutada linnasisesest ühistransporti või parkida auto linnast väljas asuvatesse parkimismajadesse ja sealt edasi liikuda jalgsi või bussiga.

Piletite osas on mitu varianti. On olemas standardpiletid, mida saab osta galerii kassast või ette tellida galerii ametlikult veebisaidilt. Ette tellides on võimalik vältida pikki järjekordi, mis eriti kõrghooajal võivad olla väga pikad. Lisaks standardpiletitele on olemas ka sooduspiletid teatud sihtrühmadele, nagu õpilased, pensionärid ja suurpered. Alati on soovitatav kontrollida galerii veebisaiti, et olla kursis kõige uuemate hindade ja soodustustega.

Uffizi galerii on populaarne turismisihtkoht, mis tähendab, et eriti kõrghooajal võivad ooteajad olla pikad. Seetõttu on soovitatav külastada galeriid nädala keskel või varahommikul, kui rahvast on vähem. Lisaks on mõnel päeval, nagu esimesel pühapäeval igas kuus, galerii külastamine tasuta, mis tähendab, et sel päeval võib galeriis olla eriti palju rahvast.

Lisaks piletitele pakub Uffizi galerii ka giidiga ekskursioone, mis võimaldavad süveneda kunstiteoste tausta ja ajalukku. Need ekskursioonid tuleb ette broneerida ja neil on eraldi tasu, kuid paljude jaoks on see suurepärane võimalus galerii külastust maksimaalselt ära kasutada.

Uffizi galerii külastamine nõuab kindlasti natuke ettevalmistust ja planeerimist, kuid kõik vaev tasub end ära, kui saate nautida renessansi kunsti meistriteoseid ilma suurte rahvahulkade ja pikade järjekordadeta.

Uffizi galerii sisemus

Mida saab näha?

Uffizi galerii on nagu ajarännak läbi kunstiajaloo, pakkudes külastajatele võimalust näha mõningaid maailma kõige kuulsamaid ja mõjukamaid kunstiteoseid. Kogu galerii on jagatud erinevateks ruumideks ja saalideks, millest igaüks keskendub teatud ajastule või kunstnikule.

Üks esimesi ruume, millega külastajad kokku puutuvad, on Renessansi saal, kus on eksponeeritud 13. ja 14. sajandi Itaalia kunstnikud nagu Cimabue, Duccio ja Giotto. Nende varajaste teoste kaudu saab aimu, kuidas kunstnikud liikusid keskaegsest stiilist renessansi poole, rõhutades perspektiivi ja inimkeha realistlikumat kujutamist.

Edasi liikudes jõuab külastaja Botticelli saali, kus asuvad kaks tema kõige kuulsamat teost: “Kevad” ja “Veenuse sünd”. Mõlemad maalid on tuntud oma erksate värvide ja detailirohkuse poolest, mis näitab Botticelli oskust kombineerida müütilisi teemasid renessansi esteetikaga.

Leonardo da Vinci ruum on samuti üks galerii kõige populaarsemaid. Kuigi da Vinci teoseid on galeriis vaid mõned, on need siiski märkimisväärsed, näidates tema meisterlikkust varjude, valguse ja detailidega.

Järgmised saalid on pühendatud teistele suurtele renessansi kunstnikele, nagu Michelangelo, Raphael ja Titian. Nende saalide teosed näitavad renessansi kunsti kõrgpunktis, kus kunstnikud eksperimenteerisid värvide, kompositsiooni ja teemadega, luues teoseid, mis on mõjutanud kunstnikke sajandeid.

Maal Uffizi galeriis

Uffizi galerii ei keskendu ainult renessansile. Seal on ka saale pühendatud barokk-kunstile, manerismile ja isegi Põhja-Euroopa kunstnikele. Need teosed pakuvad kontrasti Itaalia kunstile, näidates erinevaid stiile ja tehnikaid, mida kasutati teistes Euroopa osades.

Lisaks maalidele on galeriis ka suur skulptuuride kollektsioon. Antiikajast pärit skulptuurid, mida Medici perekond aastate jooksul kogus, on eksponeeritud galerii koridorides, pakkudes külastajatele võimalust näha, kuidas antiikaja kunst mõjutas renessansi kunstnikke.

Graafika ja jooniste kabinet on veel üks galerii varjatud pärl. See ruum on pühendatud joonistustele, etsingutele ja graafilistele teostele, mis annavad külastajatele ülevaate kunstnike tööprotsessist ja tehnikatest.

Lisaks kõigile neile teostele on Uffizi galeriis ka ajutised näitused, mis keskenduvad teatud kunstnikule, ajastule või teemale. Need näitused annavad külastajatele võimaluse näha teoseid, mida tavaliselt ei eksponeerita, ja laiendada oma arusaama kunstiajaloost.

Uffizi galerii on tõeline kunstiaardekamber, kus on võimalik näha mõningaid maailma kõige kuulsamaid ja mõjukamaid teoseid. Iga ruum ja koridor räägib oma lugu, viies külastajad rännakule läbi kunstiajaloo ja pakkudes neile võimalust sukelduda renessansi, baroki, manerismi ja paljude teiste kunstivoolude maailma.

Uffizi galerii

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Uffizi galerii asub Firenze ajaloolises kesklinnas, mis on tuntud oma rikkaliku kultuuripärandi ja arhitektuuriliste meistriteoste poolest. Kui olete juba Uffizi galeriis aega veetnud, on läheduses mitmeidki teisi Firenze vaatamisväärsusi, mida tasub avastada.

  • Palazzo Vecchio: Otse Uffizi galerii kõrval asub Palazzo Vecchio, mis on olnud Firenze linna ajalooline keskus sajandeid. See massiivne kindluslaadne palee pakub muljetavaldavaid saale, kunstiteoseid ja torni, millest avaneb suurepärane vaade linnale.
  • Ponte Vecchio: Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Uffizist leiate Ponte Vecchio silla, mis on üks maailma vanimaid kivisildu. Sillal on mitmeid ehte- ja kunstipoode, mis on ideaalsed suveniiride ostmiseks.
  • Firenze katedraal: Selle grandioosse gooti ja renessansi stiilis katedraali võimas kupel domineerib linna siluetti. Katedraali sees saab imetleda kauneid freskosid ja mosaiike, samuti on võimalik ronida kupli tippu, kust avaneb hingemattev vaade linnale.
  • Baptisterium: Duomo kõrval asub Baptisterium, mis on tuntud oma suurejooneliste pronksukste poolest, mida on nimetatud “paradiisi väravateks”.
  • Piazza della Signoria: See ajalooline väljak on olnud Firenze poliitiline keskus juba sajandeid. Väljakul asuvad mitmed kuulsad skulptuurid, sealhulgas Michelangelo “David” koopia ja Cellini “Perseus”.
  • Santa Croce kirik: See basiilika on tuntud kui “Firenze Pantheon”, kuna seal on maetud mitmed kuulsad itaallased, sealhulgas Michelangelo, Galileo ja Machiavelli.
  • Bargello rahvusmuuseum: Endine vangla on nüüd koduks suurepärasele skulptuurikogule, sealhulgas teosed sellistelt kunstnikelt nagu Donatello, Michelangelo ja Cellini.
  • Boboli aiad: Need ajaloolised aiad asuvad Palazzo Pitti taga ja pakuvad rahulikku pelgupaika linnakärast. Aedades saab nautida kauneid skulptuure, purskkaevusid ja lopsakat taimestikku.

Firenze on linn, mida tuleb kogeda aeglaselt, nautides iga hetke ja avastades selle ajaloolisi nurgataguseid. Uffizi galerii on kindlasti üks linna kõige kuulsamaid vaatamisväärsusi, kuid selle ümbruses on palju muud põnevat, mis annab külastajatele tõelise maitse Firenze rikkalikust kultuuripärandist ja ajaloost.

Uffizi galerii

Kokkuvõtteks

Uffizi galerii ei ole lihtsalt kunstigalerii vaid see on suurejooneline ajalooline ja kultuuriline monument, mis peegeldab inimkonna kunstilist arengut läbi sajandite. 

Firenze südames asuva galerii koridorides kõndides saavad külastajad tunnetada renessansi hingust, avastada maailmakuulsaid meistriteoseid ja mõista, miks Uffizi on jäänud aastakümnete jooksul kunstihuviliste sihtkohaks. 

Olgu see teie esimene või viies külastus, Uffizi galerii pakub alati midagi uut ja põnevat, mis paneb teid imetlema inimkonna loovust ja geniaalsust.

Scroll to Top